Pokazuje rezultate 1 do 12 od 12

Tema: u vezi teksta "uzitak citanja"...

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno u vezi teksta "uzitak citanja"...

    na portalu samo da recem da je super,poucan i da smo mi vec par miseci idemo u biblioteku koja organizira sat bajke za bebe od 4 miseca do godine ( pa onda i za starije grupe djece).
    mogu rec da djeca obozavaju ovaj sat bajke kad im se cita (pogotovo pjesme sa rimom) i mada je tesko i zamislit al stvarno i najmladje bebe su ukljucene i zainteresirane za pricu.
    evo kako je to i izgledalo kad je adrian imao 5,6 miseci na satu bajke


    jedna teta je citala

    ovo je ulaz za bebe i izgleda ko misja rupa ili ono iz crtanog tom i deri
    a sobica je mala i slatka. mi uzivamo svaki dan u citanju prica

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Ma predivno! Dodje mi plakat kad vidim kako se hrvatsko drustvo odnosi prema mladima , djeci ,a posebno prema bebama.Ovakve stvari mozemo samo sanjat!(Ili cemo sami...)Super je misja rupa !
    Kad citam Filipu pricu za laku noc (a to su vec manja poglavlja knjiga) , Iris se umiri i slusa s njim pa vjerujem kako je kod vas zabavno. Slike nisu na odmet!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Ne znam ja uvijek gledam da smo društvo mi sami i da se stvari neće mjenjati dok ih sami ne pokrenemo. Dječje biblioteke bi sigurne bile zainteresirane da im se ovako nešto predloži, treba nam svima skupa volje i želje za promijenama pa će se one i dogoditi

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Slažem se s Alom...
    Mi to doma sami napravimo: puno kutija od hladnjaka i televizora, pamučnih tkanina... Pozornica je tu... Ostalo... Mašta čini svašta!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Da, mi uvijek čekamo da nam netko nešto organizira, trebalo bi dati inicijativu, sigurno bi netko bio zaineteresiran, knjižnice, dječje igraonice.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Je cure, ali dok se to ne ostvari , mi cemo bit bake.No slazem se da netko mora pocet! U ST stanje s knjiznicama je ocajno , godisnja clanarina je 90 kn ,relativno malo knjiga , do novijih naslova nemoguce doc, radionice postoje tek od prije nekoliko godina , didaktickih igracaka nema(za razliku od ZGB gdje se odemo kulturno uzdizat jednom godisnje na 15-20 dana).Kazaliste lutaka (a i ono za odrasle)jedno , zborovi su UZASNI , KUDovi i sportska drustva i sve ostale aktivnosti primaju djecu tek od 5-7 god (ali se bar ima sto izabrat , ima stvarno sjajnih stvari).Improvizacija uvijek ostaje improvizacija (to glede kutija i tkanina): jaslicama moga sina sam osobno napravila kazaliste lutaka ,oslikala prozore etc. Kostalo me dobre volje i vremena ( a time i novaca jer radim za sebe , doma , kad si ja to odredim , sad sam malo u strajku pa mi fali love ).Ne mogu sama ja ic po vrticima i slikat , niti imam za to vremena. Uostalom ,koliko imamo pristupa u vrtice koje nam pohadjaju djeca? Koliko se tamo mozemo angazirat?Znamo li sto nam djeca rade u skoli?Mozemo li ne te stvari utjecat? Hocu reci , nema konkretnih pomaka na bolje dok se sustavno ne pocne na djeci radit. Inicijativa postoji(RODA :D ).Bez love ne mozes puno ocekivat.a i tko ce preodgojit tetu u ducanu koja svakog maloljetnika smatra krimainalcem i koja ce posluzit svakog prije njega , kako preodgojit profu u skoli i na faksu koji se ucenicima zna obratit i sa glupane i gusko...Klince premalo cijene u nasoj drzavi.
    skuzaj , Fortuna ...

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Moja sveki je svojevremeno radila u biblioteci "Medveščak" i sama je organizirala takva "događanja". Isključivo improvizacijom, bez ikakvih financijskih "dodataka". Mislim da je ipak rješenje u inventivnosti i dobroj volji.
    Nuna, ponudi pomoć u "svojoj" knjižnici, napravi sama dio "nečega", odnesi, a oni će, sigurna sam, biti sretni i stvoriti nastavak tvoje ideje.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Ja sam po prirodi optimist i ja uopce ne mislim da cemo morati dugo cekati da nam drustvo promijeni stavove, mozda drava ali drustvo na koje mozemo lakse utjecati moze brzo naprijed. Samo stvari treba zarolati.
    Jednom davno na TVu sam rekla upravo ovo sto i ti kad mi je Latin predlozio da osnujemo udrugu. rekla sam da nemam ja za to vremena, a nakon toga smo ipak osnovali rodu, i promijenili masu stvari. Treba se samo okuraziti i htjeti. Kod mene u samoboru u dj. knjiznici citaju price istina bog ne citaju za bebe ali imaju svaki dan igraonice i jedna od tih igraonica je literarna za klince od cca 3 g. To je samo jedan korak naprijed. Sto se vrtica tice, osim djelovanja kroz udruge kao sto je RODA ili RODAe uvijek mozete i u lokalnoj zajednici pokusati napraviti razliku. U vrticima postoji predstavnik roditelja u upravnom vijecu, ja sam nakon nekoliko sastanaka uspjela dobiti dozvolu od ravnateljice da organiziramo roditeljsko vijece. Na tu grupaciju roditeja mislim ciljati sa idejama da zajedno podignemo razinu usluga koje nasi klinci u vrticu koriste. Ono sto hocu rec je da se svijet mijenja malim koracima, i da nema nista ljepse od osjecaja da ste napravili taj mali korak. Pokusajte, mislim da izgleda teze nego sto je.

  9. #9
    dijanam avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    975

    Početno

    Gradska knjiznica u Zadru ima jako lijepu i aktivnu igraonicu za djecu di jednom tjedno dolaze djeca predskolskog uzrasta i teta im prvo isprica pricu, malo pricaju o njoj i onda nesto na tu temu izradjuju (uvijek je drugacije, i uvijek jako dobro).

    Nas sacica zadarskih Roda ima ideju da pokrene i nesto kao radionicu za roditelje u suradnji sa gradskom knjiznicom (oni jedva cekaju da se pokrene jos netko osim njih). Jos uvijek slazemo ideje i uopce nacin realizacije, ali mijenjamo :D ,svoj mali kutak svemira.

    Fortuna, hvala na ovim slikama. Ako ti se da, posalji mi par informacija, cisto da nam da nekih dodatnih ideja (da li citaju mame ili tete koje su tamo zaposlene? koliko traje?)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    dijanam,nas je iz djecje centrale gdje idemo na pregled sestra uputila u biblioteku , jer nas je tamo cekao poklon za djete ( svako djete po rodenju je dobilu knjigu ...........ova sta je na slici sta je ona drzi........ i cd sa pjesmama koje prate tekstove)
    biblioteka je stavila na oglasnoj tabli i u djecjoj centrali i kod sebe da npr svaki drugi cetvrtak u 9 ipo je sat bajke za djecu od 4 mjeseca do godine dana (ovo je moja grupa a onda ima od godine pa dalje al nisam sigurna do koliko godina jer nisam pratila al mi nije problem provjerit)

    ovo je biblioteka u blizini ( svaki dio grada ima svoju biblioteku ) i ja sam se taj petak ustala ranije da mogu sredit adriana i otisla u biblioteku i ugodno se iznenadila kad sam vidila puno mama sa kolicima kako stizu sa svih strana.
    bilo nas je jedno 15 sa 15 beba. dosla je jedna teta, pozdravila svih nas, stavila kao neki plast na sebe i objasnila zasto je vazno za male bebe pocet rano sa citanjem , sa rimom, sa pjesmicama.
    onda je citala neku kratku pricicu a djeca su bila predivna i svi su je pozorno slusali. onda je recitirala neke pjesmice, pljeskala rukama, mi smo za njom ponavljali i pljeskali i zapjevali par pjesama .
    to je trajalo pola sata a nakon pola sata sta je sasvim dovoljno za djecu te dobi. mi smo bili na sve do sada a usput smo se ui upoznale medjusobno pa ovo druzenje nastavimo i uz kavicu .
    potpisujem alamamu u prvom postu i ovo u stvari nista ne kosta i nije nesto sta se nebi moglo i kod nas sprovest u djelo i najvaznije je imat interes i kad se i organizira "sat bajke" za djecu od "te" do "te" dobi da mame dodu.

    a prostorija je skroz obicna sa dva reda klupa,jastucima i jednom stolicom na ljuljanje + puno volje i zainteresiranosti :D

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Ja sam cijelo djetinjstvo provela u knjižnici Medveščak na Trgu žrtava i uvijek će mi biti u super sjećanju i uvijek sam nja-nja kad prolazim onuda. Tamo smo mogli doći u bilo koje doba dana i uvijek bi se neko s klincima bavio, uvijek je bilo nekih akcija, crtanja, igranja svega i svačega, imali smo igrokaze ili bi nam neka od teta čitala. Bilo mi je žao kad sam prerasla dječji odjel, mada nisam imala više šta čitati tamo. Posebno mi je bila draga teta Višnja, i svaki puta kad bi ju srela smo popričale, uvijek se interesirala kako sam, šta radim u životu. Kad se rodila Maja, preselili smo se i kad je imala godinu i pol, otišle smo skupa u knjižnicu na Knežiji, jer mi se jako dopao njihov kutak za djecu. Tamo su bili oduševljeni što pitamo za čitaonicu-igraonicu, ALI. Rekli su nam da možemo dovesti Maju tek kad nauci čitati . Još sam se ja našalila da ona već zna skoro sva slova, al one zauzele stav tipa "šta si ova zamišlja". Kad sam pitala zar se djeca ne dolaze igrati ovdje, listati slikovnice ili na neke predstave, pogledale su me ko da sam s Marsa pala. Njima taj super prostor očito služi samo da bi djeca posjedala oko stolova (samo jednom tjedno) i mirno čitala. Strašno sam se razočarala . Da bar svaki kvart ima jednu knjižnicu Medveščak ili barem jednu njihovu tetu.

  12. #12
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    u rijeci knjiznica Stribor ima radionice - citaonice za malene od 1 god. nadalje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •