PDA

Pogledaj cijelu verziju : Koliko bi trebalo pričekati na novu trudnoću nakon poroda?

Danonino
26.02.2013., 19:59
Listala sam teme i nisam našla sličnu pa otvaram novu. Ako već postoji, ispričavam se moderatorima, pa neka spoje :-)

Zanima me koliki bi trebao biti idealan razmak između dvije trudnoće, odnosno koliko bi se trebalo pričekati s novom trudnoćom nakon poroda?
6 mjeseci? Godinu? Nakon nekoliko ciklusa?

zasad skulirana
26.02.2013., 20:48
meni je ginic rekao pricekati bar koliko je beba rasla u stomku - 9mj....a idealno od godinu na dalje....
ipak trudnoca fizicki jako iscrpi organizam,treba vremena da se sve vrati na svoje...
pogotovo ako jos i (produljeno) dojis......

casa
26.02.2013., 21:05
Ja sam s trećim ostala trudna kad je drugi imao 4 mjeseca i sva u strahu ispitivala ginekologa je li to zdravo za mene, bebu i bebu u trbuhu... On mi rekao...ako imate ovulaciju i inače ste zdravi spremni ste na trudnoću odnosno činjenica da ste ostali trudni govori o tome da ste spremni na trudnoću.

Eci
26.02.2013., 23:50
Tako je i meni gin rekao. Ako ste ostali trudni znači da je tijelo spremno. :-)

katarinam
26.02.2013., 23:58
i ja sam nakon nekih 3,5 mj opet zatrudnjela i sve prošlo ok

Neli
27.02.2013., 10:06
neki kažu od 9 mjeseci do godinu dana da bi za tijelo bio idealan razmak
no ima i onih koji tvrde da je prva mjesečnica znak da je tijelo spremno za novu trudnoću

dakle - mišljenja ginekologa nisu posve usaglašena
mislim da će odluka morati biti tvoja, kada ti osjetiš da si spremna...

njokica
27.02.2013., 10:22
Ja sam pak pročitala podatak da između dvije trudnoće treba proći 2 godine da se tijelo u potpunosti oporavi. Moja mama mi je rekla da se u doba kada sam se ja rodila govorilo da je za drugo dijete vrijeme onda kada prvo izađe iz pelena. Mogu reći da sam želju za drugim djetetom počela osjećati nakon 2.rođendana male, a s 2ipol sam bila već prilično nabrijana8-), ali smo još, zbog raznoraznih razloga, odgađali trudnoću.

bebeto
27.02.2013., 10:51
Imam prijateljicu koja je u 4 g. rodila 3 djece. Trecu je trudnocu prelezala zbog krvarenja, preranog otvaranja...uglavnom sve je na kraju dobro zavrsilo ali doktori su joj odmah na pocetku rekli da nije dala tijelu vremena da se oporavi. Ipak je trudnoca svojevrsni stres za organizam.

Sumskovoce
27.02.2013., 11:32
Nas su i gin i patronažna ozbiljno upozorili da pazimo da ne ostanem trudna 2 godine nakon ove trudnoće (blizanačka + carski rez) uz napomenu da bi 3 godine bile idealne.

lulu-mama
27.02.2013., 23:13
Vjerujem da je to skroz osobno. Neke zene prodju trudnocu lako, neke nazalaloat ne. Isto tako ne osjecaju se sve zene spremnima brzo nakon prvog, ici i na slijedece dijete.
Ja osobno bi htjela da razmak bude max 1.5 godina. Osim toga prilicno sam nagazila u 30tu, pa niti nemam bas previse vremena.

Danonino
28.02.2013., 13:23
Kad je u pitanju CR, blizanačka t i sl. naravno da bi trebalo duže pričekati... al ako se radi o prirodnom porodu bez komplikacija mislim da je to potpuno druga stvar. Ali nekako mislim da tu nije bitno vrijeme nego broj menstruacija, odnosno ciklusa jer se sa svakim ciklusom endometrij obnavlja... može proći 6 mj da nemaš nijednu m, a možeš ih imati nekoliko u tom razdoblju, pogotovo ako ne dojiš... tako nekako meni logika govori, jesam li u pravu ne znam :-)

SuncicaSun
02.03.2013., 07:36
Ja sam čitala da razmak nebi trebao biti manji od 2 godine niti veći od 56 mjeseci ( cca 4.5 godine ) ali mislim da je najbolje za svaku majku da to bude onda kad je ona spremna. Nema pravog i krivog vremena,po meni je pravo vrijeme onda kad dođe do trudnoće.

casa
03.03.2013., 22:48
To je jako individualno, kao što je netko gore napisao da ima prijateljicu koja je u 4 godine rodila troje djece s komplikacijama u trećoj trudnoći tako ja mogu napisati da znam curu koja je rodila 4 djece u 3 i po godine ( dečko, cura, dečki blizanci) bez ikakvih problema, dojila tandemski prvo dvoje starije djece pa curu i blizance i pritom izgledala odlično. I nedgje usput napisala diplomski, obranila ga i upisala postdiplomski... Ali ona je zmaj i zato to može... Ja sam rodila dvoje u 13 mjeseci i nije mi to bio neki problem, fizički ni psihički, i da se samo mene pita ja bih sad bila trudna s četvrtim...

tonili
03.03.2013., 22:53
Nas su i gin i patronažna ozbiljno upozorili da pazimo da ne ostanem trudna 2 godine nakon ove trudnoće (blizanačka + carski rez) uz napomenu da bi 3 godine bile idealne.

Šumskica, ma daj? Viš, meni nitko ništa nije rekao. Valjda su svi mislili da su mi njih dvije čist dosta :P

Kaae
06.03.2013., 05:18
Preporuka mojeg ginekologa je godina dana, a u mojem slucaju je bila rijec o posve urednoj trudnoci bez ikakvih komplikacija.

penny
06.03.2013., 10:24
preporuke ginekologa su najcesce godinu dana...
mislim da je prirodno da je tijelo nekako spremno ako dodje do ovulacije i mjesec dva tri nakon poroda, ali da mu treba dati vremena da se vrati na svoje i zbog zaliha vitamina i minerala u tijelu
ja sam mislila da sam trudna kad je mali imao cca 6mj... i bila sam ocajna, jer nisam nikako bila spremna psihicki, zbog teskog poroda i muka sa dojenjem, al svejedno m je dosla (znaci da je i ovulacija) odmah poslije babinja, znaci da je tijelo bilo koliko toliko spremno, ali pravu navalu zelje za drugim sam osjetila kad je imao cca godinu i pol

Peterlin
06.03.2013., 10:35
Ja sam ostala trudna (planirano) drugi put kad je stariji imao 6 mjeseci.

Naime, otišla sam na kontrolu nakon poroda (prvo dijete sve uredno) i onda kasnije savjetovati se s doktorom što učiniti kad je sinko imao pol godine, da vidimo hoću li spiralu ili što drugo. Imala sam 38 godina i doktor je odmah rekao - ako mislite još jedno, to je sad ili nikad. Budući da s prvim nisam baš tak odmah ostala trudna (nebitno) bojala sam se kak to bude, ali išlo je bez problema. Problemi su došli kasnije. Jako rano sam se počela otvarati, pa sam dobar dio druge trudnoće preležala na Sv.duhu na čuvanju. To mi je bilo najteže-doma mala beba, a ja u bolnici... Možda smo trebali pričekati još par mjeseci. Tja, ima nekih pitanja na koja nikad ne doznaš odgovor. Da nije bilo tog ležanja, sve bi bilo odlično. Ja sam imala pauzu od mjesec i pol između dva porodiljna, to sam uredno odradila od doma i uz povremene odlaske u ured (kapa dolje uviđavnom poslodavcu, ne znam da je takvih baš puno). Odgulili smo i pelene i prohodavanje i kahlice i dohranu praktično odjednom, tako da nisam protiv male razlike između trudnoća, ali kao što rekoh-treba uzeti u obzir razne stvari, pa što vrijedi za mene, ne vrijedi za nekoga tko je 15 godina mlađi itd... Da sam bila mlađa - možda bih prošla bolje. S druge strane, nije dolazilo u obzir da ne probamo imati još jedno dijete i to je odluka koju nikad nisam požalila. Sretno svima!

Sumskovoce
06.03.2013., 12:46
Šumskica, ma daj? Viš, meni nitko ništa nije rekao. Valjda su svi mislili da su mi njih dvije čist dosta :P

Valjda su se zgrozili nadamnom (mojim izgledom) nakon poroda - jer su u to doba davali te savijete - možda su mislili da još jednu trudnoću nebih preživjela :lol:
a sumnjam da bih preživjela još jednu blizanačku.
I meni je moj dvojac čist dosta za vijeke vijekova :mrgreen:
Ti me vjerojatno razumiješ

krojachica
11.03.2013., 10:46

Sumsko, samo bih te upozorila na teoriju o "window of opportunity" do 2 godine nakon poroda
u kojem se lakše zatrudni...
koliko sam čitala neke klinike u Americi savjetuju ženama koje su rodile djecu uz pomoć IVF-a, a žele još djece, da pokušavaju
unutar te prve dvije godine bez IVF-a jer je očito i prema njihovim istraživanjima šansa veća, probaj progooglat ako te zanima...