Stranica 2 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 160

Tema: Dali moram ponovno na carski?

  1. #51

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj ninočka189 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure moje uz sve što ste napisale dolazim do zaključka da će prije probati prirodan porod nego carski, bez obzira na sve. A ja bih nekako radije na carski jer me malo strah prirodnog poroda (zbog prijašnjeg carskog a ne zbog boli).
    Moj ti je savjet da vrlo jasno i konkretno razgovaraš sa svojim liječnicima kako planiraju voditi porod. Ja sam svojoj liječnici naglašavala da želim VBAC bez ikakvih intervencija (još me je nekoliko liječnika podržalo u tome, i naglasili su mi da tijeom VBAC-a ne smije biti nikakvih intervencija jer nikakva dodatna sila ne smije ići na rez, samo apsolutno prirodan porod dolazi u obzir). Ona je cijelo vrijeme uz smiješak potvrdno klimala glavom, da bi mi na porodu prokinula vodenjak bez da me išta pitala, i kasnije me htjela staviti na drip, ali nisam se dala. Jedva sam dočekala drugu smjenu, liječnik je bio šokiran tim postupcima. Žao mi je zato što sam njoj ovlaš spominjala kakav porod želim, zato što nisam sjela s njom i jasno porazgovarala o onome što ja očekujem, a što ona misli o tome. Opet ponavljam, ako želiš VBAC porod MORA ići svojim prirodnim tijekom. Ako tvoji liječnici nisu spremni za to, radije opet idi na carski.

  2. #52
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj luce2006 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo, bas to sto pise Boškarin. Zavidim svim zenama sto su rodile prirodnim putem bas radi tog osjecaja. Ovako dodjes na carski s trbuhom i probudis se bez trbuha, u groznim bolovima, sa 'nepoznatim' smotuljkom kraj sebe. I ja malo karikiram.
    Puno karikiras, čak bi rekla da pišeš uvredljive stvari. Imala sam 2 carska: ne budiš se (osim u slučaju hitnog CR, u općoj anesteziji, a takvih je jako malo i obično su posljedica forsiranja vaginalnog poroda), nego se obično dobije spinalna, pa si svjesna cijelo vrijeme i bebu odmah dobiješ, čim je izvade; nikakvih groznih bolova nije bilo, dobije se anestetik; trbuh nažalost se ne povuče odmah, nego mom slučaju tek za 2,3 dana.

  3. #53
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Ne ide se po istom rezu. Možda na koži se ulazi po istom ali se unutra ne ulazi po istom, dakle žena ima dva (ili tri ili...) reza unutra ovisno o broju CR-a naravno.

    Ima jedna fantastična knjiga u Rodinoj biblioteci, Birthing normally after a caesarean or two, puna je korisnih studija i usporedbi, ja ju isto imam ali sam ju nekom posudila (khm ako ovo čita ta jedna osoba ima sve moje knjige o VBAC-u ) pa mi je teško citirati studije bez nje.

    Ninočka, ja bi ti savjetovala da nađeš doulu, da porazgovarate o strahovima, mogućnostima, i onda da doneseš svoju odluku i budeš sigurna u nju. Ako ta odluka bude VBAC moći će ti doula pomoći u rodilištu i biti sa tobom na porodu (nažalost, kod nas to nije moguće na CR )
    Vanjski rez je skoro uvijek na istom mjestu, za unutarnje nisam sigurna, a ne želim kao ti pisati u što nisam sigurna pa staviti "možda".

    Ukoliko se radi hitan carski, koji je najčešće posljedica forsiranja vaginalnog poroda, onda rez može biti čak i okomit, ako je život mame i bebe ugrožen.

    Ninočka, ja ti nikako ne bi savjetovala da pitaš doulu, nego da pitaš isključivo iskusnog liječnika - ginekologa, porodničara. Naime, ti razmatraš 2 opcije, VBAC ili CR, te te treba savjetovati osoba koja ima i teoretsko i praktično iskustvo sa oba načina poroda, i to u većem broju slučajeva. Doula, posebno one koje se mogu naći kod nas, sigurno o CR znaju samo ono što su pročitale (i to rijetko u stručnoj literaturi, što je i razumljivo, jer nisu medicinske struke pa je i ne mogu razumijeti, vjerojatnije su se o CR educirale iz laicima primjerenijih tekstova, i to pisanim od strane pobornika VBAC, uglavnom sa interneta ili ovakvog tipa laganog štiva koje navodi Danci), iskustva u tijeku i načinu izvođenja CR također nemaju. Osoba koja tebi treba je onaj koji ima iskustva sa VBAC-om i sa CR i koja će to tebi i napraviti, odnosno pratiti tijek poroda u slučaju VBAC-a.

    Dalje, iskusan liječnik ima iskustvo sa porodima, te sa CR i VBAC-om koje se broji u stotinama, a neki i u tisućama. Doula, (opet, ona koju možeš naći kod nas) možda ima iskustvo u nekoliko poroda.
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 28.09.2012. at 09:06

  4. #54
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj ninočka189 prvotno napisa Vidi poruku
    Neznam koliko se poštuju nečije želje i dali će se uopće pitati mene za mišljenje i što bi ja htjela. Mislim to najviše ovisi o doktoru i njegovim prijašnjim iskustvima. Ali hvala vam na informacijama. Definitivno znam puno više nego što sam znala prije otvaranja ove teme.
    Nemoj čekati da te pitaju za mišljenje, nego odmah pokreni tu temu. negdje nakon 32tj, reci da želiš razgovarati oko načina poroda, i pitaj doktora kada može izdvojiti malo vremena za razgovor. Prilagodi se doktoru/doktorici, ako mu to kažeš npr. na kraju pregleda, dok u čekaonici čeka još 20 trudnica ili mora juriti na odjel, sigurno nećete imati kvalitetno vrijeme za razgovor. Zamoli za termin razgovora, jasno, odlučno i elokventno.

  5. #55
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Puno karikiras, čak bi rekla da pišeš uvredljive stvari. Imala sam 2 carska: ne budiš se (osim u slučaju hitnog CR, u općoj anesteziji, a takvih je jako malo i obično su posljedica forsiranja vaginalnog poroda), nego se obično dobije spinalna, pa si svjesna cijelo vrijeme i bebu odmah dobiješ, čim je izvade; nikakvih groznih bolova nije bilo, dobije se anestetik; trbuh nažalost se ne povuče odmah, nego mom slučaju tek za 2,3 dana.
    Prihvacam da je moja greska sto nisam naglasila da tako izgleda carski u opcoj anesteziji. Imala sam 3 takva, tako da znam o cemu pricam i ne vidim sto je tu uvredljivo nego govorim o vlastitom (istinitom) iskustvu.
    Tko voli spinalnu, nek izvoli, moze je se dobit i mene su svaki put pitali, ali sama sam odbila...to je vec druga tema.

    Za trbuh isto ne vidim sto je uvredljivo. Znas kako izgleda trbuh trudnice u 9.mj. trudnoce i trbuh nakon poroda.

  6. #56
    luce2006 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    759

    Početno

    Ode mi mogucnost editiranja...ovo je jako bitno i pokretacici topica zelim poruciti da poslusa savjet i da niposto ne ceka zadnji cas, obicno u radjaoni...

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Nemoj čekati da te pitaju za mišljenje, nego odmah pokreni tu temu. negdje nakon 32tj, reci da želiš razgovarati oko načina poroda, i pitaj doktora kada može izdvojiti malo vremena za razgovor. Prilagodi se doktoru/doktorici, ako mu to kažeš npr. na kraju pregleda, dok u čekaonici čeka još 20 trudnica ili mora juriti na odjel, sigurno nećete imati kvalitetno vrijeme za razgovor. Zamoli za termin razgovora, jasno, odlučno i elokventno.

  7. #57
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Luce i Deaedi, ja sam eto imala iskustva s obje anestezije, prva dva poroda pod općom, treći spinalna.
    Iz mog kuta gledanja u pravu ste obje - daleko sam više bila povezana s bebom treći put nego prva dva, a da ne kažem koliko mi je brži oporavak bio. Nakon 10 dana sam vozila i dizala se normalno bez kakvih bolova, za razliku od prvog puta kad sam bila nesposobna bar mjesec i po.

    Nije svejedno dakle ni kakva je anestezija a ni kakav je carski - elektivni ili hitni (nakon 2x dsati trudova), a i to sve skupa ovisi od žene do žene.
    Moje mišljenje je svakako probati VBAC, ali ako ne ide ne čekati predugo do CR. U St rodilištu je praksa (kako sam shvatila) na potpuno zreli nalaz čekati dva-tri sata pa tek onda napraviti CR.
    Posljednje uređivanje od trampolina : 28.09.2012. at 10:15

  8. #58
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Vanjski rez je skoro uvijek na istom mjestu, za unutarnje nisam sigurna, a ne želim kao ti pisati u što nisam sigurna pa staviti "možda".

    Ukoliko se radi hitan carski, koji je najčešće posljedica forsiranja vaginalnog poroda, onda rez može biti čak i okomit, ako je život mame i bebe ugrožen.
    Daedi, pa daj ne budi smiješna, svi znamo da si ti 100% za CR i to je OK nitko ti to ne osporava, ali molim te daj prostora ljudima da donesu vlastite odluke.

    Isto tako, ako si skužila, ja sam vrlo iskrena kad pišem i potkrijepljujem ono što kažem dokazima, linkovima, podacima. Ja ne mogu napisati da će se na svaki CR ulaziti na isti vanjski rez jer možda će postojati trenutak, slučaj gdje se ne ide. Unutra se uglavnom ne reže na isto mjesto, ali to ne znači da neće se nekom zalomiti da iz nekog razloga se mora.

    Hitan carski nije najčešće posljedica forsiranog vaginalnog poroda, može biti posljedica prevelik broja intervencija, problema kod djeteta itd. Nemoj molim te žene strašiti nepotrebno.

    Sugerirala sam doulu jer smatram da ako žena želi VBAC da može doulu imat uz sebe na porodu, da skupa razgovaraju o strahovima, mogućnostima, u koje rodilište može/želi roditi itd; liječnik/ca kod koje prati trudnoću ionako njoj neće biti na porodu pa dogovor kako će stvari ići na porodu sa tom osobom baš ne znači puno. Savjet se može pitati, naravno, uvijek, ali ta osoba ne bude na porodu pa nema nekog naročitog utjecaja na to kako će stvari u rodilištu ići.

  9. #59
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Puno karikiras, čak bi rekla da pišeš uvredljive stvari. Imala sam 2 carska: ne budiš se (osim u slučaju hitnog CR, u općoj anesteziji, a takvih je jako malo i obično su posljedica forsiranja vaginalnog poroda), nego se obično dobije spinalna, pa si svjesna cijelo vrijeme i bebu odmah dobiješ, čim je izvade; nikakvih groznih bolova nije bilo, dobije se anestetik; trbuh nažalost se ne povuče odmah, nego mom slučaju tek za 2,3 dana.
    pa ne karikira previse.
    lezala sam i prvi put na patologiji, jedina sam bila sa spinalnom, a bogme sam i u ovoj odlezala jednu noc i cure su se pripremale za opcu- znaci unaprjed dogovoren carski. takodjer oko sebe (van ovog foruma) znam povelik broj cura koje su rodile carskim i velika vecina ih je rodila pod opcom, njihov izbor, ne kao posljedica forsiranog vaginalnog.

    ono o cemu pise luce je meni bio glavni razlog zasto sam zelila VBAC. znam, sebican razlog, al je.
    bebu ne dobijes odmah. pa niti na sv.duhu.
    znam jer sam rodila 1h prije zakazanog carskog i molila da li ima sanse da imam skin to skin u sali. rekli su mi da nema. kad sam pitala kada cu dobiti bebu, rekli su mi da u pravilu dobijem kad me se smjesti ako je sve ok i ako je sve ok s bebom i ako ima mjesta i stotinu "administrativnih" razloga. kad zakljucila da cu je dobiti odmah, rekli su mi klimanjem glavom da ne. kad sam pitala moze li beba imati skin to skin sa ocem, rekli su mi ne. tako da bas i ne karikira.

    koliko sam carki boli je toliko individualna stvar kao i bol prilikom poroda i ne treba generalizirati niti svoje iskustvo nametati kao notornu cinjenicu i univerzalnu istinu. bas kao i "povlacenje" trbuha.

    ninocka, ja sam prolazila slicno sto i ti, mozes procitati pricu http://forum.roda.hr/threads/73259-k...sebe-hepistori ako zelis. prica je duga i zivotopisna al opisuje sve moje strahove i nedoumice. kao i pripreme za CR sutra ujutro i sam porod koji ga je preduhitrio.

    i jos jedna stvar, ooooogromna je razlika rodila carki ili prirodno, osim sto sam kod prvog carskog imala rez prakticki na hladno (ok, otisao mi je sluzni cep, kontrakcije sam imala cijelu cuvanu trudnocu), s navrsenih 39tt po zm (nisu me slusali kad sam rekla da je trudnoca mladja) i beba je bila procjenjena 37-38tt, ogromna je razlika u samoj bebi kad se rodi na sam termin, u potpunosti zrelo i spremno, razlika kada bebi diras glavicu dok izlazi kroz pododjajni kanal, kad ti slijece na trbuh i imas ju u narucju onako smezuranu 2h, kada nakon 5min sisa i kada ju dobis po prvi put da ju dotaknes nakon 8h, na pravi podoj nakon vise od 24, kada nije s tobom, kada se mucite s dojenjem i ono profunkcionira nakon 100 muka kada dodjete doma nakon 7 dana ili kada nakon 8h sto je rodjena starije dijete mladje drzi u narucju, kada nakon 3h od poroda se tusiras, kada 8h nakon poroda tvoju mladje dijete starije drzi u narucju, kada si nakon 48h u svom krevetu doma, a treci dan si u setnji...
    zaista je razlika ogromna, pa kad zanemaris dobrobit djeteta, i uzmes sta sve dobijes prirodnim porodom (prirodnim, bez intervencija), definitivno vise pluseva ima od carskog.

    imas jos dosta do poroda. citaj, educiraj se, razgovaraj.
    pripremi se na oba ishoda. valjda si generacija "nista nas ne smije iznenaditi"

  10. #60
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    proslo mi vrijeme za edit pa cu tu dopisati:

    razgovaraj s doktorima i vidi ima li sance za prirodnim porodom. ja sam rekla da zelim prirodan, no ako treba ikakva intervencija da bi radje CR. i nije me sram to reci jer intervencije nisam zelila. to nije bilo ono o cemu sam "sanjala" 6 godina, koliko je proslo od prvog poroda.

    i edit
    kad zakljucila da cu je dobiti odmah, rekli su mi klimanjem glavom da ne. kad sam pitala moze li beba imati skin to skin sa ocem, rekli su mi ne. tako da bas i ne karikira.
    kad sam pred njima zakljucila...

  11. #61
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    sori na zbrckanosti. pisala sam u par navrata jedan post... :sramise:

  12. #62

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj trampolina prvotno napisa Vidi poruku
    Nije svejedno dakle ni kakva je anestezija a ni kakav je carski - elektivni ili hitni (nakon 2x dsati trudova), a i to sve skupa ovisi od žene do žene.Moje mišljenje je svakako probati VBAC, ali ako ne ide ne čekati predugo do CR. U St rodilištu je praksa (kako sam shvatila) na potpuno zreli nalaz čekati dva-tri sata pa tek onda napraviti CR.
    Da, tako mi je rekla ginekologinja iz Splita, da sam u Splitu rađala sigurno me ne bi pustili da toliko dugo rađam i to tako veliku bebu. Žao mi je što je nisam pitala zašto, ako je sve ok. I drago mi je jer sam imala liječnika na porodu koji je bio tako smiren, strpljiv, pustio je da se sve odvija svojim tijekom, objašnjavao mi što se trenutno događa i maksimalno me podržavao u mojim nastojanjima da rodim prirodno. Dakle - ipak se može.
    Posljednje uređivanje od rehab : 28.09.2012. at 10:51

  13. #63
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    zaista je razlika ogromna, pa kad zanemaris dobrobit djeteta, i uzmes sta sve dobijes prirodnim porodom (prirodnim, bez intervencija), definitivno vise pluseva ima od carskog.
    Pa vjerujem da ima žena koje mogu zanemariti dobrobit djeteta, meni osobno je to teško za razumijet (čak i žalosno), ali šta je tu je. Onda se trebamo nadati da je tu bar medicinska struka koja će se pobrinuti za dobrobit djeteta.

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Daedi, pa daj ne budi smiješna, svi znamo da si ti 100% za CR i to je OK nitko ti to ne osporava, ali molim te daj prostora ljudima da donesu vlastite odluke.

    Isto tako, ako si skužila, ja sam vrlo iskrena kad pišem i potkrijepljujem ono što kažem dokazima, linkovima, podacima. Ja ne mogu napisati da će se na svaki CR ulaziti na isti vanjski rez jer možda će postojati trenutak, slučaj gdje se ne ide. Unutra se uglavnom ne reže na isto mjesto, ali to ne znači da neće se nekom zalomiti da iz nekog razloga se mora.

    Hitan carski nije najčešće posljedica forsiranog vaginalnog poroda, može biti posljedica prevelik broja intervencija, problema kod djeteta itd. Nemoj molim te žene strašiti nepotrebno.

    Sugerirala sam doulu jer smatram da ako žena želi VBAC da može doulu imat uz sebe na porodu, da skupa razgovaraju o strahovima, mogućnostima, u koje rodilište može/želi roditi itd; liječnik/ca kod koje prati trudnoću ionako njoj neće biti na porodu pa dogovor kako će stvari ići na porodu sa tom osobom baš ne znači puno. Savjet se može pitati, naravno, uvijek, ali ta osoba ne bude na porodu pa nema nekog naročitog utjecaja na to kako će stvari u rodilištu ići.

    Nisam 100% za CR, nego za pravo žene na izbor.

    Po meni, povećan broj intervencija je forsiranje vaginalnog poroda. Zahvaljujući bolničkom i redovitom praćenju trudnoće pregledima i UZV-om problemi kod djeteta se uglavnom mogu uočiti na vrijeme, pa se rade planirani CR, a manje hitni.

  14. #64
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    rehab, mislim da se nismo razumjele, dugo bi rađala u st.
    Dva-tri sata od nalaza zrelog za porod, iliti čekaju dok se skroz ne otvoriš (ako se otvaraš nekom normalnom brzinom, ja od 22h-08h) pa ti onda šibnu drip ne bi li se beba spustila (meni trudovi od 60 sek. s pauzom 20ak, i tako 4 sata krasni VBAC)

  15. #65
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Zahvaljujući bolničkom i redovitom praćenju trudnoće pregledima i UZV-om problemi kod djeteta se uglavnom mogu uočiti na vrijeme,
    Nažalost, to nije istina. Neke stvari se vide, ali puno važnih stvari se ne vidi ili se ne mogu dijagnosticirati dok se dijete ne rodi.

    Intervencije u porodu su naša svakodnevnica, način na koji se danas u porodničarstvu radi. Nisu forsiranje ičega, nego nepoštivanje onog najosnovnijeg što treba ženi u porodu.

    Ja sam imala CR, znam kako je to, i znam kako je teško se oporavljati i koje to posljedice ima za ženu, za njenu maternicu i buduće zdravlje, a naravno da ima posljedice za dijete, itekako. Nadovezala bi se na Leonisu i samo rekla da činjenica da je ona htjela dijete odmah pri porodu nije sebićno niti nevažno, nego osnovno pravo i potreba majke i djeteta koje se ne smije zanemariti neovisno o vrsti poroda.

  16. #66
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa vjerujem da ima žena koje mogu zanemariti dobrobit djeteta, meni osobno je to teško za razumijet (čak i žalosno), ali šta je tu je. Onda se trebamo nadati da je tu bar medicinska struka koja će se pobrinuti za dobrobit djeteta.
    kako ti volis sama sebi uskakati u usta....
    pa prirodan porod je za dijete bolji od cr, narocito bez med. indikacija i ako mu zdravlje i zivot nisu ugrozeni. a upravo ti zagovaras da se on stavi po strani, da se zanemari i navijas za carski.
    za razliku od tebe, a prosla sam oba, navijam da se ninocka dobro educira, razgovara sa ekipom u bolnici i donese odluku.

    ja sam si mogla priustiti taj luksuz "zanemarivanja" jer sam birala prirodan porod. moj odabir je vec izabrao ono sto je za bebu bolje.
    meni, osobno, je bilo jako bitno da imamo skin to skin i da od rodjenja budemo nerazdvojne. ne radi mene same i mojih zenskih emocija i suza, vec radi bebe. ono sto je prva prosla nakon carskog po meni je nehumano. i to je bio glavni razlog zasto nisam htjela imati carski. ako je to zalosno, ah sta sad, neka je.

    no dobro...

  17. #67

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Po meni, povećan broj intervencija je forsiranje vaginalnog poroda.
    Apsolutno se slažem, ali uz mali dodatak. Forsiranje vaginalnog poroda uz prokidanje vodenjaka, drip, i sve ostale ljepote koje idu uz to. Da se razumijemo, meni je iskustvo carskog reza bilo neusporedivo ugodnije i manje bolno od prirodnog poroda, i puno sam se brže oporavila od tog reza nego od epiziotomije (koja je u mom slučaju bila nužna, bebetina je bila ooogromna), ali ako razmišljamo o dobrobiti djeteta prirodan porod je br 1. Kad usporedim sve teškoće koje je imalo moje prvo dijete, za razliku od drugog djeteta, sigurna sam da je velikim dijelom tome uzrok bio planirani CR, za razliku od ovog poroda kada se beba rodila kad je bila zrela za to i kad je bilo vrijeme za to.

  18. #68
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ako smijem dodat nešto što je vrlo važno

    Vaginalni porod nije nužno prirodan porod, postoji velika razlika. Čak i ako stavimo sve farmaceutske pripravke sa strane, ako rađaš u položaj koji nisi sama odabrala (posebice ako si na stolu za porode bez da ti taj položaj paše i želiš ga), to nije prirodan porod.

  19. #69
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ok, ja sam dosla na stol-stolicu na sam izgon, beba se spustila u kanal dok sam hodala, polozaj mi je odgovarao, to bi bio onda prirodan?

  20. #70
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    To ne govorim da bi umanjila nečiji doživljaj svog poroda, nemojte me krivo shvatiti, to govorim da dajem drugu sliku onih stvari koje možda netko smatra da su bile potrebne jer njeno tijelo nije nešto moglo, što se zapravo često pokaže da nije istina, da je bilo uvjetovano tome da ih je netko sputavao u pronalaženju položaja tijela koje je ženi najviše pasao, da ju je netko požuravao raznim farmakološkim i/ili mehaničkim načinima (guranje dijete van itd).

    Ono što sam htjela reči dakle je da riječ "prirodno" se ne može koristiti kao sinonim za vaginalni, ima tu puno inačica. Ali to nije tema ovog topica pa ću ovdje stati.

  21. #71
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa Vidi poruku
    kako ti volis sama sebi uskakati u usta....
    pa prirodan porod je za dijete bolji od cr, narocito bez med. indikacija i ako mu zdravlje i zivot nisu ugrozeni. a upravo ti zagovaras da se on stavi po strani, da se zanemari i navijas za carski.
    za razliku od tebe, a prosla sam oba, navijam da se ninocka dobro educira, razgovara sa ekipom u bolnici i donese odluku.

    ja sam si mogla priustiti taj luksuz "zanemarivanja" jer sam birala prirodan porod. moj odabir je vec izabrao ono sto je za bebu bolje.
    meni, osobno, je bilo jako bitno da imamo skin to skin i da od rodjenja budemo nerazdvojne. ne radi mene same i mojih zenskih emocija i suza, vec radi bebe. ono sto je prva prosla nakon carskog po meni je nehumano. i to je bio glavni razlog zasto nisam htjela imati carski. ako je to zalosno, ah sta sad, neka je.

    no dobro...
    Ne bi se složila. CR je daleko sigurniji za bebu, od npr. VBAC-a ili poroda kod kuće.

  22. #72
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ma kako?
    ili da ubacim recenicu: molim link :D

    zasto petljas sada porod kod kuce u pitanje dobrobiti djeteta: carski ili prirodan porod?

  23. #73
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Možda u nekom paralelnom svemiru. Ali u našem se zna da postoje dugoročne posljedice, da postoji veća šansa da dijete se rodi prerano zbog pogreške liječnika, da se ozljedi kod otvaranje trbuha, da postoji veća šansa da majka neće dojiti, da postoji punon veće šanse za astmu i druge respirativne probleme, da su crijeva djeteta rođenog vaginalno u odnosu na onog rođeno na CR znatno drukčija, da postoji veće šanse za puno stvari o kojima ti odbijaš razmišljati ni spominjati.

  24. #74
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Istovremeno sa Leonisom. Htjela sam dodat da ako je CR nužan i spašava živote onda je to sve prihvatljiv rizik posla; ali ako je zbog zadka, intervencija, drugih razloga onda je neodgovorno to ženi ne objasniti.

  25. #75
    thaia28 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    991

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi se složila. CR je daleko sigurniji za bebu, od npr. VBAC-a ili poroda kod kuće.
    X

    meni je osobno horor kada pomislim da bi mi eventualni VBAC dovrsili vakumom ili klijestima. U okolini znam jaako puno djece koja su imala kojekakva laksa i teza ostecenja od toga.
    prvi je porod zapoceo vaginalno, dovrsen carskim, i bogu hvala da je tako bilo jer je bebina glavica bila veca od zdjelice. Sada me ceka drugi porod i, ukoliko cu moci, zelim opet carski.

  26. #76

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj thaia28 prvotno napisa Vidi poruku
    X

    meni je osobno horor kada pomislim da bi mi eventualni VBAC dovrsili vakumom ili klijestima. U okolini znam jaako puno djece koja su imala kojekakva laksa i teza ostecenja od toga.
    prvi je porod zapoceo vaginalno, dovrsen carskim, i bogu hvala da je tako bilo jer je bebina glavica bila veca od zdjelice. Sada me ceka drugi porod i, ukoliko cu moci, zelim opet carski.
    Meni bi bilo zanimljivo vidjeti postotke koliko je tako dovršenih VBAC-a ili neuspjelih VBAC-a bilo praćeno indukcijom, dripom, epiduralnom, itd., a u kojem se postotku radilo o potpuno prirodnim porodima.

  27. #77
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Da, zanimljiva bi bila studija takva da se radi u Hrvatskoj, u našim uvjetima.

    Zna se što treba za uspješan VBAC. Puno vremena, bez požurivanja, dobra podrška, i nedostatak farmaceutskih pripravaka za ubrzavanje, smirenje, opuštanje itd. No po ovom što čitam od vas čini mi se da vas nije strah vaginalnog poroda kao takvog nego strah nedostatka kontrole kako će taj porod ići, da li ćete moć nešto odbijati, da li će biti nasilno ili ne. Po meni je to više strah sustava, načina na koji se stvari "forsiraju".

    Ipak kod hladnog CR biraš (barem otprilike) kad i kako će stvari ići; ali pogledajte kako se CR radi, nije baš nježno, istiska se dijete kroz rupu u maternici pritiskom na gornji dio maternice i/ili se koristi vakum na glavi, i pogledajte koliko žena ima komplikacije, gube puno krvi, infecira se rana...

    Treba dobro odvagnuti i uzet sve u obzir.

  28. #78

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    26

    Početno

    I maternicu kidaju a ne rezu....

  29. #79
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Ne bi se složila. CR je daleko sigurniji za bebu, od npr. VBAC-a ili poroda kod kuće.
    buhahahaha. iako nije za smijati se. ovo je cista nebuloza.

  30. #80
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    ja sam imala dva zatka, s razlikom od skoro 3 godine, pa su oba bila (i zbog veličine djece) hladan carski.
    i ja eto zavidim na tom osjećaju poroda.
    kod mene vaginalni nije bio opcija.
    pa sam, da bi se barem malo približila željenom, oba puta birala spinalnu.
    nisam se morala buditi već sam bila tamo i dočekala ta dva mala guzičara

  31. #81
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    buhahahaha. iako nije za smijati se. ovo je cista nebuloza.

    Da, stvarno...pogledaj malo i istraživanja koja govore nešto drugo:

    http://www.m.webmd.com/baby/news/201...l-birth?page=3

    The Australian study included 2,345 pregnant women who had one previous delivery by C-section and were considered candidates for VBAC.
    Planned C-section deliveries were scheduled for 1,108 women and VBAC deliveries were planned for the remaining 1,237 women.
    But less than half (43%) of the women who chose to labor ended up having vaginal deliveries. The rest had elective C-sections or had emergency surgical deliveries due to complications.
    There were two unexplained stillbirths in the planned vaginal delivery group. There were no infant deaths among babies born to women who had scheduled cesarean section.


    2 Stillbirths in Planned VBAC Group continued...


    The rate of fetal or infant death or serious health issues prior to hospital discharge was 2.4% in the planned VBAC group, compared to 0.9% in the planned C-section group.
    The researchers concluded that while the actual risk for both forms of delivery was quite small, elective repeat C-sections were associated with significantly lower risk for both mother and baby.
    Uterine Rupture Linked to Repeat C-Section


    In a related study, researchers in the U.K. found that repeat C-sections raised the risk for uterine rupture, a rare but very serious pregnancy complication.
    Risk was highest among women who had two or more prior C-sections and those who had repeat C-sections less than 12 months after the last C-section.
    Of the 159 uterine ruptures identified in the study, 139 occurred among women who had previously had a C-section.
    Both studies appear in the March issue of the journal PLoS Medicine.
    Isprike radi engleskog teksta i linka, čim uhvatim malo vremena, probati ću prevesti.

    Dakle, 2 nezavisne studije, jedna iz Engleske, druga iz Australije govore ipak nešto drugo nego tvoje buhahahaha...
    Posljednje uređivanje od Deaedi : 28.09.2012. at 15:58

  32. #82
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa Vidi poruku
    buhahahaha. iako nije za smijati se. ovo je cista nebuloza.
    Meni smeta taj antagonizam majke i djeteta, kao da je jedan protiv drugog ili želje i potrebe jednog važnije od druge osobe u priči.

    Kad shvatimo da ono što je dobro za majku je dobro za dijete, i da dijete zaslužuje dobiti mamu koja je u stanju brinuti se za njega (ne da se ne može dići mjesec dana zbog epiziotomije), e onda će stvari krenut na bolje. Majka i dijete su par, skupa su, skupa dišu skupa rastu, nisu suparnici.

  33. #83
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Što je čudno tu Daedi? Perinatalni mortalitet u HR je 4 promila, u ovoj studiji je perinatalni mortalitet oko 2 promila.

    Da li piše koliko je djece išlo na odjel intenzivne skrbi nakon poroda? Koliko su dugo bili tamo? Do kad se broji perinatalni mortalitet, da li su to uključili? Ako ćeš naći dobru studiju treba naći i procjenu te studije, najprestižnije radi Cochorane Collaboration.

    I svaka čast što si barem pronašla studiju da argumentiraš nešto. Korak po korak.

  34. #84
    ninočka189 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    72

    Početno

    S obzirom da neki spominju da carskim nemožeš doživjeti porod u punom smislu, moram napisati svoje osobno iskustvo i mišljenje o tome. Neznam, ja imam jako pozitivno iskustvo sa carskim jer sam dobila spinalnu i čula sam i vidjela sve ali bez ikakvog tiskanja i boli. Prvi plač sam čula, nakon čeka sam se rasplakala i ja (od sreće). Nakon što su moju ljepoticu oprali donjeli su mi ju da ju vidim. Mene su za to vrijeme šivali. Još su mi ju donjeli toga dana na intenzivnu da ju vidim i poljubim. Jedva sam dočekala sljedeći dan da ju dobijem. I definitivno bi radije spinalnu nego uspavljivanje jer ovako sam ipak doživjela porod u nekom smislu.

  35. #85
    ninočka189 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    72

    Početno

    Danas sam bila kod ginekologa (preko socijalnog koji mi služi samo za recepte i uputice, a trudnoću mi inaće vodi privatni ginekolog) i pitala sam ga za mišljenje dali ću morati na carski. Kaže on da je 11 mjeseci dovoljno da me probaju vaginalno poroditi, osim jedino ako nebude opet zadak.

  36. #86
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj ninočka189 prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sam bila kod ginekologa (preko socijalnog koji mi služi samo za recepte i uputice, a trudnoću mi inaće vodi privatni ginekolog) i pitala sam ga za mišljenje dali ću morati na carski. Kaže on da je 11 mjeseci dovoljno da me probaju vaginalno poroditi, osim jedino ako nebude opet zadak.
    Zavisi od bolnice do bolnice. Nama je u sobi doktorica iz vizite u Vinogradskoj rekla da je pravilo kod njih da ispod 2 godine znaci da se ide na planirani CR, jer je rizik od rupture prevelik. Ili je bar tako bilo pred tri godine. E sad - ako je ona lagala nama onda i ja lazem tebi, a mozda se nesto i promijenilo u medjuvremenu. Tad nam je bilo tako receno.

  37. #87
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ninočka, ako si u ZG odi potražiti knjigu koju sam gore spomenula, tamo ti ima točno lijepo napisano koji su rizici i jedne i druge strane. Ima i ove dvije knjige, također u Rodi, koje prezentiraju obije strane priče Obstetric Myths vs. Research Realities te Thinking Woman's Guide to a Better Birth; ona iz gornjeg posta je Birthing Normally After a Caesarean or Two. Dobar dio svake knjige je online, u prvom naslovu je dio o VBAC više manje sav online.

    Kad pročitaš sakri knjige, ugasi net, i razmisli i odluči što je najbolje za tebe i tvoju obitelj.

  38. #88
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj ninočka189 prvotno napisa Vidi poruku
    S obzirom da neki spominju da carskim nemožeš doživjeti porod u punom smislu, moram napisati svoje osobno iskustvo i mišljenje o tome. Neznam, ja imam jako pozitivno iskustvo sa carskim jer sam dobila spinalnu i čula sam i vidjela sve ali bez ikakvog tiskanja i boli. Prvi plač sam čula, nakon čeka sam se rasplakala i ja (od sreće). Nakon što su moju ljepoticu oprali donjeli su mi ju da ju vidim. Mene su za to vrijeme šivali. Još su mi ju donjeli toga dana na intenzivnu da ju vidim i poljubim. Jedva sam dočekala sljedeći dan da ju dobijem. I definitivno bi radije spinalnu nego uspavljivanje jer ovako sam ipak doživjela porod u nekom smislu.
    ovo kao da si opisala moj prvi porod. no meni to nije bilo dovoljno, meni je trebao kontakt i znam da dok je nisam dobila u narucje da sam bila u teskoj depri. kao i sve one sate i sate odvojenosti...

  39. #89
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Ninočka, ako si u ZG odi potražiti knjigu koju sam gore spomenula, tamo ti ima točno lijepo napisano koji su rizici i jedne i druge strane. Ima i ove dvije knjige, također u Rodi, koje prezentiraju obije strane priče Obstetric Myths vs. Research Realities te Thinking Woman's Guide to a Better Birth; ona iz gornjeg posta je Birthing Normally After a Caesarean or Two. Dobar dio svake knjige je online, u prvom naslovu je dio o VBAC više manje sav online.

    Kad pročitaš sakri knjige, ugasi net, i razmisli i odluči što je najbolje za tebe i tvoju obitelj.
    zašto imam neki dojam da ove knjige baš i ne prezentiraju obje strane priče?
    da, može bit radi disklejmera na početku sve tri, da autor nije niti babica niti liječnik, da ne preuzimaju rizik i da se prije odluke treba savjetovati s liječnikom.


    danci, niti u jednom svom postu nisi uputila savjet da bi bilo dobro da razgovara s odabranim ginekologom.
    nego knjige, net, doula, odluči...
    meni to nije u redu.

  40. #90

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Zna se što treba za uspješan VBAC. Puno vremena, bez požurivanja, dobra podrška, i nedostatak farmaceutskih pripravaka za ubrzavanje, smirenje, opuštanje itd. No po ovom što čitam od vas čini mi se da vas nije strah vaginalnog poroda kao takvog nego strah nedostatka kontrole kako će taj porod ići, da li ćete moć nešto odbijati, da li će biti nasilno ili ne. Po meni je to više strah sustava, načina na koji se stvari "forsiraju"
    Točno tako ! Ja zapravo nisam sigurna bi li se opet mogla odlučiti za VBAC... Dok sam išla na preglede nekoliko mi liječnika potvrdi da kod VBAC ne dolazi u obzir indukcija, drip i nalijeganje na trbuh, a onda dođem roditi i liječnica mi bez pardona prokine vodenjak, sili me na drip (pretužno mi je napisati sve što mi je izgovorila kad sam odbila drip... doslovno uvrede na osobnoj razini...). Osjećala sam užasan strah, i osjetila olakšanje kad je završila njena smjena i kad je došao liječnik kojem ne mogu do kraja života zaboraviti kako me je tretirao tijekom poroda, kao da sam mu vlastita kćer. Nisam sigurna bi li mogla psihički opet proći kroz sve to, što ako sljedeći put ne budem imala tu sreću da se sve završi kako se završilo? I jedna mi stvar nije jasna, zašto žena ima pravo izbora hoće li rađati vaginalno ili CR, a ne dopušta joj se pravo izbora na prirodan porod ? Pa CR je ozbiljna operacija, valjda bi o tome trebali odlučivati liječnici, a ne mi žene ! A s druge strane uskraćuje nam se pravo da odbijamo indukciju, drip i ostale puno benignije intervencije od CR !
    Posljednje uređivanje od rehab : 28.09.2012. at 21:56

  41. #91
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Cvijeta, kako nisam? Napisala sam da porazgovara sa ginekologom ali da zna da ta osoba ne bude na samom porodu pa mišljenje te osobe može biti savjet, ne naputak jer naputak kako će stvari ići će odlučiti oni koji su na porodu, osoblje bolnice. To je jedan od problema u našem sustavu, taj nedostatak kontinuirane skrbi od jedne osobe. Nadalje, doulu sam spomenula u svojstvu osobe sa kojom može porazgovarati o strahovima, željama, mogućnostima, to sam napisala.

    Pogledaj knjige, baš gledam da google ima dosta dobar dio knjige od Vadeboncoeur online; ona ima doktorat iz javnog zdravstva, radi u Quebec kao istraživačica u materalnoj skrbi, mislim da itekako ima dobar uvid u sve što se dešava, čak bolje od osobe koja radi u jednoj bolnici i vidi samo jedan način rada. Od 40. stranice nadalje, svaka rečenica ima fusnotu i svaki podatak ima i za ponovni CR i za VBAC.

  42. #92
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Stranica 48. posebice je relevantna ovoj temi; baš super kako je to sve online

  43. #93

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    26

    Početno

    slazem se u potpunosti sa tobom i tocno se tako i ja osjecam u pogledu CR.Rodila sam na CR prije dvije i pol godine uz spinalnu anesteziju,bila sam svjesna svega te je moj Muz cijelo vrijeme bi samnom u sali i sjedio pokraj mog uzglavlja.Bebicu su mi odma dali pokraj glave i poljubila sam ga u desnu nogu(nikada necu zaboraviti taj trenutak).Odnjeli su ga zajedno sa mojim muzem da ga izvazu i pregledaju ne daleko od mene.Za par minuta su mi ga ponovno donjeli ali meni je tu pozlilo.Nisam mogla disati i jako me je napinjalo na povracanje.Vidjeli su da mi nije dobro i svi su se uzskakali.Sestra me je pitala jel hocu sina na prsa,uzasno mi je bilo lose i mislila sam da umirem.zaa to vrijeme dok su mene sivali i dovodili u red zamolili su mog muza da skine gornji dio i stavi bebu sebi na prsa jer je jako vazan kontakt koza na kozu.Svi troje beba muz i ja proveli smo par sati u radjaoni i tu je bebica pocela vec sisati.Zatim smo svi presli u normalnu sobu.Muz i bebica su bili 24h samnom,muz mu je stavio prvu pelenu,muz ga je prvi okupao pred mojim ocima sve.Hocu reci sve je bilo savrseno za uzivanje u tim jedinstvenim i prvim trenutcima u troje ali meni stalno nesto fali.Beba je bila samnom ali ja sam bila nepokretna,beba je bila tu ali ja sam se tjednima borila sa uzasnim bolovima,Danima nisam mjenjala polozaj u krevetu,nisam se mogla ni nasmijati.Za svaki podoj nocu se morao i moj muz buditi da me digne i doda mi bebu jer sama nisam mogla,a prvi put na pet minuta sam izasla iz stana nakon mjesec dana poslije poroda i odma pozelila nazad u krevet.dok je moja prijateljica poslije prirodnok iako je radjala 16 h u mukama uz epiziotomiju deseti dan isla poplacati racune ..Ne kazem da je prirodni porod bezbolan ali fali mi sto ga nisam dozivjela i svakako ako nema nekakvih vecih komplikacija oporavak je definitivno brzi.Eto to je moje iskustvo,jos da dodam da me trbuh boli i dan danas nakon 2,5 godine.

  44. #94
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ja mislim da je to individualno.
    Prvo sam rodila vaginalno, jako velika beba i porod od 12 h, MM je bio tu cijelo vrijeme, ali osječal sam se kao da me netko ubio, povračala sam , rezana sam i sve me boljelo, rodila sam ujutro i cijeli dan sam bila u polusnu i nisam bila svjesna niti sebe niti malog, boljelo me užasno cielu noć..
    Drugi porod CR, zbog procjne UZV-a , hladan CR rano ujutro bez ikakvih ljekova, osim spinalne i voltarena kasnije, beba je odmah bila kod mene, a onda kod MM-a malo. Na dojenje sam je dobila već popodne, i uspješno smo prodojili drugi dan.
    u mom slučaju bolje sam se osječala nakon CR. Došli smo doma 5 dan, malo je peckala rana ali ništa strašno. Šetali smo za par dana polako.
    Nisam imala nikakvu pomoć, MM je radio a ja sam bila sama s dvoje jako male djece.
    Kažem jako individualno. Da sad biram , poslušala bih svoje tijelo,ako bi išlo neometano i prirodno išlo bi,a ako ne uopće nebi dvojila niti bi mi bilo problem potpisati za CR.

  45. #95
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    BettyBlue, jel to bilo u Hrvatskoj?

  46. #96

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Ne,bilo je u Njemackoj.Isla sam na planirani CR dva tjedna prije termina jer je bebac sjedio.Nikoga koga znam nije prosao sa tako dugim oporavkom kao ja.Za mene je CR uzasno iskustvo.Mozda zato sto nisam prosla Prirodni porod.Voljela bi proci i usporediti.Voljela bi i otvoriti novu temu npr.o usporedbi CR sa Prirodnim porodom i odluci za treci porod ali ne znam otvoriti novu temu,totalno mi je sve nekako zbrkano jer sam se neki dan tek registrirala.??

  47. #97
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Pitala sam jer je kod nas još nepoznanica da netko (otac djeteta, partner, druga osoba) bude uz majku na CR u sali, i obično odvajanje od bebe traje dugo (i ne bude tako da je dijete kod tate kad nije kod mame). Ali korak po korak možda dođemo i do toga.

    Ima puno tema o ovim što pričaš, probaj tražilicu.
    Posljednje uređivanje od Danci_Krmed : 29.09.2012. at 10:08

  48. #98

    Datum pristupanja
    Sep 2012
    Postovi
    26

    Početno

    da muz je dobio jednodjelno odjelo,cak i papuce kapu i maskicu preko nosa,izgledao je malo smjesno sav u zelenom kao doktor ali bio je pokraj mene.Hvala za trazilicu,.

  49. #99
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku

    Ninočka, ja bi ti savjetovala da nađeš doulu, da porazgovarate o strahovima, mogućnostima, i onda da doneseš svoju odluku i budeš sigurna u nju. Ako ta odluka bude VBAC moći će ti doula pomoći u rodilištu i biti sa tobom na porodu (nažalost, kod nas to nije moguće na CR )
    evo, samo da se javim - meni je doula npr. bila od NEPROCJENJIVE pomoći u smislu podrške da pronadjem odgovore na pitanja i strahove te podrška da donesem vlastite odluke i informirani izbor...i to još sve znajući da ću se za taj moj izbor trebati boriti (u bilokojem našem rodilištu) i to sve u trenutku kad nikoga drugoga nisam imala kraj sebe, samo nju. ona je također imala prvi c.r. a drugi vbac u vž - dakle isto kao i ja...tj tada je to bila tek moja želja (vbac)...
    ja sam npr nakon dugog razmišljanja i prosvjetljavanja i objašnjavanja osobnih osjećaja frustriranosti i ostale hrpe negativnih i teških osjećaja koji su bili posljedica negativnog iskustva prvog poroda (inducirani, pa c.r.) po mene ali i po bebu (beba je osim hrpe lijekova i droga zadobila i ozljedu prilikom rezanja) došla do jasnog zaključka i vizije kakav bi porod trebao biti i kakav drugi porod želim....kakav početak života želim za svoju bebu, sebe i cijelu obitelj...
    ...nakon tog zaključka i čvrste odluke i vjere u to što želim putevi su se sami otvarali i trebali je samo hrabro kročiti...

    dakle, ninočka prvo moraš razjasniti sama sa sobom što osjećaš da želiš,a nakon informiranja i vaganja rizika i beneficija svakog detalja: razjasniti što znaš da želiš ....
    nakon toga trebaš samo vjere da to možeš...
    sve je to lakše proći sa nekim tko te razumije jer je prošao isto i sa nekim tko ti je podrška i kraj kogha ti je lakše vjerovati u sebe...

    sretno!
    Posljednje uređivanje od Canaj : 29.09.2012. at 11:38

  50. #100
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    x na canaj

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •