Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 78

Tema: zelena plodna voda - da li je stvarno opasna?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno zelena plodna voda - da li je stvarno opasna?

    Naime, ako je voda zelena, postoji opasnost da beba istu udahne, te da na taj način unese u sebe neke bakterije. Međutim, beba je 9 mj u plodnoj vodi, i dobiva cijelo vrijeme od mame antitijela za mamine bakterije, ne?
    A i plodna voda se stalno mijenja. Mislim, beba stalno piški unutra i ta voda se cijelo vrijem pročiščava.
    Da li je onda zelena voda stvarno opasna, ako je beba ok?

  2. #2
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Zelena voda je od mekonija, što znači da se beba koliko znam pokakala.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Šta sam tako šlampasto napisala pitanje, da izgleda da ne znam od čega je plodna voda zelena?!
    Naravno da je od mekonija. Ali pitanje je koliko je zapravo on opasan.
    Jer oni nas i klistiraju bez potrebe, da ne bi bilo naših govanaca na porodu. A zapravo su u njima domaće bakterije za koje beba već ima antitijela, ne? Tako da to ne bi trebalo štetiti. Više štete raznorazne bakterije koje prenose doktori i med. sestre, nego mamino govno.
    Pročitala sam u jednoj knjizi da se djeca mogu roditi u cijelom vodenjaku sa unutra mekonijem, i to da može biti gusto kao kaša. A beba ok.
    Šta mislite?

  4. #4
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    ovo da je beba bila ok može biti, ako se nije desilo da je udahnula tu vodu
    u svakom slučaju ja ne bih isprobavala...
    jedna stvar je kad su te bakterije u crijevima, a sasvim druga stvar kad ta ista bakterija dospije u pluća...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Ali zašto bi udahnula zelenu vodu ako 9. mj ne udahne normalnu vodu?
    Jer i ako udahne običnu plodnu vodu, isto nije dobro, ne? Možda nema bakterija, ali šteti plućima.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Ja mislim da je mekonij sterilan. Opasan je u plućima zato jer se s udahnutim zrakom unose bakterije koje se hrane i rzmnožavanu na ostacima mekonija u dišnim putovima i plućima. Time nastaje infekcija. A osim toga, ostaci mekonija vjerojatno fizički ometaju izmjenu plinova (ako uopće dospiju tako daleko u pluća).
    To je potpuno laičko objašnjenje.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Pluća su u maternici skroz skupljena i zatvorena. Beba u maternici ništa ne može primiti u pluća, samo u probavni trakt.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Pluća su u maternici skroz skupljena i zatvorena. Beba u maternici ništa ne može primiti u pluća, samo u probavni trakt.
    Ako je tako, onda je faktički nemoguće da beba bilo šta udahne doke je unutra?

  9. #9
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    beba se obično pokaka kada je ful zrela i spremna za izlazak, ali eto majčino tijelo iz nekog razloga ne reagira pa nema trudove...

    a zašto beba udahne?
    to samo priroda zna! nitko ne kaže da će se to desiti, ali se eto može desiti!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Na pitanje iz naslova odgovorila bih da zelena voda sama po sebi nije opasna. Ona je samo indikator mogućeg (vjerojatnog?) bebinog stresa.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Zar ne bi bilo logično onda pratiti stanje bebe, a ne rutinski prokidati vodenjak? Prokidanjem vodenjaka može se desiti da beba "krivo padne", pa da bude u lošem položaju za izgon, odnosno može dovesti do drugih nepotrebnih intervencija.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je tako, onda je faktički nemoguće da beba bilo šta udahne doke je unutra?
    Pa da, ja mislim da je nemoguće.
    Moguće je da se mekonijska voda zadrži u ustima, pa da beba s prvim udahom tu vodu unese u pluća... Teoretiziram, nisam stručnjak.

  13. #13
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    lunas, gdje me nađe ovako rano. Ako vidiš zelenu plodnu vodu znači da je bebi jako loše, a ako vidiš smeđe-zelenu plodnu vodu znači da je bebi strašno loše ili joj više ništa nije i neće je ni biti.
    Sve što pišete su samo misli. Ne dao vam Bog (ili sudbina) da tu vodu vidite da izlazi iz vlastitog tijela. Ja jesam. I znala sam što znači.

    Beba ispušta mekonij prije nego se rodi jedino ako je ugrožena. Ozbiljno ugrožena i fali joj kisik u krvi. Tu sterilnost ili ne sterilnost ne igra ulogu.
    Može proći dobro i roditi se živa beba, a može i ne proći i ne roditi se živa. Meni je bilo ovo drugo. A da nikome ne bi bilo, na svaki znak zelene vode panika i brzina je pravo rješenje.

    Plašim vas, da. Radije sto uzalud preplašenih trudnica, nego jedna jedina izgubljena beba.

  14. #14
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ako je tako, onda je faktički nemoguće da beba bilo šta udahne doke je unutra?
    ma mamama anđela piše mama koja je izgubila bebu u 21 tt...
    uslijed upale posteljice, beba nije dobivala dovoljno kisika kroz istu pa je beba udahnula zaraženu vodu...
    na obdukciji je potvrđena bakterija u plućima što je bio jedan od razloga preminuća beba...drugi je bio opća nezrelost bebe...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    moja kcer je pri porodu aspirirala mekonijsku plodnu vodu. ZAvrsili smo na neonatologiji 10 dana, na antibioticima zbog infekcije.radili su joj i punktiranje kicme jer se sumnjalo na meningitis.svakodnevno vadjenje krvi i maltretiranje, sonda za hranjenje prvih 24 sata???
    bila sam mlada i uplasena mama i nis se nisam usudila previse pitat
    jako mi je tesko kad se toga sjetim jer mislim da im je bila pokusni kunic i da je nismo zastitili od nepotrebnih intervencija.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ma mamama anđela piše mama koja je izgubila bebu u 21 tt...
    uslijed upale posteljice, beba nije dobivala dovoljno kisika kroz istu pa je beba udahnula zaraženu vodu...
    na obdukciji je potvrđena bakterija u plućima što je bio jedan od razloga preminuća beba...drugi je bio opća nezrelost bebe...
    Upala posteljice je situacija u kojoj plodova voda više nije sterilna. Znači da okruženje oko bebe nije sterilno i bakterija može doći u bilo koji dio bebina tijela, pa tako i u pluća.
    U zdravoj trudnoći plodova voda, posteljica, bebino tijelo... je sterilno.

    Ponavljam, to ja tako sebi objašnjavam, nisam stručnjak.

  17. #17
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Koliko znam, kad je voda zelena, radi se cesto inducirani porod (iz sobe jedna mama), vadili su kasnije bebi pretrage da vide da li je sve ok, i da se nije nagutala i time unijela bakterije. Srecom sve je super proslo!

  18. #18
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Upala posteljice je situacija u kojoj plodova voda više nije sterilna. Znači da okruženje oko bebe nije sterilno i bakterija može doći u bilo koji dio bebina tijela, pa tako i u pluća.
    U zdravoj trudnoći plodova voda, posteljica, bebino tijelo... je sterilno.

    Ponavljam, to ja tako sebi objašnjavam, nisam stručnjak.
    ovo je bio djelomičan odgovor na pitanje zašto ponekad beba udahne...

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Sanja :) prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko znam, kad je voda zelena, radi se cesto inducirani porod (iz sobe jedna mama), vadili su kasnije bebi pretrage da vide da li je sve ok, i da se nije nagutala i time unijela bakterije. Srecom sve je super proslo!
    Po meni bi trebala postojati još neka indikacija, npr da su loši otkucaji srca bebe, a ne rutinski na indukciju. Jer fakat može biti sve ok.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ovo je bio djelomičan odgovor na pitanje zašto ponekad beba udahne...
    Ja ću još malo glasno razmišljati... (i tjerati mak na konac , nemojte zamjeriti)
    Ako je točno to da su pluća "zgužvana" dok god se ne napuhnu od neke plinovite tvari, onda ih tekućina, tj. plodova voda ne može napuhnuti. Beba u maternici ne može udahnuti jer nema plinovite tvari kojom bi napuhala pluća.
    Naravno da, s druge strane, bakterija može dospjeti do bebinih pluća, kao što je moguće da je dospjela i do želuca, pa čak i do mozga. Ali ne zato što je beba udahnula.
    Posljednje uređivanje od mendula : 20.04.2012. at 09:09

  21. #21
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni bi trebala postojati još neka indikacija, npr da su loši otkucaji srca bebe, a ne rutinski na indukciju. Jer fakat može biti sve ok.
    ako su loši otkucaji bebe, znači da beba već pati! prošla sam tri puta takve stvari!!!
    i naravno da može sve biti ok, ali i ne mora!

    čuj, iskreno nije mi jasno, što pokušavaš dokazati? tebi treba razlog za odbijanje induciranog?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Ma mene muči što sam to već prošla, ali nisam na čisto da li je bilo potrebno. Prokinuli su mi vodenjak jer je bila zelena voda. Međutim, dok je curilo, nije mi izgledalo baš zeleno. Ali beba se nakon toga nije dobro namjestila s glavicom, pa sam završila na CR. E, sad, da mi nisu prokidali vodenjak zbog navodne zelene vode (a beba je bila ok), možda ne bi završila na CR.
    (čitaj=hvata me panika od poroda koji me čeka uskoro)

  23. #23
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    beba se mogla ne namjestiti dobro i da ti je vodenjak sam puknuo
    meni je zelena, mekonijska plodna voda rizik s kojim se nisam spremna igrati, pa taman pod cijenu carskog

  24. #24
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Pa vrlo je vjerojatno da se beba nije dobro namjestila upraov kao sto lunas i kaze, zbog prokidanja vodenjaka.
    Ako je voda prozirna, mlijecna, svijetlo obojena, onda je to i dalje ok, jer se voda obnavlja i nije potrebno hitno reagirati, pogotovo ako su drugi pokazatelji ok. ALi ako je voda tamno zelena ili senfasta, onda je frka.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    beba se mogla ne namjestiti dobro i da ti je vodenjak sam puknuo
    Ali ako sam pukne, znači da je beba potakla to pucanje, i da je to tako trebalo biti. Nekako mi se čini da kad beba vrši sve veći pritisak kako se spušta, u jednom trenutku dolazi i do pucanja vodenjaka.
    Međutim, ako ti dr. prokine vodenjak, beba najvjerojatnije nije još spremna, tj nije se još dovoljno spustila.

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    ALi ako je voda tamno zelena ili senfasta, onda je frka.
    Čak i ako su otkucaji bebina srca ok?

  27. #27
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    meni je vodenjak puknuo prije trudova, izlio se u ordinaciji dok sam se skidala za pregled. bila je mekonijska voda, sjećam se sestre koja je rekla, ooo, ovo je boja koju volimo. zelena. ne sjećam se koliko je bila zelena. bilo je oko podne. ctg je bio ok. rodila sam u devet navečer, s dripom.
    nakon poroda, j je tri dana bio na antibioticima.
    ispravite me ako griješim, vodeći uzrok smrti novorođenčadi je upala pluća, ne?
    i, zato sophie, jesi sigurna da je to sve nepotrebno maltretiranje. meni djeluje kao vrhunska medicinska skrb

  28. #28
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ali ako sam pukne, znači da je beba potakla to pucanje, i da je to tako trebalo biti. Nekako mi se čini da kad beba vrši sve veći pritisak kako se spušta, u jednom trenutku dolazi i do pucanja vodenjaka.
    Međutim, ako ti dr. prokine vodenjak, beba najvjerojatnije nije još spremna, tj nije se još dovoljno spustila.
    zbilja nisam stručna, ne znam zašto vodenjak pukne ili ne pukne (tj. koji su faktori koji utječu na to) ali meni je neki dan doktor pričao baš o slučaju pucanja (spontanog) vodenjaka gdje se bebina glava nije dobro namjestila na ulaz u zdjelicu
    hoću reći, to što je porod počeo spontano nije nikakva garancija da je beba u idealnom položaju, pa koliko ima slučajeva da beba krene licem ili rukom

  29. #29
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj mendula prvotno napisa Vidi poruku
    Ja ću još malo glasno razmišljati... (i tjerati mak na konac , nemojte zamjeriti)
    Ako je točno to da su pluća "zgužvana" dok god se ne napuhnu od neke plinovite tvari, onda ih tekućina, tj. plodova voda ne može napuhnuti. Beba u maternici ne može udahnuti jer nema plinovite tvari kojom bi napuhala pluća.
    Naravno da, s druge strane, bakterija može dospjeti do bebinih pluća, kao što je moguće da je dospjela i do želuca, pa čak i do mozga. Ali ne zato što je beba udahnula.

    gle lako je moguće, zapravo vrlo vjerojatno to što pričaš...
    i ono što si gore napisala da je beba vjerojatno imala vodu u ustima pa je sa prvih udahom van maternice zapravo udahnula tu vodu...

    ali ako bakterija na ovaj ili onaj način dođu u bebina pluća i negativno utječe na njen organizam, onda je zapravo malo važno kako je ta bakterija došla do pluća, zar ne?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    to što je porod počeo spontano nije nikakva garancija da je beba u idealnom položaju, pa koliko ima slučajeva da beba krene licem ili rukom
    Ma naravno da nema garancije, ali prokidanje vodenjaka mi je svakako jedan od negativnih čimbenika koji utječe na namještanje glavice.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa Vidi poruku
    meni je vodenjak puknuo prije trudova, izlio se u ordinaciji dok sam se skidala za pregled. bila je mekonijska voda, sjećam se sestre koja je rekla, ooo, ovo je boja koju volimo. zelena. ne sjećam se koliko je bila zelena. bilo je oko podne. ctg je bio ok. rodila sam u devet navečer, s dripom.
    nakon poroda, j je tri dana bio na antibioticima.
    ispravite me ako griješim, vodeći uzrok smrti novorođenčadi je upala pluća, ne?
    i, zato sophie, jesi sigurna da je to sve nepotrebno maltretiranje. meni djeluje kao vrhunska medicinska skrb
    A jel su bebi zaista našli neku bakteriju, ili je ovo bilo samo preventivno?

  32. #32
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma mene muči što sam to već prošla, ali nisam na čisto da li je bilo potrebno. Prokinuli su mi vodenjak jer je bila zelena voda. Međutim, dok je curilo, nije mi izgledalo baš zeleno. Ali beba se nakon toga nije dobro namjestila s glavicom, pa sam završila na CR. E, sad, da mi nisu prokidali vodenjak zbog navodne zelene vode (a beba je bila ok), možda ne bi završila na CR.
    (čitaj=hvata me panika od poroda koji me čeka uskoro)
    ok, hvata te panika od skorog poroda...ali ne razumijem zašto ti je taj CR ili inducirani takav bauk? naravno da nije ugodno, ali ako se mora...
    ja sam nakon svih sranja koja sam prošla u svim trudnoćama, na kraju jedino željela živo i zdravo dijete! bilo me briga i za ovakav ili onakav porod i za x drugih stvari...samo sam željela moju bebu na rukama...
    doduše zbog svih tih mojh trauma, ja možda nisam objektivna, ali zelena voda definitivno nije stvar sa kojom bi se htjela igrati...
    no doduše s obzirom na moju anamnezu i ako slučajno bude još koji sisavac ionako ne moram razmišljati o tome...

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ali ako bakterija na ovaj ili onaj način dođu u bebina pluća i negativno utječe na njen organizam, onda je zapravo malo važno kako je ta bakterija došla do pluća, zar ne?
    Upravo tako .
    Nekad nas naše predodžbe pogrešno usmjere, pa je dobro razjasniti si stvari.

  34. #34
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    i meni je spontano pukao vodenjak, voda je bila mekonijska, zeleno-smedja
    ja sam se prepala, zabrinula, ali porod je dalje isao spontano, CTG uredan, beba se rodila nakon dva sata i nije bila ni na kakvoj terapiji

  35. #35
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    meni je punkuo vodenjak s 38+0 navodno zbog bakterije?voda je djelovala čisto, bezbojno. i dok sam se ja trudila potaknuti trudove hodajući cijeli dan po predrađaoni beba se napila vodurine zbog čega su je aspirirali i zarazila se bakterijom. na kraju sam završila na hitnom carskom. 10 dana antb u glavicu. uopće se ne želim sjećati detalja!
    ovo je čisto MOJ primjer tj iskustvo
    sretno
    Posljednje uređivanje od maxi : 20.04.2012. at 09:57

  36. #36

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    ok, hvata te panika od skorog poroda...ali ne razumijem zašto ti je taj CR ili inducirani takav bauk? naravno da nije ugodno, ali ako se mora...
    ja sam nakon svih sranja koja sam prošla u svim trudnoćama, na kraju jedino željela živo i zdravo dijete! bilo me briga i za ovakav ili onakav porod i za x drugih stvari...samo sam željela moju bebu na rukama...
    Ma naravno da želim živo i zdravo dijete!!! Baš zato i jesam u panici. Meni CR ne zvuči nimalo sigurno. Prije svega nitko ti ne garantira da ćeš se probuditi iz anestezije (ni kod lokalne da će ista uhvatiti), ni ti ni beba. A komplikacije nakon CR su mnogobrojne.
    Meni je najprihvatljiviji fiziološki porod, međutim sa svim tim intervencijama, stvarno ne znam kako to postići.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj summer prvotno napisa Vidi poruku
    i meni je spontano pukao vodenjak, voda je bila mekonijska, zeleno-smedja
    ja sam se prepala, zabrinula, ali porod je dalje isao spontano, CTG uredan, beba se rodila nakon dva sata i nije bila ni na kakvoj terapiji

  38. #38
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    A jel su bebi zaista našli neku bakteriju, ili je ovo bilo samo preventivno?
    mislim da je CRP bio povećan. nije imao temperaturu.

    to se desilo i s M, ona je pak bila jedno 5 dana na neonatologiji, na antibioticima smo bile obje, sve skupa deset dana u rodilištu. dok nije crp došao u normalu. imale smo i ona i ja onaj betahemofilijski (il kako već) streptokok. pokupila ga je prolaskom kroz porođajni kanal. iako, meni je ustanovljen rutinskim probirom, pa sam u trudnoći pila antibiotike, pa je nestao. i onda se valjda opet pojavio na kraju trudnoće. al to nije tema, plodna voda nije bila mekonijska.
    Posljednje uređivanje od cvijeta73 : 20.04.2012. at 09:59

  39. #39
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno da želim živo i zdravo dijete!!! Baš zato i jesam u panici. Meni CR ne zvuči nimalo sigurno. Prije svega nitko ti ne garantira da ćeš se probuditi iz anestezije (ni kod lokalne da će ista uhvatiti), ni ti ni beba. A komplikacije nakon CR su mnogobrojne.
    Meni je najprihvatljiviji fiziološki porod, međutim sa svim tim intervencijama, stvarno ne znam kako to postići.
    a meni CR nekako zvuči najsigurniji za bebu (barem u mom slučaju je bio)
    i navodno se elektivnim CR moguće komplikacije svode na minimum (za razliku od hitnog CR)
    što se tiče lokalne anestezije, pa oni provjeravaju jel uhvatilo ili nije, bar su meni provjeravali

  40. #40
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    mendula, mislim da se pluća bebe pune plodovom vodom i inače, samo što se ne događa izmjena tvari, ne diše beba na taj način, nego kisik dobiva kroz pupčanu vrpcu. Ali tekućina ulazi i izlazi iz pluća, koliko znam.

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Boxica prvotno napisa Vidi poruku
    .
    doduše zbog svih tih mojh trauma, ja možda nisam objektivna, ali zelena voda definitivno nije stvar sa kojom bi se htjela igrati...
    x

    Objektivna si. Previše je na kocki, nije to sitnica - može se raditi o životu djeteta.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    mendula, mislim da se pluća bebe pune plodovom vodom i inače, samo što se ne događa izmjena tvari, ne diše beba na taj način, nego kisik dobiva kroz pupčanu vrpcu. Ali tekućina ulazi i izlazi iz pluća, koliko znam.
    Ovo nisam znala...
    Misliš baš do mjehurića, u buduću "spužvu", ili samo kroz dušnik, bronhije i te cjevaste strukture? Možda ne mijenja puno na stvari, ali nekako mislim da se nečistoća s mjesta prije pluća može relativno lako izvući, iščistiti. Kad dođe do mjehurića...

  43. #43
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno da želim živo i zdravo dijete!!! Baš zato i jesam u panici. Meni CR ne zvuči nimalo sigurno. Prije svega nitko ti ne garantira da ćeš se probuditi iz anestezije (ni kod lokalne da će ista uhvatiti), ni ti ni beba. A komplikacije nakon CR su mnogobrojne.
    Meni je najprihvatljiviji fiziološki porod, međutim sa svim tim intervencijama, stvarno ne znam kako to postići.
    komplikacije su moguće od svakakvih stvari, danas nemaš garancije za ništa...eto ti primjer renchy koja je nakon prirodnog poroda imala dvije kiretaže i još kojekave komplikacije...

    ja sam prošla sve što se moglo:
    1.porod u 34 tt vaginalni: bez dripa jer sam se sama brzinski otvarala, ali sa bušenjem vodenjaka i epizitomijom
    2.porod u 30 tt hitan CR: sa spinalnom
    3.porod u 36 tt: pokušaj vaginalnog, na kraju hitan CR pod općom

  44. #44
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Uh, nisam napisala što sam napisala da bih rekla da nema veze što beba udahne mekonijsku vodu - ne znam o tome skoro ništa i ne bih se usudila ništa pretpostavljati. Samo sam htjela reći da nije da beba udahne jer je voda mekonijska, nego "diše" plućima i inače.
    Koliko znam, pluća se sasvim rašire tek pravim udahom, a dokle točno dospijeva plodova voda stvarno nisam sigurna. Ja sam shvatila da je to i do alveola.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    a meni CR nekako zvuči najsigurniji za bebu (barem u mom slučaju je bio)
    i navodno se elektivnim CR moguće komplikacije svode na minimum (za razliku od hitnog CR)
    što se tiče lokalne anestezije, pa oni provjeravaju jel uhvatilo ili nije, bar su meni provjeravali
    Meni zvuči najoptimalnije i za bebu i za mene TOL, uz osiguranu operacijsku u slučaju potrebe CR. Dakle, nije hitni, ali nije ni elektivni, već se pokušava najprije normalnim putem.
    A koji ti je to minimum komplikacija kod jedne operacije?

    Što se tiče lokalne, nije svih briga da li je uhvatila ili ne (iskusila na svojoj koži).

  46. #46
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja sam postavila to pitanje kad sam ˝prenjela˝,termin mi je bio 02.08 a ja rodila 09.08...isla sam svako 2gi dan na kontrolu...i u teoriji je voda mogla postat zamucena/mekonijska par sati nakon pregleda i dakle skoro 48h bi beba bila u takvoj vodi....a znakove stresa bebe (ako ih ima) nemozemo prepoznati?

    meni se dogodio najbolji moguci scenarij - doma odradila 4h trudova,pukao vodenjak na kaucu,otisla u bolnicu,dosla dlan otvorena i prirodno rodila za 1,5h!


    a sta nijedna od vas iz ZG-a nije posla na IMG,bas me zanima sto bi rekla da se njoj postavi ovo pitanje....

  47. #47
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj lunas prvotno napisa Vidi poruku
    Ma naravno da želim živo i zdravo dijete!!! Baš zato i jesam u panici. Meni CR ne zvuči nimalo sigurno. Prije svega nitko ti ne garantira da ćeš se probuditi iz anestezije (ni kod lokalne da će ista uhvatiti), ni ti ni beba. A komplikacije nakon CR su mnogobrojne.
    Meni je najprihvatljiviji fiziološki porod, međutim sa svim tim intervencijama, stvarno ne znam kako to postići.
    Ma daaaj! Pa nije to kako je nekad bilo! Sve je to okej! A zelena voda - idi begaj, cure su sve dobro rekle! Dobro je mislit, al vrtit po glavi gluposti - nije dobro.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    550

    Početno

    Meni nije ok ići na CR ako nije baš nužno...

  49. #49
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Bit će da je moj post (pod brojem 13.) nevidljiv.

    Zelena plodna voda JE OPASNA!

    Zelena plodna voda je posljedica bebine patnje. Beba ispusti mekonij, tj pokaka se u maternici samo ako joj više nije dobro u toj maternici. Udisanje te vode nije uzrok, nego posljedica.

    Ne bih htjela biti nepristojna ali poneke izjave su čisto neznanje, da ne napišem koju drugu riječ.
    Igrati se sa zdravljem djeteta radije nego poslušati liječnika koji zna je, ako niš drugo, bar neodgovorno.

    Ali, može se računati na sreću. I na lotu se može dobiti jackpot, naravno.

  50. #50
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Lunas, ma ne vole ni doktori carski radit, nije to neki idealan način da čovjek provede popodne. Ali better safe than sorry.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •