PDA

Pogledaj cijelu verziju : Bojanje jaja

ivonna
03.04.2006., 07:50
Znam da je mozda prerano, ali jos patim od proslogodisnjeg neuspjeha.

Bio MMov i moj prvi zajednici Uskrs, i trudila se ja iz petnih zila, ali boze dragi, jaja su mi bila ziva katastrofa. Em sto se nisu skuhala kak treba, em ih 2/3 popucalo, a o kupljenoj farbi za jaja da ne pricam. Bilo je svukuda, a najmanje po jajima :oops:

Citam ja nekidan u nekim novinama kako se jaja mogu prirodno ofarbat. I to mi je plan ove godine
I pise - kora od crvenog luka, crvena paprika, crveni kupus, lisce bazge (i mozebitno jos nesto ali sam zaboravila).

E,sad, kuzim ovo s lukom (mama mi rekla), ali ostalo :?
Iz iskustva znam da se neuspjeh skupo placa - na Uskrs nema nigdje vise jaja za kupit :roll:

Pa evo otvaram na vrijeme topic gdje bi trebali ici svi savjeti/trikovi za uspjesno farbanje jaja - za nas neznalice.

nana
03.04.2006., 08:10
ja farbam jaja na način da jaja složim u najlonku :lol: , jedno jaje, pa zavežem čvor, pa drugo jaje i tako do kraja.........inače znam ubrati neku ludu travicu, pa stavim na jaja, tak onda lijepo ispadne, kada ih izvadim iz vode gdje se kuhao luk, skinem tu travicu sa jaja, i onda ostane onak fino kao izrezbareno. Uz to znamo napraviti par komada obojena, ali bez onih naljepnica, to mi se baš ne sviđa.

apricot
03.04.2006., 08:19
ivonna, ako ledena jaja (iz frižidera) stavljaš u vruću vodu (ili na jaku vatru), za očekivati je da će ti popucati.
znači, jaja koja misliš kuhati, nekoliko sati drži na sobnoj temperaturi, stavi ih u mlaku vodu i postepeno zagrijavaj (da se ne šokiraju). naravno da će ti i ovako nešto popucati jer je gotovo svako jaje pomalo napuklo, ali mi to ne vidimo.
kažu da u vodu gdje se kuhaju treba staviti soli, ali ja u to ne vjerujem.

duljina kuhanja: nakon što provri, još 8 - 10 minuta.

a ovo za boje... ne mogu ti pomoći. ako je bilo više boje okolo nego na jajima... ha, čovjek ti samo može reći da se... okaniš ćorava posla! :P

ivonna
03.04.2006., 08:39
a ovo za boje... ne mogu ti pomoći. ako je bilo više boje okolo nego na jajima... ha, čovjek ti samo može reći da se... okaniš ćorava posla! :P

Ma to ja htjela biti kreativna pa da mi ispadnu "dvobojna", na kraju se posudice prolile i ...ma uglavnom bila je to jedna velika kstastrofa.

Zna li netko kako ide ovo sa mljevenom paprikom?

I kako neki ljudi naprave da su onako sjajna?

apricot
03.04.2006., 08:45
poslije ih namažeš špekom ili vatom umočenom u ulje.

Zdenka2
03.04.2006., 08:45
Ja sam jedne godine pokušavala obojiti jaja prirodnim bojama - luk je OK, sve ostalo bi moglo izgledati obojano samo pod hipnotičkom sugestijom. Sad uzimam u ozbir tehnike u kojima može sudjelovati i M. Ove godine ćemo lijepiti salvete na jaja.

Jaja su sjajna ako ih nakon bojenja namažeš komadićem slanine.

Romina
03.04.2006., 08:55
Meni super ispadaju u lupinki od luka,a u vodu stavim žličicu octa.Kasnije namažem jaja sa špekom.

zrinka
03.04.2006., 08:57
ja ko romina
kapula je zakon i takva boja jaja mi je naj najbolja

jos koji listic (persin i sl lisce koje je jako 'nareckano') i kasnije premazati pancetom, kud ces ljepse ( i prirodnije).....

kinder
03.04.2006., 09:05
ja ko romina
kapula je zakon i takva boja jaja mi je naj najbolja

jos koji listic (persin i sl lisce koje je jako 'nareckano') i kasnije premazati pancetom, kud ces ljepse ( i prirodnije).....

slažem se iako moje dijete želi šarena jaja !

Cookie
03.04.2006., 09:19
joj, ko da si opisala nas uskrs prosle godine. ista stvar: prvi uskrs skupa, idemo mi farbat jaja po nacinu koji sam vidjela od moje mame - nalijepis na svako jaje listic persina ili neke druge trave, zavezes u komad najlonke i skuhas s ljuskama od luka. rezultat totalna katastrofa - boja se uopce nije uhvatila za jaja, bila su neka jadna bljedunjava, i na kraju smo ih bacili jer i jedno i drugo mrzimo kuhana jaja, a bilo nam neugodno raznosit ih tako jadna okolo ljudima (sto im je bila prvobitna namjena).

ove godine cu kupit vec ofarbana, vidjela sam to negdje. ili cu kupit u ducanu ona plasticna ili kakva su vec, par komada za ukras u kosaricu, i reciklirat to sljedecih deset godina ko bozicne ukrase :)

zrinka
03.04.2006., 09:46
cookie, kako ti nisu uspjela?
trebas staviti jako puno 'listova' od kapule

Romina
03.04.2006., 09:49
ja u vodu stavim puno tamnijih lupinki i tako kuham bez čarapa.Svaki put mi ispadne super.

melanija
03.04.2006., 09:54
Za onu jarko crvenu boju nekada se koristio Broć.
To mi je jednom prilikom mamam pokazivala ali nemam pojma gdje se to danas nađe i uopće što je to(znam da je neka biljka pa valjda korjen njezin)
Tandara mandara broć. :lol:

Cookie
03.04.2006., 10:10
pa nemam pojma, valjda sam stavila premalo ljuski. a bas sam mislila da ih je bilo dosta - jos sam u ducanu gulila ljuske s lukova i trpala ih u vrecicu, pritom se osjecajuci ko kreten. luk je isto bilo neki bljedunjav, mozda je u tome bio problem? bilo kako bilo, sumnjam da cu ove godine pokusavat ponovo... s obzirom da mi je svadba 22., nekako ne vjerujem da cu oko 16. imat vremena za jaja :)

ivonna
03.04.2006., 10:19
Znaci moram ici cerupati lukove po ducanima :mrgreen:

ivonna
03.04.2006., 10:21
Evo nadje jos nesto na netu...

Dok nije bilo umjetnih boja za jaja, na selu su ljudi koristili boje što su ih našli u prirodi. Najčešća je bila crvena, dobivena od korijena broča ili od cikle, ljuske luka, crvenog radiča. Crne su pisanice, poput onih iz Međimurja, bojili bobicama bazge, duda ili čađom, a od kore hrasta dobili bi lijepu crno-smeđu boju. Od korijena koprive, špinata ili poriluka može se dobiti zelena. No, već početkom prošlog stoljeća, za bojanje jaja koristile su se boje za tekstil te licitarske boje.

Lutonjica
03.04.2006., 10:22
mogu ja to radit s ljuskom od ljubičastog luka?
ne koristim onaj "smeđi", pa ga ne želim kupovati samo zbog jaja (a bogme ga ne bum ljuštila po dućanima).

Iz iskustva znam da se neuspjeh skupo placa - na Uskrs nema nigdje vise jaja za kupit :?

pa zato unaprijed kupiš duplo više jaja nego što ti treba. tak ja radim :mrgreen:

ivonna
03.04.2006., 10:23
mogu ja to radit s ljuskom od ljubičastog luka?
ne koristim onaj "smeđi", pa ga ne želim kupovati samo zbog jaja (a bogme ga ne bum ljuštila po dućanima).

Iz iskustva znam da se neuspjeh skupo placa - na Uskrs nema nigdje vise jaja za kupit :?

pa zato unaprijed kupiš duplo više jaja nego što ti treba. tak ja radim :mrgreen:

To cu definitivno napravit ove godine :lol: Na greskama se uci :P

Romina
03.04.2006., 10:25

To ja radim :mrgreen:

ivonna
03.04.2006., 10:26

To ja radim :mrgreen:

Ajmo se dogovorit pa skupa - manja ce bit sramota :lol:

josie
03.04.2006., 10:32
jaja bojim ljuskicama luka i par žličica octa, i da, omotam ih u najloku ili veću od krumpira, s tim da u vrtu naberem svakakvog lišća, od divlje jagode, maslačka, tratinčice, i čega god nađem, pa stavim na jaje, i onda tek omotam navedenim.
rezultat je takav, da onaj dio gdje su bile travke, ostane neobojan, ili slabo obojan, a ostalo, naravno, u boji luka.
vreća od krumpira ostavi mrežicu.
zapravo, dobijete negativ.
kasnije ih premažem špekecom da se sjaje.

mamma san
03.04.2006., 10:48
A ja ih farbam vodenim bojama i ispadaju fantastično.... :)

Sanja
03.04.2006., 10:56
Pogledajte ovdje:

http://www.etnografski-muzej.hr/kreativne_radionice.html :)

loonalee
03.04.2006., 10:58
Pogledajte ovdje:

http://www.etnografski-muzej.hr/kreativne_radionice.html :)ja sam jedne godine probala to bojanje s voskom....rezultat - totalna katastrofa :lol:

meni je to bilo prekomplicirano...ja ću ove godine bit kod svojih za Uskrs tako da neću bojati jaja :mrgreen:

ivonna
03.04.2006., 11:02
Kaj ne treba za to pisanje po pisanicama imati neki poseban vosak i poseban alat?
Za kreativne radionice nemam vremena sve da hocu ;)

loonalee
03.04.2006., 11:05
ma možeš s običnim voskom od rastopljene svijeće. treba ti samo tanki kistić

loonalee
03.04.2006., 11:05
ma možeš s običnim voskom od rastopljene svijeće. treba ti samo tanki kistići puuuuno strpljenja :mrgreen:

ivonna
03.04.2006., 11:07
ma možeš s običnim voskom od rastopljene svijeće. treba ti samo tanki kistići puuuuno strpljenja :mrgreen:

I tu nastaje problem. Drzat cu se ja obicnih ljusaka od luka (a mozda na placu i kupit koja "gotova") :P

ivonna
03.04.2006., 11:09
A ja ih farbam vodenim bojama i ispadaju fantastično.... :)

Meni nekako u glavi da bi ta boja ostajala na prstima kasnije? Pogotovo ako ruke nisu skroz suhe?

ivana s
03.04.2006., 12:07
i ja sam jedne godine pokušala s voskom ali nije baš dobro ispalo, a i nisam neki likovnjački talent. baš ste me dobro sjetile ovog prirodnog bojanja, moja baka je tako radila i oduvijek mi se to sviđalo! ove godine idem i ja u čeprkanje kapule po dućanima :mrgreen:

apricot
03.04.2006., 16:04
Nakon što sam probala sve i svašta, i travke i čarape i prirodne boje i one "fensi", i flomastere i vosak, i lijepila latice, suhe sjemenke... na kraju sam zaključila da je ono što mi je "slika" Uskrsa... košara puna šarenih jaja.
I zato zadnje dvije godine, jednostavno napravim ovako:

http://us.a1.yahoofs.com/users/41a481e8z5e494dee/70c3/__sr_/245d.jpg?phQ8SMEBQDof6O_5

(a kad dijete poraste i poželi nešto... uvijek može)

Romina
03.04.2006., 16:07
Ja kupim malo šarenih čokoladnih :mrgreen:

apricot
03.04.2006., 16:14
Ne bi mi trajala ni 2 sata :/

zea
03.04.2006., 16:56
:cry: Šmrc, meni se danas velika nesreća dogodila. Djeca mi u vrtiću bojala ispuhana jaja temperama, i ja ih uzela doma da ih prelakiram. Međutim pošto su bila u košarici na novinskom papiru, vjetar puhne i njih pet-šest se razbije! :/ Ajme kako sam bila ljuta!! :x
Ne gine mi nego napraviti malu prevaru, tj, ispuhati nova i kopirati bojanje. :/ Bolje to nego pojaviti se praznih ruku...tc, tc, tc.

kloklo
03.04.2006., 17:18
Ajoj Zea, baš mi je žao...k vragu i ta vjetrušina, fakat puše ko blesavo :/

lidac2004
03.04.2006., 18:09
ja lijepo u ducanu kupim vec farbana jaja i stvar rijesena 8)

sabaleta
03.04.2006., 18:52
Ja ću ove godine pokušati po receptu kolegice s posla. Skuhana jaja se ostave u posudici u kojoj je srce flomastera otopljno u alkoholu. Javit ću rezultate. Za rezervu ću kupiti one naljepnice koje se nataknu na cijelo jaje.
Ljuska jajeta je porozna, što mislite da li je preporučljivo jesti ih poslije eksperimenta sa flomasterom?

zea
03.04.2006., 19:43
Ajoj Zea, baš mi je žao...k vragu i ta vjetrušina, fakat puše ko blesavo :/

:love:

aleta
03.04.2006., 22:09
Ja ću ove godine pokušati po receptu kolegice s posla. Skuhana jaja se ostave u posudici u kojoj je srce flomastera otopljno u alkoholu. Javit ću rezultate. Za rezervu ću kupiti one naljepnice koje se nataknu na cijelo jaje.
Ljuska jajeta je porozna, što mislite da li je preporučljivo jesti ih poslije eksperimenta sa flomasterom?
nemoj, neka ova budu samo za ukras. ista stvar s temperama, vodenima i sl.
meni se gade i boje namijenjene baš za farbanje jaja, ali one ipak nisu otrovne.
nema do kapule 8) . ja imam jednu super-efektnu foru: skuham jaja u ljusci kapule da dobiju lijepu smeđe-crvenu boju. onda uzmem vosak za pečaćenje (štapići) i topim ga i kapam po jajima. taj vosak ostavlja crveni, sjajni reljef. na kraju sve premažem uljem.

haribo
03.04.2006., 23:53
I ja sam za farbanje u lukovini! :D

kate
11.04.2006., 14:47
Ovo prepisah.....

Evo recepta za bojanje:
Na dno posude posložite jaja i ulijte hladnu vodu, tek toliko da razina vode bude oko 3-4 cm viša od jaja. Dodajte jednu veliku žlicu octa, a zatim "eko boju".

Listiće špinata - za zelenu boju
Ciklu - za crvenu boju
Koru naranđe - za naranđastu boju

Prema količini jaja morate povećati i dodatak "boje".

Ugrijte vodu do vrenja, smanjite vatru i kuhajte oko 15 min. Kad se sve skupa ohladi, izvadite jaja iz vode. I, to je to.

kate
11.04.2006., 15:08
Ako želite žutu boju, bojite koprivom. Stavite dosta koprive u vodu, odmah potopite jaja i kad voda proključa kuhajte najviše 5 minuta

ZliVuk
11.04.2006., 15:35
a ako želite sexy jaje...posegnite u novčanik i izvadite cca 50 kn...i sexy jaje, idealno za pubertetlije je vaše

hehehehehehehehe

Zdenka2
11.04.2006., 16:05
M. i ja smo već napravili pisanice za poklone - lijepili smo motive sa salveta na plastična jaja, uvukli zeleni liko i spremna su za darivanje. Ona za klopu napravit ćemo s lukom, a imamo i neke boje s rižom, to mi je nova tehnika, ne znam kako će uspjeti.

sabaleta
11.04.2006., 18:29
Zdenka2 koja je to tehnika s rižom? Podijeli tajnu s nama.

ZliVuk
11.04.2006., 18:35
evo tu nešto ima za našu dječicu....

kad nađem još, budem ubacio

http://www.printfree.com/Holidays/Easter.htm

mamatanja
11.04.2006., 18:45
Evo, mi ćemo ove godine ukrašavati jaja sa salvetnom tehnikom i na kraju ih uvaljat u šećer!!
Zatim ćemo po plastićnim jajima stavljati male šarene likove tipa zeko,picek,cvjetić....izrezanih sa grickama od kolaž papira
Zatim ćemo bojati jaja umotana u potkošulju(rebrasti materijal) i to kap po kap različitih boja...
I na kraju ćemo napraviti "košaricu" od onih tuljaka od wc papira u različitim veličinama naravno sa dodanim motivima zečeka,piceka i ostale vesele ekipe...
Čim napravimo budem fotkala i šaljem vam slikice!!!

bucka
11.04.2006., 19:05
ja sam turbo sve pojednostavila!!!
u hladnu vodu stavim 10-ak jaja,dodam ljuske od crvenog luka,kuham 10-ak mim i to je to!!!
meni su super!!!
sad cak i na placu ima za kupit tih ljuskica od luka za cca 5kn!!
nekako ne volim one umjetne boje za jaja iz ducana!!

Lulu
11.04.2006., 19:12
Mi to isto s kapulom obavljamo. Kapule treba biti puno, može i crvena (čak je ljepše). Nakeljimo gore neke listiće, tratinčice, travke, onda jaje ubacimo u ljusku od kapule (dobre su one velike, u jednom komadu, samo omotaš jaje), pa tek onda u čarapu. Ostatak ljusaka ubacimo u vodu. A kad se skuhaju, ajme veselja, ko mala djeca iščekujemo da vidimo kako su ispala.
Probali i s radičem, nije se ništa primilo. A čula sam sličnu priču i za špinat. Ako želite tamna, skoro crna jaja, dobar je crni čaj. I sve je jestivo. :P

Zdenka2
11.04.2006., 19:40
Zdenka2 koja je to tehnika s rižom? Podijeli tajnu s nama.

Kad isprobam, podijelit ću. Uglavnom, kupila sam neke boje koje dolaze zajedno s rižom. Jaje uvaljaš u tu boju, pa onda u rižu, pa sa onda riža ofarba i valjda zalijepi. Nadam se da će se zalijepiti, a da neću imat puno obojenih zrnca riže posvuda.

Zdenka2
11.04.2006., 19:42
Odlične koke se mogu napravit od onih kartonskih posudica za jaja s poklopcem - od jedne kutije mogu se izrezat dvije koke, onako s ruba. Onda ih pofarbaš u bijelo ili žuto, kljun u crveno i eto koke držačice za jaja. To sam naučila prošle godine u M. vrtiću.

brigita2
12.04.2006., 08:58
Odlične koke se mogu napravit od onih kartonskih posudica za jaja s poklopcem - od jedne kutije mogu se izrezat dvije koke, onako s ruba. Onda ih pofarbaš u bijelo ili žuto, kljun u crveno i eto koke držačice za jaja. To sam naučila prošle godine u M. vrtiću.

Nije mi jasno. Kako napraviš koku? Imaš možda neku sliku?

Zdenka2
12.04.2006., 17:48
Nemam sliku, ali pokušaj ovako: uzmi kutiju i gledaj je s ruba: onaj najviši dio koji dijeli dva prostora za jaja je glava i na tome se s jedne strane na dnu izreže kljun. Ostali dio se obreže niže da glumi tijelo koke. Ključ je da skužiš gdje možeš dobiti glavu i kljun, a ostalo ide samo po sebi. Mogla bih to pofotkat, ali mali Ivica ne zna to priljepit na post.

anek
12.04.2006., 22:57
ja ofarbam jaja sa standardnim bojama za jaja, i onda ih ukrašavam/oslikavam sa bijelim flomićem - bitno je da je u njemu lak boja, tj. kad se osuši da ga špekec ne razmaže.
znači bijeli flomić - kao korektor u flomasteru; jaja zaista budu prekrasna; podsjećaju na ona šarana s voskom, ali meni izgledaju i ljepše ;)
ove godine ću sa vidom farbati mala drvena jaja sa akrilnim bojama i svim i svačim, pa ću ih na kraju prefarbati prozirnim lakom i staviti u malo gnjezdašce :)

Zdenka2
13.04.2006., 08:42
Anek, to s flomasterom mi zvuči dobro, a i dijete može samo raditi. MOžeš napisati marku flomastera?

anek
13.04.2006., 09:31
ne znam ti sad ovako napamet, svake godine odem u knjižaru i kupim neki koji ima....pogledaću pa ti javim ;)

Mukica
13.04.2006., 09:47
http://us.a1.yahoofs.com/users/41a481e8z5e494dee/70c3/__sr_/245d.jpg?phQ8SMEBQDof6O_5

ne dela ti taj link

apricot
13.04.2006., 09:57
http://f3.yahoofs.com/users/41a481e8z5e494dee/70c3/__sr_/245d.jpg?phgggPEB4wgu6O_5

jel sad radi?

ivancica
13.04.2006., 10:12
Apri, jaja su prekrasna. I ja isto poput tebe samo obojam u razne boje i zamastim ih uljem. U stvari, ja čak i boje jaja uskladim s bojama u stanu. :mrgreen:

apricot
13.04.2006., 10:17
meni to nekako najdraže!
doživljaj Uskrsa - šarenilo jaja.
ako uspijem pronaći slike naših obiteljskih "tucanja", gdje se kod strica farbalo i po 400 komada i onda smo organizirali natjecanja.
podvaljivali vosak, sirova... umirali od smijeha.
i cijelo selo dolazilo na urnebes.
a kokice su poslije danima jele ta ispucana obojana jaja...

zizi
13.04.2006., 10:17
Jel' znate gdje se može kupiti vosak?

MajaMajica
13.04.2006., 10:18
http://f3.yahoofs.com/users/41a481e8z5e494dee/70c3/__sr_/245d.jpg?phgggPEB4wgu6O_5

jel sad radi?

Ne!! Brže se popravi! 8)

apricot
13.04.2006., 10:20
meni radi.

ivarica
13.04.2006., 10:23
klikni na sliku pa desni klik misa, properties, kopiraj adresu
zavrsavat ce sa .jpg

Lutonjica
13.04.2006., 10:27
ne radi ni na koji način.

ivancica
13.04.2006., 10:29
Ma kako ne radi, meni radi :?
Ovaj:

Lutonjica
13.04.2006., 10:31
ne

brigita2
13.04.2006., 10:34
ni meni ne radi.

anek
13.04.2006., 10:35
ne radi!

zizi
13.04.2006., 10:37
Ni meni ne radi.

Please, jel' netko zna gdje mogu kupiti vosak za ukrašavanje pisanica?
:(

buby
13.04.2006., 10:42
evo i mene znatiželjne kojoj ne radi :mrgreen:

ivarica
13.04.2006., 10:45
klikni na sliku pa desni klik misa, properties, kopiraj adresu
zavrsavat ce sa .jpg

ovo je bilo:
ni meni ne radi
apricot, probaj ovako .......

brigita2
13.04.2006., 10:49
Please, jel' netko zna gdje mogu kupiti vosak za ukrašavanje pisanica?
:(

Pa kaj se to posebno kupuje? Ja sam mislila da samo rastopiš jednu lučicu i to je to.

ivarica
13.04.2006., 10:51
ne, to su posebni voskovi, kao oni za pecate
s onim od svijece bi dobila samo neke ogromne fleke (ja probala)

ms. ivy
13.04.2006., 10:58
svijeće se danas mahom rade od parafina, nije vam to vosak.

NanoiBeba
13.04.2006., 11:00
mi imamo pravi vosak doma - i to već godinama (imam osjećaj da je to moja mama sačuvala iz svog djetinsjstva) i ja obožavam crtati voskom.

Kak su klinci mali nisam imala vremena (odnosno, bilo me frka da se ne opeku) pa sam prošle godine omotala gumicu oko jaja i izrezivala sitne kružiće, trokutiće i slične jednostavne stvari iz scotch selotejpa pa naljepila na sirovo jaje pa onda u luk. Efekt je kao i vosak samo nije baš sveki komadić selotejpa otpao neg sam ga morala skidati.

Ni ja ne vidim link!!!!

Jučer mi je palo na pamet , gledajući kak klinci beru maslačke - bi li taj cvijet dao žutu boju?

apricot
13.04.2006., 11:05
bi, odvoji žuto od zelenog i kuhaj zajedno s jajima.
poslije možeš ostaviti i da se tako ohlade - boja će biti jača.

ivancica
13.04.2006., 11:05
Hebemu miša, evo vam je sad:

http://img135.imageshack.us/img135/8785/245d0du.jpg

NanoiBeba
13.04.2006., 11:06
OK, idemo u berbu maslačaka!!

zizi
13.04.2006., 11:09
:D Vidim!
Fora izgleda :)

Zorana
13.04.2006., 12:05
Nista od naseg farbanja ove godine. Jucer mi je sve neuspjelo. Osim cetiri jaja koja su bojana crnim cajem.
Jucer mi je muz donio paket bijelih jaja. Kao dobit ce bolju boju od onih obicnih. Kad ono, nakon bojanja bijela jaja dobila boju obicnih jaja. :mrgreen:
Sad sam u depresiji.

apricot
13.04.2006., 12:12
:lol:

zizi
13.04.2006., 12:25
:lol:

Zorana
13.04.2006., 12:27
Dajte zene, imam samo cetiri uskrsnja jaja :x

brigita2
13.04.2006., 12:31
Dajte zene, imam samo cetiri uskrsnja jaja :x

Pa danas je tek četvrtak. Imaš još vremena za bojanje. Ova jaja pojedite i krenite u farbanje drugih. Ja inače jaja farbam u subotu da budu friška za nedjelju.

Zorana
13.04.2006., 12:34
Pa izgleda da cu kupiti paket jaja i sva jaja uvaliti opet u crni caj. I nalijepit cemo slicice. To je to. Nemastovito, ali sta da radim. Nisam neki ljubitelj tih boja za jaja, a pogotovo ne nakon jucer.

apricot
13.04.2006., 12:37
mi ćemo jaja farbati u subotu - uvijek tako radimo.
kupim od svake boje po tri vrećice (one vulgaris, u prahu) i stavim u onu količinu vode koja je napisana za jednu vrećicu. tako dobijem intenzivne boje.
onda po dva jaja stavljam u čistu nijansu, a zatim miješam boje jednu s drugom i onda dobijem još gomilu nijansi (što je vidljivo i na slici).
jaja bojam u konzervama od kukuruza - skupljam ih već mjesec dana.

ivarica
13.04.2006., 12:46
meni su najljepsa sto mi ih mama salje (ona ih narucuje) sa raznim pjesmicama tipa ovo jaje snijela koka da daruje cura momka.....
bojaju se u luku ili petrusinu ili znaju biti skroz crna (?) i onda premazu pancetom za visoki sjaj.

moja su amaterska, puno puno ljubicastih kora od luka, petrusin i odlazak u trgovinu s nailonkama.

Zorana
13.04.2006., 12:56
Kakva budu od persina, zuta ili zelena?
Koliko persina da utrpam u vodu?

kalimero
13.04.2006., 13:23
Ja sam probala sa crvenom paprikom i bez uspjeha .
Bojam sa ljuskom crvenog lika, stim da osim raznih listića djeteline, paprati, peršina i sl. u najlon čarapi , koristim i obične narezane gumice koje na jaja postavim ( više komada po dužini jajeta i popreko ), kuham sa gumicama i tamo gdje je bila gumica ostane neobojeno. Jaje po sebi ima crte.
Još bolje je ako se šire gumice narežu od stare unutarnje gume bicikla. Normalno tko to ima :lol:

ivarica
13.04.2006., 13:23
persin sluzi tome da ostane njegov otisak na jaju.

apricot
13.04.2006., 13:36
može se i bojati peršinom.
jaja budu žuta, sa zelenkastim tonom - ovisno o količini peršina.

ivarica
13.04.2006., 13:38
budu zuta onako ko od ljuske od obicnog luka.

mamma Juanita
13.04.2006., 16:45
kako ispuhujete jaja?

Zdenka2
13.04.2006., 17:11
Napraviš rupice, ne prevelike, ne premale s obje strane jajeta i pažljivo pušeš u rupicu dok sve ne izađe van. Ako slučajno ostane žumanjka u jajetu, to treba isprati vodom, jer se u protivnom strašno usmrdi. To kod nas radi tata. Ali, ta jaja za ukras većinom kupujem plastična, pa sam sigurna da se neće razbiti.

aries24
13.04.2006., 20:16
eno ja nabrala koprive
koliko toga treba za kvalitetno zelena jaja?

a koliko cvjetova maslačka za žuto?

ivarica
13.04.2006., 20:42
Napraviš rupice, ne prevelike, ne premale s obje strane jajeta i pažljivo pušeš u rupicu dok sve ne izađe van.

izletit ce ti oci tako.
zato kad napravois rupice na obje strane uzmi slamku i prisloni na jednu rupu i tek tada pusi.

ivarica
13.04.2006., 20:42
kroz slamku :roll:

apricot
13.04.2006., 20:54
lakše ti je jaje prije dooobro promućkati da više ne bude "slinavo", onda uzmeš slamčicu i samo puhneš - u tekućem stanju puno lakše iscuri.

melanija
13.04.2006., 22:18
A evo i rezultata. :P
10 jaja, 5 kuhano u cikli (4 velike cikle na 5 jaja) i 5 kuhano u špinatu(pola kila na 5 jaja)= 10 jaja prirodne jajčane boje samo sva puknuta.
Al smo se M.M. i ja do suza ismijali tako da se skoro maleni probudio.
Tako je malo potrebno za sreću a nisam ni znala.
Nego srećom poklonili nam u banci vrećicu žute boje pa smo ožutili sva ova ekološki neobojana. :D

Vrijeska
13.04.2006., 22:29
j
sad cak i na placu ima za kupit tih ljuskica od luka za cca 5kn!!

pa ja sam danas u konzumu pokupila punu vrećicu - besplatno!

svašta li će nam još početi prodavati :shock:

aries24
13.04.2006., 22:58
ja jučer kraj vage u konzumu našla vrećicu s ljuskama i sve se mislim oću li-neću i pitam prodavačicu, a to ona skuplja za kolegicu
ja se nisam na vrijeme sjetila skupljati pa išla u berbu koprive

nego, bi li mi tko odgovorio koliko minimalno mi treba koprive za neku vidljiviju zelenu boju
i maslačka za žutu??

NanoiBeba
14.04.2006., 09:01
ja sam jučer farbala u maslačku i definitivno smo ga premalo nabrali. Jesu jaja dobila neku boju, ali nije to to.

ZliVuk
14.04.2006., 10:06
a đe da kupim tu kombinaciju boje i riže
ima li toga u Metrou možda

trebao bi odgovor što prije....

unaprijed zahvaljujem

NanoiBeba
14.04.2006., 10:13
Ja ću danas s djecom probati ovo:
http://jas.familyfun.go.com/crafts?page=CraftDisplay&craftid=11413

Boje i ocat imam, još samo da pronađem bijela jaja - mislim da su pačja bijela.

Zdenka2
14.04.2006., 15:48
Kombinaciju boje i riže sam kupila u Muelleru na Trgu bana Jelačića.

maslacak1
14.04.2006., 18:04
Pa izgleda da cu kupiti paket jaja i sva jaja uvaliti opet u crni caj. I nalijepit cemo slicice. To je to. Nemastovito, ali sta da radim. Nisam neki ljubitelj tih boja za jaja, a pogotovo ne nakon jucer.

Kada obojaš jaja uzmi čačkalicu umočenu u ocat i probaj nacrtati nešto. Cvjetići jako lijepo izgledaju, a ne treba ti nekakva posebna "oprema" (posudica sa malo octa za umakanje i čačkalica vulgaris).
Ukoliko imaš malo vremena tvoja "nemaštovita jaja" mogla bi postati vrlo lijepa. ;)

Zdenka2
15.04.2006., 19:52
Riža + boja se pokazala jednostavnom i dobrom kombinacijom. Riža ne služi tome da se lijepi na jaja, nego ona boji jaja (staviš jaje u lončić s obojenom rižom, zaklopiš i treseš). Jaja su mi ispala odlično, kao pjeskarena, u čistim ili miješanim bojama i sa svim sam bila gotova za pola sata. Košarica za blagoslov je spremna!

ivonna
15.04.2006., 20:01
Narancina kora - nula bodova
Al zato je luk ispao prva liga (i ona fora sa vrecom od krumpira)!

brigita2
30.03.2007., 15:10
Podižem temu jer ima puno korisnih savjeta.

retha
31.03.2007., 15:38
Sto to znaci "puno" ljuskica od luka,jel to od 5,10,15 lukova ili sad 100?
Ja to najozbiljnije pitam.

DixieJone
31.03.2007., 18:18
Ja stvarno volim ukrasavanje jaja i to me svake godine jako veseli jer sam ono kao umjetnicki nastrojena i sl,pa volm raditi svasta svojim rucicama.Ali tu postoji jedna mala stvar...Od toliko jaja ni ja ni moji doma ne pojedemo ni 5 komada :( jaja jednostavno ne volimo.I da,dijelimo ih ali ih i dobijamo pa na kraju svega toga imamo i previse jaja koja bacamo.Zao mi je da sve to na kraju krajeva propada...Nije mi ugodjaj ako bojam plasticna jaja ili kupujem vec obojana i sarena plasticna.I volim tucanja ( :oops: heh),sto se ne moze s plasticnim.Dajte mi neki prjedlog,kamo s tolikim jajima,sto vi cinite s njima jer se meni de facto tjednima razvlace po kuhinji ili frizideru...Sto vi u tom slucaju radite?Prosle godine sam ih bez pretjerivanja imala 50-ak komada od kojih je bar pola zavrsilo u kanti.Ne da mi se bacat tolike pare za nista.
Any ideas?

ronin
31.03.2007., 18:39
Ja ih bojam vodenim bojama,dodam ljepila i zarolam u šećer!
Ispadne super!

Ariana
01.04.2007., 07:59
Možda da ih oljuštiš i odneseš u azil za pse?

Zorana
01.04.2007., 13:55
Jel itko probao bojati jaja sokom od borovnica?

MGrubi
01.04.2007., 16:02
dosadile mi travke
jel tko proba bojiti jaja s mrežastim najlonkama

skviki
01.04.2007., 20:18
Evo ovako sam ja to lani. http://public.fotki.com/skviki

A ove godine mislim da baš i neću imati vremena.

skviki
01.04.2007., 20:22
Probam opet

[url=http://public.fotki.com/skviki[/url]

skviki
01.04.2007., 20:29
http://public.fotki.com/skviki

marta
01.04.2007., 20:31
skviki, sve priznaj.
ajde, jaja su genijalna i ja bih takova. jel moze uputstva?

skviki
01.04.2007., 20:42
Može, a ti mene nesposobnu kozu nauči staviti hyperlink :lol:

Šala. :saint:

Daklem.

1. uzorak sam ocrtala tehničkom olovkom

2. upalila svijeću i perom ( onim za slikanje tušom )
skupljala otopljeni vosak pored fitilja i prelazila po dijelu uzorka
koji će ostati bijeli ( treba biti brz )

3. uronila jajce u boju npr. crvenu

4. ponovila postupak crtanja voskom po dijelu uzorka koji
će ostati crveni

5. uronila jajce u boju npr. plavu

Ovo sa bojama je proizvoljno, možeš prvo obojati pa crtati da ne bude bijelo. Samo pazi da kreneš od svjetlijih boja ka tamnijima.
A možeš ponavljati dok imaš živaca!

Kad se jaje osuši, grijati krpicu na ploči štednjaka
i vrelom prelaziti po jaju jer se tako skida vosak.

Premazati za sjaj. :)

MalaSirena
01.04.2007., 20:43
skviki, sve priznaj.
ajde, jaja su genijalna i ja bih takova. jel moze uputstva?

Od riječi do riječi se slažem :klap:

sis
01.04.2007., 20:53
Lijepa jaja!

3. uronila jajce u boju npr. crvenu
O kojoj vrsti boje se radi? Pretpostavljam da je boja hladna?

marta
01.04.2007., 20:55
super, jos samo priznaj koju si boju koristila i mozes ici! :)

skviki
01.04.2007., 20:56
Ma ja ti uvijek koristim onu običnu boju
u prahu ili tabletici.

Dodam vruće vode i octa.

Ali kako proces traje jaja se na kraju farbaju i u hladnoj vodi.

skviki
01.04.2007., 21:01
Ajde MalaSirena sad ti objašnjavaj.

Ona tvoja jajca koja izgledaju kao vitraj.
Koja se to boja napuhne i kako?

Jako su mi kjasna :heart:

Deaedi
03.04.2007., 12:19
Da li za kupiti neka plasticna jaja koja bi mogla bojati? Naime, htjela bi bojati sa H, ali mislim da ce sva jaja stradati, cak i najtvrdje kuhana.

03.04.2007., 13:30
Bok
mi već duži niz godina radimo židovska jaja. oni još u sve što ću nabrojati stave i krumpira i ostalih namirnica i to bude prilično ukusno. ja sam probala prava žj ali mi nisu toliko fina kao moja jer se predugo kuhaju
dakle, staviš jaja, luk, i kore od luka, crvene paprike, ulja, i raznih začina, sol, paprika... i kuhaš sve to na laganoj vatri cca 6 sati (prava židovska se kuhaju i do 12 sati)
i onda jaja poprime taj okus. ja jedva čekam Uskrs da radim takva jaja jer mi se baš ne da svaki dan trošiti toliko plina... a i obična kuhana jaja si mogu skuhati svaki dan za 10 min.
što duže ih kuhaš i više staviš dodataka to je okus jači.
probaj par komada napraviti, meni je to super
bok

skviki
03.04.2007., 15:28

:cekam: :coffee:

brigita2
04.04.2007., 08:26
Evo naših jaja. Mnoga su nastradala, ali nekoliko je ostalo i još ćemo morati napraviti.

http://i3.tinypic.com/2vini52.jpg

Nisu baš bogznakaj, ali klinci su se tako radovali kad su bila gotova.

anushka
04.04.2007., 10:08
jao brigita super je.kako se zove ova biljka??

brigita2
04.04.2007., 10:50
kako se zove ova biljka??

To je jastučac (lat Aubrieta), niska trajnica za kamenjare i rubove. Još se nije skroz rascvalo.

Vidi ovdje: http://i10.tinypic.com/4bzulo9.jpg
To sam poslikala lani kad je bio u punom cvatu.

retha
05.04.2007., 15:54
Ne kuzim vezu izmedu zidovskih jaja i Uskrsa kao blagdana koji oni ne slave? :? Il sam ja pobrkala loncice?

ana-marija
05.04.2007., 16:17
podižem

anushka
06.04.2007., 09:45
hvala Brigita :love:

06.04.2007., 17:52
Ne kuzim vezu izmedu zidovskih jaja i Uskrsa kao blagdana koji oni ne slave? :? Il sam ja pobrkala loncice?
Isus Krist je bio židov. i kao takav je na Posljednjoj večeri slavio židovsku Pashu. Pasha je sjećanje i uprisutnjenje na ono što je Bog učinio židovskom narodu u Egiptu. da su bili u ropstu i izveo ih je u slobodu. dao im je obećanu zemlju. Pasha koju je Isus slavio je Novi Savez (koju mi u Euharistiji slavimo) kako se to kaže spomen-čin onoga što se Njemu desilo i što se uprisutnjuje danas za nas. dakle, On nas je izveo iz smrti u slobodu. Uništoio je grijeh na križu i svojim Uskrsnućem dao nam je novi život. u hrvatskom jeziku se još kaže Vazam (Pasha) imaš vazmeno trodnevlje, bdijenje.
ali sama činjenica da ja radim ova jaja za Uskrs nema veze sa ovime jer su meni ova jaja baš fina a ne kuha mi se pet jaja pet sati baš često.
:*

makita
06.04.2007., 18:15
Što se tiče bojanja voskom, stvarno treba pčelinji vosak jer se on ne otopi odmah, pa uzorak ostane, a to nam je poanta.
Ja sam ga kupila prije puno godina u sve po 8 kn, bio je zamotan i tuljak kao svijeća/voštanica. Poslije nikako naletit u dućan od voštanica :/

Volim kapulu, koristim ove šeme sa čarapama i peršinom, obično bar 50% bude za pokazat :D

skviki
06.04.2007., 18:44
Ja sam radila i sa pčelinjim voskom, a i
sa voskom svijeće.

Lakše mi je raditi sa svijećom jer pčelinji vosak
topiš u padelici, stalno treba biti na vatri.
Ja nemam rešo da to stavim pred sebe na stol
i dok namočim kistić ili pero u vosak
i prinesem ga jaju već mi se vosak stvrdne.
A i puno je teže kontrolirati količinu voska na pisalu.

Zato preferiram svijeću i bez problema mi ostaje uzorak.

A pčelinji vosak sam ja kupovala kod ljudi koji prodaju med
i medenu rakiju.

zrinka
06.04.2007., 19:02
zdenka, pojasni ovo s rizom i bojom, zvuci dobro samo nisam shvatila kako cijeli postupak ide
hvala :)

sasana
07.04.2007., 19:36
Evo malo da se i ja pohvalim.
Luna i ja vec treci dan bojamo (ispuhana) jaja.
Pa evo linka:
http://public.fotki.com/sasana/uskrs/

Malo ih je al ih ima. Dala sam L. tempere i da vidis zabave za 2 sata dnevno. I puno robe za pranje. :lol:

MalaSirena
09.04.2007., 20:01

Sori, nisam prije mogla do kompa jer smo bili na putu :oops:

Sad ti vjerojatno ništa ne znači, ali ona vitraj-jajca su bojana window colors (bojama za staklo).

Napuhne se boja kojom je napravljena kresta na piceku i to se kupi u hobby centru, obojaju se površine i nakon sušenja od oko 6 h zagrijava ih se fenom ili u pećnici (naravno, ovo stiropor jaje nisam mogla staviti u pećnicu, nego sam ga fenirala pa se i stiropor ščvrknuo.

skviki
09.04.2007., 20:26

Sori, nisam prije mogla do kompa jer smo bili na putu :oops:

Sad ti vjerojatno ništa ne znači, ali ona vitraj-jajca su bojana window colors (bojama za staklo).

Napuhne se boja kojom je napravljena kresta na piceku i to se kupi u hobby centru, obojaju se površine i nakon sušenja od oko 6 h zagrijava ih se fenom ili u pećnici (naravno, ovo stiropor jaje nisam mogla staviti u pećnicu, nego sam ga fenirala pa se i stiropor ščvrknuo.

Ma što mi ne bi značilo?
Pa bit će Uskrs i dogodine :lol:

Hvala na informaciji :love:

niccoleta
10.04.2007., 09:53
jest da je sad kasno, ali ja sam sa svojom sveki (svekrvom) bojala jaja sa jajima i gumicama.
uzeli smo gumu od bicikla i rezali je, malo deblje, šire, pa rupice u njima pa stavljali svakako na jaja, na kraju smo kuhale jaja u luku, a jednu turu smo skuhale u običnoj vodi i onda držale par min u luku, tako da je bilo svakih nijansi, ali ona je imala punu vrečicu onu sa ručkama, tih ljuski. ipak je to bilo previše... na godinu cure skupljajte od n.godine....

zumbulmama
05.09.2007., 21:55
Ja ih od djetinjsstva bojam temperama. Kist u ruke i uživaj! :D