Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: iskustva s epiduralnom

  1. #1

    Početno iskustva s epiduralnom

    Hi,
    meni se evo bliži termin poroda (20.04.) i kao odlučila sam se za epiduralnu anesteziju pa me zanima nešto više o tome, odnosno da li netko ima s iskustvom - tko je rodio na epiduralnu? Da li boli kad se daje epiduralna, da li se fakat ništa ne osjeti (bol), kako se tiska u tim trenucima, kako se osječaš nakon toga ????? kad se možeš ustati, dojiti????
    hvala

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    ima ti dosta vise o tome pod topicom epiduralna, ali evo na brzinu... ja sam 6.11. rodila s epiduralnom u Petrovoj, ali nisam bila narucena nego sam trazila epiduralnu na licu mjesta, koju sam dobila bez problema - ne osjeca se nista, pratis trudove na ctg i razmisljas kako ces za par sati biti sa svojom bebicom - pola sata prije kraja, kad si skroz otvorena skinu te s epiduralne (tako bar rade u petrovoj, ali u nekim bolnicama ne), tako da nakon 10 minuta pocinje fakat boliti i moras tiskati, i za 20min je beba tu! Sad, tesko mi je usporediti te moje bolove pri tiskanju, sa bolovima koje osjecas ako nisi ni imala eiduralnu - mene je bolilo, ali mozda bi bilo jos 100 put gore da nije bilo epi prije.
    1h nakon poroda moras lezati, cim te prebace u sobu donesu ti bebu na dojenje (odnosno kad je vrijeme da donose bebe)
    eto toliko, ali ima i puno argumenata protiv epiduralne - meni je osobno bilo dobro iskustvo, ali sama moras odluciti - ima dobar clanak na portalu, pogledaj si tek da vidis stranu protiv...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    21

    Početno

    Petra
    pola sata prije kraja, kad si skroz otvorena skinu te s epiduralne (tako bar rade u petrovoj, ali u nekim bolnicama ne), tako da nakon 10 minuta pocinje fakat boliti i moras tiskati, i za 20min je beba tu!
    Tako bi to svugdje trebalo biti. Jer u fazi izgona žena mora svjesno tiskati inače postoji opasnost od produženja poroda (što za bebicu u uskom porođajnom kanalnu nikako nije zgodno), a postoji i opasnost da se bebica krivo okrene u svom putovanju, mora biti s leđima prema naprijed, tj. prema maminom trbuhu.
    A taj zadnji dio poroda zbilja kratko traje, ja ne mogu reći da me jako boljelo (nisam imala epiduralnu, tako da mi je to došlo kao olakšanje nakon trudova otvaranja), više je osjećaj kao jaki pritisak na debelo crijevo (ko kad te stisne :wink: ).
    Pročitaj topic o epiduralnoj i donesi kako bi cure rekle- informiranu odluku. Sretno!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    128

    Početno Rođendan

    Citiraj petra prvotno napisa
    ja sam 6.11. rodila...
    Cestitam! Ja sam rođena na isti datum!! :p

  5. #5
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja sam "rodila" pod epiduralnom moju Petru, ovo pod navodnicima zato sto je na kraju ispao hitni carski rez. I nemrem ti nest posebno rec o mojem iskustvu s njom jer je ono isprepleteno mnogim drugim cimbenicima.

    Iako nemam nekih losih iskustava sa epiduralnom, ja bih ti preporucila da se ipak ne "odlucis" da li ju hoces ili neces prije nego sam porod krene.

    Naime, postoji

    1. rizik (iako relativno mali) za vrlo kobne posljedice epiduralne (mislim da kod jednog u tisucu, ali nisam ziher, dolazi do spinalnog ostecenja kod majke),

    2. moguc negativan utjecaj na dojenje u prvim satima nakon poroda (beba je grogi pod utjecajem droge i teze se spoji na dojku)

    3. velika sansa da ce se trudovi usporiti pa ce porod trajati duze

    4. gubis kotrolu nad svojim tijelom (ne mozes se niti pomaknuti, a kamoli na WC otic), gubis kontrolu nad cijelim procesom

    5. i mozda jos sto

    Odlicno je da razmisljas vec sada o tvojem pristupu porodu, razmatras tvoje mogucnosti (podnosenja bola, recimo) i tvoje zelje.

    Ja bih ti preporucila da si napravis plan poroda. Unutar toga, razmotri slijedecu "skalu" i vidi gdje ti padas pa to i naznaci:

    a) Zelim epiduralnu ukoliko je to ikako moguce.

    b) Zeljela bih epiduralnu ali zelim donijeti konacnu odluku tijekom poroda.

    c) Zeljela bih prirodni porod ali zelim da mi se omoguci epiduralna (ako je moguce) ako u odredenom trenutku promijenim misljenje, bez dodatnih preispitivanja moje odluke.

    d) Zeljela bih prirodni porod i ako u odredenom trenutku zatrazim epiduralnu, zeljela bih da mi se pomogne naci alternativna kontrola bola te, ako se ne nade zadovoljavajuca alternativa, da mi se omoguci epiduralna (ako je to moguce).

    e. Zeljela bih prirodni porod i ne zelim, cak i ako ju zatrazim, da mi se da epiduralna niti da mi se nudi.

    Eto, moj savjet

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    2. moguc negativan utjecaj na dojenje u prvim satima nakon poroda (beba je grogi pod utjecajem droge i teze se spoji na dojku)

    3. velika sansa da ce se trudovi usporiti pa ce porod trajati duze

    4. gubis kotrolu nad svojim tijelom (ne mozes se niti pomaknuti, a kamoli na WC otic), gubis kontrolu nad cijelim procesom
    Htjela bih samo nadopuniti moj post s par stvarcica - sto se tice dojenja, nikakvih problema nisam imala.

    Porod vrlo rijetko dulje traje - naime cim ti daju epiduralnu, prikopcaju te na drip koji jako ubrzava trudove i otvaranje. Pozitivno je i to sto te trudove koji obicno rodilje izmuce intenzitetom i trajanjem, ne osjecas - odnosno samo ih pratis na ctg-u

    sto se tice gubljenja kontrole nad tijelom - to apsolutno ne stoji. Naime, kad te prikopcaju na epiduralnu, MOZES NORMALNO HODATI, micati se, i raditi sto god zelis! U niti jednom trenutku ne gubis kontrolu nad svojim tijelom - osjecaj je kao kad ti nekad utrne noga ili ruka, pa ju mozes micati ali je ne osjecas bol kad se ustipnes! Znace epiduralna nikako ne oduzima mogucnost pokreta samo boli!
    A sto se tice dizanja nakon poroda, ja sam se digla prije drugih rodilja koje su sve od reda bile doslovno iscrpljene!

    Ovo nikako nemoj shvatiti kao neki nagovor na epiduralnu - htjela sam ti samo reci svoje iskustvo koje je zaista bilo pozitvno.
    No mozda su neki imali i negativna iskustva - ali isto kao sto neki imaju i vrlo negativna iskustva s prirodnog poroda.....

  7. #7
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Hm, mi mozda govorimo o dvije razlicite epiduralne

    Ja naime, na epiduralnoj, sam izgubila osjecaj potpuno ispod struka - kad sam se trebala okrenuti na bok morale su me sestre okrenuti.

    I mozda se treba primjetiti da oksitocin za pospjesivanje trudova, po mnogim mamama (koje ja znam), pojacava bol. Pa ako se skines sa epiduralne prije samog poroda, ta bol koju osjecas ce mozda biti jaca od one koju bi inace osjecala. A da ne govorimo da takvim "proizvoljnim" koristenjem oksitocina (kako bi se koristila epiduralna), ako se i daje (jer ne znam da li se daje svugdje), se oduzima kontrola tvojem tijelu da radi svoj posao onako kako je priroda namijenila.

    Ne velim da sam ja apsolutno protiv epiduralne, dapace, kod prvog djeteta sam ju uzela, kod drugog sam u jednom trenutku zavristala da mi ju daju ali na srecu sam u svom planu poroda odabrala opciju d) i uspjela proci bez nje i na tome sam zahvalna (gdje sam ja, na epiduralnoj si u principu dok se beba ne rodi i mislim da ne daju oksitocin ako je porod normalan).

    Mislim da ove tocke koje sam navela u prethodnom postu su opravdane znanstvenim studijama.

    Naravno, istina je da znanstvene studije vecinom daju odgovore u stilu "u prosjeku", "vecina" ili mozda malo konkretniji postotci, tako da, kao sto i Petra veli, moguce je da sve bude super, moguce je da ne, i to ne mozes znati prije nego sto prodes kroz to.

    Iz mojeg iskustva, epiduralnog poroda i prirodnog poroda, uopce nema usporedbe. Uz podrsku partnera i osoblja, prirodni porod je, iako naporan, jedan predivan i savrseno upotpunjavajuci osjecaj - saznanje da si samo ti, tvoje tijelo i tvoja beba zasluzni za vase konacno upoznavanje dodaje tom postporodajnom osjecaju neopisivu vrijednost.

  8. #8
    Ines avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,594

    Početno

    ja sam rodila samo pod epiduralnom tj nisam rodjala bez nje pa ne znam razliku.
    meni je s epiduralnom bilo super.

  9. #9
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,415

    Početno

    meni je bez epiduralne bilo super, oba puta :D 8)

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    ja sam bila uvjerena kako epiduralna meni nece trebati, medjutim kako sam isla na inducirani porod uslijed povecane kolicine plodne vode (kojemu nikada nisu nasli uzrok) i porod mi je trajao 36 sati, prvih 30 nisu boljela ali nisam niti oka sklopila. tako da sam, kad su trudovi napokon krenuli bila potpuno malaksala te sam objerucke prihvatila epiduralnu na njen prvi spomen......
    moje iskustvo je super, sve osjetis samo bol ne. samo davanje epiduralne je takodjer bezbolno, osjetis samo pikicu za anesteziju podrucja oko kraljeznice.
    problema sa dojenjem nisam imala, mala je odmah skuzila kaj mora raditi. oporavila sam se cini mi se brze od ostalih curki - ali to je mozda pitanje stava i drugih predisopzicija.....
    a kako planiram i drugu djecicu, sada znam da ne treba nikada potpuno odbaciti sto ti suvremena medicina moze ponuditi...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •