Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 183

Tema: Tražim primjere bolničkog poroda kao nasilja nad ženama

  1. #51
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Moje iskustvo prvog poroda:
    1. Indukcija 12 dana prije termina bez ikakvih medicinskih razloga uz riječi: Pa kad ste već tu, mogli bi to danas. Pristala sam na to, čak nisam niti postavljala "suvišna" pitanja jer tada nisam znala ništa o tim medicinskim stvarima i intervencijama. Išla sam s povjerenjem jer sam mislila doktori najbolje znaju. Greška br. 1

    2. Prokidanje vodenjaka

    3. Epoziotomija koja mi je ostala u najgorem sjećanju. Jedini moment kada sam ispustila glas. Nikad neću zaboraviti tu bol (a kažu kao da se to ne osjeti. Yea, right!)
    Imala sam velikih problema zbog nje nakon poroda i osjećala sam se baš osakaćeno

    3. Naljeganje na trbuh i puknuće grlića maternice

  2. #52
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    kad je moj primjer u pitanju....
    meni se na porodu izredalo podosta doktora....točnije 4
    osim toga...bila je i smjena primalja....znači dočekala me jedna...porod je protekao uz drugu...
    ja sam bila ja...jedna jedina jel...
    pristojna prema svima, nažalost.

    a nasilje sam doživjela, i to mogu slobodno reći i iza toga stati i pritom ni ne trepnuti jer netko misli da sam tako zaslužila jer nisam bila dovoljno pristojna.
    ja najbolje znam kakva sam ja bila.
    samim time što su mi se nažalost izredali svi ti ljudi na porodu, sami su mi omogućili spoznati koliki neljudi mogu biti.
    bez imalo mog utjecaja...ni najmanjeg. samo svojom pojavom. i to ide na njihovo dušu, ne na moju, kako netko ovdje želi reći.

    od 4 doktora, nasilje sam doživjela od njih dvoje, kako fizičko tako i verbalno...to uključuje podsmjehe na spomen prirodnog poroda, odlučivanje o nekim postupcima bez da se meni osobno obrati. da nisam reagirala...doslovce na način, oprostite ja sam ovdje prisutna, molim vas obraćajte se meni ...ne bi me nitko ništa ni pitao...
    i naravno da sam ih strašno nervirala...zamisli čuda...ova se pravi pametna i ne želi prokidanje vodenjaka....
    ...dalje...nemilosrdna pregledavanja u trudu...da, da...da me poslije nije pregledao normalan doktor mislila bih da je to silovanje normalno i da to tako mora biti...srećom, sad znam da je u pitanju samo poremećeni um....
    ismijavanje želje za prirodnim porodom, jer takvo nešto ne postoji...
    zabrana izgona na stočiću jer u njegovoj smjeni nikad nitko neće roditi na stočiću...
    konstantno uvjeravanje da sam glupa i da iz vlastitih hirova ugrožavam život vlastitog djeteta...
    odmaganje...tipa...vidiš da ti to ne možeš...
    što je tebi..ti si neka roda?
    pa nadalje...nalijeganje na stomak...epi...
    i brutalno, da brutalnije nije moglo biti, šivanje na kraju...u kojem sam koristila one ručke na stolu da ne svisnem od bolova...
    toliko...o ovoj dvojici...

    babica...ne porađa na stočiću jer je bole križa...

    druga dva doktora milina...suradnja prava...govore mi sve što će mi učiniti...
    preglede ni ne osjećam...
    bodre me i govore mi kako sam pravi kandidat za stočić i prirodan porod...
    jedan od njih se u moje ime, jer sam u trudovima jel...svađa sa dežurnim k. i podržava me u svakom pogledu....
    ali, je slabiji...i nema tu šta...
    hijerarhija je bitna...naravno...

    a babica...pripremila sve za porod na stočiću....

    o oporavku ne moram ni pričati...15 dana nisam ni pomišljala da sjednem...a za hodanje mi je trebala žestoka koncentracija...
    to bi bio fizički dio...a psihički....

    pa tko je tu lud? i kako mi netko može objasniti da tu nema nasilja?

    mislim da sam tek drugim porodom otpustila sve sa prvoga...i prvenstveno oprostila sebi što se nisam znala izboriti za nešto bolje...
    i sada...kad sam prožvakala nakon 3 i pol godine milion i petsto puta sve situacije sa prvog poroda...ma makar mala insinuacija da sam si to tako zaslužila jer nisam bila pristojna me dovede baš u čudnovato stanje...

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Nisam baš informirana o tom prokidanju vodenjaka pa ne kužim ni dobre ni loše strane toga. Zanima me zašto se to uopće radi, tj. što tvrde ginekolozi čemu to može pomoći. S druge strane zanima me što može u tome biti toliko neugodno za rodilju.

    Meni je oba puta vodenjak puknuo a trudove nisam imala. Prvi put su se pojavili nakon cca 1 sat, a drugi put sam dva dana u bolnici čekala trudove i onda sam dobila neke slabe,a voda je počela curiti ko luda pa su mi dali drip.

  4. #54
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

  5. #55
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Definitivno sam se najodvratnije osjecala tokom pregleda u trudu. Tj. ja lezim u predradaoni, na krevetu sjedi doktorica, oko nje 2 sestre i jos jedan doktor koji taman dolazi u smjenu. Svi stoje i gledaju. Ona gura ruku u mene, bez rijeci i ceka trud. Ja se osjecam ko budala, doslovno, ona gleda nokte na drugoj ruci i ceka. Dolazi trud, boli za poludit, ona ruje, gura, navlaci...ma nemam pojma sta ustvari radi i prica s kolegama. Odvratno i fuj! Stvarno ko da sam silovana. I to nekoliko puta jer su to napravili barem 4 puta koliko sad uspjem izborojit.
    O zastrasivanju zbog ugrozavanja svog djeteta jer odbijam indukciju, iako za nju osnove nema, sam otvorila cijelu jednu temu, citale ste mnoge. Taj psihicki pritisak je prestrasan, kad ZNAS da je sve ok a opet ne znas.
    Davanje dripa jer eto, u pola 10 smo nas 3 na dogovorenoj indukciji, i nema veze sto imam savrseno dobre i jake svoje trudove, ako ce ove druge dvije dobit drip dobit cu i ja kad je sestra vec pripremila bocu, da ne propadne.
    Nakon poroda, istiskivanje viska krvi iz mene, nemam pojma zasto. Ne mogu vam opisat tu bol, to se ni s trudovima ne mjeri, tijelo umorno od poroda a doktorica stisce i stisce, ja je molim, preklinjem da stane jer ne mogu vise, trpim koliko god mogu ali boli za poludit. Ona ne staje...Govori mi da potrpim da me jednom jako stisne pa nece morat vise, ja se primim za stol, stisnem zube i trpim, cekam da pusti napokon, to trajeeee...cini se ko vjecnost. Napokon kraj, meni suze teku od boli i srece sto je gotovo. Nije proslo ni 2 minute eto nje opet, stisce i stisce. Ja je hvatam za ruku i micem sa sebe jer ne mogu vise to podnosti, ona me drzi jednom rukom i drugom i dalje jase po meni. Ma uzas! To je trajalo dobrih 20 minuta i definitivno je najjaca bol koju sam u zivotu osjetila. Zasto je to moralo tako biti, nemam pojma...
    Posljednje uređivanje od koksy : 25.11.2011. at 00:30

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj koksy prvotno napisa Vidi poruku
    Nakon poroda, istiskivanje viska krvi iz mene, nemam pojma zasto. Ne mogu vam opisat tu bol, to se ni s trudovima ne mjeri, tijelo umorno od poroda a doktorica stisce i stisce, ja je molim, preklinjem da stane jer ne mogu vise, trpim koliko god mogu ali boli za poludit. Ona ne staje...Govori mi da potrpim da me jednom jako stisne pa nece morat vise, ja se primim za stol, stisnem zube i trpim, cekam da pusti napokon, to trajeeee...cini se ko vjecnost. Napokon kraj, meni suze teku od boli i srece sto je gotovo. Nije proslo ni 2 minute eto nje opet, stisce i stisce. Ja je hvatam za ruku i micem sa sebe jer ne mogu vise to podnosti, ona me drzi jednom rukom i drugom i dalje jase po meni. Ma uzas! To je trajalo dobrih 20 minuta i definitivno je najjaca bol koju sam u zivotu osjetila. Zasto je to moralo tako biti, nemam pojma...
    I mene su stiskali po trbuhu nakon poroda jer nije mogla izaći posteljica. Držala sam se jednom rukom za muža a drugom za šipku, ili za doktora Ili to ili čišćenje posteljice pod općom anestezijom, ja sam pristala na istiskivanje jer od malo boli mi neće biti ništa a opća anestezija nosi veći rizik (još je muž pitao kaj mi ne bi i to mogli napraviti bez anestezije , ali je doktor rekao da bi bilo prebolno). Doktor je gnječio prstima po trbuhu a ja sam ga stiskala za ruku, poslije smo se zezali da će morati ženi objašnjavati doma zakaj ima modrice.
    Bilo je bolnije od trudova, to je sigurno, ali ne bih rekla da me netko maltretirao, nego je tako moralo biti.
    Posljednje uređivanje od Sirius Black : 25.11.2011. at 11:29

  7. #57
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Sirius, nitko ne tvrdi da je tebe netko maltretirao.

  8. #58
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    nerijetko mi se čini da oni koji su dobro prošli ili relativno dobro ili misle da su dobro prošli... ne vjeruju, umanjuju pa čak i omalovažavaju bol onih koji su to bol i prošli... kao da se isčuđavaju "ma neeee...to nije mogućeee...to si ti neš zabrijala...sigurno nije bilo tako...to uopće ne boli, ti si preosljetljiva..." i sl., il čak i fore tipa "nisi se nsmiješila pa ti je to zato i tak'..."

    ja, doduše, vjerujem da je vrlo malo onih doktora koi rade to "nasilje" namjerno, al prema iskustvu mnogih žena, zaključujem (ama da je i samo jedan primjer takav) da je puno previše onih koji to rade po inerciji i jer su ih učili tako i jer se navike preteško mijenjaju (pa i onda kad vidiš da su kontraproduktivne, da su odveć rutinske il da na kraju čak i dokazano štete kad se rade rutinski...)..

    a čitam u Porodništvu hvalisanje indukscijskog poroda jer je takav, vele, najsigurniji, programiran pa manje tog može krenut po zlu nego kod spontanih poroda... itd... itd... naprosto, jer imaju plan i red i, kak ti ga, sve drže u rukama...yea right!! sam su mašili one enormous thing - ne znaju kak porod ni kreće ni kad je beba zaista spremna za vanka..niti to da je porod fiziološki proces u koji se ne upliće osim ak se ziblja ne mora.. sve drugo može nositi itekakve posljedice (tipa priča forumašice: prokinuli su mi vodenjak, valjda znaju što rade..al op, dogodio se prolaps pupkovine i eto mene na carskom...".. znaju oni što rade....itekako...aha

  9. #59
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Sirius Black, kod mene nije bila riječ o istom postupku. Moja posteljica je izašla bez problema. Nije spontano, nego ju je babica izvukla povlačeći pupčanu vrpcu, što je big no no jer može doći do još većeg krvarenja, a i do zaostajanja dijela posteljice. Ta masaža trbuha je trebala prevenirati stvaranje ugrušaka nakon velikog krvarenja neposredno nakon poroda. (Ovo sam naknadno ovdje negdje pročitala.)

    I nije tu čak bio problem bol, nego način na koji se to radilo - bez ijedne riječi objašnjenja zašto. Tebi je objašnjeno zašto, pa si čak imala i mogućnost izbora, te si znala zbog čega trpiš i tu bol pored one koju si već prošla.

    Meni (a ni koksy) nije nitko ništa rekao ni objasnio. Bez riječi, u polumraku hodnika, ta mlada babica bi prišla i počela pritiskati. Nisam se mogla ni na trenutak opustiti, zaspati, smiriti... Stalno sam bila u strahu da će opet doći. To je maltretiranje i ponižavanje... Kojeg vraga ona meni ima išta objašnjavati?! K'o da išta objašnjavaš zagorjeloj tavi prije no što je počneš strugati. Glupa usporedba, ali, vjeruj mi, najpribližnije opisuje način na koji se ova odnosila prema meni.

  10. #60

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    vertex, samo sam htjela reći da ista procedura može biti drugačije doživljena ako se zna razlog. Možda je koksy doživjela da ju doktorica maltretira jer nije htjela stati ali možda ona u tom trenutku nije smjela prestati to što je radila bez obzira na molbe, jer je to bilo najbolje što je mogla napraviti.

    Isto tako i to prokidanje vodenjaka, evo tek sad sam pročitala u ovom članku koji je stavila Danci da bi se vodenjak morao prokinuti u slučaju da se mora dati drip jer čak postoji opasnost i od smrti rodilje. S druge strane može imati i druge negativne posljedice za dijete, i tu je bitna odluka liječnika koji može procijeniti koji rizik je veći, a to ne može žena u trudovima.

    Pokušavam si nekak objasniti što bi to točno bilo "nasilje" na porodu jer vidim da se često i prokidanje vodenjaka, drip, epiziotomija, nalijeganje na trbuh i sl. smatraju nasilnim postupcima, bez obzira jesu li stvarno potrebni ili ne. Pa i ubrzavanje poroda onim ženama kod koji je sve savršeno u redu da druge žene ne bi rađale na hodniku ne možemo nazvati nasiljem liječnika, nego su to već drugi problemi.

  11. #61
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Joj, sad sam se sjetila. Nije da mi nisu ništa objasnili. Jesu jedno. Dva sata nakon poroda sam se htjela otići otuširati. Puklo me, htjela sam sprati sa sebe svu tu imaginarnu prljavštinu. Babica me napala da ne smijem, jer me je doktorica tako lijepo zašila, a ako se budem dizala šavovi će popustiti i doktorica će biti jako ljuta zbog toga. Ne znam trebam li onda žaliti što mi ništa drugo osim ovoga nisu objasnili. Hebo mene, bitno da se doktorica ne naljuti.

  12. #62
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Trbuh se stišće da bi se izbacili ugrušci. Ja vas stvarno ne kužim.

  13. #63
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    je, je...da ne bi druge rađale po hodnicima...sigurno im je to vječiti razlog, i kad nikog nema..
    a to što tim nepotrebnim ubrzavanjem dovode u realnu opasnot, povećanu opasnot, to nema veze...

    isto bih mogla reć, što onda tim ženama na hodnicima ne uspore porod, pa ove koje već rađaju rode normalno, bez nepotrebnog ubrzavanja

    kad sam ja rađalo drugo dijete..par puta mi je babica došla s prijedlogom prokidanja vodenjaka... bez ikakvog objašnjenja zaš bi to bilo potrebno, sam rad ubrzavanja (a ionak sam za, ajmo reć prvorotku, prvi je bio cr, rodila u roku 6h!!!, inducirani pord!!!).. i svaki put sam odbila... i dijete mi se rađalo s vodenjakom, puklo je valjda u rodnici pri izgonu...
    da je ta intervencija bila prijeko potrebna, onda ja valjda bez nje ne bi mogla i ne bi mogla tak lijepo i BRZO roditi i bla bla bla...
    jedina NEindikacija im je bila - ubrzati, zašto bi čekali... a to što mi je taj vodenjak čuvao ožiljak od carskog, to njima niš ne znači.... kad već nije pucao spontano, zaš ne bi iskoristila vodenjak kao amortizer prilikom trudova i time umanjila šanse za rupturu...
    (kod trećeg poroda, hbac, plodova voda mi se izlila nakon rođenja beba, tj. nakon što sam se ustala s koljena)

    iskreno, ne mogu shvatiti to vječito traženje opravdanja za doktore koje rutinski rade ono što se rutinski prema znanosti ne bi smjelo raditi...

  14. #64
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Trbuh se stišće da bi se izbacili ugrušci. Ja vas stvarno ne kužim.
    Citiraj babyblue prvotno napisa Vidi poruku
    Ta masaža trbuha je trebala prevenirati stvaranje ugrušaka nakon velikog krvarenja neposredno nakon poroda. (Ovo sam naknadno ovdje negdje pročitala.)

    I nije tu čak bio problem bol, nego način na koji se to radilo - bez ijedne riječi objašnjenja zašto.
    Je l' sad kužiš?
    Posljednje uređivanje od babyblue : 25.11.2011. at 12:55

  15. #65
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Trbuh se stišće da bi se izbacili ugrušci. Ja vas stvarno ne kužim.
    onda bum ja tužila dragog dr koji mi nakon drugog poroda, prvog vaginalnog nije divljački pritiskao trbuh, neg je sam u cca 2x došao pogledat krvarenje i pritom izveo najnježniju kratku masažu trbuha
    nekako sumnjam da je time mogao potencijalne ugruške izbacit van

    iza mog hbaca nije nitko primirisao mom trbuhu osim bebe koja se sisanjem od 2h, odmah iza poroda, svojski potrudila da mi se maternica toliko kontrahira da je to divota
    šteta što još mnogi u rodilištima ne prepoznavaju taj prirodni mehanizam koji je najbolji za majku i dijete i to ne samo u tom vidu, već i u bondingu, skin to skin....

  16. #66
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    zmajček, posvuda me pratiš... Ajmo na kavu negdje više

  17. #67
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    pa stvarno bi mogle
    šaljem pp

  18. #68
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    I meni je posteljica izasla bez problema, sve je bilo dobro dok se ja nisam trebala preseliti na onaj pokretni krevet, onda sam pocela krvariti, sto je po meni normalno jer mi se to dogadalo i nakon sto sam Svena rodila, al ona je odmah pocela stiskat. Ni jednu jedinu rijec nije rekla osim toga da potrpim jednom. I ja jesam potrpila to jednom, bez pogovora, iako je bol bila nenormalna. Al zasto me onda jos 20 puta nakon toga stiskala? Zasto nije rekla; "gospodo, ja to moram napraviti iz tog i tog razloga" nego me jos drzala jednom rukom dolje. Ko stoka pred klanje sam se osjecala.
    Nakon Svena me nitko taknuo nije iako sam obilno krvarila, izaslo je samo sve sto je izac trebalo. A i sad sam, unatoc svom tom silnom istiskivanju krvarila 7 tjedana.

  19. #69
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Pretpostavljala sam, koksy, da je isto bilo i kod tebe . I vidiš, nisam to do sada povezala... I meni su samo na drugom porodu radili tu masažu i lohije su trajale sigurno dobrih 6 tjedana. Nakon prvog i trećeg poroda mi nisu došli ni blizu, a krvarenje je trajalo uvrhglave tri tjedna.

  20. #70
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    opet se sve pretvorilo u raspravu...a autorica topica je fino rekla što želi...
    ali, to valjda tako mora biti...

    nego....meni nije jasno odakle ta silna potreba omalovažavanja, jer to je meni omalovažavanje, tuđeg doživljaja poroda...zaista mi to nikad neće ni postati jasno...
    jer ne razumijem tu potrebu...
    što vi želite reći?
    da nema nasilja? da smo si to sve samo zamislile? da smo u principu samo razmažene ženice koje traže povoda da se eto još malo žale u ivotu jer nemaju pametnijeg posla?
    baš me zanima...
    što vi želite reći?
    da sam ja samo jedan slučaj sa psihozom, i sve je to moj um stvorio? i nema veze sa stvarnošću?
    ako sam ja svoj porod doživjela kao nasilje koje se dogodilo....kako itko može reći da to nije tako?

    pa ne pričaju ovdje žene o šlb...ne znam čemu....
    prirodni, neinterventni porodi se događaju i itekako su mogući...
    ono što ove doktore opravdava...i to je jedini moj zaključak....je neznanje...i to ne jer su glupi pa ne kuže...nego ni ne žele nešto novoga naučiti...nešto promijeniti...
    i što to govori o njima?
    kako se može dogoditi...ako je tako kako vi pričate...i u što nas budalaste želite uvjeriti...kako se u jednom porodu...u jednom danu pored vas mogu naći dva različita doktora sa dijametalno dva različita pogleda i na vas i na porod? kako je to moguće?

    pa upravo iz istih razloga radi kojih mi tu uvijek raspravljamo...
    i zašto bi meni odgovarao doktor koji mi nameće nešto što ja ne želim...i pri tom, da bi opravdao svoj postupak, od mene želi stvoriti luđakinju koja ugrožava život svog djeteta?
    za to plaćam doprinose?

    zašto meni nikad ne pada na pamet umanjivati tuđi doživljaj poroda? nešto onda samnom nije ok...jer većina poroda nije po mojim standardima...
    npr...Trinin savršeni porod ( oprosti nije osobno, samo si mi svježa sad...primjera radi )... koji je dijametralno suprotan od mog savršenog poroda....
    znači, jedna od nas nije normalna...ili?

    pa zar ne vidite kad najveći problemi nastaju?
    kad žene žele prirodan porod...a ne naiđe na susretljivog doktora...
    a da je slučajno došla u neku drugu smjenu...sve bi bilo ok...
    i to nije nasilje?
    to nije bezobrazno sprovođenje svoje volje...jer eto, to oni mogu tako...
    jeć će nam prve žene sjest za vrat ako se slučajno i nađe neka koja će progovorit protiv takvog bezobrazluka...

    pa neka sve one žene koje požele prirodan porod prije odabiru opciju poroda kod kuće koji je nereguliran....nego se odluče ponovo u rodilište...
    to je vama ok?
    ili bi mi budalste jednostavno trebale odustati ili...nekako suzbiti taj poriv za prirodnim rađanjem?
    i prihvatiti medikalizrani...
    zašto?
    ne pristajem na tu opciju....

  21. #71
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    U godini dana rodi određeni broj žena. I toliki broj žena rodi u godini, ubrzavali im se porodi ili ne. Argument žena koje čekaju nema fizikalno, fizički, matematički, kako god hoćete, smisla. Da se tim ženama koje čekaju ne ubrzavaju porodi, ne bi im se žurilo da im se oslobodi boks za rađanje. Nego bi fino neubrzano čekale i imale bi vremena čekati da ove prve neubrzano rode. Možda i u šetnji van bolnice, ako bi ih osoblje tako uputilo. Ili bi možda mrvu dulje ostale doma. Ili bi možda šetale hodnikom, umjesto da mahom leže prikopčane za ctg.

    Sirius, žene doživljavaju da ih se zastrašuje kad zapravo nema opasnosti za dijete, i da se rade postupci koji dijete i majku izlažu riziku SAMO zato da bi se ubrzao porod.
    Meni je na prvom porodu dan drip SAMO zato da bi se ubrzao porod, ni iz jednog medicinskog razloga. (Usput, porod prvorotkinje na zadak, ne znam baš koliko ga je bilo pametno požurivati?) Znaš kako znam da nije bilo indikacija za drip? Zato što sam pitala sestru što je to što mi želi dati (ona je krenula davati drip bez riječi objašnjenja - što je ovdje uobičajeno). Kad je rekla što je, ja sam rekla da ne bih i zašto mi se to daje kad imam svoje trudove. Ona me jako iznenađeno pogledala i otišla bez da ga uključi. Kakva je to onda indikacija bila, koja nestane od mog pitanja? Vratila se za možda sat-dva, tad je pazila da me ne pogleda u oči, uključila drip bez riječi i otišla. Ja sam tad šutila, činilo mi se da je puno bio i onaj jedan protest.

    Trina, meni se nakon drugog poroda maternica nije smanjivala kako treba, i stvarali su se ugrušci. To mi je primalja u sinjskom rodilištu objasnila, i radila je ovo, ubitačno bolno, stiskanje trbuha. I pritom je bila uviđavna, suosjećajna, i imala je poštovanja prema meni. I zato ja nisam osjećala da se nada mnom provodi ikakvo nasilje, nego medicinski postupak radi mog zdravlja, po njenom znanju.

    Jedan vid nasilja je vrijeđanje, zastrašivanje, grubo postupanje...I neke žene, ne baš rijetke, dožive to pri porodu. Drugi vid suptilnijeg, sustavnog nasilja je inzistiranje na besmislenim, a rizičnim rutinama. To je taj moj drip. Daje se eto tako, jer se tako naviklo. Nosi rizike za moju bebu, a meni priušti nekoliko sati očaja (od neprekinutog truda).

    Slično kao kad djeca moraju piti mlijeko, a ne podnose laktozu. Namjere nisu loše, ali se nad djetetom svejedno vrši nasilje i oštećuje mu se zdravlje. S tom razlikom da su roditelji prestali siliti djecu da piju mlijeko kad se više saznalo o nepodnošenju laktoze. A šta bismo mislili o nutricionistu koji i dalje inzistira da njegovo dijete pije mlijeko radi kalcija, iako se pokazalo da ga ono teško probavlja?

  22. #72
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Trbuh se stišće da bi se izbacili ugrušci. Ja vas stvarno ne kužim.
    ja sam rodila troje djece u bolnici i nikad mi nisu stiskali trbuh. zapravo stisnula mi je doktorica nakon prvog poroda jedan jedini put trbuh da izadje posteljica, a i to sam mogla sama istisnut. tako da nemam pojma o cemu pricas.

  23. #73
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    hocu reci, nemamo mi jednake porode pa da se nad svima vrse jednaki postupci koji bi se podrazumjevali kao nesto svima jednako. a cak i da imamo, opet zakon trazi da se svaki postupak objasni i dobije pristanak.

  24. #74
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Citiraj Sirius Black prvotno napisa Vidi poruku
    Pokušavam si nekak objasniti što bi to točno bilo "nasilje" na porodu jer vidim da se često i prokidanje vodenjaka, drip, epiziotomija, nalijeganje na trbuh i sl. smatraju nasilnim postupcima, bez obzira jesu li stvarno potrebni ili ne.
    eto ja ih smatram nasilnim jer u mom slučaju zaista nije bilo potrebe inducirati porod. svi ovi postupci jesu na neki način nasilni (treba ih naravno odobravati kad zaista nema drugog izlaza, kada trebaju biti i jesu na kraju krajeva neka vrsta hitne pomoći za rodilju i bebu, a ne svakodnevica).

    ja ih smatram nasilnim jer su bezrazložno uzrokovali niz problema (koje sam gore već opisala, a bilo ih je još) i kod mene i moje bebe koji su se sigurna sam mogli izbjeći da porod nije bio induciran bez medicinskih razloga.

  25. #75
    Majuška avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,832

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    ako sam ja svoj porod doživjela kao nasilje koje se dogodilo....kako itko može reći da to nije tako?



    pa neka sve one žene koje požele prirodan porod prije odabiru opciju poroda kod kuće koji je nereguliran....nego se odluče ponovo u rodilište...
    to je vama ok?
    ili bi mi budalste jednostavno trebale odustati ili...nekako suzbiti taj poriv za prirodnim rađanjem?
    i prihvatiti medikalizrani...
    zašto?
    ne pristajem na tu opciju....

    apsolutni potpis!

    ako treba za neku morbidnu statistiku - prijavljujem se kao još jedna istraumatizirana žena koja velikim dijelom i zbog poroda (tj nemogućnošću da si osiguran prirodan i siguran idući porod) se još uvijek nije odlučila na drugo dijete

  26. #76
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Evo, pod pretpostavkom da su sve intervencije u mom porodu bile nužne, jel smije biti nasilje to što mi nitko nije rekao i objasnio da će mi se inducirati porod, zbog toga i toga, na taj i taj način, što sam po bolnici morala loviti doktora da mi objasni što će se događati jer je isti na viziti svojim specijalizantima rekao što će se događati, a da me nije ni pogledao, što su mi specijalizanti nakon što sam ih upitala da mi oni objasne kad doktor nije mogao, potiho govorili: Pitajte njega., što se doktor kad sam ga pitala izderao i opsovao me da što on meni ima objašnjavati i što ja imam pitati. Evo jel to dovoljno da se nazove nasiljem? Hoćete mi vjerovati kad kažem da sam bila jako ljubazna i nasmiješena i niti jednim svojim postupkom nisam pokazala bezobrazluk? Ili sam možda preosjetljiva nježna dušica, koja se pekmezi na svaku krivu riječ, a vjerujte mi daleko sam od toga. A i nemorate mi vjerovati, jer ja znam kako sam se osjećala i kako sam bila tretirana. Kao ovca!
    Stalno se na nas koje osjećamo da smo doživjele neku vrstu nasilja propituje, sumnjičavo gleda ili smo bile bezobrazne ili nešto, ali sigurno smo same izazvale takve reakcije. Oprostite jer sam stvarno ljuta, ali meni je to kao da silovanoj ženi kažete da je sigurno sama kriva jer je obukla minicu.

  27. #77
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Majuška,
    (nažalost) nisi jedina...

    jesi li već nešto pokušala učiniti s ciljem da preboliš to iskustvo??

  28. #78
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj blackberry prvotno napisa Vidi poruku
    opet se sve pretvorilo u raspravu...a autorica topica je fino rekla što želi...
    ali, to valjda tako mora biti...

    .
    autorica teme osim konkretnih neugodnih iskustava
    može u obzir uzet i neugodna iskustva koja idu uz to kad ti netko nevjeruje tj. tvom opisanom iskustvu poroda i/ili čak omalovažava i patronizira te da si jamačno neš pobrkala, krivo shvatila, krivo povezala i sl....
    dakle, osim samog poroda, osjećaš se jadno i kad to nekom ispričaš, pa umjesto da ti možda pomogne il makar ne rekne niš, taj netko te i ismije...

    a i to, da poneke žene od straha zbog proživljenog iskustva, ne mogu ponovono upustiti u avanturu trudnoće tj. poroda
    Posljednje uređivanje od zmaj : 25.11.2011. at 15:06

  29. #79
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    ja bi se javila tu...ali nemam kaj dodati na sve ovo kaj je već rečeno...

    ali imam pitance:
    je li ovo spada u nasilje ili samo u ponižavanje i morbidnu statistiku? = brijanje i klistiranje dva puta prije jednog poroda (induciranje je trajalo 4 dana, a ja sam "ipak" pojela jedan mini obrok u sredini tj gotovo 2 dana prije učinjenog carskog. Valjda je tu juhicu trebalo izklistirat. ajd....Za glad sam se sjetila, pa sam i tražila da pojedem nekaj, al za dlake nisam stigla niti pitat kako to da treba brijat pošto ne rastu tak brzo, valjda zato jer nisam niti vodila računa jel ima kaj dolje ili nema (dal da se tu nasmijem ili zacrvenim ili zaplačem)..dakle brijanje je "automatski" iliti rutinski išlo uz klistir...
    hm ..izgleda da je ovo moje samo morbidno...a i sama sam dopustila sve to jer me bilo strah pa nek rade sve kaj hoće....

  30. #80
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Neću više offtopičariti, ali moram s vama podijeliti jedno svoje zapažanje.

    Kad se nekome ovdje na forumu zamjeri odgajateljica, učiteljica, profesor - svi se unisono zgražaju: "Pa kako to?", "Pa ne smije to raditi...", "Razgovaraj hitno sa razrednicom/ pedagogom/ ravnateljem/ Inspekcijom/ nekim iz Ministarstva..."
    Nitko nikada (ili se to samo meni pričinilo) nije rekao:
    - Tko zna kako si se ti postavila prema njima
    - Ah, pa valjda znaš kakve su hrvatske škole/ vrtići
    - Imala si prevelika očekivanja/ došla si sa popisom svojih zahtjeva/ tražila si poseban tretman
    - Kako se usuđuješ pomisliti da znaš više od njih koji su se godinama školovali za to zvanje i koji godinama rade taj posao, pa je normalno da znaju što je najbolje

    Da se razumijemo, u prosvjeti isto ima i ovakvih i onakvih. Pali su mi prvi na pamet jer sam iz te struke, pa sam i na svojoj koži osjetila ovo o čemu pričam. Ali, kako to da se samo porodničare ne smije optužiti ni za što i nipošto oni ne mogu biti krivi, nego je to po defaultu ona jadnica koja im je naletjela kad im je bio loš dan/ gužva/ kraj smjene...

  31. #81
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    cure, ne mogu čitati ove priče previše su bolne, šaljem vam samo puno zagrljaja i veliko uho za slušanje...

  32. #82
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mislim da je dovoljno da svaka od nas napravi anketu sa svojim prijateljicama/poznanicama koje su rodile a da se nisu prije informirale već su se potpuno prepustile u ruke liječnika. Ja se ne mogu sjetiti niti jedne koja nije dobila barem nešto od ovoga: drip, epiziotomija, prokidanje vodenjaka, klistir, brijanje. Meni je to neshvatljivo.

  33. #83
    bubimira avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    u miru
    Postovi
    1,245

    Početno

    Pa da, kao da sve nemamo vlastiti mehanizam za rađanje pa nam treba svima malo "dripeka".
    Nažalost ja znam za mnoge istraumatizirane žene s poroda, rijetke su te koje potpuno ispunjene izađu iz rodilišta.
    A vezano uz ove osude..Sjecam se mnogih isčuđavanja okoline na moju odluku da odem u Graz, maltene kao da sam princeza kojoj trebaju zlatne slavine, dok istodobno ta okolina na svoj porod ima komantar "pa kaj...sve se to brzo zaboravi".
    Ja ne želim zaboravljati dolazak novog života na svijet! Želim se sjećati svakog trenutka

  34. #84
    Osoblje foruma blackberry avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    istra
    Postovi
    1,259

    Početno

    Citiraj bubimira prvotno napisa Vidi poruku
    Pa da, kao da sve nemamo vlastiti mehanizam za rađanje pa nam treba svima malo "dripeka".
    Nažalost ja znam za mnoge istraumatizirane žene s poroda, rijetke su te koje potpuno ispunjene izađu iz rodilišta.
    A vezano uz ove osude..Sjecam se mnogih isčuđavanja okoline na moju odluku da odem u Graz, maltene kao da sam princeza kojoj trebaju zlatne slavine, dok istodobno ta okolina na svoj porod ima komantar "pa kaj...sve se to brzo zaboravi".
    Ja ne želim zaboravljati dolazak novog života na svijet! Želim se sjećati svakog trenutka
    potpis ogromni

  35. #85
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je dovoljno da svaka od nas napravi anketu sa svojim prijateljicama/poznanicama koje su rodile a da se nisu prije informirale već su se potpuno prepustile u ruke liječnika. Ja se ne mogu sjetiti niti jedne koja nije dobila barem nešto od ovoga: drip, epiziotomija, prokidanje vodenjaka, klistir, brijanje. Meni je to neshvatljivo.
    Ustvari je gore kad jesi informirana jer budes osvjestenija da tvoje tijelo zna sto radi a oni ti to ne priznaju.
    Prije par dana je rodila moja frendica, ja ju zovem da pitam kako je, ona razgovor pocinje sa "da znas sta su mi radili". Samo sam rekla; evo sjest cu prije nego mi ispricas...

  36. #86
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    Citiraj bubimira prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ne želim zaboravljati dolazak novog života na svijet! Želim se sjećati svakog trenutka
    x
    prekrasno rečeno

  37. #87
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    neću se upuštati u nikakve rasprave, jer ne vidim smisla, samo ću napisati svoja iskustva (i to bez nekakvih svojih osjećaja)
    1. porod - dan prije termina - plodova voda mliječna
    klistir, brijanje, prokidanje vodenjaka, drip
    izbjegla sam pukom srećom epiziotomiju (mislili su da je beba 2900, a bio je 3450), i nije bilo nalijeganja na trbuh
    rekli su mi što će mi raditi, ali nitko nije objasnio zbog čega je to potrebno
    iz apsolutnog neznanja o prirodnom porodu pristajem na sve

    2. porod - 38+3 tjedana - otvorena 5 prstiju bez trudova
    cijelu noć ležala prikopčana na ctg-u, doktor ujutro konstatira da se nisam dalje otvarala, da trudova nema i da mogu doma
    sat vremena kasnije dolazi vizita i bez pitanja doktorica prokida vodenjak i koluta očima na moje pitanje "šta sad i zašto je to napravila" - "je, pa došli ste rodit, neeeee?" (u tom trenu doktora iz noćne nije bilo u viziti, nije mi jasno zašto i kako)
    nisam brijana, ni klistirana (znači da se može i bez toga, neeeeeeeeee??), nisam rezana, nije mi nitko nalijegao na trbuh...
    sve u svemu, prekrasan porod...
    osim što ja i dalje ne mogu pojmiti zašto ga je trebalo tada inducirati - nitko mi nikad nije rekao da je beba ugrožena, da nešto nije u redu (ja zaključujem da je bilo sve ok. jer me doktor iz noćne smjene htio poslati doma, al je naletila "stručnija" doktorica koja očito više i bolje zna, nego njen cjenjeniji kolega)
    Korina je imala punknutu žilu u oku, toliko da je preko mjesec dana imala pola oka krvavu točku - uvjerena sam da to ima veze sa požurivanjem
    nadam se da ću ovaj put, treći po redu, imati više sreće
    jer na žalost, ne usudim se roditi doma
    a tako bih to željela

    i samo usput, 1. porod - Merkur; 2. porod - Sv. Duh
    Posljednje uređivanje od rahela : 26.11.2011. at 12:37 Razlog: dodala zadnju rečenicu poslije prvog pasusa

  38. #88
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj babyblue prvotno napisa Vidi poruku
    Je l' sad kužiš?
    Ne. To što si ti pročitala na internetu je srećom miljama daleko od onoga što znaju doktori. ja se nadam da je tako. Porod boli, Oporavak nakon poroda isto boli. Dojenje također. To što se žena osjeća nemoćno i jadno dok rađa možebiti povezano sa boli, sa činjenicom da rađa. Ja sam rodila četiri puta i meni su babice i doktori objašnjavali svaki svoj postupak. Na sve sam bila upozorena. Ne znam zašto sam ja bila toliko povlaštena a vi niste.

  39. #89
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Informacija koju sam pronašla na internetu je takva kakva jest - nitko se od učenih nije potrudio dati mi onu miljama bližu istini. Jer eto, ja ni na jednom od svoja tri poroda nisam bila povlaštena kao ti. Nitko mi ništa nije najavljivao ni objašnjavao.

    I da, znam koliko boli porod i oporavak nakon poroda i dojenje. Sva tri puta sam rađala bebice teške cca 4 kg
    bez epiduralne i vaginalno. Svo troje djece sam dojila (treće još uvijek) i daleko od toga da je glatko išlo.

    Zato mislim da mogu odgovorno ustvrditi da osjećaj nemoći i poniženja nije bio posljedica boli, već tretmana bolničkog osoblja. Da je u pitanju nemoć zbog boli, sve bismo se osjećale krasno odmah nakon oporavka od poroda ili početka dojenja. A gle, nekako nije tako. Neke od nas vuku traume s poroda još godinama nakon njega.
    Posljednje uređivanje od babyblue : 27.11.2011. at 12:40

  40. #90
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Na sve sam bila upozorena. Ne znam zašto sam ja bila toliko povlaštena a vi niste.

    To je to.
    To je bit.
    To je pitanje.
    Pitamo se..... ima još žena koje su bile "tretirane" ovako ili onako.... a zašto?
    jel to ok?

  41. #91
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Trbuh se stišće da bi se izbacili ugrušci. Ja vas stvarno ne kužim.
    ovo nije istina!
    dapače, ginić iz dz-a centar na trudničkom tečaju koji sam slušala je rekao da je to prilično opasna metoda koja se više ne radi (u mom slučaju napravljena na oba poroda), a radi se zato da beba brže izađe van!

  42. #92
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    bucka, ma to o čem govoriš je kristelerov zahvat
    a cure su pisale o stiskanju/miješanju/pritiskivanju trbuha poslije rođenja bebe

  43. #93
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa Vidi poruku
    ovo nije istina!
    dapače, ginić iz dz-a centar na trudničkom tečaju koji sam slušala je rekao da je to prilično opasna metoda koja se više ne radi (u mom slučaju napravljena na oba poroda), a radi se zato da beba brže izađe van!
    Ne mislim na stiskanje tijekom poroda nego na stiskanje trbuha NAKON poroda. Ja sam sva četiri puta imala puno ugrušaka i stiskali su me da izađu. meni to nije bilo bolno uopće.

    Babyblue, vidiš, i ja sam imala tri vaginalna poroda bez epiduralne, jedan sa i imala sam svakakvih doživljaja, iskustava sa svakakvim ljudima. Negativcima. Od neljubaznih, drskih, grubih...Iako su takvi više iznimka nego pravilo. Ali nemam nikakve traume od toga. Kao ni od milijardu ostalih s kojima imam negativnih iskustava u životu, bilo to u zdravstvu, školstvu, životu općenito.. ono, nisam istraumatizirana osoba onako u globalu, nisam nadrkana niti imam posljedica od ikoga iz prošlosti. Valjda smo svi drugačiji pa je zato to tako. Ali super je da se radi na napretku u medicini, ustvari psihologiji u medicini..super je da se napreduje, uvijek i svugdje.

  44. #94
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    I kao što smo već rekli, ovo nije tema za raspravu nego je za nešto drugo.
    I autorici mogu odgovoriti na njeno pitanje_Da, imala sam negativnih iskustava na porodima, svaka žena ih je imala. Ali ja više trauma imam od zubarskih pregleda i zubarevih prstiju u mojim ustima nego od ljute babice ili neraspoloženog ginekologa.
    Pa neću više pisati ovdje.

  45. #95
    zmaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    3,454

    Početno

    ja imam traume...ne samo psihloške
    njih sam manje više prebolila
    neg imam fizički podsjetnik s prvog pordoa, tj. čak više svega onog iza poroda...
    astmu!! utvrđeno, potvrđeno, dijagnosticirano...
    i gotovo godišnje plaćam taj danak još i upalom pluća

    možda i jesam iznimka
    al ak su zbog iznimski rutinski uveli medikaliziran porod
    mogli su onda i zbog ovakvih iznimki kao što sam ja, rutinski uvest empatiju i empatično tretiranje pacijenata..u svrhu preveniranja ovakvih iznimki i ostalih iznimki...

    drugi porod je već bio druga priča..
    naprosto jer sam rekla STOP ne možete me/nas tako treitirati

    o trećem porodu da i ne govorim..uvjerena sam da sam svom trećemo djetetu priredila najmekši doček!!
    a nisam platila nikaav danak, niti ga plaćam.. ko u slučaju prvom

    možete me nazvat mimozom
    zaboli me
    ja se samo nadam da će sve manje biti takvog hladnog, tehničkog baratanja porodnim objektom, porodom uopće i majkama na porodu..

  46. #96
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Meni je i drip i rezanje međice (koja, evo, već godinu ipo dana još uvijek boli) bilo psihički podnošljivo više od drske i cinične primalje i doktora koji mi je krenuo prokidati vodenjak i ručno širiti u trenutku kad sam mislila da sam sama (zatvorenih očiju u boksu), bez "dobar dan", a kamoli da se predstavio i kazao što će raditi...užas. Inače, glavni liječnik koji mi je vodio porod je bio korektan, kulturan, kao i većina osoblja-osim ovo dvoje koje su valjda vukovi odgajali, a ne ljudi.

  47. #97
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim na stiskanje tijekom poroda nego na stiskanje trbuha NAKON poroda. Ja sam sva četiri puta imala puno ugrušaka i stiskali su me da izađu. meni to nije bilo bolno uopće.
    sorry, da ja mislila na stiskanje tijekom poroda

  48. #98
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Na sve sam bila upozorena. Ne znam zašto sam ja bila toliko povlaštena a vi niste.
    Ne samo da mi nitko ništa nije htio govoriti, nego mi kod bušenja vodenjaka doktor dovede neke dvije studentice, nije ni pitao može li, ali mislim si, neka cure nešto nauče ako mogu pomoć. I njih troje tako bulje između mojih raširenih nogu (da ne spominjem da me je bušenje vodenjaka i istiskivanje plodne vode bolilo skoro više od trudova) i pričaju na TALIJANSKi (u Rijeci sam rodila). I pričaju tako, pričaju, on radi postupak nešto im objašnjava, i kad je sve završilo ja ga pitam što su pričali on kaže NIŠTA.
    Mene je to ignoriranje jako boljelo i jedva sam suzdržavala suze...

  49. #99
    babyblue avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    305

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Babyblue, vidiš, i ja sam imala tri vaginalna poroda bez epiduralne, jedan sa i imala sam svakakvih doživljaja, iskustava sa svakakvim ljudima. Negativcima. Od neljubaznih, drskih, grubih...Iako su takvi više iznimka nego pravilo. Ali nemam nikakve traume od toga. Kao ni od milijardu ostalih s kojima imam negativnih iskustava u životu, bilo to u zdravstvu, školstvu, životu općenito.. ono, nisam istraumatizirana osoba onako u globalu, nisam nadrkana niti imam posljedica od ikoga iz prošlosti. Valjda smo svi drugačiji pa je zato to tako. Ali super je da se radi na napretku u medicini, ustvari psihologiji u medicini..super je da se napreduje, uvijek i svugdje.
    Ma je l' ti ovo insinuiraš da su sve žene koje su pretrpjele prave traume na porodu isključivo i samo zbog bezobrazluka, nehumanosti i needuciranosti medicinskog osoblja (onog na koje su naletjele, jer ima i onih koji rade svoj posao onako kako se priliči) pa se još usuđuju to i javno izreći - istraumatizirane u globalu i nadrkane?

    E, bome nisam takva. Jer ugrožavanje života (ili kvalitete daljnjeg života) mojeg djeteta i mojeg, za mene zbog gore navedenih razloga nikako nije jednako tome što mi sestra u laboratoriju nije rekla "dobro jutro" ili mi je poštar dostavio papirić umjesto paketa ili mi je netko oduzeo prednost u prometu. Nije mi jasno kako tebi to može biti isto. Valjda smo svi drugačiji.

    I ne vidjeh u ovih 18 godina nikakvog napretka u rodilištima, nego samo naprednih pojedinaca. Dokle god kvaliteta usluge ovisi o tome u čiju ćeš smjenu i u koje doba dana upasti, đaba nam sve kade, stolčići i lopte skupa sa preporukama Svjetske zdravstvene i Unicefa.
    Posljednje uređivanje od babyblue : 27.11.2011. at 23:38

  50. #100
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Niisam sve citala i ne znam jel se to racuna, ali meni je 2002. u Vinogradskoj primalja koju sam u jednom trenutku zamolila da suti jer mi to nis ne pomaze, samo me zivcira (stalno mi je nekaj govorila), tako stisla nogu tako da sam danima jedva hodala.... ono zabila mi je svoj lakat u kost i stiskala.. namjerno... Vise me bolila noga nego sve ostalo. Kad god me neko pita kako je bilo kad sam radjala Melitu meni prvo padne na pamet ta scena.
    Poslje sam joj rekla da joj je bolje da je ne sretnem na hodniku... i nisam, a bas sam je vrebala jer sam ju htjela pitati zasto mi je to napravila. Nikad necu saznati jer sumnjam da bi je sad prepoznala bas da je i vidim.
    Posljednje uređivanje od Mukica : 28.11.2011. at 00:23

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •