PDA

Pogledaj cijelu verziju : U boj protiv hodalica i jumpera!

Stranice : [1] 2

apricot
11.06.2006., 12:56
:lol:

Nećete vjerovati, spremam se na borbu protiv hodalica/ljuljalica/budalaština na nivou države: tražit ću zabranu uvoza i distribucije.
Tko će sa mnom?

(Očekujem od mama malih nematematičara da se prijave u rat).

momze
11.06.2006., 20:58
uf, opasno! ak ces stvarno nesto tako raditi, racunaj na mene. a kako ti zamisljas taj "pohod na drzavu"? :mrgreen:

apricot
11.06.2006., 21:04
Krenuti prikupljati "dokaze" iz stranih i naših publikacija.
Kontaktirati eminentne stručnjake.
Pisati Ministarstvu zdravstva.
Pa vidjeti odgovor.

Onda sve to proslijediti velikim uvoznicima, distributerima i trgovcima.
Pa opet čekati odgovor...

sorciere
11.06.2006., 21:19
a edukacija?? :mrgreen:

ako su mame dobro educirane - one će bojkotirati trgovce (distributere, uvoznike), pa im ne trebaš ništa pisati. ;)

ja ko maksim po trnju :lol: : zabrane ne rješavaju problem!

momze
11.06.2006., 21:30
sorciere, edukacija je isto dobra no ne vjerujem da je tako dalekosezna kao ovo o cemu Apricot govori. a i nije tako jednostavno iskorijeniti staro, uvrijezeno misljenje "pa, ako smo mi u tome bili i nist nam ne fali, zasto bi to bilo stetno za nasu djecu."

i am in!

aleksandra70vanja
11.06.2006., 21:35
Definitivno sam protiv zabrana, ali mislim da su tu efikasnije nego edukacija.
Kako provesti edukaciju na nivou države?
Može se educirati nekoliko stotina mama koje su na forumu, ali kako provesti nacionalnu kampanju?
Ovako ako se uspije u zabrani te stvari neće biti dostupne i gotovo.
I uz zabranu bi trebalo obavijestiti javnost zašto je nešto zabranjeno, jer će još dugo biti tih hodalica koje se dobivaju od roda, susjeda i prijatelja.

maria71
11.06.2006., 21:50
svi kojima sam rekla da ne kupuju to svojoj djeci su poslušali

kaskadna edukacija ;)

dorotea24
11.06.2006., 22:35
Koliko sam ja informirana u nekim zemljama su hodalice i zabranjene, a čim je nešto zabranjeno roditelj odmah ozbiljnije shvati "poruku" i naravno da neće ići nabavljati hodalicu na crno osim ako stvarno nije neki fanatik. Čak mislim da bi sama zabrana bila najbolja edukacija, bolja od djeljenja letaka i uvjeravanja jer iza zabrane stoji neki zakon, a taj zakon ipak stvaraju ljudi koji su autoriteti, a autoritetima se najviše vjeruje. Inače svaka čast na pokretanju akcije. Velika većina ljudi uopće nema pojma da bi hodalica mogla predstavljati nešto štetno kao što to nisam ni ja znala dok nisam pročitala na Rodi i u časopisu Sunce.

AnaDelVito
11.06.2006., 23:34
ja sam za akciju i mislim da je da svaka podvala profita neukima zavrjeđuje burnu reakciju. koliko će biti efikasna to nikad ne znamo unaprijed. ako ćemo pustiti da nas pojedu beskrupulozni proizvođači štetne hrane, štetnih igračaka i slični, napravit ćemo najgluplju stvar koju možemo.

apricot
11.06.2006., 23:39
Samo da napomenem da ova akcija nema veze s Udrugom i da će to biti moja osobna bitka.
Roda će me podržati, ali trenutno nemamo ljudskih resursa i za to.

A meni je to prevažno...

AnaDelVito
11.06.2006., 23:52
ja mogu pomoći oko medija, ali računaj na jesen jer ljeto je vrijeme kiselih krastavaca, ovo vrijeme iskoristi i prikupi što više podataka.

apricot
12.06.2006., 00:09
mogu tek poslije 10.9. - do tada radim jedan ogroman projekt za Rodu i cijelo ljeto će biti luđačko.
Ana, hvala na pomoći; kad krenem, javit ću se na ovaj topic i organizirati radnu grupu njudi koji bi bili spremni raditi: prikupljati tekstove, stvarati baze podataka, prevoditi... svašta.

Lut, pliz, nemoj nas brisati dok se ne organiziramo.

dorotea24
12.06.2006., 09:30
Apricot ako možemo pomoći novčano mogla bi dati kakav račun na koji možemo uplatiti novac. Ja ne mogu puno dati, ali kuna po kuna pa se skupi. Eto možda možemo i na taj način malo pripomoći

apricot
12.06.2006., 09:56
Hvala, novac nam ne treba, čuvajte ga za potrebnije stvari.
Prevodilice, istražilice... tražite strane tekstove o tome, pogotovo o toj kanadskoj zabrani...

mvolpe
12.06.2006., 10:20
i ja cu rado pomoci njuskanjem po netu 8) i prevodjenjm

momze
12.06.2006., 11:56
evo za pocetak, mozemo poceti ovdje (ili u dogovoru sa Lutonjicom i Apricot) mozemo negdje otvoriti novi topic i stavljati linkove. evo 2 linka:

1. zabrana uvozenja hodalica kanadskog potrosackog drustva (http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/advisories-avis/aw-am/walker-marchette_e.html)
2.sluzbeni glasnik Kanade (zabrana uvozenja hodalica) (http://canadagazette.gc.ca/partII/2004/20040407/html/sor46-e.html)

apricot
12.06.2006., 12:12
Ako Lutonjica i anchie dopuste, možemo ostati ovdje, ako ne, možemo na mailing listu.

apricot
12.06.2006., 12:46
Ipak idemo u "back-stage", za sada nam ne treba masovnost.

tko hoće u "radnu grupu", molim da mi mailove pošaljete na
mirela_bl@yahoo.com

berlinka
12.06.2006., 14:19
Svaka čast na akciji! Nas uskoro očekuje stres zbog mog povratka na posao pa ne znam hoću li moći pomoći. Ali imam jedno pitanje.
Jesu li na crnoj listi i obična ljuljačka (ne jumper!) i vozila poput biciklića kao npr. http://www.gepetto-schaukeltiere.de/s/index.htm ? To mi se jako svidjelo, a trgovac nam je objasnio da je dobro za razvoj ravnoteže te nije štetno poput hodalice jer dijete sve radi samo svojim tijelom. Ipak se nisam usudila to kupiti dok još malo ne provjerim...

Lutonjica
12.06.2006., 14:22
tek sad vidim :oops:
dogovarajte se, i ja hoću u radnu grupu.
otvaram novi topik

Lutonjica
12.06.2006., 14:29
odgovore na berlinkino pitanje sam kopirala na topik o štetnosti ljuljalice, kako bismo se ovdje isključivo dogovarali o akciji

ENA26
12.06.2006., 14:34
i ja se pridružijem.
Imam u kanadi rodbine pa ču ih zamoliti da mi pošalju što potrebnih materijala protiv hodalica

BusyBee
12.06.2006., 14:45
Podrzavam vas, ali se slazem sa Sorci. Puno je mocnije (iako teze) mijenjati svijest i educirati ljude... dugorocno je puno, puno ucinkovitije. :heart:

Davor
12.06.2006., 14:48
Gle, još jedno virtualno pleme :D
Apri, imaš moju podršku skroz/naskroz, ali ću za sada ipak ruke držati na leđima - imam momentalno nekih drugih briga.

seni
12.06.2006., 15:09
evo i mene, ali od 20.08. :)
do ljeta sam skroz pokrivena.

tweety
12.06.2006., 15:12
kad završim osobnu bitku za uređenje parka na križanju vojnovićeve i martićeve, priključujem se u vaš tim

kinder
12.06.2006., 15:15
podrška s istoka !

ninni
12.06.2006., 15:38
baš neki dan gledam te hodalice u TL-u i mislim - pa zar to više itko kupuje???
ja isto mislim da je ishođenje zabrane čisti SF, ali dovoljno agresivna medijska kampanja o štetnosti hodalica bi sigurno educirala i velik broj onih roditelja koji još uvijek misle da je to super za klince...
moglo bi se, kad prikupite dovoljno "dokaza", angažirat nekog od saborskih zastupnika/ca, pa eventualno preko njih tražit izmjene zakona(kojeg već, ne znam) i zabranu...i premda vjerojatno od zabrane ne bi bilo ništa, na ovaj način bi se dobilo dosta medijskog prostora, pa eto edukacije... :)

tanja_b
12.06.2006., 15:49
Nisam neki fajter po prirodi, ali ako bude što trebalo prevesti, tu sam!

tridesetri
12.06.2006., 15:54
pa cinjenica jest da drzava trosi jako puno novaca na neurorizicnu djecu. kad se sjetim kako smo sa zapravo zdravim djetetom cesto isli na goljak na kvalitetne preglede i terapije...
mislim kad izracunas jedan takav mali pacijent jaaako puno kosta drzavu. stoga bi mozda i njima bilo u interesu da financiraju neki program edukacije putem letaka, kroz medije i sl. o hodalicama i ostalim stvarima koje mogu stetiti motorickom razvoju djeteta.
samo kad bi se to lijepo srocilo da i oni ugledaju neki svoj interes u tome.

apricot
12.06.2006., 16:31
Kako napisah, do 10.9. radim jedan jako veliko projekt i neću se moći ovime baviti intenzivno - prikupljat ćemo materijal, a na jesen idemo agresivnije.

I ja bih rado na edukaciju, ali za to nemam snage...
Možemo educirati cure sa foruma, prijatelje... ali tu sve staje...

Hvala vam svima koji ste se javili na mail, sutra ću vas sve skupiti, a kako imamo i ovaj topic, možemo nešto i ovdje.

Mony
12.06.2006., 16:49
Samo da nesto napisem u prilog ovom "pohodu" na hodalice ;) :
ako ce se pozivati na Kanadu - hodalice su u njoj zabranjene zbog toga sto je previse djece padalo niz stepenice, sto su djeca padala preko hodalice jer su je prebrzo vozila i sl, a ne zbog toga kako utjecu na neuroloski razvoj djeteta.
Bar sam ja dosla do takvih linkova dok sam surfala ne bih li nasla ono cemu hodalice takodjer stete - mozgu.
Isto, jako malo (neuro)pedijatara u svijetu (cije je misljenje objavljeno na netu) smatra da one stete razvoju djeteta na neuro bazi. A i jako je malo istrazivanja (objavljeno na netu) radjeno u svezi s time.
Ovo pisem limitirana dakle na virtualne izvore, znaci, ono sto sam uspjela naci preko neta.
Bilo bi dobro kada bi se netko od domacih uglednih neuropedijatara usudio izreci svoje misljenje.
Zasad sam i ja za, nadam se da mi do pocetka "akcije" nece nista uletit.
Mrzim hodalice, bas zato sto sam na trenutak zabrazdila misleci kako nisu valjda tooolko stetne kad se na svakom uglu prodaju :x

s_a_n_d_r_a
12.06.2006., 16:50
i ja podrzavam 8)
jel trebam da ti se javljam i na mail?

Vrijeska
12.06.2006., 16:55
:D
tu sam

Vrijeska
12.06.2006., 16:56
kad završim osobnu bitku za uređenje parka na križanju vojnovićeve i martićeve, priključujem se u vaš tim

a ja jučer rekla MM-u kako danas krećem u akciju za naš parkić :D

poslat ću ti pp da vidim kako si krenula

brane
12.06.2006., 16:58
može, tu sam ako ikako mogu pomoći
za naš portal na www.mama-mami.com sam napisala odavno članak o štetnosti hodalica i inih sličnih gluposti

tridesetri
12.06.2006., 17:08
I ja bih rado na edukaciju, ali za to nemam snage...
Možemo educirati cure sa foruma, prijatelje... ali tu sve staje...

mislila sam na edukaciju u vidu letaka koje bi stampalo ministarstvo zdravstva, a koje bi se distribuiralo po domovima zdravlja, rodilistima, bolnicama, ducanima s djecjom opremom...
tako sam vidjela da rade u velikoj britaniji. NHS stampa razne brosure o dojenju i slicnim stvarima i onda se to dijeli na raznim mjestima.
shvatila sam da to oni financiraju zato sto im se vjerojatno isplati, odnosno vidjeli su svoj interes u tome. sto vise zena doji, to manje posjeta pedijatrima.
na istu foru i ovo: sto manje djece u hodalicama, to manje djece u fizijatrijskim ordinacijama zbog problema s hodanjem i motorikom.
nadam se da sam dobro objasnila...

momze
12.06.2006., 17:26
ako ce se pozivati na Kanadu - hodalice su u njoj zabranjene zbog toga sto je previse djece padalo niz stepenice, sto su djeca padala preko hodalice jer su je prebrzo vozila i sl, a ne zbog toga kako utjecu na neuroloski razvoj djeteta.

Mony, pa sta i to nije dovoljan razlog za njihovo nekoristenje?
Ideja da netko od nasih uglednih neuropedijatara iznese svoje osobno vidjenje hodalica, ti je jako dobra. Samo da ih jos ubijedimo...

Mima
12.06.2006., 17:32
Dovoljna je, u Kanadi, gdje je bilo puno takvih nezgoda. Ali nema nikakve veze sa neurorizičnom djecom. Što se tiče naših doktora, dr. Polovina je napisala predobar članak u besplatnom časopisu Sunce. Koji se, btw., distribuira po pedijatrijskim čekaonicama, ljekarnama i sličnim mjestima.

Mony
12.06.2006., 17:39

Mony, pa sta i to nije dovoljan razlog za njihovo nekoristenje?
Ideja da netko od nasih uglednih neuropedijatara iznese svoje osobno vidjenje hodalica, ti je jako dobra. Samo da ih jos ubijedimo...

Bez daljnjega je dovoljan razlog, ali po meni je jos veci razlog na koji nacin hoadalice i sl. utjecu na neuroloski razvoj djeteta, na njegovo prohodavanje i ostalo, a ko sto rekoh, prema onom sto sam uspjela naci na netu, nije bilo dovoljno istrazivanja u tom pogledu.
A sto se padanja tice, iole zainteresiran roditelj za hodalicu moze naci svakakva opravdanja njenog koristenja, tipa: zivimo u stanu pa nemamo stepenice, nemamo pragova preko kojih ce se dijetet srusiti, dijete ce se stalno nadgledavati i sl.
A kad sazna kako hodalica utjece na mozak u smislu prohodavanja i zapravo generalnog motorickog razvoja, drukcije ce na to gledati.
Ne zelim ubiti spirit, no ne znam hocemo li ista uspjeti postici u doslovnom smislu zabrane, ali edukacije, definitivno. :D

momze
12.06.2006., 17:50
da, u pravu si. no zato treba traziti i pokusavati... evo, na primjer, gledaj sta kaze taj zakon o zabrani hodalica objavljen u kanadskom sluzbenom listu:

"Many people purchase baby walkers under the belief that it fosters a child's development, however, this is false, as baby walkers encourage children to use the muscles in the back of their legs and toes, instead of both the back and front muscles that walking requires."

dakle, ne govori samo o tome da je hodalica opasna zbog padova, vec da lose utice i na motoricki razvoj.

12.06.2006., 17:56
Tu sam. Sve nakon 10. 9. mi je super! :)

Mony
12.06.2006., 18:01
Na to bi se definitivno trebalo ici.
No, smatram kako nema zabrane s tog aspekta dok svi pedijatri i oni na visim instancama u Ministarstvu nisu slozni s cinjenicom da su one doista stetne. A nisu.
Zato Kanada i je isla na ovaj statisticki mjerljiv aspekt o tome koliko se djece ozljedilo u hodalici. Jer je lakse provediv i utemeljen na brojcanim podacima.
No, i dalje mislim da smo na jako dobrom putu jako pojacanoj edukaciji, sto je isto izvrsno.

narednica
12.06.2006., 18:55
Ja sam jedna od onih koja je koristila hodalicu za sve troje djece.Prohodali su samostalno sa 13 mjeseci,a koristila sam je od 8 mjeseca po 10min.pa do pola sata kad su imale godinu.Nije mi bas jasno u cemu je problem? Ako se djete ne stavlja prerano i ne ostaje dugo....???

narednica
12.06.2006., 18:56
Ja sam jedna od onih koja je koristila hodalicu za sve troje djece.Prohodali su samostalno sa 13 mjeseci,a koristila sam je od 8 mjeseca po 10min.pa do pola sata kad su imale godinu.Nije mi bas jasno u cemu je problem? Ako se djete ne stavlja prerano i ne ostaje dugo....???

Cicos macos
12.06.2006., 23:21
Računajte na nas... :)

svizac
13.06.2006., 09:36
I mi se prikljucujemo.

apricot
13.06.2006., 10:26
svizac, cicos macos, mony... javite mi se na mail.
nećemo raditi javno, spominjat će se neka imena...

ovaj topic je tragger, a u "offu" - crnčenje ;)

narednice,
generacije su prohodavale u hodalicama - i nije im ništa.
generacije su se hranile adaptiranim - i nije im ništa.
generacije su se vozile bez autosjedalica - i nije im ništa.
generacije su ostajale u bolnicama bez roditelja - i nije im ništa.

ali to sve ne znači da danas nismo svjesni kako bi alternativno rješenje bilo (ili jest`) bolje, i to ne znači da MI nismo ti koji će nekim svojim saznanjima i iskustvima drugima pokušati "nametnuti" takvo rješenje.

Hvala svima koji ste se javili, moćna smo gomilica!

tweety
13.06.2006., 11:30
apri, park je krenuo u rekonstrukciju, još samo moram iskemijati ležeće policajce i vertikalnu signalizaciju (moram pronaći tko je za to zadužen) i priključujem se tvom timu.

Vanchy
13.06.2006., 11:42
:lol:

Nećete vjerovati, spremam se na borbu protiv hodalica/ljuljalica/budalaština na nivou države: tražit ću zabranu uvoza i distribucije.
Tko će sa mnom?

(Očekujem od mama malih nematematičara da se prijave u rat).

Apri, ako nije kasno ja se prijavljujem. Osobno sam jako protiv tih cuda. Nisam svaki dan na netu jer se druzimo s tatom, ali pokusat cu biti u tijeku.

zrinka
13.06.2006., 11:45
apri, tu sam :)

narednica
13.06.2006., 12:12
narednice,
generacije su prohodavale u hodalicama - i nije im ništa.
generacije su se hranile adaptiranim - i nije im ništa.
generacije su se vozile bez autosjedalica - i nije im ništa.
generacije su ostajale u bolnicama bez roditelja - i nije im ništa.

ali to sve ne znači da danas nismo svjesni kako bi alternativno rješenje bilo (ili jest`) bolje, i to ne znači da MI nismo ti koji će nekim svojim saznanjima i iskustvima drugima pokušati "nametnuti" takvo rješenje.

Ovo bas i nije odgovor,pitala sam da mi objasnite sto je lose u hodalici ,ako djete nije dugo u njoj i prerano??

Mima
13.06.2006., 15:14
Evo ja ću ti iskopirati tekst doktorice Polovina o hodalici, mislim da je sjajno objašnjeno zašto je hodalica loša.

- ako je hodalica bebi previsoka,beba se neće oslanjati na cijela stopala, već na nožne prstiće i na nepuna stopala
- u hodalici će početi 'hodati' odmah prema naprijed a prirodni tijek razvoja hoda je prvo hod u stranu pa potom naprijed i to jednostavno 'ne treba dirati' jer je u našoj shemi razvoja to tako 'ucrtano'
- hodalice su na kotačićima, dijete u hodalici 'leti' amo-tamo, te je to neka vrsta pokretanja na mahove, a ono motorički za to nije sposobno i zbog toga razvija kompenzacijske mehanizme čija shema ovisi o djetetovom razvojnom nivou, tj. njegovim stvarnim motoričkim sposobnostima. U svakom slučaju kompenzacijski mehanizmi su jedna nadogradnja motornog razvoja koja narušava normalni, idealni tijek razvoja djeteta.
- Povećana je mogućnost pojave nespretnosti jer je manje ili više narušen razvoj obrambenih reakcija
- U slučaju da dijete ima smetnje u razvoju, posebno cerebralne poremetnje kretanja, tada ga se nikako ne smije 'na svoju ruku' stavljati u hodalicu jer se time pospješuje razvoj patološke nadogradnje osnovnog oboljenja. To je razvoj pogrešnih kompenzacijskih mehanizama koji su zapravo nenormalni obrasci položaja i pokreta što znatno otežava cijelu situaciju, a mogu biti teži od osnovnog oboljenja.

apricot
13.06.2006., 17:33
hvala, mima...

Romina
13.06.2006., 17:36
kakvo je to hodanje u stranu?jel to onak kao da hoda uz namještaj(kad se vuće jedna nogica) ?

apricot
13.06.2006., 17:46
da

narednica
13.06.2006., 20:53
Hvala mima!

Romina
13.06.2006., 21:04
Tako sad Maureno hoda,a onda kad se zalaufa hoda kao pačić,i danas mi veli susjeda kako nije dobro da tako vuče nogu i da će trebat puno vježbat sa njim,i danas sam rekla mm da idemo na kontrolu da vidimo kaj je :/ sva sreća da sam naletila na topic

Perun
15.06.2006., 11:20
...šta bi mi bez "pametnih" susjeda

apricot
15.06.2006., 17:00
poslala sam inicijalni mail na zainteresirane, ali mi nedostaju adrese:

AnaDelVito
dorotea24
seni
cicos macos
svizac

Javite se bilo kojoj od cura koje su se prijavile, pa će vas ubaciti.

Anita-AZ
24.06.2006., 00:54
Ja se takoder prijavljujem!! :)

Amalthea
24.06.2006., 01:01
Imate moju punu podršku, budući da trenutno nemam vremena - priključujem se umom, ali ako stignem nakon g.o. - javljam se na posao!

lara01
24.06.2006., 11:23
joj, sada kada sam preblizu termina i kada ću na jesen imati pune ruke posla sa bebom, Apri pokrenula nešto tako dobro.
Računaj na mene koliko god budem mogla.

Preko foruma sam saznala i naučila koliku su hodalice štetne i to još prije nego sam ostala trudna i onda se prije par mjeseci/tjedana počinje pričati među rodbinom i prijateljima šta nam treba i šta da nam kupe za prinovu.
Nećete vjerovati, ali 90% prijedloga je bilo "mi ćemo hodalicu!!! to je tako slatko! kako je moja/moj xyz bio sladak u tome...." i slične budalaštine.
I onda MM i ja objašnjavamo zašto ne želimo to čudo i da naše dijete neće niti blizu hodalici, pa nas svi gledaju kao čudake u stilu "ako su mogla naša djeca zašto ne bi i vaše???"
Jedino kada sam spomenula zabranu u Kanadi su me počeli obziljnije slušati. I iz tog iskustva mislim da je edukacija definitivno potrebna, ali da bi tek zabrana imala pravi efekt.

makita
26.06.2006., 11:10
Računajte i na mene. Tu sam, kontaktirajte, pa ćemo se dogovorit što i kako možemo učinit.
Ćao

Mamasita
26.06.2006., 11:29
Djiiiii, Apri ti si zbilja superwoman! Svaka ti dala! 8)
I ja bih vam se pridruzila u 9-om mj.

pcelica
27.06.2006., 09:09
I ja se javljam.
Javi što trebam raditi.

Honey
27.06.2006., 10:40
PDF (8,4 MB): Ometanje normalnog motoričkog razvoja u prvoj godini života (http://www.medfak.ni.ac.yu/amm/2005-html/3-broj/Ometanje%20normalnog%20motornog%20razvoja%20u%20pr voj%20godini%20zivota/Ometanje%20normalnog%20motornog%20razvoja%20u%20pr voj%20godini%20zivota.pdf)

HTML verzija (bez fotografija): www.medfak.ni.ac.yu/amm/2005-html/3-broj/Ometanje%2520normalnog%2520motornog%2520razvoja%25 20u%2520prvoj%2520godini%2520zivota/Ometanje%2520normalnog%2520motornog%2520razvoja%25 20u%2520prvoj%2520godini%2520zivota.pdf+u%C4%8Denj e+hodanja+prohodavanje&hl=hr&ct=clnk&cd=2&client=firefox-a]Ometanje (http://66.249.93.104/search?q=cache:NB_Wb9fI_VEJ:[url) normalnog motoričkog razvoja u prvoj godini života[/url]

momze
27.06.2006., 11:12
Honey, super tekst! :)

apricot
27.06.2006., 16:27
momze, skupljaš?

momze
27.06.2006., 16:35
ne brini, sve skupljam i stavljam u jedan e-mail - pa cu onda proslijediti svima nama. tak da znamo tko sta prevodi, tko je sto nasao - da se ne dupliramo. :)

snoopygirl
27.06.2006., 17:32
Mogu i ja dobiti mail, neću ništa obećavat, ali ću se potrudit da i ja nekako pridonesem! :)

Anita-AZ
27.06.2006., 17:42
Ovo treba (kad ces vec napisati neki dopis) definitivno proslijediti kao zahtjev i Drustvu potrosaca! Cujem da oni vole podrzati ovakve akcije!

Ivček
28.06.2006., 00:24
Da se i ja prijavim ako ikako mogu pridonijeti. MM-u sam danas pričala o hodalici i on je odmah išao zvati moju sveki da ju pita je li on bio u hodalici (naravno, je) i sad mu je bed.

spooky
28.06.2006., 00:27
Moji roditelji su kupili dvije hodalice ( imam sestru blizanku ), ali mi nismo htjele biti u njoj :mrgreen:

Anita-AZ
28.06.2006., 02:33
Ja sam znala svojoj prijateljici/susjedi reci da ih ne koristi.. jos prije koju godinu, a njen je odgovor bio da je to jedini način da ona nešto stigne napraviti jer se dijete lijepo zabavi, a i ne koristi je (kao) previse. Kako protiv toga? Česti argumenti za nedojenje, za neigranje, za neposvecivanje su da ne bi stigli nista da rade to sve tako (kao ja). :/

Just a thought..

Upravo zato je bitno da ih ljudi nemaju niti gdje za kupiti.... to sto nazalost moja sveki u podrumu drzi hodalicu jos od tko zna kad... i sto se to izmjenjuje po obitelji... to se ne moze spriječiti. I upravo zato treba raditi i na informiranju javnosti i na ukidanju mogucnosti kupovine tog proizvoda.

Mejra's mommy
28.06.2006., 07:00
PDF (8,4 MB): Ometanje normalnog motoričkog razvoja u prvoj godini života (http://www.medfak.ni.ac.yu/amm/2005-html/3-broj/Ometanje%20normalnog%20motornog%20razvoja%20u%20pr voj%20godini%20zivota/Ometanje%20normalnog%20motornog%20razvoja%20u%20pr voj%20godini%20zivota.pdf)

HTML verzija (bez fotografija): www.medfak.ni.ac.yu/amm/2005-html/3-broj/Ometanje%2520normalnog%2520motornog%2520razvoja%25 20u%2520prvoj%2520godini%2520zivota/Ometanje%2520normalnog%2520motornog%2520razvoja%25 20u%2520prvoj%2520godini%2520zivota.pdf+u%C4%8Denj e+hodanja+prohodavanje&hl=hr&ct=clnk&cd=2&client=firefox-a]Ometanje (http://66.249.93.104/search?q=cache:NB_Wb9fI_VEJ:[url) normalnog motoričkog razvoja u prvoj godini života[/url]

Moze li neko nabavit ovaj text na engleski? Pokusavam mojim konama amerikankama dogovoriti ali ne slusaju. Vjerovatno misle glupa, primitivna stranjkinja. :P Najzalije je kada vidim bumbo sjedalicu i dijete od 6 sedmica. A glavica onako jadno vjesi na stranu. :shock:

Mejra's mommy
28.06.2006., 07:05
E nesto sam pretrazivala. Spominju 'exersaucer' kao dobru alternativu holdalici. Sta to nje isti koncept, naravno hodalicu je moguce pokrenuti a 'exersaucer' je fixan?

momze
28.06.2006., 10:55
Mejra's mommy, mislim da 'exersaucer' uopce nije alternativa hodalici. A svojim americkim prijateljicama reci da si pogledaju preporuku Americkog pedijatrijskog drustva (Amercan Academy of Pediatricians) o stetnosti hodalica. ;)

kovke
28.06.2006., 11:13
evo i ja se prijavljujem ako ikako budem mogla pomoći i to radim najviše zbog moje sestre koja je svoje blizanke stalno trpala u njih i moje obitelji koji su me bezuspješno pokušavali natjerat da F stavim u nju i iako je imam doma u ormaru, nikad je nisam izvadila
:D za mene

Honey
28.06.2006., 12:40
Pokusavam mojim konama amerikankama dogovoriti ali ne slusaju. Vjerovatno misle glupa, primitivna stranjkinja.

Evo upravo ovdje Americka akademija pedijatara poziva na ukidanje hodalica:
http://www.aap.org/advocacy/washing/ban_baby_walkers.htm

A njihovi susjedi u Kanadi su već zabranili. Što im još više treba od toga? Doduše, većina Amera nema neko mišljenje ni o Kanađanima :lol:

Mislim da bi trebalo kao prvi korak baš zabraniti uvoz i prodaju hodalica i sl., pa će onda i ljudi koji ih imaju doma malko promisliti prije nego ih stave u upotrebu. Sad svi, baš svi s kojima pričam o tome imaju stav: "Ako se prodaje u trgovinama, sigurno nije opasno!"

Cicos macos
28.06.2006., 13:06
Najzalije je kada vidim bumbo sjedalicu i dijete od 6 sedmica. A glavica onako jadno vjesi na stranu. :shock:

Ne mogu vjerovati :cry:

Mejra's mommy
28.06.2006., 14:42
Mejra's mommy, mislim da 'exersaucer' uopce nije alternativa hodalici. A svojim americkim prijateljicama reci da si pogledaju preporuku Americkog pedijatrijskog drustva (Amercan Academy of Pediatricians) o stetnosti hodalica. ;)

Instead of wheeled baby walkers, the AAP encourages parents to use safer alternatives such as stationary activity centers

ovo je citat iz texta navedenog. spominju ukidanje hodalica radi padova. jos niti jedan clanak nisam nasla na engleskom da spominje koristenje hodalica i ometanje normalnog motornog razvoja. :cry:

Mejra's mommy
28.06.2006., 14:48
ovaj AAP clanak kao sto reko ne spoominje zdrav razvoj djeteta i ukidanje hodalica radi toga, nego zbog padova. Ali kako da konama obrazlozim bumbo sjedalice, jumpere, i one fixne 'stajaljke' jer upravo ove 'stajaljke' APP preporucuje.

makita
28.06.2006., 16:12
Jesam li dobro shvatila da ako dijete stoji u hodalici koja je fiksirana-tj.bez kotačića onda je to u redu???
Pliz odgovorite, da znam zašto. Čisto me zanima. Ja sam naime bila načula da hodalice nisu baš dobre, da su djeca u njima prebrza, a na mojoj poklonjenoj je pisalo NIKAKO dulje od 20 min dnevno. Iz toga sam došla na vlastitu verziju-nikad nisam montirala kotačiće pa je i moja hodalica postala "fiksna" i služila je max 10-15 min dnevno da mogu poć u WC. Sad bi me baš razveselilo da ako sam već imala tu :evil: napravu da sam iz nje izvukla bar nešto pozitivno. Aj obradujte me :)

apricot
28.06.2006., 16:52
kotačići, nekotačići...
ako dijete samostalno ne stoji bez ikakvog pomaganja... sve što podržava "umjetno" stajanje je - štetno.

makita
28.06.2006., 18:44
Šmrc.
Hvala apri. Vrijeme ne mogu vratiti :cry: , al mogu naučiti :)

a zakaj
29.06.2006., 14:31
što je 'exersaucer'?

a zakaj
29.06.2006., 14:46
Effects of Baby Walkers on Motor and Mental Development in Human Infants. Journal of Developmental & Behavioral Pediatrics. 20(5):355-361, October 1999.
Siegel, Andrea C. Ph.D.; Burton, Roger V. Ph.D.

Abstract:
Because baby walkers enable precocious locomotion in very young, otherwise prelocomotor infants, walker experience might be conceptualized in terms of early enrichment. However, walker devices prevent visual access to the moving limbs by design. Therefore, prelocomotor walker experience may be conceptualized in terms of early deprivation, reminiscent of that created in a classic series of animal experiments on the critical role of visual feedback in developing motor systems. This study analyzed motor and mental development in 109 human infants, with and without walker experience, between the ages of 6 and 15 months. Walker-experienced infants sat, crawled, and walked later than no-walker controls, and they scored lower on Bayley scales of mental and motor development. Significant effects of walker type, frequency, and timing of walker exposure were observed. Considering the injury data along with the developmental data, the authors conclude that the risks of walker use outweigh the benefits.
Effects of Baby Walkers on Motor and Mental Development in Human Infants (http://www.jrnldbp.com/pt/re/jdbp/abstract.00004703-199910000-00005.htm;jsessionid=Gj5TNBT0QMxs1pTyJ2nvGJ1bLw7Gc 8pzgmC75v141M45jXS9p0hk!-1243080020!-949856145!8091!-1))
[/b]
Momze stavila hyperlink

Mejra's mommy
29.06.2006., 16:06
što je 'exersaucer'?

exersaucer (http://www.walmart.com/catalog/product.do?dest=9999999997&product_id=2693384&sourceid=1500000000000001245860)
Momze stavila hyperlink
Dakle bez kotaca je.

Mejra's mommy
29.06.2006., 16:08
Trazim dupetu cepa, ALI sta baby bjorn i marame nemaju isti ucinak kao i hodaljke, jumperi na bebinu kicmu!?

Anita-AZ
29.06.2006., 17:36
Trazim dupetu cepa, ALI sta baby bjorn i marame nemaju isti ucinak kao i hodaljke, jumperi na bebinu kicmu!?

Klokanice da (ne znam da li je baby bjorn mozda iznimka jer nisam je imala prilike probati), marame ne ako se djetetu marama lijepo rasporedi odnosno povuce sve do njegovih rupa u koljenima! Tada je dijete pridrzano u 4 tocke (koljena, guza, ledja) i ne opterecuje se kraljeznica! Nije usporedivo. Ovdje dijete doslovce visi tezinom na svojim testisima (kod deckica) ili na pubicnim kostima (djevojcice)... U marami ima spread squash polozaj (zabasti)...

a zakaj
29.06.2006., 19:16
I mene jako zanima utjecaj hodalica na motoricki razvoj, pa sam isla prekopati PubMed i Google scholar ne bih li pronasla znanstvene radove na tu temu. Zapravo ih nema puno, odn. ocekivala sam puno vise (kao sto je mony primijetila daleko je vise radova o ozljedama uzrokovanim hodalicama).
Listu citata i sazetaka poslat cu Apricot, pa neka odluci sto je tu korisno.

Sto se akcije tice, jos sam malo neodlucna, jos bi me malo trebalo uvjeriti da su hodalice zaista takvo veliko zlo.

Mogu navesti i osobna iskustva, ako nekog zanima:
Antun je od rodjenja bio dijete koje nije voljelo tzv. tummy time (koji je zapravo kljucan za motoricki razvoj), zelio se iskljucivo nositi na rukama, kad god je bio budan (tad jos nisam imala maramu). Ponekad sam bila zabrinuta da i samo nosenje u tolikim kolicinama moze lose djelovati na motoriku. S otprilike 9 mj (nije puzao) "za probu" smo ga stavili u hodalicu i odusevio se. Od tad ju je koristio svakodnevno, ali u kratkim periodima. Takodjer je volio "hodati" uz nasu pomoc. Zapravo sam i tad znala da to nije bas zdravo, ali sam mi je vise znacilo to sto je on bio u to vrijeme zadovoljan, i sto mu je to omogucilo ipak nekakvo kretanje u prostoru i istrazivanje. Propuzao nije nikad. Prohodao je relativno rano (s 12 mj.), ali vrlo nespretno, uz puno padova. Osim toga, naucio je hodati prije nego sto je naucio ustati iz sjedeceg polozaja.
Za razliku od njega, Tonka od prvog dana uziva provoditi vrijeme na ravnoj podlozi, na trbuhu, brzo se pocela "rolati", propuzala sa 7-8 mj. i prohodala spretno i bez icije pomoci. Nikad i nisam dosla u iskusenje da je stavim u hodalicu.

Mony
30.06.2006., 12:15
a zakaj, sama si si odgovorila na pitanje: zasto su hodalice stetne.
Toncek je prije prohodao nego se naucio dizati --> preokrenuo je slijed motorickog razvoja; dosta je padao kad je prohodao --> u hodalici je naucio hodati na potpuno drukciji nacin neprilagodjen pravom hodanju. Hodalica daje djetetovom mozgu totalno krive inpute i dijete se ne razvija po onoj shemi koja je prirodno predvidjena.
A s Tonkicom je sve islo ko po spagi, cim nije provodila vrijeme u hodalici.

a zakaj
30.06.2006., 17:43
mony, ovo kako ti rezoniras sigurno nije pogresno, ali nije ni skroz precizno.
Njegov motoricki razvoj je i prije hodalice zapinjao, nije pokazivao nikakve naznake da ce propuzati i ta nepokretnost ga je frustrirala (tako se bar meni cinilo), zato sam i dosla u iskusenje da ga stavim u hodalicu. Time mu sasvim sigurno nisam pomogla na motorickom planu, ali sam imala dojam da sam mu na emocionalnom i kognitivnom to kompenzirala. Ali tesko mi je to sada unatrag procijeniti, zato i zelim o toj temi nauciti vise.

Ivček
30.06.2006., 19:49
Dok nisam naišla na ovaj topic, mislila sam da se hodalice danas i ne koriste puno kao npr. kad sam ja bila mala i nisam primjećivala da se baš reklamiraju. I danas dobijem katalog jednog našeg dućana dječje opreme i nađem reklame za 11 hodalica na 4 stranice, a u prošlogodišnjem broju na jednoj stranici 7 modela, znači da je još i povećan uvoz hodalica. A imam što i pročitati: Vrijeme provedeno u hodalici ne smije biti duže od 30 min (prošle godine je bilo 15 :? ). U prošlogodišnjem još i stoji: Zahvaljujući kotačima koji se okrećuu svim smjerovima dijete će vas s lakoćom moći pratiti ma gdje krenuli. Još piše da se hodalice koriste od 6 mjeseci. A najgorii dio mi je: "Ako ste ikad pokušali skuhati ručak dok zaigrana beba puzi oko vas tražeći pažnju, znat ćete koje su velike prednosti ovih pomagala- nazvali smo ih - extra par ruku.

Mony
05.07.2006., 17:24
Malo sam guglala - nasla sam par zgodnih linkova:

http://www.hc-sc.gc.ca/cps-spc/pubs/cons/walker-review-marchette/index_e.html
http://bmj.bmjjournals.com/cgi/content/full/325/7365/612

American Academy of Pediatrics ne preporuca koristenje hodalica:
http://www.aap.org/family/tippmain.htm
http://www.aap.org/advocacy/washing/ban_baby_walkers.htm

Jako zanimljivi tekstovi:
http://www.chiroweb.com/archives/20/25/03.html
http://www.pediatricservices.com/parents/pc-21.htm

Ovo je netko mozda vec stavio:
http://www.cpsc.gov/cpscpub/pubs/cpsr_nws07.pdf

U sljedecm je tekstu bitan: Monday, June 24:
http://www.drhull.com/practice/PedSPAM/PedSPAM_Jun02.html

apricot
05.07.2006., 23:20
Mony, hvala, podsjeti me da ovo usporedimo - trenutno plivamo od posla...

momze
06.07.2006., 09:53
Apri, neke od linkova koje je Mony stavila vec imamo, a ostale cemo si "prisvojiti". Hvala Mony. :love:

Mony
06.07.2006., 10:36
Jel trebate pomoc?
Mogla bih uskocit, ko sto sam rekla na pocetku topica ;)

momze
06.07.2006., 10:45
Mony, poslat cu ti e-mail. :)

mendula
06.07.2006., 10:59
Evo mene s marsa. Imam pitanje, a nadam se da ćete mi tu na aktivnom topicu najprije odgovorit.
Moja klinka od skoro 13 mj., još ne hoda, voli sjediti i odgurivati se nogama na sestrinom tricikliću. Meni to izgleda isto kao korištenje hodalice, pa zaključujem da nije pametno. Mislim li dobro?

s_a_n_d_r_a
06.07.2006., 11:32
A najgorii dio mi je: "Ako ste ikad pokušali skuhati ručak dok zaigrana beba puzi oko vas tražeći pažnju, znat ćete koje su velike prednosti ovih pomagala- nazvali smo ih - extra par ruku.

na ovo mogu samo :evil:

Mony
06.07.2006., 12:24
Evo mene s marsa. Imam pitanje, a nadam se da ćete mi tu na aktivnom topicu najprije odgovorit.
Moja klinka od skoro 13 mj., još ne hoda, voli sjediti i odgurivati se nogama na sestrinom tricikliću. Meni to izgleda isto kao korištenje hodalice, pa zaključujem da nije pametno. Mislim li dobro?

Nije isto, jer ona sjedi i odguruje se, a ne stoji, sto znaci da se ne uci "krivom" hodanju, vec samo pravilnoj upotrebi svojih ekstremiteta ;)
Nadam se da netko nece sada reci kako bebe i u hodalicama sjede.

mendula
06.07.2006., 12:31
:?
Nisam već jaaako dugo vidjela hodalicu (i bebu u njoj) pa zapravo ne znam kako beba u njoj sjedi/stoji. Nisam sad baš sigurna ima li moja mala cijeli taban na tlu kad sjedi na triciklu, ili samo prstiće. :/
Ma da, ustvari, nije na triciklu oslonjena na međunožje (to je onda stajanje, je li?) nego fino sjedi na guzi.
Daklem, to je onda u redu.
Fala.

Vanchy
07.07.2006., 20:27
U "Explozivu" na RTL-u objavljena reportaza o baby fitnessu u Osijeku. Jedna mama rekla da je tek na njemu cula da su hodalice stetne. Ipak se nesto krece s mjesta. Bravo za tetu koja drzi fitness! :D

Sanja
09.07.2006., 21:14
Nisam koristila, niti mislim, ni hodalicu ni hopsalicu, no može li mi netko objasniti zbog čega dr. Sears preporuča Amby Baby hopsalicu?

http://www.amby-baby-store.com/us/index.php?c=3&p=7

kovke
09.07.2006., 21:26
ne znam za searsa, ali ovo mi izgleda isto s..nje drugo pakovanje

Sanja
09.07.2006., 21:29
ne znam za searsa, ali ovo mi izgleda isto s..nje drugo pakovanje

I meni :/ , zato i pitam.

apricot
09.07.2006., 23:15
dr. Sears ne mora baš sve znati!
On nije ni fizijatar, ni neurolog, ni ortoped...

Imamo mi jednog fenomenalnog pedijatra, odlično surađuje s Rodom, prava je jagma za njim... ali i sam priznaje da o dojenju "nema pojma".

Dr. Sears je autoritet u AP-u, a neki drugi doktori u nekim drugim područjima.

Sanja
10.07.2006., 01:19
Kužim te, Apri, ali čovjek njegovog kalibra bi trebao paziti na što stavlja svoje ime - osim ako ne misli samo na lovu zarađenu od reklame. :/

Ima puno roditelja koji mu vjeruju zbog drugih stvari, pa nije baš ok tako zloupotrebljavati to povjerenje. Recimo, ja sam u prvi tren stvarno mislila da postoji neka razlika između te "njegove" i drugih hopsalica, proučavala sam sliku, gurnula nos u monitor da bolje vidim :lol: i na kraju odustala, uz zaključak da je i to najobičnija hopsalica.

Zapravo sam postavila pitanje jer sam u prvi mah zaista mislila da je riječ o nekoj prihvatljivoj, dapače, čak i preporučljivoj hopsalici za koju do sad nisam čula.

Ali dosta off topica.

apricot
10.07.2006., 09:23
Sanja, nije to off topic.
Svaki razgovor je dobar: zašto ti ne bi vjerovala nekome/nečemu što si pročitala, a netko te pokušao (raz)uvjeriti?

Kao i u svemu, odgovornost je na svakome od nas za svoje dijete, a mi koji smo odlučili s tom odgovornošću krenuti i malo šire... sigurno nećemo ništa poduzimati dok ne skupimo dovoljno materijala da argumentirano opravdamo svoju akciju.
I na taj način pomognemo onima koji nisu tako gurali nos u monitor kao ti, nego rekli: ako ovdje piše da može - onda i može!
;)

Trilian
10.07.2006., 09:32
I Penelope Leach preporučuje hopsalice:
"Za živahnu stariju dojenčad najbolje od svih rješenja* vjerojatno je dječja skakalica. Pružiti će mu savršen pogled na sve strane svijeta, a dodirujući pod nožnim prstima osjetiti će užitak u slobodi plesanja, okretanja, skakutanja"

Vaše dijete, novo izdanje, str.188

*govori se o načinima kako zabaviti dijete

apricot
10.07.2006., 09:53
a dodirujući pod nožnim prstima

ja bih nastavila: ... priuštit će sebi i roditeljima mjesece vježbanja i panike...

sanja74
15.09.2006., 11:27
Pomozite mi da razlučim...

Nisam ni pomišljala dijete staviti u hodalicu. Sada ima 9mj, diže se na nogice već mjesec i pol, hoda uz namještaj, može stajati (bez pridržavanja) par sekundi.. Imamo neku igračku koja iz babygyma prerasta u guralicu.. Do sad se Keti uz nju uspinjala.. igrala stoječki s nekim igračkama (ko na malom stoliću).. al jučer je skužila da je može gurati. I super joj je hodati iza toga (sama upravlja.. zaustavi, krene).
Maknula ja to sa strane za svaki slučaj.

Evo kako izgleda:
http://www.turbolimac.com/ShopCode/ShopIncludes/images/products/large/93230205.jpg

Pretpostavljam da je to neka vrsta hodalice, i da ne smije s njom.. ali ipak da provjerim.

kovke
15.09.2006., 11:34

Nije isto, jer ona sjedi i odguruje se, a ne stoji, sto znaci da se ne uci "krivom" hodanju, vec samo pravilnoj upotrebi svojih ekstremiteta ;)

evo pogledaj ovo, gore malo iznad je-čini mi se rješenje tvog problema

ms. ivy
15.09.2006., 11:37
samo pripazi da ne padne, guralica ide brzo a mali hodači sporo. ;)

(andreju je par puta pobjegla i više je uopće nije šljivio)

Mamasita
15.09.2006., 11:38
sanja74, kazes da se ona vec sama dize i hoda, pa mislim da je ta guralica ok.
Ali cekaj da se javi Apricot, jer nisam sigurna.

ms. ivy
15.09.2006., 11:45
samo pripazi da ne padne, guralica ide brzo a mali hodači sporo. ;)

(andreju je par puta pobjegla i više je uopće nije šljivio)

i zato mislim da je prikladnija za malce koji su već koliko-toliko sigurni na nogama.

sanja74
15.09.2006., 13:21
i zato mislim da je prikladnija za malce koji su već koliko-toliko sigurni na nogama.

Keti je jaaako spretna. Što naumi, napravi... ako ne od prve, ne staje dok ne uspije ili zaspi od umora. Padne, lupi se.. ja je utješim, i ide ponovo..
Stoji i hoda uz namještaj sama već dugo.. skroz sigurno na nogicama.

Luna Rocco
15.09.2006., 13:55
Nisam koristila, niti mislim, ni hodalicu ni hopsalicu, no može li mi netko objasniti zbog čega dr. Sears preporuča Amby Baby hopsalicu?

A što Sears zna o razvoju neuromotorike? On je običan pedijatar koji je zaradio dosta love na konceptu AP-a, a u principu u dosta drugih stvari nije ništa bolji od ostalih pedijatara.

Koliko mi je poznato, on podržava i onaj užas od time outa... :roll:

Sanja
15.09.2006., 18:11

A što Sears zna o razvoju neuromotorike? On je običan pedijatar koji je zaradio dosta love na konceptu AP-a, a u principu u dosta drugih stvari nije ništa bolji od ostalih pedijatara.

Koliko mi je poznato, on podržava i onaj užas od time outa... :roll:

Luna, pročitaj nastavak topica.

Apsolvirano. :)

Luna Rocco
15.09.2006., 18:48
Luna, pročitaj nastavak topica.

Apsolvirano. :)

Stiskanje tipke reply prije nego što sve pročitam mi je, izgleda, trademark. :roll:

Sorry. :love:

Sanja
15.09.2006., 18:49
Sve pet. :)

Devotion
15.09.2006., 23:12
Imam pitanje: nastavno na stetnost hodalica, a za njim i klokanica zbog opterecenja kicme a posebice testisa i pubicnih kostiju, da li i nosenje bebe
u rukama, okrenute prema van (tj. svojim ledjima prema nasem tijelu), i rukama obuhvacene oko prsiju i ispod guze takodjer steti?! Mislim, buduci da je princip vrlo slican klokanici? Nije u banana plozaju vec dosta vertikalno "stoji".
A mi se bas puno nosimo tako i moja Ela (6 mjeseci) bas i ne dozvoljava da je se nasloni na ledja vec se ona oslanja na moju gornju ruku i tako se "aktivno giba i mase rukama i nogama" .

Luna Rocco
15.09.2006., 23:35
Imam pitanje: nastavno na stetnost hodalica, a za njim i klokanica zbog opterecenja kicme a posebice testisa i pubicnih kostiju, da li i nosenje bebe
u rukama, okrenute prema van (tj. svojim ledjima prema nasem tijelu), i rukama obuhvacene oko prsiju i ispod guze takodjer steti?! Mislim, buduci da je princip vrlo slican klokanici? Nije u banana plozaju vec dosta vertikalno "stoji".
A mi se bas puno nosimo tako i moja Ela (6 mjeseci) bas i ne dozvoljava da je se nasloni na ledja vec se ona oslanja na moju gornju ruku i tako se "aktivno giba i mase rukama i nogama" .

Mi se tako nosimo od trećeg mjeseca, baš po preporuci fizijatrice (da jača vratne mišiće). Tako da to definitivno ne spada u istu kategoriju...

Devotion
15.09.2006., 23:42
Ufff, sad mi je lakse!!!
Jos uvijek trazim gdje sam napravila krivi korak s Brunom da ima kifozu u lumbalnom dijelu kicme s 2 godine... pa pokusavam eventualno izbjeci s Elom istu gresku.

Luna Rocco
15.09.2006., 23:50
Ufff, sad mi je lakse!!!
Jos uvijek trazim gdje sam napravila krivi korak s Brunom da ima kifozu u lumbalnom dijelu kicme s 2 godine... pa pokusavam eventualno izbjeci s Elom istu gresku.

Pa jesi li ga nosila stalno tako? I što je to kifoza?
Gle, ja nisam stručnjak i ne mogu ti sa 100%-tnom sigurnošću tvrditi da je ovo ok, samo prenosim što mi je fizijatrica preporučila.

A K. radi istu stvar, ne želi biti naslonjen, nego se nagne na ruku i maše ručicama i nožicama.

Devotion
16.09.2006., 00:02
Ufff, sad mi je lakse!!!

Gle, ja nisam stručnjak i ne mogu ti sa 100%-tnom sigurnošću tvrditi da je ovo ok, samo prenosim što mi je fizijatrica preporučila.

A K. radi istu stvar, ne želi biti naslonjen, nego se nagne na ruku i maše ručicama i nožicama.

Kifoza znaci pognutost, pogrbljenost. Obicno je poznajemo kao pogrbljenost u prsnom dijelu a ne u slabinskom (donjem dijelu kicme).
Za takvu vrstu nikad prije nisam cula, na webu nista o tome?!

Nosila ga isto kao i nju. Nije bio neurorizicno dijete. Sa 6 i 10 mjeseci sjedio kifoticno i puzao vojnicki. S godinu ponekad sjedio uspravno, kasnije sve cesce kifoticno. Sad je na medicinskoj gimnastici...

jelenap
16.09.2006., 12:55
Ufff, sad mi je lakse!!!

Kifoza znaci pognutost, pogrbljenost. Obicno je poznajemo kao pogrbljenost u prsnom dijelu a ne u slabinskom (donjem dijelu kicme).
Za takvu vrstu nikad prije nisam cula, na webu nista o tome?!

Nosila ga isto kao i nju. Nije bio neurorizicno dijete. Sa 6 i 10 mjeseci sjedio kifoticno i puzao vojnicki. S godinu ponekad sjedio uspravno, kasnije sve cesce kifoticno. Sad je na medicinskoj gimnastici...

Evo malo stručnih savjeta.
Kifoza koja se već u drugoj godini očituje nije nastala zbog neke nepažnje roditelja ili slično, ona je strukturalnog tipa što znaći da je jednostavno zapisana u genu prilikom rođenja. Funkcionalne kifoze ili neke druge nepravilnosti kralježnice mogu nastati zbog nepravilnog držanja, nepravilne obuće, nepravilnog sjedenja i sl ali one nastaju na duže vrijeme. Znaći kad neko duže vrijeme nešto radiš nepravilno.

Kolika je ta kifoza, da li je izmjerena u stupnjevima?

Što se tiće hodalica. Ako dijete stoji punim stopalom na tlu dok hoda to je ok, ali ako dijete namjestite da se mora podići na prstiće dok hoda to je svakako loše za razvoj. Druga stvar stopala u djeteta se razvijaju do cirka 8 godine života, tako da kad ono poćme hodati, trčati i sl je veoma važno da potićete zdrav razvoj stopala. Mnog hodanja bosim nogicama po neravnim površinama i sl. U zapadnoj europi sad je trend poticati dijete da ući hodati bosonog, nikako u cipelicama. Dijete treba činiti razno razna izvrtanja stopala dok ući hodati kako bi naučilo držati ravnotežu.

Eto za sad pa se čujemo

momze
16.09.2006., 15:19
Što se tiće hodalica. Ako dijete stoji punim stopalom na tlu dok hoda to je ok, ali ako dijete namjestite da se mora podići na prstiće dok hoda to je svakako loše za razvoj.

meni ovo nije jasno.
laicki razmisljam, ako dijete stoji puni stopalom znaci da mu ne treba hodalica. u hodalici se ne moze stajati puni stopalom i hodati, jer se dijete spotice, zaplice...
dijete u hodalici se moze samo odgurivati, nikako hodati, uspravno i sa punim stopalom, bar ja tako mislim. ;)

Devotion
16.09.2006., 16:57
[quote="Devotion"][quote="Luna Rocco"][quote=Devotion]Ufff, sad mi je lakse!!!

Evo malo stručnih savjeta.
Kifoza koja se već u drugoj godini očituje nije nastala zbog neke nepažnje roditelja ili slično, ona je strukturalnog tipa što znaći da je jednostavno zapisana u genu prilikom rođenja. Funkcionalne kifoze ili neke druge nepravilnosti kralježnice mogu nastati zbog nepravilnog držanja, nepravilne obuće, nepravilnog sjedenja i sl ali one nastaju na duže vrijeme. Znaći kad neko duže vrijeme nešto radiš nepravilno.

Kolika je ta kifoza, da li je izmjerena u stupnjevima?

Kifoza bih rekla da je posturalna - on MOZE sjediti i uspravno, ali ne zeli!
Sad ide na razvojnu gimnastiku gdje mu kukove vise pomicu unazad a guraju i kraljeske prema unutra ali i stimuliraju misice u lumbalnom dijelu ispuhanom loptom koje stavljaju ispod ledja. Ne znam da li bi to trebalo izmjeriti u stupnjevima?! :?

bobaibeba
17.09.2006., 00:26
A Grga od večeras ovako hoda (http://public.fotki.com/bobaibeba/grga/gur.html)!Kaj da radim,da ga pustim ili ne,još nema 9 mjeseci :?
Cijeli dan vježba i do navečer je počeo hodat skroz zaozbiljno.

jelenap
17.09.2006., 13:16
A bobaibeba, password?

bobaibeba
17.09.2006., 19:06
Password je ribica!
Sorry,zaboravih.

cekana
17.09.2006., 19:27
bobaibeba - Grga je pravi medenjak, tako saltako i samouvjereno izgleda :heart: hm... ja bih da sam na tvom mjestu mu ipak to sklonila iz vidokruga, nek on hoda uz namještaj i ono što je nepokretno... hajde, zanima me što će drugi reći

sabaleta
17.09.2006., 21:06
Bobaibeba, Grga je još uvijek nesiguran u svoje nožice. Može mu se dogoditi da tijelom požuri, a nožice spore, pa će pasti i udariti se.
Bolje je da se ručicama i trbuščićem pridržava uz stabilnu podlogu, uči da ima uporište na više od 2 mjesta i nožicu može pravilnije odizati od poda.

tridesetri
17.09.2006., 22:23
sto se mene tice prohodavajuce dijete je nemoguce (a uglavnom i nepotrebno) zaustavljati. mozes mu ne dati guralicu pa ce gurati pred sobom bilo kakav komad namjestaja. moja m. nije imala guralice ali je zato gurala pred sobom kantu od pelena, stolce, kolica, sve sto joj je bilo dobre visine. i to pocevsi od 8 mjeseci. i prohodala je super stabilno i bez problema s godinu dana. i fizijatrica nam je potrvrdila da sve to smije sto sama radi. a padala jest. ali to je bilo neminovno. neka djeca su naprosto sklonija riziku. ako je s djetetom motoricki sve u redu ne vidim razloga da ga se sputava. osim toga 9 mjeseci i nije tako malo. mislim da je cak po tablicama normalno da se s 8 mj. pocnu dizati uz namjestaj. prema tome s 9 moze napraviti i koji korak. naravno nemoj ga poticati ili boze sacuvaj drzati za ruke da prohodava. ali sto radi sam, to je ok.

sabaleta
18.09.2006., 09:43
Kvaka je u kotačićima koji ne pružaju dovoljan oslonac nego vuku bebu da hoda brže nego što bi uz neki drugi predmet.

mamma san
27.09.2006., 14:29
Prijavljujem članak u Lisinom "Moje dijete" br 10/2006 na temu "Hodalice nam nisu potreben. Obrađuje temu štetnosti hodalica i baby jumper-a... :)

Roko_mama
27.09.2006., 15:30
Prijavljujem članak u Lisinom "Moje dijete" br 10/2006 na temu "Hodalice nam nisu potreben. Obrađuje temu štetnosti hodalica i baby jumper-a... :)

Upravo sam ga htjela i ja prijavit i preporučit.

Mogu vam reć da me iznenađuju u zadnjih par brojeva sa odličnim tekstovima, i vidim da često spominju RODU, čak je i na trećoj stranici članak u Rođendanskoj proslavi Roda.

Ajde napokon da netko iz tih časopisa kontaktira i najmjerodavnije po tom pitanju roditelje i naravno RODU.

elie
29.09.2006., 16:06
a evo i jedne prijave negativnosti: jucer sam dobila katalog Getroa, u njemu valjda pola strane, a mozda i vise sve razno razne grozne hodalice... ne znam jel se sto moze poduzet, s obzirom da zakon o tome nista ne propisuje (bar koliko sam pratila), ali bar da ih ne reklamiraju tako...

a zakaj
29.09.2006., 16:30
bas sam se danas sjetila ovog topica!
isla sam na tresnjevacki plac, i tamo na gagarinovom jedan stricek prodaje hodalicu (vrlo uscuvanu!) valjda iz ranih 70-tih :shock:
Isuse kak to krhko izgleda. Mislim da je dovoljno da dijete malo jace klimne glavom pa da se citava konstrukcija prevrne.
Nisam mogla ne pitati koliko kosta - 40 kn! Jos da mi je saznati da li ce netko (i tko?) to kupiti.
A mozda sam trebala kupiti, kao raritet?

elie
29.09.2006., 16:41
lijepo kupis i onda doniras u Trokutov anti-muzej...

meda
06.10.2006., 16:47
http://images18.fotki.com/v87/photos/1/1011402/4114441/MI10789094-vi.jpg?1160141066

sto mislite o ovoj guralici?

jel to stetno?

apricot
06.10.2006., 17:07
kako je već prije rečeno: normalan razvoj dječjega hoda je tako da počinje - postrance. (to je zapisano u ljudskom razvoju).

uz razne hodalice i guralice, taj prirodni slijed je narušen.
kada dijete apsolvira hod postrance, i kada počne nabadati (punim stopalom) prema naprijed, neka hoda uz šta god.
naravno, puno je bolje da je "to nešto" statično, a da se kreće samo dijete.

tamara
06.10.2006., 17:25
Dobro sam razmislila o svemu i već duže me muče neke stvari...

Kako su generacije i generacije ljudi uopće preživjele hodalice, dubke , kravlje mlijeko neadaptirano povrće meso i hranu koju jedemo....

Nove generacije nova pravila.... Nigdje neke sredine...
Da li su sve bebe iste pa za sve važe ista pravila? Isključivo dojenje, iako majka nema mlijeka, adaptirano umjesto kravljeg običnog iako dijete može biti alergično na neki sastojak tog adaptiranog... Ne soliti i ne šećeriti do godine dana ni malo , pa onda problemi kada počinjemo soliti ili šećeriti... itd...

Hodalice ne dolaze u obzir zbog ovoga ili onoga... Ok
Slažem se da mi je draže da moje dijete sve samo radi bez ikakvih pomagala... Ali šta raditi onda kada dijete želi da se kreće po sobi, kada samostalno sjedi i puže već mjesec dana ali traži da hoda a ne može sam.... Riječ je o djetetu koje ima 8 i po mjeseci...

Želim da kažem da ukoliko se nešto zabranjuje mora se naći i alternativa neko zamjensko rješenje... Ili dodatna opcija...
Zabrane su mi uvijek bile grozne... To mi liči na diktaturu , najmanje na demokratiju... Ako imaju bolja rješenja da se moje dijete kreće samo po sobi jer vidim da ima želju i da mi se migolji iz ruku na pod , onda želim da mi oni koji zabranjuju nešto ponude opciju ili rješenje prije nego nešto zabrane....

Ok NE hodalice, ali dajte mi neku drugu mogućnost... Ako je nema onda ću ja dijete staviti u hodalicu... Još nisam ali vjerojatno hoću...

Mony
06.10.2006., 17:47
Kad ce se moc sam kretat po sobi - kretat ce se, dok ne moze, radit ce par koraka. I to je OK. Ako hoce vise, spustit ce se na pod i dopuzati.
Ne vidim kakvu alternativu trazis :?
Zapravo ne kuzim sta hoces rec?

odra
06.10.2006., 19:02
tamara, ja isto ne kužim kakvu bi alternativu htjela :? Andrej se počeo ustajati na noge otprilike kad i tvoje dijete, a ubrzo nakon toga počeo hodati uz namještaj (onako postrance). Kad bi htio negdje stići, vrlo brzo bi bio tamo - pužeći. I sve 5. Oko 10 mj. djedovi i bake su ga htjeli "učiti hodati". Njima je to sve izgleda presporo :roll: Ja im ne dam, a i A. reagira tako da ne pravi nikakve korake kad ga vodaju pa se vidi da to baš i ne voli.
Tek zadnjih 2 tjedna polako se počeo odvajati od namještaja. Stane bez držanja, koncentrira se i napravi koji korak. Pa sjedne i dalje ode pužeći. Hoću reći, on sebi sam određuje ritam i meni je to prekrasno gledati! Mi smo ti koji tražimo alternative, njima ne trebaju, oni sve sami odrade bez puno filozofije.

svizac
06.10.2006., 19:04
Tamara pa o kakvoj ti diktaturi govoriš. Ti naravno ako želiš možeš svoje dijete staviti u hodalicu, možeš ga hraniti posoljenomi šećerenom hranom, možeš ga "učiti" da sjedi sa 3 mjeseca i tako mnogo drugih stvari nitko ti to ne brani ali dobro izvaži da li time činiš svom dijetetu uslugu ili mu otežavaš ili još bolje ugrožavaš normalan razvoj.

Dijete mora učiti na svoj način i svojim ritmom. Od kuda tebi ideja da dijete od 8 i po mjeseci mora hodati :shock: Sjeti se sebe kada si učila neke stvari u životu: voziti bicikl, auto, kolut naprijed, stoj na glavi ili rukama itd. Pa nisi uspjela iz prve, druge ili treće nego vježbanjem. Tako i tvoje dijete vježba. Moj savjet je da pustiš dijete da uči svojim ritmom ali naravno ti si mu majka pa češ sama na kraju odlučiti. Prije konačne odluke o hodalici preporučujem da se informiraš o štetnosti iste.

Mejra's mommy
06.10.2006., 19:18
Topic bi po mom misljenju trebao biti; u boj protiv hodalica, jumpera, nosilica'

...tipa baby bjorn...imaju isti efekat kao i hodaljke...i ostala pomagala.

Mejra's mommy
06.10.2006., 19:31
bobaibeba - Grga je pravi medenjak, tako saltako i samouvjereno izgleda :heart: hm... ja bih da sam na tvom mjestu mu ipak to sklonila iz vidokruga, nek on hoda uz namještaj i ono što je nepokretno... hajde, zanima me što će drugi reći

A zasto bi djetetu 'branila" da hoda ako je spreman? Ahmed se sa 7,5 mj. poceo dizati na nogice sada vec sa 9 mj hoda oko namjestaja. Cak se prihvati neke kutije za igracke i ode... Obidje oko stola dok si reko keks. Nemogu ga svezati!

tamara
06.10.2006., 19:48
Poštujem sve što ste rekli, ali neka djeca ne znaju puzati i ne pužu nikako već samo prohodaju... Mnoga pužu unatrag... stalno govorite o štetnosti bakterija neka su djeca alergična na prašinu, koliko je hladno na podu itd.

Naravno da će svaka majka odlučiti najbolje za svoje dijete... Ali isto tako ne možete nekome reći ni slučajno to... Možete mu dati prijedlog šta bi mogao da uradi, a na nama je da odlučimo...
Čini mi se da ovo počinje ličiti na neki prestiž... Kada kažem malo šećera i malo soli milim da je to sasvim bolje od onoga nikako i nipošto... Zašto:

Kada dijete dehidrira i kada ima proliv daje mu se otopina sa šećerom i soli... Baš zato ne možete reći nikako... Nekoga ćete isprepadati pa neće htjeti djetetu dati infuziju...
Jod je zdrav i mislim da ne može štetiti u malim količinama...

Mnoga su djeca prohodala sama , mnoga će sa hodalicom, neki puno ranije, neki puno kasnije, ali ne važe neka pravila za sve nas...

Zorana
06.10.2006., 22:20
A tko je to kome rekao ni slucajno ovo ili ono? :shock:

timm
09.10.2006., 12:11
Samo da podignem topic!!! Jel ima kakvih novosti?

apricot
14.10.2006., 19:23
Mnoga su djeca prohodala sama , mnoga će sa hodalicom, neki puno ranije, neki puno kasnije, ali ne važe neka pravila za sve nas...

Tamara, nije poanta hoće li djeca prohodati, naravno da hoće...
Naglasak je na tome da čovjek za pravilan razvoj ne treba nikakva pomagala: kao što mu ni za prinošenje ručice ustima nije trebala nikakva proteza, tako ni za prohodavanje ne treba ništa "vanjsko".

Nismo im pomagali ni da stave nožicu u usta (a i to je dio pravilne motorike), pa nemojmo ni da koračaju. Sigurno to mogu i bez našeg forsiranja (naglasak na forsiranju).

O soli i šećeru nećemo ovdje...

timm, 18.10. imam dogovoren sastanak sa ravnateljicom Goljaka.
Ona će nam dati smjernice kako ćemo dalje, a onda ćemo se povezati sa mnogim fizijatrima - pretpostavljam da svatko od njih ima nešto za reći.

Sa prikupljenim/prevedenim materijalom i sa napisanim izjavama stručnjaka... idemo dalje.

Pokušavamo stupiti u kontakt i sa vanjskim stručnjacima - sa onima koji su obrađivali štetnost hodalica i isposlovali neke promjene.

iki
14.10.2006., 19:39
Ajmeeee divote,neću više svakom živom stvoru morat objašnjavat zašto ne hodalica :lol: :lol: :lol:

hrčkić
18.10.2006., 15:39
iki, da baš, i ja se neki dan pretrgla objašnjavajući kolegici s posla, a ona me blijedo gleda - ne vjerujem da sam joj bila uvjerljiva :/

apricot
18.10.2006., 18:03
Evo me s Goljaka!

Dakle, ravnateljica, dr. Grubić, nam daje bezrezervnu podršku i čak se u međuvremenu raspitivala za zakonske osnove (i danas je na sastanak dovela njihovu pravnicu)...

Neki dan su imali međunarodni seminar na kojem je ona u nekoj pauzi, potegnula ovo pitanje.
Slovenci su pokušali, nisu uspjeli osim što su zainteresirali medije i djelomično educirali roditelje.
Ja bih i s time bila prezadovoljna.

Ona je rekla da će uvijek istupiti u medijima i odraditi sve što bude trebalo.

Ja presretna!

Idemo!

momze
18.10.2006., 18:08
Apri, to su super vijesti! :)

tweety
18.10.2006., 18:59
Apri, vrijednice :D

s_a_n_d_r_a
18.10.2006., 19:48
apri :naklon:

ova recenica me posebno odusevila

Naglasak je na tome da čovjek za pravilan razvoj ne treba nikakva pomagala: kao što mu ni za prinošenje ručice ustima nije trebala nikakva proteza, tako ni za prohodavanje ne treba ništa "vanjsko

apricot
20.10.2006., 09:24
Joj, pišem "na rate", ali stvarno sam u gužvi.

Pitala sam je što ona govori roditeljima za ovakvo ili onakvo postupanje prema djeci (naravno, njoj je lakše nego nama ovdje, ona ima i znanje i zvanje i njoj se vjeruje).

Onima koji drže dijete za ručice dok prohodavaju:

tata, ajde vi hodajte dok vam netko drži ruke u zraku.
mogu!
možete, ali je li vam ugodno?
pa nije!
onda nemojte!

ako djecu drže u hodalici, zgrabi ih ispod pazuha i kaže: a sad hodajte!
i onda s ljudi cerekaju tapkajući na prstima i mlatarajući po zraku pokušavajući dosegnuti pod.

ona je čak i protiv vrtića i sugerira roditeljima da su to zatvori za djecu. ipak, vrtići su od svih "pomagala" najmanje zlo, a za hodalice kaže da služe kako bi se majke ili riješile djece ili kako bi se po susjedstvu hvalile kako njihovo xymjesečno dijete "prohodava".
drugog objašnjenja nema.

makita
20.10.2006., 09:52
BRAVO!!!
Vezano za ovo držanje za ruke, još nešto mi je također važno.
I kad je dijete starije, ljudi ga drže za ruku i šetaju s njim. To je ok. Al kad sam se našla u toj situaciji, skužila sam da je bebonja (npr. od godinu ipo) prenizak, tj da sam mu ja visoko, i pazim kad ga držim za ruku da ga ne "potežem", nego se trudim da me drži svojim-hm kako bi mogla to objasnit-mišićima. To naročito vidim kad se penjemo uz stepenice koje nemaju ogradu, rukohvat, pa se drži za mene, onda se ja trudim da se on SAM oslanja na mene, a ne da ga ja podižem na svaku novu stepenicu.

Mima
20.10.2006., 18:34
Oni su protiv vrtića (na Goljaku) zato što je to zatvor, ali i zato što se djeca u vrtiću i kinderbetu počnu pogrešno podizati na noge - tako da se vuku rukama, a stati se treba iskorakom. Tj. nije to pogrešno, nego djeca tako ustaju dok još ne znaju iskorak, a ako su u vrtiću onda imaju tu mogućnost, imaju se za što primiti i povući rukama na noge. (Lei je kao djetetu koje je moralo vježbati trebalo onemogućiti takvo ustajanje, tj. morali smo ju držati podalje od namještaja za koji se može povlačiti)

rex
20.10.2006., 20:50
Ja mislim da ste malo pretjerali , vrtić nije nikakav zatvor.Zatvor su mali stanovi u kojima mnogi od nas žive, pa vrtić u takvim stanovima izgleda kao prostranstvo.
A hodalice nisu ni moguće jer se uopće ne mogu koristiti pa nemamo dilemu da li ih koristiti ili ne.

Mima
20.10.2006., 21:38
Pa čuj, nismo to mi izmislili, tako kažu fizijatri i terapeuti obučeni po Bobath metodi - da su vrtići i kinderbeti loši za mentalni razvoj djece jer sputavaju kretanje (zato zatvor)

spooky
20.10.2006., 23:22
E pa sad vrtić baš i ne bih svrstavala u isti koš sa hodalicom!

Koristim vrtić i dobro mi dođe kada moram na WC ili nekud na brzinu jer onda sam sigurna da Dora baš tada neće pasti, udariti se i sl.
Za druge stvari ga niti ne koristim...dobro, koristim ga i za držanje igračaka

Vrijeska
20.10.2006., 23:28
A zašto svi tako doslovno sve shvaćaju?!

Vjerujem da je ravnateljica mislila na zatvor jer mnogi roditelji djecu stave unutra i ne vade van duže vremena. Ako ideš na WC, naravno da ćeš ga staviti negdje gdje se ne može ozlijediti - pa bio to vrtić, krevetić ili autosjedalica (kao kod mene).

apricot
20.10.2006., 23:34
spooky, nigdje ne piše da su u istom košu.
i uvijek se govori o zlouporabi.
ako je vrtić za to što si ti napisala, onda je dobro, ali ako služi zato da bi se dijete izolirali i pod parolom da će, držeći se za mrežu i rukohvate, "naučiti hodati", e onda ne valja.

ali da je zatvor, zatvor je: dijete treba slobodu, ma koliko mali naši stanovi bili.

u prilog tome, opisat ću naš slučaj: kada je orka imala 5 mjeseci, bilo smo na kontroli kod dr. Grubić i ona je samo vikala: dajte djetetu poda, Samo pod jo treba (u smislu tvrde podloge z aokretanje i, jednog dana, propuzavanje).
Znate... mi nemamo poda!
:? , a gdje vam je pod?
Mi smo živjeli u tako malom stanu da smo s vrata direktno uletavali u krevet.

Onda, kad je mala imala 9 mjeseci i kada se počela dizati, čučati, dr je govorila: dajte joj namještaja!
Znate, mi nemamo namještaja :lol:

Doc je umrla od smijeha: nikad nismo imali što je trebalo, ali dijete je imalo najpravilniji mogući obrazac hoda: hodala je uz zidove, pa čučnula, pa se digla i otišla.
Bez ikakvih pomagala.

apricot
20.10.2006., 23:34
Dok ja napišem tiradu, Vrijeska u jednoj rečenici :lol:

apricot
20.10.2006., 23:36
i opet moram objasniti: u međuvremenu smo se bili preselili u ogroman stan bez ijednog komada namještaja. zato ta promjena.

Vrijeska
20.10.2006., 23:51
Dok ja napišem tiradu, Vrijeska u jednoj rečenici :lol:

nemam ja trenutno vremena za detaljna objašnjenja :mrgreen:
ti to ipak lijepo objasniš i potkrijepiš primjerima

rex
21.10.2006., 22:21
Pa normalno i ja koristim vrtić samo kad je nužno i mogu reći da je to super stvar.

Ako netko drži dijete cijeli dan tu nije problem u vrtiću nego u osobi.Takva osoba može dijete cijeli dan držati i u sjedalici , pa neću zato biti protiv sjedalice. :?

Ancica
21.10.2006., 22:37
Pa čuj, nismo to mi izmislili, tako kažu fizijatri i terapeuti obučeni po Bobath metodi - da su vrtići i kinderbeti loši za mentalni razvoj djece jer sputavaju kretanje (zato zatvor)
Sto nije Bobath metoda metoda terapije za djecu koja imaju cerebralnu paralizu?

Mima
21.10.2006., 22:44
CP se ne dijagnosticira do godinu dana, a Bobath je metoda po kojoj djeca vježbaju od rođenja.

andrea
21.10.2006., 22:44
ne samo za njih; zapravo ne znam po kojim metodama oni rade, ali mi smo radili i po bobathu i nešto kombinacije bobatha i voite

Mima
21.10.2006., 22:47
Do godinu dana se ne zna tko ima a tko nema cerebralnu paralizu, svi imaju cerebralne poremetnje kretanja.

andrea
21.10.2006., 22:49
odgovarala sam ani ;)

Ancica
21.10.2006., 23:06
Do godinu dana se ne zna tko ima a tko nema cerebralnu paralizu, svi imaju cerebralne poremetnje kretanja.
Ja imam drugacije informacije. Koliko znam, poremecaji se u velikoj vecini slucajeva primjete do sestog mjeseca djetetova zivota.

Ne kuzim ovo da svi imaju cerebralne poremetnje kretanja. Tko svi i kakve poremetnje kretanja, u kom smislu?

andrea
21.10.2006., 23:11
pod "svi" je mima vjerojatno mislila na svu djecu koja imaju ikakve motoričke probleme; npr., i nama je liječnik rekao da bojan ima "cerebralni poremećaj kretnji", a u pitanju je bio "samo" dosta kasno dijagnosticiran dystoni

a kada se točno može govoriti o CP, to stvarno ne znam

Mima
21.10.2006., 23:12
Kako to misliš, primijete se? Pa primijeti se odmah po rođenju kakav dijete ima tonus mišića i kakva mu je spontana motorika, ali se dijagnoza cerebralne paralize ne postavlja do godinu dana jer se ne zna kakav će ishod ti problemi iliti poremetnje imati. Sva djeca koja vježbaju imaju do godinu dana neku od dijagnoza cerebralnih poremetnji kretanja, najčešće Dystoni sindrom -- i ona djeca koja sa godinu dana dobiju dijagnozu CP, i ona djeca koja su sa godinu dana zdrava djeca. Tako da svi i vježbaju po istim metodama (na primjer po Bobath metodi), samo naravno da vrsta i intezitet vježbanja ovisi od slučaja do slučaja.

Ancica
21.10.2006., 23:13
CP se ne dijagnosticira do godinu dana, a Bobath je metoda po kojoj djeca vježbaju od rođenja.
Ovo isto ne kuzim. Zasto vjezbaju po toj metodi (sva djeca bi trebala, ili samo neka?) i to od rodenja, kad je ona zamisljena kao terapija (znaci nesto nije kako spada pa ides popravljati)?

Samo da naglasim da ne provociram, iskreno me zanima jer mi bas nije jasno na sto se misli.

Ancica
21.10.2006., 23:14
OK, onda ovdje znaci samo govorimo o djeci koja imaju motoricke probleme?

andrea
21.10.2006., 23:16
pa da :mrgreen:

andrea
21.10.2006., 23:17
pa da :mrgreen:

nisam mislila na cijeli topik, nego na ovo zadnje :)

Mima
21.10.2006., 23:19
Ma ne sva, ona koja imaju motoričke poteškoće u smislu promjena u tonusu/asimetrije itd. Posebno je važno da ta terapija baš krene od rođenja ii što ranije jer je dječji mozak plastičan pa se ti ranim terapijama puno stvari može popraviti. Ali, ono što terapeuti preporučuju kao dobro za djecu sa nekim problemom, itekako je dobro i za zdravu djecu (to sa mislim na ovo što sam napisala prije o vrtiću) -- vježbanjem se zapravo i simulira nekakav normalan, zdravi razvoj.

Irena001
25.10.2006., 23:45
dr. Grubić i ona je samo vikala: dajte djetetu poda, Samo pod jo treba (u smislu tvrde podloge z aokretanje i, jednog dana, propuzavanje).

Moje djete skoro nikada nije na podu. Razlog- predivlja je i ona kada se okreće sa trbuha na leđa samo rukicom se prebaci u rikverc, i tako je par puta lupila glavicom da sam podu rekla veliki NE!
Neka se valja po krevetu, po deci, strunjači...
:/

Mima
25.10.2006., 23:48
Pa može biti na strunjači/deki/puzzlama - na podu, mislim da nitko nit ne stavlja dijete na goli pod

apricot
26.10.2006., 09:33
Irena, nemoj doslovno shvaćati: pod kao ravna podloga na kojoj je dijete slobodno. A ti je prekrij čim hoćeš.
Krevet nije dobra opcija jer je mekan i nema čvrstog feedbacka.

A ja sam sigurna da dijete koje sve samo radi i čije razvojne faze idu same od sebe... ima sve obrane i ne udara glavom.

Irchi
28.10.2006., 00:23
Nekad mi se čini da vi Irena pomalo forsate Ellicu, iako je ona već sama po sebi jako motorički napredno dijete. To zaključujem na temelju snimke na koju si nam stavila link (gdje je vodite za rukice dok hoda). Nemoj me pogrešno shvatiti :) . Možda on nije divlja nego pokušava postepeno dostići ono čemu je vi "učite".

A za tebe Apricot link na citirani tekst (a i za Irenu :) ):

http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=31081

apricot
29.10.2006., 21:13
Irchi, puno hvala za link.
Jako je koristan: trazit cemo odobrenje autora da ga stavimo na nas Portal.

Irchi
29.10.2006., 22:01
Oh, ma daj, pa drago mi je da mogu biti od koristi, posebno u ovoj tematici :) .

dijanam
30.10.2006., 00:05
Ispred cekaonice za posjete u zadarskom rodilistu stoji vec jako dugo tekst (uocljiv, jer je jedini) o stetnosti hodalica.
Moram priznati da ih ja jako rijetko vidjam kod prijatelja i poznanika. Mozda ima utjecaja ;)

a zakaj
30.10.2006., 10:15
Irena, nemoj doslovno shvaćati: pod kao ravna podloga na kojoj je dijete slobodno. A ti je prekrij čim hoćeš.
Krevet nije dobra opcija jer je mekan i nema čvrstog feedbacka.

A ja sam sigurna da dijete koje sve samo radi i čije razvojne faze idu same od sebe... ima sve obrane i ne udara glavom.

apri, mi smo imali bas super iskustva s krevetom (doduse nas madrac nije bas mekan). Pustali smo tonku golu, samo na plahti (da joj ne smeta posteljina) i na taj nacin je jako dobro vjezbala motoricke vjestine. Ne mogu je bas zamisliti golu na podu, a mislim da je za motoriku vazno da dijete bude sto vise vremena bez pelena. U trenutku kad je pocela sjediti, mi smo je poceli stavljati na pod (na tepih pokriven dekom), 2-3 dana je bila zbunjena i dogodilo se nekoliko puta da je lupila glavom, ali vrlo brzo je shvatila da je tu drukcija podloga i da zahtijeva i drukcije ponasanje. I od onda je pocela izmisljati razlicite igrice za krevet i za pod. Meni se cini korisnim da dijete upozna podloge razlicite tvrdoce i da uci prilagodjavati se.

momze
30.10.2006., 10:46
Ispred cekaonice za posjete u zadarskom rodilistu stoji vec jako dugo tekst (uocljiv, jer je jedini) o stetnosti hodalica.
Moram priznati da ih ja jako rijetko vidjam kod prijatelja i poznanika. Mozda ima utjecaja ;)

dijanam, jel nam mozes, molim te, reci tko je stampao taj plakat tj. tko je napisao tekst? neko udruzenje, pedijatar ili ?

džez
30.10.2006., 12:50
već duuuugo nisam bila na zadarskoj pedijatriji :klap: , ali u vrijeme kad smo s Laurom (2000.) išli na fizikalnu terapiju zbog hipertonije, na stupu u čekaonici bio je jasno uočljiv kopiran novinski članak o štetnosti hodalica.... koliko se sjećam, mislim da je u prvom planu isticao rizik od padova niz stepenice i sl., ali izgleda da je i takav nedorečen članak imao efekta, jer ja ne poznajem niti jednog zadarskog roditelja koji bi dijete strpao u hodalicu :)

momze
30.10.2006., 13:02
super, hvala dzez. :)

ninaXY
30.10.2006., 22:39
već duuuugo nisam bila na zadarskoj pedijatriji :klap: , ali u vrijeme kad smo s Laurom (2000.) išli na fizikalnu terapiju zbog hipertonije, na stupu u čekaonici bio je jasno uočljiv kopiran novinski članak o štetnosti hodalica.... koliko se sjećam, mislim da je u prvom planu isticao rizik od padova niz stepenice i sl., ali izgleda da je i takav nedorečen članak imao efekta, jer ja ne poznajem niti jednog zadarskog roditelja koji bi dijete strpao u hodalicu :)

zato ih ja poznam nekoliko (iako nisam odavde, pa znam malo ljudi), a očigledna je razlika u koordinaciji pokreta i stabilnosti između djece koja su bila dosta u hodalici i Ria koji prohodava uz namještaj.

bebelina
30.10.2006., 23:13
Potpisujem ninaXY

Mima
30.10.2006., 23:14
Ja zapravo kad razmislim malo ne znam niti jedno jedino dijete koje je bilo u hodalici. Zapravo, hodalicu sam vidjela samo u dućanu :mrgreen:

andrea
30.10.2006., 23:21
Ja zapravo kad razmislim malo ne znam niti jedno jedino dijete koje je bilo u hodalici. Zapravo, hodalicu sam vidjela samo u dućanu :mrgreen:

i ja isto tak; gledala sam ih dok sam bila trudna i mislila si: ovo ću obavezno kupit, viš kak ima puno lijepih gumbeka naprijed, pa se dijete i zabavlja i uči hodat :lol: :roll:

užas.

Barbi
31.10.2006., 00:44
Ja nažalost znam puno djece koja su od vrlo rane dobi "trčala" u hodalicama.
I među njima su i djeca nekih MM-u bliskih ljudi. Ja sam im održala jedno toplo i prijateljsko predavanje o štetnosti hodalice, prednostima i potrebama autosjedalice, rizicima ranog (pre)ranog uvođenja dohrane - i sve što sam postigla je da misle da sam malo militantna. :?

bebelina
31.10.2006., 08:11
Blago tebi Mima!!!

Mima
31.10.2006., 20:55
hahaha baš i nisam ovo trebala napisati - evo mi se danas susjeda požalila da joj mala stalno hoće hodati a da neće u hodalicu :lol:

bebelina
31.10.2006., 20:57
:lol: :lol: :lol:

apricot
31.10.2006., 23:01
hahaha baš i nisam ovo trebala napisati - evo mi se danas susjeda požalila da joj mala stalno hoće hodati a da neće u hodalicu :lol:

a dijete vec surfa po forumu i... naravno da nece.

bebelina
01.11.2006., 09:37
HURA za dijete :lol: :lol: :lol:

stephanie
18.11.2006., 12:28
Podižem topic, jer sam jučer čula nešto što me :shock:

Moja susjeda je medicinska sestra (baš sprema državni ispit) i jučer je rekla da u knjizi pedijatrije piše da djeca moraju u hodalice, jer da im se tako razvijaju stopala (!!!!!)

To je on rekla mojoj svekrvi jer naša Emilija nije u hodalici, pa će mi ona dati tu knjigu da si pročitam. Ako mi da knjigu, napisat ću vam što točno piše i naravno koje godine je pisana knjiga.

apricot, podržavam akciju!

momze
18.11.2006., 12:32
ajme, majko mila. stephanie, tko je autor te knjige?

apricot
18.11.2006., 15:51
stephanie, moram reći da sam prilično skeptična što se tiče istinitosti te njezine izjave :(

mislim da je to ona metoda: "ako ne vjeruješ meni, vjerovat ćeš knjizi" kojom, zapravo, ljudi podmeću svoje ideje/znanja/predodžbe.

Neka ti pokaže knjigu, ako je ikako moguće - super bi nam došlo u edukaciji: mogli bismo se pozvati na to da nije ni čudo da nam široke narodne mase malo znaju kada se zdravstveni kadar educira iz takve literature...

oka
27.11.2006., 22:49
Evo pošto se na ovom Topicu radi o zdravom položaju za dijete zanima me mišljenje o ovome: http://www.slingmarama.com - Sack & Seat .
Marama koja se stavlja na stolac i dijete sijedi u tome.

Mercedes
27.11.2006., 23:01
"spretna sjedalica" :shock:
izgleda stravično, ne znam koje dijete ne bi palo..

Tiwi
27.11.2006., 23:42
Meni ovo izgleda kao totalna glupost.

oka
28.11.2006., 00:12
Ovdje http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=32672 su ih izreklamirali pa zato i stavljam tu da se malo više kaže o tome.

Sunseeker
06.12.2006., 19:13
Evo moram vam se pohvaliti... jučer je kod nas bila u posjeti patronažna i tako pričamo mi o sjedenju i hodanju... nego, rekla nam je da ne bi ni slučajno kupili (a naravno nije nam ni padalo na pamet) hodalicu i da nju treba zakonom zabraniti !!!

apricot
06.12.2006., 22:16
Sunseeker, može kontakt na moj mail iz profila?

paws
01.01.2007., 08:56
Molim pomoć!
Šta mislite o ovoj guralici? Jel ona isto štetna kao hodalice ili je to u redu?
http://www.turbolimac.com/TurboLimac/Products.aspx?ProductID=93230205&Catalog=TurboLimac

Lutonjica
01.01.2007., 11:10
guralica je ok - da bi ju dijete koristilo, mora biti sposobno samo se popeti do ručke i samo ju gurati. bitno je da sve to radi samo i onda su to prirodni pokreti u skladu s djetetovim neuromotoričkim razvojem (znači, to je za dijete koje se se npr. samo popne uz kauč i hoda pridržavajući se za njega).

Mima
01.01.2007., 12:40
Nama je terapeutica na Goljaku preporučila, čak dapače i posudila guralicu, točno ovu sa slike, a kasnije smo kupili drugu Tomy guralicu (koja se pretvara u biciklić), ali iskreno rečeno, meni se uopće nije sviđalo kako Lea vozi tu guralicu - baš se događalo to pokretanje 'na mah' o kojem piše dr. Polovina, Lea bi se previše naslonila na guralicu i onda bi guralica brzo krenula, a Lea trčala za njom. Srećom joj se guralica uopće nije niti sviđala pa ju nije puno vozila. Ali za dijete koje je čvrsto i čvrsto stoji tj. ne oslanja se na ruke mislim da je guralica dobra stvar. Za veće dijete mislim da je bolje kupiti tu drugu varijantu (isto Tomy) koja se kasnije pretvori u mali biciklić-guralicu, Lea obožava taj biciklić i dan danas.

paws
02.01.2007., 06:24
Ja si isto razmišljam o toj opciji sa biciklićem pošto baby gym već imam. Jel ih ima za kupiti u TL?

apricot
07.03.2007., 09:44
Jutros je na Dpbro jutro, Hrvatska bio prilog o zabrani hodalica.
Je li netko gledao?

(Nema veze s nama, netko nam ukrao ideju) :lol:

Tashunica
07.03.2007., 10:07
Gledala ja. Kad su najavljivali prilog mislila sam ad će biti netko od Rodica. Bio je nekakav dokić koji je pričao o štetnosti hodalica za razvoj djeteta i o mogućnosti ozlijeđivanja. Nije loše, ali bi se o tome moglo i puno više reći i u nekakvom udarnom terminu.

Hady
07.03.2007., 10:07
jesam ja, baš sam si mislila kako nema niti jedne rodice da kaže koju riječ.....

leonisa
07.03.2007., 10:10
Jutros je na Dpbro jutro, Hrvatska bio prilog o zabrani hodalica.
Je li netko gledao?

(Nema veze s nama, netko nam ukrao ideju) :lol:
ajme jel ima tko snimljeno da posaljem svojoj svekrvi???

ja bi fakat nesto poduzela po tom pitanju. nesto poput pravilnika o marketingu nadomjestaka za majčino mlijek i svih onih proizvoda koje krse kod. da se napravi popis "OPASNO" i obavijesti javnost, zabrani prodaja or something!!

na zalost, mentalni sklop vecine ljudi i dalje funkcionira na principu "pa zasto se onda pordaje ako je stetno".....

apricot
07.03.2007., 10:17
cure, hvala na info.
nitko nije zapamtio ime doca?

Tashunica
07.03.2007., 10:23
Nisam baš pozorno pratila što je pisalo jer sam presvlačila malog, ali mislim da je Polovina ili tako nešto slično :?

mendula
07.03.2007., 10:25
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=37695&highlight=

frogy
07.03.2007., 10:34
Gledala sam, preziva se Polovna. Ja kod kuće imam dvije hodalice, doturila mi ih obitelj. Uredno skupljaju prašinu u podrumu. Izludili su me s tim hodalicama, te da je ovo dijete u hodalici, pa je ono dijete u hodalici... Nema šanse da ja svog bembolina stavim u hodalicu. Idemo s njim na fizikalnu jer je imao smanjen tonus mišića (sada je ok, ali nastavljamo s terapijom dok ne prohoda) i liječnica fizijatrica nam je rekla da je hodalica strogo zabranjena!!!

apricot
07.03.2007., 10:39
super ako je bio polovina, on je autoritet :D

leonisa
07.03.2007., 10:41
Gledala sam, preziva se Polovna. Ja kod kuće imam dvije hodalice, doturila mi ih obitelj. Uredno skupljaju prašinu u podrumu. Izludili su me s tim hodalicama, te da je ovo dijete u hodalici, pa je ono dijete u hodalici... Nema šanse da ja svog bembolina stavim u hodalicu. Idemo s njim na fizikalnu jer je imao smanjen tonus mišića (sada je ok, ali nastavljamo s terapijom dok ne prohoda) i liječnica fizijatrica nam je rekla da je hodalica strogo zabranjena!!!
na goljaku imaju isjecak iz novina zaljepljen na "oglasnu" u ordinaciji o stetnosti hodalica.

treba stvarno s time vise u javnost.

frogy
07.03.2007., 10:49
Ili se ugledati na Kanadu. Tamo su zakonom zabranjene.

dorotea24
07.03.2007., 12:44
Nama je doktorica na UZV kukova također rekla da dijete nikako ne stavljamo u hodalicu

Andora
07.03.2007., 12:53
kad kreće Rodina kampanja za zabranu hodalica? 8)

Hady
07.03.2007., 12:53
Nama su još na tečaju za trudnice rekli NIKAKO hodalice...

apricot
07.03.2007., 16:24
kad kreće Rodina kampanja za zabranu hodalica? 8)

nije to bila rodina kampanja, roda trenutno nema kapaciteta za to.

to sam ja bila pokrenula, ali sam zbog prezauzetosti drugim stvarima u rodi, koje su trenutno važnije, pa je to malo stalo...

Klaun
07.03.2007., 23:06
cure i ja vas podrzavam.

nego jedno drugo pitanje; ja sam dobila neke remene koji se stave oko djeteta i za koje mozes primit i tako ga pridrzavat dok jos ne hoda samostalno.

To sam dobila na poklon a necu koristit dok ne saznam kolko je to pametna stvar!

kleine
07.03.2007., 23:21
ja samo da kazem da ni u ludilu necu kupit hodalicu, nazalost i ovdje se prodaju punom parom, iako bar kod mog pedijatra u veliko stoji da dijete nikako ne stavljati u hodalice! nazalost, dize mi se kosa na glavi kad vidim da moja susjeda stavlja malenu od 4. mjeseca u hodalicu jer tako joj se "sama zabavlja" :shock: :evil: , mislim i ja sam imala hodalicu kad sam bila mala i nis mi ne fali, ali valjda doktori znaju svakim danom sve vise i vise o kojekakvim stetnostima tih hodalica.

makita
13.03.2007., 15:26
Ima li neki link na hrv gdje je na jednom mjestu navedeno sve o štetosti hodalica?
Hvala

momze
13.03.2007., 23:12
makita, pa za pocetak evo ti preporuka nase dr Polovine:

Evo ja ću ti iskopirati tekst doktorice Polovina o hodalici, mislim da je sjajno objašnjeno zašto je hodalica loša.

- ako je hodalica bebi previsoka,beba se neće oslanjati na cijela stopala, već na nožne prstiće i na nepuna stopala
- u hodalici će početi 'hodati' odmah prema naprijed a prirodni tijek razvoja hoda je prvo hod u stranu pa potom naprijed i to jednostavno 'ne treba dirati' jer je u našoj shemi razvoja to tako 'ucrtano'
- hodalice su na kotačićima, dijete u hodalici 'leti' amo-tamo, te je to neka vrsta pokretanja na mahove, a ono motorički za to nije sposobno i zbog toga razvija kompenzacijske mehanizme čija shema ovisi o djetetovom razvojnom nivou, tj. njegovim stvarnim motoričkim sposobnostima. U svakom slučaju kompenzacijski mehanizmi su jedna nadogradnja motornog razvoja koja narušava normalni, idealni tijek razvoja djeteta.
- Povećana je mogućnost pojave nespretnosti jer je manje ili više narušen razvoj obrambenih reakcija
- U slučaju da dijete ima smetnje u razvoju, posebno cerebralne poremetnje kretanja, tada ga se nikako ne smije 'na svoju ruku' stavljati u hodalicu jer se time pospješuje razvoj patološke nadogradnje osnovnog oboljenja. To je razvoj pogrešnih kompenzacijskih mehanizama koji su zapravo nenormalni obrasci položaja i pokreta što znatno otežava cijelu situaciju, a mogu biti teži od osnovnog oboljenja.

makita
14.03.2007., 21:21
Hvala, printam, pa dajem da bude pročitano...

pepa23
14.03.2007., 23:05
Baš me zanima iz koje to knjige gore navedena med. seseta uči i da li je položila stručni ispit¨¸ :?

Anita-AZ
15.03.2007., 13:36
Baš me zanima iz koje to knjige gore navedena med. seseta uči i da li je položila stručni ispit¨¸ :?

Vec vidim knjigu... debelih korica ocufanih i sivkastih nevidljivog naslova, a prvih 12 stranica nedostaje jer ih je vlaga uništila unutar te brojke desetljeca od kad je izdana.

Angie75
04.04.2007., 15:35
Vidim da tu već dugo nitko ništa ne piše, a ja tek sad naletila na temu pa me zanima zašto ne i jumperima? Moj F. je tako radosno skakutao i okretao se u jumperu da ga je bilo milina gledati (a mirno sam mogla i otići na WC dok on "visi sa štoka").

MGrubi
04.04.2007., 17:10
nije te bilo strah da će se zanjihati i lupiti glavom o štok?
meni je to prvo palo na pamet kad sam vidila jumper

Angie75
05.04.2007., 09:41
Ma kakvi, jumper oko sebe ima nešto kao stolić, tako da se na njega mogu staviti i igračke. Pazila sam da ga ne spustim prenisko niti da mi je previsoko, tako da se samo lagano mogao stopalima odbijati od poda. Poslije sam ga posudila prijateljici kojoj je mali na ljeto visio u jumperu sa grane smokve! Isto je bila oduševljena!

05.04.2007., 10:31
Ja isto ne znam zašto ne jumper jer je u njemu položaj kao u klokanici osim što prstićima dodiruje pod.
Isto je super sretan u njemu, ima okolo igračaka za zanimaciju ali toliko mu je super skakutati da igračke nisu bitne. Čitala sam i u knjizi Vaše dijete da je jumper ok. Pa sad više ništa ne kužim.

martinaP
05.04.2007., 10:49
Ja isto ne znam zašto ne jumper jer je u njemu položaj kao u klokanici osim što prstićima dodiruje pod.

Nisam sigurna, ali mislim da je ovo ključno. A knjiga Vaše dijete je ipak pisana sedamdesetih godina, od kad se dosta toga promijenilo.

Angie75
05.04.2007., 13:12
Ja sam definitivno pristalica jumpera. A što se hodalice tiče, nikako. Sin moje prijateljice nedavno je pao niz 4 stepenice u hodalici. Poslije toga je dva dana povraćao i bio u bolnici na promatranju, ali na kraju je sve bilo ok.

leonisa
05.04.2007., 14:27

uptavo to boldano je ono sto je lose.
djete se treba uciti dizati iz iskoraka PUNIM stopalom. dijete treba uciti stajati PUNIM stopalom. dijete treba uciti hodati PUNIM stopalom.
cak i ono omiljeno poskakivanje djeteta u didinom krilu nije dobro.
postoji redosljed misica koji se razvijaju i jacaju. s toga i redosljed aktivnosti.

leonisa
05.04.2007., 14:32
kotačići, nekotačići...
ako dijete samostalno ne stoji bez ikakvog pomaganja... sve što podržava "umjetno" stajanje je - štetno.