Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: triple test - pomoć

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    107

    Početno triple test - pomoć

    drage mamice,
    molim Vas pomoc i savjet. Trenutno sam u 16. tjednu trudnoce i za 2 tjedna imam pregled, na kojem mi je doc rekao da ce mi dati uputnicu da idem na triple test. imam 24 god i ovo mi je prva trudnoca. sad mi je zao sto nisam prije pitala doktora, ali nisam se snasla. Zanima me zar se triple test ne radi zenama starijim od 32. godine ili ako se sumnja na abnormalnosti fetusa? Sad sam sva preplasena i nije mi jasno zasto ce meni raditi taj test, dali to znaci da sumnja u nesto ali mi nije htio reci da me ne prepadne prije vremena? Inace na zadnjem pregledu (13.tjedana) je izjavio da je bebica jako zivahna, sto je dobro, gledali smo ju na ultrazvuku, jedino sto je bila par mm manja nego sto bi zapravo trebala biti pa je rekao da je vjerojatnije dan-dva mladja. Ali mi je rekao da se time ne zamaram. Sad me prijateljice koje su vec iskusne mame u cudu gledaju kad kazem da idem na triple test, kazu da nije uobicajeno kod mladih trudnih ukoliko je sve u redu. Inace u obiteljskoj povjesti nema nikakvih abnormalnosti. Molim Vas za savjet - tko je od Vas imao slicnih iskustava ili poznaje nekoga? Da li je to znak za uzbunu ili opceniti test koji se uglavnom provodi i mladjim i starijim trudnicama.
    Srdacan pozdrav i unaprijed hvala
    Zabrinuta mama

  2. #2
    Teta Eta avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    471

    Početno

    Zlato...

    mislim da nemas razloga za uzrujavanje. Jucer sam cula za dr.a koji sve prvorotkinje bez obzira na godine salje na amniocentezu. Frendica od 24 je sva u cudu....

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    15

    Početno

    Bok!

    Mene je moj gin rekao da ako zelim mogu napraviti taj test. Ja ga ipak nisam isla napravit. Iza toga bila sam još dva puta na redovitoj kontroli, rekao mi je da je sa bebom sve ok, a za triple test me više nije ni pitao.

  4. #4
    Ribi

    Početno

    Ima ginekologa koji rutinski sve trudnice šalju na double ili triple test. Stoga, ne brini.

  5. #5
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    A ja bi ga na tvom mjestu pitala zašto misli da ti to treba i uostalom možeš odbiti ako nema nekog opravdanog razloga..

  6. #6
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Koliko ja znam double i triple test zapravo ima više smisla raditi kod mlađih trudnica jer je kod starijih češće netočan.

    Ali, to definitivno nije obavezna pretraga i ne moraš ju napraviti.

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Teta Eta prvotno napisa
    Jucer sam cula za dr.a koji sve prvorotkinje bez obzira na godine salje na amniocentezu. Frendica od 24 je sva u cudu....
    mamamia ...

    http://www.poliklinika-harni.hr/teme.../04_double.asp

    Učestalost malih anomalija u fetusa - anomalije koje ne ostavljaju posljedice na kvalitet kasnijeg života - iznosi oko 2%. Jedan dio ovih anomalija može se otkriti ultrazvučnom dijagnostikom kada se za njima ciljano traga. Ostale mogućnosti otkrivanja fetalnih anomalija su genetičko savjetovanje, double / triple test, biopsija korionskih resica i punkcija plodove vode (amniocenteza).


    Triple test omogućuje usporedbu određenih parametara u krvi trudnice (alfa fetoprotein, ß-hCG i estriol) i njene starosti sa standardnim krivuljama, te procjenu individualnog rizika za Down Syndrom (Trisomia 21 ili mongolizam). Varijanta double test obuhvata alfa fetoprotein i free - hCG.


    Triple test se izvodi uobičajeno između 15. - 18. tjedna trudnoće, a double test se može izvoditi već od 12. tjedna trudnoće.


    Ukoliko se samo na osnovu starosti trudnice procjenjuje rizik trisomije (> 35 godina) i preporuči punkcija plodove vode s kromosomskom analizom, dijagnosticira se svega oko 30% svih mogućih trisomija. U kombinaciji s triple testom uspijeva se otkriti do 60% fetusa s trisomijom 21. Osjetljivost triple testa za druge poremećaje broja kromosoma je nešto niža i iznosi oko 50%. Double test u 12. tjednu trudnoće je još osjetljiviji od triple testa: ovim testom uspijeva se otkriti i 70% djece s nasljednim bolestima, uz 5% lažno pozitivnih nalaza. Ukoliko se double test kombinira s određivanjem bjelančevine koja se naziva PAP1, točnost testa raste na 75%. Iz ovih razloga se prednost daje double testu. Ovdje se mora naglasiti da procjena rizika javljanja trisomije na osnovu starosti ili procjena rezultata double / triple testa daje samo procjenu individualnog rizika.


    Negativan double / triple test nažalost ne daje potpunu garanciju da je dijete zdravo (još uvijek ostaje neotkriven 1 slučaj trisomije od 1.000 rađenih testova). Kod sumnjivih rezultata testa - ako je individualni rizik javljanja trisomije 1:200 preporuča se genetičko savjetovanje i poduzimaju se invazivne metode prenatalne dijagnostike. Sami hormonski markeri (double / triple test) nisu visoko osjetljivi u otkrivanju nasljednih bolesti i uvijek se primjenjuju zajedno s ultrazvučnom dijagnostikom. Najveće pogreške nastupaju kod trudnica starijih od 35 godina. U ovoj životnoj dobi je razina AFP prirodno smanjenja, a razina slobodnog beta hCG povišena, zbog čega je double test najčešće pozitivan. Iz istog razloga, iako su ovi testovi korisni za sve trudnice, u dobi nakon 35 godina nisu više primjereni.



    Dr. Vesna Harni

  8. #8
    kasiopeja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    861

    Početno

    Kad sam bila trudna doc mi je rakao da je sad amniocenteza postala rutinska pretraga bez obzira na dob...

  9. #9
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    da meni moj to kaze, ja bi se odmah ponudila da mu ju napravim...

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    23

    Početno

    Da te malo utješim,ja sam trudnica od 26 godina,i u 18-tom tjednu,moja gin.šalje sve rutinski na double/triple test,bez obzira na godine i broj trudnoća.Ja sam odbila,jer ne znam šta bih s rezultatom.Naime ako rezultat nije dobar šalju te na amnio,a rezultate čekaš dva do pet tjedana,što znači da negdje oko 2o-24-tog tjedna dobiješ rezultate.E sada ako je rezultat loš(nikada 100% siguran),a ti ne želiš takvo dijete onda ideš na inducirani porod,jer se pobačaj više ne može obaviti.A još k tome treba uzeti u obzir količinu stresa u razdoblju očekivanja rezultata koji nisu 100% sigurni.Mislim da to trebaš znati.A odluka je na tebi.Žene idu na te testove oni se rade rutinski,npr.znam da u Vinogradskoj inzistiraju da svi idu na te testove,zašto ne znam.
    Eto nemoj se zabrinjavati samo zato što te tvoj gin. na testove poslao!!!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    107

    Početno

    Curke hvala Vam,
    sad ste me umirile i sad sam puno smirenija. Vjerujem da je onda to ipak rutinski pregled, pitat cu doktora jos na sljedecem pregledu, ali ja cu ga prihvatiti i to bez zivciranja jer uostalom s bebom je sve u najboljem redu 8) Sigurna sam da je! Mora biti! Hvala Vam puno i od srca, ugodne bozicne i novogodisnje blagdane Vam zelim

  12. #12
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    Mah, ne znam, ja imam 29 godina, ovo mi je prva trudnoća i nisam bila na nikakvim testovima, bila sam na 3 ultrazvuka, od početka je svo ok s trudnoćom i doktor mi je rekao da nema potrebe za nikakvim dodatnim testovima.. Ali ovo s amniocentezom mi stvarno zvuči kao horor film :shock: . Mojoj kumi su radili amniocentezu, pikali ju dva puta za redom i unjeli joj neke bakterije u pl. vodu nakon čega je beba umrla, ona išla na inducirani porod i bila u teškoj depresiji godinama poslje... Mislim, nije mi namjera tu sad neke crnjake isfuravati, ali nisu to pizdarije i nije pravilo što više kontrola to bolje... Ja sam za malo više vjere u sebe i svoje tjelo i svoje zdravlje. Naravno tu ne mislim na one žene koje imaju stvarno probleme, nego na pretjerivanje sa zabrinjavanjem i oprezom kad je sve u najboljem redu.. Eto, morala sam iznjeti neki svoj stav pa kaj bude..

  13. #13
    Rianea

    Početno

    Na vratima trudnicke ambulante u Vinogradskoj pise:

    Nakon 15.-og tjedna trudnoce sve trudnice obavezno napraviti double (triple) test bez obzira na godine.

  14. #14
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj Rianea prvotno napisa
    Na vratima trudnicke ambulante u Vinogradskoj pise:

    Nakon 15.-og tjedna trudnoce sve trudnice obavezno napraviti double (triple) test bez obzira na godine.
    Svašta .
    Bezobrazno, nezakonito, bahato, junejmit.
    Nevjerojatno da se neko usudi odrediti da je obavezno jedno totalno nepouzdano testiranje, koje često daje lažno uznemirujuće nalaze i time nepotreban stres trudnici.
    Naravno da tako nešto nema šanse da u jednom demokratskom društvu bude obavezno, ali me užasno ljuti ta bahatost u nastupu .
    I šta s onim ženama kojima pobačaj ne dolazi u obzir, koje su mirne sa sobom da iznesu trudnoću do kraja bez obzira na sve mogućnosti?

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    126

    Početno

    Ja sam također radila ovaj test jer je moj ginekolig inzistirao. Pila sam neke lijekove ne znajući da sam trudna, ali je sve ispalo ok.
    Inače sam istog razmišljanja kao mamma Juanita. I sama sam nerado napravila taj test. Mislim, koja mi je korist od toga da mi netko na pola trudnoće kaže da ću roditi dijete s Downowim sindromom i sl. Sigurno ne bi išla na inducirani porod, jedino što bi imala nekih 20 tjedana da se psihički pripremim na to da s bebom nije sve u redu. Još kad se svemu pridoda da test daje velik postotak lažnih rezultata, uopće ne kužim zašto ga i rade. Ginekolog mi je rekao da se u npr. u Sloveniji radi kod svih trudnica.

  16. #16
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    Citiraj Rianea prvotno napisa
    Na vratima trudnicke ambulante u Vinogradskoj pise:

    Nakon 15.-og tjedna trudnoce sve trudnice obavezno napraviti double (triple) test bez obzira na godine.
    prestrasno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •