Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 77 od 77

Tema: Dr. Michel Odent: Emotivno stanje majke i prenatalna skrb

  1. #51
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    meni je uzv malo visak. jedino bi ga napravila da vidim spol, tome ne mogu odoliti. znatizeljna sam, sta cu

    i kod "prenosenja", da se vidi plodna voda i ovo.

    ovi double i triple testovi su mi isto visak. osim u slucajevima kad netko bas hoce, jer ima obiteljsku povijest ili nesto.

    vaginalni pregledi su mi i visak, i neugodni, bas mi je bezveze da mi neki tamo tip rosta dole. malo ponizavajuce. a i da mi veli da sam otvorena, kaj da napravim?

  2. #52
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Kao što je vidljivo na ovom forumu barem 50% žena koje su bile na UZV u ranoj trudnoći (do 12 tj.) izložene su stresu i dodatnim pregledima.
    "Ne vidim dobro plod","Ne vidim otkucaje","Veličina ne odgovara tjednima trudnoće"...itd.I,naravno"Dođite ponovo za 5 dana","...tjedan dana",..."deset dana."
    A u međuvremenu...drhtite od straha.
    Kaže meni moja susjeda koja je u 17 tj. trudnoće da prije svakog pregleda" umire od straha" da li će doktor naći nešto loše.
    A do kraja ima još dosta dana ...

  3. #53
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    ako se jednom u 6 tjedana (ko što je praksa kod njega) ne napravi uzv na kojem se ipak vidi napredovanje ploda
    sto se moze uciniti ako se vidi nenapredovanje ili slabo napredovanje?
    ne znam, nisam ginekolog, možda još neki test koliko mi je poznato neke anomalije mogu ukazivati na dijabetes, tlak, neprokvrljenost posteljice ili nešto slično...........
    a opet nije mi jasno, ako se ne može ništa, čemu onda i ta tri uzv pregleda u trudnoći :?

  4. #54
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Kad se samo sjetim svoje trudnoće, pregleda, UZVa, iščekivanja, strepnji... .

    Sreća da s vremenom sazrijevamo, doznajemo nove stvari, radimo na sebi i povjerenju u svoje tijelo, a ni instinkti nisu zanemarivi.

    Kada gledam unatrag shvaćam da je trudnoća, osim laganog krvarenja (implantacijskog) bila uredna, dijete je super napredovalo unatoč mom nedebljanju, a najveću korist je imao moj dok (ne sporim njegovu stručnost, ljubaznost i raspolaganje ali što je previše je zaista previše)...

  5. #55

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    a opet nije mi jasno, ako se ne može ništa, čemu onda i ta tri uzv pregleda u trudnoći
    uzv nije dijagnosticka metoda (iza koje slijedi terapija), nego je samo skrining. Pokaze (nekad tocno, nekada ne) kako stvari stoje/ne stoje.


    Od "terapije" moze ponuditi vecinom samo pobacaj.

  6. #56
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Pouzdano znam, doduše ne iz vlastitog iskustva, da se za vrijeme trudnoće mogu liječiti srčane mane ili možda anomalije u razvoju srca djeteta koje su se, naravno, uočile na ultrazvuku jer ne znam kako bi se to drugačije dalo uočiti :/
    I sad ako je trudnica bila na uzv-u jednom od ta tri puta u trudnoći, pa se to uočilo možda prekasno, uzalud je bilo išta liječiti. Iako znam da se baš upravo zato i radi uzv u određenm tjednima koji su presudni za razvoj :?
    Ovako kad se prati češće, pa se ranije otkrije, možda se ranije može i pomoći...........opet ovo govorim samo logički na temelju nekih dosadašnjih saznanja :/

  7. #57
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    ako se jednom u 6 tjedana (ko što je praksa kod njega) ne napravi uzv na kojem se ipak vidi napredovanje ploda
    sto se moze uciniti ako se vidi nenapredovanje ili slabo napredovanje?
    kiretaža?
    ili jednostavno čekati spontani.
    recimo u Engleskom NHS-u (national health service), a čini mi se i u još mnogim drugim zapadnjačkim modelima antenatalne skrbi, kiretaža se samo iznimno prakticira, ako se ništa ne događa nakon podužeg čekanja(koje može biti i tjkednima).
    smatra se da je kiretaža, zbog neminovnog oštećenja gornjeg sloja endometrija, lošiji izbor, jer lakše dođe do komplikacija, infekcija ili prevelikog krvarenja nego kad do pobačaja dođe spontano.

  8. #58
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    prije svakog pregleda" umire od straha" da li će doktor naći nešto loše.
    Tako i ja.
    Izmedju pregleda sam skroz opustena, uzivam u svakoj sekundi. A onda, dan prije pregleda, napetost raste i pocnu me lupati paranoje da ce sigurno ginicka naci nesto lose.

  9. #59
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    prije svakog pregleda" umire od straha" da li će doktor naći nešto loše.
    Tako i ja.
    Izmedju pregleda sam skroz opustena, uzivam u svakoj sekundi. A onda, dan prije pregleda, napetost raste i pocnu me lupati paranoje da ce sigurno ginicka naci nesto lose.
    I onda, s trecim djetetom, odlucis uzivati u trudnoci i otici na preglede tek kad si skroz mirna s tim.

  10. #60
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    a opet nije mi jasno, ako se ne može ništa, čemu onda i ta tri uzv pregleda u trudnoći
    uzv nije dijagnosticka metoda (iza koje slijedi terapija), nego je samo skrining. Pokaze (nekad tocno, nekada ne) kako stvari stoje/ne stoje.


    Od "terapije" moze ponuditi vecinom samo pobacaj.
    Potraži priču Danijele Horvat na ovom forumu, pa ćeš vidjeti da baš i nije tako.

  11. #61
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    a opet nije mi jasno, ako se ne može ništa, čemu onda i ta tri uzv pregleda u trudnoći
    uzv nije dijagnosticka metoda (iza koje slijedi terapija), nego je samo skrining. Pokaze (nekad tocno, nekada ne) kako stvari stoje/ne stoje.


    Od "terapije" moze ponuditi vecinom samo pobacaj.
    Potraži priču Danijele Horvat na ovom forumu, pa ćeš vidjeti da baš i nije tako.
    ja sam se referirala na nju jer je i osobno poznajem, pa znam i priču i ishod

  12. #62

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    namjerno sam napisala "vecinom pobacaj".
    I u prici koju spominjete je postojala 50 postotna sansa da se on ponudi.

    Situacije u kojima je moguce aktivno pozitivno utjecati na ishod trudnoce su rijetke.
    Mozda se u buducnosti tehnologija toliko razvije pa ce biti moguce puno vise aktivno utjecati na ocuvanje zivota, ali to trenutno nije slucaj.

    Drugi problem je sto je uzv tijekom trudnoce uveden u siroku upotrebu bez prethodno obavljenih istrazivanja o njegovom utjecaju na dijete koje se razvija u majci (a i na psiholoski utjecaj na majku).

  13. #63
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj Saradadevii prvotno napisa
    I u prici koju spominjete je postojala 50 postotna sansa da se on ponudi.
    mislim da bi svakoj majci i 5%-tna šansa bila dovoljna da pokuša lijekovima spasiti bebu, a kamoli 50%-tna.

    Hm, ne znam, ja samo želim da me netko razuvjeri da češća primjena uzv-a u trudnoći (još uvijek nedokazano štetna - pogotovo ukoliko se primjena svodi na par minuta u kojima se može svašta vidjeti) može biti itekako korisna.
    Meni osobno, za duševni mir jer ja sam pak obrnuti slučaj - strahujem baš onda kad se ne uvjerim da je sve u redu.
    S obzirom da sam controlfreak i želim imati sve pod kontrolom, ne bih si mogla oprostiti da se nešto moglo uočiti uzv-om i eventualno poduzeti (iako prihvaćam da ima puno slučajeva u kojima se ne može, ali JA ih svejedno želim znati), a ja ga recimo nisam napravila.
    Još uvijek nisam dobila odgovor što se podrazumijeva vođenjem trudnoće u smislu mjesečnih pregleda bez uzv-a.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    U austriji zdr. osig. financira dva uzv pregleda. Oni procjenjuju da su dva dovoljna. I treci se napravi u bolnici, organscreening. S tim da su meni lijecnici uvijek napominjali kako se ne radi o pouzdanoj metodi nego se samo procjenjuje rizik itd. Pa tko zeli, moze.

  15. #65
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    što se podrazumijeva vođenjem trudnoće u smislu mjesečnih pregleda bez uzv-a
    Kontroliranje trudnoce meni podrazumijeva (i s time bi se osjecala ok): mjerenje tlaka i provjeru urina na proteine i eventualno secer, vaganje (ako bas mora ali to doista mozes i kod kuce pratiti), mjerenje fundusa (da se poprati raste li beba) i slusanje bebinog srca fetoskopom.
    Sve dodatno mi je prihvatljivo samo uz indikaciju.

  16. #66
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    što se podrazumijeva vođenjem trudnoće u smislu mjesečnih pregleda bez uzv-a
    Kontroliranje trudnoce meni podrazumijeva (i s time bi se osjecala ok): mjerenje tlaka i provjeru urina na proteine i eventualno secer, vaganje (ako bas mora ali to doista mozes i kod kuce pratiti), mjerenje fundusa (da se poprati raste li beba) i slusanje bebinog srca fetoskopom.
    Sve dodatno mi je prihvatljivo samo uz indikaciju.
    U potpunosti se slažem, međutim i tlak i vaganje, pa čak i urin i šećer svatko (s doduše malo iskustva i znanja, koje sad već recimo mogu reći da imam) može pratiti od kuće (nisam kriva što baš sve te spravice imam na raspolaganju s obzirom da svatko u familiji pati od nečeg ), tako da u tom smislu mjesečni pregledi zaista nisu potrebni, nego ukoliko primjetim da su neke od tih vrijednosti premašene, onda eventualno treba pribjeći dodatnoj pretrazi.

    Mislim da je važno i da se pregledom ustanovi je li cerviks zatvoren, iako baš da se radi o nekom problemu, sumnjam da i to ne bih na neki način sama uočila :/

  17. #67
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa

    Mislim da je važno i da se pregledom ustanovi je li cerviks zatvoren, iako baš da se radi o nekom problemu, sumnjam da i to ne bih na neki način sama uočila :/
    Taj pregled ako je rutinski, nista ne znaci. Stanje cerviksa je trenutno stanje. I jos mozes zaraditi kakvu infekciju od pregleda - bez obzira koliko lijecnik pazio.

    Utvrdjivanje stanja cerviksa ima smisla kad zena ima trudove, bolove, nenormalni iscjedak,... Sve ostalo je cackanje mecke...

  18. #68

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ja nikad nisam imala vaginalni porod tijekom trudnoca, osim kod prvog posjeta. Isto se smatra nepotrebnim, a moze biti i stetno.

  19. #69
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    MIslis PREGLED, jel da?
    Ja sam imala prvi pregled. I u prvoj trudnoci jos jednom kad sam imala prijevremene trudove.

  20. #70

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Da, pregled.

  21. #71
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    U potpunosti se slažem, međutim i tlak i vaganje, pa čak i urin i šećer svatko (s doduše malo iskustva i znanja, koje sad već recimo mogu reći da imam) može pratiti od kuće (nisam kriva što baš sve te spravice imam na raspolaganju s obzirom da svatko u familiji pati od nečeg ), tako da u tom smislu mjesečni pregledi zaista nisu potrebni, nego ukoliko primjetim da su neke od tih vrijednosti premašene, onda eventualno treba pribjeći dodatnoj pretrazi.

    Mislim da je važno i da se pregledom ustanovi je li cerviks zatvoren, iako baš da se radi o nekom problemu, sumnjam da i to ne bih na neki način sama uočila :/
    Ne moze svatko sve ovo pratiti od kuce jer nema svatko love da si kupi tlakomjer. Ne zna ni svatko mjeriti tlak na analogni tlakomjer koji je pouzdaniji od digitalnog.
    Takodjer, nema svaka zena love za kontrolne trakice pa je jeftinije da se kontrolira kod lijecnika nego da se na recept dobivaju trakice za svaku trudnicu za kucni test.
    Itd.

    Ja se slazem da mjesecni pregled nije potreban, ako se osjecas ok i samopouzdano da ti ne treba, osobno bi mi bilo prihvatljivije da je svakih 5-6 tjedana, ali govorim sto je po meni rutinski pregled u trudnoci, za prosjecnu zenu koja se zeli kontrolirati kod lijecnika.

  22. #72
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    I ja potpisujem uzasno uznemiravajuce posljedice pretjeranih pregleda. U prvoj trudnoci mi je jedna privatnica dijagnosticirala pobacaj jednog blizanca i prijetnju za drugu bebu. Nakon toga me samo nonsalantno poslala da si malo "odlezim" doma dok ne dodje vrijeme za sljedeci pregled. Mislim da sam plakala i tresla se od muke tjedan dana, kad je mm () rekao da idemo po drugo misljenje. I ispalo je da nista od svega nabrojanog nije bilo tocno!!!

    U drugoj trudnoci me je druga ginica slala od jednog do drugog uzv-a (malo kod sebe, malo u bolnicu), "za svaki slucaj", dok nisam pukla od sati provedenih u cekaonici, isprepadavanja zbog rezultata triplea i pokusaja da me jos koji put posalje na OGGT (bez ijedne indikacije da imam problema sa secerom). Pa mi je za smirenje dala normabele. E onda sam stvarno poludila i ostatak trudnoce provela manje ili vise bez pregleda, doma, u miru i tisini.

    Oba puta je trudnoca pocela, trajala i zavrsila skroz neproblematicno i danas imam dvoje prekrasnih Ako bude trece, samo ce me neki ozbiljni simptomi natjerati da odlazim na mjesecne preglede. Ovakav si tretman i maltretiranje vise necu priustiti.

  23. #73
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    glupo mi je udarati kontru, jer će biti da je udaram samo kontre radi. al u mom je slučaju (ok, priznajem bila je i rizična trudnoća) svaki pregled značio olakšanje. prvo bih bila radoznala vidjeti kako napreduje beba, a kad bi čula da je sve u normali, bila sam presretna.

    i moji pregledi (recimo krvi) su mi bili bitni, kad su se rezultati počeli mijenjati, znali smo da će se to dogoditi i znali smo kako dalje postupati.

    znači ima na ovoj planeti i žena koje nisu smirene kad ne odu na preglede. čisto da se ne izgubi iz vida.


    uzv nije dijagnosticka metoda (iza koje slijedi terapija), nego je samo skrining. Pokaze (nekad tocno, nekada ne) kako stvari stoje/ne stoje.

    Od "terapije" moze ponuditi vecinom samo pobacaj.
    i u čemu je problem ? što bi ti htjela od uzv ? :? pa zna se što je uzv i čemu služi.

  24. #74
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Ja bih zapravo najradije preskočila one zadnje preglede u bolnici.
    Moram priznati da su mi oni bili jedini uznemiravajući kad sam od potpuno nepotrebnog očaja znala i satima doma plakati samo zato jer me netko tamo ubio u pojam nečime što bih možda očekivala od fizerke ili vodoinstalatera, ali od jednog doktora ili primarijusa da mi kaže: pa tko vam je to do sada vodio trudnoću, sigurno ne........ali očito ima svačega.
    Ono načekavanje tamo po dva sata samo zato da bi mi netko stvarno samo pogledao urin i izmjerio tlak, eventualno tek na zadnjem preslušao fetoskopom i provjerio plodovu vodu - to je pak ZA MENE i više nego nepotrebno.
    Iako slažem se, u prvoj trudnoći sam jedino na početku izvadila krvnu grupu i kad sam već vadila krv, napravila i KKS (iako isto nepotrebno, ali usput), a svi ostali testovi ukoliko stvarno nema nekih očitih indikacija, zaista su samo mučenje - pogotovo OGGT (na koji svjesno nisam išla pod pretpostavkom da jedino od toga mogu dobiti šećernu bolest ).
    UZV ipak još uvijek smatram nečim što može biti korisno.

  25. #75
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Citiraj Stijena prvotno napisa
    UZV ipak još uvijek smatram nečim što može biti korisno.
    I ja, u idealnim uvjetima kad ga lijecnik zna protumaciti, a ne proglasiti sluzni mjehuric pobacenim blizancem!

  26. #76
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    Citiraj Stijena prvotno napisa
    UZV ipak još uvijek smatram nečim što može biti korisno.
    I ja, u idealnim uvjetima kad ga lijecnik zna protumaciti, a ne proglasiti sluzni mjehuric pobacenim blizancem!
    X

  27. #77
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    glupo mi je udarati kontru, jer će biti da je udaram samo kontre radi. al u mom je slučaju (ok, priznajem bila je i rizična trudnoća) svaki pregled značio olakšanje. prvo bih bila radoznala vidjeti kako napreduje beba, a kad bi čula da je sve u normali, bila sam presretna.

    i moji pregledi (recimo krvi) su mi bili bitni, kad su se rezultati počeli mijenjati, znali smo da će se to dogoditi i znali smo kako dalje postupati.

    znači ima na ovoj planeti i žena koje nisu smirene kad ne odu na preglede. čisto da se ne izgubi iz vida.
    MC, po ovome zapravo uopće nisi u manjini, u tome i je problem.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •