PDA

Pogledaj cijelu verziju : Sirup lupocet

domy
13.02.2013., 21:10
Zanima me sljedeće gdje inače držite sirupe i ljekove?
Naš lupocet je kupljen u ljetu korišten dva puta i držala sam ga van frižidera a rok trajanja je do početka sljedeće godine
Moje pitanj je dali valja ako nije bio u hrižideru?

sirius
13.02.2013., 21:20
Ja ne bih koristila. Da je bio u hladnjaku - bi.

Suzizana
13.02.2013., 21:42
ja otvorene sirupe držim u frižideru. pročitaj na kutiji do koje temperature se može čuvati pa procijeni.

sss
13.02.2013., 21:45
U hladnjaku bi se trebali čuvati samo lijekovi na kojima to i piše. Nekima čak i šteti boravak u hladnjaku, najčešće kremama i mastima, jer se mogu razdvojiti faze (uljasti i vodeni dio). Ja sirupe sve čuvam na sobnoj temp., jer je to i predviđeno. Sirup je konzerviran velikom količinom šećera koju sadrži (kao pekmezi :-)), jer u takvim uvjetima mikrookranizmi ne mogu rasti. Ako se sirup ''ušećeri'' oko otvora boce, nije više sigurno da u njemu ima šećera koliko je potrebno pa je to pokazatelj da ga ne bi trebalo upotrebljevati. Također, naravno, ako promijeni miris, okus, boju...
Koristim sirupe koji su otvoreni, u roku su trajanja i ne izgledaju sumnjivo u nekom pogledu.
Uvijek ih je dobro čuvati u mraku, jer mrak neće štetiti, a svjetlo može.

rossa
13.02.2013., 23:04
Zanima me sljedeće gdje inače držite sirupe i ljekove?
Naš lupocet je kupljen u ljetu korišten dva puta i držala sam ga van frižidera a rok trajanja je do početka sljedeće godine
Moje pitanj je dali valja ako nije bio u hrižideru?

ja držim u originalnoj kutiji i ne stavljam u hladnjak ako ne piše.

leonisa
13.02.2013., 23:13
stoji mi u ormaru. osima ko u njemu preko ljeta nije preko 25 stupnjeva, mislim da ga drzim propisno.

BusyBee
13.02.2013., 23:33
Ja lijekove drzim u kuhinjskom ormaru, daleko od izvora topline.

Anemona
14.02.2013., 08:22
stoji mi u ormaru. osima ko u njemu preko ljeta nije preko 25 stupnjeva, mislim da ga drzim propisno.
Ovako.
Zatvoreni u ormaru.

Tashunica
14.02.2013., 08:44
Ja lijekove drzim u kuhinjskom ormaru, daleko od izvora topline.
isto ovako, čak ni ljeti nije u frizu.

ani4
14.02.2013., 08:51
Ja takoder samo otvoreni antibiotik u hladnjaku, sve stalo u mracnom ormaru.

Lira
14.02.2013., 09:38
Također, u kuhinjskom ormariću.
Domy, slobodno ga koristiš.

spajalica
14.02.2013., 09:41
Isto, lupocetu skodi temperatura iznad 25C, sobna mu je OK

domy
14.02.2013., 10:02
ali po ljeti nam je sobna iša od 25

Anemona
14.02.2013., 10:03
ali po ljeti nam je sobna iša od 25
Ako nisi sigurna kupi drugi. Nema nekih specijalnih pokazatelja kako možeš znati da li je ok osim boje, okusa, mirisa i stanja (jel ima grudica i slično).

domy
14.02.2013., 10:04
nema normalan je nije ništa spacijalno se desilo na njemu koliko ja to ovako kužim

Anemona
14.02.2013., 10:05
nema normalan je nije ništa spacijalno se desilo na njemu koliko ja to ovako kužim
Moja pretpostavka je da se ne može dogoditi ništa, osim da ne djeluje, a onda uvijek možeš kupiti drugi.

Mima
14.02.2013., 10:13
Ja iskreno rečeno baš i ne koristim sirup koji je otvoren stajao par mjeseci, nego kupim drugi.

martinaP
14.02.2013., 10:17

Ako mu je rok trajanja dobar, a po boji, okusu i mirisu je ok, slobodno ga koristiš. Svi takvi sirupi su konzervirani i nisu podložni kvarenju.

Deaedi
14.02.2013., 10:55
Ja si ovako razmišljam: da li bi za 2o tak kuna riskirala da ionako bolesnom djetetu dam sirup koji potrencijalno ne djeluje i od kojega može dobiti proljev/povraćanje. A onda neću znati: da li temperatura ne pada zato jer je sirup star pa ne djeluje ili ne pada radi same bolesti; da li ima proljev povraćanje radi sirupa ili radi bolesti...Pa brzo zaključim da nisam spremna riskirati i da ću radije kupiti novi sirup.

Peterlin
14.02.2013., 10:56
Tak sam slično i ja radila. Ako mi se činilo da dugo stoji otvoreno, kupila bih novi. I falabogu dočekala da djeca dorastu do Lupocet Teen kapsula - zbogom sirupi!

Anemona
14.02.2013., 10:56
Ja si ovako razmišljam: da li bi za 2o tak kuna riskirala da ionako bolesnom djetetu dam sirup koji potrencijalno ne djeluje i od kojega može dobiti proljev/povraćanje. A onda neću znati: da li temperatura ne pada zato jer je sirup star pa ne djeluje ili ne pada radi same bolesti; da li ima proljev povraćanje radi sirupa ili radi bolesti...Pa brzo zaključim da nisam spremna riskirati i da ću radije kupiti novi sirup.

Tako i ja, jer sam ziheraš, ali sam sigurna da je i otvoreni sasvim ok.

Anemona
14.02.2013., 10:58
Peterlin kolike su te Lupocet teen kapsule - koja doza, za koju kilažu/dob?
Jesu ogromne, može dijete popiti?
Moj povrati sve sirupe, tako da na kraju sam odabere čepić.

Mima
14.02.2013., 11:02
Moja neće čuti za kapsule a sad joj već treba toliko sirupa (iako ima malo kila) da nam niti ne ostane puno nakon jedne bolesti.

klokanica1506
14.02.2013., 11:02

Ne može dobiti proljev i povraćanje, može jednostavno da ne djeluje.

martinaP
14.02.2013., 11:28

300 mg, za djecu eventualno do 25 kg, nevezano za dob. Naziv teen je bezveze, ne znam koliko tinejdžera ima 25 kila.

Moj pak hoće samo sirupe (a ima 32 kg :roll:), sad sam ga jedva nagovorila da požvače Neofen direkt, žao mi je što više nema Lekadola 500mg za žvakanje, moram pitati u Sloveniji dal ga još imaju. Jer mi bočica sirupa traje dva dana (on redovno ima oko ili preko 40 temperaturu).

Peterlin
14.02.2013., 11:34

Imaš ovdje uputu: http://www.belupo.hr/Default.aspx?sid=2118

Ja dajem svojima negdje od njihove devete-desete godine, ne znam da li je prije uopće toga bilo na tržištu. Možda i je, ali ja nisam znala za to. Piše da se može davati djeci od pete godine. Za kilažu su cure već napisale.

Kapsula nije velika i može se progutati. Velika je jednako kao kapsula Linexa, nisam vidjela da postoje manje. Moji progutaju bez problema.

aleksandra70vanja
14.02.2013., 11:34
ako ćeš u sloveniju oni imaju calpol 6 plus paracetamolski sirup, on ima 250 mg paracetamola u 5 ml (ovi "obični" paracetamol sirupi imaju 120 mg / 5 ml)
dakle duplo je jači, pa je pogodniji za ove naše velike gutače sirupa (moja ima skoro 40 kg, pa neće popiti tbl:roll:)

spajalica
14.02.2013., 11:38
a sta radite s tim sirupima koje ne dajete klincima?

moji nisu tako cesto bolesni da bi potrosila bocicu, a nisu ni teski.

martinaP
14.02.2013., 11:46
ako ćeš u sloveniju oni imaju calpol 6 plus paracetamolski sirup, on ima 250 mg paracetamola u 5 ml (ovi "obični" paracetamol sirupi imaju 120 mg / 5 ml)
dakle duplo je jači, pa je pogodniji za ove naše velike gutače sirupa (moja ima skoro 40 kg, pa neće popiti tbl:roll:)

Thanks.

Mađari imaju i Nurofen sirup 200mg/5ml (naš je 100mg/5ml), ali MM ili radi cijeli dan ili je doma pa nikako ne stigne u radno vrijeme do ljekarne.

Anemona
14.02.2013., 11:47
Kod nas se može vratiti u ljekarnu (u smeće).

martinaP
14.02.2013., 11:47
Pa nisu ni moji često bolesni. Čuvam ih u ladici na sobnoj temp. koliko im je rok trajanja, a barem 2 puta godišnje mi zatrebaju, a kad mi trebaju onda bočica ode začas.

Mima
14.02.2013., 11:48
a sta radite s tim sirupima koje ne dajete klincima?

moji nisu tako cesto bolesni da bi potrosila bocicu, a nisu ni teski.

Pa bacimo ih - odnosno odnesemo u apoteku, zajedno sa drugim lijekovima kojima istekne rok trajanja.

Anemona
14.02.2013., 11:53
martinaP, ili aleks, jel se smije kapsula Lupoceta zasipati na žlicu i popiti u malo vode?
Odnosno koje je rješenje za dijete koje ne podnosi slatko te vrste i povrati svaki sirup? Kako mu sniziti temp. osim čepićem?
Pokušali smo i pomalo davati sirup i sve, ali ne pali.
(Ima 5 godina i 8 mjeseci i cca 20,5 kg).

martinaP
14.02.2013., 11:57
Smije, ali paracetamol je jako gorak pa ne znam hoće li htjeti. Imaš šumeće tablete Eferalgan+c ili Fibralgin+c, tamo je 330mg paracetamola. Mrvicu su ti prejake, recimo 3/4 bi mu bilo taman, pa rastopiti u vodi/čaju/soku. Možda bi to prije prošlo.

miffy34
14.02.2013., 12:07
Meni su u ljekarni rekli za rok od 6 mj u frižideru

aleksandra70vanja
14.02.2013., 12:08
ma može i tih 330 mg, ako je doziranje 10 mg/kg ako se daje svaka 4 sata, a 15 mg/kg ako se daje svakih 6 sati, onda bi tih 330 bilo taman za 4x dnevno

martinaP
14.02.2013., 12:09
Meni su u ljekarni rekli za rok od 6 mj u frižideru

U frižider ide samo ono na čemu i piše da treba stajati u frižideru.

leonisa
14.02.2013., 12:11
moja je tako rijetko bolesna da je znao stajati otvoren i vise od 6mj, a da nije istekao rok trajanja. djelovao je sasvim normalno. nije bilo nuspojava.

Peterlin
14.02.2013., 12:14
martinaP, ili aleks, jel se smije kapsula Lupoceta zasipati na žlicu i popiti u malo vode?
Odnosno koje je rješenje za dijete koje ne podnosi slatko te vrste i povrati svaki sirup? Kako mu sniziti temp. osim čepićem?
Pokušali smo i pomalo davati sirup i sve, ali ne pali.
(Ima 5 godina i 8 mjeseci i cca 20,5 kg).

Ja sam svom mlađem nedavno dala pola tablete Maxflu (on je sad u 12. godini, piše u uputama da smije od 12. godine). Nije bilo toliko bitno skinuti temperaturu, koliko mu je trebalo nešto da splasne sluznica u nosu (potrefilo se da doma nemam Aerius, a on je alergičar, nije uopće mogao disati na nos). Od muke sam mu to dala usred noći da ne jurim na hitnu i upalilo je, ali ne bih baš ponovila.

Te tablete isto snižavaju temperaturu, gadnog su okusa ali djelotvorne (za mene), ali mislim da ti je još prerano.
Možeš sinu probati dati lupocet sa ili bez kapsule, a ako ne ide, drži se čepića kao i do sada.

Anemona
14.02.2013., 12:17
Možda probam ove šumeće Eferalgan, ili samo taj Lupocet u vodi.
Pije samo vodu, sok mu ne valja, tako da je i to problem kad je bolestan.:roll:
Umjesto čaja pije toplu vodu.:roll:

leonisa
14.02.2013., 12:18
kad uopce krecu s tabletama? moja jos nije ni jednu progutala...

Anemona
14.02.2013., 12:18
Čepić mu inače dajem ovaj od 250, ali ga malo smanjim, tako da dobije cca 10 po kg i to mu je do sad bilo dovoljno.

Anemona
14.02.2013., 12:19
kad uopce krecu s tabletama? moja jos nije ni jednu progutala...
Kako tko. Nećakinja od valjda 4 godine može progutati kakvu tabletu želiš.
Mislim da više ovisi o nama roditeljima i našem strahu, što dijete zna što je tableta?:mrgreen:

Mima
14.02.2013., 12:20
Joj probaj to prvo sama, ja nisam probala Lupocet, ali gorki lijekovi su stvarno nešto grozno.
Mi smo djetetu tako davali solumedrol tablete - zdrobljene (kod napada laringitisa) i to je stvarno strava nad stravama.
To smo joj dali dva puta u života ali je dobro zapamtila.

leonisa
bit ce...ja imam gadan problem s tabletama. obicno mi se zaglave u grlu... :facepalm:

aleksandra70vanja
ima i lupocet šumeći od 1 grama, onda 1/4 te efervete

znam da je to normalni način aplikacije lijeka, ali meni čepić ne ide nikako, ja sam svojoj s godinu dana to prestala stavljati

leonisa
14.02.2013., 12:22
meni su cepici horror. ni jedan nisam mogla dati, njoj je to bilo grozno.
dva puta nakon cijepljenja morao je muz.
cim je navrsila godinu dana, presla je na sirup.

cepic mi je preagresivan.

Anemona
14.02.2013., 12:24
ima i lupocet šumeći od 1 grama, onda 1/4 te efervete

znam da je to normalni način aplikacije lijeka, ali meni čepić ne ide nikako, ja sam svojoj s godinu dana to prestala stavljati
I meni je koma, ali on sam odabere da želi čepić. Njegova volja.
Pokušamo mi i sirup, ali to je koma živa.

Anemona
14.02.2013., 12:25
cepic mi je preagresivan.
Zašto preagresivan, ako ga sam odabere? Naspram povraćanja meni se čini kao mila majka.

Elly
14.02.2013., 12:27
žao mi je što više nema Lekadola 500mg za žvakanje, moram pitati u Sloveniji dal ga još imaju.

Mi ovdje kupujemo Tacchipirina Flashtab od 250 mg, to je paracetamol. Za djecu koja imaju izmedju 13 i 50 kg. Za djecu ispod 6 god. ide 1 tableta svakih 6 sati, otopljena u zlicici vode.
Za stariju djecu idu 2 tablete svakih 6 sati koje se zvacu.
E. kaze da imaju odvratan okus, ali stvarno djeluju i puno su prakticnije od sirupa.
Proizvodjac Angelini, idu bez recepta po 4,40 €/kutija od 12 komada.

Sirup nismo nikad davali, cepic dok je bila manja (po preporuci pedijatrice), a sad se ovo pokazuje kao prakticno i djelotvorno.

Mima
14.02.2013., 12:28
Ja znam i odrasle koji si stave čepić radije nego da gutaju lijek, valjda stvar odabira.
Ja sam ga isto mrzila stavljati, uvijek me bilo strah, a i rano me djetetov doktor poučio da to nije pedagoški pa smo brzo prešli na sirupe.

aleksandra70vanja
14.02.2013., 12:31
Zašto preagresivan, ako ga sam odabere? Naspram povraćanja meni se čini kao mila majka.

naravno da je stvar izbora
sestra mog frenda toliko nije mogla gutati kapsule da je kao dijete rađe birala ići na injekcije penicilina nego da pije kapsule doma

leonisa
ako je dovoljno velik ok.
moja nije bila dovoljno velika da odabere, a srecom nisam imala situaciju s temperaturom i povracanjem 2u1.

Anemona
Meni bi isto bilo jednostavnije dati lijek na usta, zato i tražim da li postoji nešto što možemo tako dati.
Vezano za čepić, ako je dijete mirno i ne bacaka se, nije problem.

Anemona
14.02.2013., 12:32
ako je dovoljno velik ok.
moja nije bila dovoljno velika da odabere, a srecom nisam imala situaciju s temperaturom i povracanjem 2u1.
Nama je svaki sirup=povraćanje i to je problem.
Nema crijevnu virozu, nego povraća na slatko te vrste.

aleksandra70vanja
14.02.2013., 12:34
mislim da Anemona ne misli da dijete ima temp. i povraća
nego ima temp, pa mu žele dati sirup, i onda od od sirupa povraća (razumijem ga, sama pomisao na sirup mi diže želudac, totalni OT, ali sad gutam željezo i kao sirup ima manje probavnih nuspojava, i probam ja sirup:drama: (u nedostatku smajlića koji povraća) )

leonisa
14.02.2013., 12:56
skuzila sam :)
ja nista ne isprobavam, ne mogu ja to. ne mogu to probat i odglumiti osmijeh i sakriti :zbljuv: :d

BusyBee
14.02.2013., 12:59
Mi smo imali kad je Ema bila mala jer je cesto imala jako visoke temperature pa za slucaj da joj ne bude bolje od homeopatije. A i za glavobolju joj je jednom pomogao.
Kad mu prodje rok, mi ga bacimo.

jelena.O
14.02.2013., 14:36
sestra mog frenda toliko nije mogla gutati kapsule da je kao dijete rađe birala ići na injekcije penicilina nego da pije kapsule domaja sam često bila i na injekcijama i pna penicilinu ( nažalost- to mi je bila skoro pa hrana) a popiti onu kapsulu za dete manje od 5-6 godina je noćna mora ( bar meni bila), pa sam uspjevala jedino da je bio začepljen nos , a brzo zgurati.

Moj klinac pred 2ljeta ( znači s 10 i nepšto godina) nije mogo progutat Lupocet u tabletama, na kraju smo mu davali na tone sirupa

Jurana
14.02.2013., 15:26
Ja znam i odrasle koji si stave čepić radije nego da gutaju lijek, valjda stvar odabira.
Ja sam ga isto mrzila stavljati, uvijek me bilo strah, a i rano me djetetov doktor poučio da to nije pedagoški pa smo brzo prešli na sirupe.
Možeš li pojasniti boldani dio?

Elly
14.02.2013., 15:28
ja sam često bila i na injekcijama i na penicilinu

Joj, i ja.
Svake zime od kretanja u skolu po 2-3 puta, barem. :(

Mima
14.02.2013., 15:35
Možeš li pojasniti boldani dio?

Samo lijekovi za temperaturu postoje u čepićima, a dijete treba "naučiti" piti sve lijekove pa bolje da što prije prihvati sirupe.

Anemona
14.02.2013., 15:40
Samo lijekovi za temperaturu postoje u čepićima, a dijete treba "naučiti" piti sve lijekove pa bolje da što prije prihvati sirupe.
Ovo je neki razlog, ali mi je jednak mojem očaju kad je dijete bolesno, pa sto puta pomislim koliko bi bilo lakše da obožava slatko i sokove,... u sok možeš sve uvaliti.
Zvuči ok, ali je u principu glupo.

Naravno da je bolje ovako, ali da je to problem kad je bolestan, je.

Poznajem djecu koja su luda za sirupima (lijekovima). Roditelji moraju skrivati lijekove, jel ovi žele istrusiti cijelu flašu. Ne mogu uopće zamisliti koliko je lakše preboljeti bolest u takvoj situaciji.

jelena.O
14.02.2013., 15:41
Joj, i ja.
Svake zime od kretanja u skolu po 2-3 puta, barem. :(onda sam te ja mogla pojesti za doručak, meni je takav prosjek io tek s 12+,a s 16.5mi je bilo dosta i ošla sama u bolnicu da se dogovorim za operaciju,od tad je bilo bolje

Mima
14.02.2013., 15:43
Pa čuj, ne postoje antibiotici u čepiću, znači ako dijete dobije antibiotski sirup mora ga nekako popiti - zato je on rekao da je bolje odmah navikavati dijete na sirupe nego davati čepić.

Anemona
14.02.2013., 15:45
Pa čuj, ne postoje antibiotici u čepiću, znači ako dijete dobije antibiotski sirup mora ga nekako popiti - zato je on rekao da je bolje odmah navikavati dijete na sirupe nego davati čepić.
Jasno, samo postoji velika razlika između ne želi i ne podnosi.
Na ne želi se može utjecati, ali na ne podnosi ne.

aleksandra70vanja
14.02.2013., 15:46
a kako onda Anemona dajete antibiotik?

Anemona
14.02.2013., 15:48
a kako onda Anemona dajete antibiotik?
Hvala Bogu i da pokucam 100000000 puta rijetko je bolestan. (Dodatak: za antibiotik bolestan).
Pio je jednom sa 18 mjeseci Sumamed 3 jednokratne doze. 1 dozu smo davali po cca pola sata do 45 minuta. Mali dio pomiješan s vodom, pa pauza, pa drugi dio,...
Jednu dozu povratio, pa smo druge još sporije davali.

Mima
14.02.2013., 15:50
Pa to je stvarno posebna, ekstremna situacija, i normalno da nećeš davati sirup ako dijete povraća.
Ali većina djece ipak podnose sirupe.

Anemona
14.02.2013., 15:52
Pa to je stvarno posebna, ekstremna situacija, i normalno da nećeš davati sirup ako dijete povraća.
Ali većina djece ipak podnose sirupe.
Pa znam, ali diskusija je krenula od toga kad sam martinuP i aleks pitala za savjet što raditi u toj ekstremnoj situaciji.:mrgreen:

Mima
14.02.2013., 15:53
Aha, ja sam odgovarala na ovo o pedagoškom pristupu.

Jurana
14.02.2013., 15:57
Razumijem.
Odnedavno postoji Prospan u čepićima i, za razliku od sirupa Prospana, djeluje.

Elly
14.02.2013., 15:59
onda sam te ja mogla pojesti za doručak, meni je takav prosjek io tek s 12+,a s 16.5mi je bilo dosta i ošla sama u bolnicu da se dogovorim za operaciju,od tad je bilo bolje

Meni prvih 5-6 razreda OS, grozno. :(
Ali preporucili su mi ne operirati. Od puberteta sam samo 1-2x u ovih XX godina imala obicnu upalu grla (dok se u djetinjstvu uvijek radilo o gnojnoj angini).

Mima
14.02.2013., 16:00
Eh Prospan .. :mrgreen: za to djeluje i čaj

aleksandra70vanja
14.02.2013., 16:26
Eh Prospan .. :mrgreen: za to djeluje i čaj

slažem se
ali mojoj pomaže, sad jel placebo ili ne
ali pomaže
a što ga voli:roll:

Jurana
14.02.2013., 16:27
Taj Prospan je nama samo za prvu noć, dok kašalj ne sazri. Ako ne dobije ništa, cijelu noć kašlje.
Kad taj kašalj postane produktivan, onda ništa više ne treba.

Mima
14.02.2013., 16:29
Ma normalno, samo hoću reći - ako dijete baš neće (ili ne može) Prospan, nikom ništa.
Ali ako odbija popiti antibiotik (ili povraća kao Anemonin sin) onda to već može biti problem.