Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 107

Tema: pohranjivanje matičnih stanica

  1. #51
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Sada ja ne razumijem, znači i kada se matične stanice doniraju Zakladi AR, također postoji mogućnost da ih jednog dana dobiješ ako ti nedajbože zatrebaju? :?
    naravno!

    pod uvjetom da je pohrana bila uspješna i da nikome nisu bile potrebne.

  2. #52
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa
    Citiraj piplica prvotno napisa
    Sada ja ne razumijem, znači i kada se matične stanice doniraju Zakladi AR, također postoji mogućnost da ih jednog dana dobiješ ako ti nedajbože zatrebaju? :?
    naravno!

    pod uvjetom da je pohrana bila uspješna i da nikome nisu bile potrebne.
    Da, to sam shvatila, ali opet ostaje bar 50% šanse, ako ne i više da su uspješno pohranjene i nisu bile drugima kompatibilne.

    Ako ih ne doniraš, šanse su ti skoro nikakve da ti ta ista Zaklada nađe kompatibilnog donora, tako barem cure kažu...

  3. #53
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Evo, sada sam pročitala na stranicama Zaklade Ana Rukavina da tek svaka treća donirana krv iz pupkovine zadovoljava sve uvjete za pohranjivanje (dok je kod pohranjivanja za osobne potrebe postotak viši), ali i da je šansa da se te djetetove pohranjene matične stanice u Zakladi iskoriste za transplantaciju nepoznatom primatelju jako male od 1: 30 000 do 1: 100 000, ovisno o etničkoj skupini.

  4. #54
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Evo, sada sam pročitala na stranicama Zaklade Ana Rukavina da tek svaka treća donirana krv iz pupkovine zadovoljava sve uvjete za pohranjivanje (dok je kod pohranjivanja za osobne potrebe postotak viši)
    Ovo je baš sramotno i ako je tako onda mi se čini da je isključivo ljudski faktor u pitanju s obzirom da je za osobne potrebe postostak veći...mislim...
    (jesam li možda pogrešno razumjela?)

  5. #55
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Ma ne, nego krv koja se pohranjuje za vlastite potrebe treba zadovoljavati manje uvjeta od one koja se pohranjuje za donacije nepoznatom primatelju (od količine i broja matičnih stanica do raznih testova...).

  6. #56
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    U svakom slucaju ako se odlucite na pohranjivanje, nazovite zakladu i pitajte sve sto vas zanima.
    Mene je jedino iznenadilo to da je ta kolicina prikupljene krvi dovoljna za osobu do 26kg (da je bila za javnu pohranu, bilo bi za osobu do 30ak kg), dakle za dijete do nekih 6,7 god.
    I jos su pronasli bakteriju (koja je valjda bila na kozi pupkovine, a mozda i u nestreilnim uvjetima kako je prikupljena), ali su rekli da je krv dobra i da ju se isplati cuvati.
    A kako mi je necakinja prije 2 god. izljecena upravo mat. stanicama iz pupkovine, nisam dvojila ni trenutka.

  7. #57
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Citiraj puntica prvotno napisa
    Citiraj piplica prvotno napisa
    Sada ja ne razumijem, znači i kada se matične stanice doniraju Zakladi AR, također postoji mogućnost da ih jednog dana dobiješ ako ti nedajbože zatrebaju? :?
    naravno!

    pod uvjetom da je pohrana bila uspješna i da nikome nisu bile potrebne.
    Da, to sam shvatila, ali opet ostaje bar 50% šanse, ako ne i više da su uspješno pohranjene i nisu bile drugima kompatibilne.

    Ako ih ne doniraš, šanse su ti skoro nikakve da ti ta ista Zaklada nađe kompatibilnog donora, tako barem cure kažu...
    ma da sve to stoji ali stalno se govori na Tv i u medijima ako platiš u Rebru a propadnu...

    Pa teoretski mogu i propasti ako ih doniraš?

    Danas čitam kod zubara u Story-ju da su svi ovi selebretiji dali u banke van Hrvatske..

    Pitanje: kako je to moguće ako naše Ministarstvo ne dozvoljava transport vani

    Moram priznati, meni sa ovim matičnim stanicama ništa baš nije bistro.. imam osjećaj da je to sve neko igranje u mutnom

  8. #58

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    5

    Početno

    da li netko ima iskustva sa pohranom matičnih stanica za osobne potrebe u Splitu? Kontaktirala sam bolnicu u ZG i što se tehničkog dijela tiče nema problema - poslati će nam ugovor, kit za vađenje a nakon vađenja sami transportiramo u Zg. Mene brine da li mogu biti sigurna da će mi to u bilo koje doba noći med.sestra biti spremna i voljna izvaditi (malo sam skeptična po pitanju osoblja zbog lošeg iskustva pri prvom porodu)?

  9. #59

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    90

    Početno

    evo podižem ovu temu, pa molim iskustva vas koji ste nedavno prošli proceduru; sad sam 36+3, rodit ću na sv. Duhu.
    Pohranili bi krv za vlastite potrebe.

    Što mi je prvi korak, trebam li kontaktirati Rebro ili dogovaram na sv. Duhu??
    Nadam se da će mi netko brzo odgovoriti jer se pothitno moram primiti ovoga da se ne porodim prije nego sve riješimo....

  10. #60
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    http://www.kbc-zagreb.hr/klinike_i_z...iz%20pupkovine

    ovdje ti sve pise. ja sam to htjela napraviti (na kraju sam se ipak odlucila cekati da pupcana vrpca otpulsira pa je doniranje propalo). zvala sam Rebro i tamo su mi rekli da na SD imaju stalno potreban kit za donaciju, da samo trebas prije nego rodis to traziti i potpisati formular. koliko se sjecam, isprintas si neku izjavu na ovoj stranici Rebra koju sam stavila, to ispunis cca par dana prije ocekivanog termina, i to je to. al nazovi jos jednom Rebro, za svaki slucaj, mozda se nesto promijenilo u ovih par mjeseci.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    90

    Početno

    hvala ti!
    zvala sam ih, ali nitko se ne javlja, probat ću opet.
    ja sam se dosta informirala i iako je nekako više ovih argumenata "protiv", ne znam... nekako si ne bi mogla oprostiti da jednom znam da sam mogla pohraniti te stanice.... a nisam....

    tako da mislim da ćemo ipak platiti tih 15000 i moliti Boga da mi nikad neće trebati...
    :/

  12. #62
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    slobodno ih pohrani u banku od zaklade.Briga o njima,pohrana i čuvanje potpuno su jednaki u obje banke.Šansa da tvoje stanice nekome odgovaraju su užasno male,a šansa da u isto vrijeme trebaju vama gotovo da i ne postoji.
    U slučaju maligne bolesti ovog djeteta i tako se ne mogu iskoristiti.

  13. #63
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    slazem se sa sirius, nema potrebe placati, na istom linku imas kako se pohranjuje za osobne potrebe (placanje) i kako se donira u zakladu. dakle, doniraj, iz razloga koje je sirius navela (i da usparas 15000kn).

  14. #64
    babel avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    jug
    Postovi
    163

    Početno

    Bok cure.
    Ne znam jesan li nešto krivo razumila ali u Zg-u je besplatno vađenje mat. stanica koje se doniraju zakladi, jel tako?
    Kod nas nije. Bolnici za uslugu se plaća 1 500kn. I naravno sami obavljate transport...
    Uglavnom čitajući vas i ja san odustala od te namjere. Beba će se roditi dogovorenim CR pa joj je to već dovoljan šok. A dr. je bez problema obećala da će pupčanu pustiti da otpulsira. Valjda me neće privariti.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    U slučaju maligne bolesti ovog djeteta i tako se ne mogu iskoristiti.
    Nemojte mišljenje o ovakvim pitanjima donostiti na temelju informacija s foruma jer osoba koja vam daje te informacije možda govori gluposti

  16. #66
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Citiraj uskoromama prvotno napisa
    hvala ti!
    zvala sam ih, ali nitko se ne javlja, probat ću opet.
    ja sam se dosta informirala i iako je nekako više ovih argumenata "protiv", ne znam... nekako si ne bi mogla oprostiti da jednom znam da sam mogla pohraniti te stanice.... a nisam....

    tako da mislim da ćemo ipak platiti tih 15000 i moliti Boga da mi nikad neće trebati...
    :/

    Pošalji im faks jer su sad na G.O i teško ih je uhvatiti pri telefonu.
    Zvah za šogoricu i prvo smo stupili u kontakt putem faksa, a onda telefonski.

  17. #67
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Babel, iskreno me smeta što bolnice toliko naplaćuju vađenje m.stanica jer je to posao od 10-tak minuta, pogotovo ako se radi o doniranju u Zakladu.

    Kod nas se vade besplatno, tj.bez ikakve naknade.

    Šogorica je rodila CR prije 15dana i donirala je matične.

  18. #68
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj Trilian prvotno napisa
    Citiraj sirius prvotno napisa
    U slučaju maligne bolesti ovog djeteta i tako se ne mogu iskoristiti.
    Nemojte mišljenje o ovakvim pitanjima donostiti na temelju informacija s foruma jer osoba koja vam daje te informacije možda govori gluposti
    Moje informacije su iz bolničkih izvora tj.od osoblja koje rade na zamrzavanju i općenito onih koji rade sa matičnim stanicama.

  19. #69

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj L&L0809 prvotno napisa
    http://www.kbc-zagreb.hr/klinike_i_zavodi/banka%20krvi%20iz%20pupkovine

    ovdje ti sve pise. ja sam to htjela napraviti (na kraju sam se ipak odlucila cekati da pupcana vrpca otpulsira pa je doniranje propalo). zvala sam Rebro i tamo su mi rekli da na SD imaju stalno potreban kit za donaciju, da samo trebas prije nego rodis to traziti i potpisati formular. koliko se sjecam, isprintas si neku izjavu na ovoj stranici Rebra koju sam stavila, to ispunis cca par dana prije ocekivanog termina, i to je to. al nazovi jos jednom Rebro, za svaki slucaj, mozda se nesto promijenilo u ovih par mjeseci.
    Dobila sam Rebro u međuvremenu.
    Ovo što ti opisuješ je doista tako jednostavno, ali nije procedura za pohranu za osobne potrebe, već za javnu banku, jedino u tom slučaju ti dolaziš samo s ispunjenim papirima, a kit te čeka na SD.

    Kod pohrane za osobne potrebe, najprije trebam sa KBC Zagreb potpisati ugovor (mogu mi ga poslati poštom, pa ga ja potpisanog vraćam, za što mi je malo vremena ili se može osobno doći potpisati).Nakon potpisa uplaćujem 2056 eura u kunskoj protuvrijednosti i dobivam kit koji moram nositi sa sobom u bolnicu na porod (zajedno s papirima, naravno). Također, prije poroda moram na SD reći da želim pohranu matičnih stanica za osobne potrebe i prije porodaplatiti uslugu uzimanja krvi iz pupkovine još 1000 kn. I da, kad krv iz pupkovine bude izvađena, sami se moramo pobrinuti da se krv dostavi na Rebro.
    Dakle, sve je puno, puno kompliciranije nego ako doniram u javnu banku. :/

  20. #70

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    90

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Citiraj Trilian prvotno napisa
    Citiraj sirius prvotno napisa
    U slučaju maligne bolesti ovog djeteta i tako se ne mogu iskoristiti.
    Nemojte mišljenje o ovakvim pitanjima donostiti na temelju informacija s foruma jer osoba koja vam daje te informacije možda govori gluposti
    Moje informacije su iz bolničkih izvora tj.od osoblja koje rade na zamrzavanju i općenito onih koji rade sa matičnim stanicama.
    Na stranicama KBC Zagreb jasno i glasno piše da je vjerojatnost da će se autologna, znači krv djeteta od kojeg je pohranjena iskoristiti za to isto dijete od 1:2500 do 1:200 000.
    Dakle Sirius, u pravu si.... moram priznati da nisam znala da su mogućnosti tako male i to mi sad ruši cijeli koncept.... ako ne mogu pomoći mojoj bebi, a ove su mogućnosti toliko male da se gotovo može reći da ne mogu, kome mogu pomoći?? Mogu li u slučaju potrebe biti od koristi meni i mom mužu? Znam da mogu biti korisne za neko drugo dijete, ali nama je ovo prvo dijete i trenutno ne znam hoćemo li ih imati više...
    Sve ovo skupa mi se čini kao jedan veliki eksperiment...a nije da imamo novaca, ali za ovo mi nikad ne bi bilo žao dati kad bi znala da barem postoji mogućnost da će nam pomoći...
    Ipak, čim na trenutak odlučim da ih neću pohraniti za "osobne potrebe" već u javnu banku, preplavi me takva grižnja savjesti da vam to ne mogu opisati ...
    Pomozite....

  21. #71

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj uskoromama prvotno napisa
    Na stranicama KBC Zagreb jasno i glasno piše da je vjerojatnost da će se autologna, znači krv djeteta od kojeg je pohranjena iskoristiti za to isto dijete od 1:2500 do 1:200 000.
    Sve ovo skupa mi se čini kao jedan veliki eksperiment...a nije da imamo novaca, ali za ovo mi nikad ne bi bilo žao dati kad bi znala da barem postoji mogućnost da će nam pomoći...
    To su statistički podaci za transplatacije do 20. godine djeteta. Ne piše statistika za starije osobe. Isto ne piše koja je vjerojatnost da ćeš u svjetskim bankama naći podudarnog donora. (Ako se dobro sjećam, Anu Rukavinu su na kraju htjeli pokušati spasiti transplantacijom stanica nepopudarnog donora jer boljeg rješenja nije bilo.)

    Citiraj uskoromama prvotno napisa
    Sve ovo skupa mi se čini kao jedan veliki eksperiment...a nije da imamo novaca, ali za ovo mi nikad ne bi bilo žao dati kad bi znala da barem postoji mogućnost da će nam pomoći...
    Da, i meni se čini da je to veliki eksperiment. Skupi eksperiment. Postoji mogućnosti da će pomoći, posebice kad se ima na umu da će znanost u tom pogledu jako napredovati, ali lako je moguće i da će se ova investicija pokazati kao popuno bačan novac.

  22. #72
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    uskoromama - sorry, tkao je to kad povrsno citas istovremeno pokusavajuci uspavati dijete mislila sam da i ti planiras donirati krv iz pupkovine, a ne pohraniti za osobne potrebe. ja sam htjela donirati.

  23. #73
    Nora Fora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    72

    Početno

    Evo još jedne neodlučne i zbunjene buduće mame... Dakle, za 20 dana mi je termin, a mi se još nismo odlučili što i kako s matičnim stanicama.

    Prvo smo imali trilemu:
    1. donirati, budući da je vjerojatnost da netko drugi iskoristi naše matiče, minimalna, a uz to je tu i nada da to nama nikad neće ni trebati, pa kad se to dvoej zbroji... čemu to sve?

    2. ako je stvarno tako mala šansa da nam to neće trebati, čemu onda djetetu oduzimati tako veliki postotak krvi i jednostavno ne pustiti posteljicu da odpulsira do kraja i ne pohraniti mat. stanice?

    Ova varijanta je propala u vodu kad sam pričala s frendom koji je ujedno ginekolog koji radi u rodilištu! i rekao mi da je to s pulsiranjem zabluda, jer se djetetovo srce može opteretiti većim volumenom krvi, te se to ne radi... :/ Nemojte me zatući , samo citiram doktora...

    3. pohraniti za vlastite potrebe. I izgleda, da ćemo ovo napraviti, jer iako je sad jako mala vjerojatnost da je od ove varijante trenutno puno veća korist nego od doniranja ( a trebala bi biti s obzirom na cijenu), za ovo smo se odlučili jedino iz razloga što ova varijanta predstavlja mogućnost da će netko iz naše obitelji (mi - 50%, braća i sestre djeteta od kojeg se uzimaju mat. stanice - 25%) ukoliko, ne daj Bože, bude trebao, imati koristi za koje se sada i ne zna. Dakle, ovo sam shvatila kao neku vrstu premije osiguranja ... Ne znam kako bih to drugačije nazvala.

    Netko je pisao da ta krv može pomoći samo osobi do 26 kg i to me posebno zabrinulo, ali sam se raspitala na Rebru i njihova dr. kaže da sve ovisi o tome koliko ima mat. stanica u prikupljenoj krvi. U prosjeku se prikupi 80 ml krvi, a ta krv u prosjeku sadrži toliko mat. st. koje mogu pomoći osobi od 30 kg, ali tu nastupa onaj dio o mogućnostima u budućnosti koji je nas "kupio"... >Dakle, moguće je da će se jednom stanicom moći napraviti puno više nego što je moguće danas.

    Eto to su moja razmišljanja, nadam se da će nekome pomoći, a isto tako se nadam da će netko iznijeti i suprotno mišljenje, ukoliko nešto od ovog što sam napisala ne stoji...

  24. #74
    Svea avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    526

    Početno Kako je išao moj tok misli vezano za matične stanice

    Nora Fora, ovo pišem kao odgovor tebi, postove iznad nisam stigla čitati.
    Naime, i sama sam tijekom trudnoće shvatila da moram donjeti jako puno odluka prije samog poroda, a jedna od velikih odluka je bila i o matičnim stanicama. Prije trudnoće sam mislila, da... svakako ću ih uzeti. No, kada sam se našla u situaciji da moram o tome i odlučiti - puno sam se informirala i na kraju odlučila - niti donirati, niti pohraniti.

    Kako sam došla do te informirane odluke, nakon puno proučavanja i čitanja:
    1. Naručila sam ugovore s Rebra i detaljno ih pročitala. Tamo doslovce piše da ti mogu namjerno uništiti matične stanice i da za to neće biti odgovorni. Sken tog aneksa ugovoru imam i mogu proslijediti svima. Apsolutno šokantno. (dakle, ja ću platiti i pohraniti, a oni ih mogu doslovce baciti i ja im ne mogu ništa)
    2. Jako mi je bilo važno da pupčana vrpca odpulsira. Ako želiš uzeti matične stanice, moraš rezati pupkovinu dok još pulsira. Dakle, ne možeš dobiti i ovce i novce.
    3. Jedna primalja mi je dala misliti svojom rečenicom: hm... a što ako baš zato što uzmeš te iste matične stanice djetetu na samom početku (jer to nije baš mala količina krvi... i da, ako se ne uzme... ta ista krv ode u dijete).. možda će, ali samo možda... mu na neki način i faliti.... (meni tu ima logike, koliko god da je ovo... onak...)
    4. Cijena uzimanja je zaista velika, a postotak ozdravljenja pomoću matičnih stanica je zaista jako jako jako malen (naišla sam na podatak da je do sada u cijelom svijet u pomoću matičnih stanica izlječeno ispod 100 osoba).... moguće da je netočan, vrlo moguće... ali iz još nekih izvora sam dobila informaciju da je to još uvijek u zapravo eksperimentalnoj fazi. I da se ovdje zapravo radi o jako velikom biznisu. Ljudi su spremni jako puno platiti da budu sigurni da uvijek mogu pomoći svojoj djeci.

    Nadam se da će ti ovo biti od bilo kakve pomoći.

  25. #75
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    svea potpuno se slažem sa tobom.
    Ja sam jako bila zainteresirana za matične stanice ali moj doktor me od toga odgovorio baš rekavši to...

    zašto uzimeti nešto što mu sad treba, ako mu hoćete dobro radije pustiti da posteljica sama ispulsira.

    I tako je bilo... moja mala je dobila svu svoju krv u sebe

    doduše meni te matične stanice nisu logične u jednom dijelu.. uzmino npr genetske bolesti (a ima ih ohoho.. ali npr oblik leukemije)
    i sad npr sirota bebica oboli.. kako će njoj njezine matične stanice pomoći kada isto imaju genetski feler??
    meni je to totalno nelogično :? logičnije mi je da mu pomogne njezin brat ili sestra nego njegove matične stanice.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    20

    Početno

    Želim dodati prakticni savjet za mame koje rađaju daleko od Zg-a. M. stanice mogu putovati i avionom, samo je potrebno da rodilište odnosno doktor izda potvrdu da su to m. stanice, a onda na aerodromu to potvrdi nadležni ljecnik (kojeg ima svaki aerodrom). Tako stanice ne idu u rengen i ne važe ona pravila o kolicini tekucine itd... Predlažem da se raspitate nesto ranije.

  27. #77
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    Cure jel tko u zadnje vrijeme donirao MS ili planira ih donirati ?

  28. #78
    chora avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    zaprešić
    Postovi
    61

    Početno

    trebam roditi 10.7., muž mi boluje od jedne reumatske bolesti, autoimune, vezane za HLA-B27, zove se Ankilozantni spondilitis a njegova sestra dok je bila mala umrla je od leukemije....naime, mama joj je išla na slikanje pluča a nije znala da je trudna....pa pretpostavljam da je to radi toga....

    zainteresirala sam se za ovu temu....ali nije mi nigdje razvidno vidljivo....da li postoji mogučnost tretiranja mog muža tim stanicama od bebe....ili sprečavanje takve bolesti kod bebe budući da je ona u nekoj mjeri naslijedna....

    koga bi mogla konzultirati u vezi toga

  29. #79
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj chora prvotno napisa Vidi poruku
    trebam roditi 10.7., muž mi boluje od jedne reumatske bolesti, autoimune, vezane za HLA-B27, zove se Ankilozantni spondilitis a njegova sestra dok je bila mala umrla je od leukemije....naime, mama joj je išla na slikanje pluča a nije znala da je trudna....pa pretpostavljam da je to radi toga....

    zainteresirala sam se za ovu temu....ali nije mi nigdje razvidno vidljivo....da li postoji mogučnost tretiranja mog muža tim stanicama od bebe....ili sprečavanje takve bolesti kod bebe budući da je ona u nekoj mjeri naslijedna....

    koga bi mogla konzultirati u vezi toga
    Vjerojatno imunologa koji vodi muža. Oni bi trebali biti upoznati sa mogućnostima liječenja MS kod određene bolest (iako se to ne provodi vjerojatno kod nas) ili barem kakva su najnovija istraživanja u tom smjeru. Ako to ne upali ne preostaje ti ništa nego izguglati klinike u inozemstvu koje se bave takvim načinom liječenja pa pitati konkretno kakva je procedura i šanse za liječenje u vašem slučaju.

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    520

    Početno

    ja sam se prije dvije godine dosta raspitivala o tome, proučavala sam papire i sa rebra i iz austrije, nisu mi se baš svidjeli, ali , čini mi se da cellavie u austriji sprema prikupljene mat. stanice u tri posudice, da se, kao, mogu koristiti za više osoba (kad se jednom otvori tj. odmrzne više nema ponovnog zamrzavanja). u smislu da bude za bebu samu, ali eventualno i za brata, sestru, roditelje. (sad sam pokušala naći te stranice, ali nešto su promijenili pa je samo na njemačkom i ne snalazim se). mislim da to kod nas ne rade.
    informacije su da je ta količina koju je moguće prikupiti ipak premala za odraslu osobu. (ali možda neće biti premala za 5,10 godina? tko zna kakav će biti razvoj znanosti i tehnologije?)

    s obzirom na situaciju koju imaš, jasno mi je da razmišljaš o čuvanju, ja sam razmišljala iako nemam neke rizične faktore, jer vjerujem u napredak znanosti i u nove mogućnosti koje sada ni ne slutimo. S druge strane mi je uvijek intrigantno ono što je Svea gore napisala - da li time štetimo bebi, da li bi najbolja prevencija bolesti bila baš da dozvolimo bebi da te stanice dobije u trenutku kad je to priroda predvidjela? vi npr. pretpostavljate da je rentgen u trudnoći kriv za bolest, a znanstvenici danas proučavaju kakav je utjecaj ranog rezanja pupkovine dugoročno na zdravlje cijelih generacija.

    bojim se da nisam od pomoći, možemo vječno filozofirati o tome da li više vjerujemo prirodi ili znanosti. s obzirom na konkretne probleme koje imate u obitelji, probaj se informirati kod stručnjaka o mogućnostima koje su njima na raspolaganju za liječenje konkretnih bolesti, ne samo na Rebru (oni naravno žele prodati, a možda ti je dovoljno sigurno i da ih doniraš)

    puno sreće želim i da svi budete dobro, a ti da se ne uništavaš mozgajući


    .

  31. #81
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    evo meni uredno pohranili za Anu Rukavinu!

  32. #82
    chora avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    zaprešić
    Postovi
    61

    Početno

    i mi!

  33. #83
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    slobodno ih pohrani u banku od zaklade.Briga o njima,pohrana i čuvanje potpuno su jednaki u obje banke.Šansa da tvoje stanice nekome odgovaraju su užasno male,a šansa da u isto vrijeme trebaju vama gotovo da i ne postoji.
    U slučaju maligne bolesti ovog djeteta i tako se ne mogu iskoristiti.
    Ovo je potpuno tocno (govorim kao strucnjak iz podrucja). Jedini interes privatnih banaka je zarada, to znaci sto manje uloziti, a sto vise dobiti. Nazalost, toliko su glasni i toliko novaca trose na reklamu da jos uvijek hrpa ljudi nasjeda na propagandu. Jedino sto cete vi od toga dobiti je da ce vam uzeti grdne pare. Ideja da ce za vaseg zivota medicina toliko uznapredovati da ce vam iz njih moci napraviti jetru ili neki drugi organ je totalna glupost. Dakle, pohranjenje stanice za privatnu svrhu nemaju bas nikakvu primjenu. Europska komisije preporuca da se obeshrabruje pohrana u privatne banke a u nekim zapadnim zemljama npr. Italiji je i zabranjeno zakonom. S druge strane ako zelite donirati, nekom djetetu mozete spasiti zivot. Uvjeti pohranivanja (bilo privatno ili donacija) u Hrvatskoj su isti kao u EU, ne zato sto su nasi tako htjeli, nego zato sto su morali jer ih je EU na to natjerala. Zakljucak: ne dajte se nasamariti, a ako vec jeste, to je zato jer niste dobili preve informacije. Mozete se informirati u Zakladi Ana Rukavina ili u ministarstvu zdravstva.

  34. #84

  35. #85
    latika avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    491

    Početno

    mi smo planirali uzeti krv iz pupkovine, i vec smo poceli skupljati novce al sad kad sam ovo procitala nista mi vise nije jasno,,,uh zasto sve mora biti tako komplicirano...

  36. #86
    laura29 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,094

    Početno

    Citiraj mina30 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je potpuno tocno (govorim kao strucnjak iz podrucja). Jedini interes privatnih banaka je zarada, to znaci sto manje uloziti, a sto vise dobiti. Nazalost, toliko su glasni i toliko novaca trose na reklamu da jos uvijek hrpa ljudi nasjeda na propagandu. Jedino sto cete vi od toga dobiti je da ce vam uzeti grdne pare. Ideja da ce za vaseg zivota medicina toliko uznapredovati da ce vam iz njih moci napraviti jetru ili neki drugi organ je totalna glupost. Dakle, pohranjenje stanice za privatnu svrhu nemaju bas nikakvu primjenu. Europska komisije preporuca da se obeshrabruje pohrana u privatne banke a u nekim zapadnim zemljama npr. Italiji je i zabranjeno zakonom. S druge strane ako zelite donirati, nekom djetetu mozete spasiti zivot. Uvjeti pohranivanja (bilo privatno ili donacija) u Hrvatskoj su isti kao u EU, ne zato sto su nasi tako htjeli, nego zato sto su morali jer ih je EU na to natjerala. Zakljucak: ne dajte se nasamariti, a ako vec jeste, to je zato jer niste dobili preve informacije. Mozete se informirati u Zakladi Ana Rukavina ili u ministarstvu zdravstva.
    Slično nam je rekao i dr. za vrijeme moje prve trudnoće kad smo ga pitali o iskoristivosti matičnih stanica za dijete čije su stanice. Objasnio nam je da bi tek korist mogao imati brat ili sestra kojemu bi te stanice bile potrebne. Zato smo ih na kraju odlučili oba puta donirati.

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    31

    Početno

    Isto tako smo i mi pohranili matične stanice od oba djeteta jer je rečeno da je veća korist za braću i sestre nego za dijete od koga su uzete matične stanice. Ako je točna informacija da to vrijedi za djecu do nekih 26 kg to mi baš nema smisla, jer zašto bi se onda te matične stanice čuvale do 18. godine djeteta kako piše u ugovoru. Sad se samo nadam da nam neće ni trebati i da je to stvarno "bačen novac".

  38. #88

    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    zg posvuduša
    Postovi
    138

    Početno

    Citiraj Kimi prvotno napisa Vidi poruku
    ISad se samo nadam da nam neće ni trebati i da je to stvarno "bačen novac".
    tako i mi!!!

  39. #89

    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    141

    Početno

    Da li je itko pohranio u Brisel u Cryo-save preko Bih?

  40. #90
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    reci cu samo ovo: da je pohranjivanje u privatni banku besplatno uvjerena sam da bi bar 80% ljudi izabralo tu opciju. Isto mislim i za cjepiva poput prevenara, rotarixa itd., da roditelji ne moraju zavlaciti ruku u vlastiti novcanik daleko bi vise djece bilo njima vakcinirano.

  41. #91
    sandi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    132

    Početno

    Da je porod kod Podbnika 4 puta jeftiniji sigurno bi se tamo radjalo puno vise djece. Nije korektno traziti mane i stvarati predrasude prema postupcima i uslugama koje se placaju, i na taj nacin umirivati vlastitu savijest. Sve me to podsjeca na onu djecju basnu o lisici koja se ne moze popeti do grozdja pa bez da ga je probala tvrdi kako je kiselo.

  42. #92

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    2

    Početno

    Tema me opet zanima jer sam 2 put trudna. Prvi put platili smo punu cijenu za čuvanje matičnih stanica jer je to bio poklon obitelji. No, za ovo dijete ga neće kao takvog biti, a ja odjednom toliko love za platiti - nemam. Zanima me zašto rode koje su zbilja aktivne u svemu nisu i po ovom pitanju aktivne? Jer, mnooogo žena pojma o ovoj temi nema, niti znaju da u nas postoji ta mogućnost niti što konkretno znači. A, mislim da je bitna. Kao i činjenica da bi puno više bilo onih koji bi i na tu opciju pomislili kada bi se recimo plaćalo obročno - tipa kroz tih 18 godina 100kn mjesečno - to bi si ipak većina mogla priuštiti.
    S druge strane, ovo o kolanju krvi i kasnijem rezanju pupkovine sam već više puta čula - zašto se bar tu ne napravi pomak pa se dozvoli tih pari minuta idile majke i djeteta, na korist prvenstveno djeteta? Neovisno o temi matične stanice, u nas se to reže po defaultu odmah koliko ja znam iz iskustva mojih prijateljica i valstitoga...
    Da zaključim, mislim da bi jedna javna akcija na temu koliko je bitno pupkovini pustiti da "odradi" svoje, kao i o važnosti skupljanja matičnih stanica, i opciji da to bude dostupno svima, a ne samo bogatima - bila izuzetno korisna, a po dosadašnjim iskustvima s akcijama rode - nadam se i jednako uspješna. Ja sam svakako za, i spremna pomoći, u interesu sve naše dječice.....

  43. #93
    Strippy avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    165

    Početno

    I meni je ovo aktualno i vrlo interesantno, pa molim one koji su to nedavno prošli (osobito kod poroda na SD), da napišu iskustvo.

  44. #94

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav,
    podižem malo temu... Zanima me je li netko što čuo o privatnoj pohrani matičnih stanica preko Cryo-Save? Jedna poznanica davno je radi njih otišla roditi u Sloveniju a neki dan mi veli moja gin. da je načula da uskoro otvaraju ured i u Hr (preko globalne stranice još nemaju kontakt, moram to istražiti). Ako je to stvarno moguće svakako bih to obavila preko njih (za jedno 5 mj ). A sad, plusevi i minusi, ne znam, svatko misli da radi najbolje za sebe.
    Koliko vidim po stranici ima ih skoro po cijeloj „ex-Ju“ (Slovenija, Srbija, CG, Bosna…).
    Hvala svima

  45. #95

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    367

    Početno

    Mi smo (nadam se) pohranili maticne stanice u Krio, beba je rodjena 06.10.medjutim jos uvijek nismo dobili certifikat da je pohranjivanje uspjesno obavljeno. Nadam se da cemo ovih dana dobiti vijesti.
    Dvije razlike izmedju KBC Zagreb I Krio = Krio je jeftiniji (1700€ s time da placanje ide 400€ akontacije po potpisu ugovora a ostatak 8-10dana nakon poroda) pohranjivanje je na 20 god (Kbc 18god) Krio se brine o prijevozu krvi (KBC morate sami donijeti krv u roku 24sata)
    Mi smo cak "uhvatili" neku akciju u Krio I dobili smo 900kn vrijednosti bonova u DM-a
    Mi se isto nadamo da nam nece trebati, I da ce biti "bacen" novac ali svi vidimo kako svijet sad cu se izraziti malo grubo, ide k vragu, sve je vise bolesti, mutiranih virusa I bakterija, medicina napreduje vrtoglavito naprijed I za par godina tko zna sto ce sve jos izumiti ali I kakve ce se nove bolesti pojaviti.

  46. #96

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    2

    Početno

    marusha, rodila si u Zagrebu? Je li to baš Cryo-Save ili neka druga firma sličnog imena? Malo me bune te sličnosti... Tnx

  47. #97

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Postovi
    3

    Početno

    Svima koji imaju u planu pohraniti krv iz pupkovine tj. matične stanice za vlastite potrebe u Hrvatskoj želim napisati svoje iskustvo i upozoriti na to da mogu biti nepravedno oštećeni i izigrani. Također želim zamoliti i da mi se javi ako ima netko tko je prošao slično.
    Cijena usluge pohrane matični stanica u Hrvatskoj (na KB Rebro) u ukupnom iznosu od 15.707,84 kn (uključujući i 1.000,00 kn koje naplaćuje bolnica za uslugu prikupljanja krvi) je prilično visoka za hrvatski standard pa roditelji koji su spremni izdvojiti toliki iznos vjeruju kako ulažu u nešto bitno za svoje dijete što u budućnosti u određenoj situaciji može spasiti njegov život ili život nekog drugog u njegovom srodstvu. Ugovaranje ove usluge čak i u slučaju dovoljno velikog prikupljenog volumena krvi iz pupkovine na žalost nosi određene rizike koji za posljedicu, osim nemogućnosti pohrane matičnih stanica u Banku krvi, imaju gubitak određenog dijela prethodno uplaćenih financijskih sredstava. Jedan od takvih rizika je inficiranje krvi od strane bolničkog osoblja zbog nedovoljne educiranosti i nepažnje što se upravo meni dogodilo. Kako bi se uklonio navedeni rizik i izbjegla infekcija potrebno je pupkovinu s pažnjom sterilizirati prije obavljanja same punkcije pupkovine što osoblje KB Sveti Duh očito nije učinilo u mom slučaju obzirom da su rezultati mikrobiološkog testiranja koje je obavilo stručno osoblje u KBC Zagreb pokazali prisutnost bakterije Propinobacterium species. Navedena bakterija je bakterija koja živi na ljudskoj koži koja se u mom slučaju prenjela u krv iz pukovine zbog loše obavljene sterilizacije. Tako da prikupljenu krv u mom slučaju nije bilo moguće pohraniti zbog ljudske greške. Naravno, osim što su mi nanijeli neizmjernu štetu zbog koje postoji mogućnost da se jednog dana neće moći spasiti nečiji život kao, nanijeli su mi u financijsku štetu u iznosu od 5.584,00 kn koji uključuje troškove registracije krvi u Banci krvi iz pupkovine u KBC Zagreb u iznosu od 4.584,00 kn i troškove prikupljanja krvi koje je naplatila KB „Sveti Duh“ u iznosu od 1.000,00 kn. Dakle, ne samo da sam zbog nemara osoblja bolnice u kojoj sam rodila izgubila mogućnost pohrane matičnih stanica nego sam još pored toga izgubila i 5.584,00 kn jer su Sveti Duh i Rebro fino naplatili svoju "uslugu" i ne žele vratiti novac. Eto pa da dobro promislite prije nego se odlučite za pohranu matičnih stanica kod nas osobito ako rađate u KB Sveti Duh. I dobro pročitajte ugovor sa KB Rebro jer se njime štite ko lički medvjedi od svega i sve fino naplate. "Vadipara" ekipa kao i sve kod nas...

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    Citiraj marusha99 prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo (nadam se) pohranili maticne stanice u Krio, beba je rodjena 06.10.medjutim jos uvijek nismo dobili certifikat da je pohranjivanje uspjesno obavljeno. Nadam se da cemo ovih dana dobiti vijesti.
    Dvije razlike izmedju KBC Zagreb I Krio = Krio je jeftiniji (1700€ s time da placanje ide 400€ akontacije po potpisu ugovora a ostatak 8-10dana nakon poroda) pohranjivanje je na 20 god (Kbc 18god) Krio se brine o prijevozu krvi (KBC morate sami donijeti krv u roku 24sata)
    Mi smo cak "uhvatili" neku akciju u Krio I dobili smo 900kn vrijednosti bonova u DM-a
    Mi se isto nadamo da nam nece trebati, I da ce biti "bacen" novac ali svi vidimo kako svijet sad cu se izraziti malo grubo, ide k vragu, sve je vise bolesti, mutiranih virusa I bakterija, medicina napreduje vrtoglavito naprijed I za par godina tko zna sto ce sve jos izumiti ali I kakve ce se nove bolesti pojaviti.
    Gdje si rodila?

  49. #99
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj Kimi prvotno napisa Vidi poruku
    Isto tako smo i mi pohranili matične stanice od oba djeteta jer je rečeno da je veća korist za braću i sestre nego za dijete od koga su uzete matične stanice. Ako je točna informacija da to vrijedi za djecu do nekih 26 kg to mi baš nema smisla, jer zašto bi se onda te matične stanice čuvale do 18. godine djeteta kako piše u ugovoru. Sad se samo nadam da nam neće ni trebati i da je to stvarno "bačen novac".
    To je bačen novac, ne trbas navodnike. Jer ako trebas za brata i sestru, mozeš im izvaditi iz krvi drugog djeteta ili roditelja. Smrznute stanice gube vijabilnost, tj krepaju nakon 5-10 godina, a oni ti ih čuvaju 18 godina zato jer su ti naplatili 2000eura. Osim toga kad pohranjuješ u privatnu "banku" negdje vani, svi uzorci valjaju, zato da ti mogu uzeti pare. Jer ako tvoj uzorak ne valja, nista od para. A da se razumijemo njih nije briga za dobrobit tvoga djeteta nego samo za zaradu. I da medicina napreduje, biste li vi za vaše dijete koristili nešto staro 10 godina ili bi htjeli nešto novo najnovije od ove godine?
    To je zapravo pljačka. Uostalom bebi je ta krv potrebna i ako je negdje treba spremiti, treba je spremiti u bebu i pustiti pupčanu vrpcu da otpulsira.

  50. #100
    J&D avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    628

    Početno

    I sad ja i dalje ne znam sto da radim pogranuti ili ne?? Cak sam se i za donaciju pocela dvoumiti!!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •