Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Beba procijenjena na 5kg

  1. #1
    kristina1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    70

    Početno Beba procijenjena na 5kg

    Molim pomoć,na današnjem UVZ beba je procijenjena na 5kg(prije tjedan dana 4.5kg) znači dobila je 500g u tjedan dana. Trudna sam 39+4tj i druga mi je trudnoća. Prvo dijete sam rodila sa 4.160kg. Mene zanima dali UVZ može pogriješiti i kako ću ja roditi ako je dijete stvarno teško 5kg. Inače sam jače građe i širokih bokova. Dijete je visoko gore,znači još se nije spustila,pa ginekolog kaže da može biti odstupanje i do 1kg. Što napraviti carski ili prirodno?

  2. #2
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Ono sto ja znam da uzv lako moze do 1kg krivo procijeniti,tj.onaj tko ga radi! Zasto u tom slucaju nisu, tj.bas sam zacudena zasto nisu razgovarali s tobom ako bude beba zaista 5kg, a porod je na vratima , oko carskog i kako to sve ide u tom slucaju!

  3. #3
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Puno bitnije od bebinih kila je promjer bebine glave - a di glava prodje ide i sve ostalo. Ja se oko toga nebi uzrujavala a bome niti radila carski samo zato jer ce biti veca beba. Lijepo si ti s tog ultrazvuka pogledaj promjer glavice a potom tu istu vrijednost procitaj sa zadnjih ultrazvuka prvog djeteta. Inace sto vise se odmices od 30-tog tjedna to je neprecizniji uzv - bar su meni tako govorili u bolnici

  4. #4
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Vjerojatno ce biti jos jedan uzv prije poroda? Te procjene stvarno znaju fulati... A i sigurna sam da ce ti se javiti i neke koje su radjale velike bebe prirodnim putem. Kako god bilo, uskoro cemo ti cestitati na bebeljuci ))

  5. #5
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno

    Moja je rođena s 4300, pogriješili za 100 grama; bila je visoko, glavica se nije spuštala i odlučili su se za carski.
    Sve je prošlo super i nije mi žao. istina, malo je boljelo drugi dan, ali osjećaj - carski
    Neka sve dobro prođe, ništa se ne brini!

  6. #6
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    moji su navodno bili veliki, 4,5 te 3,9 kg dugacki 51 te 50 cm ali su im glave bile gotovo identicne 36 cm te 35,5 a ja sitna (u netrudnom izdanju, u trudnickoj varijanti sam oooogromna i najcesce me pitaju oko 6 mj dal cu za koji dan roditi a pred termin me pitaju nosim li blizance.
    Bilo kako bilo ovi bebani od oko 4 kg pa nadalje meni su posebno lijepi! Tvoj od 5 garant ce biti nalijepsi na odijelu! Evo ja se unaprijed pretplacujem na tvoju pricu s poroda

  7. #7
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    prijateljica je prvo dijete rodila carskim, jer su procjenili da je ogroman i da nema šanse da to bude vaginalni porod
    na kraju je mali imao jedva 3kg
    te procjene stvarno mogu biti itekako krive (moja procjenjena na 3300, mjesec dana prije poroda, i rodila se 3300 - nemoguće da u mjesec dana nije dobila ni grama - toliko o procjenama)

    btw. ta prijateljica koju sam gore spomenula, drugo dijete je rodila vaginalno, a mali je imao oko 5100
    Posljednje uređivanje od puntica : 23.01.2013. at 07:48

  8. #8
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    koliko sam ja čula od svojih frendica koje rađaju u zadnje vrijeme (zadnjih godinu dana), sve žene koje imaju bebe preko 4,5 kg idu na CR (ovo je info za ZG)
    Posljednje uređivanje od Boxica : 23.01.2013. at 08:51

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Čude me tako velike pogreške oko težine bebe. moj ginekolog je obje bebe procijenio skoro u gram! Vjerojatno ovisi o iskustvu ginekologa i koliko se dobro snalazi sa UZV-om.

  10. #10
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Meni je ginekolog ( vrlo pedantan) radio zadnji uzv tri dana prije poroda ( 38 tj) i mjere su rekle da je dijete 3600g. Ali on se odmah ogradio i rekao da je u zadnjim tjednima teško dobro izmjeriti težinu jer je beba prevelika i stisnuta . Još je rekao da on po položaju i veličini mog trbuhom misli da je dijete veće oko 3900g. , ja sam pretpostavlja da je tada oko 4000g jer mi je i prvo bilo veliko ( 3380g u 36 tj. Kad je rođen). Uglavnom , rodila sam nakon tri dana dijete 54 cm i 3980g. ( 38 tj +5).

  11. #11
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je ginekolog ( vrlo pedantan) radio zadnji uzv tri dana prije poroda ( 38 tj) i mjere su rekle da je dijete 3600g. Ali on se odmah ogradio i rekao da je u zadnjim tjednima teško dobro izmjeriti težinu jer je beba prevelika i stisnuta . Još je rekao da on po položaju i veličini mog trbuhom misli da je dijete veće oko 3900g. , ja sam pretpostavlja da je tada oko 4000g jer mi je i prvo bilo veliko ( 3380g u 36 tj. Kad je rođen). Uglavnom , rodila sam nakon tri dana dijete 54 cm i 3980g. ( 38 tj +5).
    Pa to ti govorim, nije dovoljan samo uzv, nego i iskustvo, kao kod tvog ginekologa, koji je kombinirao jedno i drugo i fulao samo 80g, tj. 2%.

  12. #12
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    mojeg su na dan poroda procjenili 4100, 4 dana prije je bilo oko 3,5 kao i mjesec dana prije. rodio se sa 4600. rodila sam vaginalno.
    itekako mogu krivo procjenit.

  13. #13
    partyka avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    178

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    prijateljica je prvo dijete rodila carskim, jer su procjenili da je ogroman i da nema šanse da to bude vaginalni porod
    na kraju je mali imao jedva 3kg
    te procjene stvarno mogu biti itekako krive (moja procjenjena na 3300, mjesec dana prije poroda, i rodila se 3300 - nemoguće da u mjesec dana nije dobila ni grama - toliko o procjenama)

    btw. ta prijateljica koju sam gore spomenula, drugo dijete je rodila vaginalno, a mali je imao oko 5100
    evo i prijateljice
    dakle, sami proizvođači uzv-a kažu da je pogreška u zadnjem mjesecu trudnoće plus/minus pola kilograma, no svi ljudi iz prakse će reći da je pogreška još i veća tj. plus/minus kilogram. to je toliko strašno velika pogreška da je to ustvari informacija koja ti ništa ne govori - znači ako ti kažu da beba ima 4kg, to može značiti da ima i 3kg i 5kg. puntica je već napisala što se meni dogodilo ali moram dodati uz to da ne samo što je prvijenac imao 3 kile, a ne preko 5 kako su procijenili, već su ga i prerano izvadili na CR, napravili ga prematurusom bez ikakvog razloga zbog čega smo kasnije imali puno problema.
    i da, ovo što je sirius rekla, njen ginekolog koji je jako hvaljen i cijenjen (i stvarno je stručan bez premca) je meni dan-dva pred porod drugog djeteta rekao "Gospođo, pa ovo dijete bi moglo čak imati i 4 kile! Kako mislite vaginalno roditi tako veliko dijete". E pa rodio se sa 5070 (dakle pogreška od cijelog kilograma) i rodio se najnormalnije, tj. vaginalno bez dripa, epiziotomije i pucanja. naravno, rodio se doma (u bolnici mi to ne bi bilo omogućeno), ali samo želim reći da je šta se sposobnosti našeg tijela tiče, to je potpuno moguće.

  14. #14
    partyka avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    178

    Početno

    Citiraj kristina1977 prvotno napisa Vidi poruku
    Što napraviti carski ili prirodno?
    Dodala bih još da je carski ozbiljna operacija abdomena koja nije bez rizika ni za mamu ni za bebu.

  15. #15
    sunce moje malo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    787

    Početno

    doktori se odmah ograde da je odstupanje +- oko 500g.
    meni su oba puta dobro procijenili
    prvi put da je oko 4200g, bio je 4500
    drugi put da je oko 4000g, bio je 4200.
    tako da bih se ja na tvom mjestu počela pripremati za ono što ti želiš radije (dogovor oko CR ili oko vaginalnog).
    moja pretpostavka je da beba od 5kg ne može baš imati mali opseg glave.
    kako bilo, želim ti sreću!
    Posljednje uređivanje od sunce moje malo : 23.01.2013. at 09:59

  16. #16
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj partyka prvotno napisa Vidi poruku
    Dodala bih još da je carski ozbiljna operacija abdomena koja nije bez rizika ni za mamu ni za bebu.
    Nije bez rizika ni porod bebe od 5kg.

  17. #17
    kristina1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    70

    Početno

    Hvala na odgovorima,u petak je termin pa će odlučiti nakon još jedne procjene u bolnici. Inače mjere sa jučerašnjeg UVZ su:
    BPD 9,81
    ac 41,24
    FL 7,89
    ako mi netko može protumačiti šta koja mjera znači!

  18. #18
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj kristina1977 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na odgovorima,u petak je termin pa će odlučiti nakon još jedne procjene u bolnici. Inače mjere sa jučerašnjeg UVZ su:
    BPD 9,81
    ac 41,24
    FL 7,89
    ako mi netko može protumačiti šta koja mjera znači!

    Pogledaj ovdje:

    http://www.poliklinika-harni.hr/Defa...aStranica=1405

    Bebica je pravi komad!

  19. #19
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pogledaj ovdje:

    http://www.poliklinika-harni.hr/Defa...aStranica=1405

    Bebica je pravi komad!
    Ma samo trbuščić značajnije odstupa, femur i glavica su samo malo iznad prosjeka
    A kakve su bile mjere prije? Možda ne bi bilo loše ponoviti uzv na nekom drugom stroju.

    Meni je druga beba od sredine trudnoće počela lagano odstupati od prosjeka, pred kraj je
    odstupanje femura bilo oko 3 tjedna, trbuh oko 2 tjedna, glavica u prosjeku. Tako je i bilo:
    rođena je s 4350kg, 54cm i opseg glave 36cm.

  20. #20
    Kikica1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    733

    Početno

    Moja cimerica iz bolnice je rodila malog od 4850g sa opsegom glave od 37cm vaginalno. U odnosu na nase bebe izgledao je mjesec starije, bio je dosta dug i naravno "popunjeniji". Ona znam da je imala dvadesetak savova od epi ali osim toga i s njom i malim je sve bilo okej i porod je bio relativno brz. Inace je i ona visa, mislim da ima bar 1,80m ako to ima veze.
    Sto se glave tice, moj drugi mali je bio glavonja isto s opsegom od 37cm a imao je samo 3600g i zavrsila sam sa jednim savom jer sam popucala. To govorim zato sto je kao glava najveca...cisto usporedbe radi. Da i meni kazu da mi dijete ima pet kila ne znam sta bi odlucila.

  21. #21
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Pa to ti je to, vidis da je glavica ok - ima promjer kruga glave od 10 cm nesto sitno manje. To je bpd. Ac ti je opseg trbuha a fl e duljina bedrene kosti

  22. #22
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    deaedi, pošto nemaju vagu nego procjenjuju težine prema mjerama, logika mi je da ovisi i o građi bebe
    ja sam taj dan kad sam rodila išla na uzv di je procijenjen na 3600 koliko se sjećam
    rodio se sa 4030.

  23. #23
    Kayyya avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    222

    Početno

    moje su obe podcijenjene na UZV
    starija je trebala imati max 3500g, drugi dan je rođena s 4200
    mlađa je u 36. tj procijenjena da će imati max. 3300 g kad se rodi, da je sitnija i da zaostaje 2 tjedna po tablicama, rođena je u 42. tj s 4460 i 55 cm, glava 36 cm!!

    bolje se babice kuže u procjenu. kad se je mlađa rađala, babica je preko trbuha pipala i rekla "ovo je bome komad djeteta"

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    kristina1977, kako je prošao prvi porod? Sumnjam da je beba dobila 500g u tjedan dana (pretpostavljama da nemaš gest. dijabetes, jer bi te već hospitalizirali). Opseg glavice ti nije prevelik, a za porod je to bitnije od težine (kad prođe glava, sve ostalo ide lako).

    Kad je dijete preko 4 kg, UZV je prilično nepouzdan u procjeni. Tablice po kojima procjenjuju težinu (na osnovu mjera) su najpouzdanije između 2500 i 3500g, što se ide dalje od toga to su nepouzdanije (ne sjećam se detalja, objašnjavao mi je jedan liječnik te metode preračunavanja mjera u težinu).
    Mojoj kolegici koja je rodila (vaginalno) dvoje velike djece (između 4500 i 5000g) su u rodilištu prije poroda odbili preciznije procijeniti težinu, baš zbog toga. Samo su rekli da su preko 4 i da su veliki. Rodila oboje bez većih problema, jer glavica nije bila prevelika, samo su bili jako dugi (oko 55 cm).

    Što se tiče UZV, mojoj curi je fulao za točno 1100g , ali tu nije bio "kriv" UZV nego doktorica koja ne zna što bi s njim. 3 dana kasnije dr u rodilištu je procijenio točno kako se dva dana kasnije rodila.

    Ja bih otišla privatno na UZV nekome za koga znam da je stručan u UZV mjerenjima.

  25. #25
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih otišla privatno na UZV nekome za koga znam da je stručan u UZV mjerenjima.
    upravo tako,dobar UZV je samo pola price, jako je bitno i tko ga tumaci/cita... (kao i za svu ostalu dijagnostiku uostalom)...
    meni je dr procijenio u gram,moja je doduse bila u tom rasponu u kojem nije problem procijenit,imala je 3400gr...

    ima tu dosta varijabli,vec su spomenute, sama tezina djeteta nije presudna...opseg glave,velicina zdjelice,prijasnji broj poroda,elasticitet medjice...

    vec si rodila bebu preko 4kg,meni bi to dalo dosta samopouzdanja...da je proslo jako traumaticno/tesko,vjerujem da ne bi ni postavljala ovo pitanje nego odmah trazila carski?

  26. #26
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Meni su su curkom mjerili dva sata prije poroda i pogriješili za više od kilograma, rođena je sa 4700g. I svako mjerenje u trudnoći nitko nije naglašavao da je beba velika. Sad jesu li svaki put krivo procijenili ili je do uzv aparata, to ne znam. Ali rodila sam ju bez problema i svakako me boljelo manje nego kad sam rađala sineka sa manjim opsegom glave i manjom kilažom.

  27. #27
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    deaedi, pošto nemaju vagu nego procjenjuju težine prema mjerama, logika mi je da ovisi i o građi bebe
    Pa dobar ginekolog UZV dijagnostičar sigurno zna za ovu logiku i uzima je u obzir

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa Vidi poruku
    deaedi, pošto nemaju vagu nego procjenjuju težine prema mjerama, logika mi je da ovisi i o građi bebe
    ja sam taj dan kad sam rodila išla na uzv di je procijenjen na 3600 koliko se sjećam
    rodio se sa 4030.
    Istina, moj dečko se rodio jako mršav (kriva terapija za tlak, nije dobivao na težini zadnja 3 tjedna trudnoće), procijenjen na 2800, mjere su i bile za 2800 a težio je 3350 g ("teške kosti", u rađaoni su ga 3 puta vagali jer su babice mislile da je greška vage).

  29. #29
    kristina1977 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    70

    Početno

    Drage curke,rodila sam stvarno bebu od 5.040g i 55cm koliko je i procijenjeno.Probali smo prirodno,ali nikako se nije spuštala,a ja sam se slabo otvarala pa se išlo na carski rez. Dakle ginekolog je procijenio točno.

  30. #30
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Čestitke na bebaču! Nadam se da nisi pripremila puno robice 50-56

  31. #31

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,261

    Početno

    Citiraj kristina1977 prvotno napisa Vidi poruku
    Drage curke,rodila sam stvarno bebu od 5.040g i 55cm koliko je i procijenjeno.Probali smo prirodno,ali nikako se nije spuštala,a ja sam se slabo otvarala pa se išlo na carski rez. Dakle ginekolog je procijenio točno.
    čestitke

  32. #32
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Wauuu! Bravooo cestitkeee

  33. #33
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Ajme draga, pa to je prava beba!
    čestitam od srca i želim ti brz oporavak!

  34. #34
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Dakle samo kratko, vrhunski dijagnostičar je moju drugu bebu procjenio na 5200 kg, dokror je večini vas jaaako poznat i cijenjen na ovom forumu. Zbog ove dijagnoze zavrila sam na carkom drugo jutro!
    Beba je bila 4200 g. Mom šoku nije bilo kraja. bila je manja od prve bebe. Dugo mi je trebalo da prihvatim cijelu situaciju. Rečeno mi je da tako velike bebe krivo procjenjuju i amen!
    Čestitke na velikoj bebici!

  35. #35
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Cestitke Kristini i velikom bebanu! Sigurno je jako lijep

  36. #36
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Čestitam Kristini na velikoj curki!

    Meni su svaki puta krivo procjenili težinu bebe na uzv.
    Zanimljivo je da je dva puta težinu točno procijenila primalja, nekako bi prstima lagano pritisnula trbuh bočno, pa gore i dolje, kao da uzima mjeru
    Tako je prvi puta rekla; ne, to nije beba od četiri kile, to je 3700, max 3800.
    I rodila se beba od 3760.
    Tako slično je bilo i na drugom porodu.
    Meni je to bilo fascinantno.

  37. #37
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Čestitam i da dodam prilog krivim procjenama: procjena 3800, rođena dva dana kasnije s 4630!

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,727

    Početno

    meni je u trudovima rađen uzv i procijenjena beba na 3,700... rodila sam vaginalno 3 sata nakon toga. bio je 4.600, glavica 37.

    čestitam Kristina!

  39. #39
    zmajica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    700

    Početno

    Čestitke na bebici!
    Taman sam htjela napisati da su meni bebu s 36 tjedana na uzv procijenili na 3600 (ja se skoro onesvijestila), a rodila sam s 39+5 bebuljicu od 3050 gr. Hvala dragom Bogu na lošoj procjeni

  40. #40
    MASLINA1973 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    531

    Početno

    Draga Kristina,
    čestitam i želim vam svima dug, zdrav i sretan život. Kao u bajci

  41. #41
    Sani1612 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Lokacija
    blizu zg
    Postovi
    2,582

    Početno

    Čestitke na bebici!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •