Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 200

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 2. dio

  1. #51
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ...tj. ako misliš na te ljude u bijelom, daj nam neki link.
    do sad to nisam povezivala s njim.

  2. #52
    fancy usisivac

    Početno

    Saradadevii, meni je uopce bespredmetno raspravljati o reanimaciji kao necemu sto se laici doma vjezbaju. Vi ste ovdje raspravljale o reanimaciji a ne Odent. I nasla sam z ashodno reci da je lako napisati da bi netko reanimirao dijete ali ja pitam u Petrinom slucaju konkretno tko. Svoje prve intubacije nisam nikada radila sam, uvijek je uz mene bio netko tko je u tome vjestiji od mene da bi po potrebi uskocio. jer to se ne moze nauciti iz knjige nazalost. To moras vjezbati. Ako si ikada probala intubirati lutku za vjezbanje i covjeka shvatila si da to nije isto. I zato se ja sa zivotom svoje bebe ne bi kockala na taj nacin. Jedno je pricati teoretski o reanimaciji a jedno je znati ju napraviti, ali ne tako da intubiraš nakon deset pokusaja dok je netko u asfiksiji. Meni je glavna zamjerka nemogucnost reagiranja u pravoj hitnoci za koju imas 2 minute.

    A da priroda grijesi stoji. Bas zato nisam kao primjere navela ona stanja koja mogu biti isprovocirana ljudskim uplitanjem u proces poroda (recimo kao sto je dorzoposteriorni zadak koji nastaje obicno zbog lose vodjenog poroda i uglavnom je fatalan) nego sam navela poprecni polozaj, placentu previju koji su takvi kakvi jesu, imaju svoju ucestalost ali i nazalost fatalne posljedice bez prave intervencije. Da ne bismo brkali uplitanje u porod i slucajeve koje je priroda odlucila zanemariti.

    Prospektivne studije se rade bez obzira na to sto mnoge traju dugo, za sve autoimune bolesti, tumore, hormonsko nadomjesno lijecenje, imas tako jako duga pracenja jer tako mora biti napravljeno. Sama sudjelujem u studijama gdje se pacijenti prate i po deset godina. Ja sad odradjume sedmu godinu jedne studije i cudim se di je to proslo. Nisu to nikave iznimke kao sto ti mislis. I patogeneza drugih stanja se istrazuje desetljecima. Samo lakse je uzeti 200 amfetaminskih ovisnika i nabrzaka nesto objaviti nego napraviti istrazivanje kako treba sto sam gore podrobno opisala.


    Gubitak i smrt bebe pri neasistiranom porodu za tebe nije greska prirode kazes. Nego sta to za tebe jest?? Priroda nam je dal amogucnost da donesemo bebu na svijest, ali u manjem postoku slucajeva nije rjesila sve pogreske koje se pri tome mogu dogoditi. Recimo imas kompletnu placentu previju ili poprecni polo zaj. Cija je to greska?? Po meni prirode.

  3. #53

    Početno

    ma Hu, recimo ova:
    Do Caeserean Moms bond less with their baby?

    That's the claim of Michael Odent, MD, a French obstetrician, who stated at recent medical conference that women who give birth by Cesarean section don't experience the release of the hormone oxytocin that causes her to fall in love with her child. As a result, she doesn't bond with her child like a woman who gives birth vaginally.

    Mislis da je u pravu?

    potom ona o tome da su muzevi i ocevi bespotrebni na porodu sto je izjavio za BBC ima tome nesto vremena. Mislis da je i tu u pravu?

    Sta kazes na ovu?
    Dr. Odent also noted that taking painkillers, such as a general anaesthetic or an epidural, could negatively affect bonding between the mother and child in the first crucial hours. Inducing labour with artificial hormones could also be equally damaging.
    Mislim, slozila bih se da ce epiduralna omesti tiskanje, ali stvaranje povezanosti majke i djeteta?

    ima toga jos al mi se ne da traziti. islim da je ova slavna recenica o sanjanju ljudi u bijeom iz knjige Farmeri i ostetriticari, ali nisam sigurna.

  4. #54
    fancy usisivac

    Početno

    saradadevii, nigdje nisam napisala da porode kod kuce rade ginekolozi vec da rezultati studija o tome nisu jednoznacni pa se temeljem tih studija ginekolozi medjusobno spore ovisnoo tome koju struju zastupaju. Vrlo su sarolike studije pa tako i rezultati. I zamjerka je na one koje tvrde da je porod kod kuce sigurniji da je u populaciji zena koje radjaju u bolnici ipak vise zena s komplikacijama tijekom same trudnoce a ne poroda tj da istrazivane skupine nisu bas najbolje ujednacene.

    MaHu, nista meni nije promaklo, bas naprotiv naglasila sam da nista nije bas tako jednoznacno kako neki ovdje zele prikazati.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Gost, u pravu si, to su sve njegove ideje i o njima smo raspravljali nasiroko na topiku Istinski neinterventni porod po Michelu Odnetu, u rubrici Porod.

    Meni su osobno prihvatljive, ali niti on, niti ja (koliko ih razumijem) ne govori o tome kao apsolutnoj nuznosti i determiniranosti.
    Stupanj bondinga nije lako mjeriti.

    oksitocin je hormon koji sudjeluje u svim "ljubavnim" situacijama pa na tom tragu ide ideja da sto vise ga je otpusteno pri porodu, to su vece sanse za bondingom


    o ocevima isto je bilo dosta govora na ovim gore topicima, on misli da oni mogu i u najvecem broju slucajeva, ometaju fizioloiju poroda, nisam ga cula da je rekao da su bespotrebni, dapace, misli da su jako korisni da obavljaju stvari po kuci vezane za pripemu za porod .

  6. #56

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    ima toga jos al mi se ne da traziti. islim da je ova slavna recenica o sanjanju ljudi u bijeom iz knjige Farmeri i ostetriticari, ali nisam sigurna.
    ponovno cu procitati knjigu

  7. #57
    fancy usisivac

    Početno

    Zanimljivo je kako ljudi podrctaju smao no sto im pase.

    Zasto maHu nisi podebljala ovu recenicu iz istog teksta da bi do izrazaja doslo svo savrsenstvo prirode: For others with a twin, breech, or post-term pregnancy the increased risk of home birth is probably even greater than Drife's figure suggests. "

    Ne drzim nikome stangu samo naglasavam kako jos uvijek ima prostora za daljnja istrazivanja svega ovoga. To sto za neke stvari treba 20 godina, jasno da treba, i ne moze se do saznanja doci precicom. Ako s eo drugim stvarima mogu raditi dugotrajne studije zasto se ne bi i o ovoj tematici.

    Saradadevii, meta analize su ti ipo vrijednosti ispred randomiziranih prospektivnih ispitivanja tako da ti ne stoji tvrdnja da su retrospektivne "second the best". No, no. Prve su meta analize po vrijednosti dokaza, onda randomizirane prospektivne itd...cak i case control porspketivne stoje bolje od retrospektivnih.
    Meta analize su pogotov vazne kad je ispitivani dogadjaj rijedak i onda u RCT dobijes jednu studiju koja pokazuje znacajnu razliku a drugu da ne pokazuju samo zato sto je sam ispitivani dogodjaj prerijedak. Za meta nalaize jedino moras jasno postaviti kriterije koje sve studije koje se bave odredjenim problemom ukljuciti tako da se na kraju dogadja da nadjes hrpu studija ali ih malo zadovolji kriterije za ukljucenje u meta analizu.

  8. #58

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    saradadevii, nigdje nisam napisala da porode kod kuce rade ginekolozi vec da rezultati studija o tome nisu jednoznacni pa se temeljem tih studija ginekolozi medjusobno spore ovisnoo tome koju struju zastupaju
    U VB, SADu, NZ, Australiji su nezavisne babice te koje zagovaraju sigurnost planiranog asistiranog poroda kod kuce. S druge strane, ginekolozi ju uglavnom osporavaju. To je i politicko pitanje tako da nejednoznacnost studija je potpuno razumljiva.

    Primjedba o raznolikosti grupa zena koje radjaju kod kuce i u bolnici stoji.
    Bilo bi zanimljivo pronaci istrazivanje, ako postoji, koje je uzimalo u obzir samo bolnicku populaciju "nerizicnih" rodilja, ali i to bi isto imalo svoje neobjektivnosti jer se pojam rizika razlicito interpretira u razlicitim zemljama.

  9. #59

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Ako s eo drugim stvarima mogu raditi dugotrajne studije zasto se ne bi i o ovoj tematici.
    mozda zato sto ih ne smatraju vaznim. Drzmo fige da se neko dosjeti.

    trebas mi objasniti sto je to meta analiza u znanosti jerbo ne znam i kako bi se to primijenilo na istrazivanje o utjecaju, recimo, carskog na bonding.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Gubitak i smrt bebe pri neasistiranom porodu za tebe nije greska prirode kazes. Nego sta to za tebe jest??
    zasto bi bila greska prirode, umre li pri asistiranom ili neasistiranom. Pa nije priroda u gresci zato sto ljudi umiru.
    Ako bi dijete prezivjelo uz pomoc reanimatorice, koje nije bilo, ni onda nije greska prirode nego ljudska greska, rezultat rizika koji su odlucili preuzeti.

    Priroda nam je dal amogucnost da donesemo bebu na svijest, ali u manjem postoku slucajeva nije rjesila sve pogreske koje se pri tome mogu dogoditi. Recimo imas kompletnu placentu previju ili poprecni polo zaj. Cija je to greska?? Po meni prirode.
    To je greska samo ako gledas na prirodu kao na nesto sto sve sto je zapocelo zivot mora i dovrsiti u prosjecnom vijeku trajanja specificnom za vrstu. Priroda uglavnom to tako ne radi i meni to ne znaci da je onda to njezina greska.Posadis 20 sjemenki graska i iznikne ih pet.
    Mi smo vrsta koja moze vise interferirati u prirodu nego grasak i zato mozemo napraviti carski kod poprecnog polozaja ili potpune placente preavie. Ali oboje je rijetko. Dakle, indikacije za carski nisu u 25 posto svih poroda. Indikacije su 25 posto zato jer smo mi nesto poremetili, ne priroda.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Prospektivne studije se rade bez obzira na to sto mnoge traju dugo, za sve autoimune bolesti, tumore, hormonsko nadomjesno lijecenje, imas tako jako duga pracenja jer tako mora biti napravljeno. Sama sudjelujem u studijama gdje se pacijenti prate i po deset godina. Ja sad odradjume sedmu godinu jedne studije i cudim se di je to proslo. Nisu to nikave iznimke kao sto ti mislis. I patogeneza drugih stanja se istrazuje desetljecima. Samo lakse je uzeti 200 amfetaminskih ovisnika i nabrzaka nesto objaviti nego napraviti istrazivanje kako treba sto sam gore podrobno opisala.
    Te tvoje prospektivne studije od nekoliko desetljeca djeluju jako dobro.
    Ali njih , cini se , nema na ovom podrucju. Nije Odent radio niti jednu od ovih gore studija pa da bi ga se okrivilo da ih je napravio traljavo, izvukao ih je sa svih strana, sve relevantne za dogadjaje iz primarno perioda i stavio u bazu podataka.
    On sam kaze da takvih studija nema puno, (ma kakve one bile, prospektivne, rct ....).

  12. #62
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Zanimljivo je kako ljudi podrctaju smao no sto im pase.

    Zasto maHu nisi podebljala ovu recenicu iz istog teksta da bi do izrazaja doslo svo savrsenstvo prirode: For others with a twin, breech, or post-term pregnancy the increased risk of home birth is probably even greater than Drife's figure suggests. "
    pa zato što si ti dala link na nešto što bi trebalo osporiti tvrdnju da su porodi kod kuće jednako sigurni ili sigurniji nego bolnički.
    one moje podebljane rečenice pokazuju da to nije tako.
    i čini mi se vrlo tendenciozno u isti koš ubaciti i high risk trudnoće kao što su ove navedene.
    idem sad spavat, za danas više nema snage .

  13. #63
    fancy usisivac

    Početno

    Ono sto ja cijelo vrijeme pricam je da to nije tako jednostavan problem. I sama sam napisala da bi u drugim uvjetima, u HR sigurno ne, rodila asistirano kod kuce. Govorim samo da su studije manjkave.

    A studije koje traju jako dugo nisu "moja" izmisljotina, ne kuzim cemu ovo gore "te tvoje prospektivne studije". Postoje za mnogo toga u medicini, npr epidemiologiju raka, patogenezu autoimunih bolesti itd.. koju recimo ne mozes istrazivati prateci nesto par godina pa objaviti rezultate. Ali to je vec ozbiljan posao i na njemu se ne vrti veliki novac, vec su mukotrpan rad.

    MaHu, ja nisam nista podebljavala, stavim citat ili link pa nek svatko cita i tumaci kako mu volja. Samo sam ti skrecem paznju pa uvijek mozes podebljati ono stoti pase i da nije to bas podrucje jasno kao dan kako ste ovdje zeljele prikazati.

  14. #64
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Primjedba o raznolikosti grupa zena koje radjaju kod kuce i u bolnici stoji.
    Bilo bi zanimljivo pronaci istrazivanje, ako postoji, koje je uzimalo u obzir samo bolnicku populaciju "nerizicnih" rodilja, ali i to bi isto imalo svoje neobjektivnosti jer se pojam rizika razlicito interpretira u razlicitim zemljama.
    saradadevii, otvori homebirth sheile kitzinger (ako je kod tebe). negdje na pocetku knjige ima par tablica sa istrazivanjima outcomea poroda po kategorijama: low/high risk, asistencija lijecnika/primalje, kod kuce/ u bolnici. ono sto je simptomaticno je da se za low risk rodilje (uredna trudnoca, beba glavom dolje, i sl.) pokazala dosta velika razlika u smrtnosti, apgaru itd. u korist poroda kod kuce i asistencije samo primalje. takodjer, asistencija samo primalje je u svim skupinama (ako se dobro sjecam) imala (puno) bolji ishod nego asistencija i lijecnika, kako kod kuce, tako u bolnici.

  15. #65
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    MaHu, ja nisam nista podebljavala, stavim citat ili link pa nek svatko cita i tumaci kako mu volja. Samo sam ti skrecem paznju pa uvijek mozes podebljati ono stoti pase i da nije to bas podrucje jasno kao dan kako ste ovdje zeljele prikazati.
    mislim da nisi bila baš tako neutralna, bez obzira na podebljavanja ili ne .
    ja sam podebljala ono što sam htjela naglasiti kao protuargument, no ne bih puno više o tome .

    A studije koje traju jako dugo nisu "moja" izmisljotina, ne kuzim cemu ovo gore "te tvoje prospektivne studije". Postoje za mnogo toga u medicini, npr epidemiologiju raka, patogenezu autoimunih bolesti itd.. koju recimo ne mozes istrazivati prateci nesto par godina pa objaviti rezultate. Ali to je vec ozbiljan posao i na njemu se ne vrti veliki novac, vec su mukotrpan rad.
    mislim da nisi dobro shvatila Saradadevii, sigurno ti se nije izrugivala, pa baš je ona negdje prije napisala otprilike da bi bilo idealno kada bi te studije trajale barem 10ak godina, da se vidi utjecaj perioda oko poroda na kasniji život, a to jew upravo ono čemu teži Odent u svojoj Primal health search database.
    pitala je da objasniš što su točno meta studije i naglasila kako nema baš puno RCL na ovom području, što je stvarno zabrinjavajuće, pa imaš taj "second best" u obliku ostalih, tek sekundarno dobrih studija.

    i na koji se to način može zgrnuti novac na studijama koje pokazuju rizike interventnog poroda?

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    490

    Početno

    evo nesto o meta-analizi s wikipedije

  17. #67
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    evo, opet ću podcrtavati
    i čini se da se svi slažemo s tim da tih studija nema dovoljno i da bi bilo bolje da ih ima više.
    zašto se rade neke druge studije, a ove se ignoriraju, to je druga (duga) priča.
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    Te tvoje prospektivne studije od nekoliko desetljeca djeluju jako dobro.
    Ali njih , cini se , nema na ovom podrucju. Nije Odent radio niti jednu od ovih gore studija pa da bi ga se okrivilo da ih je napravio traljavo, izvukao ih je sa svih strana, sve relevantne za dogadjaje iz primarno perioda i stavio u bazu podataka.
    On sam kaze da takvih studija nema puno, (ma kakve one bile, prospektivne, rct ....).
    Citiraj fancy usisavac prvotno napisa
    samo naglasavam kako jos uvijek ima prostora za daljnja istrazivanja svega ovoga. To sto za neke stvari treba 20 godina, jasno da treba, i ne moze se do saznanja doci precicom. Ako s eo drugim stvarima mogu raditi dugotrajne studije zasto se ne bi i o ovoj tematici.
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    mozda zato sto ih ne smatraju vaznim. Drzmo fige da se neko dosjeti.

  18. #68
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Re: re

    Citiraj swenova-mama prvotno napisa
    MaHu, jedno pitanje, pokusala sam se registrirati, ali sam dala krivu mail adresu... Sto sad?
    Ajde mi se molim te javi na mail pa da ti mogu aktivirati account

  19. #69
    pipi1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    380

    Početno

    Da se vratimo na temu

    ukratko moje mišljenje o neasistiranom porodu kod kuće nije nimalo pozitivno.Previše se toga može zakomplicirati i to mi je dosta egoističan potez budućih roditelja,prvenstveno mame

    asistirani porod kod kuće je nešto sasvim drugo i to u potpunosti podržavam

  20. #70
    Gost

    Početno

    Na Petrinom blogu se ne moze komentirati pa cu joj komentar uputiti ovdje: - mozda nece tako biti shvacen ali je zaista dobronamjeran.


    Draga Petra,
    mi se ne poznajemo ali svjedno imam potrebu reagirati na tvoj blog. Zao mi je zbog svega sto ti se dogodilo, dobar dio tvoje price mi je nazalost iz vlastitog iskustva poznat. Znam tu bol ali izabrala si pogresan nacin da ju preradis. Jer prozivajuci poimence ljude spustas se na njihovu razinu i nisi prerasla njihove ogranicene postupke. Nisi ih preradila. I upravo to im tim tekstom porucujes, ma sto god bila tvoja izborna namjera. Itekako imam iskustva s zlocestim ljudima, dapace ima ih puno, ali cak i prema takvima je nepravedno prozivati ih gdje se ne mogu ili ne zele braniti. Ne vjerujem da si svima koje poimence spominjes dala adresu bloga, a osim toga zabranila si komentare. Dakle jednosmjerno pljuvanje. Steta, jer mimo te price djelujes kao dobra osoba. U tom kontekstu ali ne. Svako dobro tebi i tvojoj obitelji!

    Osvrt na tekst na portalu - za komentar o takvom nacinu poradjanja kao i o ovom konkretnom, fer je citateljiam iznjeti cijelu pricu. Ja cu pricekati 3 tjedna kako je Petra najavila i zahvaliti se na podjeli iskustva.

  21. #71
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Osvrt na tekst na portalu - za komentar o takvom nacinu poradjanja kao i o ovom konkretnom, fer je citateljiam iznjeti cijelu pricu. Ja cu pricekati 3 tjedna kako je Petra najavila i zahvaliti se na podjeli iskustva.
    Na portal je stavljena prica kao "cijela". Ponavljam, urednica prica s poroda nije imala nikakvog razloga ne vjerovati da je to cijela prica.
    Sve ostalo sto se ovdje nagadja ili nagovjesta molim da preusmjerite s konkretnom informacijom na webmaster@roda.hr .

    Ono sto bih osobno voljela je objaviti i taj dodatak price (po meni, dio koji bi je zaokruzio i zakljucio sto se tice price s poroda), a koji je do mene do sada dospio samo u formi rekla-kazala.

  22. #72
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ja ću se vratiti na "ljude u bijelom".
    dakle, to definitivno nema veze s Odentom, jest Francuz u pitanju, ali ne Odent nego dr. Benoit Bayle, psihijatar iz Francuske.
    npr
    http://www.zenit.org/english/visualizza.phtml?sid=54854

    sugeriram da se ubuduće provjeri prije nego što se diskreditira.

    dapače, na Odentovoj database stranici se u popisu istraživanja vezanih uz ivf može naći ovo:
    http://www.birthworks.org/primalheal....phtml?kw=*IVF
    npr.

    http://www.birthworks.org/primalheal...html?study=231

    ENTRY NO. 0231

    TITLE Mental development of 201 ICSI children at 2 years of age

    AUTHOR Bonduelle M, Joris H, et al

    REFERENCE Lancet 1998; 351: 1553

    PLACE OF STUDY Belgium

    ABSTRACT Introcytoplasmic sperm injection was introduced in 1991 in the Centre for Reproductive Medicine Brussels Free University. 201 ICIS children and 131 in-vitro fertilisation children were tested by the same paediatrician at 2 years of age. The mental scale of the Bayley Test was used. The overall results for ICSI and IVF children indicate a score no lower than that of the general population.

  23. #73
    Gost

    Početno

    Moj prijasnji komentar nije bio kritika ni na ciji racun. Zao mi je ako je zvucalo tako. Nemam nikakvih informacija osim onih procitanih ovdje i na petrinom blogu, a prvi put sam cula za autoricu upravo preko price s portala. I samu me takav porod zanima, ali dalo se naslutiti bas ovdje da to nije cijela prica, pa je logicno da me zanima nastavak. Bez obzira na nastavak price, vjerujem da je Petri porod na taj nacin bio posebno iskustvo.

  24. #74

    Početno

    Kao i kod druge problematike gdje Odent zapravo uglavnom citira tudje studije tako i kod problema IVF beba, znao citirati ove "ljude u bijelom". Zasto je sada to maknuto s popisa relevantne literature ne znam, ali pretpostavljam da je pretjerao pa se prestao pozivati na takve uratke.

    Za nekoga toliko posvecenog odredjenoj problematici zapravo je jako cudno da bas on nije prvo ime neke dugogodisnje prospektivne studije. Od 60.-tuh na ovamo bi vec sigurno ima dojmljive i čvrsce utemeljene rezultate od ovih na koje se u svom nabrajanju studija poziva. Po meni bi on trebao biti pokreatc i nositelj takvih dugogodisnjih istrazivanja i pracenja.

  25. #75
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    radio je on i svoje studije, otkuda ti to da nije?
    http://www.birthworks.org/odent.html
    Dr. Odent's Publications (Indexed in PubMed)
    Bellieni CV, Odent M, et al. Ante partum bed rest and unexplained infantile crying. Minerva Pediatr. 2005 Aug;57(4):163-6

    Odent M. Putting an end to women's global slaughter: bleeding to death.
    Midwifery Today Int Midwife. 2005 Summer;(74):10-3. Review. No abstract available. PMID: 16022346 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Can the art of midwifery survive protocols?
    Midwifery Today Int Midwife. 2005 Spring;(73):12. No abstract available.
    PMID: 15835837 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. The tree and the fruit. Routine versus selective strategies in postmaturity.
    Midwifery Today Int Midwife. 2004 Winter;(72):18-9. Review. No abstract available.
    PMID: 15651444 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent MR. Making sense of rising caesarean section rates: reducing caesarean section rates should not be the primary objective.BMJ. 2004 Nov 20;329(7476):1240. No abstract available. PMID: 15550440 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Knitting midwives for drugless childbirth? Midwifery Today Int Midwife. 2004 Autumn;(71):21-2. No abstract available. PMID: 15536929 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Are caesareans the future? RCM Midwives. 2004 Jul;7(7):276. No abstract available. PMID: 15314921 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Nursing the caesarean born. Midwifery Today Int Midwife. 2004 Spring;(69):40-1. Review. No abstract available. PMID: 15124324 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Preparing the nest.Midwifery Today Int Midwife. 2003 Winter;(68):13-4. No abstract available. PMID: 14730847 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Fear of death during labour. Midwifery Today Int Midwife. 2003 Fall;(67):20-2. Review. PMID: 14596095 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Risk factors for anorexia nervosa. Lancet. 2003 May 31;361(9372):1913-4; author reply 1914. No abstract available. PMID: 12788610 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Champagne and the fetus ejection reflex. Midwifery Today Int Midwife. 2003 Spring;(65):9. No abstract available. PMID: 12710136 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Culpin E, Odent. Home breech birth.Pract Midwife. 2003 Jan;6(1):10-1. No abstract available. PMID: 12599965 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Risk factors for preterm delivery. Lancet 2003; 361: 436

    Odent M, Culpin E. Effect of immunisation status on asthma prevalence. Lancet 2003; 361:434.

    Culpin E, Odent M. Home breech birth. Pract Midwife 2003; 6(1): 10-1.

    Odent M.*** How Aphrodite, Buddha and Jesus developed their capacity to love. Midwifery Today Int Midwife. 2001 Summer;(58):12-3. PMID: 12154703 [PubMed - in process] 18

    Odent M. Eat sardines, be happy ... and sing! Midwifery Today Int Midwife. 2001 Fall;(59):19.. PMID: 12152545 [PubMed - in process]

    Odent M. *** Sexuality as a theme. Midwifery Today Int Midwife. 2002 Summer;(62):8-10. . PMID: 12101930 [PubMed - in process]

    Odent M, Colson S, De Reu P. *** Consumption of seafood and preterm delivery. Encouraging pregnant women to eat fish did not show effect. BMJ. 2002 May 25;324(7348):1279. PMID: 12028992 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** Hypothesis: preeclampsia as a maternal-fetal conflict. MedGenMed. 2001 Sep 5;3(5):2. PMID: 11976604 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** The first hour following birth: don't wake the mother! Midwifery Today Int Midwife. 2002 Spring;(61):9-12. PMID: 11951689 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** New reasons and new ways to study birth physiology. Int J Gynaecol Obstet. 2001 Nov;75 Suppl 1:S39-45. Review. PMID: 11742641 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. The ethnological approach--comparing cultures. Midwifery Today Int Midwife. 2000 Spring;(53):21-2. PMID: 11189611 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M.*** A landmark in the history of birthing pools. Midwifery Today Int Midwife. 2000 Summer;(54):17-8, 69. PMID: 11189580 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** What I learned from the first hospital birthing pool. Midwifery Today Int Midwife. 2000 Summer;(54):16. . PMID: 11189579 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Insights into pushing. The second stage as a disruption of the fetus ejection reflex. Midwifery Today Int Midwife. 2000 Autumn;(55):12.. PMID: 11189550 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** Is the participation of the father at birth dangerous? Midwifery Today Int Midwife. 1999 Autumn;(51):23-4. . PMID: 10808867 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** Between circular and cul-de-sac epidemiology. Lancet. 2000 Apr 15;355(9212):1371. PMID: 10776782 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Intrauterine pollution and human milk pollution. Pract Midwife. 1999 Oct;2(9):16-7. Review. PMID: 10723408 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. *** Future of BCG. Lancet. 1999 Dec 18-25;354(9196):2170. . PMID: 10609854 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Can research be politically incorrect? Midwifery Today Int Midwife. 1998 Spring;(45):31-2. . PMID: 10338607 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Preparing for the post-electronic birthing age. Midwifery Today Int Midwife. 1997 Fall;(43):19-20. . PMID: 10338553 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Don't manage the third stage of labour! Pract Midwife. 1998 Sep;1(9):31-3. PMID: 10026599 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Labouring women are not marathon runners. Pract Midwife. 1998 Sep;1(9):16-8. PMID: 10026595 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Active versus expectant management of third stage of labour. Lancet. 1998 May 30;351(9116):1659; discussion 1660. PMID: 9620741 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Sudden infant death syndrome. BMJ. 1993 Apr 10;306(6883):999-1000. No abstract available. PMID: 8490489 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Comments on 'Parturition pain treated by intracutaneous injections of sterile water,' by L. Ader, B. Handsson and G. Wallin (Pain, 41 (1990) 133-138) Pain. 1991 May;45(2):220. No abstract available. PMID: 1876430 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent MR. Position in delivery. Lancet. 1990 May 12;335(8698):1166. No abstract available. PMID: 1971902 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. The unknown human infant. J Hum Lact. 1990 Mar;6(1):6-8. PMID: 2310482 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Intervention: "making childbirth harder". Interview by Blanche Clark. Aust Coll Midwives Inc J. 1989 Dec;2(3):21. No abstract available. PMID: 2619601 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent MR. In praise of the traditional birth attendant. Lancet. 1989 Oct 7;2(8667):862-3. No abstract available. PMID: 2571779 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. The fetus ejection reflex. Birth. 1987 Jun;14(2):104-5. No abstract available. PMID: 3663302 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Home births. Midwives, according to Odent. Interview by Pamela Holmes. Nurs Times. 1985 Nov 20-26;81(47):27-8. No abstract available. PMID: 3852282 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Two sets of ten commandments for obstetricians. J Med Ethics. 1985 Mar;11(1):53. No abstract available. PMID: 3981574 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Childbirth in water] Katilolehti. 1985 Mar;90(2):70-3. Finnish. No abstract available. PMID: 3845993 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. Birth under water. Lancet. 1983 Dec 24-31;2(8365-66):1476-7. No abstract available. PMID: 6140561 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [The evolution of obstetrics at Pithiviers] Josanpu Zasshi. 1983 Apr;37(4):288-90. Japanese. No abstract available. PMID: 6555266 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Physiology of labor] Soins Gynecol Obstet Pueric. 1982 Jan;(8):7-8. French. No abstract available. PMID: 7038882 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Case report: labor of Mrs. J...] Soins Gynecol Obstet Pueric. 1982 Jan;(8):33-4. French. No abstract available. PMID: 6917401 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Crisis in obstetrics] Soins Gynecol Obstet Pueric. 1982 Jan;(8):2. French. No abstract available. PMID: 6917398 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Basic ideas in obstetrics] Soins Gynecol Obstet Pueric. 1982 Jan;(8):9-28. French. No abstract available. PMID: 6175025 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M [How to help the women in labor?] Ther Umsch. 1981 Oct;38(10):952-5. French. No abstract available. PMID: 7313990 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M Good birth - the Leboyer phenomenon] Cesk Gynekol. 1981 Apr;46(3):193-5. Czech. No abstract available. PMID: 7285166 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M [Justification of prophylactic cesarean section and of labor induction depending on endocrine fetal maturity] Nouv Presse Med. 1977 Sep 10;6(29):2610. French. No abstract available. PMID: 909751 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M [ Lumbar reflexotherapy. Efficacy in the treatment of nephrotic colic and in obstretrical analgesia] Nouv Presse Med. 1975 Jan 18;4(3):188. French. No abstract available. PMID: 1129076 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Letter: The little-known advantages of tubal sterilization during the puerperium] Nouv Presse Med. 1974 Mar 30;3(13):828. French. No abstract available. PMID: 4857970 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Letters: Puerperal tubal sterilization by transumbilical surgical approach] Nouv Presse Med. 1973 Dec 15;2(45):3045. French. No abstract available. PMID: 4798073 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Hydrocolpotomy and hydroculdoscopy] Nouv Presse Med. 1973 Jan 20;2(3):187. French. No abstract available. PMID: 4685026 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M [Termination of the common bile duct below the 3d portion of the duodenum. Apropos of 2 cases] Chirurgie. 1972 Mar 1;98(4):224-8. French. No abstract available. PMID: 4648813 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    Odent M. [Symptomatic treatment of Kienbock's disease by section of the anterior annular ligament] Mem Acad Chir (Paris). 1967 Oct 18;93(22):709-12. French. No abstract available. PMID: 5623690 [PubMed - indexed for MEDLINE]
    back to top

    ja sam vrlo sigurna da Odent nije citirao ljude u bijelom.
    nađi mi i jedan dokaz za to (ja ga nisam pronašla), pa ću se posuti pepelom ako treba.

  26. #76
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    sori, donekle si u pravu u vezi Odentovih studija. ovo gore su sve publikacije
    Odent je, koliko vidim, sam radio samo 3 studije , i to vezane uz cijepljenje
    http://www.birthworks.org/primalheal...uthor=Odent+MR

    no whatever, on je sakupljač tuđih studija, tj. svih postojećih u vezi primarnog perioda, a bome i osnivač Primal Health Research Centra u Londonu.
    valjda je teško raditi i jedno i drugo i zašto bi na koncu to samo po sebi bilo nešto loše.
    on je odabrao drugi put, drži predavanja liječnicima i babicama, piše knjige, drži tečajeve za doule , još uvijek povremeno asistira na porodu, sakuplja studije, prilično, ne ?

  27. #77

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ja sam se samo htjela osvrnuti na priču, koja mi je prekrasna i dirljiva. Potaknuta komentarima na forumu otišla sam pogledati i petrin blog... i čak me se i on dojmio. sva ta gorčina iz djetinstva prerasla je u ogromnu ljubav njihove nove male obitelji: bravo petra! uspjela si ono što mnogi ne uspiju... nisi reproducirala krive obrasce svojih roditelja, nego si izvukla prave lekcije iz njihovih pogrešaka.

  28. #78
    puhovi obožavaju smokve

    Početno

    8) wow! ovo je uzbudljivo poput nekog trilera u nastavcima! šteta što se nemam vremena više uključiti! ja sam ona "neodgovorna " mama iz prvog nastavka koja je rodila drugo dijete kod kuće sama :shock: , a prvo s babicom u nizozemskoj, sjećate se? saradadevii, obožavam tvoje postove! anita A-Z, prekrasan post! ljubim vas! saradadevii, uskoro možda idem u london, voljela bih te upoznati, a ne bih htjela javno objaviti e-mail! kako to izvesti? fancy usisavač, rodila si za manje od tri sata, pa ti si kandidat za neasistirani kućni porod! i ja sam rodila za malo više od tri h... moram ići, čujem cijuk moje obožavane štruklice, koju sam tako okrutno "ugrozila", zaželjevši joj dobrodošlicu u život svojim vlastitim rukama...

  29. #79
    jedna sa mib-a

    Početno

    stavljam link na zanimljivu priču slučajnog neasistiranog poroda kod kuće.
    http://mameibebe.biz.hr/phpBB2/viewtopic.php?t=24717

  30. #80
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    lijepa je ta prica s mib

    srecom da to nije bilo u HR, vec bi i nju i bebu smjestili u bolnicu nakon poroda i nakljukali ih antibioticima

  31. #81

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    svicarska
    Postovi
    1,916

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    MC, i ja se sad cudim koji vrazji kantoni njemacki, francuski, talijanski..... Kanton Bern na koji sam ja mislila u ovoj prici o babici je dominantno njemacko govorno podrucje ali u zapadnom dijelu ima dosta mjesta gdje se govori francuski. Kanton stoga ne moze biti njemacki sam po sebi.
    da, ja zivim u takvom pola-pola... dapace, u gradu koji je pola-pola... hehe...
    no to nije poanta...
    moze se roditi doma (ili u satoru tipiu u alpama kao moja poznanica) ali ne znam moze li biti neasistirano...

  32. #82
    fancy usisivac

    Početno

    Pa ne mozes zabraniti neasistirani, ima ga svuda pa tako i u Svici, sto namjernog sto slucajnog....rasprava je vise na temu da li neasistirani poticati temeljem onoga st adanas znamo o njemu a znamo da nema bas publiciranih studija o istom.



    fancy usisavač, rodila si za manje od tri sata, pa ti si kandidat za neasistirani kućni porod!
    Cuj, uvijek se gore quotano moze dogoditi, nikad ne reci nikad, samo ne iskljucivo mojom voljom

  33. #83
    puhovi obožavaju smokve

    Početno

    fancy usisavač, mislim da nema nikakve bojazni da bilo kakvo poticanje na neasistirani porod poluči masovni odaziv.

  34. #84
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Nadam se da nitko nije mislio da je osoblje foruma ikome "dilalo" ip adrese posjetitelja foruma.
    do sada to nisam nikad ozbiljno pomislila, al ne mogu ne priznati da me petrina recenica nije dodatno zbunila i uznemirila.

    mamma ju - vezano za zagrepchanina, sve ok.

    rasprava je vise na temu da li neasistirani poticati
    mene zanima (a ne imadoh vremena citati o tome) jel prirodni neasistirani porod kao ideologija dozvoljava posjete ljecniku za vrijeme trudnoce, uzv-preglede i sl. i hitnu ako ipak zagusti? postoji li dosljednost u pojmu "neasistirani" ?

    rezultat rizika koji su odlucili preuzeti.
    da se radi samo o zdravlju tj. zivotu rodilje, ne bih puno marila za to. sama je tako odlucila, pa nek sama nosi i posljedice svoje odluke. al kao roditelj donijeti takvu odluku i ici na takav - prije svega i uistinu nepotreban - rizik za dijete i mozda ga unesrecit za cijeli ostatak njegovog zivota, smatram to krajnje neodgovorno, kao sto smatram neodgovorno od strucnog osoblja (koje mora znati cak bolje nego uglavnom roditelji-laici o mogucim komplikacijama) namjerno propagirati il podupirati takav rizik. to je moje osobno misljenje proizaslo iz ove rasprave, a i najvjerovatnije mog osobnog iskustva.

    a na osnovu mog iskustva kao osobe kojoj su ljecnici spasili zivot netom nakon rodjenja, koja je slijedecih 3 godine provela vise po bolnicama nego u okrilju doma svog (a nisam postala narkomanka niti sam blizu ideji samoubojstva), mogu slobodno reci da mi o intuiciji, o "prirodnim putevima" mozemo palamudit do prekosutra, al kad dodje stani-pani, kao sto je dolazilo nekoliko puta u mom zivotu, ljubis stope ljecnicima poput fancy usisivaca, zahvalna si sto nisi rodjena u kamenom dobu i na svim mogucim dostignucima tehnike, pocev od najbanalnijeg kojeg moja mati nije imala u svojoj trudnoci - uzv.

  35. #85
    gost1

    Početno

    Saradadevii užitak je čitati vaše argumente.

    Dosta veliki problem je priznati da psiha igra veliku ulogu pri porodu.
    Ali se ide polako prema tome.

    Svi smo odrasli na medikamentima i uvjeravanjima da je naše tijelo nesposobno obraniti se od vanjskih utjecaja.
    Također nam se servira porod kao jedna vrlo ozbiljna stvar tj. proces u kojem leži bezbroj opasnosti.
    "Put u pakao je popločan dobrim namjerama", mislim da je tim putem krenula opstetricija i sada se postavlja pitanje unazad par godina, koliko su sve te stvari potrebne (intervencije)?
    Psiha se odvaja od tijela, i zaboravlja se da je to itekako isprepleteno.

    Dok ginekologija i opstetricija ne odluče prihvatiti psihologiju za svog suradnika, teško da će biti napretka u klinikama.
    Dali je netko čitao Žensko tijelo-ženska mudrost? dr Dr. Christiane Northrup.

    Preporučam za usisavačicu.

    Kirurgiju i higijenu smatram velikim boljitkom modernog društva.


    Pozdrav Rodama.

  36. #86

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa

    a na osnovu mog iskustva kao osobe kojoj su ljecnici spasili zivot netom nakon rodjenja.
    moju sestru su spasili od prekomjerne buke (oštećenje sluha sada zabranjenim antibioticima)

    Da je bio ambulantni porod ili još bolje kućni sada bi bila puno sretnija.

    Uvijek će biti priča za i protiv....

    Problem je ako se neasistirani porod shvaća kao nešto loše i neodgovorno od majke, jer se samim time udaljuje mogućnost za eventualnu potrebnu pomoć.
    Zato pamet u glavu kada slijedeći put imamo priliku komentirati nekoga tko se odlučio na takvu opciju.

    Ministarstvo bi trebalo imati osobu(e) koje bi bile zadužene za savjetovanje i praćenje takvih slučaja, naravno isključivo sa pozitivnog aspekta.

  37. #87
    puhovi obožavaju smokve

    Početno

    hej, cure, mimoilaze nam se bioritmovi . nikako da vas dočekam. meni je ova tema još uvijek vruća, valjda zato što me se tiče osobno. ova zadnja gošća je pogodila bit problema rekavši da bi i takvim rodiljama trebalo omogućiti skrb! napokon! skidam kapu i klanjam se do zemlje! u mom slučaju, nitko sretniji od mene da sam mogla imati pomoć u svom domu, ali onakvu i onoliku kakvu ja sama želim. npr. ne bih htjela pomoć u vidu strane i emocionalno neutralne osobe pri samom porodu, jer me prisustvo takve osobe INHIBIRA. ne bih se mogla u takvom okruženju opustiti kao što sam mogla sama, ili da budem doslovna, dahtati, cviliti, orgazmički stenjati itd, ukratko, slijediti svoje prirodne impulse. što ja znam, valjda sam stidljiva. bilo mi je malo bed čak i pred mužem. ako se netko ovome čudi, onda, još jednom, ta opuštenost i neinhibiranost su KLJUČNE za sam proses trudova i poroda. isto tako, što će mi gore navedena osoba da prihvati moju bebu pri izlasku iz porođajnog kanala? ja sam je sama prihvatila i to je nešto što nikad neću zaboraviti i ne bih mijenjala ni za što na svijetu. porod na ovakav način je neopisivo obogaćujuće iskustvo, a ne, poput bolničkog, trauma koju treba potisnuti i što prije zaboraviti. s druge strane, itekako bi mi dobro došlo da sam imala nekog da me nakon poroda pregleda, eventualno zašije, pregleda posteljicu. rezanje pupkovine nije zaista nikakav kunst i to može svaki muž, ako baš ne pada u nesvijest čim vidi krv. inače, da postoji negdje onakva klinika kakvu je nekad u pithiviersu imao dr. odent, nikog sretnijeg od mene! ali tako nešto u hrvatskoj... možda za tisuću godina! ili možda da zasučemo rukave i prisilimo dinosaure da izumru, istjeramo ih metlom, što ja znam. nemamo čak ni studij za babice, a kamo li nekakav studij medicine koji bi, kao što gore jedan gost navodi, učio doktore holističkijem načinu razmišljanja koji bi uzimao u obzir i utjecaj psihe na fiziološke procese? da li se holistički način razmišljanja uopće može naučiti? da li to netko od njih konfekcijskih doktora uopće želi? tja, onda bi morali u svoj posao unijeti cijelu svoju dušu i srce, a ne raditi ga kao da cijepaju drva. što se tiče rizika, ne smatram da sam svoje dijete izložila riziku, prije odlazak u bolnicu smatram visokorizičnim. lako je reći - treba pokazati zube i zahtijevati. prije bi se desilo da bi neprijateljsko okruženje koje rodilju tretira kao debila koji nikako ne može ništa znati ili osjećati poremetilo proces poroda, pa bi došlo do nekih problema (v. priču s poroda pismo doktorici k), pa bi onda oni "priskočili" u pomoć sa svojim dripovima, forcepsima, sjedanjem na trbuh i još bi bili ponosni i dobili još jednu potvrdu kako se ni jedna žena ne može poroditi bez njihove pomoći. porod je delikatan proces, za njega je potrebna atmosfera zaštićenosti i mira! ženi se mora omogućiti da se opusti u potpunoj sigurnosti i tada sve ide bez problema. raspravljanje, natezanje s bolničkim osobljem i stalni oprez da vam ne naprave nešto protiv vaše volje je toliko daleko od toga da se čudim kako se žene uopće uspijevaju poroditi u takvim uvjetima. to je isto kao npr. očekivati da se mačka koti dok je u isto vrijeme naganja čopor pasa. priroda je predvidjela takve situacije i u njima se trudovi poremete ili prestaju. ja recimo znam za sebe da se ne bih mogla u takvom stanju boriti, a poslije bih se osjećala silovanom, ako ne nešto još i gore.

  38. #88
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Čini mi se da kako god se dijametralno suprotnima čine neki od postova na ovu temu mislim da bi se sve ipak na kraju složile oko istog:
    porod je intimni događaj i ženi bi svakako trebalo omogućiti da rodi na način koji njoj najviše odgovara, sa što manje uznemiravanja, bilo to u bolnici ili u njenom domu. I ako žena želi i smatra da može neasistirano roditi, ok, ali i u tom slučaju bi trebala biti prisutna osoba koja ima medicinskog znanja potrebnog da može uskočiti ako nešto krene po zlu i koja će poslije poroda pregledati rodilju.
    O tome svi i pričamo, nitko nije protiv poroda doma, pa ni neasistiranog, ali da bi takav porod bio sigurniji treba i neka logistička podrška.Pa neka npr. babica sjedi u dnevnoj sobi i gleda tv dok se žena porađa, ali neka bude tamo netko dovoljno iskusan i sa potrebnim med. znanjem za svaki slučaj.

  39. #89
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Citiraj mama courage prvotno napisa

    a na osnovu mog iskustva kao osobe kojoj su ljecnici spasili zivot netom nakon rodjenja.
    moju sestru su spasili od prekomjerne buke (oštećenje sluha sada zabranjenim antibioticima)

    Da je bio ambulantni porod ili još bolje kućni sada bi bila puno sretnija.

    Uvijek će biti priča za i protiv....
    meni su isti ti ljecnici koji su mi spasili zivot, unistili bubrege. kako kasnije saznadosmo (od drugih ljecnika sirom zemaljske kugle), radilo se o ostecenju koje je bilo predvidivo da ce nastupit i koje se cak moglo mozda i sprijechit.

    no, da je bio ambulantni porod il jos bolje kucni ja bih nakon 2 sata bila mrtva.

    Problem je ako se neasistirani porod shvaća kao nešto loše i neodgovorno od majke, jer se samim time udaljuje mogućnost za eventualnu potrebnu pomoć.
    neasistirani porod i je nesto neodgovorno. citam ovu petrinu prichu i kao laik ne vidim nista ama bas nista pozitivno niti odgovorno u cinjenici da je zbog svoje tvrdoglavosti uspjela odugovlachit porod na 7 sati i vishe (kako sama priznaje).

    ako se netko ovome čudi, onda, još jednom, ta opuštenost i neinhibiranost su KLJUČNE za sam proses trudova i poroda
    ne cudim se uopce, naravno da je opustenost i sigurnost najbitnija, ja sam se recimo jedino mogla opustit kad sam uz sebe imala STRUCNU osobu, ni muza ni babu ni prababu koja je rodila 10 djece, nego ljecnika tj. zdravstvenog djelatnika. koliko god voljela svog muza i vjerovala mu i da sam najzdravija osoba na svijetu, ja se nikad ne bih mogla opustit da sam sama s njim bila doma za vrijeme poroda.

    i tada sve ide bez problema. raspravljanje, natezanje s bolničkim osobljem
    mozda je problem u tome sto vi ljecnicima kao strucnjacima u svom poslu ne vjerujete ? sto smatrate da kao laik i na osnovu par procitanih knjiga znate vishe nego ljecnik na osnovu dugogodisnjeg i mukotrpnog studija i velikog broja iskustva ? zasto i ne pomisliti da postoje i ljecnici (osim odenta) koji taj posao rade s ljubavlju i koji zele najbolje za svoje pacijente, a eto predlazu taj tako uzasan bolnicki porod?

    prilikom mog poroda sam lezala na stolu i molila da jos jednom pokusaju mi dati spinalnu anesteziju, ljecnik je pokusao treci put (na moj moleciv nagovor), al kad sam mu rekla da osjetim nesto u lijevoj nozi brzo je izvadio spricu i odlucili su mi dati potpunu anesteziju. sto sam se ja trebala s njima sada do prekosutra naganjavati ? zasto biti tvrdoglav i kontrirati nekome tko ima i vishe, puno vishe znanja i iskustva nego ja ?

    itekako bi mi dobro došlo da sam imala nekog da me nakon poroda pregleda, eventualno zašije, pregleda posteljicu
    malo kontradiktorno, te si stidljiva za porod al nisi da te poslije poroda pregleda. i nije mi jasno zasto i kakvu skrb vam omogucit, kad onu koja vam se nudi ne zelite prihvatit.

    p.s. htjela si vrucu temu, a ja sam ti po tom pitanju ekspert. nu, bujrum.

  40. #90

    Početno

    nitko nije protiv poroda doma, pa ni neasistiranog
    tko to kaže? jest, jest, samo jalovo mu je pisat na topicu na kojom caruje intuicija i na kojem ovacije dobivaju žene koje misle da mogu intubirat jer su to učile radit na "spravi za reanimaciju"

  41. #91

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mama courage, sve je to ok sto ti pises. Isto kao sto su ok i drugacije verzije tj. razmisljanja o porodu. BAs zato je jako vazno osigurati mogucnost izbora i odgovarajucu podrsku za svaku od opcija.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    To sto je nekome jalovo pisati, bas me cudi. Svaciji dozivljaj je jednako vazan i za njega samoga ispravan. Ali, to nas ne bi trebalo ogranicavati u ideji da svatko od nas stvari dozivljava drugacije i da bi i neistomisljenicima trebalo omoguciti pravo izbora.
    Uostalom, svima onima koji se zgrazaju kucnog asistiranog poroda omoguceno je roditi u bolnici. Bojim se da je suprotna strana ugrozena nemogucnoscu biranja.

  43. #93
    puhovi obožavaju smokve

    Početno

    mama courage, viš, ti si ležala na stolu i nekakvog glavonju molila da ti da injekciju, a ja sam se porodila posve sama i u svakom sam se trenutku osjećala potpuno kompetentno i sigurno, a sve je trajalo tri sata i nešto sitno. i, da, mislim da o porodu znam više od bilo kojeg muškarca, pa studirao on i sto godina. da sam osjetila da ne mogu, da se bojim, ili da nešto ne ide kako treba tokom trudova ili poroda, otišla bih naravno i ja u bolnicu. zamišljati da su doktori svemogući i da sve znaju je krajnje djetinjasto, draga. npr. moja vrla babica, koja je akademski obrazovana i stručnjakinja, a inače vrlo ugodna i susretljiva u usporedbi s našim doktorima (u nizozemskoj sam rodila prvi put), izvlačila mi je posteljicu u ležećem položaju, pri čemu mi je krenuo takav mlaz krvi da sam u pomislila - gotova sam. Izgleda nije, kao i svi oni, znala jednostavnu istinu da je to najgori mogući položaj jer onemogućava krvnim žilama da se brzo zatvore, zbog pritiska maternice na iste. nije znala, ili je naprosto postupala po nekakvom debilnom standardnom protokolu. zašto bi takav štetan protokol postojao? pa kao i svi ostali, slični. vjerojatno jer je njima tako jednostavnije i brže - prirodnim načinom posteljica može izaći odmah, a može i za jedan sat ili duže, pa kaj bi oni čekali? a ležeći porod i vađenje posteljice isto tako - pa kaj bi se oni možda sagibali. gubitak krvi? vrlo važno, uvijek se ženu može "spasiti" pomoću transfuzije, nije to neki bed. ja sam ostala u uspravnom položaju, posteljica je izašla bez ikakvog uplitanja i s zanemarivim krvarenjem. to je samo jedan detalj.
    ti si bila u situaciji da moliš tog muškog doktora, ti, cyberfeministica (trebalo bi fakat provesti jedno istraživanje o tome što navodi muškarce da izaberu tu profesiju, koji im je psihološki profil, TO bi bilo zanimljivo - koja je psihološka pozadina potrebe da se žene ponižava, da im se oduzima svako dostojanstvo, da se skalpelom zarezuju njihova spolovila i sl.) zato što te je isti pričvrstio za stol, a vjerojatno i dao drip + nasilno probušio vodenjak. to sve skupa je recept za nepodnošljivu bol. doktori su samo ljudi, mnogi od njih i nisu baš bog zna kako stručni, mnogi su i najjednostavnije, bedasti, greške i nemar, da ne spominjem nemoral, korupciju i ostalo, im se dešavaju svakodnevno i prepustiti se njima kao beba u potpunom povjerenju baš i nije inteligentno. mislim, naravno, porod nije mačji kašalj i normalno je osjećati strah, ali prepustiti se potpuno i nekritično nekakvim tobožnjim bogolikim i sveznajućim ljudima u bijelom je guranje glave u pijesak. TO je za mene neodgovorno i neozbiljno. svaka žena bi se i te kako trebala informirati i obrazovati da se ne dovede u situaciju bespomoćnog objekta u njihovim rukama!
    što se tiče onoga o stidljivosti, krivo si shvatila. ne radi se o nekakvoj stidljivosti neuke seljanke kako ti to tumačiš, nego je stvar u tome da su neke stvari intimne i nisu za svačije oči (ili uši). mogu to i tak reći - GLUPO bih se osjećala da me neko sa strane slušao i promatrao. evo, može tako? ajde, pusa, bok. moram ići.

  44. #94
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Gost: noko nije protiv poroda kod kuće, pa ni neasistiranog, ali...
    Da bi se shvatio smisao neke rečenice trebalo bi ju pročitati do kraja.
    Puhovi:Mislim da je MC govorila o carskom rezu i da je tu baš bilo riječ o susretljivoj osobi koja joj je htjela izaći u susret, ali očito nije išlo nažalost.Ali to će ti ona pojasniti.

  45. #95

    Početno

    O tome svi i pričamo, nitko nije protiv poroda doma, pa ni neasistiranog, ali da bi takav porod bio sigurniji treba i neka logistička podrška.Pa neka npr. babica sjedi u dnevnoj sobi i gleda tv dok se žena porađa, ali neka bude tamo netko dovoljno iskusan i sa potrebnim med. znanjem za svaki slučaj.
    to što si napisala nije neasistirani porod, ako imaš nekog iskusnog i s potrebnim medicinskim znanjem uz sebe. To nitko ne spori da je dobro rješenje.
    Neasistirani je ovo što je napravio par iz priče na portalu, koji misli da se može snaći ako nešto ne pođe kako treba jer je pročitao par knjiga i surfao po net-u....

  46. #96
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    daj gost reci ti meni, ti nasi lijecnici puni iskustva i brige za zenu toliko da u nasem rodilistu tesko mozes dobiti prirodni porod, znaci porod bez nepotrebnih intervencija, jel tebi to ok?

    ja nemam ama bas nista protiv njih, dapace, u nekim situacijama su neophodni, neke od njih cak i cijenim i kao ljude i kao strucnjake, imaju oni naravno svoje mjesto pod suncem i svoju svrhu, nitko to ne spori, ali - zasto porod jedne sasvim prosjecne mame koja radja u njemackoj u sasvim prosjecnom rodilistu toliko se razlikuje od sasvim prosjecne mame koja radja u sasvim prosjecnom nasem rodilistu?

    ona tamo dobije tretman kakav treba, bez imalo viska, i s postovanje, ne odvajaju je od njene bebe, doji ako zeli i moze samo dojiti, ne moras strazariti nocu da ti bebi ne uvale bocicu, moze proci bez nepotrebnog epiija, i bez dripa i potrude se i ponude mami ako zeli sto zeli a kod nas, od sline brige ili cega vec ne daju nam nista...ili tako tako malo a i za to malo mama mora biti nacitana i sigurna?....

    zasto misle da je nas porod njihov porod i nase dijete njihovo dijete - dok ne izadjemo iz rodilista....

  47. #97

    Početno

    daj gost reci ti meni, ti nasi lijecnici puni iskustva i brige za zenu toliko da u nasem rodilistu tesko mozes dobiti prirodni porod, znaci porod bez nepotrebnih intervencija, jel tebi to ok?
    Nije mi ok, niti sam to igdje rekla, pomislila, insinuirala ni napisala.
    Nije sve crno ni bijelo, pa tako ni ovdje ne vrijedi ona "ako nisi uz nas onda si protiv". Vrong.
    Ali ne čini mi se da je pravi put da se umjesto mijenjanja loše prakse u bolnicama žene potiču da neasistirano rađaju doma u našim uvjetima.

    A daj ti meni zrinka reci, vidim da si članica Savjeta udruge - kakav je tvoj stav o tome, misliš li da je neasistirani porod u kući nešto što treba promovirati kao poželjan model? Ukoliko bi neka od žena, potaknuta Petrinim primjerom na ovom portalu i pričama o ženskoj snazi i intuiciji odlučila roditi doma i kad bi priča, nedajbože imala neslavan završetak, da li bi ti bilo malo mučno tebi i onima koje savjetuješ? Formalno pravno, naravno, moglo bi se reći ma hajte najte...ali moralno?

  48. #98
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    oprosti gost, ja osobno mozda ne bi ni rodila doma s asistencijom a kamoli ne bez....mozda to ne bi bio moj izbor...a mozda i bi, tko ce ga znati...
    ali
    ja nikad nisam savjetovala da netko rodi doma, pogotovo bez asistencije zasto insinuiras da sam ja to rekla? zasto na mene ili na udrugu prebacujes odgovornost za taj moguci cin?

    objavili smo i druge price s poroda kod kuce ali ne s namjerom da zene pocnu radjati kod kuce tek tako nego da se procita kakva sve iskustva imaju zene koje radjaju drugacije nego sto je kod nas uobicajno....
    i naravno, divile smo se i tim pricama, zasto ne

    jedan od mojih osobnih cilj jest da se na porod prvenstveno pocne gledati kao na fizioloski cin, da mu se vrati dostojanstvo, da uvjeti radjanja budu u hrvatskoj kako trebaju biti i da moja kcer sutra moze vedrije gledati na porod nego kako mi sad gledamo i da njeno iskustvo poroda bude ljepse nego prosjecna nasa iskustva...

    i da ima izbor legalno izabrati gdje i kako zeli roditi....

  49. #99

    Početno

    hvala ti na odgovoru

  50. #100
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    i da oprosti, ja sam odgovarala na ovo od mame courage

    mozda je problem u tome sto vi ljecnicima kao strucnjacima u svom poslu ne vjerujete ? sto smatrate da kao laik i na osnovu par procitanih knjiga znate vishe nego ljecnik na osnovu dugogodisnjeg i mukotrpnog studija i velikog broja iskustva ? zasto i ne pomisliti da postoje i ljecnici (osim odenta) koji taj posao rade s ljubavlju i koji zele najbolje za svoje pacijente, a eto predlazu taj tako uzasan bolnicki porod?
    a kad bi se i ti imenovala, mozda bi i komunikacija bila laksa

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •