Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: epiduralna

  1. #1
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno epiduralna

    evo ovako, kako sam ja jedna poprilično panična osoba, tako je mene već uvatila panika kako cu ja rodit. rasprava se razvila neki dan u ženskom društvu, a predmet je bilo pitanje
    može li se u splitskom rodilištu dobit epiduralna ako je ti poželiš (naravno i platiš), a da za to ne trebaš vezetinu tešku petstotinjak eura?

  2. #2
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    zadnje vijesti su da se moze dobiti epiduralna, da je moze dobiti tko god je zatrazi....ja nesto malo u to sumnjam....zasto? zato sto ti treba anesteziolog, kojeg ipak nema stalno tamo....

  3. #3
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    uhhhh, znaci nista bez veze, sve mi se cini. doduse, imam ja jos dosta vremena, mozda to doista do svibnja dogodine bude dostupno svima, ali zanimalo me . da znam moram li vec počet sa skupljanjem novaca i traženjem veze

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    Ja sam rodila u Rijeci i bila sam predbilježena za epiduralnu, napravila sam sve testove i to je bilo zapisano u kartonu.
    Međutim, kao što zrinka kaže, to ne znači ama baš ništa. Kada sam ja išla roditi, bila je nedjelja i naravno nije bilo anesteziologa, na moje upite o epiduralnoj samo su kolutali očima i govorili da to kod njih nitko nije radio već godinama (a pouzdano znam da su lagali), a kako su mi dali drip, nisam baš imala ni vremena ni volje dalje inzistirati, tako da je sve palo u vodu.
    Međutim, sada mi je drago da sam rodila prirodno, koliko god užasni bili bolovi, jer sam tako upoznala porod u pravom smislu te riječi.
    A mislim da ćeš onda ipak morati nekom nešto tutnuti u džep, ako želiš da ti anesteziolog bude prisutan na porodu.
    Sretno!

  5. #5
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    ma tutnut cu koliko kazu i kome kazu, samo da oni menu tutnu epiduralnu! inace cu umrijet od straha prije nego me bolovi uopće stignu!

  6. #6
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    meni nije jasno kak anesteziologa nema. :shock:
    kaj ak se dogodi neki hitni slucaj pa treba zenu 'uspavati'?
    lupe ju cekicem po glavi il joj vele-dodjite vi u ponedjeljak ujutro,anesteziolog ne radi?! :shock:

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    422

    Početno

    a meni je grozno kad god čujem ovo "tutnuti u džep", baš mi je grozno..
    ja ne bih epiduralnu, ali nama stvarno treba borba za pravo izbora a ne da se mora nekome "tutnuti" u džep da bi nešto ostvario

  8. #8
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    posto imaju vjerojatno manjka osoba, tj manjka kadrova, za carski rez naravno da ima anesteziologa i mora biti ali za epiduralnu, ako je u tijeku neki carski ili neka druga operacija i nema slobodnog anesteziolga onda nista od epiduralne...
    porblem je i sto s epiduralnom doktor ginekolog i anesteziolog moraju biti stalno uz rodilju a nekima se to ne da a neki i nemaju kad....
    sve u svemu, mogucnosti izbora u St rodilistu bas i nema, po mom misljenju....
    ali, danas je konacno potpisan dogovor s arhitektom njiricem koji nam je projektirao novo rodiliste da se krenu u realizaciju projekta i govore nam na radiju da ce se u novom rodilistu za dvije godine roditi prva beba.....zivi bili pa vidjeli iako ja cisto sumnjam i mislim da je ovo jedan od preizbornih praznih obecanja

  9. #9
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ja se nadam da cete uskoro imati novo rodiliste i anesteziologa.

  10. #10
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    lunaleo, ovo u rijeckom rodilistu su jako lagali, jer kod njih postoji anestezioloska sluzba dostupna 24 sata samo za njih, sto ima rijetko koje rodilistu u hr.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ajme a ja sam u planu poroda napisala velikim slovima da epiduralna NE dolazi u obzir ni u ludilu.(panicarka sam sta se tice igle a i zbog posljedica)

    samnom na istom katu u rodilistu je bila zenska koja je dobila epiduralnu al poslije poroda je bila cila ukocena,vrat nije mogla okrenit,imala je uzasne bolove u glavi..... ma zenska koma. isto tako mi je proijateljica pricala da prije godinu ipo jedna sta je dobila epiduralnu jednostavno nije mogla hodat .
    tu u kicmi di oni zabijaju iglu je masu nervi i najmanja greskica moze ostavit velike posljedice. mozda bi treba izac koji clanak o svim pozitivnim i negativnim ucincima epiduralne??????? :shock:

  12. #12
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    ma cula sam i ja to za novo splitsko rodiliste. pregovarala sam s bebacem, pitala ga ne bi li se on strpio u mojoj busici jos dvije godine, ali kaze bebac da hoce vani oko 15. 5..... pa sta bude.....

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Samo da kazem da cak i u NL koja ima tisuce i tisuce bolnica i osoblja nema epiduralne ako radjas nocu jer imaju anesteziologa samo za hitne slucajeve za po noci.

    Ali ovdje se epiduralna skoro pa i ne koristi.Ili bilo sta drugo jer niti lijecnici daju niti zene hoce.

  14. #14
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    ma o cemu ja sanjam,koja epiduralna! danas sam srela kolegicu koja je rodila prije 6 mjeseci. rodila je ujutro u 3 sata, i kad je stigao doktor da je sasije, zenska mu je uredno pozelila dobro jutro. njegov odgovor je na to bio: strasno mi je dobro kad sam se mora dignit u 3 sata da bi tebe dosa sivat.... (valjda po kazni jer ga je probudila) nije dobila ni lokalnu anesteziju, nego je siva onako "na zivo"....

  15. #15
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Ja sam rodila na SD. Prije poroda sam pitala troje liječnika u bolnici za epiduralnu (užasna sam kukavica, ni jedan zub nisam popravila bez lokalne) i svi su rekli da nema nikakvih problema, a ako bude neka spomenem da je s njima dogovoreno. I kad sam došla u rađaonu i spomenula epiduralnu dobila sam odgovor da anesteziolog spava (bila su 4h u noći) i da ga ne mogu buditi. Da su mi bar rekli da je neka operacija u tijeku lakše bi sam prihvatila. Srećom trudovi su bili podnošljivi, porod brz i bolje da sam rodila prirodno, ali ostao mi je gorak okus zbog tog odgovora. Poslije dok sam 5 sati ležala u hodniku ispred boxova čekajući da me spuste na odjel za babinjče, slušala sam kako je dr anesteziolog koji je došao u jutarnju smjenu dao epiduralnu svakoj rodilji koja je pitala (bilo ih je 3). Znači puno ovisi o sreći, ako hoćeš epiduralnu nemoj rađati noću, vikendom ni praznikom, najbolje od 8-16h, dogovori se s bebom . Ponavljam sve se može i bez epiduralne (ako sam ja mogla mogu svi) i ti bolovi nisu tako nepodnošljivi, puno pomaže disanje, ali zasmetao me način na koji su me otkantali.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    Emily, ma znam da su lagali, prije mene su u Rijeci dvije poznanice rodile sa epiduralnom, bez ikakvih problema, ali u "radno vrijeme" i anesteziolog je valjda bio slobodan i dobre volje.
    A iskustva sa epiduralnom su različita. Ima slučajeva koje spominje fortuna, to ovisi o stručnosti anesteziologa, jer mora pogoditi točno taj djelić milimetra, inače može sve krivo poći.
    Jedna moja poznanica iz Zg dobila 4 epiduralne i ni jedna nije uspjela, a ove dvije iz Poreča, plus jedna moja rođakinja u Americi - sve super.
    Ja sam je dobila na jednoj operaciji u Lovranu, prije 10 god., naravno uspješno, ali to je tamo rutina.

    Oriana, i ja se užasavam tutnuti nekome nešto u džep, to mi je zaista odvratno i nikad to nisam napravila niti bih, a bila sam dosta po bolnicama i na nekoliko operacija.

    Ponavljam, opet, da mi jako drago da sam rodila prirodno i da sam jako ponosna na sebe, jer ni glasa nisam pustila, samo sam kao kakva štreberica bila skoncentrirana na disanje i disala, disala... (jedino je MM skoro dobio šamarčinu, izmakao se, jer je pokušao disati zajedno sa mnom )
    A osoblje me čak pohvalilo kako još nisu imali tako "pristojnu" rodilju.

  17. #17
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    lunaleo, ti si barem mogla gadjati MM-a, ja ni to necu moci. splitsko rodiliste je toliko napredno da nema sanse da tata bude na porodu! nema mita koji to moze osigurati! a sto se tice epiduralne - jos sam se raspitala, realna situacija izgleda otprilike ovako: moras osigurat ginekologa i anesteziologa koji će na tvoj poziv doći u rodilište i napravit to što trebaju. naravno, za potplatit i jednog i drugog, trebala bih dignit kredit! zato cu se tjesit da mi je bolje rodit prirodno, a i da je zdravije, i bolje za bebu (kao u basni o lisici i grozdju...)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    35

    Početno

    Eh, baš mi je žao što TM ne može prisustvovati porodu, jer je meni to davalo neku posebnu snagu i sigurnost.
    Ali tko zna, možda dok dođe tvoj termin budu se Rode uspjele izboriti i za to. :wink:

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ja sam rodila u studenom s epiduralnom u Petrovoj u Zagrebu, i bilo je super - prakticki bezbolno, osim zadnjih 20ak minuta.
    Dosli smo u bolnicu u 8 ujutro, trazila sam epiduralnu bez da sam je unaprijed dogovorila, i nije bilo problema. Injekcija samo dize bol a moze se normalno hodati itd...
    Rodila sam u 16h, a do 15h30 nisam osjecala nikakve bolove, vec samo pratila trudove na ctg-u.
    stvarno bih svakome preporucila. Dok sam s uzivanjem iscekivala bebu (rodena s 3600kg i 51cm - mala petra) iz drugih boxeva sam cula strasne krikove...
    eto toliko - tko god se predomislja bi li ili ne bi, meni je stvarno bilo super iskustvo, a oporavak puno brzi

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno ako dobiješ epiduralnu prekasno, onda više ne uhvati

    Ja sam rodila u Petrovoj. Liječnik iz rađaone me sam pitao želim li epiduralnu. Prihvatila sam, jer sam nakon 10 sati trudova bila jako umorna i željela sam opet vratiti kontrolu, koliko je to moguće. I dobila sam ju. Nije bilo ništa strašno. Liči na ubod ose - djelić sekunde zapeče i to je sve. Ali - ništa se nije dogodilo. Sve je ostalo isto. Anesteziolog je rekao da pričekam, ali nakon sat vremena nije se ništa promijenilo, pa je pokušao istresti još jednu inekciju kroz tu cijevčicu. Ali nije išlo, ne znam zašto. Rekao je da ne smije forsirati, a ni ja nisam htjela. A još manje sam bila voljna na još jedno bušenje kičme.
    Što se tiče liječnika i anesteziologa, moram reći da su bili izuzetno ljubazni i da sam osjećala povjerenje u njih.
    Prijateljica koja je rodila u Parizu i koja je odmah dobila epiduralnu (plan poroda), rekla mi je da su joj tamo na tečaju objasnili da se mora odmah izjasniti da li ju hoće, te da nije moguće čekati da trudovi zamaknu, pa vidjeti da li je za izdržati. Razlog je bio - ako zakasnite, postoji vjerovatnost da ne uhvati. Čini mi se da mi je rekla da se to daje prvih 4-5 sati trudova. Ali tu se računa od samog početka, tj i oni trudovi koji nisu jaki.
    Po tome ispada - odluči se odmah što želiš. Da danas moram donijeti tu odluku - prihvatila bih epiduralnu na samom početku.
    Nije to stvar samo kontrole boli, već kontrole nad svojim tijelom uopće. Želim reći - ja sam se toliko umorila nakon 20tak sati trudova da sam se sva tresla i nisam više mogla savladati nagon za tiskanjem. A pošto nisam bila dovoljno otvorena, to je bilo loše za bebu. I na kraju sam završila na carskom. I bila sam ljuta na sebe zbog nedostatka samokontrole.

  21. #21
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ja sam rodila dvoje bez epiduralne. I trece cu radjati bez epiduralne. Ne svidjaju mi se rizici koje nosi i smatram da je meni nepotrebna.

  22. #22
    NewAge

    Početno

    Ja sam te isto HappyMummy htjela uputiti da pročitaš o rizicima epiduralne prije nego se odlučiš na taj postupak. Rizici se ne odnose samo na tebe nego i na bebu.

    Možda imaš više strah od samog procesa rađanja nego od boli?

  23. #23
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    kao sto rekoh, najveci je strah od NEPOZNATOG! ali rijesit cu ja to (bar se nadam!) jednim dobrim tecajem za trudnice :wink:

  24. #24
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    frendica je rodila s epiduralnom na sv. duhu - unaprijed je tako odlučila, a anesteziolog je bio "preko veze". uglavnom, prvo joj je dao premalo, otišao na operaciju, ona je dva sata imala bolove, a onda je previše odvrnuo pipicu. tako da kad je trebalo tiskati uopće nije osjećala donji dio tijela i nije imala nikakvu kontrolu. sama kaže da je zbog toga bila u boksu bar dvostruko dulje nego što je trebala, a i dosta su je rezali. kasnije ni ona ni beba nisu imale nikakvih smetnji, osim kaj ju je šav dosta gnjavio.
    eto, nema jednostavnog odgovora - postoje argumenti za i protiv, pa svatko treba odlučiti...

  25. #25
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    ma s obzirom na to koliko je u splitu uopce prekomplicirano doc do epiduralne, vec sam i prestala razmisljat o tome da cu je trazit. u posljednje vrijeme energiju sam preusmjerila na razmisljanje o tome kako sebi olaksat prirodni porod 8)

  26. #26

    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12

    Početno

    Ja sam rodila u Sloveniji s epiduralnom i bez nje se vise nikad u zivotu ne bih usudila ni pomisliti na trudnocu.
    Epiduralnu sam dobila nakon 10 sati trudova, kad sam bila vec sigurna da cu umrijeti od bolova (a i sad sam sigurna da ne bih mogla prezivjeti tu bol - no mozda ja nisam mjerodavna, jer sam uzasno osjetljiva na bilo kakvu fizicku bol).
    Nakon injekcije nisam vise osjecala NIKAKVU bol, cijelo vrijeme poroda (naredna 3,5 sata), ni prilikom sivanja. Samo radost zbog poroda i djeteta. Anesteziologinja me upozorila da stalno moram kontrolirati da li osjecam nozne prste (mogu li ih micati?). Kontrolirala me tijekom cijelog poroda svakih 15-ak minuta i dodavala ili smanjivala dozu, prema potrebi (cijevcica cijelo vrijeme ostaje zapiknuta u ledjima). Nije bilo govora da odustane i zanemari me, te da joj je svejedno da li boli (ali to je bilo u kulturnoj zemlji).
    Poslije nikakve posljedice, sve super.
    Ne pada mi na pamet roditi ponovo bez epiduralne, samo se malo bojim traljavih (ili nemarnih) anesteziologa koji se ovdje spominju.

  27. #27
    Marko2

    Početno

    Ja sam rodilau Sisku uz pomoć epiduralne. Bilo je super. Vodenjak mi je puknuo u 4 ujutro i nisam imala trudova. Bila sam otvorena 1 prst. Rodila sam u 9. Meni je epiduralna dana na mali kateter koji je bio pričvršćen na rame, znači anesteziolog mi je dodavao dozu na kateter. Epi je super stvar. Nisam nikakvih posljedica imala nakon nje. Porod je super, sve osjetiš ali nemaš boli. Dakle imaš motoriku, osjetiš trudove. Što je dobro kod epi- žena kada normalno rađa prekida trud, dok kod epi trudovi dolaze nemaš bolova i brže se otvaraš. To mi je bio prvi porod i ne mogu si zamisliti drugi bez epi.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •