Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 107

Tema: pohranjivanje matičnih stanica

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno pohranjivanje matičnih stanica

    tražila sam ali ne nađoh info, prebacite me ako ima negdje.

    dakle zanima me gdje i pod kojim uvjetima u RH mogu pohraniti matične stanice za privatnu uporabu? sve što znam je da se plaća unaprijed i da šalju paket s kojim se napravi postupak, a uzorak dostavljamo sami.

    je li netko ovo pokušao?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    slavonija
    Postovi
    489

    Početno

    sad vidim da je jajabuka istovremeno otvorila ovu temu pa molim moderatora da nas spoji u jedan topic

  3. #3
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Mi smo donirali u Zakladu. Poslali nam set i trebalo ga dostaviti u okviru 48h. Rodila u nedjelju u 12, poslali ga u ponedjeljak ujutro dostavom i sve prošlo za 5.Mislim da ti je ista stvar, ako ideš privatno, osim plaćanja, naravno.

  4. #4
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    [quote="Indi"]Mi smo donirali u Zakladu. Poslali nam set i trebalo ga dostaviti u okviru 48h. Rodila u nedjelju u 12, poslali ga u ponedjeljak ujutro dostavom i sve prošlo za 5.Mislim da ti je ista stvar, ako ideš privatno, osim plaćanja, naravno.[/quote


    Indi. donirali ste?

    Mi planiramo pohraniti u javnu banku pa me zanima koji je postupak!

  5. #5
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    [quote="Indi"]Mi smo donirali u Zakladu. Poslali nam set i trebalo ga dostaviti u okviru 48h. Rodila u nedjelju u 12, poslali ga u ponedjeljak ujutro dostavom i sve prošlo za 5.Mislim da ti je ista stvar, ako ideš privatno, osim plaćanja, naravno.[/quote


    Indi. donirali ste?

    Mi planiramo pohraniti u javnu banku pa me zanima koji je postupak!

  6. #6
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    mi smo pohranili u privatne svrhe, moraš se javiti bar dva tjedna ranije na Rebro, platiš, potpišeš ugovor, u bolnici gdje rađaš obavjestiš da želiš vađenje matičnih stanica i platiš, MM preuzeo paket nakon poroda i odnio na Rebro, sve je prošlo ok

  7. #7
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    [quote="anatom"]
    Citiraj Indi prvotno napisa
    Mi smo donirali u Zakladu. Poslali nam set i trebalo ga dostaviti u okviru 48h. Rodila u nedjelju u 12, poslali ga u ponedjeljak ujutro dostavom i sve prošlo za 5.Mislim da ti je ista stvar, ako ideš privatno, osim plaćanja, naravno.[/quote


    Indi. donirali ste?

    Mi planiramo pohraniti u javnu banku pa me zanima koji je postupak!
    mislim da je dovoljno da prije poroda kažeš da to želiš i onda oni dalje brinu o tome, oni nose na Rebro

  8. #8
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    znaci u bolnici u kojoj radam?doktoru koji me porađa?

    Malo smo se kasno sjetiliraspitati.termin mi je 7.1.

  9. #9
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    Citiraj anatom prvotno napisa
    znaci u bolnici u kojoj radam?doktoru koji me porađa?

    Malo smo se kasno sjetiliraspitati.termin mi je 7.1.
    ako želiš u privatne svrhe - pitaj, zovi Rebro, tko zna, u zdrastvu se stalno nešto mjenja, možda nema problema, a u Zakladu, da, kad dođeš na porod, doktoru koji porađa,...
    ja sam imala malo druđačiji slučaj - bila sam u bolnici 2 tjedna prije poroda, platila sam za postupak uzimanja matičnih stanica, imala sam
    planirani carski i znala sam koji će me dr. porađai, rekla sam unaprijed, ali i neposredno prije poroda

  10. #10
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    moja seka je išla na potpisivanje nekog ugovora, ne znam, trebala bih je pitati detalje

  11. #11
    fjora avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    924

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    moja seka je išla na potpisivanje nekog ugovora, ne znam, trebala bih je pitati detalje
    da, napisala sam - za privatno potpisuješ ugovor koji ti oni šalju poštom pa im ti vračaš

  12. #12
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ona je išla osobno, ne znam gdje, stvarno ne znam detalje :/

  13. #13
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ona je išla osobno, ne znam gdje, stvarno ne znam detalje :/
    Može se osobno doći ili da ti pošalju poštom, pitaju te kako želiš.
    Barem je meni tako bilo.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    12

    Početno

    Mene zanima dali trebaj kak nalazi za pohranu stanica?
    Citala sam da banke vani traze nalaz krvi i neka testiranja na odredene bolesti. Jeli to potrebno i za nasu banku ili se samo potpisuje ugovor? :?

  15. #15

  16. #16
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj fjora prvotno napisa
    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    moja seka je išla na potpisivanje nekog ugovora, ne znam, trebala bih je pitati detalje
    da, napisala sam - za privatno potpisuješ ugovor koji ti oni šalju poštom pa im ti vračaš
    i kad doniraš isto potpisuješ ugovor. mogu ti ga poslati poštom ili možeš otići na rebro i potpisati. i s bolnicom nešto potpisuješ, samo ne znam šta. ja sam pitala rekli su ništa a kad sam došla u rađaonicu frka jer nisam potpisala štatijaznamšta. tako da sam nešto potpisala odmah nakon poroda, nemam pojma točno što (mm je pročitao).
    znači potpišeš sa zakladom, i sa bolnicom. kitove za ekstrakciju imaju u bolnicama i oni ga dostavljaju u zakladu tako da se s tim ne moraš zamarati (barem je tako u zg, ne znam za ostale gradove)

  17. #17
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Ja sam prije 2 mjeseca rodila u Zadru, pohranila privatno i u bolnici nisam nista potpisala.

  18. #18
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Ako želim donirati u Zakladu, jel u svakom slučaju bolnici plaćam 1000kn za vađenje? :?

  19. #19
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Adrijana prvotno napisa
    Ako želim donirati u Zakladu, jel u svakom slučaju bolnici plaćam 1000kn za vađenje? :?
    ne. ništa ne plačaš

  20. #20
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Mi zvali na Rebro, dan iza nam poslali set jer naša bolnica nije u dogovoru s Rebrom. Ispunila papire, sve što se odnosi na nas. Spakirala dokumente u posebnu kuvertu. Došli u bolnicu, predala set sestrama, one dovršile ispisivati dokumente i dok sam ja prodisavala trudove, pripremile set. Kad sam rodila, uzele krv iz posteljice, uzele meni krv (ako se dobro sjećam), sve zapakirale i dale mužu koji je tek sutra dan (bila nedjelja) poslao City expressom. Znači prije nisam radila nikakve dr.krvne nalaze.

    Nakon 20 dana zvala na Rebro i sve 5. Matične uredno pohranjene i negativni nalazi na navedene bolesti iz upitnika koji je došao sa setom.

    Nismo ništa platili, iako naša bolnica nema dogovor sa Rebrom, tj.sestre to rade dobrovoljno.

  21. #21

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Indi zvući super!
    Zašto ne nude tj. pitaju žene prije poroda da li žele donirati? Matične stanice su super korisne, ženu koja rađa i dijete ništa ne boli i ne smeta. Ne razumijem caku!
    Svaka čast Indi :D

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Portland, Oregon
    Postovi
    28

    Početno

    Mislim da doniranje maticnih stanica (ili ostavljanje po strani za nedaj Boze kasnije) nije toliko pozitivna stvar kao sto vam doticne banke kazu.

    Ta krv koja se skupi se nalazi u placenti i u pupcanoj vrpci. Da bi se skupila oni moraju prerezati pupcanu vrpcu cim se beba rodi, tako da bi ta krv koja je ostala u placenti i vrpci iscurila. Beba na ovaj nacin dozivljava jos jedan sok (osim onog kad se porodila i izasla na uzasno jake lampe u porodiljskoj sali) i mora da naglo dise punim kapacitetom iako za to jos uvijek nije 100% spremna.

    Kad ostavite krv tj. kad sacekate da pupcana vrpca prestane pulsirati to znaci da je sva ta krv iz placente i pupcane vrpce otisla uredno vasoj bebi u tijelo. Dok se to odvijalo vasa beba nije bila prisiljena da naglo koristi svoja pluca jer je ta ista krv jos uvijek dovozila kisik tako da je beba mogla polako i postepeno da se privikne na svoju novu okolinu, malo da dise na svoja pluca pa onda kad nema vise krvi onda i ona na jedan skroz miran i ne prisiljen nacin krenula da dise.

    Poenta ovoga nije samo u tom bebinom olaksanom disanju, nego u tome da sustinski sva ta krv i pripada bebi. Ovako osiguravate svojoj bebi ono sto je stvarno njeno, umanjujete sanse da bude malokrvna ... sve u svemu dajete joj odlican start u njenom malom,krhkom zivotu.

    Ljudi se jako razlikuju po ovom pitanju ali ja ni u jednom momentu nebi pomislila da ostavljam maticne stanice, naprotiv i nakon jako teskog poroda kad sam bila skroz izbezumljena ja sam pitala babicu da li jos uvijek pulsira (kad ju je htjela presjeci). Mislim da o ovome trebate dobro razmisliti. Sve te potencijalne bolesti se jako lako mogu mimoici ako djetetu pustite krv koja mu je prirodom namjenjenja!.

  23. #23

    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    139

    Početno

    Hvala Biomama na odgovoru. Zvuči ispravno to što si napisala. Meni su prerezali pupcanu koja je vjerojatno još pulsirala a nisam niti iskoristila krv tako da mi se to čini najgora varijanta.
    Doduše pupčana je bila zapetljana oko nogice pa nisu mogli dijete niti izvaditi kako treba bez rezanja

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Portland, Oregon
    Postovi
    28

    Početno

    ma da uvijek postoje situacije u kojima su rezanje pupce neizbjezno.. sta ces.. takva je sudbina ... nek je bebac ziv i zdrav!!!

  25. #25
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    glede pohrane stanica...još se ne zna koliko se dugo one mogu održati funkcionalnima a i drugo pitanje koje se postavlja je ukoliko dijete oboli zaista od neke zloćudne bolesti, genetske, onda znači da su i matične stanice takve, te ne mogu pomoći u tom slučaju...

    također sam čitala da dosta tih banaka uopće nema adekvatne uvjete skladištenja.....

  26. #26

    Datum pristupanja
    Mar 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28

    Početno

    Mi smo pohranili u Grazu, jer tada još nisu pohranjivali u privatnu banku kod nas. Jako smo bili zadovoljni.
    Što se tiče rezanja pupčane, nisu je prerezali dok je još pulsirala, nego puno kasnije. Prvo su malenu pustili da zaplače, čistili joj nosić i sve to. I bila mi je na prsima još sa pupčanom. A kad su krenuli vaditi krv, bilo je nešto manje, ali su se potrudili i vadili dva puta. I bilo je dovoljno. Javili su nam iz Graza da je sve ok.
    A što se tiče toga da li pohraniti ili ne - dao Bog da mi nikada ne zatreba i da smo bacili u smeće te novce. Ali zato si nikada ne bi oprostila da mi jednog dana zatreba, pa da lupam glavom u zid zašto nisam. A mislim da medicina tako napreduje, da će sigurno biti nešto od toga.

  27. #27
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    podizem topic jer imam dilemu:

    sto je bolje - pustiti da pupcana vrpca odpulsira svoje ili prikupiti maticne stanice? u dilemi sam, jer su mi na SD rekli da ne moze oboje (iako ocito u Grazu moze!)

  28. #28
    Tincha avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    blizu al opet dovoljno daleko od metropole
    Postovi
    317

    Početno

    L&L0809 Da se lakše odlučiš (ili zapravo možda još i teže!) predlažem ti link

    http://www.udrugaprimalja.hr/content...3=0&G4=0&ID=51

    Inače, već se dugo provode intenzivna istraživanja na dobivanju matičnih stanica iz odrslog organizma i sve je više uspjeha znanstvenika na tom području, pa je moje mišljenje da je pohranjivanje matičnih stanica iz pupkovine (osim doniranja) postalo samo još jedno ubiranje novaca.

  29. #29
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj L&L0809 prvotno napisa
    podizem topic jer imam dilemu:

    sto je bolje - pustiti da pupcana vrpca odpulsira svoje ili prikupiti maticne stanice? u dilemi sam, jer su mi na SD rekli da ne moze oboje (iako ocito u Grazu moze!)
    mislim da ne može ni u Grazu, odnosno, SVAKAKO beba ne dobije taj dio krvi koji se uzima radi pohrane stanica. e, sad, kako sam skeptična prema tome, jer se jednostavno ne provodi dovoljno dugo da bi se zaista moglo sa sigurnošću govoriti o sigurnosti pohrane stanica i njihovoj iskoristivosti, a SIGURNO je da bebi dobro dođe SVA krv...osobno bih radije neometano treže porodno doba nego pohranu stanica...

  30. #30
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    a nista, onda cemo odustati od doniranja krvi iz pupkovine. i na plan poroda nadodati da bi zeljela da pupcana vrpca odpulsira do kraja prije rezanja...citajuci link od Tinche (hvala ti ) nasla sam da se pupcana vrpca moze prerezati tek nakon izlaska posteljice :? jel postoji praksa u nasim rodilistima (SD npr) da tako dugo cekaju? i koja je razlika u cekanju da odpulsira do kraja i cekanja da posteljica izadje?

  31. #31
    Baby avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    321

    Početno

    nisam shvatila, koliko bih novaca trebala izdvojiti za prikupljanje i pohranu matičnih stanica krvi iz pupkovine?
    Bolnici, dakle, platim 1000 kuna za vađenje, dalje?

  32. #32
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    mozes donirati krv iz pupkovine ili je privatno pohraniti u banku maticnih stanica. ako je doniras, nista ne placas, a ako je privatno pohranjujes placas (frendici su rekli 15000kn).

    http://www.kbc-zagreb.hr/klinike_i_z...iz%20pupkovine - tu imas sve informacije

  33. #33
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ali meni nešto nije jasno te molim negog logičara da mi kaže da li ja griješim ili? :? :? :?

    uzmimo primjer autoimunih bolesti.. (evo npr postoji jedan oblik leukemije koji je autoimuna bolset).. i sad rodi se bebica i pohrane se bebicine matične stanice..
    i oko 18 godine oboli od leukemije (autoimuni oblik te vrste leukemije)..
    pitanje: kako će onda bebicine matične stanice pomoći njoj ako su (i jesu) njezine (znači sa genima autoimune bolseti)

    meni ovo nema logike :?

  34. #34
    kailash avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    1,821

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    ali meni nešto nije jasno te molim negog logičara da mi kaže da li ja griješim ili? :? :? :?

    uzmimo primjer autoimunih bolesti.. (evo npr postoji jedan oblik leukemije koji je autoimuna bolset).. i sad rodi se bebica i pohrane se bebicine matične stanice..
    i oko 18 godine oboli od leukemije (autoimuni oblik te vrste leukemije)..
    pitanje: kako će onda bebicine matične stanice pomoći njoj ako su (i jesu) njezine (znači sa genima autoimune bolseti)

    meni ovo nema logike :?
    upravo je ovo jedan od argumenata onih koji ne vide smisao pohranjivanja matičnih stanica.

    meni je zaista najbolji zaključak jednog dr koji se time bavio da je "najbolje mjesto pohrane bebine krvi - beba".

    Naime, uzimajući 100 ml krvi za pohranu stanica, to je kao da odraslog čovjeka lišite oko 1.75 l krvi... :/

  35. #35
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma nema logike..

    evo ja imam hereditarnu trombofiliju (nasljednu trombofiliju) i ja imam mutaciju gena za sklonost trombozi, dubokoj venskoj trombozi i svim ljepotama te koagulacijske bolesti (ja ju naslijedila od oca i majke).

    Samim time i moje dijete će ju naslijediti od mene..

    Čemu onda uzimanje matičnih stanica kada ako i dobije npr duboku vensku trombozu i bude potrebno presađivanje opet će mu dati njegove matične stanice koje imaju genetski feler.

    Navela sam ne dobar primjer bolesti (zbog toga se ne daju matične stanice) ali navela sam životan primjer. Isto se tako može navesti za bilo koju autoimunu bolest - baš za njih.. one su zapisane u genima njh nosiš

    Pitanje: kako bolest koja je zapisana u genima, može matičnim stanicama spasiti neku osobu???? kada joj se daju njezine vlastite matične stanice (koje imaju genski 'bug')

    Inače, ako netko nije ni pohranio matične stanice.. tom čovjeku najbolji donor je samo njegov brat ili sestra (ni otac ni majka ni bratić ni nitko) a ako nema brata ili sestru onda vjerojatnost da se nađe kompatibilan donor je toliko malena da nemam riječi...

    I sad dolazimo do one famozne Hebrangove štednje u zdravstvu.. možete misliti koji su to troškovi Čovjeku pronaći odgovarajućeg donora??

    ne znam ali meni ovo sve u Hrvatskoj glede matičnih stanica zvuči kao bacanje prašine u oči...jer je nelogično

  36. #36

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Da li je itko inzistirao da ne režu pupčanu vrpcu do izlaska posteljice ili je dovoljno pričekati da završi pulsiranje?
    J je mjenjao krv s 2 dana (hiperbilirubinemija)pa sad proučavam sve i svašta da smanjim mogućnost istog drugoj bebi.... Dok nam je rekao da računamo s mijenjanjem za svu našu djecu :/

  37. #37
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Pitanje: kako bolest koja je zapisana u genima, može matičnim stanicama spasiti neku osobu???? kada joj se daju njezine vlastite matične stanice (koje imaju genski 'bug')
    Ima hrpa genetskih poremećaja kod kojih stradaju određeni organi. Pitanje je dana kada će se iz matičnih stanica moći "uzgojiti" novi organ.

  38. #38
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Pitanje: kako bolest koja je zapisana u genima, može matičnim stanicama spasiti neku osobu???? kada joj se daju njezine vlastite matične stanice (koje imaju genski 'bug')
    Ima hrpa genetskih poremećaja kod kojih stradaju određeni organi. Pitanje je dana kada će se iz matičnih stanica moći "uzgojiti" novi organ.
    Matične stanice osobe koja je oboljela od leukemije ili bolesti od koje su joj stradali organi(u budučnosti) nisu idealne za uzoj novih.
    Ali zato matične stanice brata ili sestre te osobe jesu.

    Ali to nije nikakava topla voda jer se na KBC-u puno godina prije nego je to postalo IN(tj.osnovana je Zaklada pa se pročulo)pohranjivale su se matične stanice brače i sestra djece koja su bila oboljela od malignih bolesti.

  39. #39
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    Citiraj Mirtica prvotno napisa
    Da li je itko inzistirao da ne režu pupčanu vrpcu do izlaska posteljice ili je dovoljno pričekati da završi pulsiranje?
    ovo i mene zanima, i u cemu je razlika?

  40. #40
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa
    Citiraj Brunda prvotno napisa
    Pitanje: kako bolest koja je zapisana u genima, može matičnim stanicama spasiti neku osobu???? kada joj se daju njezine vlastite matične stanice (koje imaju genski 'bug')
    Ima hrpa genetskih poremećaja kod kojih stradaju određeni organi. Pitanje je dana kada će se iz matičnih stanica moći "uzgojiti" novi organ.
    Matične stanice osobe koja je oboljela od leukemije ili bolesti od koje su joj stradali organi(u budučnosti) nisu idealne za uzoj novih.
    Ali zato matične stanice brata ili sestre te osobe jesu.
    Ali postoje npr. metabolički poremećaji gdje to ne igra ulogu. Te matične stanice su itekako dobre za tu osobu (tj. biti će jer još ne rade organe iz njih, barem ne na ljudskoj populaciji koliko je meni pozanto).

  41. #41
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ma neki dan me zbunila reportaža na televiziji..

    Koliko shvatih ako ih doniraš sve 5 ali ako ih potrebuješ moli boga da ih ima (da ih nisu nekome već donirali)
    Ako ih plaćaš plaćaš 15 000 kuna ali Rebro i Ministarsvo ti ne garantira za sigurnost njihovu. Znači one mogu i propasti i nikom ništa..

    Ne kužim da li sam to dobro shvatila jer sam došla pred sam kraj emisije??

    da li je tko to gledao

    Hvala

  42. #42
    L&L0809 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,190

    Početno

    nisam gledala emisiju, samo sam se raspitivala i da, u pravu si. nitko ti ne moze garantirati da ce se uspjesno pohraniti (mozda ce biti premala kolicina za pohranu, mozda nece biti dobro skladistene...), samo sto ako doniras (ne placas) ti nije toliko bed ako ne uspije - da platis 15000kn za nista, mislim da bi prolupala.

    a sto se tice doniranja, da, idu onima kojima su potrebne, samo sto je vrlo mala vjerojatnost da ce maticne stanice tvog djeteta odgovarati nekoj nepoznatoj osobi (vjerojatnije je da ce odgovarati tvojoj drugoj djeci sto mislim da je ok). samo sto ti nitko ne moze garantirati...

    ja jos uvijek cekam odgovor, ako netko zna, koja je razlika u rezanju pupcane vrpce nakon pulsiranja i nakon izlaska posteljice?

  43. #43
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Koliko sam ja skontala iz reportaže rekli su ako propadnu onda oni zadržavaju 5.000kn - a vani, npr. zadrže par stotina Eura.... razlika je velika.

  44. #44
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Mi smo pohranili, ako vas zanima mogu vam kasnije iz ugovora navesti cijenu, koliko vracaju i u kojim slucajevima.

  45. #45
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj Mum2Be prvotno napisa
    Mi smo pohranili, ako vas zanima mogu vam kasnije iz ugovora navesti cijenu, koliko vracaju i u kojim slucajevima.
    Mene bi zanimalo...

  46. #46
    Mum2Be avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zd
    Postovi
    654

    Početno

    Uglavnom, ako se ugovor raskine i set se vrati neostecen i neotvoren, vraca se cijela svota novca.
    Ako prikupljanje krvi iz bilo kojeg razloga ne uspije, a set ostecen, KBC nadoknadjuje trosak seta 1000kn, ostatak vraca korisniku.
    Ako korisnici raskinu ugovor nakon uzimanja krvi, KBC zadrzava naknadu za troskove registracije, obrade i pohrane. A ugovor se raskida ako:
    - obrada krvi nije moguca (uzimaju se troskovi registracije)
    - ako krv ima nedostatke te korisnici nisu suglasni s pohranom (uzimaju se troskovi reg., pohrane i obrade.

    registracija, obrada i pohrana dodju 1500 eura ( 540 eura je cuvanje 18 god.)

  47. #47
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    1500 eura je cjelokupna cijena + 540 eura za svih 18 godina? I nema više nikakvih troškova do 18. godine?

    - šta to znači da obrada krvi nije moguća? Zbog greške pri uzimanju ili zbog same krvi koja nema veze sa ljudskim faktorom?
    - i da li znaš možda o kakvim nedostacima se govori? Kao u stilu da krv bebe nije zdrava ili nešto drugo kao npr. ljudska greška?


    Na reportaži su spominjali da rade na izmjeni ugovora, pa se nadam da će biti povoljnije.
    I isto su spomenuli ovaj 2. slučaj, ali nisu rekli o čemu se radi nego samo u stilu da nisu imali takav slučaj do sada.


    Da li se čuvaju stanice i nakon 18. godine i da li su iskoristive nakon tih 18. godina?

  48. #48
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    šta to znači da obrada krvi nije moguća? Zbog greške pri uzimanju ili zbog same krvi koja nema veze sa ljudskim faktorom?
    - i da li znaš možda o kakvim nedostacima se govori? Kao u stilu da krv bebe nije zdrava ili nešto drugo kao npr. ljudska greška?
    Pod ovo prvo mislim da je u pitanju manjak krvi, tj. manje od one propisane količine (ako je br. stanica s jezgrom u ishodišno sakupljenoj krvi iz pupkovine manji od 1x10 na 8). S tim da u ugovoru imaš dio gdje u slučaju da želiš da bez obzira na to pohrane krv možeš to i naznačiti.
    Ovo drugo mislim da se odnosi na zarazne bolesti na koje se majka testira u rodilištu (hepatitis B i C, HIV i sifilis) jer ako su ti nalazi pozitivni KBC neće pohraniti matične stanice.

  49. #49
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    ovaj 8) smajlić je ustvari 10 na osmu.

  50. #50
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Citiraj mačkulina prvotno napisa
    Koliko shvatih ako ih doniraš sve 5 ali ako ih potrebuješ moli boga da ih ima (da ih nisu nekome već donirali)
    Ako ih plaćaš plaćaš 15 000 kuna ali Rebro i Ministarsvo ti ne garantira za sigurnost njihovu. Znači one mogu i propasti i nikom ništa..
    Sada ja ne razumijem, znači i kada se matične stanice doniraju Zakladi AR, također postoji mogućnost da ih jednog dana dobiješ ako ti nedajbože zatrebaju? :?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •