Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 167

Tema: Kampanja protiv prekomjernog korištenja antibiotika - koja je ciljana publika?

  1. #101
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Previse si racionalna.

  2. #102
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Razumijem, ti misliš da bi to trebalo biti pitanje struke, a ne da trebaš educirat pacijente...Ne znam šta da ti kažem, to bi bilo logično. Ali ja isto imam dojam da nije tako.

  3. #103
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Meni to nije logicno. Pacijenti trebaju biti puno vise educirani nego sto jesu sad. Onda bi svima bilo lakse.

  4. #104
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Logično je valjda i malo glupo upotrijebljena riječ.

  5. #105
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Meni to nije logicno. Pacijenti trebaju biti puno vise educirani nego sto jesu sad. Onda bi svima bilo lakse.
    Ja mislim da tek ne bi znali ništa, da li cijepiti, da li ne cijepiti, da li rak liječiti ovako, onako. Ono, totalni kaos.

    I ono... zašto ne mogu doktori educirati pacijente? Nego sad pacijenti doktorima pišu pisma (za necijepljenje, ovo-ono), a doktori s pacijentima komuniciraju preko plakata. Još ćemo se međusobno susretat s odvjetnicima/tumačima.

  6. #106
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Kampanja je namijenjena liječnicima i pacijentima. Treba educirati i jedne i druge. Sigurna sam da liječnike dodatno educiraju izvan medija i događanja na trgu. Ovaj javni dio sluzi da bi umirio pacijente ako ne dobiju antibiotik za gripu.
    barem ja to tako vidim.

  7. #107
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da tek ne bi znali ništa, da li cijepiti, da li ne cijepiti, da li rak liječiti ovako, onako. Ono, totalni kaos.
    Zanimljiv pristup, nako malo diktatorski.

    I ono... zašto ne mogu doktori educirati pacijente?
    Zato jer nemaju vremena. Imam osjecaj da ti zivis u nekom paralelnom svemiru.
    U zadnjih par godina sam samo dvaput bila kod doktora opce prakse i ovo je razgovor koji su vodile babe:
    - A di nam je Mare?
    - A išla je mrenu perisat.
    - Men dica ne daju mrenu perisat da ne oslipin na peraciji.
    ...

    Ti stvarno mislis da seoska doktorica koja inace i djeci prepisuje Normabele ima volje i vremena razbijat te predrasude zabetonirane u nekoliko generacija? I da bi se baba i njena djeca pitala ocel cijepit ili ne ukoliko bi im netko objasnio da ce baba oslijepit od mrene, a ne od operacije.

    Imam i dobar recept ako ti se potrosi hrskavica u koljenu. Isti izvor.

  8. #108
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Marta

  9. #109
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim da tek ne bi znali ništa, da li cijepiti, da li ne cijepiti, da li rak liječiti ovako, onako. Ono, totalni kaos.

    I ono... zašto ne mogu doktori educirati pacijente? Nego sad pacijenti doktorima pišu pisma (za necijepljenje, ovo-ono), a doktori s pacijentima komuniciraju preko plakata. Još ćemo se međusobno susretat s odvjetnicima/tumačima.
    ma nije baš to u istom košu, ina.
    to ti je kao kampanja o nemam pojma, dijabetesu.
    nije da lječnici ne govore pacijentima koje ljekove trebaju piti i kako se trebaju ponašati, ali postoje i javno zdravstvene kampanje koje služe edukaciji širokog sloja ljudi.
    simple as that.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Zato jer nemaju vremena. Imam osjecaj da ti zivis u nekom paralelnom svemiru.
    U zadnjih par godina sam samo dvaput bila kod doktora opce prakse i ovo je razgovor koji su vodile babe:
    - A di nam je Mare?
    - A išla je mrenu perisat.
    - Men dica ne daju mrenu perisat da ne oslipin na peraciji.
    ...

    Ti stvarno mislis da seoska doktorica koja inace i djeci prepisuje Normabele ima volje i vremena razbijat te predrasude zabetonirane u nekoliko generacija? I da bi se baba i njena djeca pitala ocel cijepit ili ne ukoliko bi im netko objasnio da ce baba oslijepit od mrene, a ne od operacije.
    Uf, sad sam totalni partibrejker, ali može se oslijepit i od operacije, na žalost (malo je komplicirano, da ne ulazim u detalje, a i nije tema)
    Inače se slažem s tobom, treba educirati obje strane, svaku na primjeren način.

  11. #111
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ajde, dobro, hvala. Ja sam puno bila u zadnje vrime po likarin', ali eto... biće stvarno u paralelnom svemiru, nisam srela takvih.... valjda plakati dopiru i do te populacije. Najbolje mi je sjela cvijeta i usporedba s dijabetesom, ali opet... nema tog momenta da se kao educiraju svi da se dijabetes ne liječi... nekim drugim lijekom kojeg isključivo prepisuju liječnici. Zato me tu zbunio target.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 28.01.2013. at 14:11

  12. #112
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Moja je s 5 godina popila 10 antibiotičkih tura, a vadila krv samo u rodilištu. Samo jednom se radilo o gnojnoj upali grla. Dobronamjerna doktorica, ali ja bih radije dobru dijagnostičarku

  13. #113
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Uf, sad sam totalni partibrejker, ali može se oslijepit i od operacije, na žalost (malo je komplicirano, da ne ulazim u detalje, a i nije tema)
    Inače se slažem s tobom, treba educirati obje strane, svaku na primjeren način.
    Tanja slazem se u potpunosti. Naravno da se i od operacije moze oslijepiti. Al s operacijom ti starci s mrenom imaju sanse vidjet, a bez nje nemaju.
    Posljednje uređivanje od marta : 28.01.2013. at 14:14

  14. #114
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Zanimljiv pristup, nako malo diktatorski.



    Zato jer nemaju vremena. Imam osjecaj da ti zivis u nekom paralelnom svemiru.
    U zadnjih par godina sam samo dvaput bila kod doktora opce prakse i ovo je razgovor koji su vodile babe:
    - A di nam je Mare?
    - A išla je mrenu perisat.
    - Men dica ne daju mrenu perisat da ne oslipin na peraciji.
    ...

    Ti stvarno mislis da seoska doktorica koja inace i djeci prepisuje Normabele ima volje i vremena razbijat te predrasude zabetonirane u nekoliko generacija? I da bi se baba i njena djeca pitala ocel cijepit ili ne ukoliko bi im netko objasnio da ce baba oslijepit od mrene, a ne od operacije.

    Imam i dobar recept ako ti se potrosi hrskavica u koljenu. Isti izvor.
    nedavno sam sa sveki išla po uputnicu za mamografiju, daklem vozila sam ju na UZV dojek i izađe iz ordinacije i kaže treba na mamografiju i ja ju mam naručim kad sam već bila u bolnici dobije čak i dobar termin za cca 4 mjeseca i u međuvremenu stigne nalaz od UZV koji ja nisam vidjela nego držim se onog termina za mamografiju i skupim sveki i kod njezine dr po uputnicu sa punom torbom papira, i pogleda ona u naleze i kaže ok bili ste na mamo prije 6 mjeseci, poslali su Vas na UZV na kojem ste rekli da idete na mamo godinu dana nakon prošle mamografije.
    Čujte nije dobro da idete tako često na mamo ako ne treba, to je veliko zračenje i blabla....i tako ona objašnjava cca 15 minuta, ja ljuta na sebe jel nisam pitala kad treba na mamo...
    i lijepo izađemo, a kad svekrva ljuta ko pas i kaže ona mene nigdi ne šalje, štedi na nama jadnima starima i nemoćnima i ta doktorica je jako bezobrazna.
    Došlo mi je da ju odvedem privatno na mamo, tri ako oće bi joj platila.

  15. #115
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Takva bi kampanja eventialno mogla biti usmjerena na liječnike, jer ne može nitko kupiti antibiotik bez recepta.
    moze, moze, ali ne u RH,
    stanovnistvo granicnih podrucja (pogotovo s BiH) u ljekarnama kupuje antibiotike bez problema/recepta


    edit: mislim u BiH ljekarnama
    Posljednje uređivanje od anjica : 28.01.2013. at 14:41

  16. #116
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    HA, čuj, moglo se i u Hrvatskoj svašta, ali se više ne može.
    To i jest ono što ja hoću reći, da u ovoj priči pomaže uvođenje reda i kontrole.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    HA, čuj, moglo se i u Hrvatskoj svašta, ali se više ne može.
    To i jest ono što ja hoću reći, da u ovoj priči pomaže uvođenje reda i kontrole.
    Ma može se i danas, samo malo teže. U svakoj sredini se zna gdje se može što kupiti bez recepta. Pacijenti se i sami pohvale (..."kod vas ne može, a tam i tam kupim bez problema...").

    Nisu rijetki ni liječnici koji radije napišu atb nego da se svađaju s pacijentom koji je ciljano došao po taj i taj antibiotik. Ako liječnik i odbije napisati, odu na hitnu i dobiju što žele (to često koriste rodielji male djece, srditi kad ih ped pošalje van bez atb).
    Posljednje uređivanje od martinaP : 28.01.2013. at 14:57

  18. #118
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    ali sto vrijedi dok i neke susjedne drzave nisu uredjene

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Evo ja molim da mi netko na pp javi gdje u Zagrebu mogu kupiti Ketonal bez recepta.

  20. #120
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Evo ja molim da mi netko na pp javi gdje u Zagrebu mogu kupiti Ketonal bez recepta.
    ee, vidis, bas taj ketonal na veliko kupuju u Orasju

  21. #121
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    ali sto vrijedi dok i neke susjedne drzave nisu uredjene
    Edukacija, edukacija, edukacija...

  22. #122
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    ee, vidis, bas taj ketonal na veliko kupuju u Orasju
    Ha ha pa kad je to savršena tableta protiv bolova svih vrsta, ali evo, ne može se više dobiti bez recepta.

  23. #123
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    ma nije baš to u istom košu, ina.
    to ti je kao kampanja o nemam pojma, dijabetesu.
    nije da lječnici ne govore pacijentima koje ljekove trebaju piti i kako se trebaju ponašati, ali postoje i javno zdravstvene kampanje koje služe edukaciji širokog sloja ljudi.
    simple as that.

    Nije isto. Kampanja o dijabetisu je usmjerena na prepoznavanje simptoma i potiće ljude da ih prepoznaju i jave se liječniku po pravu dijagnozu i terapiju. Dijabetis zovu tihi ubojica jer puno ljudi ignorira simptome i dođu liječniku kad je kasno.

    Ovo je potpuno suprotno, potiće se ljude da ne uzimaju antibiotike koje im je propisao liječnik (da, upravo to sam čula neki dan da radiju, vezano uz ovu kampanju - kada vam liječnik propiše antibiotik, pričekajte malo, nemojte ga odmah uzeti, možda ozdravite i bez antibiotika - zar ne shvaćaju kako je ovo opasna preporuka!!!)

  24. #124
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj anjica prvotno napisa Vidi poruku
    ee, vidis, bas taj ketonal na veliko kupuju u Orasju
    I sad mi moramo financirati kampanju da riješimo probleme drugih država. Super!

  25. #125

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Moja svekrva i svekar su baš prava ciljna grupa, njima je Sinersul lijek za sve.
    Nije antibiotik ali ga oni smatraju antibiotikom, njime liječe sve - upalu grla, gripu, svaku virozu preventivno da se ne nakalemi bakterija... sve za što on nije.
    Ako ne može Sinersul, onda može i štogod drugo, jedino im nije mio Sumamed.
    Visokoobrazovani ljudi, ja sam medicinske struke i često me pitaju za savjet .... ali ne s ciljem da ga poslušaju nego da im ja "potvrdim" da su oni u pravu.
    I tako stisnu svoju liječnicu opće medicine da ima svaki put prepiše sve što traže.
    I nema tu pomoći, nikakva kampanja, ništa ....

  26. #126
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem, ti misliš da bi to trebalo biti pitanje struke, a ne da trebaš educirat pacijente...Ne znam šta da ti kažem, to bi bilo logično. Ali ja isto imam dojam da nije tako.
    Pa sad... složila bih se s tim, ali ima i drugačijih primjera - imam kolegu koji je znao prijatelja zamoliti da ode doktoru i opiše simptome ne bi li dobio antibiotik, jer njemu njegov liječnik nije više htio davati. I uspijevao je jer doktor nije radio testove nego pisao antibiotik samo po opisu simptoma. Pa tko bi tome stao na kraj? Meni je to bilo ali eto, ima svakakvih ljudi... I kako za to okriviti liječnika? I kako onda liječnik zna koliko je netko antibiotika popio? U nečijem kartonu piše da je uzimao, a nije - kako marta kaže, svi su antibiotici propisani nekome, ali tko ih zapravo uzima - to je teško kontrolirati. Iz tog razloga mislim da je kampanja korisna svima ako bude imala naglašen upravo taj informativni dio.

    Ljudi se s tim zezaju, a onda kad ih snađe neka fakat opasna boleščura tipa tuberkuloze - svi se čudom čude kad antibiotici ne djeluju. A to je moguće i često izvan domene liječnika.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 29.01.2013. at 09:17

  27. #127
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Pa sad... složila bih se s tim, ali ima i drugačijih primjera - imam kolegu koji je znao prijatelja zamoliti da ode doktoru i opiše simptome ne bi li dobio antibiotik, jer njemu njegov liječnik nije više htio davati. I uspijevao je jer doktor nije radio testove nego pisao antibiotik samo po opisu simptoma. Pa tko bi tome stao na kraj? Meni je to bilo ali eto, ima svakakvih ljudi... I kako za to okriviti liječnika? I kako onda liječnik zna koliko je netko antibiotika popio? U nečijem kartonu piše da je uzimao, a nije - kako marta kaže, svi su antibiotici propisani nekome, ali tko ih zapravo uzima - to je teško kontrolirati. Iz tog razloga mislim da je kampanja korisna svima ako bude imala naglašen upravo taj informativni dio.
    Ajme meni . Hvala na prosvijetljenju.

  28. #128
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ne znam kako NE okriviti liječnika u ovakvom teoretskom slučaju. Kakav je to liječnik koji propisuje lijek na osnovu opisa simptoma, a ne pregleda pacijenta?! Kakve to simptome pacijent može opisati i dobiti na temelju njih antibiotik, a da se pregledom ne može utvrditi da pacijent uopće nema takve simptome?

  29. #129
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    ne mogu vjerovati kako ljudi piju ljekove bez kontrole
    ja doma imam nešto protiv bolova i za temperaturu
    i to nam traje i traje....
    ništa jače od toga ne pijemo ako nije liječnik preporučio
    ostatke antibiotika ne čuvam već vračam u apoteku
    ne pada mi na pamet da to pijem ili dajem djeci sama

  30. #130
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam kako NE okriviti liječnika u ovakvom teoretskom slučaju. Kakav je to liječnik koji propisuje lijek na osnovu opisa simptoma, a ne pregleda pacijenta?! Kakve to simptome pacijent može opisati i dobiti na temelju njih antibiotik, a da se pregledom ne može utvrditi da pacijent uopće nema takve simptome?
    Nemam pojma.... Priča je stara dosta više od 10 godina, ali mi se dobro urezala u pamćenje baš zbog toga jer je i meni prije bilo potpuno nevjerojatno kako se netko može dočepati antibiotika koji mu ne trebaju (deformacija - ja sam dijete med. sestre i imam još članova obitelji med.struke - nikad mi ne bi palo na pamet tako nešto....). Kako je zapravo bilo, nemam pojma. Tja, ima svega... Voljela bih vjerovati da priča nije istinita, ali ja sam je čula kao takvu i nisam imala razloga vjerovati da je netočna.

  31. #131
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa ja znam barem dvoje ljudi koji, kad ih stisne prehlada, popiju dvije-tri tablete kakvog antibiotika. Odakle im? Nemam pojma. Pretpostavljam da su, kad im prepisan, prestali s terapijom nakon poboljšanja i sad piju "po potrebi".
    Moram bit poštena pa reći da od ovoga ima isto koja godinica (oboje su studirali brodogradnju, pa smo ih ja i kolegica zezale da ih to na faksu uče), ali pretpostavljam da ova kampanja ide zato što takvo ponašanje nije iskorijenjeno.

  32. #132
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Moj tata pije "da se ne baci".
    Pa tako, ako ima koju tabletu da je ostala, uz neke simptome će ih sigurno popiti, na svoju ruku.

  33. #133
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Moj tata pije "da se ne baci".
    Pa tako, ako ima koju tabletu da je ostala, uz neke simptome će ih sigurno popiti, na svoju ruku.
    Cccc, nista ga nisi naucila.

  34. #134
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    poznajem i ja medicinskih radnika koji sebi 'ukljuce' antibiotik bez ikakve konsultacije s ljekarom.

    a opcenito mislim da se s kolicinom medikamenata itekako pretjeruje, tu antibiotici nisu nikakav izuzetak. meni, recimo, moja dr opce prakse, koja je inace sasvim solidna (i kojoj sam pobjegla nakon sto me njena kolegica pitala sta da mi prepise kod bronhitisa...) svaki put prepise neki preparat protiv alergije. iako nisam alergicna ni na sta osim na penicilin. jer njoj moj kasalj zvuci kao alergija - iako kasljem samo kad imam upalu disajnih puteva.

    mene je strah rezistentnih sojeva, posebno sto bih tako nekad mogla zaglaviti kao nevina, kolateralna zrtva ovih koji sebi 'ukljucuju' sve i svasta.

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Pa, dobro sad, nije sve u medicini 1+1 i provjerljivo tipa kako ćeš provjeriti istinitost tvrdnje "žiga me tu" ili tako nešto - nema lab testa za to. Mislim, dosta toga ide na povjerenje i na zdravi razum po sustavu vjerojatnosti, i ja sam za to da to tako ostane, a da se pak ne cirkuliramo po labovima bezveze, ali ove priče "da se ne baci" su mi ono... eye-opener. Luda kuća - jedni biže od antibiotika, drugi ko vitamine šljuk.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 29.01.2013. at 13:23

  36. #136
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Super zanimljiva tema javit cu se

    ja sam od onih sta bjeze od antibiotika ka vrag od tamjana
    U svemu potpisujem martu.

  37. #137

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    712

    Početno

    mene sad stvarno zanima u kojoj to ljekarni u rh možeš kupit ab ili nsar bez recepta ?

    i ono što mi debelo ne ide u glavu, a znat će alex i cure iz struke,
    kako baš svatko sa crp većim od 5 sa hitnog prijema naše velike klinike izlazi sa ab ciprofloksacin,
    a po indikaciji se piše u nekim izrazito teškim slučajevima ?

    što se tiče ab u ordinaciji nije uvijek 1 + 1 dva , iskustvo puno znači,
    masa respiratornih infekata prođe bez ab, a opet ima pacijenata
    gdje svaka temp i kašalj završi sa bronhitisom i li upalom pluća i gotovo uvijek će završiti na ab
    ili komplikacijama

    o pisanju ab nema pregovora, ovo o ordiniranju preko telefona mi je SF

  38. #138
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    po meni je kampanja itekako potrebna.
    za edukaciju svih.
    puka u koji i sama spadam da nas nauci
    struci da je podsjeti.

    nije sve crno bijelo i na zalost slazem se s martom.

    a da dodam za kraj, lijekovi se medjusobno dilaju i kod visokoobrazovanog puka. ali pod visokoobrazovanog mislim na onog koji ima titula mr.sc ili dr.sc. osobno nislam mogla doci sebi od soka, ali eto trebalo je gospdodji pa se skupilo, na dobrovljnoj bazi

    a osobno ako se iceg bojim je MRSA a onog sto me jos vise strah je da ne naraste broj bakterija slicnoj njoj, jer onda smo nafrknuli.

    no tu samo se moze citirati sljedece: Louis Pasteur once said, the microbes always have the last word.

  39. #139
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    jedna crtica iz rada

    prije 2 tj dolazi pacijentica pedesetih godina, visoko febrilna, sa simptomima i kliničkom slikom gripe ili "jače" viroze
    lab. obrada to potvrđuje
    terapija simptomatska
    dogovorena kontrola, na koju nije došla
    nakon par dana sretnem je u gradu, pitam kako je
    "puno bolje, nemam temperaturu, bolje se osjećam
    jedino još kašljem
    prije sam ja to kod stare doktorice uvijek rješavala sinersulom
    ali slušam ovo na televiziji da je bolje za imunitet da ne koristim antibiotik pa nisam"

    evo kome je kampanja namjenjena

  40. #140
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Doktorici koja za virozu daje Sinersul?

  41. #141

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Sad si me sjetila, na temu sinersula:

    Dolazi čovjek kojih 55 godina bijesan u ljekarnu. On je išao doktorici (mladoj, stara otišla u penziju) po sinersul jer ga boli grlo, a ona mu napisala Silapena. Kaj ona zna, njegova stara dr mu je uvijek dala Sinersula, on bi popio 3-4 tablete, prošlo bi mu. Viče, neće uzeti Silapena, kupiti Sinersula ne može, odlazi navečer na hitnu i naravno da dobije što je tražio.

  42. #142
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Čekajte, čekajte, ali Sinersul i nije antibiotik jel' tako?

  43. #143

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Nije.

  44. #144
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Doktorici koja za virozu daje Sinersul?
    ne

    ti baš ne voliš doktore?

    to je pomoć doktoru na kojeg bi pacijent vršio pritisak
    i nekad se možeš oduprijeti tom pritisku
    nekada ne
    nekada imaš pacijenta koji će ti svaki dan dolaziti u amb dok ne dobije ono što traži
    nekada će otići u dežurstvo i tamo dobiti jer će liječnik koji dežura za pola grada i ima u čekaoni 30 pacijentata jednostavno popustiti, jer nema
    vremena ni snage objašnjavati
    i onda pacijent ode zadovoljan i evo ga tebi opet idući tjedan da se pohvali kako mu je bolje od lijeka koji mu ti nisi htio dati
    nekada pacijenti prijete, ucjenjuju "tko će biti kriv ako se meni nešto dogodi"
    nekada imaš tu priču koju su neke cure navele da se čekalo, čekalo bez antib. pa se na kraju zakompliciralo
    i onda imaš pacijenta koji ti to stalno na nos nabija

    rekla sam sama sebi da se neću javljati, pa me studena povukla

    odo ja na recepte vidjeti kako da ispečem krafne bez da mi zagore
    tamo čuvam živce

  45. #145

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    "...ali košta samo (nisam sigurna za cifru) 15 kuna, a on sad mora tražiti tko će mu napisati recept..."

  46. #146
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hehe, jesi ti to zamijenila Mimu i mene?

  47. #147

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Da, nama je tu puno lakše , jer mi nemamo nikakvog zakonskog uporišta za prodati ab, pa se uvijek mogu izvući (kad su jako neugodni, a znaju biti) da mi ne pada na pamet izgubiti licencu rad kad on dobije alergiju pa me tuži (jer kad mu liječnik propiše onda je to "samo" nuspojava, a ako mu prodam bez rp onda sam ja kriva).

  48. #148
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Hehe, jesi ti to zamijenila Mimu i mene?
    Hahaha pa baš, pa barem ja volim doktore.

    Ovo sam se malo zezala na temu svog mišljenja na ovoj temi ( a i dalje mislim da je ova kampanja nema puno smisla)

    A da mi je naći te doktore koji popuštaju pod pritiskom - ili sam možda ja preblaga, ja ne uspijem nažicati antibiotik niti od vlastite rodice.

  49. #149
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Čekajte, čekajte, ali Sinersul i nije antibiotik jel' tako?
    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Nije.
    Kako bi ga onda definirala?

  50. #150
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Mos mislit kako nitko ne uzima antibiotike sam. Moja sveki ima pun ormar opreme i lijekova i ona si lijepo sama "uvede antibiotik" kad treba. Medses u mirovini. Al njoj nece nikakva kampanje pomoci.



    A na sve ova tri pitanja odgovor glasi DA.
    Ima svega. Da ti iskreno priznam mene cudi sto si ti otvorila ovaj topic i sto pitas ova pitanja.
    Joj, i moja svekrva isto - već me nekoliko puta pitala za potrebe svoje, ali i kao prijedlog liječenja nekih stvarčica kod mog muža. I svaaaaaki put joj kažem isto : da nikad, ama baš nikad nemamo "pričuvnih" antibiotika, jer uvijek pazimo da se popije do kraja jer se tako MORA, a da ako od male slučajno ostane Klavocin sirupa da to leti u smeće pošto se mora upotrijebiti u 7 dana.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •