Pokazuje rezultate 1 do 44 od 44

Tema: Potpisivanje o suglasnosti za medicinske postupke pri porodu

  1. #1
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno Potpisivanje o suglasnosti za medicinske postupke pri porodu

    Rodila sam prije više od 5 i pol godina pa se više ne sjećam kako točno izgleda taj famozni komad papira i što sve točno u njemu piše.
    Zato molim ako neko zna da me podsjeti. Koliko se sjećam, u njemu piše:

    - da odobravamo sve medicinske postupke i terapiju koja će se primjeniti tijekom poroda u rodilištu?

    - da li u njemu piše da svo medicinsko osoblje ne smatramo odgovornim u slučaju neželjenih posljedica? ako piše tako nešto, što se smatra pod posljedicama: bolest, smrt, stanje u kojem je ugroženo zdravlje ili život?

    - da li je u svim rodilištima praksa potpisivanja ovakvog papira?

    - da li ovakav papir ostavlja prostor medicinskom osoblju za oslobođenje bilo kakve odgovornosti u slučaju nemara i nesavjesnog liječenja?

    - da li ovakav papir može zato biti vjerodostojan na sudu u slučaju bilo kakvog spora, tužbi

    - kako se mogu slagati sa svim postupcima i upotrebom lijekova ako nisam prethodno o svakom bila informirana i dala svoj pristanak i zapravo ne znam što mi se radi i zašto? krše li se ovim papirom zapravo na debelo prava pacijenata, da ne kažem ljudska prava?


    Ovo bi možda bilo za rubriku o pravnim pitanjima...

    Znam da se ovakvi papiri potpisuju prije operativnih zahvata, ali da li je u redu to očekivati i za porod?
    Naime prije operativnog zahvata, kakav sam i ja jednom imala, slijedio je obavezan prethodni razgovor i pregled sa kirurgom i anesteziologom gdje je sve objašnjeno što se tiče samog postupka i načina i lječenja. I jednom kada vas uspavaju, više ništa nije pod vašom nadležnošću dok se ne probudite - da li isto tako vrijedi onda i za porod? naime meni se čini da u našim rodilištima ovakav papir potpišete na samom početku i onda oni imaju svu slobodu raditi na ustaljeni način - ne komunicirati s vama, ne informirati vas, ne tražiti pristanak od vas, tretirati na način po protokolu a ne u skladu s onim što je individualno najbolje za vas i vašu bebu...A ako poslije imam nekih pritužbi i ako se ne dao bog nešto loše desi, ne mogu im ništa jer potpisala sam da se slažem sa svime time. Eto, meni se čini da potpisujem upravo to.

  2. #2
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    I ja sam rodila pred 5 godina, isto sam to potpisivala, ali se ne sjećam što je tamo pisalo osim onoga da se slažem sa svim postupcima i lijekovima, no znam da je bilo malo više toga. I mene zanima isto što i tebe pošto bih trebala roditi u 6.mjesecu.
    I da, radi se o riječkom rodilištu.

  3. #3
    Mali Mimi avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    7,121

    Početno

    Što recimo da to ne potpišeš onda ne bi mogla roditi u bolnici?

  4. #4
    Manuela. avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Postovi
    638

    Početno

    Rodila sam prije 5 mjeseci na carski isto sam morala nešto potpisivat i zaokruživat al ja se stvarno ne sječam ni jedne rečenice koja je tamo pisala jer sam bila u trudovima i nisam se mogla koncentritat na ništa. Jedino se sječam dogovora s doktorima i anesteziologa o anesteziji. Išla sam na spinalnu a ne opču tako da sam normalno komunicirala s njima tokom "poroda", no prije početka sam se prekrižila i reka " Bože pomozi" jer ko zna kaj sam potpisala i kak bu sve završilo!

  5. #5
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Citiraj Mali Mimi prvotno napisa Vidi poruku
    Što recimo da to ne potpišeš onda ne bi mogla roditi u bolnici?
    Također me i to zanima, što bi se dogodilo da to odbijem potpisati?
    Naime, nigdje gdje dođeš kod doktora i u bolnicu na tretman lječenja i hospitalizacije ne moraš to potpisivati, osim ako ideš na operaciju, ali i onda velim najprije obaviš sve preglede i imaš konzultacije jer naravno, tijekom operacije nemaš mogućnost donošenja odluka i sve prepuštaš lječničkom timu i članu obitelji kojeg ovlastiš da donaša odluke u tvoje ime. Zašto jedino porod ima takav tretman? Što to govor i položaju rodilje?

    Imam jednu dragu poznanicu odvjetnicu i voljela bih je pitati za stručno mišljenje u vezi tog papira koji se potpisuje, ali prethodno moram nekako saznati što tamo točno piše. Ne daj bože nekog zla, al recimo da se nešto loše desi, a ja to potpišem, što onda? Moram li ja to uopće potpisati, ako da po kojem zakonu?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Postovi
    1,070

    Početno

    zanimljiva tema,nije bas da se procita sve sto pise kad si u bolovima i samo zelis da sve sto prijeprodje i potpises a eto sad kontam da nisam ni bila svjesna sta potpisujem,ali se jako dobro sjecam recenice koja je izmedju ostalih stajala a to je da ih se oslobadja bilo kakvih posljedica koje nas mogu zadesiti,sjecam se da jednu zenu nisu htjeli voditi u salu dok nije potpisala taj papir iako su joj rekli da se mozda nece probudit(isla je na operaciju)...mislim da isto tako ne bi mogli roditi bez da se potpisu svi papiri

  7. #7
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Pa zato i pokušavam saznati ima li rodilište ikakvo pravo davati taj papir rodiljama na potpis u tom kontekstu i ima li pravo odbiti rodilju ukoliko to ona odbije potpisati?

    Može li netko iz Rode pokušati odgovoriti? Možda da se tema prebaci u topic o pravnim pitanjima?

  8. #8
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    http://www.roda.hr/article/read/potp...ku-u-rodiliste

    a bilo je i na forumu par tema, npr. tu

    možeš im npr. dati plan poroda i tražiti da ONI potpišu hehe
    Posljednje uređivanje od puntica : 04.02.2013. at 10:42

  9. #9
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku

    možeš im npr. dati plan poroda i tražiti da ONI potpišu hehe
    E to bi baš bilo zanimljivo.
    Ja sam na prvi porod došla s planom poroda, dala ga doktorici koja je sve lijepo pogledala, ništa nije prigovarala, čudila se itd., obećala je da će napraviti sve po mojim željama koliko to maksimalno bude u mogućnosti, a onda joj je završila smjena, taj papir je negdje spremila i to je bilo to.....

  10. #10
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    plan poroda fotokopiraš u npr. 10 primjeraka, i uručiš ga svakome tko ti se približi
    ja sam sigurna da nakon toga nikome (ili skoro nikome) ne bi palo na pamet ići protiv tebe, ne moliti te za suglasnost za npr. prokidanje vodenjaka itd. - kad bi vidjeli da si se jako dobro pripremila i da se ne daš izvozati (znam jedan takav slučaj hehe)

  11. #11
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    plan poroda fotokopiraš u npr. 10 primjeraka, i uručiš ga svakome tko ti se približi
    ja sam sigurna da nakon toga nikome (ili skoro nikome) ne bi palo na pamet ići protiv tebe, ne moliti te za suglasnost za npr. prokidanje vodenjaka itd. - kad bi vidjeli da si se jako dobro pripremila i da se ne daš izvozati (znam jedan takav slučaj hehe)

    Ma ja sam totalna kukavica koja je jedva skupila snage za donijeti plan poroda, ne od straha šta će mi reći, jer nisam kukavica na riječima i podijelila bi ja to i borila se za prava razna, ali kad su počeli trudovi sve je palo u vodu....kao šta sam i sama od sebe očekivala....baš loše reagiram na bol. :/
    Možda drugi puta bude bolje, vidjet ćemo skoro. :D

  12. #12
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    OPĆA ŽUPANIJSKA BOLNICA PAKRAC
    SLUŽBA ZA GINEKOLOGIJU I PORODNIŠTVO
    U Pakracu, 18. svibnja 2006.
    Ur.br. 10-303106

    RODA /RODITELJI U AKCIJI /, Savska cesta 80, Zagreb

    Poštovani,
    prije tjedan dana pristigao je Vaš dopis u kojem tražite određene informacije u svezi s informiranosti trudnica, odnosno rodilja o postupcima koji se provode u dijagnostičkom i terapijskom smislu.
    U našoj Ustanovi svaka trudnica i rodilja odmah po prijemu dobije na uvid ovaj obrazac suglasnosti koji Vam šaljemo u privitku. Jasno da ima mogućnost da pročita tekst a tek onda potpiše isti. Prema tome u našoj Ustanovi se ne potpisuju bianco suglasnosti, kao prvo. Kao drugo u svakom slučaju odluke za operacijsko dovršenje porođaja bilo carskim rezom , vakuum ekstraktorom i sl. rodilja se usmeno informira o tome i o njenom stavu za konačnu odluku porođaja. Njen pristanak se ne potpisuje, jer je obično već u takvom psihičkom stanju da on ne bi imao svoju valjanost. Ali, svaki put kod njenog pristanka na operacijski zahvat su prisutne bar dvije osobe djelatnika u Službi, a to se obvezno uvodi pismeno u operacijski protokol. Moram priznati da još nismo nijedanput imali odbijanje i neprihvaćanje predloženog operacijskog zahvata, i ne znam zapravo šta bi onda trebalo raditi. Smatramo da se razgovorom i dobronamjernim objašnjenjem suglasnost za operaciju lako postigne, jer rodilja-bolesnica nakon razgovora osjeća da i mi liječnici i sestre i ona i njena familija imamo isti cilj, a to je porođaj zdravog i živog djeteta i za život sposobnog.

    Srdačno Vas pozdravljamo.

    Cijeneći Vaše napore stojimo Vam i dalje na raspolaganju za buduće suradnje.

    Voditelj Službe:
    Prim.mr. sc. Stjepan Šarac, dr.med.
    ginekolog




    Trebat će mi neko vrijeme da se oporavim od ovog pisma.

  13. #13
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Hmmmm, ja sam rodila 2011. na Sv. Duhu. Došla sam u jakim trudovima, 7 cm otvorena i odmah su mi tutnuli taj papir, na
    kojem je stajalo nešto kao da prihvaćam sve intervencije koje bi eventualno bile potrebne (čini mi se da je bio drip, ublažavanje bolova, carski rez, ne
    sjećam se više točno). Odbila sam potpisati, jer sam tražila da, ako bi neka intervencija bila potrebna, da me se prethodno informira, pa ću onda odlučiti
    hoću li potpisati ili ne, a ne tako sve u paketu. Bilo me dakako strah dripa, s kojim sam imala grozna iskustva na prvom porodu. Onda me
    specijalizant koji je bio dežuran "utješio" da ja imam svoje trudove, da porod dobro napreduje, da nema govora o dripu, i da će ići što je
    prirodnije moguće. Onda sam potpisala. A tada sam bila već 10 cm otvorena, i jedva sam se dovukla do boksa. Specijalizant je na to komentirao
    da dobro da sam potpisala jer bi "morala ići roditi u drugu bolnicu". Hmm, 10 cm otvorena? Prije bi rodila na hodniku. Kasnije pri porodu dotični
    više nije imao gotovo nikakvu ulogu, već jedna prekrasna babica Željka, ako se dobro sjećam imena.
    A pitam se što bi bilo, da nisam imala svoje trudove, i da mi se "porod nije dobro napredovao"? Ne znam, stvarno ne znam kako bi to ispalo na kraju.
    Sjećam se da sam bila užasnuta što me defacto tjeraju da potpišem papir u kojem pristajem na maltenesve, a sasvim sam prisebna i pri svijesti,
    i mogu me obavijestiti prije nego neki zahvat postane potreban. Eto, srećom je sve prošlo i više nego dobro, bez ikakvih intervencija, osim šivanja, jer
    sam malo pukla, ali to što sam cijeli porod bila potpuno prisebna, posebno mi je dragocjeno.

  14. #14
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    ......Naime, nigdje gdje dođeš kod doktora i u bolnicu na tretman lječenja i hospitalizacije ne moraš to potpisivati, osim ako ideš na operaciju, ali i onda velim najprije obaviš sve preglede i imaš konzultacije jer naravno, tijekom operacije nemaš mogućnost donošenja odluka i sve prepuštaš lječničkom timu i članu obitelji kojeg ovlastiš da donaša odluke u tvoje ime. Zašto jedino porod ima takav tretman? Što to govor i položaju rodilje?
    Suglasnost se uvijek potpisuje kod hospitalizacije, nevezano gdje i zbog čega se pacijent hospitalizira

  15. #15
    ekoi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Postovi
    501

    Početno

    Xena, to što tvrdiš ne stoji, barem ne u praksi i ne u svim bolnicama, što opet govori da se o tome odlučuje interno.

  16. #16
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    u varaždinu nisam trebala ništa potpisati, a koliko se sjećam niti u merkuru

  17. #17
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa Vidi poruku
    u varaždinu nisam trebala ništa potpisati, a koliko se sjećam niti u merkuru
    stvarno?
    ja sam oba puta u varazdinu potpisivala, i kad je bio cr i kad je bio vbac, 2008 i 2010

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj llella prvotno napisa Vidi poruku
    u varaždinu nisam trebala ništa potpisati, a koliko se sjećam niti u merkuru
    Jesi sigurna za Vž? Na prijemu, prilikom uzimanja podataka?

  19. #19
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno

    Sigurna sam, jedino ako nije potpisao mm, jer kad smo dosli odmah su me poslali u radjaonu, rodila sam pola sata nakon sto smo dosli pa mozda nisu stigli dati

  20. #20
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    E da, vjerojatno zato, nisu ti stgli uvaliti
    Al mozda jesu tm-u

  21. #21
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    I ja sam bila odbijala potpisati, pa su me uvjerili da je to čisto formalno, da se podrazumijeva da će me pitati za sve... Od trenutka kad sam potpisala, naravno da me više nitko ništa nije pitao. Davali su mi neke medikamente za koje mi ni na moje insistiranje nisu htjeli reći što je nego je objašnjenju da mi daju "malo vode u venu" i tako. Naravno da se osjećaš kao g***o i naravno da se nadam da se sljedeći put neću dati tako preveslati, iako nikad nisi siguran kako ćeš reagirati kad dođe taj tren i kad ti oni svašta nešto napričaju...

  22. #22
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Sve mi se cini da cu i ja biti ta koja ce zauzvrat traziti da mi potpisu plan poroda, ako treba i 10 primjeraka
    A vec imam i spremnu usporednu pricu kako bi ja njih nabrzinu rijesila kad dodu u moj restoran, usred sezone, u najvecoj guzvi, tako da meni bude najelegantije. Mozda da i to napisem

  23. #23
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,325

    Početno

    Oboje rodila u Vinogradskoj ništa mi nisu dali za potpisati.

  24. #24
    bijelko avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    983

    Početno

    Citiraj ekoi prvotno napisa Vidi poruku
    OPĆA ŽUPANIJSKA BOLNICA PAKRAC
    SLUŽBA ZA GINEKOLOGIJU I PORODNIŠTVO
    U Pakracu, 18. svibnja 2006.
    Ur.br. 10-303106

    RODA /RODITELJI U AKCIJI /, Savska cesta 80, Zagreb

    Poštovani,
    prije tjedan dana pristigao je Vaš dopis u kojem tražite određene informacije u svezi s informiranosti trudnica, odnosno rodilja o postupcima koji se provode u dijagnostičkom i terapijskom smislu.
    U našoj Ustanovi svaka trudnica i rodilja odmah po prijemu dobije na uvid ovaj obrazac suglasnosti koji Vam šaljemo u privitku. Jasno da ima mogućnost da pročita tekst a tek onda potpiše isti. Prema tome u našoj Ustanovi se ne potpisuju bianco suglasnosti, kao prvo. Kao drugo u svakom slučaju odluke za operacijsko dovršenje porođaja bilo carskim rezom , vakuum ekstraktorom i sl. rodilja se usmeno informira o tome i o njenom stavu za konačnu odluku porođaja. Njen pristanak se ne potpisuje, jer je obično već u takvom psihičkom stanju da on ne bi imao svoju valjanost. Ali, svaki put kod njenog pristanka na operacijski zahvat su prisutne bar dvije osobe djelatnika u Službi, a to se obvezno uvodi pismeno u operacijski protokol. Moram priznati da još nismo nijedanput imali odbijanje i neprihvaćanje predloženog operacijskog zahvata, i ne znam zapravo šta bi onda trebalo raditi. Smatramo da se razgovorom i dobronamjernim objašnjenjem suglasnost za operaciju lako postigne, jer rodilja-bolesnica nakon razgovora osjeća da i mi liječnici i sestre i ona i njena familija imamo isti cilj, a to je porođaj zdravog i živog djeteta i za život sposobnog.

    Srdačno Vas pozdravljamo.

    Cijeneći Vaše napore stojimo Vam i dalje na raspolaganju za buduće suradnje.

    Voditelj Službe:
    Prim.mr. sc. Stjepan Šarac, dr.med.
    ginekolog




    Trebat će mi neko vrijeme da se oporavim od ovog pisma.
    i ženama treba da se oporave od poroda u tom rodilištu, vjeruj. toliko da je moja sestra drugo dijete išla roditi u viroviticu a živi minutu od pakračke bolnice. i sama je med. sestra. bravo za dr. Šarca
    priče o toj bolnici su mi naprosto strašne, a bome i ovaj odgovor

  25. #25
    Su1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    100

    Početno

    Na svakom odjelu prije nekog op zahvata, pa tako i carskog pacijent potpisuje pristanak.Ako nije sam u mogucnosti potpisati potpisuje pratnja(clan obitelji) ili skrbnik. I tako je u svim bolnicama.

  26. #26
    Su1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    100

    Početno

    Potpisujem Xenu, to nije nesto sto se utvrduje interno. To je zakon i obaveza prilikom hospitalizacije. Nitko nije hospitaliziran bez potpisa, samo naglasavam, u vecini slucajeva potpisuje onaj koji vas upisuje u bolnicu, znaci, pretpostavljam muz.

  27. #27
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    nema dogovora, nema konzultacije, nema informiranog pristanka ili odbijanja, ima samo: pipl mast trast as.

    brrrrr.

    čast hitnoćama, ali trudnoća i porod su u velikoj večini zdrava stanja gdje žena ima potpunu poslovnu sposobnost u svakom trenutku, i nema zakona gdje piše da nema.

  28. #28
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Citiraj Su1 prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem Xenu, to nije nesto sto se utvrduje interno. To jezakon i obaveza prilikom hospitalizacije. Nitko nije hospitaliziran bez potpisa, samo naglasavam, u vecini slucajeva potpisuje onaj koji vas upisuje u bolnicu, znaci, pretpostavljam muz.
    Ja to nisaam nasla nigdje u zakonu, pa ljubazno molim da mi se navede u koje je to zakonu ili barem pravilniku regulirano kao zakonska obaveza?
    Posljednje uređivanje od mina30 : 28.05.2013. at 13:00

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Evo malog doprinosa studenta prava čija supruga treba uskoro roditi. Nemojte me uzimati za riječ, samo iznosim svoje mišljenje kao pravnik temeljem propisa koji su mi poznati.

    Naime, ovo područje uređuje prvenstveno Zakon o zaštiti prava pacijenata (NN 169/04, 37/08), i to u čl. 16. st. 1. navodi kako "Pacijent ima pravo prihvatiti ili odbiti pojedini dijagnostički, odnosno terapijski postupak, osim u slučaju neodgodive medicinske intervencije čije bi nepoduzimanje ugrozilo život i zdravlje pacijenta ili izazvalo trajna oštećenja njegovoga zdravlja." Prihvaćanje pojedinog postupka pacijent izražava potpisivanjem suglasnosti na propisanom obrascu. Obrazac suglasnosti te obrazac izjave o odbijanju pojedinog postupka propisan je Pravilnikom o obrascu suglasnosti te obrascu izjave o odbijanju pojedinog dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka (NN 10/08). Prisiljavanjem osobe da unaprijed potpiše izjavu čiji sadržaj nije razumjela ili još gore, uopće pročitala, krše se njezina prava na obaviještenost i suodlučivanje propisana Zakonom. Nadalje, sama pomisao kako bi zbog činjenice da odbija unaprijed potpisati takvu bjanko izjavu osoba bila lišena liječničke skrbi i odbijena pri primitku u rodilište je smiješna. Time ne samo da bi liječnici kršili Zakon o zaštiti prava pacijenata, već i Zakon o zdravstvenoj zaštiti, Zakon o liječništvu, Kodeks medicinske etike i deontologije, a moguće i Kazneni zakon. Oni su dužni pacijenta primiti i u skladu s navedenim zakonima pružati medicinsku skrb kako najbolje znaju, u okvirima onoga što trudnica dopušta. A to što trudnica dopušta ona mora moći izraziti kroz pojedinačne pristanke na svaki postupak. Protiv volje pacijenta mogu postupati jedino u slučaju kada bi zbog nepoduzimanja postupka bio neposredno ugrožen njegov život ili bi prijetila ozbiljna i neposredna opasnost od težeg oštećenja zdravlja, i to samo dok traje navedena opasnost. S obzirom na tu odredbu, bilokakvo potpisivanje bjanko suglasnosti unaprijed je nepotrebno i besmisleno jer ako prijeti opasnost za život i zdravlje medicinsko osoblje je ionako ovlašteno djelovati. A sve dok takve opasnosti nema, pacijentu se mora omogućiti da suglasnost potpiše za svaki postupak pojedinačno, i to nakon što je dobio potpunu obavijest o tom postupku. Potpisivanjem ovakvih suglasnosti unaprijed (što u nekim "uređenijim" bolnicama nije praksa) omogućava se npr. ovakav scenarij. Žena potpiše suglasnost unaprijed, za vrijeme poroda joj sestra prikopča infuziju i na pitanje trudnice kaže "to je samo glukoza". Zaboravila je reći "to je glukoza i oksitocin za ubrzavanje trudova." Tim postupkom bi prekršila pravo pacijentice na obaviještenost i suodlučivanje da ova ranije nije potpisala suglasnost da hoće DRIP za zapravo ga ne želi. Ali pošto je potpisala, hah nikome ništa. Ovakva praksa koja se provodi u nekim ustanovama služi iskorištavanju straha trudnice koja će u agoniji potpisati bilošto kako bi oni neometano činili što ih je volja. To je nedopustivo i takvom postupanju se treba odlučno oduprijeti. U konačnici, imamo dobro formulirane i kvalitetne zakone koje samo treba ponekad i poštovati. Pročitajte navedene zakone, pročitajte kodeks medicinske etike, borite se za sebe. "Non sub homine, sed sub lege" (Ljudi se ne trebaju pokoravati drugim ljudima, već zakonima).

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Nije mi poznato da je zakonska obveza da se kod hospitalizacije išta potpisuje. Iako je uobičajeno da se potpisuju opći uvjeti boravka, primitak kućnog reda i sl.. Zakon o zaštiti prava pacijenata propisuje da je obveza pacijenta da potpiše samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove protivno savjetu liječnika. Što je isto tako jedno od osnovnih prava pacijenta. Sjećam se kad sam bio hospitaliziran na Fran Mihaljeviću da nisam potpisao prijem u bolnicu, ali jesam otpuštanje na vlastiti zahtjev protiv volje liječnika koji me je liječio.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Citiraj mimi.xy prvotno napisa Vidi poruku
    Nije mi poznato da je zakonska obveza da se kod hospitalizacije išta potpisuje. Iako je uobičajeno da se potpisuju opći uvjeti boravka, primitak kućnog reda i sl.. Zakon o zaštiti prava pacijenata propisuje da je obveza pacijenta da potpiše samovoljno napuštanje zdravstvene ustanove protivno savjetu liječnika. Što je isto tako jedno od osnovnih prava pacijenta. Sjećam se kad sam bio hospitaliziran na Fran Mihaljeviću da nisam potpisao prijem u bolnicu, ali jesam otpuštanje na vlastiti zahtjev protiv volje liječnika koji me je liječio.
    Ovo naravno ne znači da, kako sam rekao, bolnice ne mogu svojim internim aktima propisati proceduru da se pri hospitalizaciji potpisuje primitak na znanje određenih pravila i detalja (kućni red..). Ali mislim da je to stvar bolnice koja to uređuje svojim aktima. Bitno je naglasiti kako bolnica svojim internim propisima ne može djelovati protiv zakona. A zakonom je propisano koja su prava pacijenta.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jun 2013
    Postovi
    4

    Početno

    Isto tako treba riješiti pitanje još jedne moguće nedoumice. To je čl. 17. st. 1. Zakona koji kaže "za pacijenta koji nije pri svijesti, za pacijenta s težom duševnom smetnjom te za poslovno nesposobnog ili maloljetnog pacijenta, osim u slučaju neodgodive medicinske intervencije, suglasnost za medicinski postupak potpisuje zakonski zastupnik, odnosno skrbnik pacijenta." U nastavku, st. 2. kaže "U interesu pacijenta osoba iz stavka 1. ovoga članka može suglasnost u bilo koje vrijeme povući potpisivanjem izjave o odbijanju pojedinoga dijagnostičkog, odnosno terapijskog postupka." A to znači da muž ili druga osoba koja je po zakonu ovlaštena trudnicu zastupati, može u slučaju njenog gubitka svijesti, povući prethodno danu suglasnost na medicinski postupak, osim u hitnim slučajevima, i to samo dok traje neposredna opasnost.

    Treba isto tako reći da, kada bi liječnici postupali u hitnoj situaciji a nije dana suglasnost, njihovo djelovanje bi naknadno moglo biti predmetom ocjene jesu li bili ostvareni uvjeti propisani Zakonom da je bilo riječ o hitnoj situaciji. Ukoliko bi se utvrdilo da nije bila hitna situacija (to se u praksi vjerojatno neće nikada dogoditi jer nadzor provode liječnici koji će dakako štiti svoje kolege), eventualno bi se moglo raditi i o počinjenju kaznenog djela od strane liječnika. Isto je tako naravno kazneno djelo odbiti pružiti pomoć 7cm otvorenoj trudnici (koja odbija potpisati neke papire) koja bi trebala ići roditi u drugu bolnicu (kako se gore navodi) pa na putu do te druge bolnice se njoj ili djetetu nešto dogodi.

  33. #33
    gizolito avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    149

    Početno

    pomagala sam jednoj ženi u trudovima u četvrtak ispuniti formular u vinogradskoj. prvo je ona sama ispunila jedan, a ovaj na koji sam ja naletila sadržavao je nekih 4 primjerka (ista) o tome tko je skrbnik trudnice u slućaju gubitka svijesti te na kraju ona bianco izjava "pristajem na slijedeći medicinski zahvat __________________" + pitanja s da/ne odgovorima da li mogu biti studenti, da li može biti tv-kamera, da li se mogu koristiti podaci u znanstvene svrhe i sl. e da i na kraju je prazna kućica u koju se mogu upisati primjedbe i sl.
    na tečaju sam ih baš to pitala da zašto nije praksa da se ženi daju ti formulari na prvom bolničkom pregledu pa da jednostavno dođe s njima na porod, na što je dr. rekla da to ima smisla ali da se to ne radi.
    na tečaju su nam dali uvid u izgled formulara za hitni carski i onaj postupak kad bebi ogrebu glavu (ph-metrija ako se ne varam).

  34. #34
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    gizolito, jesi li ga ti potpisala? Ako nisi, kakve su reakcije bile? Meni je možda Vinogradska pri vrhu odabira... pa da znam opada li ili ne.

  35. #35
    gizolito avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    149

    Početno

    ja se još nisam porodila. bila sam čekala ctg, a pored nas je bila i ta mlada mama koja je došla u trudovima s puknutim vodenjakom.

    jedna mama mi je rekla da ona niš nije potpisala na svetom duhu nego im je samo predala plan poroda - bili su malo uvrijeđeni, ali nitko ju nije poslao doma.
    uostalom žene koje su pred izgon sigurno ne traže da išta potpisuju već se to vjerojatno rješava poslje.

    ja sam si nekako zamislila da ću to ispunjavati s dragim i da ću im za to zaklamati plan poroda i u te pristanke prekrižit tu praznu crtu...
    ne znam, idem sutra na kontrolu (jer smo sutra 41tt) pa ću razgovatati s doktorom/icom i pokazati ima taj svoj plan.

  36. #36
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    Ja nisam potpisala za epiziotomiju i nije bio nikskav problem, u Vinogr. Kasnije sam ju ipak dobila, jer nije islo.....

  37. #37
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    E da odbila sam i studente i slicne aktivnosti.

  38. #38
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    gizolito, bio ti je u potpisu samo datum, jel'da?

    Ja se nadam da ipak postoji više onih smjena u kojima su ljudi koji poštuju trudnice želja. I razumijem ako se netko muči i nikako ne ide da nešto treba prilagoditi, samo me treba uvjeriti da je stvarno tako.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    24

    Početno

    U VŽ, prije 6 godina, odbila sam potpisati papire. Nitko mi ništa nije rekao. Doduše, tražili su potpis prilikom hospitalizacije (prokrvarila sam nekih 2 dana prije poroda).Kasnije nisam ništa potpisala niti me itko tražio potpis.
    Naravno, imala sam plan poroda.

  40. #40
    more avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    zapadna Istra
    Postovi
    134

    Početno

    Rijeka, ljetos. Odbila potpisat, imala plan poroda, doktorica na koju sam naletila je bila dno dna. Deranje, vrijeđanje, laganje, neutemeljene prijetnje, taj stil. Nisam se dala, preuzeo me drugi doktor nakon četiri sata, taj nije niti spomenuo nikakav papir.

  41. #41
    gizolito avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    149

    Početno

    ja sam potpisala te pristanke, ali sam onda u kučicu dodala neke svoje ideje i molbe.

    doktor koji me je gledao (i s kojim sam razgovarala o porodu) dok nije otišao na operaciju je bio super - na niš me nije silio, sve mi je objašnjavao (nije toga bilo puno srećom).
    doktorica koja ga je zamijenila je ponešto druga priča - ne-predstavljanje, niš ti ne kaže i to. primjerice na prvom pregledu je zaprepašreno pitala babicu da zašto nisam dobila onaj gel za indukciju.
    to sam recimo razgovarala s tim doktorom i zamolila ga da ak nije nužno da mi to ne stavlja. srećom pojavila se svega 2 ili 3 puta... ta me i pošpotala za plan poroda

  42. #42

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    24

    Početno

    Rodila prošli tjedan u VŽ. Ovog puta sam potpisala.

  43. #43
    Bakkar avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Lokacija
    Sisak
    Postovi
    53

    Početno

    Kakva su iskustva sa OB Sisak? Evo me u 38 tt i ne želim potpisati ništa bianco! Prvi porod je bio prokidanje vodenjaka, 10 sati dripa, nekoliko injekcija kroz infuziju nemam pojma zašto i, naravno, epi, a za većinu toga sam saznala iz vizita nakon i otpusnog pisma, a ne sjećam se uopće kad sam i što potpisala! Ne sjećam se ni pola poroda od toga svega na čemu sam bila! Sada sam odlučila da idemo što je manje moguće s njihovim intervencijama, dok god bude sve ok s bebom i sa mnom, ali ne znam kakav ću njihov povratni stav dobiti zbog toga!? Isto tako, kako da bebu zaštitim lude pedice koja ih u 90% slučajeva stavi na antibiotik "zlu ne trebalo" jer neće škoditi? Mogu li inzistirati da se nikakav pregled i terapija ne smiju obaviti i dati bez mog pristanka?

  44. #44
    more avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Lokacija
    zapadna Istra
    Postovi
    134

    Početno

    Naravno da možeš, donesi to napismeno, potpišite i ti i otac djeteta. Nek se nađe više primjeraka, da ne bi bilo smjena zametnula...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •