Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 148

Tema: rana trudnoca - kad se vidi na uzv

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno rana trudnoca - kad se vidi na uzv

    Curke,

    Vec sam otvorila jednu temu pa molim moderatoricu ako je previse 2 teme da me slobodno prebaci, no jako sam uplasena i moram podijeliti svoje iskustvo s vama .

    Zadnja mens. je bila 23.11. sljedeca je kasnila 5 dana i 24.12. sam dobila smeđi iscjedak (mislila sam da je to pocetak men. medjutim kako mi je sutra prestalo posumanjala sam na trudnocu i test je pokazao pozitivan rezultan :D )
    Tako sretna na krilima ljubavi odletih do svog ginekologa na ultrazvuk, no nije vidio gest. mjehuric pa me poslao na betu, vrijednost je 1213.00 (je to normalno za tako ranu trudnocu? :?

    Mozda sam dosla prerano kod gin. pa nije vidio trudnocu, - znaci od ovualcije do danas je 3 tjedna - ako se racuna od pocetka men. a ne zaceca je 5 tjedana.

    Da ne kazem da nemam drz.ginek. i idem kod privatnog (a kako su praznici moje dr. ne radi pa nisam ni mogla dobiti uputnicu za betu) tako da sam jucer potrosila 500 kn na pregled i nalaz, danas me ponovno narucio, a rekao mi je da ako opet ne vdi trudnocu danas, da cu doci nakon praznika th. 7.01.
    Luda sam od brige

  2. #2
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Jeli moguče da ti je ovulacija kasnila? Dali ste imali odnose cijelo vrijeme ili ste "pikirali"? Možda je trudnoča toliko rana da se još ne vidi.

    Ne znam ništa o beti jer je nikad nisam vadila - javit će ti se tu cure koje znaju, ali nadam se da će sve biti OK

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Hvala Roza Groza, nismo nista planirali jer nakon više od godinu dana sto smo pokusavali i planirali putem ovulacijskih trakica itd. pomirila sam se sa sudbinom i ocito opustila sto je urodilo + :D samo da bude sve ok,

  4. #4
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    mene je ginićka naručila da dođem kad prođe 5 tjedana da može i UZV napraviti,

  5. #5
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Mene je gin i u prvoj a i sad u drugoj trudnoći naručio nakon 7 tjedna tak da sve lijepo vidimo,sa objašnjenjem da prije nema smisla..tipa ono nešto se vidi nešto ne pa bi se bezveze brinula.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    eto i ja sam bila smirena dok nisam otisla na uzv a sad sam luda od brige

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    13

    Početno

    ovo je moje iskustvo.
    Test mi je pokazao plusić ali sam nakon par dana primjetila smeđkasti iscjedak zbog kojeg sam otišla u bolnicu na uzv da vidi kaj je. dr. na uzv nije vidio ništa pa mi je vadio betu koja je bila 5000. Nakon 2 dana sam opet bila na uzv na kojem se vidjela gestacijska vrečica ali nije bila prokrvljena tako da su mi ponovo vadili betu. Sutradan je beta bila 10000 i taj dan sam bila na uzv na kojem se vidi plod od 2,2mm sa srčekom koje kuca. To se sve odvijalo u bolnici jer su me hospitalizirali kad sam došla sa smeđim iscjetkom a nisu ništa vidjeli na uzv.

  8. #8
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ma najbolje je ići na UZV oko 7-8 tjedna, tad se sve lijepo vidi i nema prevelikih stresova.
    AJde drži se i vjeruj da če sve biti OK. Znam da nije lako, ali najbolje ti je smiriti se i čekat sljedeći pregled

  9. #9
    thaia28 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    991

    Početno

    draga pepeljuga, vjerujem da si stvarno prerano išla na pregled.
    U slučaju ivf-a, ukoliko dođe do pozitivne bete (2 tjedna nakon transfera) doktor naručuje tek za tjedan dana prvi pregled, kada je tek moguće utvrditi postojanje gestacijskog mjehura - dakle, to bi bilo minimalno 3 tjedna nakon transfera. Iz tog razloga puno ginekologa naručuju na prvi pregled tek oko 7 tjedna, kada se očekuju već i otkucaji srca.
    Beta ti je visoka i to je dobro, pokazuje samo da se zametak dobro ugnijezdio.
    Smireno čekaj pregld, vjerujem da će sve biti u redu

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Drage moje super ste hvala svima,

    kako se s beta brojkama nisam nikad bavila sad sam procitala da je 1213.oo (vrijednost beta HCK koju sam jucer imala) za 24. dan nakon ovulacije (po mojoj racunici) normalna vriejdnost. uglavnom sutra opet idem vaditi krv i otici cu kod svog dr koji me porodio (bolinica Sveti Duh) cisto ono second opinion. I to sve na New Years Eve

  11. #11
    thaia28 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    991

    Početno

    ono što sam zaboravila napomenuti vezano uz betu - nije toliko važna njezina veličina, koliko pravilno duplanje - u pravilu bi se trebala duplati svaka 2 dana.

  12. #12
    cyber-mama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    266

    Početno

    Ne brini, bila si prerano i zato nije ništa vidio.
    Ja sam isto čim se na testu pokazao plus išla na uzv što stvarno nema smisla jer se radilo o 35danu ciklusa tj. menga mi je kasnila 5 dana i to je stvarno prerano da se bilo šta vidi.
    Sve će biti u redu samo budi smirena

  13. #13
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Definitivno si prerano otišla na pregled. Plus ti je pokazao da si trudna, tijelo će ti za koji dan (ili već sada) isto pokazati (tj. osjetit ćeš) da si trudna. Dakle, što može tu još napraviti dr sa UZV-om? Reći ti da si trudna? Pa to već znaš

    Sad si nažalost na svojoj koži naučila i negativne strane tehnologije - moguće da nepotrebno unesu nemir i kad su stvari savršeno u redu. Na zapadu se preporuča doći na pregled oko 12/13 tjedna. Ne bi bilo loše da se i kod nas uvede ta praksa - definitivno bi manje bilo trudnica u strahu i panici a koje su u stvari prerano otišle na pregled.

    Dakle, opusti se. Trudna si. Tvoje tijelo zna što mu je činiti dalje

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Hvala Anchie i svi ostali bas ste me umirile, bas sam luda da sam isla tako rano, ali mislim se ono praznici su i tako ja radoznala da dobijem potvrdu i eto...

    jedino ti privatni ginekolozi pa ne mogu vjerovati da me nakon prvog uzv narucio odmah za 2 dana i jos mi je rekao da se vidimo odmah nakon nove god. to naravno sve placam.. U biti je on rekao samo da mu je sumnjivo tako visoka beta, a na ultrazvuku se ne vidi gast.vrecica.
    Sutra cu jos ici na nalaz krvi i pregled.

    No ja lebdim od srece!!!! A tijelo, pa jako mi je trbuh napuhan ali sve ostalo je 5 osjecam se super

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    218

    Početno

    Citiraj pepeljuga prvotno napisa
    U biti je on rekao samo da mu je sumnjivo tako visoka beta, a na ultrazvuku se ne vidi gast.vrecica.
    Možda su duplići

  16. #16
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Uobicajen raspon vrijednosti beta HCG-a u krvi po tjednima trudnoće prikazan je u donjoj tablici:

    Tjedan poslije prvog dana zadnje menstruacije Vrijednost ß HCG-a, mIU/ml

    3 5_50
    4 3 - 426
    5 19 - 7.340
    6 1.080 - 56.500
    7_8 7.650 - 229.000
    9 _ 12 25.700 - 288.000
    13 - 16 13.300 - 254.000
    17 - 24 4.060 - 165.400
    25 - 40 3.640 - 117.000

    ako si u 6 tjednu i beta ti je 1231 onada je to u granicama normale, zapravo uopće nije visoka
    ne brini i pricekaj još tjedan-dva do sljedeceg pregleda

  17. #17
    jogobela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    42

    Početno

    Pepeljugice,ja sam isto jako rano otišla na prvi utz (greška,ali bila sam nestrpljiva),bila sam trudna prema zadnjoj menstruaciji 5+4,i nije se ništa vidjelo.Uhvatila me panika.Već nakon 4 dana vidio se plod 3 mm i srčeko koje kuca! Tako da ne brini ništa,najbolje je stvarno ići sa 7-8 tjedana,ovako se samo bezveze živciramo.Bit će sve ok!

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    curke hvala,

    bila jucer kod svog kak se to kaze socijalnog dr, trudna 6 tjedana, sve ok... Puse saljem

  19. #19
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    čestitam :D :D

  20. #20
    Žabica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    715

    Početno

    Tek danas sam vidjela temu... Sličan scenarij je bio i kod mene tako da sam odmah bila uvjerena da će sve biti ok
    Čestitke na trudnoći...

  21. #21
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Definitivno si prerano otišla na pregled. Plus ti je pokazao da si trudna, tijelo će ti za koji dan (ili već sada) isto pokazati (tj. osjetit ćeš) da si trudna. Dakle, što može tu još napraviti dr sa UZV-om? Reći ti da si trudna? Pa to već znaš

    Sad si nažalost na svojoj koži naučila i negativne strane tehnologije - moguće da nepotrebno unesu nemir i kad su stvari savršeno u redu. Na zapadu se preporuča doći na pregled oko 12/13 tjedna. Ne bi bilo loše da se i kod nas uvede ta praksa - definitivno bi manje bilo trudnica u strahu i panici a koje su u stvari prerano otišle na pregled.

    Dakle, opusti se. Trudna si. Tvoje tijelo zna što mu je činiti dalje
    ne u ovom slučaju, općenito - a što ako je vanmaterična trudnoća?

  22. #22
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    ja bih voljela da nekako možemo napraviti distinkciju između onoga što se na zapadu ne radi zato što su stručnjaci tako preporučili i onoga što se ne radi zato što to osiguranje ne želi platiti

  23. #23
    sandraks avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    191

    Početno čestitam!!

    divno pepeljuga! čestitam ti na trudnoći!

  24. #24
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj ivy prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Definitivno si prerano otišla na pregled. Plus ti je pokazao da si trudna, tijelo će ti za koji dan (ili već sada) isto pokazati (tj. osjetit ćeš) da si trudna. Dakle, što može tu još napraviti dr sa UZV-om? Reći ti da si trudna? Pa to već znaš

    Sad si nažalost na svojoj koži naučila i negativne strane tehnologije - moguće da nepotrebno unesu nemir i kad su stvari savršeno u redu. Na zapadu se preporuča doći na pregled oko 12/13 tjedna. Ne bi bilo loše da se i kod nas uvede ta praksa - definitivno bi manje bilo trudnica u strahu i panici a koje su u stvari prerano otišle na pregled.

    Dakle, opusti se. Trudna si. Tvoje tijelo zna što mu je činiti dalje
    ne u ovom slučaju, općenito - a što ako je vanmaterična trudnoća?
    Za vanmaterničnu je također rano za vidjeti,niti tada ne bi mogli biti sigurni.Ako ne postoje oštri bolovi stvarno ne treba žuriti sa pregledom.

    Postoji Fridina priča na forumu(jako davno napisana) kada je na početku trudnoće bila hospitalizirana u bolnici i trudnoća joj se nije vidjela,a sumnjali su na vanmaterničnu.Moram potražiti tu priču...

  25. #25
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

  26. #26
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Definitivno si prerano otišla na pregled. Plus ti je pokazao da si trudna, tijelo će ti za koji dan (ili već sada) isto pokazati (tj. osjetit ćeš) da si trudna. Dakle, što može tu još napraviti dr sa UZV-om? Reći ti da si trudna? Pa to već znaš

    Sad si nažalost na svojoj koži naučila i negativne strane tehnologije - moguće da nepotrebno unesu nemir i kad su stvari savršeno u redu. Na zapadu se preporuča doći na pregled oko 12/13 tjedna. Ne bi bilo loše da se i kod nas uvede ta praksa - definitivno bi manje bilo trudnica u strahu i panici a koje su u stvari prerano otišle na pregled.

    Dakle, opusti se. Trudna si. Tvoje tijelo zna što mu je činiti dalje
    prvo bih se osvrnula na ovaj post, jer me moram priznati poprilično uzrujao. dakle, da sam ja slušala savjete iz ovog posta ili ga nedaj bože pročitala prije svoje vanmaterične trudnoće, danas me najvjerojatnije ne bi bilo ovdje među vama.plus mi je pokazao da sam trudna i tijelo mi je govorilo da sam trudna, imala sam sve simptome i sve hormone koji inače rade kod trudnica.

    što se tu može napraviti sa uzv-om - doktor ti može reći da si trudna ali da plod nije u maternici i tako ćeš znati da ne samo da ti je tijelo krivo govorilo nego i da si u realnoj životnoj opasnosti. žene s vanmater. trudnoćom nakon pregleda UZV-om šalju odmah na hospitalizaciju, i da ne mislite - pa neće baš mene - daj bože, ali to se događa u prosjeku jednoj od sto trudnica što i nije tako rijetko.
    naravno, moguće je da se nepotrebno unese nemir, ali da li želite biti mirni, ako ne znate?!?

    i na dalje - anchie kaže - tvoje tijelo zna najbolje - naravno, plod se nije mogao razvijati jer nije na svom mjestu -nužno je prsnuće i unutarnje krvarenje - bez instantne operacije - smrtni ishod.
    e, sad si vi razmišljajte - da li ste u tom trenutku, blažene u povjerenje u svoje tijelo, možda
    -vani, u parku...s djecom
    -spavate
    -daleko ste od grada koji ima bolnicu
    -na otoku ste sa slabom vezom trajektima, a čitajući forum vidjele ste da ne treba žuriti doktoru

    jedan aspekt anchienog posta razumijem - trudnoća je predivno stanje, i ja sam ju prošla tri puta, osjećaj da majušak raste u vama, želite ga zaštititi - onda prvo zaštitite sebe
    Citiraj sirius prvotno napisa
    Za vanmaterničnu je također rano za vidjeti,niti tada ne bi mogli biti sigurni.Ako ne postoje oštri bolovi stvarno ne treba žuriti sa pregledom.

    Postoji Fridina priča na forumu(jako davno napisana) kada je na početku trudnoće bila hospitalizirana u bolnici i trudnoća joj se nije vidjela,a sumnjali su na vanmaterničnu.Moram potražiti tu priču...
    oštri bolovi nisu uopće uvjet. oni se javljaju kada postane gadno, dakle, prsnuo je jajovod, krvne žile...
    fridina priča je jedna od onih koje se javljaju, nadam se rijetko, govori o lošem dijagnostičaru i po meni je jedna od priča o lošim doktorima, to nije priča o rizicima vanmaterične trudnoće

    imala sam 20 godina kada sam vidjela plusić i bila izvan sebe. odmah sam otišla kod privatnika, koji je kao i u fridinom slučaju bio vrlo nestručan i dao mi je krivi savjet - rekao je - nisam siguran, dođite za dva tjedna

    moj plod se nalazio na glavnoj krvoj žili koja ide prema nogama, njegovo puknuće, koje se na toj poziciji moglo dogoditi bilo kada, značilo bi opće unutarnje krvarenje u trbušnoj šupljini - bojim se da me nitko ne bi od toga mogao spasiti
    hvala bogu na frendici koja me odvukla svom tati u vinogradsku gdje su mi odmah vidjeli problem i držali me tamo par tjedana jer se nitko nije usudio operirati. ležala sam na odjelu u strogom mirovanju, znajući da u meni raste dijete koje će uskoro biti, kao što je poslije pisalo na otpusnom pismu - spaljivano milimetar po milimetar
    to je moja priča.

  27. #27
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ivy srećo

  28. #28
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    ivy,razumijem da nakon iskustva koje si prošla smatraš da je preporučljivo i potrebno napraviti uzv što ranije.
    Razumijem tvoje osjećaje,ali stvarno nema potrebe za tako teškim riječima.
    Činjenica je da vanmaternična trudnoća jest realna i stvarna opasnost za zdravlje ,a ponekad i život žene.
    ... ali vanmatrnična trudnoća je iznimno rijedak događaj,a slučaj kao tvoj stvarno vrlo vrlo rijedak(koliko sam shvatila plod je bio u trbušnoj šupljini ,a ne u jajovodu).



    Moj stav je i dalje da ne treba žuriti sa pregledina i uzv-ima ,svakako ne juriti na iste ako je menstruacija izostala svega nekoliko dana ,a nikakvih alarmantnih simptoma nema.Treba uzeti u obzir i razliku u dijagnostici sa 5 i 7 tjedana trudnoće od zadnje menstruacije.U tako ranim danima nekoliko dana može značiti ogromnu razliku .Zapravo mi je tužno čitati( barem svaki dan po jednu novu) priču na forumu u kojoj se otišlo na UZV prerano pa se još ne vidi plod/ne vide ootkucaji/mjere nisu jednake očekivanim danima trudnoće... Stres i iščekivanje do idučeg pregleda...
    Ne znam,u mojoj prvoj trudnoći odjurila sam na uzv sa 6 tj.,plod se vidio, ali nije bilo otkucaja.Dr.koji me je gledao(inaće jako stručan) samo je rekao da je kontrola za mjesec dana i da je sve u redu.
    Danas kad čitam svi su u takvoj situaciji u silnom stresu,čekajući da li će se što i kako dogoditi.Ne znam da li takva atmosfera vlada u doktorskim ordinacijama(ja nemam takvo iskustvo) ili nam je mnoštvo informacija nadohvat ruke pa se previše zamaramo njma :? .

    Zapravo ,moja iskustva trudnoće nipšto nisu totalno mirna i bez problema,ali ono što se meni mota po glavi da najveća većina trudnoća zapravo je uredna i završava bez problema.

    Nekako mi se puno bolje čini razmišljanje da je sve dobro ,pa i ako se problem pojavi da se tada nosim sa njim.Nego u startu očekivati problem na svakom koraku...U svakom slučaju statistika da sve bude dobro puno je više na našoj strani,a nakon što se plod pojavi u maternici,prokuca mu srce,NN nabor je dobar... može se dogoditi još mnogo toga.
    Tako da mislim da je gornji post o preranim pregledima i čekanju bio malo na tragu ovih mojih razmišljanja.

  29. #29
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Krasno si to sazela Sirius

  30. #30
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    poliklinika harni
    Kod neprepoznate izvanmaterične trudnoće ili kasnog javljanja liječniku uslijed krvarenja u trbuh nastupa peritonealni šok i kolaps, što se bez pravovremenog kirurškog zahvata završava smrtnim ishodom. Klinička slika tubarne rupture je daleko dramatičnija uslijed naglog pucanja jajovoda
    Bol u trbuhu javlja se kod 70% pacijentica i nepravilno (obično tamno smeđe i oskudno) krvarenje prisutno je u 52% pacijentica.
    Oko 17% žena svoju prvu trudnoću zanese izvan maternice, oko 40% ovih žena kasnije neće moći ostvariti urednu spontanu trudnoću

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    ajme ivy, bilo bi mi draže da nisam pročitala zadnju rečenicu iz tvog gornjeg posta.

  32. #32
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    i meni bi bilo draže da ju nisam morala napisati

  33. #33
    spunky125 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    657

    Početno

    u ovoj trudnoći zbog svih kerefeka u 1. trudnoći dr. mi je rekla da odmah dođem, uz objašnjenje da najvjerojatnije nećemo vidjeti otkucaje, ali da je bar sve tamo gdje treba biti, odn. da postoji gest.vrećica. Sljedeći pregled je bio za mj. dana.

  34. #34
    Fae avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    510

    Početno

    Ja se spremam na svoj prvi pregled u ponedjeljak kada ću biti 8+1....nemam apsolutno nikakve bolove (osim onih prije cca tjedan dva kada se sve još rastezalo i namještalo) pa nisam osjetila potrebu da idem ranije kod doktorice. Znam za rizik vamnaternične trudnoće, ali sam u više navrata čitala da se to najbolje vidi, a još nije pretjeran rizik za majku tamo negdje oko 5-7 tjedana nakon izostanka M.
    Tako da, mislim da je ovih 8 tjedana idealno: vidjet će se plod i gdje se smjestio te otkucaji srčeka ako je sve u redu.....

  35. #35
    melange avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    ebay
    Postovi
    2,039

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Na zapadu se preporuča doći na pregled oko 12/13 tjedna .
    Citiraj sirius prvotno napisa
    Moj stav je i dalje da ne treba žuriti sa pregledina i uzv-ima ,svakako ne juriti na iste ako je menstruacija izostala svega nekoliko dana ,a nikakvih alarmantnih simptoma nema.

    ovdje se opet radi o dvjema krajnostima.

    vjerujem da većina žena nije doživjela to zen stane totalne prosvijetljenosti u kojoj su u potpunosti sigurne u signale svog tijela i uvjerene da je sve u redu. isto tako, znatiželja je nešto što je puno jače od čovjeka i u puno banalnijim situacijama, a kamoli ne u trenutku kad ugledate plus na testu i postanete svjesne da se u vama ugnijezdila točkica koja je na dobrom putu da postane vaše dijete.

    naravno da ne treba odmah trčati na uzv, da bi se izbjegnula nepotrebna zabrinutost i stres, ali potrebno je razumjeti žene koje imaju potrebu zaviriti dolje ( ) i zvanično potvrditi trudnoću.
    također, ako je to njihova odluka, trebaju se informirati o posljedicama iste i prihvatiti ih, kako se već voli reći na ovom forumu

  36. #36
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Danas kad čitam svi su u takvoj situaciji u silnom stresu,čekajući da li će se što i kako dogoditi.Ne znam da li takva atmosfera vlada u doktorskim ordinacijama(ja nemam takvo iskustvo) ili nam je mnoštvo informacija nadohvat ruke pa se previše zamaramo njma :? .


    Nekako mi se puno bolje čini razmišljanje da je sve dobro ,pa i ako se problem pojavi da se tada nosim sa njim.Nego u startu očekivati problem na svakom koraku...

    ja mislim da se strah sasvim razumljivo razvija kod žena koje su prethodno imale loših iskustava ili su dugo očekivale svoju trudnoću i napatile se da bi u tome uspjele. razumijem kako je nekima nerazumljiv strah i nestrpljenje dok ne saznaju je li ovaj puta trudnoća uredna i "na pravom mjestu". neke žene možda ni ne znaju što se sve može kriti iza pozitivnog testa, a da se ne radi o zdravoj trudnoći i to su na žalost saznale iz vlastitog iskustva pa je sasvim razumljivo da ne mogu biti mirne i spokojne dok ne saznaju da je zaista sve uredu.
    kada sam prvi puta jedva ostala trudna bila sam sretna i skoro pa ni malo opterećena. ta je trudnoća bila bligted ovum i u idućoj trudnoći me ništa na ovom svijetu nije moglo urazumiti niti uvjeriti da je sve uredu osim UZV nalaza. kada je trudnoća uredno prošla, sljedeći sam početak trudnoće, opet doživjela puno opuštenije.
    nije uredu spočitavati ženi da je prerano otišla na pregled ako se ona zbog nekih razloga osjetila uznemirena. niti bi neodlazak na pregled toj ženi nervozu umanjio. blago onima koji na prvi pregled odu sa 8 tjedana, to je najljepše i puno bolje, tako i koliko znam struka nalaže, ali imajte razumijevanja prema onima koji u strahu trče na prvi znak plusa i nemojte cijelo vrijeme govoriti kako je to nepotrebno jer da je nepotrebno žena bi vjerovatno sačekala svojih 7-8 tjedana kako joj je vjerovatno savjetoavo ginekolog kada ga je nazvala da se naruči za pregled.

  37. #37
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj sladjanaf prvotno napisa
    ja bih voljela da nekako možemo napraviti distinkciju između onoga što se na zapadu ne radi zato što su stručnjaci tako preporučili i onoga što se ne radi zato što to osiguranje ne želi platiti
    ovo potpisujem debelim slovima!!!!!!!!

  38. #38
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj pepeljuga prvotno napisa
    curke hvala,

    bila jucer kod svog kak se to kaze socijalnog dr, trudna 6 tjedana, sve ok... Puse saljem
    a tebi od srca čestitam :D

  39. #39
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Pepeljuga
    Ivy prestrašna priča

    Slažem se sa Sirius da preuranjeni pregledi često dovedu do nepotrebnog stresa. U ovoj sam trudnoči, koja je strah i trepet od prvog dana zapravo, na prvi pregled išla tamo negdje sa 7-8 tjedana, iako sam imala krvarenje u 6 tjednu. Nekim čudom sam skupila hrabrosti da ne odem i da čekam što će biti...kad je krvarenje prestalo i ja se malo smirila, na pregled sam došla a mrvica je več vrijedno titrala. Mislim da je to najpametnije što sam mogla napraviti...ali razumijem da puno žena nestrpljivo odjure na pregled...ali sigurno je puno lakše kad se ode malo kasnije tamo negdje iza 7 tjedna.

  40. #40
    Tattoo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    371

    Početno

    Pepeljugo iskrene čestitke i dobrodošla u klub trudnica.
    Nadovezala bih se kratko na Ivy i upozorila na opasnost vanmaterične trudnoće. Nažalost, prošla sam je dvaput i prvi je put moglo biti katastrofalno. Ja tada nažalost nisam ni sumnjala na trudnoću već sam mislila da je laganiji iscjedak umjesto normalne M neki hormonalni dizbalans. I ne, u početku me uopće nije bolilo (a imala sam inače užasno bolne menstruacije). Bol je došla tek kad je stanje već bilo kritično, pa čak ni tada nije bolilo ništa više nego prijašnjih mjeseci kod normalnog ciklusa, Da sam slušala jednog nestručnog ginekologa na hitnoj mogla sam iskrvariti. Sva sreća na mom tadašnjem privatnom giniću koji jednostavno nije htio pustiti stvar. Slažem se da ne treba trčati prerano na UZV, ali ne treba ni negirati neke simptome. Bolje biti dosadan i smiren nego snositi teške posljedice.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    214

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Krasno si to sazela Sirius
    Draga Sirius krasno si ovo napisala, moj problem nije bio taj sto sam htjela odmah potvrdu, nego zabrinutost zbog smedjeg iscjetka.
    U prvoj trudnoci koju sam podnijela kao zmaj i radila do samog kraja i osjecala se izvrsno, nisam nikakav iscjedak imala, druga stvar sad imam i vise godina (37) i evo to je bio razlog zbog kojeg sam otisla. I sad vibram sve najpozitivnije iako se osjecam tako melankolicno i uplaseno i ponekad neraspolozeno bez ikakvog razloga pa taj raspon emocija ide do totalne euforije i smijeha. Hormoni :D Na poslu jos nisam nikom rekla, a danas po ovoj snijezini sam se cak i okliznula (blago).

    Forum i sluzi da podijelimo iskustva, jedne druge ohrabrujemo i pomazemo i razmjenjujemo iskustva.

  42. #42
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Neodgovorno je i opasno pisati na ovako ozbiljnom (ili barem ozbiljno shvaćenom) forumu da je rani pregled nepotreban iz bilo kog razloga.
    U današnja moderna doba svaka će žena odmah pri izostanku menstruacije potrčati da kupi kućni test ili otići u lab da napravi betu. I to je normalno. Bilo da željno iščekuje ili se silno boji izostanka menstruacije. Ili je jednostavno u tom momentu brine šta se to desilo da je njen organizam preskočio jedan važan događaj.

    Meni je potpuno suludo da se pri izostanku M a kod pozitivne bete ne ode ginekologu. Ta dva simptoma zajedno ne moraju značiti samo i isključivo obično zdravu trudnoću. Sreća je da većinom znače. Za sve one ostale, kojih nije malo, pregled ultrazvukom donosi razrješenje situacije. Jer UZV tome služi - da potvrdi gdje je plod i da li uopšte postoji. Ako je u kavumu, odlično!
    Ako nije, traži se gdje je i da li uopšte postoji. Postoji mnogo gadnih stvari koje se sakrivaju pod nedužnom maskom trudnoće. I dok je žena sva blažena od sreće i smatra da je sve OK i ne želi na pragled (iz raznih razloga) u njoj umjesto bebe raste nešto drugo, nimalo lijepo i nimalo dobroćudno...

    Zato, neka je sva briga u tome da se sačeka nedelju dana, da prokuca srdašce, jer je buduća mama doletjela na pregled prerano.

  43. #43
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Neodgovorno je i opasno pisati na ovako ozbiljnom (ili barem ozbiljno shvaćenom) forumu da je rani pregled nepotreban iz bilo kog razloga.
    U današnja moderna doba svaka će žena odmah pri izostanku menstruacije potrčati da kupi kućni test ili otići u lab da napravi betu. I to je normalno. Bilo da željno iščekuje ili se silno boji izostanka menstruacije. Ili je jednostavno u tom momentu brine šta se to desilo da je njen organizam preskočio jedan važan događaj.

    Meni je potpuno suludo da se pri izostanku M a kod pozitivne bete ne ode ginekologu. Ta dva simptoma zajedno ne moraju značiti samo i isključivo obično zdravu trudnoću. Sreća je da većinom znače. Za sve one ostale, kojih nije malo, pregled ultrazvukom donosi razrješenje situacije. Jer UZV tome služi - da potvrdi gdje je plod i da li uopšte postoji. Ako je u kavumu, odlično!
    Ako nije, traži se gdje je i da li uopšte postoji. Postoji mnogo gadnih stvari koje se sakrivaju pod nedužnom maskom trudnoće. I dok je žena sva blažena od sreće i smatra da je sve OK i ne želi na pragled (iz raznih razloga) u njoj umjesto bebe raste nešto drugo, nimalo lijepo i nimalo dobroćudno...

    Zato, neka je sva briga u tome da se sačeka nedelju dana, da prokuca srdašce, jer je buduća mama doletjela na pregled prerano.
    Koliko su česte vanmaterične trudnoće i da li zbog toga sve žene trebaju juriti na pregled UZV što je prije moguće? Što znaju oni koji preporučaju da se ne dolazi do 12/13 tjedana trudnoće a mi ne znamo? Koji su svi ostali rizici u trudnoći koji mogu ugroziti ženu i/ili dijete a koji se ne mogu otkriti običnim pregledom? Koliko tehnologija u današnje vrijeme ugrožava zdravlje djeteta (žene) a prečesto pristupamo tome kao da je najnormalnije i ne nosi nikakve rizike.

    Rekla bih da stvar nije crno bijela. Ja nisam sklona vidjeti probleme i kad nema naznaka, pa je meni sasvim u redu preporuka da se ide na pregled s 12/13 tjedana. Drugome možda neće biti, i to je ok. No svaka naša odluka nosi svoje rizike i treba biti spreman preuzeti odgovornost za to. I to je to.

  44. #44
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Što znaju oni koji preporučaju da se ne dolazi do 12/13 tjedana trudnoće a mi ne znamo?
    anchie, informirani izbor bi bio taj da TI to saznaš prije nego kreneš preporučati.

    i ivy nikako nije jedina žena koja je imala EU trudnoću, niti na forumu niti šire.

    tvoj savjet je opasan, i ako ga već misliš davati, mjesto mu je na prirodnom pristupu a ne ovdje.

  45. #45
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Svi odgovori na tvoja pitanja su u postovima iznad moga, al' eto, da ipak odgovorim jer si me prozvala.

    Vanmaterične trudnoće nisu rijetkost, ivy je već navela cifru od 17% prvih trudnoća koje su vanmaterične. To i nije mala cifra, ako mene pitaš.
    Da li će neko juriti na UZ ili neće, to je lična stvar. A da li će to moći to je stvar države. Kod nas je (a vjerovatno i kod vas) trudnoća stvarna samo u dva slučaja - ako ginekolog napiše i potpiše da jeste i kad se žena porodi, pa napišu da je bila trudna
    Sve ostalo nema pravnu važnost. A priznaćeš, mnogim ženama je bitno da je njihova trudnoća verifikovana crno na bijelo iz raznih razloga. Od poslovnih do bračnih i dalje.
    Meni je sasvim normalno da žena nakon izostanka menstruacije ide doktoru. Nenormalno mi je da prvo kupi trakicu. I kad trakica kaže plus, ne poduzima ništa. Možda ja u tome svemu nisam normalna. Uvažavam i to.
    Ali treba uvažiti i da je povišena beta, samo nenormalnost hormonalnog statusa kojem treba naći uzrok:
    Increased levels of beta-hCG occur in patients with choriocarcinoma of the uterus, embryonal carcinomas, polyembryomas, mixed cell tumors, and, less commonly, dysgerminomas. Both beta-hCG and human placental lactogen (hPL) are the most useful markers for trophoblastic disease and can be localized in syncytiotrophoblasts of partial and complete hydatidiform moles.
    *

    Oni što preporučuju prvi pregled sa 12-13 nedelja su medicinski statističari. Ljudi rade sa brojkama. Koje uključuju sve od broja ljudi, bolesti i naravno novaca.
    Pa tako sa 12-13 nedelja money speaks in this tongue:
    sve trudnoće u uterusu će se definitivno pokazati kao takve
    u ta doba je svakako neophodan UZ skrining (nuhalni nabor itd)
    tad treba trudnici prekontrolisati nalaze
    ergo - tad je najjeftinije da sazovemo sve trudnice i sve obavimo o istom trošku
    Za UZ još nije dokazano da utiče štetno na plod. Kao i sve naprave do sada, koristiće se onoliko koliko treba sve dok se ne dokaže suprotno. Za sada benefit nadmašuje hipotetski rizik (koji se još uvijek intenzivno istražuje).

    Zapadna medicina o čijim dostignućima mi svi lamentiramo, i divimo se organizovanosti i kapacitetima i .... (dopisati po želji) počiva na novcu. Jer je to prije svega jedan veoma unosan biznis, kod kog se humanost i briga za pacijentovu dobrobit mjeri cifrom na računu tog istog pacijenta.
    Zato se briga za običan svijet svodi na rutinske preglede u velikim razmacima, taman dovoljnim da se statistički ništa ne propusti. U stvarnom životu kroz tu "organizovanu zdravstvenu mrežu" proleti mnogo toga. I propadne mnogo koji život.
    Zato se ja ipak držim "balkanske medicine" gdje se bar tu i tamo naiđe na nekoga kome je stalo da vam spasi glavu, iako to ne pokriva zdravstveno osiguranje.
    Jer niko od nas ne voli da bude statistika...
    ________________________________
    *http://emedicine.medscape.com

  46. #46
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj Joe prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Što znaju oni koji preporučaju da se ne dolazi do 12/13 tjedana trudnoće a mi ne znamo?
    anchie, informirani izbor bi bio taj da TI to saznaš prije nego kreneš preporučati.
    I moj izbor je informirani, ne znam na osnovu čega si zaključila da nije. To što ja nešto mislim, ne znači da svi kao slijepe ovce moraju poslušati što sam ja rekla. Ja ostajem kod svog mišljenja, a na svakom na ovom forumu je odgovornost da za sebe odluči što njemu odgovara a što ne.

  47. #47
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj vještičica prvotno napisa
    Svi odgovori na tvoja pitanja su u postovima iznad moga, al' eto, da ipak odgovorim jer si me prozvala.

    Vanmaterične trudnoće nisu rijetkost, ivy je već navela cifru od 17% prvih trudnoća koje su vanmaterične. To i nije mala cifra, ako mene pitaš.
    Da li će neko juriti na UZ ili neće, to je lična stvar. A da li će to moći to je stvar države. Kod nas je (a vjerovatno i kod vas) trudnoća stvarna samo u dva slučaja - ako ginekolog napiše i potpiše da jeste i kad se žena porodi, pa napišu da je bila trudna
    Sve ostalo nema pravnu važnost. A priznaćeš, mnogim ženama je bitno da je njihova trudnoća verifikovana crno na bijelo iz raznih razloga. Od poslovnih do bračnih i dalje.
    Meni je sasvim normalno da žena nakon izostanka menstruacije ide doktoru. Nenormalno mi je da prvo kupi trakicu. I kad trakica kaže plus, ne poduzima ništa. Možda ja u tome svemu nisam normalna. Uvažavam i to.
    Ali treba uvažiti i da je povišena beta, samo nenormalnost hormonalnog statusa kojem treba naći uzrok:
    Increased levels of beta-hCG occur in patients with choriocarcinoma of the uterus, embryonal carcinomas, polyembryomas, mixed cell tumors, and, less commonly, dysgerminomas. Both beta-hCG and human placental lactogen (hPL) are the most useful markers for trophoblastic disease and can be localized in syncytiotrophoblasts of partial and complete hydatidiform moles.
    *

    Oni što preporučuju prvi pregled sa 12-13 nedelja su medicinski statističari. Ljudi rade sa brojkama. Koje uključuju sve od broja ljudi, bolesti i naravno novaca.
    Pa tako sa 12-13 nedelja money speaks in this tongue:
    sve trudnoće u uterusu će se definitivno pokazati kao takve
    u ta doba je svakako neophodan UZ skrining (nuhalni nabor itd)
    tad treba trudnici prekontrolisati nalaze
    ergo - tad je najjeftinije da sazovemo sve trudnice i sve obavimo o istom trošku
    Za UZ još nije dokazano da utiče štetno na plod. Kao i sve naprave do sada, koristiće se onoliko koliko treba sve dok se ne dokaže suprotno. Za sada benefit nadmašuje hipotetski rizik (koji se još uvijek intenzivno istražuje).

    Zapadna medicina o čijim dostignućima mi svi lamentiramo, i divimo se organizovanosti i kapacitetima i .... (dopisati po želji) počiva na novcu. Jer je to prije svega jedan veoma unosan biznis, kod kog se humanost i briga za pacijentovu dobrobit mjeri cifrom na računu tog istog pacijenta.
    Zato se briga za običan svijet svodi na rutinske preglede u velikim razmacima, taman dovoljnim da se statistički ništa ne propusti. U stvarnom životu kroz tu "organizovanu zdravstvenu mrežu" proleti mnogo toga. I propadne mnogo koji život.
    Zato se ja ipak držim "balkanske medicine" gdje se bar tu i tamo naiđe na nekoga kome je stalo da vam spasi glavu, iako to ne pokriva zdravstveno osiguranje.
    Jer niko od nas ne voli da bude statistika...
    ________________________________
    *http://emedicine.medscape.com
    Poštujem tvoje mišljenje, iako se ne slažem nužno s njim u cijelosti

  48. #48
    Joe avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,030

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj Joe prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa

    Što znaju oni koji preporučaju da se ne dolazi do 12/13 tjedana trudnoće a mi ne znamo?
    anchie, informirani izbor bi bio taj da TI to saznaš prije nego kreneš preporučati.
    I moj izbor je informirani, ne znam na osnovu čega si zaključila da nije. To što ja nešto mislim, ne znači da svi kao slijepe ovce moraju poslušati što sam ja rekla. Ja ostajem kod svog mišljenja, a na svakom na ovom forumu je odgovornost da za sebe odluči što njemu odgovara a što ne.
    pa, mene zbilja zanima koji je odgovor na to pitanje koje si ti postavila, a pretpostavljam da ga ti znaš.

  49. #49
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    To bi zahtjevalo pisanje na par strana od strane mene, a to mi se pak ne da samo zato da tebi dokažem nešto.

    Puno se toga može pronaći na netu, tako da svako koga zanima može sam naći.

    Mene smeta što se kod nas trudnoća u startu percipira kao jedno nenormalno stanje, kao nešto problematično - iz toga proizlaze sve divne pretrage i sve divne tehnološke analize tog stanja. Psiha je neodvojiva od tijela. Samo šteta što će trebati narednih 100 god da se i dokaže koliko je moćna, i koliko utječe na fizičke procese u tijelu.

  50. #50
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    To što ja nešto mislim, ne znači da svi kao slijepe ovce moraju poslušati što sam ja rekla. Ja ostajem kod svog mišljenja, a na svakom na ovom forumu je odgovornost da za sebe odluči što njemu odgovara a što ne.
    Nemoj dvaput reći (tj. napisati)
    Ti si administrator ovog foruma. Jedan i jedini. Glavni i odgovorni. To ti lijepo piše ispod nicka, a iznad avatara, da svi vide i prime k znanju.
    Ovaj forum važi za ozbiljan i edukativan.
    Ergo, mišljenje moderatora se računa kao ozbiljno i edukativno, a ne lično, koliko god ti tvrdila suprotno. Mnoge mlade žene, odrasle u internet kulturi, smatraju mišljenje administratora važnim, bitnim, tačnim i provjerenim.
    Svi mi ostali imamo pravo na lično mišljenje na ovom forumu, ti nemaš. Osim ako se loguješ pod drugim nickom (što nije dozvoljeno pravilima foruma).
    Uz čin ide i odgovornost

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •