Pokazuje rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Visoka dioptrija - opasnost kod poroda?

  1. #1
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno Visoka dioptrija - opasnost kod poroda?

    Neki dan sam razgovarala s trudnom sogoricom, pa mi je rekla kako planira na carski, jer kod zena s dioptrijom vecom od -5 postoji opasnost od odljustenja mreznice (i sljepoce) za vrijeme jacih trudova (ona ima -6,5).
    Ja stvarno nikad nisam cula za to. Pokusala sam pretraziti forum ali nisam nista nasla.
    I sama sam 2x rodila vaginalno, a imamo slicnu dioptriju, i nisam imala nikakvih problema (samo sto to nije neki valjani dokaz).
    Zna li netko nesto o tome?

  2. #2
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Nije problem u samoj dioptriji, već u stanju rožnice.

    Oftamolog bi trebao pregledati samu rožnicu i onda reći da li postoji mogućnost odljepljenja.

  3. #3
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    eh, da - rožnica, a ne mrežnica

  4. #4
    kinder avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Postovi
    2,341

    Početno

    Citiraj Fidji prvotno napisa
    Nije problem u samoj dioptriji, već u stanju rožnice.

    Oftamolog bi trebao pregledati samu rožnicu i onda reći da li postoji mogućnost odljepljenja.
    8) potpisujem !

  5. #5

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Ja sam bila na takvom specijalističkom pregledu u Vinogradskoj upravo sa razlogom da li mogu na prirodni porod, imam -8, uredno sam rodila vaginalno, čak uz leće u očima.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Moja dioptrija je -5, i kad je doktorica u Merkuru čula kolika je, odmah me poslala oftalmologu i rekla da oni sve iznad -6 odmah šalju na carski, a kod mene da treba vidjeti.
    S obzirom da mi je mama imala ablaciju (odlijepljenje) mrežnice (pa znam kakva "veselja" to stanje donosi), i da postoji nasljedna sklonost tome, nije mi bilo svejedno i otišla sam na taj pregled. Uglavnom, oftalmolog mi je rekao da je sve u redu, da mogu roditi kako god želim, i da je statistički pokazano da najveći rizik za ablaciju postoji kod "srednjih" dioptrija, između -2 i -4. Koje je stručno objašnjenje za to, nije mi znao reći. Pa sad...
    A vidim i na forumu da je dosta cura rodilo vaginalno, usprkos visokoj dioptriji. Tako da je to vjerojatno jako individualna stvar. Ako postoji bilo kakav rizik za ablaciju, bolje je otići na pregled specijalistu (pregled se vrši posebnim aparatom, pa treba otići baš u ambulantu za bolesti retine, a ne "običnom" okulistu).

  7. #7
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    Ja sam nedavno imala dileme oko toga.
    Dioptrija mi je -10 i doktorica mi je u poliklinici "svjetlost" napisala potvrdu da se preporučuje carski rez, međutim ispostavilo se da me pregledala vrlo površno i u biti mi napisala to više "za svaki slučaj". Međutim, sama dioptrija nije sama po sebi indikacija za carski, ma koliko visoka bila, već stanje očne pozadine odnosno eventualna retinalna patologija kod koje postoji rizik za ablaciju (odlijepljenje) retine (dakle mrežnice, a ne rožnice!).
    To mi je objasnio i ginekolog na SD koji je rekao da mogu bez problema roditi vaginalno uz epiduralnu anesteziju i bez jakog tiskanja.
    Naručila sam se na pregled kod još jedne oftalmologice, na Kabinetu za leće na SD, gdje se i inače kontroliram, ona je napravila pregled očne pozadine (što ova u "svjetlosti" nije) i rekla kako za tako visoku dioptriju imam super fundus, nema retinalne patologije, i da mogu roditi vaginalno i bez epiduralne ako želim, nema nikakvih ograničenja!

    Tako da svakako idi pregledati očnu pozadinu, jer visoka dioptrija sama po sebi ne znači da će se dogoditi eventualna ablacija retine.
    Sretno!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Lindsay prvotno napisa
    Ja sam bila na takvom specijalističkom pregledu u Vinogradskoj upravo sa razlogom da li mogu na prirodni porod, imam -8, uredno sam rodila vaginalno, čak uz leće u očima.

    ja isto, ali bez leća.

  9. #9
    Cookie avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    312

    Početno

    joj, ja prvi put cujem za ovo, a nemam pojma kolika mi je dioptrija... zadnji put kad sam na pregledu je bila -3,5, a s obzirom da je odonda proslo deset godina, za pretpostaviti je da se nije smanjila. kako se dokopat tog specijalistickog pregleda? jel treba uputnica i od koga?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    243

    Početno

    Da uputnica od doc opće prakse, ali se na pregled čeka. Ja sam zato išla preko privatne police zdr. osiguranja.

  11. #11
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Ja sam prije poroda imala dioptriju +2,75 i nakon poroda( koji je trajao 21 sat) mi se povecala na +5.Kazu da mi se povecala od teskog poroda.Moja frendica koja ima takoder veliku dioptriju odmah su je poslali na carski u oba puta.Ali najbolje se raspitati kod ginekologa i u oftalmologa.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Ja imam dioptriju -6,25 i -3,5. Oftalmolog kojem inače idem na kontrole je preporučio epiduralnu, kaže da nije potreban carski, ali mi nije ni pogledao očnu pozadinu. Idući tjedan idem drugom dr na pregled, nadam se da će on biti temeljitiji, jer sama dioptrija ne govori ništa o stanju očne pozadine.
    Ja bih, naravno, rado izbjegla carski, ali hoću najprije znati kakvo je stanje očne pozadine.

  13. #13
    Amelie32 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    839

    Početno

    Ja imam dioptriju -6,5 na oba oka i u prvoj trudnoći sam išla na oftalmološki pregled u Kabinet za leće u Vinogradskoj bolnici kod dr. Nole. Dao mi je uvjerenje da mogu roditi vaginalno. Mislim da ću sada ponoviti taj pregled.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    3

    Početno

    ćao cure,imam 30 godina i trudna sam 2 mjeseca.imam visoku dioptriju (-18) korigirana mi je jako dobro lećama i naočalama.kao što vidim ne preporuča se porod prirodnim putem.ginekologici nisam rekla za sočiva i dioptriju a moj oftalmolog mi je napisao u nalazu da obavezno idem na carski.sada imam dilemu ,reći ginekologici ili ne???'da li je imao netko sličnu situaciju? Iskustvo? Dioptriju?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •