Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 200

Tema: Kosevo ili Opca?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno Kosevo ili Opca?

    Pozdrav svim mamama. Ja sam novi kolac, i na samom pocetku zelim da zahvalim Rodi i svim njenim clanicama: toliko sam toga naucila! Hvala vam!

    Ja sam sad zagazila u sedmi mjesec, i vec me pomalo hvata panika. Jedna od najvecih dilema mi je u koje rodliste da idem. Molim sve mame koje su rodile u Sarajevu da mi pomognu.

    Klinika na Kosevu mi je pravo blizu, mogu pjesice da krenem i stignem se poroditi na klinici Al' sam pogled na onu zgradu me tjera da idem kuci zaobilaznim putem. Medjutium, svi znaju da su tamo naj strucnjaci.

    Za Opcu bolnicu sam cula da ima super uslove, ali ukoliko bilo sto krene pogresno, moraju te prebacit na Kosevo.

    Voljela bih cuti vasa iskustva kako bih lakse donijela odluku.

    Ono sto me posebno zanima je da li na Kosevu dozvoljavaju muzevima da prisustvuju porodu. Znam da u Opcoj daju.

  2. #2
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Cao, Gigamama, dobro nam dosla i dugo (p)ostala

    sto se tice tvoje dvojbe, ne mogu ponuditi vlastito iskustvo (nazalost), ali mogu prenijeti iskustva poznanica.

    Mislim da se situacija na Kosevu donekle popravila u smislu da pustaju muzeve da prisusutvuju (informacija od prije 3 mjeseca). Uslovu su poprilicno katastroficni, ali kao sto i sama kazes gore su ljekari mnogo iskusniji.

    Za Opcu se prica da su uslovi bolji (sto se higijene tice), ali ja je ne bih odabrala jer znam da jako vole raditi inducirane porode. s druge strane, onako statisticki gledajuci, imaju mnoog manje iskustva nego na Kosevu i da ti ne dao Bog bilo sta zatreba, opet te salju na Kosevo.

    sta god odabrala, zelim ti lijep i sto manje bolan porod i najljepsu i najdraviju bebicu na svijetu

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno Re: Kosevo ili Opca?

    Pozdrav buduca mamice!

    Iskustva su razlicita. Znam zene koje se kunu u jedno ili drugo porodiliste i obratno. Jedina razlika je ta sto Opca nema neonatologiju, pa ako nesto krene lose sa bebom, prebacuje se na Kosevo. Kod uredne trudnoce nema puno razloga za brigu.
    Uslovi? Svakako u bolnici provedes 24 sata...toliko mozes izdrzati u bilo kakvim uslovima.
    Za sta god se odlucis moj savjet bi bio da puno prije poroda odes u jedno od porodilista i pocnes tamo pratiti tok trudnoce. Nema nista gore od toga kad ti jedan ljekar vodi trudnocu, a onda kad krene porod njega nigdje....
    Ja sam se porodila u Kosevu jer je tamo babica sa kojom sam imala dogovor.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    wewa & ninet hvala vam na dobrodoslici, savjetima i podrsci.

    ninet, kako da pocnem pratiti trudnocu na Kosevu? Trenutno idem u Skerlicevu i na preglede i na vjezbe, a za Kosevo treba uputnica. U Skerlicevoj uputnicu daju tek pred sami porod. Da li doktor koji vodi trudnocu na Kosevu dolazi na porod bez obzira sto nije u toj smjeni?

    Kad se radi o babici, imamo neku prijateljicu od prijateljice pa treba da se upoznamo uskoro. Da li babica moze doci na poziv, ili je i to ako se zatrefi?

    Imam jos mnogo pitanja, ali me nekako sram Al' ipak cu da pitam, pa vi odgovarajte ako mozete

    Sta sve treba da ponesem za porod na Kosevu? Odnosno, sta sve dopustaju da se unese?

    Hvala do neba!

  5. #5
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    dobro nam došla!!!

    u principu bih potpisala ninet, s tim sto sam se ja porodila u Općoj i bila sam zadovoljna. Koševo ne bih odabrala, ali kakao vrijeme prolazi sve više se smanjuju razlike između ta dva porodilišta.Neonatologija je ipak OGROMAN plus za Koševo.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Moj ti je savjet da se fokusiras na babicu. Tokom poroda ti je ona najvaznija. Lijepo se upoznate, dogovorite se da je zoves u bilo koje doba dana ili noci kad pocne porod. Ona naravno moze doci na posao kad pozeli. Ako radi na Kosevu, najbolje je da od nje trazis da ti preporuci i ljekara, da ode s tobom na pregled i da eventualno dogovorite i njegov dolazak na porod.

    Mozes ponijeti sta god hoces za bolnicu, medjutim u samu salu ti ne dopustaju da uneses nista osim tasne. Onda si u tasni mozes prosvercovati vlazne maramice, vodu, telefon (koji "mora"biti iskljucen)

    Ako ti bude jos nesto trebalo mozes se javiti i na pp.

  7. #7
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    u opću možeš unijeti šta hoćeš i mobitel može ostati uključen stalno.

  8. #8
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    Ja bih preporucila Kosevo.
    Imala sam u Opcoj "vezu", tacnije vise njih ali nisam tamo isla iz razoga koje su dame prethodno navele :namig.
    Na Kosevu nisam imala nikog, morala na carski, provela tamo 4-5 dana, nisam nikom dala ni dinara i bila zadovoljna.
    Za Kosevo ti treba uputnica koju ako zamolis daju oni i ranije...
    U svakom slucaju znam da savjetuju da se na Kosevo ode bar mjesec prije poroda.
    Ako treba preporuka za odlicnog doktora javi se na pp.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    Hvala vam od srca.
    ninet & mamanjojza, javim se nakon praznika, da vas sad ne maltretiram.

  10. #10
    Jaca30

    Početno

    Pozdrav svim forumasicama od jos jedne Sarajke koja tek pocinje razmisljati o nekom buducem majcinstvu...

    Kad je vec rijec o porodilistima u Sarajevu (nadam se da nisam previse off topic), moze li mi neko s iskustvom reci kako stojimo sa stvarima kao sto su epiduralna i mogucnost odbijanja epiziotomije??

    Postoji li to uopste kod nas?? Ako da, molim vas pojedinosti!
    Hvala i sretno svima!

  11. #11
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    draga jaco,
    dobro nam došla

    evo ja koristim priliku da te pozovem u ženski edukacioni centar Nahla na druženje za trudnice i one koje to planiraju biti.Svake subote od 13-15.00.

    Adresa je Provare20 na Bjelavama.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno Pozdrav svima!

    E bas super da sam naisla ovde, mada sam vec posjecivala ovu stranicu www.roda.hr, ali nisam forum.
    Razmisljam o porodilistu vec neko vrijeme i super je da ovako mozemo vidjeti druga iskustva i savjete, jer stvarno je tesko kad ne znas, a nema ti ko reci.
    I ja sam cula da su higijenski uslovi na Kosevu jako losi. Iskreno uzasavam se takvih stvari. Takodje sam cula da je briga oko porodilja jako slaba i da se naravno jedan normalan odnos i briga moraju kao i svugdje "podmazati". Pa hajde i to ali kad ne znas nikoga onda ne znas ni kud ni kako.
    Za Opcu ne znam nista stvarno. U svakom slucaju ici cu tamo gdje je sposobnost kadra bolja, pa kako god, istrpice se sve drugo nekako.
    Imam gomilu nekih pitanja jos. Koliko se u prosjeku ostaje u bolnici nakon poroda, ukoliko je zavrsen bez vecih problema? Sta se recimo treba ponijeti na Kosevo od licnih stvari, osim sta ja znam, papuca, peskira, pidjame. Ima li nesto posebno da moze zatrebati? Isto tako ne znam sta ponijeti za dijete tu?

    P.S. (taj centar za zene Nahla, da li se u ovom terminu od 13.00-15.00 daju informacije zainterosovanima ili se obradjuje svake subote neka druga tema? Je li moze svako doci ili se mora uclaniti prvo u Centar?)

    hvala vam svima na odgovoru unaprijed, dosadjivacu jos s pitanjima sigurno

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno aloo

    Juhuuu hoce li iko ko je bio kod nas na Kosevu ili Opcoj odgovoriti da nas malo informise?
    stvarno sta se moze ponijeti od stvari, tj. sta nam treba sve, sta mozemo ocekivati dobro sta lose itd..
    Cula sam nedavno da je negdje organizovan kurs za trudnice, samo ne znam ni gdje ni kada je.
    Ja jos nijednom nisam otisla na kliniku, sve sam isla privatnom ginekologu, tako da ne znam kada bi trebalo mozda otici na pregled na Kosevo i gdje tacno? Vec sam u 32 sedmici, tako da mi je vec sve pravo blizu. :shock:

  14. #14
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    pisem ti ja al veceras, sad ocekujem goste a i F trci po kuci pa ne mogu sve stic

  15. #15

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    Zullu, dobrodosla!
    Ja sam u osmom mjesecu trudnoce, i vec duze vremena si razbijam glavu u koju bolnicu ici na porod. S obzirom da sam na Kosevu, vjerovatno ce to na kraju i prevagnuti. Osim toga, bilo sta da se zakomplikuje (nedobog) moraju te ionako prebaciti na Kosevo.
    Nebitno od bolnice, ostaje se jedan dan ukoliko je sve ok. Kod carskog mislim da se ostaje 5 dana.
    Vjezbe i predavanja imas u Skerlicevoj (danasnja Josipa Vancasa). To ti je Zavod za zastitu zdravlja zena i materinstva. Vjezbe se odrzavaju ponedjeljkom i cetvrtkom od 16:30 do 18:00 i utorkom od 11:00 do 12:30.
    Prvih pola sata rade se vjezbe za edeme, karlicu... Zatim vjezba opustanja... onda radimo tehnike disanja za porod. Nakon toga slijedi predavanje na odredjenu temu (zadnji put smo pricali o dojenju i odrzavanju dojki i bradavica, a predzadnji put o lohijama i higijeni rane od epija).
    Sta ponijeti? Ja sam pripremila ogrtac, dvije spavacice (jedna za porod, jedna za poslije), uloske vir 80, maramice obicne i vlazne, tvrde bombone, Corny , papuce, pastu i cetkicu za zube, toalet papir, sapun. Mislim da cu dodati i 2 flase Jane i 2 l nekog soka (kazu da se pravo ozedni nakon poroda).
    Prijateljica mi je preporucila i babicu, danas sam dobila broj, pa je zovem sutra. Vidjecu sa njom da mi da jos informacija. Pitacu je da li moze da dodje na poziv (mislim da moze).

    Eto, molim iskusne mame da me isprave i dopune.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno okie

    pa otprilike i ja kontam ponjeti te stvari. ne znam da li se stvari za dijete nose odmah, pretpostavljam da se i naknadno mogu donjeti, dan nakon, jer ce trebati kad se krene kuci.
    Ja jos nisam bila na klinici ni za pregled niti bilo sta drugo, jer sam isla privatno ginekologu, pa ne znam da li se treba otici i na kliniku i ako treba da li se mora prvo dobiti uputnica ili se samo ode. fakat ne znam..uvijek sam nastojala izbjegavat ove javne zdravstvene ustanove koliko god se moglo.
    kod mene je vec 32 sedmica, je li kasno krenuti na te vjezbe? pretpostavljam da nije.
    ma jos ne znam stotinu nekih stvari, pogotovo sada kad trebam otvoriti bolovanje, ne znam ni sta ce mi trebati sve ni koji klinac. zdravstveni karton sam otvorila skoro u ambulanti, pa valjda mogu vidjeti kod njih tu proceduru. zabezeknula sam se skoro kad sam u zakonu o radu nasla te clanove koji se odnose na bolovanje. izgleda da samo kanton daje naknadu zaposlenim zenama na porodiljskom odsustvu u iznosu od 340 KM i to za 6 mjeseci. to je sve, od firme se ne dobija nista jer firma nije duzna da daje bilo kakvu naknadu. a sve sam kontala da se mora placati 60% od neto iznosa plate za vrijeme bolovanja. pa stvarno ne znam ko to moze zivjeti i podmirivati dijete danas sa 340KM?!! i jos se pitaju zasto nam natalitet opada i zasto se porodice ne odlucuju na radjanje djece.

    hvala ti na odgovoru, pa mi reci ako znas ista i u vezi drugih stvari, jer lakse je ipak kad imas vise informacija. ja cu isto ovaj mjesec gledati da uganjam nekoga ili babicu ili ljekara na kosevu, s kim se mogu dogovoriti pogotovo jos ako ih mozes pozvati kad zatreba.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    tek sam vidim da si vec pisala o pregledu na kosevu i da treba uputnica ma ne znam da li se mora prije poroda otici bar jednom na kosevo na pregled ?! mozda bi bilo dobro ali nije pod moranje.

  18. #18
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    evo mene napokon
    - za vjezbe ti ej mislim malo kasno jer oni dole ne daju da rade trudnice u visokoj trudnoci, ali svakko otidji da poslusas...ima svasta pametnog da se nauci
    - sto se tice odabira bolnice, mislim da je kosevo pametniji izbor, cisto zbog onog ako nedao Bog nesto krene po losem...
    - za ponijet u bolnicu...sve sto ste i same rekle...
    - sto se tice ove naknade sto daje kanton...kanton da je 324 KM i to 12 mjeseci a ne samo 6. A firma ti moze dati koliko god ona zeli a i ne mora....dakle, to je do poslodavca.
    - da sam na tvom mjestu ja bih ipak otisla prije poroda na kosevo...bar koji put da me vide a i da ja vidim s kim imam posla :namig

    ako zelis,, poslat cu ti na pp ime odlicnog doktora gore na kosevu...nekog ko ne gleda jesi li mu platio ili hoces li...vec jesi li ti ok i beba

    ako jos nesto treba, samo reci
    i sretno i zullu i gigimami

  19. #19

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    To sa naknadom je zalosno. S obzirom da se daje tako mala naknada, jedino su majke koje su na minimalcu stimulirane da se poradjaju, jer je samo njima veca porodiljna naknada od plate :shock:
    Al' prezivio je Mujo i gore

    Zaboravila sam reci da su vjezbe organizovane i u Novom Gradu (mislim da je to "Kumrovec").

    Na vjezbe mozes ici do zadnjeg dana, s tim da sestre napomenu koje vjezbe mogu raditi sve trudnice, a koje ne.

    Stvari za dijete i stvari za tebe je najbolje da ti neko donese u bolnicu na dan izlaska. Tako je lakse i tebi da se snadjes. Pripremi sebi nesto sto ce ti TM ili neko drugi donijeti. Nama su sestre savjetovale da sto mozemo manje nosimo sa sobom jer one moraju za nama nosati torbe, pa nije bas uputno da nosaju dvije.

    Ukoliko ne zelis, ne moras ici na kliniku do samog poroda. Za sam porod ti treba uputnica, ali mozes se poroditi i bez uputnice, pa TM donese uputnicu poslije. Medjutim, svi preporucuju da se dodje na kliniku na bar 1-2 pregleda, a za to ti treba uputnica. Tu uputnicu mozes dobiti u svom domu zdravlja, i ne bi trebalo da ti prave ikakve probleme.

    Ja sam se danas cula telefonom sa preporucenom babicom, pa smo se dogovorile da ja dodjem do nje nakon sljedeceg pregleda (sljedeci pregled mi je sljedece sedmice). Trazila je da uradim i svjeze nalaze. Nadam se da cu nakon ovoga imati jos svjezih informacija.

    Zullu, kad ti je termin?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Bila sam danas u ambulanti gdje mi je otvoren karton, medjutim "svi ljekari" su im navodno jos na godisnjim ili sta vec..praznuju, pa ce doci krajem iduce sedmice, tako da cu otici da se konsultujem tada oko otvaranja bolovanja a i usput cu uzeti uputnicu, ipak otici bar na jedan pregled na kosevo. Do sada sam isla kod Nejre Pasic u Hrasnom, priv.ordinacija. Trebala bi raditi jos jedan nalaz krvi, ali fakat skupo po ovim priv.ordinacijama, kod nje je 35KM. Na posljednjem pregledu u decembru mi je rekla da bi se mali kao trebao vec okrenuti glavom prema dole?! Medjutim evo citam da se to mozda ne desi cak ni do samog porodjaja, a ako se ne desi nikako, onda moraju raditi carski. Nesto nemam dojam da se okrenuo jos, ali vidjecu kad odem na sljedeci pregled.
    Meni je termin 13.04., ali nikad ne znas moze biti i ranije a i malo kasnije, mozda zavrsimo u isto vrijeme u bolnici
    Za ove kurseve cu provjeriti termine u Novom G. jer mi je to puno blize, nego da idem gore u Skerlicevu.
    A saznanaj o ovoj "naknadi" od kantona me ubila majke mi, bila sam ubijedjena da ide 60% od neto plate, a da na tih 340 KM idu zene cijih 60% neto plate ne prelazi tih 340KM. Al ne lezi vraze, isto ti je. I jos kad cujem objasnjenje da trudnicko bolovanje u sustini nije "bolovanje", nego haman jedan vid odsustva s posla, pozli mi!

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re: mama njojza

    evo otvorila sam ovo tvoje malo sunce 8) , prvi link. To je kada je tek dosao i prvi mjesec, dva je li?! Hvala Bogu, napredan mali
    negdje ima tako ozbiljnu facu, ko profesor statistike, haha, i rodio se sa crnom kosicom, kao i ja. Ta prva kosa otpadne zar ne, pa onda naraste druga? kako samo pava vidi ga..blago njima dok su mali )

  22. #22
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    Zullu, nemoj da te obeshrabrim...ja sam bila na trudnickom samo 6 mjeseci a i tih 6 sam radila od kuce a onda morala nastaviti na poslu
    ruku na srce, bar sam dobijala gotovo punu platu od firme ali i sama znas....sto se mora mora se, niko te ne pita imas li od ceg da zivis vec se snalazis...
    a u kumrovcu na otoci su ti vjezbe...ja sam isla isto tamo

    a sto se tice mog sunca....to su slike sa pocetka, u pravu si
    i rodjen je sa crnom kosom a sad je jako svijetla...
    opala mu je prva kosica (sve osim repova iznad usiju...) i onda rasla svjetlija
    sad je vec veliki i ako te zanimaju nove slike pogledaj na ovom linku

    mamino čudo(vište)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Ama da je meni raditi i od kuce ne bi bio problem, bolje sve nego ovako kako izgleda. Nego kod mene je malo veci problem. Kasne nam sa platama par mjeseci vec u firmi, a ni doprinosi mi nisu placeni, tako da me sada pravo strah kako cu uopste otvoriti bolovanje? Znas li ti sta je potrebno da se prijavi kantonu za tu naknadu? Moram se bar raspitati jer ne znam ni gdje trebam otici ni sta trebam prikupiti od papira za to. Za bolovanje znam da moram dobiti iz doma zdravlja uputnicu ili sta vec i da to predajem firmi. Ali oko ove naknade kako sam shvatila ona nema veze s firmom vec to kanton daje trudnicama. Nadam se da nece traziti ovjerenu zdravstvenu jer sam nadrljala onda.

  24. #24
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    zdravstvena ti mora biti ovjerena
    u kojem si dijelu grada pa cu ti reci gdje trebas ici

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    opstina Novi Grad, mislim da to spada u Dom zdravlja Kumrovec, vjerovatno tamo moram ici kad budem htjela doznaku za otvaranje bolovanje?
    a sta cu fakat sada ako mi ne ovjere knjizicu jer mi nisu placeni doprinosi?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    ili da sebi uplatis za mjesece koji fale.
    Porod i ostanak u bolnici kosta 200 maraka, ako nisi osiguran.

  27. #27
    ally05

    Početno

    Pozdrav svim trudnicama od jos jedne trudnice u Sa.

    Nemogu vjerovati da neko pita bas sve sto mene interesuje, kao da sam ja pisala pa se ujedno i zahvaljujem svima na dragocjenim odgovorima.

    Psihofizicke pripreme trudnica (vjezbe) u domu zdravlja Kumrovec su
    ponedeljak od 16:30 do 18:30
    srijeda od 16:30 do 18:30
    Petak od 10:30 do 12:30

    Zullu, ja sam takodje isla kod Nejre Pasic i ona mi preporucuje da se sledeci put zakazem kod nje kada joj tu bude Dr. Rovcanin iz porodilista sa Koseva. On dolazi kod nje ponedeljkom i petkom i pregleda trudnice u devetom mjesecu. Kaze da obicno te on pregleda jednom ili dva puta i onda ga za porod zoves (vec su mi dali broj) da dodje u bolnicu ako vec nije tamo.

    Ja ga jos nisam upoznala i neznam nista o njemu, pa bih molila ako ga neko zna da kaze utiske :? Dok jos imam vremena da se predomislim. Puno hvala.

    Nahlu cu da posjetim u Subotu, zvuci super! pogledala sam websajt.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,519

    Početno

    Dr. Rovcanin je simpatican lik. Mene je pregledao dan nakon poroda, ali nedovoljno smo se "druzili" da bih stekla nekakav jaci utisak. Iz iskustava nekih prijateljica...o njemu sve najbolje.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Ja cu u ponedeljak otici u Kumrovec, jer do sada nikad nisam bila na tim pripremama. Sto se tice doktora, to ne bi bilo lose, ali ne znam jos da li da se odlucim za kontakt i dogovor sa doktorom ili nekom babicom pri porodu.
    Sta mislite vi ostali? Po vasem misljenju, je li bolje napraviti dogovor oko poroda sa babicom koja bi bila tu ili ljekarom?!

    Ally jesi li ti bila na pregledu na ginekologiji u Kumrovcu ili si stalno isla kod Nejre?

  30. #30
    ally05

    Početno

    Redovno sam isla kod Nejre a otisla sam jednom i u Kumrovec da otvorim karton i uradila jedan ultrazvuk i nalaze, negdje u petom mjesecu, nisam vise. Uskoro bih trebala opet ici po uputnicu za bolnicu valjda.

    Mozda se vidimo na vjezbama u ponedeljak
    Hvala ninet.

  31. #31
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    u kumrovcu je katastrofa guzva....ja sam cijelo vrijeme isla u skerlicevu samo zbog toga
    zullu, pogledacu kuci sta ti sve treba od papira za dobijanje naknade...imam zapisano al nisam stigla jucr pogledati

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    eh hajde bogati vidi pa mi reci sta treba..ja sam evo provjerila na stranici opstine, gdje pise sta sve treba priloziti od papira u opstini.
    izvod iz mat.knjige rođenih za dijete, doznake ljekara, potvrdu plata, potvrdu mjesne zajednice (mada mi ovo nema smisla).
    Pise da to treba priloziti ali znam da uvijek, uvijek traze jos nekih gluposti, tako da odmah znam sta bi mi mogli naknadno traziti.

  33. #33
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    zullu, imam jednu lijepu vijest za tebe
    sve se to sad promjenilo i ti ne trebas apsolutno nista raditi osim otvoriti bolovanje u ginekoloskoj ambulanti
    neces vjerovati ali od skoro se oni brinu za sve ostalo

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    ma sta bona, mislis ovi iz nadlezne ginekologije u mom slucaju dom kumrovec, zavrsavaju mi papire za nadoknadu od KS? nesto mi to nemoguce izgleda majke mi.
    ovjerila sam knjizicu pa sad odo do ambulante, da vidim da li ovaj ljekar opste prakse moze dati doznaku ili cu morati u kumrovec za to. moram i na pregled otici, pa jos jedan nalaz krvi itd..dosta posla
    juce mi neka zena rece da je moguce da se porod desi i dosta ranije prije termina, koji je 12.03..pa me uplasi pravo fakat,..jos nista nisam zavrsila sto trebam.

    odooooo..

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    eh, evo danas sam bila u opstoj ambulanti, jer tu me kao vode "do poroda", a nakon toga tek u ginekoloskoj na Otoci.
    Helem odem ja danas da mi otvore bolovanje i da mi daju uputnicu za Otoku. I puste me kod dezurnog ljekara opste prakse.

    Ja udjem, kazem covjeku sto sam tu, sta bi htjela itd...eh kad on krenu pricati, ko mlin. Pa hajde sto mi covjek ne da do rijeci doci, da upitam nesto, ali toliko je konfuzan da ga haman apsolutno nista ne razumijem. :/
    Te.."Vidite, ja cu vama sada ove doznake..vidite to su vam ovi fini papiri ovde (pa izvadi iz fioke neke formulare), ja cu to sada ovde upisati (pokazuje pa upisuje u moj zdr.karton), da je znaci od 15.02., pa cete vi onda dolaziti..Ne Sada!, tek krajem februara da odnesete ovo..a onda, da vam kazem, ne mozemo mi vama..ne, vidite mi smo ovde opsta praksa, ja ne znam kakve su komplikacije?, o cemu se radi?, ja to ne znam, mi vas ne mozemo lijeciti. Vi cete to kod svog ginekologa, da produzite bolovanje..to je prije, da vam kazem, to je prije bilo, ja ne znam sada ko njima to radi, vi cete morati izaci pred troclanu komisiju tamo :? ,dva specijalista i treci ne znam, da to produzite. Znaci, jel me razumijete sta trebate?! Vidim prazan vam je karton.. ovo je vama prvi put..nadam se da me razumijete sta trebate raditi. Nalaze sve opet vratite nama ovde, sve cete to morati nama..ove doznake cu ja sada ovde dati, ali tek kraj mjeseca cete odnjeti, razumijete?? "


    Ma znate sta ljudi..pa taj bi ludog zbunio..majke mi. Helem jedva docekah da izadjem odatle. Sutra odo na ginekologiju na Otoci, nadam se da cu naci nekog barem malo suvislijeg od ovog, jer me ovaj zamantano da ne znam sta gdje trebam dati i odnjeti i koji vrag vise trebam raditi.

  36. #36
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    joj mene vez tikva zaboli od nebuloze
    dakle, ono sto su rekli mom muzu kad je isao po doznake jeste da vise ne mora on dolazit po doznake da to sve rjesavaju oni!
    posto sam ja u hronicnom nedostatku vremena, ako hoces da ti posaljem svoj broj mobilnog pa me podsjeti SMSom veceras i ja cu naci taj blentavi papit na kojem sve pise (i broj telefona sluzbe koju mozes nazvat da ti konkretno aszu kako to sad funkcionira)

  37. #37
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    aszu = kazu

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno ok

    idem danas do Kumrovca pa cu vidjeti kod njih, ako nista ne saznam ni tamo, javim ti se da mi mi to proslijedis..
    thnx

  39. #39
    white_musk avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,838

    Početno

    u Nahli se svake subote organizuje druženje za trudnice i svaki put se obradi druga tematska cjelina.Sljedeće subote je koliko ja znam,očinstvo:kako očevi mogu pomoći supruzi za vrijeme trudnoće, kako mogu pomoći prilikom poroda i kako da se nose kasnije sa sa svojom ulogom oca.Mislim da će onda naredni put biti i jedan čas za očeve i majke gdje će psiholog odgovarati na pitanja i gdje će svi zajedno vježbati tehnike disanja.

    Za razliku od Skrelićeve u Nahli se održavaju , vezano za svako predavanje, prezentacije na aktelnu temu.Održavaju se i workshopovi za trudnice.Imaju i predavanja vezana za autosjedalice.Nutriciolog drži radionice vezane za dojenje i dohranu.Rade se i kreativne stvari tipa gipsanih otisaka i .....

    Pravo je zanimljivo, dođi slobodno, baš bi mi bilo drago da te vidim

    broj tel. Nahle je 206798

    P.S. Sad je u toku i Seminar o ishrani djece predškolskog uzrasta(obuhvata osnovna načela nutriciologije, potrebe djece,radionice -kreiranje jelovnika,dodaci prehrani,djeca makrobiotičari i vegetrerijanci,dekoriranje i aranžiranje i radionicu-djeca u kuhinji su poželjna + jedna radionica sa psihologom-hrana nije nagrada niti utjeha)

    Mislim da se ima šta naučiti.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Bila u Kumrovcu, obavila ultrazvuk, uradila nalaze..duga prica oko svega pa cu skratiti..uglavnom, tamo su mi rekli da apsolutno nemam nista sa tom ambulantom i da cu doznaku (samo jednu) uzeti od njih i odnjeti u opstinu zajedno sa dokumentacijom koja ide za tu naknadu. eto to bi bilo to valjda. tako da cu jos jednom to utvrditi kad im vratim nalaze iduce sedmice.

  41. #41
    ally05

    Početno

    Uh, danas sam se u cekaonici kod doktorice naslusala nekih groznih prica s poroda, i uglavnom me zabrinule ove o nekim groznim i drskim babicama. :/
    Pa mi sad ta ideja o dogovoru sa babicom zvuci super.

    Gigamama, dali si saznala dali babica moze doci kada je zovnes i biti uz tebe? Doktor ce kazu doci ali znam da je doktor tu samo dosta kratko, za vrijeme samog cina poroda. Ostalo vrijeme si prepustena babicama.

    Takodje mogu li dobiti preporuku za babicu (i ako si jos stogod saznala) na pp? Moj termin je 10.2.06.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    Ally ne slusaj te price! To samo neke mame hoce da su veci heroji od drugih, pa vole ponekad i da preuvelicaju. Meni je jedna rekla da je isla na carski rez da se ne pati, a nakon pola sata objasnjavala kako je carski rez pravo zeznut jer ti moraju prvo izvadit crijeva da bi izvukli bebu :shock: Zamisli njenog filma!

    Babica moze doci na poziv. Imas pp.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    ally, zullu, ima li kakvih novosti?
    Ja se jos valjam i radim Planiram sljedece sedmice uzeti godisnji, tako da mi se porodiljsko broji od dana poroda, pa ce i duze trajati
    Pripremam torbu polako... sve se necega sjetim da trebam dodati, pa onda skontam da je to previse, pa razmisljam, pa opet ubacim Ziva panika.

    U Skerlicevoj su mi rekli da se oni brinu za moje porodiljsko i doznake. Zullu, mislim da bi tako trebali i ovi u Kumrovcu. Je si li provjerila?

    Posto se sad doznake ne moraju nositi, zna li neko da li se moze organizovati da se naknada uplacuje na racun, tako da i postarima olaksamo posao?

  44. #44
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    Citiraj gigamama prvotno napisa
    Posto se sad doznake ne moraju nositi, zna li neko da li se moze organizovati da se naknada uplacuje na racun, tako da i postarima olaksamo posao?
    znajuci nasu drzavu ako ovo budes trazila, vjerovatno ce ti dijete poci u osnovnu skolu dok ti legnu pare na racun

  45. #45

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    a i moraju se i postari "podmazat"!

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno doznake

    Ma vjeruj mi da vise ni sama ne znam. U Kumrovcu su mi rekli da daju doznaku i to kako shvatih da jednu daju i da nema vise ono svaki mjesec moras obnavljati pa nositi, ali da ce je oni dostaviti to nisam sigurna, mislim da cu ipak ja morati podici doznaku i priloziti je uz ovaj zahtjev za ostvarivanje naknade. Ama iskreno da ti kazem, nista se ne uzdam u to, jer po par mjeseci im treba da samo izdaju rjesenje o naknadi, a kad ce lovu poslati to Bog dragi zna.
    Ja jos nisam stvari spakovala, nesto malo stavila, a jos trebam. Ponjecu jedan ruksak i malu torbicu, tako da necu nekih stvari puno tegliti sa sobom, ako mi bude trebala odjeca, mogu mi donjeti. Tako sam skontala, uglavnom ponjela sam spavacicu, ogrtac, papuce, peskir..ono standardno, cetkica, kremica, maramice, papir,byvacin u spreju,uloske..
    Za dijete necu nositi nista, spremicu samo korpicu, tj. u nju staviti sta ce obuci, pa ce to donjeti kad izadjem. To bi bilo to uglavnom. Valjda necu ofuliti nigdje :/
    Jos uvijek nisam uspjela nikakav dogovor s ljekarom nekim napraviti, ganjali smo jednog na Opstoj, medjutim nakon sto je rekao da ce se javiti da se nadjemo, nije nazvao, tako da smo odustali, nepouzdano mi izgleda. Iduce sedmice idem na Kosevo, tamo bi se trebala naci s jednom doktoricom, pa vidjecemo.
    Ovih dana uglavnom razmisljam o tome kakve su im standardne procedure pri porodjaju da li induciraju porodjaj bez pitanja ili puste da ide svojim tokom. Oko te epiziotomije razmisljam dosta, vidim da je to skoro 99% neizbjezno, a i ako se ne prihvati, dolazi do prirodnog pucanja, tako da ne znam, da li im pustiti da sami odlucuju ili sta..

  47. #47

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    Ma kad god dosla dobro dosla (naknada). U Skerlicevoj su me ubijedili da za doznake ne brinem i da to sad mnogo dobro funguje. Ne znam stvarno kakva je situacija sa drugim ambulantama.
    Ja sam pripremila torbu, ali sadrzaj je upitan Ma tjesim se da u 24 sata mogu sve izdrzat.
    Ja sljedece sedmice idem na Kosevo na pregled. Ne znam koji doktor ce se potrefit, jer ja sam se dogovorila sa babicom.
    A induciranje je kod nas dosta ustaljeno, cak i vise u Opcoj bolnici nego na Kosevu. Mojoj prijateljici poceli trudovi prekjuce, ona otisla na Kosevo, doktor je pregled'o i rek'o da ide kuci jer jos nije dobro otvorena. Jucer je opet isla, drugi doktor je pregledao i isto posl'o kuci. I rekao da je panicarka.
    A epi je posebna prica. Znam mozda 1 sretnicu na 1000 zena koja nije recnuta. Medjutim, ova sestra sto nam vodi vjezbe kaze da sve mozemo zamoliti (niposto zahtijevati). Svi (i sestre i doktori) radije ce saslusati zenu koja se ne dere i ne vristi, uvjezbano dise, nego onu koja se dere. Ova na vjezbama kaze: "I oni su ljudi, njima je to ko zna koji porod po redu, i oni vole lijepu rijec." Pa ti vidi!

    Javi kako je prosao pregled. Pretpostavljam da je to doktorica L.

  48. #48
    Njojza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,709

    Početno

    nemojte zaboraviti ponijeti pelene u bolnicu!
    zahtjevaju da se donesu pelene, maramice, krema...sve sto treba za presvuci bebu

    znam da je to :shock: ali tako je
    naknada dodje nakon 2 mjeseca.

    ako jos nesto treba pitajte :namig

  49. #49

    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    75

    Početno

    mamaNjojza, to znaci da moram odmah u ovu torbu za rodiliste staviti i pelene i ostalo? :?
    Znaci:
    Pampers
    Vlazne maramice
    Tetra pelene
    Svedske pelene
    Krema (koja?)
    Bodic
    sta jos?

    Sta sve treba za naknadu? Ja sam na opcini Centar. Znaci da MM treba da ode do opcine? Koji mu papiri trebaju?

  50. #50

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    144

    Početno re:

    Za papire ti ja otprilike znam sta treba,jer ja sam dizala Zahtjev za naknadu u opcini Novi Grad, a mislim da je to sada svugdje isto.

    Treba ti uz zahtjev (koji podignes u opcini -salter sala):

    1. Ovjerena kopija tvoje licne karte
    2. Ovjerena kopija potvrde o mjestu prebivalista
    3. Izvod iz maticne knjige rodjenih za dijete
    4. Potvrda iz tvoje firme, da si uposlenik, od kada i kolika ti je prosjecna placa.
    5. Potvrda iz PIO/MIO o izmirenim doprinosima i obavezama firme
    6. Potvrda iz mjesne zajednice ili kucna lista
    7. Jos neka potvrda iz MUP-a ukoliko si nastanjena tj. prijavljena u KS manje od godinu dana.
    8. i da doznaka od ljekara o otvorenom bolovanju

    mislim da je to to otprilike sto traze

    a za bebu u bolnici, ma necu nositi puno, ja cu ponjeti 2 benkice, 2 donja dijela, kapicu, par tetra pelena, pampers i malu kremicu. Vlazne maramice svakako nosim sa sobom. Vala ne vidim da ce mu vise trebati za tako kratko vrijeme.

Stranica 1 od 4 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •