Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: Slobodna Dalmacija, 31.08.2006.

  1. #1
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno Slobodna Dalmacija, 31.08.2006.

    PUNE GAĆE
    SESTRE NA NEONATOLOGIJI NEMAJU ČIME
    PREVIJATI NAJMLAĐE PACIJENTE
    Bebe ’mokre’ u bolnici
    BEZ PELENA I PO 16 SATI
    PREDUGA NOĆ Četrdesetak beba na Neonatologiji nije previjeno cijelo popodne i noć jer predviđena kvota jednokratnih pelena ne može pokriti potrebe, a manjka i platnenih. Roditelji sami ne mogu donositi pelene djeci
    piše Divna ZENIĆ

    Zbog nedostatka pelena u bolnici na Firulama, četrdesetak beba na Odjelu za neonatologiju prije dva dana je čak 16 sati bilo neprevijeno. Medicinske sestre na Odjelu tvrde kako im pelene nisu promijenile od 16 sati do osam ujutro, zbog čega su djeca cijelo popodne i noć bila "mokra do grla". I to se dogodilo zato, kako kažu, što nemaju dovoljno platnenih pelena, a propisana količina "pampersica" nikad ne izdrži do kraja mjeseca.

    Pranje i sušenje
    Mjesečna kvota pelena za jednokratnu uporabu izračunata je, naime, prema potrebama 30 beba, no na Neonatologiji ih zna biti i do 50. Zbog toga oko 20. u mjesecu, kažu sestre, tih pelena više nema, nego se počinju koristiti platnene, koje se nakon uporabe nose u bolničku praonicu, na pranje i sušenje, a zatim vraćaju na Odjel. No, kako ih nema dovoljno, taj se postupak ne radi dovoljno često.
    Spomenuti primjer od 16 sati bez previjanja je, kako kažu, ekstreman, no djeci se na kraju mjeseca gotovo u pravilu pelene ne mijenjaju onoliko često koliko bi bilo potrebno. Sestre objašnjavaju kako se pokušala uvesti praksa da, ako već bolnica ne osigurava dovoljne količine pelena, roditelji sami donesu pakete s "pampersicama", no od toga se odustalo, uz obrazloženje da se u svakodnevnom radu ne bi moglo kontrolirati da te pelene dobije baš ono dijete čiji su ih roditelji kupili.

    Strah od sankcija
    Medicinske sestre s Neonatologije navode kako ih rastužuje kada vide koliko dugo bebe moraju biti mokre, ali one su, kako su nam se povjerile, potpuno nemoćne promijeniti situaciju na bolje. Nisu se čak usudile ni ovu priču potkrijepiti svojim imenima i prezimenima, jer ih je strah od mogućih sankcija od strane bolničke Uprave.


    Dr. Marasović: Trivijalno

    Moguće je da je pelena nestalo jer postoji kontinuirana potrošnja, ali mene o tome nitko nije obavijestio. Ako ima problema, očekujem da mi se javi nadležni liječnik i stvar će se riješiti - ističe prof. dr. Dujomir Marasović, ravnatelj KB-a Split. Dodaje i da je razumljivo kako su roditelji najosjetljiviji kada su u pitanju bolesna djeca, no za njega kao ravnatelja to su, kako kaže, trivijalne stvari.
    — U bolnicu sam uložio cijelog sebe kako bih tu istu djecu iz sadašnjih nehumanih uvjeta na Neonatologiji preselio na "raj na Zemlji", u zgradu novog rodilišta — zaključuje ravnatelj.

    :?

  2. #2
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Pa strašno! :shock: Mogli su svi roditelji na kraju krajeva donijeti po paketić pelena bez obzira što ovi to ne dozvoljavaju, a ne da bebe toliko leže mokre

  3. #3
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    Citiraj dorotea24 prvotno napisa
    Pa strašno! :shock: Mogli su svi roditelji na kraju krajeva donijeti po paketić pelena bez obzira što ovi to ne dozvoljavaju, a ne da bebe toliko leže mokre
    ni meni nije jasno da moje dite tamo leži pa "tutnila" bi koju pelenu
    a kako bi znao tko odakle je došla,glavno da su djeca suha
    nisu mi jasne ni te sestre ako se tako brinu pa šta nisu rekle roditeljima :?

  4. #4
    Irena001 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Crikvenica/Slavonski Brod
    Postovi
    396

    Početno

    U Rijeci ih previjaju 2 puta na dan
    Ja sam imala svoje pelene, jer su rekle sestre da nemaju oni toliko novaca da se djete presvlači svakih par sati.

  5. #5
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Kod nas u Osijeku svaki roditelj donosi pelene za svoju bebu.

  6. #6
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    termin mi je taman oko dvadesetog u mjesecu.
    i šta sad, da stisnem noge do prvoga da mi beba ne bi ležala popišana i posrana 16 sati u komadu

    ma mislim... u ovom rodilištu sada ima 160 kreveta i kronični je manjak. prije mjesec dana sam čekala krevet od 7 do 14 sati zbog banalne pretrage koju sam trebala obavit.

    ajte pogodite koliko će kreveta imat novo, toliko hvaljeno splitsko rodilište koje je u izgradnji ?

  7. #7
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    joj mayo


    grozno je ovo

  8. #8
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    moji su oba na žalost bili na neonatologiji, prvi 16 dana a drugi10 dana
    to je stravično u kakvim uvjetima oni djecu drže...to je odvratno...
    a tek dojenje...na plastičnim puknutim stolicama 3 jedna do druge a druge dvije ako uvate mjesto u hodniku ili na "izdajalici"
    odvratno nešto...a tamo sobe " za one van splita" zjape prazne....u svakoj po tri kreveta...kad smo molili da tamo dobijemo bebe popljuvalo nas...odvratno...užasno...
    nedao bog nikome to proživit čega sam se sve nagledala u tih 26 dana kojih su moja djeca provela gore a ja skupa s njima...odvratno...

  9. #9
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    zrinka i brane, sigurno ste čitale za totalni apsurd da će novo rodilište također imat 160 kreveta
    to je pisalo u slobodnoj, dakle, mogu po pitanju toga ja i ne bit u pravu.
    ali ako je istina, mislim, u čemu je onda poanta novog rodilišta :?

  10. #10
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,598

    Početno

    Na tecaju za trudnice je Roje mislim ovo bas izricito potvrdio - da ce novo rodiliste imati isti broj kreveta ali da ce se povecati kvadratura rodilista, tipa, nece sve biti nabijeno i slicno. Tako da se moze ocekivati da ce opet ubacivati pomocne krevete - jer je vidljivo da 160 nije dosta :?

  11. #11
    Mayaa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    654

    Početno

    ništa, onda ću na porod nosit paket pelena i krevet

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •