Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Sarajevo

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno Sarajevo

    Znam da vas i iz Sa puno cita ovaj forum, pa s obzirom da cu ja roditi tamo iako sam iz Zagreba (pa zato ne znam puno o tome), bilo bi mi drago da napisete iskustva iz bolnica, koje su to bolnice, gdje se nalaze, kakvi su uvjeti, doktori itd.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    42

    Početno

    Yuna,

    mogu ti samo reci da su za sada najbolji uslovi u Opcoj bolnici Abdulah Nakas. www.obs.ba
    U Sarajevu imamo samo dvije bolnice, Opca i Klinicki centar Kosevo www.kcus.net

  3. #3
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Ne znam da li smijem reklamirati ili samo napomenuti...imaš forum bebano u BiH tamo bi možda mogla dobiti veću pomoć što se toga tiče, jer tamo imaju iskustvo veće...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    hvala

  5. #5
    Bucika

    Početno

    Bolnica Abdulah Nakas definitivno.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    Dižem ovu temu, ako koga bude interesovalo.

    Prvo dijete sam rodila u bolnici "Abdulah Nakaš" (bivša Vojna), nisam bila uopšte zadovoljna.

    Drugo dijete sam rodila na GAK-u i jako sam zadovoljna tretmanom i odnosom osoblja prema meni.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    132

    Početno

    modesti je napisala:
    Prvo dijete sam rodila u bolnici "Abdulah Nakaš" (bivša Vojna), nisam bila uopšte zadovoljna.

    Drugo dijete sam rodila na GAK-u i jako sam zadovoljna tretmanom i odnosom osoblja prema meni.


    Ne mogu da vjerujem da je i to neko doživio! Ja sam rodila na carski na GAK-u i jedino sam sekcijom bila zadovoljna (što je i najvažnije). Odlučila sam se za GAK jer sam čula sa više strana da je osoblje stručnije. Što se tiče njihovog odnosa prema meni, to je bilo kako ko. A kad su u pitanju ostali uslovi - katastrofa!

  8. #8
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Zbog budućih majki koje ovo možda čitaju, a iz Sa su, htjela bih iznjeti neke činjenice koje bi mogle pomoći u odluci o rodilištu, mada je izbor zaista skroman. O rodilištu u OB "Dr. Abdulah Nakaš" znam preko jetrve koja je tamo rodila oba svoja djeteta i od još nekih žena koje su tamo rodile, a bliske su mi. Na GAK-u sam ja rodila carskim rezom.
    Ono što se meni čini kao nešto što čini značajnu razliku između ova dva rodilišta je odjeljenje neonatologije na GAK-u. Kad je sve u redu sa mamom i bebom, obično kući izlaze nakon 24 sata. Ako postoje problemi sa bebom, u OB "Dr. A N" pedijatar radi samo redovno radno vrijeme, nema dežurstva i sve komplikacije (bolesna ili prerano rođena djeca) se šalju na Pedijatrijsku kliniku. Tamo kako sam shvatila mame nemaju mogućnost stalnog boravka sa bebama, već ih posječuju (ne znam kojiko traju te posjete). Na GAK-u, bebe sa komplikacijama su na neonatološlom odjelu, dok majka leži na odjelu sa rodiljama (ista zgrada), tamo postoji stalna pedijatrijska dežura i pedijatar bebe pregleda 2 puta dnevno. Kad sam ja došla na odjel rodilja, u sobi sam zatekla mladu mamu koja je tu bila već 18. dan, dok je njen mali dečko, rođen prerano bio u inkubatoru. Ona je izdajala svoje mlijeko i nosila mu na svako hranjenje. Jedna mlada majka (meni bliska) se nedavno porodila (u 8 mjesecu) u OB i bila otpuštena poslije 48 sati, a beba je prebačena na Pedijatrijsku kl. i roditelji sad idu svakodnevno u posjete dok beba ne bude mogla kući. Sve se to predevera, ali mislim da je nešto ugodnije i za mamu i za bebu kad mogu biti konstantno zajedno.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    132

    Početno

    Tako je, i ja sam čula da se sve komplikacije rješavaju na GAK-u. U suštini, ja bih opet izabrala GAK samo zbog veće sigurnosti (iako se nikad ne zna...), al' da mi je bilo fino - nije vala! Ipak, kako reče Strobery Shortcake, sve se predevera.

  10. #10
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Ovaj post sam napisala za slučaj da prije poroda postoje neke indikacije da će bebi trebati medicinska briga nakon poroda, ili porod krene prije vremena. Kad je sve načelno OK, onda je izbor relativno težak. Smještaj je bolji u OB, nije velika gužva, osoblje je stručno, nude epiduralnu i prisustvo 3. osobe. GAK takođe radi epiduralnu (ne zagovaram je ), nisam sigurna za prisustvo 3. osobe (ne znam zašto je taj neko sa porodiljom 3. osoba :? , ali to se tako zove). Meni je carski bio sasvim u redu, i smještaj je bio u redu, sve je prošlo na najbolji način, ali zahvaljujući najviše dragom Bogu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    40

    Početno

    Ja sam rodila na carski u OB i zadovoljna sam, u GAK-u nisam cisto radi komfora (u OB sobe se ciste svaki dan)
    Mada, mislim da je u sustini svejedno (sto se tice uslova u bolnici),ide se tamo gdje znas za nekog doktora, a najbitnije je da beba bude dobro, mame mogu sve izdrzati

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    15

    Početno

    Da se nadovežem...

    GAK je zaista bolji po pitanju zbrinjavanja novorođenčadi koja su se prerano rodila ili imaju nekih zdravstvenih problema (i ja znam samo po priči).
    Kažete da je OB bolja po pitanju komoditeta. Ma, meni je taj boravak na prvom porodu bio gori i po tom pitanju jer sam ganjala žohare po sobi u trudovima A na GAK-u su stalno čistili podove, ja sam 2 puta tražila da mi promijene posteljinu i to su odmah i uradili. U OB sam ležala 24 sata u onoj posteljini koju sam i zatekla. U oba navrata me je sestrica vodila na tuširanje (drugi put sam otišla sama jer nisam mogla čekati na red ).

    E sada, drugo sam dijete rodila na GAK-u vrlo brzo nakon onih skandala, u maju 2007., ne znam sjećate li se? Moguće da su zato svi bili bolji, ne znam. Ali da opet trebam rađati, opet bih na GAK.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    132

    Početno

    Bila sam 4 dana na GAK-u. Podovi su mi bili nebitni, meni je bilo grozno to što sam nekoliko puta, nakon što primim infuziju, a sestra ne dođe da je skine, sa stalkom od infuzije u ruci, onako jedva, dovukla se do sestrinskih odaja gdje ispijaju kafe i kulturno tražila da me "oslobode". A njima k'o da je to najnormalnije...Ili kada sam molila jednu sestru da presvuče moju curicu jer je toliko plakala (do tad' stvarno nije), a ja kroz sve one silne povoje osjetila da se "momački ukakila", a sestra kaže kako joj smjena završava za 2 minute i da pričekam narednu smjenu. Ja opet kulturna, kažem dobro, a druga smjena došla i ode piti kafu. Žao mi bebice, odmotam je ja, ono došlo do peta, ja veze nemam kako ću pelenu staviti. Može bit' da sam je i naopako zalijepila. Zamotam je onda u one tetra pelene tako dobro da je izvukla ručice ( ih mama!). Dijete se smirilo, papalo i zaspalo. Još se ja kasnije izvinjavam jednoj sestri što sam to uradila. E, jesam blesava bila! Onda jednom zamolim da mi očiste i previju ranu od carskog jer me nešto peklo, a oni kažu da pričekam jer nemaju zavojnog materijala. Ja kažem kako imam kod sebe sterilne gaze, ali ne, mora biti njihova! Čekala sam cijeli dan...i dočekala. Ma, šta da kažem, super mi je bilo, ali zato sad sve znam za drugi put...akoBogda!

  14. #14
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    naše klinike ne bi nikad mogle dobiti ISO standard za kvalitetu, svaka žena ima drugu priču
    Ja bila 5 dana, čistilo se svaki dan, kad sam ih zamolila da mi presvuku "uneređenu" princezu, presvukli bez problema, beba bila dugačka pa su joj stalno nogice ispadale van, sestra kod presvlačenja, na moju molbu dodala još jednu tetru da je zamota, i sve ukupno, odnos super krektan. Nisu bile sve ljubazne, ali ni jedna nije bila neljubazna, osim jedne na intenzivnoj koja je samo šutila i sve radila smrknuto, ali sam i nju na kraju dobila dobrim raspoloženjem (taman me maznuli hormoni, kokodakala sam ko kokoš), pa mi je pomagla, opet smrknuto i bez riječi

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    132

    Početno

    Jao mene, ja čitam naše KLINKE, umjesto naše KLINIKE, pa kontam šta ti bi Strobery Shortcake! Nisam se naspavala.

  16. #16
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    ja sam se naspavala, a napisala sam krektan umjesto korektan!

  17. #17
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Znam da nas ima dosta iz Sarajeva, pa me zanima ima li neko svjezijih iskustava sa Opcom bolnicom (odnedavno cujem imaju stolcic i kadu) i renoviranim porodilistom Jezero? Nadam se da su nove prostorije donijele i nove, bolje odnose prema rodiljama...

  18. #18
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Alef, srdačno preporučujem BH roditeljske forume kao izvor zaista svježih informacija.
    Ja iskreno još uvijek smatram OB najboljom opcijom za žene koje "imaju zahtjeve" prema prirodnom porodu, i u opće imaju neke "zahtjeve", tipa da im se djeca, ako nisu sa njima donose na podoj, da se ne dohranjuju. Čini mi se da oni još uvijek prednjače u poštovanju rodiljinih stavova, bez obzira na "zaleđe".

  19. #19
    MMK avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    498

    Početno

    Ne znam kada se trebaš poroditi, ali za tebe i sve ostale evo moje iskustvo.

    S obzirom da je sve do poroda bilo ok. odlučila sam se za OB.
    E sad zavisi šta je kome bitno, ali ja sam skoro u potpunosti zadovoljna tretmanom, da sam imala hrabrosti da odbijem drip, bila bih skroz zadovoljna.
    - 2 žene u sobi sa kupatilom ( čisto)
    - suprug prisustvovao porodu,
    - odmah po pregledu bebe, stavili mi je na grudi, da malo doji, a zatim dodali suprugu.
    - 2h nakon poroda sestra došla, pomogla da se istuširam i obučem,
    - zatim donijeli bebu, pokazali dojenje.
    - par sati poslije navratila dr.da pita kako smo,
    - beba svo vrijeme sa mnom, upitaju kasno uveče da li želiš da je odnesu da malo odspavaš.
    Divili se mojim mliječnim grudima( pošto imam neke skromne jedinice, koje ni u T nisu previše narasle, prijalo mi je)

  20. #20
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Da dodam jednu negativnost u slučaju OB, da sve bude korektno: porode kod kojih se očekuju problemi sa bebom, te prerane porode u OB-u odbijaju primiti i upućuju porodilje na Jezero, jer nemaju realnih uslova za brigu o bebama sa zdravstvenim problemima. Procedura kod slučajeva kad se nakon poroda ustanove problemi sa zdravljem bebe je slična, beba se otprema na pedijatrijsku kliniku dok majka na oporavku ostaje u OB.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •