PDA

Pogledaj cijelu verziju : Visoki FSH=25,5 a imam 37 godina, kažu menopauza??

mema67
28.03.2006., 13:20
Jel moguće da sam od terapija za začeće uspjela doći do suprotnog učinka??
Naime, nakon terapije umjesto da zatrudnim...moj nalaz fsh=25,5 i kažu mi da ulazim u menopauzu, a imam redovita krvarenja??A imam samo 38 godina??
Ima li netko slično iskustvo???

eszter
28.03.2006., 13:27
A koliki ti je bio FSH prije terapije za začeće?

mema67
28.03.2006., 13:41
Prije je bilo od 6 do 10, a danas 24,5.
Napominjem da nisam nikada radjala.

wewa
28.03.2006., 13:46
Mema, dobro nam dosla, i sto prije dobila svoju bebicu!

reci mi prvo odakle si, ko te lijeci i kakvu si terapiju dobila?
Zasto uopste dobijas terapiju? Kakvi su ti ciklusi i ostali hormoni?

navi
28.03.2006., 15:13
mislim da nije alarmantno s obzirom da ti je FSH prije bio u normali, da li si se testirala odmah nakon stimulacije? potpisujem wewu, treba malo više informacija da bi se nešto moglo zaključiti, pa nam molim te javi, pusa

Nena
28.03.2006., 15:56
Bok Mema,

mene je visoku FSH šokirao prije jedno 2-3 godine s brojčicom 23. Izgleda je bila samo trenutna situacija, kasniji nalazi su ipak bili normalniji, zapravo su varirali od 6 ili 8 pa do 14... Ja sam nedavno napunila 40 godina, ciklusi su mi vrlo uredni i ovulacije redovne. Pratila sam više ciklusa ultrazvučno i definitivno imam ovulacije, pošto sam bila na više postupaka u prirodnim ciklusima. Na žalost još uvijek nema uspjeha, ali pošto je kod nas i muški faktor ne bih to samo pripisivala mom varirajućem FSH-u. Na stimulaciju Gonalima nisam dobro reagirala, a uskoro idem na novi pokušaj po drugom protokolu. Držim ti fige da ti se nalaz normalizira. Meni je akupunktura dosta pomogla... Kako god, jedna lasta ne čini proljeće i jedan nalaz nije dovoljan da bi ti se dijagnosticirala menopauza. Puno sam čitala, proučavala... Pametnog zaključka nemam. Povišeni FSH je jedna siva zona u kojoj je svašta moguće.
http://www.network54.com/Forum/209394/
Ovo ti je link na forum gdje se javljaju žene s povišenim FSH, ima i dio s trudnicama s povišenim FSH.
Pozdrav i samo hrabro naprijed!

aha
28.03.2006., 18:55
Meni su - nema sat vremena- javili da mi je FSH 13 i ne znam sta da radim....OCAJNA SAM!!!!
Sad cekam sledeci ciklus, jer MOZDA je ovaj samo takav.....
KAKAV???
Rekla mi da ako jeste, onda cu morati da pijem neke lekove za kontracepciju-apsurdno totalno, jer ja zelim da imam dete, a ne kontra od toga...
Tek sam na pocetku, a vec mi se cini da je kraj... I kad dobijem prokletinju M :evil: , tugujem, ali uvek se i ponadam ... evo ovaj put ce biti nesto, valjda...
Sad ne znam kako da se ne nadam...
Tesko mi je

eszter
28.03.2006., 19:24
Meni je FSH prvi put kad sam vadila hormone bio 16,8, u sljedećem ciklusu 8,2 - nisam pila nikakve ljekove, pao je sam od sebe, sada čekam drugi ciklus da ponovno vadim FSH i LH koji mi je snižen.
Daj reci da li je i tebi LH snižen i kakvi su ti ostali hormoni. Meni su dr. (više njih) rekli da ću zatrudniti pomoći potpomognute, prirodno vjerovatno ne, da hormoni nisu u skladu s mojim godinama (imam 25), ali da je škakljivo stimulirati jajnike kada je FSH 20 ili viši. Ali dobra strana ima puno cura koje su imale problema s FSH i ostale trudne.

mia
28.03.2006., 22:48
Voljela bi da se mogu javiti s ohrabrujucim informacijama ali na zalost ne mogu. Kada sam prvi i zadnji puta krenula na IVF FSH mi je bio 5. Nakon postupka je skocio na 45, i vec gotovo 3 godine se krece oko te brojke. Ne moram niti pricati kako sam bila sokirana. Sada cekam donaciju js.

aha
29.03.2006., 10:46
Ne znam za LH---rezultate hormonske analize mi je javila doktorka, i rekla samo za FSH-da je povisen (13) i da cekam sledeci ciklus, da vidimo da li je to konstantno ili samo ovaj mesec tako.
Kad malo pogledam 13 (baksuzan broj) i nije tako veliko, jel`?

kikic
29.03.2006., 16:23
Aha,
pokušaj se smiriti, možda je to bilo samo u ovom ciklusu.
A kontracepcijske ćeš možda kratko piti, mjesec ili 2, da se hormoni pokušaju izbalansirati. Na ovom našem putu moraš biti strpljiv..
Ja evo čekam skoro godinu dana na svoj drugi postupak (i ne znam koliko još).
Strpljenja, strpljenja..
Inače u kojoj si fazi, jesi upisana za postupak?

Mia,
puno sreće ti želim, vjerojatno ćeš u Prag?

Timmy
29.03.2006., 22:28
Aha, bez panike, ja sam sa 36 godina imala FSH 4 (ko curica), sa 37 nakon 2 IVF-a 10 a treci put kad sam radila FSH sa 38 godina bio mi je 11.7 (znaci 12). Bilo me uzasno strah da je lampica pocela sagorijevati a kad ono iz tog pokusaja rodila se moja kcer. Taj posljednji IVF sam primila najmanju dozu stimulacije, umjesto 4 primala sam 3 gonala (vidis, nema pravila), imala sam manje ali kvalitetnije stanice i rodila se moja kcer.

aha
30.03.2006., 12:39
Mi smo na nekom, nadam se pocetku. Posle dve godine strpljenja i cekanja, otisli smo kod lekara i prvi spermogram -katastrofa (doktori misle da treba da idemo na ISCI) drugi spermogram normalan (juhu!) ali moji hormoni nisu u redu. Ja sam spremna, neka rade- sta god, cilj mi je jasan.
Ali stalno imam gore -dole raspolozenje- srecu i tugu.... Ne znam ni sta ce mi raditi dalje... Sad cu da odem na ultrazvuk-a opet da ponovimo spermogram i cekam sledeci ciklus da vidim te hormone da li su u redu... Nadam se da ce se odluciti sta cemo raditi-insemenaciju ili IVF ili ISCI.... A nisam ni prohodnost jajovoda proveravala-jer ne znam sta cemo raditi... I tako...
Ja sam strpljiva koliko mogu da budem, a nije mi strpljenje u naravi :/

mema67
30.03.2006., 21:12
Bok cure!
sada vidim da nisam jedina sa problemom FSH.Htjela bih vas pitati da li je neka od vas pokušavala FSH smanjiti sa čajevima?Meni je jedna frendica rekla da probam sa čajem Uropest 11A i eliksirom Bronholeks 4L+9V. Obzirom da ni kod muža nalaz spermiograma nije sjajan ovaj mjesec oboje pijemo čaj i eliksir .Sljedeći mjesec provjerićemo oboje nalaze i vidjećemo koliko je bilo djelotvorno.Po mišljenju doktora lijeka nema za povišeni FSH-a.

navi
31.03.2006., 21:43
Na američkim forumima preporučuju riblje ulje za povišeni FSH, pa sad ne znam, ali moj FSH je bio 9,9 i zabrinula sam se jer imam 32 godine. Pila sam riblje ulje i omega 3 i ovaj sam ciklus dobila nalaz FSH 7,9. Da li je baš to pomoglo nemam pojma, ali drago mi je što se snizio 8)

Daniela32
01.04.2006., 14:28
Ako FSH ukazuje na stanje rezervi u jajnicima onda ga nema smisla niti pokušavati smanjiti. Samo je bitno ne gubiti vrijeme, odabrati kliniku koja preferira IVF u prirodnom ciklusu i što češće ići na takve cikluse, dok je na vrijeme, uz možda povremene minimalne stimulacije.

Znam ovdje slučaj jedne cure (možda se i javi) koja je u jednom momentu imala FSH čak 50, na kontrolama 30 i nešto, a zatrudnila je u Mariboru i sad je valjda već u drugoj polovici trudnoće.

mema67
02.04.2006., 20:39
Navi,super da si uspjela sniziti FSH. Koliko dugo si pila riblje ulje?
Daniela, hvala ti na lijepim informacijama vezano za tu curu koja je uspjela sniziti FSH-a i zatrudniti u Mariboru!Nadam se da će se ona javiti na forum i dati nam adresu liječnika u Mariboru kako i mi ne bi gubili vrijeme i nadu.

lara01
02.04.2006., 22:25
Znam ovdje slučaj jedne cure (možda se i javi) koja je u jednom momentu imala FSH čak 50, na kontrolama 30 i nešto, a zatrudnila je u Mariboru i sad je valjda već u drugoj polovici trudnoće.

Evo me, evo ;) ja sam ta.
Prošle godine stimulacija u veljači (klomifen+20 gonala+mislim 3 menopura+cetrotide), u svibnju FSH 50, u lipnju 34. Jedan poznati reproduktivni ginekolog nam je tih dana rekao da možemo pokušati još jednu stimulaciju ali da se ne nadamo previše. Znači imala sam nepunu 31 godinu i rekli su mi da praktički ne postoji šansa za trudnoću, da nemam j.s. Dočekali smo jesen i otišli u Maribor, cista u toku stimulacije i FSH svega 3,5 što je bilo prenisko :shock: . Profesor V. je u jednom trenutku razmišljao o prekidu stimulacije. Na svu sreću nije došlo do toga. Moji jajnici su se ipak malo probudili i nakon 43 menopura dobili smo 3 zrele jajne stanice, sve tri se oplodile ali se dvije prestale dijeliti a ova treća trenutno radi salto i lupa me na sve strane ;) Danas smo u 23. tjednu trudnoće.

RMaria
03.04.2006., 00:46

Evo me, evo ;) ja sam ta.
nakon 43 menopura dobili smo 3 zrele jajne stanice, sve tri se oplodile ali se dvije prestale dijeliti a ova treća trenutno radi salto i lupa me na sve strane ;) Danas smo u 23. tjednu trudnoće.

:heart:

Timmy
03.04.2006., 12:08
Lara :love:

mema67
03.04.2006., 21:49
Bravisimo, imamo te na forumu! Kao prvo drago mi je da si uspjela zatrudnjeti i pored loše prognoze ljekara. Super, sada uživaj u trudnoći ,ali isto tako nemoj zaboraviti da nam pružiš još malo informacija koje nam mogu pomoći. Ti si mi sa svojom pričom vratila nadu koju već gubim, a vjerovatno i drugim curama koje imaju istih problema. Htjela bih znati je si li nešto koristila za sniženje FSH ili je vrijeme učinio svoje. Koliko ti je prije tog povišenja bio FSH,odnosno je si li ikada prije imala 3,5.Može li se znati tko je doktor?

Metvica
03.04.2006., 22:55
u knjizi "povećajte svoju plodnost" spominjao se utjecaj prehrane na plodnost, kolko se sjećam bilo je govora o "preuranjenoj menopauzi" koju doktori proglase, a koja to zapravo nije, jer se zdravom hranom stanje može normalizirati
nadam se da ti može pomoći

lara01
04.04.2006., 20:46
Mema, osim što sam bila u teškoj depresiji :( pila sam matičnu mliječ (Revita) ali nije bilo znatnijeg poboljšanja (sa 50 je pao na 34 pa na 20, mislim to je pad ali je daleko od normalnog nalaza), prije same stimulacije uz standardno folnu i andol 100, pila sam i vitamin E.

Moj prvi nalaza hormona prije prvog IVF/ICSI postupka bio je 9,2 i iako je bio u referentnim intervalima doktor je odmah rekao da je visok. Zdravo seljački mi je uvijek pričao da sam jedna od onih koja se rodi sa malim zalihama jajnih stanica.
Taj niski FSH od 3,5 za vrijeme stimulacije bio je zbog ciste koju sam imala na lijevom jajniku a koje se nisam uspjela riješiti progesteronskom terapijom prije početka stimulacije.
Ostala sam trudna zahvaljujući ekipi u Mariboru a prije toga sam prošla dvije stimulacije i nebrojeno prirodnih pokušaja kod dr. J. na VV-u.

cure držite se i nemojte dozvoliti da vas bacaju u bed kao što su mene
jer vidite da su čuda ipak moguća
pusa i samo pitajte

mema67
04.04.2006., 22:26
Lara, zahvaljujući tebi i tvojoj priči vjerovaću u čuda i truditi se da istrajem u ovoj borbi koja nimalo nije laka.Puno ti hvala što se javljaš i odgovaraš mi.Otiću sutra potržiti tu matičnu mliječ i kupiti je zajedno sa andolom 100 ,folnom kiselinom i vitaminom E , ali me interesuje koliko dugo si to sve pila , da li si to sve zajedno koristila, je li ti to doktor preporučio?

dragana33
04.04.2006., 22:31
Lara01 :love:

mema67
04.04.2006., 22:31
Metvice,nisam čitala tu knjigu "povećajte svoju plodnost ",ali me svakako interesuje gdje se može kupiti i koliko košta?Sve je dobro pročitati i probati u sadašnjem mom stanju.

navi
05.04.2006., 14:37
ja pijem riblje ulje od 12. tog mjeseca, ali i vitamin E kao što je Lara napisala, sretno 8)

Daniela32
05.04.2006., 16:38
Mema, Andol100 ćeš piti tek kad uđeš u postupak, u ovoj fazi smiješ na svoju ruku piti samo preparate u slobodnoj prodaji. :heart:

Metvica
05.04.2006., 18:52
Metvice,nisam čitala tu knjigu "povećajte svoju plodnost ",ali me svakako interesuje gdje se može kupiti i koliko košta?Sve je dobro pročitati i probati u sadašnjem mom stanju.
imaš topic ovdje i na "prije začeća"
pošalji mi mail na pp pa ću ti poslati sažetak-skripticu
:love:

lara01
06.04.2006., 12:15
Mema, kao što je Daniela rekla, andol 100 tek kada uđeš u postupak,
folnu sam pila cca 2 mjeseca prije postupka pa sve do 14 tjedna trudnoće, vitamin E isto cca 2 mjeseca prije postupka i sve do punkcije a revitu (matičnu mliječ) sam pila 5-6 mjeseci.
To ti je napitak dosta sličan cedeviti a kupuje se putem direktne prodaje.
http://www.revitaplus.com na ovom linku možeš više pročitati o tome.

mema67
08.04.2006., 19:28
Pročitala sam na web -stranici o revitalu, ali sada ne znam koji proizvod trebam kupiti! Mislim da je to Revita Fe, možda griješim! Lara pošto si ti to već pila ,napiši mi koji proizvod da kupim?Još bi te zamolila da mi napišeš od kojeg proizvodžača si pila folnu kiselinu.
Ostale cure da vas obavijestim da će mi novi nalaz hormona FSH i LH biti gotov u ponedeljak, pa ću vam reći da li su čaj i eliksir šta uticali na njih.

.

lara01
08.04.2006., 19:44
Mema, pila sam običnu Revitu, ne Revita Fe.
Folnu od Twin laba. Nekako imam najviše povjerenja u njih.
Ali to je moj izbog. Ne mora biti da je najbolji.

mema67
10.04.2006., 20:09
Cure ,gotov je nalaz! Desilo se nešto nevjerovatno, FSH je sada 5,5 a LH 4,7, dok mi je prolaktin skočio na 931 a gornja granica je 530. Šta vi mislite šta je to sada i šta da činim. Mislim da bi trebala piti i dalje onaj čaj pa možda se uravnoteže hormoni.Kupila sam matičnu mliječ i folnu kiselinu pa cu piti uporedo sa čajem. Ako neko ima iskustva sa prolaktinom neka mi malo napiše o tome.

Ana29
10.04.2006., 20:22
Ja nemam, ali sam čula da to cure "spuštaju" s bromergonom.

aha
25.04.2006., 09:10
I ja sam u ovom ciklusu spustila FSH sa 13 na 9, i nisam se cula sa doktorkom-znam da mi je rekla da je gornja granica 11. Nadam se da je sad u redu. Prosli ciklus nisam imala niti jedan folikul-tj. ni ovulaciju. Jel` to znaci da cu sad imati? I da li znaci da, posto je ipak malo visi taj FSH, moja jajna celija i nije nesto kvalitetna... I sta znaci taj FSH-osim da je to folikulo-stimulirajuci hormon?

Timmy
25.04.2006., 23:40
aha, je li ti ides u Jevremovu?

aha
26.04.2006., 08:49
Ne.
Idem u Intermedicus BIS-kod dr. Nebojsa Radunovica-(on je nacelnik Gin.Akus.Klinike u Beogradu-a ovo mu je privatna klinika..

wewa
26.04.2006., 08:59
Cure ,gotov je nalaz! Desilo se nešto nevjerovatno, FSH je sada 5,5 a LH 4,7, dok mi je prolaktin skočio na 931 a gornja granica je 530. Šta vi mislite šta je to sada i šta da činim. Mislim da bi trebala piti i dalje onaj čaj pa možda se uravnoteže hormoni.Kupila sam matičnu mliječ i folnu kiselinu pa cu piti uporedo sa čajem. Ako neko ima iskustva sa prolaktinom neka mi malo napiše o tome.

Mema, obavezno odi kod doktora radi tog prolaktina, nije se saliti s takvim vrijednostima, a jednostavna terapija ga moze dovesti u red.

Timmy
27.04.2006., 00:49
Aha, ja sam prosla sve klinike bivse Juge i odlucila se na Jevremovu dok sam radila u BG, a mogla sam otic gdje sam htjela. Bila sam i kod Dr. Radunovica i znamo se jer smo suradjivali na nekim projektima. Hajde poslusaj me i bar otidji u Jevremovu na razgovor, nista te ne kosta. Oni imaju najbolji laboratorij i opremu u Beogradu i izvanredan lijecnicki tim . Osim toga, tijekom postupaka im dolazi mariborska ekipa radit laboratorij i prof. Vlaisavljevic, a od toga bolje ne moze. Na kraju imam mariborsku bebu jer su me iz Jevremove, nakon 3 pokusaja te jednog spontanog poslali u Maribor da "razbijem baksuz" - kako su to tamo nazvali :P . Nisu niti malo tasti i maksimalno su mi pomogli na putu za bebu. Ako ti treba jos koja info, posalji pp.

magda_
09.11.2006., 10:16
Ova me tema sada zanima, samo dizem topic kad sam ga pronasla, a javim se kasnije.

magda_
09.11.2006., 10:25
I ja sada imam isti problem.
Moj FSH je odjednom 31, taman koliko mi je i godina.
Prije 2 mjeseca je bio oko 9 i inače uvijek su mi hormoni manje-više ok, osim prl, ali ovo me ošinulo baš pravo.

Nista ne mogu učiniit, cekam sljedeci ciklus da ga ponovim. Nadam se da ce biit ok.
Molim cure koje su imale ove skokove da se jave.

sarjevo
09.11.2006., 12:03
Jao, magda, ne mogu ti pomoci jer nemam takvo iskustvo, ali sam sigurna da ce ti se vec javiti neko sa slicnim problemom. Mislim da je najbolje da se malo smiris i ponovis sve to sljedeci ciklus, vidjet ces da ce biti OK. Jako mi je zao sto ti se sve to pocelo dogadati a znam koliko zeljno cekas taj Zagreb. Bit ce sve ok vidjet ces i ti ces uskoro put pod noge pa za Zagreb.

gejsha
09.11.2006., 14:23
Mema poslala sam ti PP.

Sretno

gejsha
09.11.2006., 14:25
tj. Magda :oops: :oops:

magda_
09.11.2006., 14:28
Hvala ti, moje Sarajevo.
Nekako vjerujem da će sve biti u redu, samo ne mogu da vjerujem koliko mi se kalemi ovih nekakvih gluposti i komplikacija zaredom. To se zove PEH.

Sad moram da vrisnem: uaaaaaaa aaaaaaa aaaaaa aaaaaaaa :/

demat
09.11.2006., 20:42
Cure, evo da se i ja javim povodom tih hormona. meni je FSH prvi put bio 13, a drugi 11,2. Moja doc je rekla da u mojim godinama (32) ne bi smio biti veći od 10, ali nije mi dala terapiju. Čak smo sa takvim nalazom radili inseminaciju, nažalost neuspješnu. Sada se spremam za drugu inseminaciju, pa ne znam da li da ponovo provjeravam na svoju ruku FSH ili ne??? :?

Timmy
09.11.2006., 23:43
Demat, ako ne ides na stimulaciju, ja na tvom mjestu ne bih vadila FSH, samo se traumatiziras bez veze a tu ne mozes bas puno napraviti. U ostalom, FSH ti i nije tako visok. Kako sam gore napisala, moj zadnji FSH je bio 11.7 i vise ga nakon toga nisam htjela vaditi jer sam samo gubila energiju koja mi je bila prijeko potrebna. I otisla sam na zadnju stimulaciju bez informacije of FSH da si ne bih napravila frku u glavi. I misim da sam dobro napravila.

alma_sa
19.10.2009., 23:44
Nova sam na forumu i skoro da sam izgubila nadu da cu ikada imati dijete. Kada vidim vase postove nada mi se vraca i znam da nisam jedina na svijetu sa ovim problemom. Zna li iko od vas kako da spustim FSH? Zadni put sam radila nalaz u julu i bio je 60,1 (katastrofa). :cry: Radili smo stimulaciju ali neuspjesno. Ne mogu da se pomirim sa cinjenicom da sam sa 33 godine usla u menopauzu. Molim vas pomagajte!!! :?

mia
20.10.2009., 09:27
alma_sa nema lijeka kojim se FSH moze smanjiti.
tu sam informaciju i sama dobila od lijecnika, ali sigurna sam da ga mozes smanjiti promjenom nacina razmisljanja i smanjenjem stresa.
meni je fsh znao biti i 45 i 80, a evo kad sam ga proljetos vadila pao je na 17. rekla bi moja ginekologica - vi ste nesto opasno promijenili u svojoj glavi :)

i nemoj gubiti nadu. zene iako tesko i s takvim fsh ostaju trudne.
a uvijek postoje i drugi putevi za dolazak do zeljeznog djeteta - posvajanje ili donacija js.

drzi se:*

mare41
20.10.2009., 09:33
alma, probaj se raspitati gdje možeš napraviti AMH (anti-milerov hormon), on govori o rezervi jajnih stanica, FSH je više pokazatelj trenutnog stanja, a AMH je stabilniji, u ZG se radi u Hrvatskoj, možda ih se može nazvati i poslati krv?

goodwitch
20.10.2009., 19:31
alma_sa ukucaj u Rodin pretražnik inhibin b i amh, super je objašnjeno,ja sam tamo puno saznala nakon što sam ovdje čula za AMH

mia
20.10.2009., 20:39
meni su ovo zanimljivi tekstovi na tu temu:

http://www.poliklinika-harni.hr/teme.asp?id=408&godina=2009

http://www.poliklinika-harni.hr/teme.asp?id=406&godina=2009

alma_sa
20.10.2009., 22:49
hvala vam na vasim odgovorima. u pravu ste donekle kada kazete da je to sve u glavi i da se dosta toga moze promijeniti promjenom nacina zivota i smanjenjem stresa. Pokusacu da obuzdam svoj eksplozivni temperament. mia puno mi je lakse da znam da je neko uspio smanjiti FSH (znam da postoji nada i za mene)
ako neko zna neki prirodni lijek koji mu je pomogao da smanji nivo FSH i za tu opciju sam otvorena.
Borim se do zadnjeg daha!!!

rikikiki
21.10.2009., 09:10
hvala vam na vasim odgovorima. u pravu ste donekle kada kazete da je to sve u glavi i da se dosta toga moze promijeniti promjenom nacina zivota i smanjenjem stresa. Pokusacu da obuzdam svoj eksplozivni temperament. mia puno mi je lakse da znam da je neko uspio smanjiti FSH (znam da postoji nada i za mene)
ako neko zna neki prirodni lijek koji mu je pomogao da smanji nivo FSH i za tu opciju sam otvorena.
Borim se do zadnjeg daha!!!

Alma, prvo moraš shvatiti da FSH nije uzrok .... on je samo pokazatelj (ajmo reći neka vrsta markera) da nešto u tvome organizmu nije kako treba, tj. konkretno smanjena ti je zaliha jajnih stanica. Smajenjem razine FSH nije moguće povećati zalihu jajnih stanica. Iz mjeseca u mjesec razina FSH može varirati, no to ne mijenja stvarno stanje!
Kod mene je bila slična situacija (FSH 28 ), pa sam radila AMH (rezultat 0,066) koji govori da jedva da imam još koju stanicu. Nije bilo lako suočiti se sa stvarnošću, ali nema druge. Probaj napraviti, ako je moguće, još koju pretragu kao što su InhibinB i AMH, probaj ultrazvučno ispratiti par ciklusa da vidiš da li imaš ovulacija, kako ti jajnici funkcioniraju i slično.
Dobro prouči i ovaj forum http://kutak.forumotion.com/povisen-fsh-f51/ (mislim da su ti cure već poslale ovaj link), vezan je samo za visoki FSH ... vidjet ćeš da cure uspjevaju i puno znaju o tematici.
Ako te još što zanima, pitaj slobodno :) !

Sretno i nadam se da će tvoja FSH priča završiti kao i moja (s bebicom u buši) :* :love: !

ina33
21.10.2009., 09:26
Alma_sa, pozdrav :heart:! Slušaj rikikiki, ona je svjetionik nade za cure s FSH problemom. Znači, ne radi se o tome da se FSH smanji jer to ne znači da je poboljšana rezerva jajnih stanica (gleda se vršni FSH - znači, najveći izmjereni kao relevantan). Bitno ti je čim prije doći do liječnika koji zna što radi, a bojim se da, ako je ovo "sa" u nicku Sarajevo, da ti to znači ili odlazak u ZG, preporučam dr. Radončića iz Poliklinike Vili, ili Jevremovu u Beogradu, ovisno o tome što ti je bliže - kako se zove dr. s Jevremove vidjet ćeš na forumu Kutak za društvance koji ti je linkala rikikiki. Moja poruka ti je da ti to znači ne ono smanjit stres itd. (mislim, nije niti to loše), nego čim prije upregnut sve resurse (financijske, logističke) i otići u tih par ciljanih doktora na mišljenje i praćenje ciklusa ili njihov savjet što i kako. Sretno, dao Bog da završi kao kod rikikiki koja je bila strahovito uporna, a, iskreno, i imala sreću da živi u RH gdje je imala lako dostupne "liječničke resurse", da se tako izrazim.

ina33
21.10.2009., 10:42
E, da i ovdje napišem - mlade godine i visok FSH često znače problem u kvantiteti js, ne toliko u kvaliteti, i optimističnija je prognoza za mlade žene, nego za visok FSH i 40 godina, di se često radi i o kvaliteti i o kvantiteti. Ali, u svakom slučaju, nema vremena za gubljenje i čim prije do doktora koji je specijaliziran za MPO, i to ne u BIH, dakle, ova mjesta koja sam ti navela - zašto ne u bih - pogledaj topic na ovoj stranici ili na drugoj o klinikama u BIH i mišljenja žena iz BIH.

đuđa
28.11.2009., 16:08
Cure da li je ijedna od vas radila AMH i kakvi su bili rezultati?

ina33
28.11.2009., 16:19
Cure da li je ijedna od vas radila AMH i kakvi su bili rezultati?

Mislim da su većini pratili FSH. Ako ćeš raditi, radi u Vinogradskoj, ne u Breyeru, u Vinogradskoj je 266 kn (ne ide na uputnicu), a u Breyeru mislim oko 600 kn.

mare41
28.11.2009., 16:28
đuđa, ja volim reći da je AMH (samo) pokazatelj godina, naravno da je iza 40.-te nizak, ne znam koje si ti godište, al ja po AMH-u spadam u smanjenu plodnost, a upala sam na ful stimulaciju (u SLO).

đuđa
30.11.2009., 14:45
Imam 37 godina. Amh sam napravila u Vinogradarskoj, poslala poštom serum i za dan su mi poslali nalaze na mail. Amh iznosi 7.0 pmol / L. Ne znam jel to loše , a uz to su mi u 10 mj prekinuli ivf radi stanjenog endometrija . 11 dan ciklusa 3,6 mm.Sad čekam ostale nalaze hormona pa idući tjedan kod Š. sa nalazima. Vidjećemo što dalje.

rikikiki
30.11.2009., 22:04
AMH izrazen u ng/ml:
<0.3 = nisko (insuficijencija ovarijuma)
0.3-0.7 = granicno
0.7-3.5 = normalno

AMH izrazen u pmol/L:

0.0-2.2 = vrlo nisko
2.2-15.7 = nisko (nizak fertilitet)
15.7-28.6 = zadovoljavajuce
28.6-48.5 = optimalno

Konverzija jedinica za AMH: ng/ml x 7.14 = pmol/L

Mare, ne bih se složila da je AMH (samo) pokazatelj godina ... moj je bio 0,066 ng/ml kad sam imala 32 godine i potvrdio je sumnju dr. u ovarijsku insuficijenciju. Nije loše imati podatak razine AMH. Meni je "rekao" da mi je vrijeme skoro pa isteklo :shock: , pa me to potaklo na intenzivno djelovanje!

Quotat ću tekst Nable u vezi markera ovarijske rezerve:

1. Veći odnos između FSH i LH (fsh veci za vise od 2,5 x od lh), čak i sa normalnim nivoom FSH, jeste znak smanjene ovarijalne rezerve. Tačnije, izgleda da ovaj odnos generalno predstavlja klinički koristan indeks. Naime, LH značajno povišen u odnosu na FSH ukazuje na PCO, dok u obrnutom slučaju ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu. Možda je interesantno napomenuti da će neke osobe s PCO vremenom (čitaj: starenjem) regulisati ciklus kako se smanjuju rezerve jajnih ćelija i kako se povećava nivo njihovog FSH, odnosno smanjuje nivo inhibina B.

2. Povišeni nivo estradiola (E2) trećeg dana ciklusa povezan je i sa problemima rezerve i sa uvećanom rezervom (a la PCO). One sa smanjenom rezervom imaju visok nivo E2 zbog ubrzane folikulogeneze, dok one sa PCO imaju povećan E2 zbog puno antralnih folikula jer svaka od njih luči po malo E2. Uočeno je da je povećan prekid postupka stimulacije povezan i sa malim nivoom E2 (<20 pg/ml) i sa povišenim nivoom E2 (>80 pg/ml). S obzirom da visok nivo E2 u folikularnoj fazi (>80 pg/ml) može na veštački način da obuzda FSH (izvrši supresiju) pa da se, na rezultatima, FSH pokaže u granicama referentinh vrednosti, ova dva hormona uvek treba proučavati u kombinaciji. Slikovito, FSH i E2 su kao na klackalici- sto je jedan visi to je drugi nizi.
Neke novije preporuke ili prosto konzervativniji pristup tumacenju odnosa fsh-E2 ukazuju da E2 ne bi trebalo da bude veci od 50 pg/ml jer se smatra da sve sto je preko te vrednosti utice na spustanje FSH.

3. Inhibin B! To je hormon kojeg proizvode uglavnom granuloza ćelije iz folikula koje rastu. Smatra se da pruža neposredniji uvid u ovarijalnu aktivnost nego ostali serumski testovi. Nivo ovog hormona se smanjuje s godinama, i u negativnoj korelaciji je s FSH (dok FSH raste, inhibin B opada). Nizak nivo inhibina B trećeg dana ciklusa može da ukazuje na smanjenu ovarijalnu rezervu i obično je povezan sa poremećajem ovulacije, smanjenim uspehom IVF-a, manjim procentom ostvarenih trudnoća i povećanim rizikom od spontanih pobačaja. Normalnim rezultatom, u stranim laboratorijama, se smatra sve što je iznad 45 pg/ml. Takođe, uočeno je da smanjenje nivoa inhibina B tokom folikularne faze može nastupiti i pre nego što se uoči povećanje nivoa FSH!!!

Medjutim "praksa" po forumima ukazuje da bi Inhibin B u nekim slucajevima pre mogao da ima veze s kvalitetom jc u doticnom ciklusu. Primer: Kajka sa Rode, fsh=7,8; E2=31,7; inhibin B= 17,6 (cak je u nekim ciklusima bio i 6.8), AMH=6,9. Njen AMH govori o policisticnim jajnicima i inhbin B je rezultat losije kvalitete folikula (inace imala je nekoliko spontanih pobacaja; epilog: vec je mama)

Zašto neki stručnjaci baš ne vole inhibin B kao prediktivnu meru u IVF postupku? Pokazalo se da na nivo ovog hormona utiče količina masti u organizmu žene što ukazuje na to da folikule pretilih žena ne proizvode onoliko inhibina B koliko folikule onih koje su mršavije.

4. Anti-Mullerian hormon (AMH) proizvode granuloza ćelije regrutovanih folikula. AMH je identifikovan kao regulator regrutacije koji u stvari sprečava da se ne isprazne sve primordijalne folikule odjednom iz „rezervoara”. Kao i kod inhibina B, uočeno je i da nivo ovog hormona opada s godinama. Za sada, AMH je jedini pokazatelj ovarijalne rezerve čije vrednosti mogu biti procenjivane bilo kog dana ciklusa s tim što granične vrednosti (treshold) za obe faze ciklusa (i folikularnu i lutealnu) trebaju biti standardizovane.

AMH preko 0,4 ng/ml se smatra dobrim prognostickim znakom za uspeh IVF-a.

Raspon AMH i njegovo znacenje izrazeno u razlicitim jedinicama

AMH izrazen u ng/ml:
<0.3 = nisko (insuficijencija ovarijuma)
0.3-0.7 = granicno
0.7-3.5 = normalno
3.5-5.0 = granicno (za PCOS)
>5.0 = visoko (PCOS ili tumor granuloza celija)

AMH izrazen u pmol/L:
0.0-2.2 = vrlo nisko
2.2-15.7 = nisko (nizak fertilitet)
15.7-28.6 = zadovoljavajuce
28.6-48.5 = optimalno

Konverzija jedinica za AMH: ng/ml x 7.14 = pmol/L

AMH je stabilniji i, ako oscilira, oscilira skoro minimalno. Bitno je samo da se prati da ne opada rapidno. U mnogim tekstovima se može pronaći info da je on stabilan i da vrednost ne zavisi od dana ciklusa. Međutim, iskustva ipak govore da kod nekih žena sa smanjenom rezervom AMH pred kraj ciklusa može biti u rangu granicnih vrednosti a da 3. dana ciklusa pokaze znatniji pad i upadne u onaj „low range”. Stoga je najmerodavnije analizirati ga kad se vadi i fsh.

Inhibin B se pokazuje kao hormon sa većim oscilacijama (zavisi od kolicine antralnih folikula) i vise govori o doticnom ciklusu nego o celokupnoj rezervi (za razliku od AMH-a)- zato i velike varijacije od ciklusa do ciklusa. Tek ova tri hormona zajedno (inhibin,amh i fsh), još bolje ako se u to ukljuci i UZ 2-3. dana ciklusa (da se prebroje antralne folikule) daju jasniju sliku gde se nalazimo na kontinuumu rezerve.

Blekonja
30.11.2009., 22:20
samo da mi ne pobjegne ova temica, sad se moram odjaviti :oops:

ina33
30.11.2009., 23:23
Imam 37 godina. Amh sam napravila u Vinogradarskoj, poslala poštom serum i za dan su mi poslali nalaze na mail. Amh iznosi 7.0 pmol / L. Ne znam jel to loše , a uz to su mi u 10 mj prekinuli ivf radi stanjenog endometrija . 11 dan ciklusa 3,6 mm.Sad čekam ostale nalaze hormona pa idući tjedan kod Š. sa nalazima. Vidjećemo što dalje.

h

Pogledaj kakve su referentne vrijednosti na nalazu i u koju plodnost to spada, obično piše na nalazu. Ako je niži od sredine ref. vrijednosti onda je smanjena plodnost, ako je viši od sredine ref. vrijednosti onda se može radit i o PCOS-u. Ako sam dobro informirana, referentne u labu u Vinogradskoj su od 2-45 i prema tome bi to bila smanjena plodnost tj. lošije nego što bi bilo očekivano za dob od 37 godina.

Ako sam dobro zapamtila i shvatila, nekakav prag za IVF stimulaciju (tj. kad ona ima smisla) bio bi 5, ali to će me rikikiki ili mare ili neka druga žena još ispravit, tj. mislim da se na niži od 5 ne preporuča veliko IVF stimuliranje jer se neće dobit puno više folikula nego u nekoj blagoj stimulaciji ili prirodnom IVF-u, zbog toga je bitno napravit ovu probu da se snage i financijski resursi primjereno usmjere i da se onda ide na protokole s manjim brojem ampula ili na IVF u prirodnom ciklusu, pretpostavljam.

AMH uglavnom prati godine, ali kod nekoga će bit, unatoč velikim godinama, neočekivano dobar, a u nekoga unatoč mladim godinama, neočekivano loš. Gleda ga se zajedno s FSH-om, brojem antralnih folikula i izgledom jajnika i ženinoj dobi, ako sam dobro pohvatala - mlađe godine i visok FSH su bolja vijest od starijih godina i visokog FSH.

Sretno :heart: !

mare41
01.12.2009., 08:36
rikikiki, nažalost, AMH prati dob kao i dotadašnje stimulacije i treba biti predskazatelj budućih stimulacija, iako naravno ima iznimaka, u petak, nakon UZV-a 13. dana i nakon 48 menopura, sa FSH 5, LH 4, i AMH 5,8 ostavit ću komentar, čekam do petka..biti ću primjer za nešto (ne znam još za što).

rikikiki
01.12.2009., 11:29
Naravno da prati godine ... isto kao i FSH, to je posve prirodno. Da nije tako moja baka bi mogla imati dijete. Nisam mislila na ono logično i prirodno kod tih stvari.

Mare, tvoj AMH od 5,8 pmol/L (ili preračunato 0,81 ng/ml) je u granicama normale i trabalo bi biti sve OK kod tebe u vezi reakcije na lijekove. Ova podjela u pmol-ima je malčice stroža, ali što se tiće iskustva cura sa sniženim AMH koje znam (za svoj problem ovarijske insuficijencije, visokog FSH i niskog AMH znam od početka 2007 pa sam se povezala sa puno osoba sa sličnim problemom i zaključci koje donosim baziraju se na malo većem uzorku, al nemojte me držati potpuno za riječ jer nisam neki stručnjak, sve je to dosta spetljano :roll: ), sve su dosta dobro reagirale sa sličnim nalazima.
Držim fige :love: !
Đuđa .... tvoj nalaz AMH je još bolji od mare41, tako da se na tvom mjestu ne bih puno zabrinjavala.

Pogledajte kod mene AMH 0,066 ng/ml (0,47 pmol/L) pa je ipak uspjelo :) !

Držim fige svima :*

rikikiki
01.12.2009., 11:39
.
rikikiki, nažalost, AMH prati dob kao i dotadašnje stimulacije i treba biti predskazatelj budućih stimulacija, iako naravno ima iznimaka, u petak, nakon UZV-a 13. dana i nakon 48 menopura, sa FSH 5, LH 4, i AMH 5,8 ostavit ću komentar, čekam do petka..biti ću primjer za nešto (ne znam još za što).

Btw .... koliki ti je bio E2 treći dc, nisi napisala ....? to je također važan podatak za prognozu uspješnosti stimulacije!
Znala sam se veseliti svojim ponekad niskim vrijenostima FSH i LH dok nisam skužila da mi je vrijednost E2 u isto vrijeme bila visoka, što znači da mi je povišen estradiol suprimirao FSH pa mi je i nalaz bio lažno dobar :( .
Muž me upozorio da moji postovi znaju djelovati kao da skrećem pažnu na sebe, ali mi je najlakše neke stvari pojasniti na vlastitom primjeru! Nadam se da kužite :oops: !

mare41
01.12.2009., 11:54
smatraju da nije više in vaditi estradiol u stimulaciji (trebali bi mu se vratiti), a ove vrijednosti koje sam pisala su prije menopura, i tada je estradiol bio snižen, ne volim ni ja pisati o sebi, al slažem se da je najlakše opisivati vlastiti primjer, i zaista to pišemo i za druge

rikikiki
01.12.2009., 12:02
Da, treći dc si već u stimulaciji pa nalaz i nije potpuno točan. U takvom slučaju je dobro nalaz napraviti 2.dc prije početka stimulacije (s pretpostavkom da ćeš rezultat dobiti prije prvog pikanja menpurom - znači plati privatnom labosu :mrgreen: ) i u slučaju ako je E2 već povišen, preporuča se odustati od stimulacije.

aleksandraj
01.12.2009., 14:06
Ja sam prije postupka morala izazvati krvarenje s primolut nor(prije uzimanja sam vadila nalaze i bili ok)..a poslije tih tableta mi se FSH povećao na preko 21, a estradiol smanjio na 33, 4dc. Bez obzira na to postupak je proveden i sve je islo po pravili osim smanjenog broja js (samo tri), ali je endometrij bio ok. Da li ove tablete mogu utjecati na nalaz hormona, zna li tko???

talia7
01.12.2009., 16:22
Osjećam potrebu da se uključim iako nemam baš neka iskustava s hormonalnim problemima. Spremamo se za postupak u Pragu (donacija sjemena-dragi ima skoro pa azoosprmiju, teška i preteška oligoastenozospermija), a poslom smo u Beogradu, pa sam ja onda nakon traganja i traganja i para i para i konsultacija i konsulatcija po beogradskim klinikama našla doktoricu po svojoj mjeri da me "vodi" u Prag po bebu :)
Bez obzira što su moji nalazi bili skroz u redu, onako školski, ona me poslala da uradim taj AMH. Sad kad razmišljam o tome, čini mi se kao sasvim logično u startu svake IVF priče ipak vidjeti kakve su zalihe stanica, pa prema tome voditi računa i o tipu i o intenzitetu stimulacija.
Ko je blizu Beograda ovdje se AMH radi u privatnom labu "Konzilijum", nalaz je gotov za 5 radnih dana, pošalju ga na mail i čini mi se da nije bio strašno skup, mislim nekih 15-ak eura (ali javim vam to kad dodjem doma i pogledam račune)