PDA

Pogledaj cijelu verziju : indijski orascici za pranje robe

litala
01.04.2006., 00:22
elem, danas cijeli dan kontam kako sam izbacila stvarno puno kemije iz kuce al jos robu perem njome i sudje, ofkors.

i slucajno saznam sa strane da postoje nekakvi indijski orascici za pranje robe :shock:

stvar se na njemackom zove Indische WaschNuss Schalen i sad sam malo surfala, al kako njemacki znam ja-bite, uspjela sam skuzit da kilo tih oraha moze trajat cijelu godinu za 3-4 pranja tjedno, a cijena jedne kile je 13,50ojra, oliti sto kuna :shock:

i podnose temperature od 30 do 90 stupnjeva, i peru svu robu, bijelu, tamnu, finu, grubu...

hocu orascice!!!

ivarica
01.04.2006., 00:23
javi se mailom u storklju 8)

Inquirer
01.04.2006., 00:25
a poslije tu da cujemo rezultat.

litala
01.04.2006., 00:28
ma dobit cu ih ja mozda i bez storklje 8)

ivarica
01.04.2006., 00:31
For the wash and more .....without chemical. With aromaoil apricot.

The washnut:
are a exclusivenaturproduct, for100 % biodegrablein the natur. In the naturaly grow bowls are ca 12 % saponin, with are take for a excellent cleaning working result .Good use for allargian.The unsprayed nutbowls are from woman in Indian handsmadecollect,clean and sort and in Österreich in sozial projekts are paking.. The producer guaranted a fair pay.Alle Preise inkl. MwSt. und zzgl. Versand

washing for 35° to 95 °:
To outstanding useable for all kind of wash , so how natual textiles ( wool, silk and other fine textiles)
The Washnutsud:
You give 5-6 whole bowls in 1 litre water, let his cook 7- 10 min , cool, ready.
haircare:
The sud in massage in the hair and rinse with claer water. Working: produced a silk shine and vitality. Dandruff are go bac, the hair are lightly tocomb and he fatty slowly as otherwise. You need nothing extra shompoo ore balsam. Also best usable for washing the coat from our lovely animals.
bodycare:
The washsud take of the bady and rinse withh water amaunt:
350 Gramm reach for ca. 60 bis 70 washmishines ere give 35 litrer washsud. Attantion: The Washnut are not for eat, that the reason that she is not usable for children hand.

http://www.hygieneworld.de/eng/images/big/wnfreebigbest.jpg

litala
01.04.2006., 00:33
:lol: ovaj engleski sam razumijela manje nego onaj njemacki prije :lol:

Inquirer
01.04.2006., 00:40
kako ne kuzis ?!
vidis u prvoj recenici da se apricot itu nesto gura :lol:

momtobe
01.04.2006., 00:53
:lol: :lol:
Ovaj engleski!

TeddyBearz
01.04.2006., 02:20
To nije engleski! :lol:

The Washnut are not for eat, that the reason that she is not usable for children hand.

:? :lol:

Natasa30
01.04.2006., 02:38
kako ne kuzis ?!
vidis u prvoj recenici da se apricot itu nesto gura :lol: :lol: :lol:

litala
01.04.2006., 21:17
intanto, ja narucila frendovima da mi donesu jednu kilu, pa kad dodju i kad ih oprobam, javim dojmove...

čokolada
01.04.2006., 23:18
Isuse, a ja s pola oka čitam i čitam i ne razumijem, pa čitam ponovo...i mislim kako sam izgleda preumorna večeras :mrgreen:

šmučka
04.04.2006., 15:43
Naravno, kao i uvijek kad je u pitanju zastita okolisa i stednja, napalih se :mrgreen: .

Obzirom da sam tuka koja ne zna stavljat linkove nabacim vam par natuknica za googlanje:
Half Shells Nuts
indian soap nut
indian washing nut
soapnuts

Litala, od kud ce tvoji frendovi to dofurat?
Jel ima sanse da dofuraju dvije kile :mrgreen: ?

ms. ivy
04.04.2006., 15:47
Dandruff are go bac, the hair are lightly tocomb and he fatty slowly as otherwise. You need nothing extra shompoo ore balsam. Also best usable for washing the coat from our lovely animals.

ovi automatski prijevodi su genijalni!! :D

litala
05.04.2006., 10:49
smucka,

narucila sam od prijatelja koji zive u austriji. dolaze uskoro, za koji dan, i oni su gledali link koji sam im slala i narucili bi iz njemacke, al im nece stic na vrijeme da donesu sad. e sad, zena kaze da je imala medju onim reklamnim lecima iz poste i nesto o tim orascicima i adresu ducana koji ih prodaje i tamo u austriji. al ga ne moze nac ;)

tako da ne znam kad ce ih ni kako kupiti (dakle, ima narucivanje iz njemacke ili kupovina vjerojatno u nekim bio-bio ducanima i u austriji) a posto su to penzici, ne da mi se bas gnjaviti ih ;)

al cu dojmove (kad ih budem imala) rado podijeliti sa svima :mrgreen:

šmučka
05.04.2006., 12:01
Oki doki.
Ja se u meduvremenu toliko napalih da sam si tatu angazirala da da karticu pa cu se upustit u svoju prvu kupovinu prek neta :D .

Pa ako moji dodu prije, nabacit cu izvjestaj 8) .

BusyBee
05.04.2006., 13:29
Smucka, javi sajt s kojeg uspijes kupiti karticom iz Cro.
Ja se mucim i ne pronalazim... na kraju cu preko rodbine iz Slovenije narucivati. :lol:

litala
30.04.2006., 11:29
sta je ovo? nitko ne pere? ;)

elem, moji prijatelji su imali obiteljsko-prometnih nezgodancija (al se oporavljaju, na srecu...) pa nisu jos ni dolazili. najavili se za mjesec maj...ja zeljno ocekujem...

jeste li ih vi dobili? jeste li prali?

malo me zbediralo sto mi je ta frendica rekla da je pricala sa zenom u tom nekom bio-ducanu koji prodaje orascice i ova joj je rekla da se moze prat bijela roba al da hoce vremenom posivit :(

nema veze, prat cu sareno, ionako smo ga puni :)

Zorana
30.04.2006., 11:41
Litala, mozda mozes u bijeli ves dodati malo oxyclean ili tako nesto? Imat ces isti efekt ko da peres sa obicnim praskom.

litala
30.04.2006., 11:45
je. al ako idem koristiti orascice zbog zastite okolisa, onda mi se oxyclean i slicne stvari bas i ne uklapaju, ne? 8)

jedino onda alkoholni ocat ili nesto? trebalo bi vidjet kako to funkcionira u kombinaciji...

BusyBee
30.04.2006., 13:09
soda bikarbona

Zorana
05.05.2006., 02:21
Oxyclean nije idealan. Ali, bolji je od obicnog praska za bijeli ves. Barem onaj oxyclean dm marke. Nema u sebi opticki posvjetljivac i jos neka cuda, ne znam napamet.
Soda bikarbona je super opcija. Iako, ne znam jel posivi ves nakon nekog vremena ili ne. Meni osobno je najdraza opcija nekupovanje bijele robe. 8)

ivarica
18.05.2006., 01:01
odguglala sad jos jednu alternativu
http://www.lifenatural.com/laundry-detergents-alternatives-how-do.htm

ivarica
18.05.2006., 01:44
orascici se mogu kupiti i u mariboru, a i hrpa drugih biorazgradivih sredstava za ciscenje:

http://trgovina.hiskadobrot.com/index.php?infoBox=0&cPath=44

šmučka
18.05.2006., 11:16
Ljudi, ja ih imam :D.
Od prekjucer.
I peru.
Bas sam hepi :).
Kupljeni su u Kalcku u BTCu u Ljubljani.
Da znam kako stavila bih link :oops: .

mamma Juanita
18.05.2006., 13:11
I,i, kak peru :D ?

Link staviš tako da selektiraš adresu stranice, znači gore gdje piše adresss, stsneš ctrl i c (copy) i onda pejstaš (ctrl i v) gdje želiš.

marta
18.05.2006., 14:23
smucka, kad ces doci?

šmučka
18.05.2006., 14:49
Marta imas pp.

Huanita, taj dio znam :P .
Evo vidi :
http://www.btc-city.com/prispevek.php?ID=643

Ali ja bi htjela da pise orascici za pranje ili tak nesto.

Cijene koje su na ovom linku nisu tocne, to je neka posebna ponuda.
Trenutno su pol kile 2800 tolara, kila 4800 t.

Peru dobro, ali mozda nisam mjerodavna, meni sve pere dobro.
Prala sam i sa naribanim seljackim sapunom pomijesanim s soda bikarbonom, i bez icega i bila sam zadovoljna.
Al mi zato Ariel, Persil i slicno smrdeeee.

mamma Juanita
18.05.2006., 15:11
Ovi na štorkljinom linku su po istoj cijeni, zapravo mrvicu jeftiniji (kila 2640 tolarjev).

Ma ja mislim da najveći dio pranja obavi voda i tumbanje i ispiranje u mašni.
Sapuni, detergenti isl to još samo pospješe.

šmučka, evo za hiperlink(tak se to zove:mig:) pogledaj tu:
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=7314&highlight=hiperlink
ili tu
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=17324&highlight=hiperlink

mamma Juanita
18.05.2006., 15:12
u mašni= u mašini :roll:

šmučka
18.05.2006., 15:49
Cekaj, cekaj 4800 za kilu i 2640 za kilu nije bas isto ;) .
Idem malo pogledat Storklju :mrgreen: .

šmučka
18.05.2006., 16:03
MJ, na kojem storkljinom linku?
Gledala sam njihovu stranicu i ne mogu naci :? .

BusyBee
18.05.2006., 22:39
Prala sam i sa naribanim seljackim sapunom pomijesanim s soda bikarbonom
Znaci, i meni ce se svidjeti orehi. :lol: Jedva cekam!

mamma Juanita
19.05.2006., 12:39
Cekaj, cekaj 4800 za kilu i 2640 za kilu nije bas isto ;) .
Idem malo pogledat Storklju :mrgreen: .
:oops: 4640
ja i brojke...

mamma Juanita
19.05.2006., 12:40
MJ, na kojem storkljinom linku?
Gledala sam njihovu stranicu i ne mogu naci :? .
http://trgovina.hiskadobrot.com/index.php?infoBox=0&cPath=44

marta
27.05.2006., 21:50
ja sam dobila 1/2 kg orascica i skroz mi se svidjaju. roba je od njih nekako sama po sebi mekana. i bez omeksavajucih sredstava, bio to ocat il omeksivac. ne pere bas ko detergent al ja sam skroz zadovoljna. ako su se usrane gace solidno oprale, oprat ce se i sve ostalo.

Zorana
27.05.2006., 22:05
To je onda nesto ko moj eko deterdzent. Ne mogu vjerovati kako je roba meksa nego kad se pere sa obicnim deterdzentima. Vjerovatno zato sto se puno bolje ili skroz ispere.
Iako, isto ko i sa orascicima, ne opere bas genijalno. Ali, nema veze. Ako ima koja fleka, natrlja se sapunom za fleke, onim gallseife iz dm-a i sve super.

marta
27.05.2006., 22:38
Zorana ja mislim da je to zbog toga sta su svi ekodetergenti zapravo na bazi sapuna. a i ovi orascici sadrze saponin, pa nekako brijem, da je to zbog toga.

Zorana
27.05.2006., 23:36
Moze biti. Iako, puno deterdzenata isto ima sapun u sebi. Ali, posto imaju i kojekakva druga cuda, puno teze se ispiru.

litala
07.06.2006., 22:05
ajd napokon da ih i ja dobijem :D

stigli danas, veceras imaju vatreno krstenje s leovim pelenama

ima ih jedna kila, kostali su 15eura, dobila sam ih u platnenoj vrecici i u njoj jos jednu malu u koju ih se stavlja na pranje... a dobila sam i jedan origigi orascic u maloj vrecici koji treba stavit 12 sati da se moci u vodi pa ga zasadit - kaze zena iz ducana - jednog dana ako budete imali srece - mozda cete imati svoj pravi orah i svoje ljuskice :) i rekla da isto to mogu napraviti i ako u kojoj ljuskici nadjem "zaostao" orah

bas me iznenadilo da su to ustvari ljuske oraha, ja kontala - rostat ce drveni orasi po masini :lol:

sandy
08.06.2006., 12:55
litala,
koliko se orascica stavi za jedno pranje? koliko traje ta kolicina?

litala
08.06.2006., 13:51
pise 5-7 polovica ljuski. al su sve ljuske nekako spojene pa su cijele, ja sam stavila 5 cijelih jer mi je masina od 7,5kg. kaze da se za prljaviju robu moze malo vise. ako se pere na 30-40 stupnjeva moze i za dva-tri pranja (ne smiju se u medjuvremenu osusit), za vise temperature za jedno pranje.

mislim da bi meni mogli trajat bar sest mjeseci.

marta
08.06.2006., 13:56
zasto se ne smiju u medjuvremenu osusiti? nisam vidjela nista u vezi susenja? bit ce da mi je promaklo.

Ja sam skuzila da se oni u jednom pranju nikad ne razmoce do kraja, odnosno krenu se otapati po rubu. I onda ja taj rub ogulim i bacim, a u vrecicu dodam jos ljuskica.

I ja nisam dobila orascic za posaditi, buuuuuu. :cry:

litala
16.06.2006., 01:37
ajd da ne budes u bedu, kad ovaj moj rodi, dat cu ti ispod cijene :P

nego, kontam malo o tom pranju. fakat ostaju mrlje. od zemlje, trave, sokova... ne opere se to nis. a mi smo puni fleka. mislim, ja se divim svima onima koji uspiju imat djecu (ili bar troje njih ;)) i ne se flekavat... nama to ne uspjeva, nema sanse...

pa si kontam kako je to ustvari idealno kad si odrastao, ili su ti djeca vec prevazisla valjanje po svim mogucim podnim oblogama vanjskim i unutarnjim, i smanji se broj zaflekavanja... al za sada - mislim da ce orasi bit za pranje recimo posteljine i nekih stvari koje se ne uprljaju bas dubinski (ako imamo takvih :roll: ) e, nemojte mi predlagat da spricam nesto po mrljama pred pranje, nema sanse da ja to izvodim, ja vadim iz kante i direkt u masinu, nemam ja volje ni ambicije prebirat po sporkoj robi i sprickat tu i tamo neku mrlju, prekomplicirano :mrgreen:

inace - ja sam njima, kao takvima, posve odusevljena i jedva cekam dan kad ce moji klinci prestat flekat i sebe i mene pa da ih ubacim u redovnu upotrebu :D

BusyBee
16.06.2006., 09:43
Mi smo ih uveli u skroz redovitu upotrebu kad su mi istekle zalihe praska prethodno kupljenog.
Meni idu mrlje (osim onih najnajtvrdokornijih) van samo ako malo namazem fleku sa sapunom za rublje (onaj najobicniji zuti od 2 kn). Za posteljinu, rucnike i donje rublje nam je super jer nam to nikad nije jako prljavo.

E da, na mojim uputama nista ne pise da se ne smiju posusiti izmedju upotrebe (ili sam previdjela to), samo da se bace oni skroz razmoceni i doda novih.

U svakom slucaju, zadovoljna sam.

mamma Juanita
29.06.2006., 13:36
evo i ja isprobala jednu turu u masini, ali kako nisam dobila upute, stavila sam onako 4 cijela.
ok se opralo, ali nije ni bilo baš porljavo i zaboravila sam stavit lavandu il nešto drugo za miris.
ajde mi pliz napisšite detaljno kako se koriste.
znači nekoliko polovica u malu vrećicu?
jel ih treba malo izgnječit ili samo prepolovit?
nakon pranja oguliti što?
u čemu ih održavat vlažnim, u nekoj kutiji?

litala
29.06.2006., 16:15
mammaju imas previse pitanja :P

samo sam dosla javit ovo.

danas mi dosao katalog quelle, i u dodatku "dobro & povoljno", str. 8, ima: ekoloske kuglice za pranje rublja. idealno za alergicare i osobe koje boluju od neurodermitisa. odlicne su za pranje sarenog i osjetljivog rublja na temperaturama od 30-90stC. 100% bioloski razgradive.

sifra: DP23 12 89 -----> 500g za 39,00kn
sifra: DP30 32 99 -----> 1000g za 69,00kn

na slici je fakat vrecica s orascicima :)

mamma Juanita
29.06.2006., 18:01
litala, znam, čekam da se javi neko s više inspiracije za pisanje :D i super za quelle :D

marta
30.06.2006., 10:46
Juanita, ubacis 6-8 polovica, samo prepolovis, to je da bolje luce saponin.
Ja ne pazim hoce li se posusiti ili nece, jer u mojim uputama nije pisalo nista takvo :P . A ne pise ni na netu, bar ja nisam nasla.
I ko sto BB rece, nakon pranja otkines one razmocene komade i bacis, jer su potroseni. Vrlo lako se skuzi koji su to. Jednostavno budu drugaciji.

šmučka
30.06.2006., 14:02
Marta jel se ovi koje sam ti ja donjela pjene isto ko oni od prije?
Moji se uopce ne pjene. :?
Nemrem vjerovat da su u Quelle takve cijene, pa to je duplo jeftinije nego sto smo mi platili :shock: .

marta
30.06.2006., 14:28
pojma nemam smucka, nisam zagledala dal se pjene.
mislim da cu si naruciti zalihu iz quellea.

branka1
03.07.2006., 01:55
Curke, kod mene u zadnje vrijeme sve neke "drastične" :) mjere. Idemo na planene s drugom bebom, ne perem više bijeli veš s pretpranjem (ali još uvijek na 90 :roll: ) pa si mislim - ako ću platnene, onda bih ih baš i mogla prati s nečim drugim, drukčijim od ovoga dosad.

Jesu li ti oraščići iz Quelle-a stvarno pravi?

branka1
03.07.2006., 02:03
Marta, ne mogu to pronaći na Quelle-ovom webu. Kaj nema tamo?

litala
03.07.2006., 10:14
izgleda da na webu nema, ali probajte zvat i pitat, tamo s onim podacima sto sam napisala gore...

inace, ovako moja cura komentira neki dan, kad je stavljala susit donje rublje i naletila na noine gacice pokapane sokom zrele tresnje (nije se opralo na 60 s praskom, ne koristim orascice za bijelo):
- dobro mama, sta si ti ovo prala s orascicima? nis ti se nije opralo... :P

BusyBee
03.07.2006., 10:26
Evo ovako, nakon nekog vremena s orascicima - nisam prezadovoljna, ali nisam ni nezadovoljna.
Naime, fleke koje moje cudoviste donese doma ne idu dolje nikako s orascicima i njenu "vanjsku" odjecu i dalje perem s tekucim dm detergentom. Stavljam ga upola manje nego ikad, i opet bolje opere. Kako bi napunila masinu, i nase sareno perem s njim.

Donje rublje, plahte, pidzame, rucnike, i odjecu koja nije ocito flekava, perem samo s orasima i zadovoljna sam. A miris nakon sto se osusi - ja dugo, dugo nisam osjetila takvu svjezinu. Mozda je do kombinacije sunca i vjetra - prirodnog susenja (obozavam ljeto, kad mi je roba za pola sata suha!) ili do oraha, ali u ovom dijelu sam bas jako zadovoljna.

branka1
04.07.2006., 14:27
Naručila sam iz Quelle-a 1 kg - 69,00 kn

Ja bih s time prala platnene. Ima li tko iskustva?

marta
04.07.2006., 18:37
pokakane ti se nece dobro oprati, ali to sunce dosta dobro izvuce.

MamaRibice
07.08.2006., 14:58
Ja sam tek na proucavanju i skupljanju informacija -

Ovo iz Quellea su cijeli orascici? Za pranje se koriste samo ljuskice. Zato ovi vjerojatno djeluju jeftinij.

Sto se ljuskice vise usitne i sto je visa temp pranja, to se bolje izlucuje saponin. Kod tvrde vode i niskih temp treba uzeti vise ljuskica (6-7 polovica).
I ja sam naisla na podatak da se ljuskice ne koriste vise nakon susenja, ne znam zakaj.

Postoji vise vrsta tih orascica, najbolja je navodno Sapindus Mukorossi (svjetli, veliki plodovi), koju vrstu prodaje Quelle?

Jeste li probali sa "sapunicom" oprati sudje, kosu...

Ima puno ljudi koji su izuzetno zadovoljni. Rađena su i razna testiranja i tu ima dosta kritika. Ali taj je sapindus jeftin i ekoloski pa je sigurna dobra opcija barem za dio pranja.

branka1
07.08.2006., 15:15
E, a ja sam baš htjela pitati na kojoj je temp. najbolje prati s oraščićima.

Inače, ovo iz Quelle-a su isto ljuskice, a ne cijeli oraščići, nego kao polovice

Pingu
17.08.2006., 14:43
Perem s orasima već tjedan dana i razočarali me! :/
Ako je nešto flekavo nema šanse da siđe, sad sam kupila Urtekramovo univerzalno sredstvo za čišćenje, pa ću probati njega na fleku i onda pranje s orasima.
Javim rezultat!

MamaRibice
15.05.2007., 14:01
Ja sam svoje orascice potrosila, a quelle ih vise nema u ponudi. help :) Znate li gdje se jos kod nas mogu kupiti?

gogga
18.06.2007., 15:12
evo ima ih u Quelle-u.
ne znam da li ponovno jer sam danas prvi put pogledala, ali tek toliko da znas :)
http://www.quelle.hr/hr/extern/index.html?EMBPERL_UID=:72895198c42b22e7f872cf81f7 cf7b85&fsreloaded=1&referrer=http%3A%2F%2Fwww.google.hr%2Fsearch%3Fhl% 3Dhr%26q%3Dquelle%26meta%3D

Nia_Zg
18.11.2008., 19:18
Ako koga zanima, pronašla sam oraščiće u Zagrebu :D
Ima ih u novootvorenoj trgovini zdrave hrane Garden, Prilaz Đure Deželića 87 - pri kraju zelenog vala prema Zapadu (50-ak metara od Trga Francuske Republike).

Nia_Zg
18.11.2008., 19:18
Ako koga zanima, pronašla sam oraščiće u Zagrebu :D
Ima ih u novootvorenoj trgovini zdrave hrane Garden, Prilaz Đure Deželića 87 - pri kraju zelenog vala prema Zapadu (50-ak metara od Trga Francuske Republike).

ivarica
18.11.2008., 19:20
da, i ja sam ih kupila u gardenu, i ono sto je super je da imaju i malo pakiranje od svega 4-5 orascica

jos nisam probala, odlucila napraviti od njih tekuci det. kako je negdje seni pisala, a nikako kupiti jos.

Nia_Zg
19.11.2008., 08:46
Kupila sam pakiranje od 25 dkg za 34 kn, unutra je i mala pamučna vrećica koja se stavlja u bubanj. Zasad sam oprala 2 runde rublja na 40 stupnjeva, i to tamne boje i nakon prvobitne zbunjenosti hoće li to oprati rublje jer se vrlo malo pjeni, a i zbog ne-baš-ugodnog-mirisa oraščića :shock: na kraju sam prezadovoljna :D.

Rublje je čisto, nema nikakvog mirisa (stavila sam malo eteričnog ulja melise u ladicu uz pranje), kad se osuši miriši na čisto oprano i što je najzanimljivije, mekano je bez dodavanja bilo kakvog omekšivača. A primjetila sam da je i nekako manje izgužvano.
Baš čudno, pitam se kakve sve kemije stavljaju u ove Persile i ostala sredstva za veš kad rublje bude tako kruto ako se ne stavi omekšivač.
Toplo preporučam ;)

Zorana
19.11.2008., 09:06
A mene zanima ispere li se to uopce skroz iz robe ako bude u masini tijekom citavog ciklusa pranja?

seni
19.11.2008., 13:47
A mene zanima ispere li se to uopce skroz iz robe ako bude u masini tijekom citavog ciklusa pranja?

nasla sm negdje na internetu da se ne isperu sasvim 100%, ali to nisu u clanku predstavili kao neki veliki problem.
tekuci se naravno sasvinm ispire.

inace ja sam s onim tekucim orascicima iz dm-a (zovu se nekako sawan ili slicno) jako zadovoljna. svidjelo mi se (iz ljenosti) to sto je tekuci, jer inace moras imati nekakve vrecice za te orascice da se ne raspu svuda po vesu. a dok ja nadem te vrecice...

sto se tice pranja i cistoce, zasada peremo s tim kosulje, majice i sve ostale finije stvari, koje nisu ni prljave (jer se nose samo jedan dan) ni flekave, a i curka raste, pa i njene stvari nisu vise nesto flekave.
odjeca je meka nakon pranja (nakon tih orascica ni ne treba omeksivac - pise na pakovanju), dobro oprana i sve ok.

ako se zeli neki poseban miris, predlaze se (na pakovanju) staviti par kapi nekog etericnog ulja. to jos nisam probala.

gitulja
19.11.2008., 15:59
seni, može li molim te točan naziv tog tekućeg iz dm-a
baš me zanima, a nisam nikad primjetila tako nešto.

Zorana
19.11.2008., 16:47
Dok moja djeca ne prerastu fleke i flekavanje, mi cemo se, nazalost, i dalje saftati u kemikalijama. :/

iridana2666
19.11.2008., 17:34
To nije engleski! :lol:

The Washnut are not for eat, that the reason that she is not usable for children hand.

:? :lol:

:lol: :lol: :lol:

Serpentina
21.11.2008., 13:44
Ja nemam vrećice za to :/
Mogu staviti u onu plastičnu lopticu za tekući deterdžent?
I stavila bih neko eterično ulje, npr naranču :mrgreen: kolike su šanse da bi bijeli veš pokupi neke flekice?

marta
21.11.2008., 14:33
Rasut ce ti se pa ih neces moci pokupiti. Trebas malu platnenu vrecicu. Ili mozda onu supljikavu za pranje osjetljivog rublja.

Serpentina
21.11.2008., 14:49
Stavila sam ih u neku malu vrećicu za grudnjake, ima manje rupe od te neke za osjetljivo.

Valjda će bit ok.

marta
21.11.2008., 14:53
To moze. Orascice mozes koristiti vise puta, zato ih je bitno imati na hrpi nakon pranja.

Serpentina
21.11.2008., 14:54
Znam, ali se prvo nisam sjetila vreća. Često se zagube :mrgreen:

Fala draga.

ovca_i_janjad
21.11.2008., 21:54
je li vam opralo štogod?

kako peru vunu, zna li tko (pošto kod mene pletenina na pleteninu)?!

jedna će mi ih forumašica donijeti pa sam mislila za posteljinu i ručnike barem te robu koju treba osvježiti

a menstrualni ulošci?

Serpentina
21.11.2008., 22:55
Meni nije opralo od menge flekicu na gaćicama :(
Ali ionako ne mislim orašćiće koristiti za bijeli veš. Stavila sam ono et. ulje od naranče i sad totalno funky miriši :P

Dumbo
08.07.2009., 00:45
Evo , malo podižem temu . Već duže vrijeme tražim indijske oraščiće za pranje i nema ih u nijednom centru , dm -u , quelle u kojem sam ja gledala pa me zanima da li se mogu nabaviti negdje u Hrvatskoj ? Htjela bi ih koristiti što prije . :)

puhovi obožavaju smokve
08.07.2009., 01:25
pa dakle, kaj vi sve ne iskopate! zvuči genijalno, i ja bi to! idem u ch uskoro, nadam se da i tamo ima!

Lady Grey
08.07.2009., 08:59
Ja sam ih kupila u Gardenu u Deželićevoj.
Pola kg cca 35 kuna, ne sjećam se točno cijene.

gitulja
08.07.2009., 09:59
U Austriji ih ima u DM-u, ne znam više cijenu, nešto niže nego u Gardenu. Imaju i tekući det od oraščića, nisam probala jer je bila jedna boca sva zakeljena. Ali u jesen je moje.
Istina ne operu fleke od menge, ali bijeli veš je predivno bijel od njih i mekan. Tako da mi više nije teško fleke oprat sapunom.
Uzela sam u Gardenu Sonnetov sapun protiv fleka i dosta je dobar.
Za sada ih koristim za bijeli veš, sav donji veš i piđame obavezno, ponekad za posteljinu. Ostalu robu mi ipak ne operu dobro jer Gita opako fleka svim i svačim.

bucka
08.07.2009., 10:15
bas cu onda danas otici u garden po njih! :D

bucka
08.07.2009., 10:28
upravo sam zvala garden i imaju ih!
malo pakiranje od par orascica za 9,98kn
veće pakiranje (250gr) za 37kn

:)

bucka
08.07.2009., 13:22
kupila sam ovo vece pakiranje i posto je sve na talijanskom, uspjela sam samo skuziti da je pakiranje dovoljno za cca 50 pranja i da se moze prati na temp. od 30-90 stupnjeva!
uz pakiranje se dobije i mala platnena vrecica!
btw. orascici ne izgledaju bas lijepo! :mrgreen:

a sad molim upute! ;)
kolko orascica stavim u tu vrecicu??
da li ih nakon pranja susim i kako?

Dumbo
08.07.2009., 14:19
Hvala na odgovorima . :) Budem onda probala nekoga tko ide u zg zamoliti da mi nabavi .

Sad , i mene zanima da li je 4 oraščića u jednom pranju dovoljno i u koliko sljedećih pranja mogu ići isti oraščići ?

Također bi i platnene pelene prala s njima pa me zanima količina oraščića koja je onda potrebna i da li su i za pelene ok . ? :)

Znači ne peru dobro jače mrlje već samo malo zamazanu odjeću ? A da se stavi veća količina oraščića možda bi onda bolje opralo ?

Koliko dođe taj Sonnetov sapun protiv fleka ( i on je prirodan ? ) ?

Uf, hrpa pitanja :mrgreen:

seni
08.07.2009., 15:44
samo da prijavim da tekucim orascicima peremo sve i donji ves i gornji "ves" i posteljinu...i finu odjecu.
super je. rublje je mekano, sve je cisto, ako su neke jace feke na majicama od curice, prije ih namazrem sa sredstvom za mrlje i sve ode.

ako vas put nanese u inizemstvo, imate vise vrsta tekucih deterdenata od orascica. i svi su dobri.

puhovi obožavaju smokve
08.07.2009., 15:58
jeeee! hvala!

BusyBee
08.07.2009., 16:01
ako vas put nanese u inizemstvo, imate vise vrsta tekucih deterdenata od orascica. i svi su dobri.
daj napisi nazive, mozda se stogod moze nabaviti online

bucka
08.07.2009., 16:05
jeeee! hvala!

25dkg je tolko, a ne pola kile! :/

gitulja
08.07.2009., 16:48
sonnetov sapun je ekološki. košta 13-14 kn. i dosta je dobar.
za jedno pranje treba u vrećicu staviti 5-7 ljuskica, ja ih poslije samo stavim sa strane do slijedećeg pranja. isti se mogu koristiti za 3 pranja.
imam pitanjce - gdje u inozemstvu se može nabaviti više vrsta tekućih oraščića? Mislim u kojim zamljama, dućanima i sl? i isto bih molila nazive ako nije problem.

Dumbo
08.07.2009., 17:03
Znači 5-7 ljuskica a ne cijeli oraščići? Kaj nije to malo?

Koliko za platnene ? Da li isto ?

Da li i u Gardenu ima tekući od oraščića i kolika je cijena ?

seni
08.07.2009., 18:16
u austriji u dm-u: sawan - bez mirisa, ako se hoce doda se jos par kapi etericnog ulja po izboru

u bio ducanima: od AlmaWin-a Cleanut - vec je unutra etericno ulje, super mirise na verbenu
(zitronig duftende Wäsche mit rein natürlichem Verbena-Extrakt* und Eukalyptus*. Einfach zu dosieren - direkt in das Weichspülfach. Kombinierbar mit allen AlmaWin Flüssig- und Pulverwaschmitteln. Ohne synthetische Duft- und Konservierungsstoffe)

Klar Waschnuss

oekokraft - oni imaju cijeli paletu, orascice, pa tekuce pa u prahu..

Franzis Natur austrijski produkt u 3 mirisne kombinacije i jedna bez mirisa - jako dobro i dobar preis/leistung odnos

Zorana
09.07.2009., 00:26
Mi vec neko vrijeme koristimo Oekokraft deterdzent za bijeli ves na bazi orascica i stvarno dobro pere. Nista losije od komercijalnih deterdzenata.
Od deterdzenata za sareni ves mi se cini da Almawin-ov ima najbolji ucinak na fleke, a nije ni skup. (nesto manje od sest eura kosta paket za cca 32 pranja). Sto se oraha tice, i mi smo ljubitelji Almawin tekuceg deterdzenta na bazi oraha, a bas se ovih dana spremam po Franzis natur, vidim da imaju i oni nesto novo za bijeli ves, a cijene su stvarno pristupacne.
Gitulja, mislim da u Austriji/Becu najbolji izbor ekoloskih deterdzenata imaju ducani (tj. lanci ducana) Maran. Ima ih na par mjesta u gradu i oni drze bas puno toga; Sonnet, Almawin, Ulrich natürlich, Ökokraft, Klar, Ecover, Franzis natur, Sodasan itd.
Mozda Seni zna nesto vise, ali meni se definitivno cini da Maran ima najbolji izbor....deterdzenti za sareni ves, bijeli ves, univerzalni, za fino rublje i vunu, deterdzenti na bazi sapuna, deterdzenti bez sapuna, deterdzenti na bazi oraha, deterdzenti sa enzimima, bez enzima, kojekakva sredstva za fleke, izbjeljivaci, omeksivaci.......sto cuda. :mrgreen:

Zorana
09.07.2009., 00:37
Nego.....kad se vec prica o orasima, sto mislite o onome da koristenje oraha za pranje i nije tako ekoloski prihvatljivo.....transport.....velika potraznja i rezultat nedostatak oraha za lokalno stanovnistvo koje je onda prisiljeno kupovati "kemiju" itd? Uglavnom, na nekoliko foruma sam vec naisla na postove u kojima ljudi pisu kako izbjegavaju kupovati orahe i proizvode bazirane na njima jer su eticki "upitni".

seni
09.07.2009., 09:41
da, maran (bio samoposluga) ima najveci izbor. mislm da ima 5,6 takvih ducana u becu.
ali i u drugim bio ducanima nade se toga.
misim da se i ovi koje sam nabrojala mogu naruciti preko neta.
proguglajte malo.

gitulja
09.07.2009., 11:48
Nego.....kad se vec prica o orasima, sto mislite o onome da koristenje oraha za pranje i nije tako ekoloski prihvatljivo.....transport.....velika potraznja i rezultat nedostatak oraha za lokalno stanovnistvo koje je onda prisiljeno kupovati "kemiju" itd? Uglavnom, na nekoliko foruma sam vec naisla na postove u kojima ljudi pisu kako izbjegavaju kupovati orahe i proizvode bazirane na njima jer su eticki "upitni".

o ovome sam puno razmišljala, ali nisam došla do nekog pametnog zaključka.
koliko uopće drvo mora biti staro da bi davalo plodove?

dakle, ide li tko skoro u Beč ili iz Beča u Zg? :)

Davor
09.07.2009., 15:26
Pratim vas :coffee:

bucka
09.07.2009., 15:31
iiiiiiiiii....?!!
imaš li što za napisat?? :mrgreen:

Davor
09.07.2009., 15:45
Bit ću rječitiji kad ću imati o čemu pisati. Za sada samo pratim.

Zorana
09.07.2009., 20:12
Ja se necu ubiti od rjecitosti, ali nekako mi se cini da bi ova prica o problematicnosti mogla drzati vodu. Ako nista, onda po pitanju transporta. Znaci, cini mi se bolje koristiti neke lokalno proizvedene ekoloske deterdzente nego slepati orahe iz Indije ili odakle ih se vec slepa. Da se razumijemo, principijelna nisam, i sama kupujem deterdzent na bazi oraha.
Recimo, ima masu drugih, po Evropi dostupnih eko sredstava za pranje na bazi sapuna, zasto bas moraju biti orasi?

Zorana
09.07.2009., 20:18
Vidim da se Davor bas ne ukljucuje, a bas bi me zanimalo sta misli koliko su stvaaarno stetni za organizam ovi obicni, komercijalni deterdzenti, enzimi koji se nalaze u njima, opticki posvjetljivac itd.

bucka
10.07.2009., 10:29
ja sam jucer oprala sa orascicima i ok mi je za pranje robe koja je npr. zaznojena, ali ne i za fleke, jer one naravno nisu izasle!!

gitulja
10.07.2009., 11:50
e fleke ipak moraš prije sredit sapunom.

bucka
10.07.2009., 11:54
sad znam!!
na greškama se uči!! :mrgreen:

Nuktemeron
10.07.2009., 15:24
Indisjki oraščići obilno rađaju na drvu iz roda Sapindus, te ih ima za kupiti po modelu "fair trade" - dakle nitko nije eksploatiran.

Problem je u transportu.
Ja ih inače koristim od rođenja djeteta, a mrlje skidam natrij perkarbonatom (oslobađa kisik koji oksidira mrlje) od Sonneta. Oraščići ili soaprnuts imaju oko 10 % saponina i imaju protubakterijsko i protuvirusno djelovanje.

Zanima me da li je netko koristio naše domaće biljke bogate saponinom za pranje rublja?

Biljka koja nije domaća već raste po parkovima i drvoredima a bogata je saponinom je nejestivi divlji kesten. Moja ulica ujesen sva je u pjeni kada padne kiša!
Zna li netko s time prati?

Davor
10.07.2009., 16:21
... mrlje skidam natrij perkarbonatom Zna li netko za izvor boraksa za pranje? Bio je jednom davno nekakav dućanić u Branimirovoj u kojem ga se moglo kupiti i više ga nema.

Nuktemeron
10.07.2009., 22:59
Davore, sito-as je mjesto gdje je moj dragi kupovao borax (natrijev tetraborat) za lotanje srebra, ali tamo je sve bezobrazno skupo.
Juriček d.o.o koji prodaje materijal za slikarstvo i restauraciju ga isto ima (manji dio maloprodaje im je u ŠPU)
ima i na www.orka.com.hr/kotmetickakemija.html
Našla sam na jednom forumu da se prodaje kao Boraks-topitelj, 1kg za 34,5kn. u trgovinama alata za zavarivanje metala.

i da sebe ispravim - natrij perkarbonat ne skida mrlje oksidacijom.

i još nešto - još uvijek tražim zamjenu za indijske oraščiće, i evo što sam našla za divlji kesten:

In the past, Horse-chestnut seeds were used in France and Switzerland for whitening hemp, flax, silk and wool. They contain a soapy juice, fit for washing of linens and stuffs, for milling of caps and stockings, etc., and for fulling of cloth. For this, 20 horse-chestnut seeds were sufficient for six liters of water. They were peeled, then rasped or dried, and ground in a malt or other mill. The water must be soft, either rain or river water; hard well water will not work. The nuts are then steeped in cold water, which soon becomes frothy, as with soap, and then turns milky white. The liquid must be stirred well at first, and then, after standing to settle, strained or poured off clear. Linen washed in this liquid, and afterwards rinsed in clear running water, takes on an agreeable light sky-blue colour. It takes spots out of both linen and wool, and never damages or injures the cloth

Dumbo
12.07.2009., 13:51
Nabavila ja indijske oraščiće i Sonnetov sapun za fleke (Gitulja hvala na info ) .! :D Budem probala , nadam se da me neće razočarati .

Zanima me kako platnene pelene perete s njima , da li isto stavljate 5-7 ljuskica ili manje ?

Davor
12.07.2009., 19:38
Juriček d.o.o koji prodaje materijal za slikarstvo i restauraciju ga isto imaHvala, znam za njega, tamo sam kupio šelaka, ali mi nikada ne bi palo na pamet da može imati boraksa.

bucka
22.07.2009., 10:49
ja skroz zadovojna sa svojim orascicima, ali moram priznati da je vecina robe koju perem samo zaznojena jer flekovi sa orascicima bas i ne idu dolje!!

gitulja
07.08.2009., 16:01
nema veze s oraščićima, ali zna li netko gdje se može nabaviti u zg onaj žuti starinski sapun za fleke. a jesam ga objasnila :oops:

ivarica
07.08.2009., 16:06
ja natrljam fleke obicnim sapunom za ruke
i radi

uvela sam ljetni rezim pranja
sva ta ljetna roba koju se treba mijenjati 2-3 puta dnevno, a ustvari nije prljava, perem je bez detergenta, samo sa par orascica

neobična
03.09.2010., 15:51
Nabavila ja indijske oraščiće i Sonnetov sapun za fleke (Gitulja hvala na info ) .! :D Budem probala , nadam se da me neće razočarati .

Zanima me kako platnene pelene perete s njima , da li isto stavljate 5-7 ljuskica ili manje ?
Može li mi neko pojasniti taj Sonnetov sapun za fleke? Šta je to i gdje se kupuje? I ja se spremam nabaviti oraščiće...ali s obzirom da imamo malu bebu trebat će i dodatna pomoč za fleke...
A šta mislite o onim kuglicama šta se stave u mašinu umjesto omekšivača? npr. o ovome http://www.ekoprodis.hr/cms_view.asp?articleID=24

@n@
03.09.2010., 16:22
Ja koristila kuglice i, koliko se sjećam, bile su mi dobre. Kad sam 'potrošila' prve, više nisam kupovala, jer sam prešla na oraščiće (ponekad ih ima u Mulleru u CC1).
S njima sam pak relativno nezadovoljna; oni bi kao trebali biti ekološki prihvatljivo sredstvo za pranje, ali se ja pitam kako takav PRIRODNI PROIZVOD može kvalitetno oprati ono što mi tokom dana nanesemo na odjeću??? Dezići? Prljavština (svi tvrde da ne odlaze mrlje i tako je i kod mene)?
Vraćam se, kemijo tebi, nažalost.
Oraščiće, kad imam, koristim samo i isključivo za donje rublje.

neobična
03.09.2010., 17:09
A kombinacija obični sapun ili dotićni Sonnet sapun na fleku, pa onda u perilicu i oraščići...jel to funkcionira? Jesi li koristila deterdžent sa kuglicama ili samo kuglice?

@n@
03.09.2010., 17:28
Da, kombiniranje zvuči okej, ali si ja ne želim produljivati proces pranja; kam bi došla da na svaku fleku posebno još stavljam sapun... :)
Koristila sam samo kuglice, s njima (barem s onima koje sam ja imala) se ne koristi deterdžent ni omekšivač.

neobična
04.09.2010., 17:54
Baš sam gledala danas tu kuglicu u jednom "zdravom dućanu".....250,00 kn...malo mi je to previše...znam da se dugoročno isplati ali...:roll:...trebalo bi mi da je mogu kupiti na rate...
I meni se čini tlaka stavljati sapun na svaku fleku...

bucka
29.07.2011., 20:19
dobili su oraščiće u bio bio i djeluju mi "kvalitetnije" nego ovi iz gardena što sam ih do sad kupovala!
mislim da je pol kile oko 90kn

mala laia
16.08.2011., 00:44
A mi smo jako nezadovoljni učincima oraščića...
Sva nam se roba doslovno usmrdila nakon 2 godine njihovog korištenja... Taj karakterističan "miris" nije izlazio ni sa drugim deterđentima... većine smo se morali riješiti...

Koristili smo ih u svim mogućim kombinacijama, sa octom, eteričnim, sapunima - ribanim, u pahuljicama...ma svašta smo izvodili, ali nakon nekog vremena taj miris počne preuzimati sve ostalo, a u dodiru sa znojnim tijelom postane nesnosan...

Uglavnom, mi nismo zadovoljni...a dobijali smo ih baš iz Indije preko jedne prijateljice...

ovca_i_janjad
16.08.2011., 10:33
meni su oraščići bili ok nekoliko pranja, ali tek onda bi se vidjelo koliko zapravo ništa ne operu, čak ni najblaži potpazušni miris