Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345
Pokazuje rezultate 201 do 216 od 216

Tema: Neasistirani porod kod kuće - 6. dio

  1. #201

    Početno

    Fancy, kada sam kao (bivsa) clanica Rode prije neke tri godine radila anketu u zadarskom rodilistu, a nakon iskustva tri poroda bez dripa, bila sam nemalo iznenadjena kad nam je na pitanje o dripu procelnik odjela odgovorio da se daje rutinski (kod normalnog porodjaja). Rekao je i da se moze odbiti, ali je odgovorio da se radi rutinski. Ne znam kako bi odgovorio sada.

    Voditeljice provedbe ove ankete ce vjerojatno imati podatke za druga rodilista u kojima se ta anketa tada provodila.

  2. #202

    Početno

    U Splitu se drip daje rutinski. Bar je tako bilo onda kad sam ja rađala. Baš me zanima hoće li koja od upućenijih roda ovo opovrgnuti. Možda se nešto u međuvremenu promijenilo na bolje.

    Ali, u uvjetima koji tamo još i danas vladaju, čisto sumnjam.

  3. #203

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Daj da skinemo epi s dnevnog reda- tek kad dijete anlegne na medjicu vidi se hoce li moci proci bez rezanja ili ne. Moze li proci, super, ne moze li, zareze se kako zena ne bi popucala tamo gdje treba i gdje ne treba. Da si (ste) ikad vidjele slucaj zene koja je popucala do anusa i unutar njega po crijevima, drukciju bi pjesmu pjevale o epiziotomiji.
    stvarno misliš da se ova fora može još uvijek prodati. U 2006 su odjednom u mom gradu žene za 50% postale više rastezljive (il su si doktori kupili bolje naočale).
    Fancy, eto da te pitam 101 puta: puštaš li ti svoje dijete da hoda boso, spava otkriveno i ide van u zimi u majici kratkih rukava. Toliko o tome kako žena koja je netom rodila, smrzavala se na porodu, ili ona koja se smrzavala na nekoj gumi poslije poroda (da i epizitomija i mastis i bilo koji drugi problem uz sve što sam porod po sebi nosi su stres, i slušanje sestre koja viče da se ne mogu nikakve dekice stavljati ispod plahte, iako valjda tebi to ne bi bio stres, ti ne bi plakala, nego rekla sestri ono što je slijedi).
    I da napišem po 102 puta: davanje dripa rodilji čim je došla u bolnicu, netom nakon što joj je pukao vodenjak uopće nije rutinski, samo čini da je ?
    Meni stvarno izgleda da ti pričaš o praksi u rodilištima iz neke druge države, ili je ta praksa iznenada drugačija u situacijama u kojima si ti prisutna. Ili stu tvoja mama i prijateljice rađale s tobom u nekoj drugoj državi. Naravno da ti postoci nisu nikada bili 100%, ali tvoj osjećaj da se ovi postupci o kojima govorimo nisu nikada primjenivali manje više rutiniski, je potekao ne znam od kuda. Ne da mi se sad kopirati tekstove, ali uglavom je većina sa raspravom da li je rutinska epiziotomija opravdana ili ne. Ako te rutinske kod nas nema, čemu onda tekstovi na tu temu (koje su pisali liječnici).
    Ajde ovo nije sa Rodinog foruma:
    Ali dok sam čekala sobu na odjelu, bila sam u predrađaonici od 09-13: 30h i svaka je dobila drip, bez objašnjenja, samo su im sestre nakon vizite spajale infuziju, a kad bi pitale što je to uopće, dobile su odgovor: "Doktor je odlučio da vas stavimo na drip, tako je najbolje za vas."

  4. #204

    Početno

    Što se tiče zadarskog rodilišta, slažem se sa Gostom koji spominje zadarsko rodilište: izuzev rodilja koje su zatražile izbjegavanje dripa, i rodilja koje su došle u rađaonu gotovo pred sam izgon, sve ostale moje poznanice i prijateljice dobile su drip.

    Ne poznajem valjda pukom slučajnošću skupinu žena koje su eto slučajno u tolikom broju dobile drip. Ako to nije rutinski, onda ne znam što je.

  5. #205

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Citiraj fancy usisivac prvotno napisa
    Upravo zato sam i pitala koja tocno rodilista jer mi se izjava o rutini ucinila prejudiciranom. Nisam mislila nista lose. Jer opet poznam vise zena koje su rodile bez dripa nego s njim.
    a na ovo bih imala komentar, da su te žene valjda poznavale tebe i prije poroda, možda ste o tako nečem i pričale, ili i one same spadaju u krug onih koje su se informirale; a većina onih koje su se imalo informirale o dripu prije poroda, našle su neki od načina da ga izbjegnu (npr. kao Felix odu u Austriju) . Ali to je još uvijek na žalost manji dio. Mada mi se čini da se u zadnjih godinu dana situacija ubrzano mijenja. Za godinu dana će možda ispasti (nadam se) da tako nikada nije niti bilo.

  6. #206
    fancy usisivav

    Početno

    a na ovo bih imala komentar, da su te žene valjda poznavale tebe i prije poroda, možda ste o tako nečem i pričale, ili i one same spadaju u krug onih koje su se informirale; a većina onih koje su se imalo informirale o dripu prije poroda,
    Mama me nije poznavala prije no što me rodila, niti sam ja ikako utjecala da ona ne dobije niti jednom drip u svoja tri poroda. I nij eona jedina u Sb rodilistu koja je rodila bez dripa. I na tu temu mi se ne da elaborirati. Za Zadar mogu bas konkretno pitati jer tamo imam dva frenda ginekologa. Znam da im je ravnatelj ginekolog i ito pred penziju pa me ne cudi njegova izjava iako to ne ovisi o ravnatelju niti procelniku koji se u radjaoni uglavnom pojavljuju protokolarno vec o babici i doktoru prisutnom na necijem porodu.




    Fancy, eto da te pitam 101 puta: puštaš li ti svoje dijete da hoda boso, spava otkriveno i ide van u zimi u majici kratkih rukava. Toliko o tome kako žena koja je netom rodila, smrzavala se na porodu, ili ona koja se smrzavala na nekoj gumi poslije poroda (da i epizitomija i mastis i bilo koji drugi problem uz sve što sam porod po sebi nosi su stres, i slušanje sestre koja viče da se ne mogu nikakve dekice stavljati ispod plahte, iako valjda tebi to ne bi bio stres, ti ne bi plakala, nego rekla sestri ono što je slijedi).
    TinaZ, daj malo razmisli kakve ja veze imam uopce s ovom tvojom tvrdnjom. Ti cijelo vrijeme meni zelis namentnuti neke stavove koji se uklapaju u tvoju mentalnu onaniju. Di sam ja to napisala da je to uredu pa da bi ja sad tebi morala nesto objasnjavati i pravdati se. Ne znam zasto bi se zena morala smrzavati nakon poroda. To mi je nedopustivo s bilop koje pozicije. Uopce nema diskusije o tome. I kog vraga TinaZ mene prozivas zbog toga, sta sam ja rekla nesto o tome da se treba smrzavati jer je to eto pozeljno. Daj mi kvotaj sto sam napisala o tome smrzavanju nakon poroda. I ako je pacijentu hladno trazi sestru da ga pokrije. Gumirano platno je druga prica, ne drzi mi vodu nikako, cak se ljidi zale da ih ta guma grije jer ne dozvoljava kozi disanje, osobito ljeti. A ovo s gumom ispod plahte bi eto volila da mi se ukljuci koja fizicarka ovdje pa da me poduci na koji nacin bi gumirano platno ispod plahte utjecalo na to da se zena smrzava, znaci ne lezi zena na gumiranom platnu nego na plahti ispod koje je gumirano platno. kazem u praksi se zale da ih grije jer je nepropusno.

    manje više rutiniski
    ja bi prvo rascistila sta ti tocno s ovom tvrdnjom zelis reci. Rutinski je ono sto radis svima. To je rutina. E sad rutina moze biti dnevna, tjedna, mjesecna. Ne znam na kakvu ti tocno rutinu mislis. Ja kad kazem da nesto radimo rutisnki onda to znaci svima: recimo rutinsi radim EKG svima u hitnom prijemu, ako nesto radim 50% pacijenata onda to vise nije rutinski.

  7. #207

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    ne da mi se odgovarat na tvoja ostala pitanja, a ovo istina nisi napisala ti nego neki od anonimus gostiju, koji pokušava ostaviti dojam da ne kuži ono što mu nep odgovara, pa se ispričavam:
    Tvoja frendica nije bila jedina kojoj su noge visile, a pripada u malen postotak onih koje su nakon poroda imale problema. To se moze pripisati hladnoci, oslabljenom imunosustavu, stresu (koji nije nuzno nastao jer je radjala u hladnoj radjaoni) i jos kojecemu. Fascinira me tvoja (i vasa) lakoca kojom donosite sudove na temelju polovicnih informacija i vjerujete u njih kao u Bozje slovo. Nemas pojma zasto je kod nje to nastalo. I pametnije je da sutis jer kad zines o tako necemu, vidi se da imas stav donesen na temelju svoje netrpeljivosti i nepovjerenja prema hr zdravstvenom sustavu, a poduprijet svojim neznanjem. genijalno mi je ovo da se netko svadjao danima o tome dal da donese dekicu ili ne (pitanje je sad). Sto ju nije samo donijela? Bi li ju izbacili iz bolnice?
    I zadnje, daj mi objasni svezu ovih stvari- epiziotomija, beba na bocici i mastitis? Mastitis i beba na bocici jos ajde, al kakve veze ima epiziotomija s tima?
    Baš što se tiče te gume, već sam od par ljudi koji su ležali u bolnici (i muških) čula da je spominju, u mislu preznojiš se, plahta sva mokra, a ispod guma koja hladnoću samo pojačava. E pa ovom gostu je valjda bilo super, ona ili on nema pojma da se eto čudom čudnim, i od bolova (sad će mi opet pričati netko bajke kako epiziotomija ne boli), od stresa što dojenje ponekad boli, što grudi kod mastitisa bole - može preznojavati. I da imunitet može biti ne baš na visokoj razini tada, pa u kombinaciji sa dugotrajnim smrzavanjem, eto može dovesti do toga da žena baš uživa u svojim bolničkim poslijeporođajnim danima. I poželi to još jednom. Al šta ćeš kad čovjeku treba crtati.
    Inače za samu gumu mi je prihvatljvo da se stavlja kao zaštitira madraca, ali ako si netko želi staviti ispod neko toplije platno, tko je sestra da to brani. Istina, trebala ju je najuriti van. Što vrijedi i za liječnike koji si previše dozvoljavaju; i što ovdje spomenuti gosti i ne znam tko već trudbi da se treba postaviti i reći kad nešto prelazi granicu tolerancije. Ali žena je inače dobra i blaga, i na takve stvari nije spremna (ako netko može vjerovati da eto i takve pacijentice postoje).
    Ali ne da mi se više ovdje stvarno postati, jer se neki prave da ne kuže kad im tako odgovara, a onda odjednom kuže sve pozadinske stvari kad im opet odgovara. Što se tiče ovdje spomenutih gostiju, ovo samo dokazuje koliko je pustiti se u ruke osoblju koje ne poznaješ katastrofalno. Kod nas to vrijedi još uglavnom samo u ginekologiji, i to većim dijelom na porodu. Jer ja se bez obzira na stručnost/nestručnost gostiju i ostalih, nakon malo upoznavanja stavova, iz razloga uvjerenja potpuno oprečnih mojima, ne bih se pustila njima na skrb.
    A obzirom da u porodu nikada nemaš mogućnosti provjeriti i barem donekle upoznati osobu koja će ti asistirati na porodu, i obzirom da moje iskustvo sa provog poroda kada sam imala neograničeno povjerenje koje je grubo iskorišteno, vodi tomu da nemam više povjerenja kod ulaska u rodilište, dok ga svaka osoba na neki način ne potvrdi, opravda itd.
    Za sve ostale svoje liječnike, mogu reći da imam povjerenja, ali koje se više temelji na mogućnosti da ih promijenim ako ustvrdim da to moje povjernje ili iskorištavaju ili na drugi način postupaju kako meni ne odgovara.
    U porodništvu za sada toga nema, i po meni je to srž problema, a ne rigidnost HR ginekologa, prosječna starost liječnika i ostalo. Mada niti to nije beznačajno. I kako Fancy kaže, da njezini kolege koji su svi redom mlađi, su vidjeli i neke potuno neuznemirene porode; i ne bi se iščuđavali kad rodilja traži nešto nalik tome. Ali eto moja iskustva su da to ipak ne vrijedi za sve. A liječnici koji se iščuđava i koluta očima što netko traži manje kemije, manje svjetla, više topline itd., definitivno ne može zaslužiti moje povjerenje. Kada bude konkurencije, stvari će se mijenjati.
    Do tada, netko se odlučuje na porod u Rijeci, netko u inozemstvu, neki čak i u Varaždin dolaze (eto stvari se mijenjaju, što me osobito veseli da vrijedi i za moj grad), a neki rađaju doma.

  8. #208

    Početno

    Tinna, pa sama si odgovaras na pitanja:

    stvarno misliš da se ova fora može još uvijek prodati. U 2006 su odjednom u mom gradu žene za 50% postale više rastezljive (il su si doktori kupili bolje naočale
    zar se nismo slozili da mladji narastaji lijecnika vise NE rade rutinski epi, vec cekaju da vide kad dijete nalegne na medjicu. Ili se tebi treba sve crtati u toj tvojoj, fancy je dobro rekla, mentalnoj onaniji? U cemu je tvoj problem- silno zelis dovesti u vezu upalu bubrega kod tvoje poznanice i hladnocu? Mozes, svakako, ali ne mozes sa tolikom sigurnoscu tvrditi da je to uzrok njenoj upali bubrega. Nitko nikada nije rakao da je u redu da su zenu ostavili da se smrzava- daj pastaj taj dio gdje je itko od nas rekao da je to u redu !
    I kad vec pastas moj dio, sto meni odgovaras o gumi? Ja gumu nigdje spomenula? Ili? U svojoj mentalnoj onaniji i stavu "ja sam u pravu i gotovo" ne znas ni procitati?
    I daj prestani o tome- meni radjaona bila topla, dapace, ja se ne preznojavala od stresa (od hormona, to da, to je uobicajeno poslije poroda), nemala mokru plahtu, cak imala i svoju dekicu, a prestala piti antibotike osam mjeseci nakon poroda zbog upale bubrega. Mislim, prestani o tome kako su joj zbog hladne radjaone unistili postporodne dane itd. itd. Shvati da se te stvari dogadjaju- da su bubrezi pod iznimnim naporom tijekom trudnoce. Hladnoca sigurno nije pomogla, al shvati da nije JEDINA kriva, ako je kriva uopce.


    I dobra mi je fora gdje se opisuje kako je sestra isla i stavljala drip jednoj po jedno u predradjaoni. Toplo preporucujem citati s razumijevanjem- drip je svaka vrsta infuzije, ne samo ona koja u sebi sadrzi hormone za pojacavanje trudova. Koja od vas oze sa stopostotnom sigurnoscu ili recimo (valjda taj jezik razumijete- zakleti se u svoje dijete) da je to bio bas taj the "drip" za trudove, a nije bila, recimo, obicna glukoza?
    Jer, kao sto so vidjeli, sklone ste i infuziju preparea koju su zeni dali za sprjecavanje trudova i da joj maternica omeksa prije carskog prozvati dripom i dozivljavati ju kao pogresku lijecnika jer joj je, eto, dan drip.

    [/quote]Inače za samu gumu mi je prihvatljvo da se stavlja kao zaštitira madraca, ali ako si netko želi staviti ispod neko toplije platno, tko je sestra da to brani.
    Gle, dajte se naucite da bolnica ima pravilnike i da osoblje mora postupati po tim pravilnicima. Upitas li sestru smijes li s odjela na kavu, ona ce ti svakako reci da ne smijes. Odes li sam ne moze ti nista reci. Razlik aje u tome- u prvom slucaju odgovornost je na njoj, u drugoj na tebi. Ne mozes imati svoju deku, ali ju mozes donijeti. Mozes traziti sestru jos jednu bolnicku deku. Mozes svasta, ali ne mozes traziti od nje da se ponasa protivno propisima bolnice jer onda ona, ulove li ju, riskira radno mjesto.
    I shvacam da vise neces postati ovdje. Kad vise nemas sta reci vec i dalje drvis po svojemu, a valjda dosad i sama shvacas da nemas pravo, najjednostavnije je otici.

  9. #209

    Početno

    nema edita- ovo je trebalo ovako izgledati.

    Inače za samu gumu mi je prihvatljvo da se stavlja kao zaštitira madraca, ali ako si netko želi staviti ispod neko toplije platno, tko je sestra da to brani.
    Gle, dajte se naucite da bolnica ima pravilnike i da osoblje mora postupati po tim pravilnicima. Upitas li sestru smijes li s odjela na kavu, ona ce ti svakako reci da ne smijes. Odes li sam ne moze ti nista reci. Razlik aje u tome- u prvom slucaju odgovornost je na njoj, u drugoj na tebi. Ne mozes imati svoju deku, ali ju mozes donijeti. Mozes traziti sestru jos jednu bolnicku deku. Mozes svasta, ali ne mozes traziti od nje da se ponasa protivno propisima bolnice jer onda ona, ulove li ju, riskira radno mjesto.
    I shvacam da vise neces postati ovdje. Kad vise nemas sta reci vec i dalje drvis po svojemu, a valjda dosad i sama shvacas da nemas pravo, najjednostavnije je otici.

  10. #210

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Vidim moj post se nekako preskocio....Zasto se u bolnici gdje sam ja rodila, kao i u mnogim drugim ovdasnjim bolnicama uopce ne ceka nalijeganje djeteta na medjicu? Nego se tek nakon poroda rodilja pregleda radi eventualnih pukotina?
    Znaci li to da se u hr bolnicama ocekuje unaprijed los ishod pa se u skladu s time postupa? Jer ocito nije stvar u samoj praksi nego i u citavom pristupu porodu.

  11. #211
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    da bi se dobio točan odgovor o rutinskom davanju dripa prema točnoj definiciji rutine trebalo bi zatražiti od bolnica statistiku i uzeti u obzir i doktore pa te % vezati isključivo uz njihova imena.

  12. #212

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    Gost, daj se malo skuliraj s tom svojom onanijom i nastavi takve razgovore tamo gdje ti je to dozvoljeno (valjda na svojem radnom mjestu).

    Razlika u broju mladih ginekologa u Varaždinu između 2005 i 2006 = 0. Možda bi vrijedilo za tebe, ako nisi upućena ne komentiraj. Dake, ovaj pad epiziotomija nema nikakve veze sa brojem liječnika ili drugog osoblja, kao niti ostalih uvjeta.

  13. #213
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Anonymous prvotno napisa
    Inače za samu gumu mi je prihvatljvo da se stavlja kao zaštitira madraca, ali ako si netko želi staviti ispod neko toplije platno, tko je sestra da to brani.
    Gle, dajte se naucite da bolnica ima pravilnike i da osoblje mora postupati po tim pravilnicima.
    zašto je onda u Varaždinskoj bolnici stol za rađanje prekriven s zelenom plahtom? pa za vrijeme poroda se koristi dosta plahti.
    zar ne bi higijenski zahtijevi trebali biti isti za sve hrvatske bolnice

  14. #214
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    ja bih zavrsila sa citatom, zamislite, jednog lijecnika , dr stanojevic

    Trudnoću i porod potrebno je više smatrati bio-socijalnim stanjem nego medicinskim problemom, što onda smanjuje medikalizaciju i primjenu postupaka čija je učinkovitost upitna i rijetko u skladu s principima „na dokazima zasnovane medicine” (6, 7, 32). Trudnicu i rodilju je potrebno promatrati više kao majku a ne pacijenticu koja je bespomoćna, pasivna, nesposobna shvaćati te koja je sklona nesuradnji (32). Taj tzv. medicinski pristup perinatalnoj skrbi ograničava njezin napredak, dok ujedinjavanje medicinskog i socijalnog pristupa omogućuje da osim strukturi skrbi, veću pozornost posvetimo i njezinome sadržaju (6, 7, 32). Jako je važno da se unaprijedi uloga žene u definiranju, planiranju, evaluaciji i odabiru perinatalne skrbi (4, 6, 7). To se može postići učinkovitijom organizacijom perinatalne skrbi, poboljšanjem sadržaju skrbi, imajući stalno na umu ženino zadovoljstvo kakvoćom pruženih usluga (4, 6, 7, 32). Stoga je važno skratiti boravak zdrave majke i zdravog djeteta u rodilištu kako bi se smanjili troškovi, ali i nepovoljni učinci hospitalizacije na majku i dijete te njihovu odvojenost od obitelji (4, 5, 6, 7) . U nekim hrvatskim rodilištima odnose prema majci i novorođenčetu je posesivan i protektivan, kako bi se majku i dijete zaštitilo od tobožnjih mogućih negativnih utjecaja međusobnog kontaktiranja, a pogotovo kontaktiranja s ocem i/ili braćom i sestrama, što može ometati uspostavu veza unutar obitelji (4, 5, 6, 7, 32). U hrvatskim jedinicama novorođenačke intenzivne skrbi premalo je učinjeno na uvođenju i prakticiranju skrbi usmjerene prema obitelji, iako je njezin pozitivan utjecaj na zdravlje majke i djeteta neupitan (6, 7)

  15. #215
    fancy usisivac

    Početno

    MGrubi, ono sto ti zoves zelene plahte su u 90% slucajeva sterilne plahte ili vece komprese. Samo ne kuzim kakve veze ima jel plahta zelena ili bijela s ovim o cemu prica TinaZ a to je utjecaj gumiranog platna na upalu bubrega. Gumirano platno je gumirano platno, iskljucivo sluzi kao zastita madraca na krevetima, ondje gdje su jos stari madraci a to je vjerojatno velika vecina nasih bolnica. Nove smo dobili prije pola godine i od tada nemamo gumirana platna na njima. Mokra plahta preko gumiranog platna se ne rjesava umetanjem dekice izmedju plahte i gumiranog vec promjenom mokre plahte, bijele ili zelene svejedno, i nikako drugacije.

    Zrinka:
    ja bih zavrsila sa citatom
    Sta je negdje dogovoreno zakljucavanje topika kad bi ti zavrsila.
    Ovo je jako lijepo od Stanojevica kojeg iznimno cijenim ali je isto tako općenito i nedefinirano da se s time nitko nece pomoci. A i on se ogradjuje s onim " u nekim hrvatskim rodilistima"

  16. #216
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    zakljucavam jer ste natukle vec 5 stranica i otvaram vam Neasistirani porod kod kuće - 7. dio gdje mozete nastaviti

Stranica 5 od 5 PrviPrvi ... 345

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •