Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Servis za pomoć novim mamama

  1. #1
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno Servis za pomoć novim mamama

    Ne znam jesam to baš najljepše formulirala, ali već neko vrijeme mi se mislima vrti ideja o tome da otvorim servis (ako netko ima bolju riječ nek javi ) za pomoć mamama nakon poroda. Ideju sam dobila nakon što sam i sama nakon dva poroda (carskim) bila u situaciji da nakon par dana ustanem i uz 24-satnu brigu o bebi, obavljam i sve druge poslove po kući (znate i same - kuhanje, pranje veša, peglanje, čišćenje...). Bilo bi mi puno lakše da sam imala nekoga tko bi to radio umjesto mene. Taj servis bi uključivao prvenstveno pomoć u svim kućanskim poslovima, eventualan odlazak do trgovine, izlazak u šetnju sa starijim djetetom, ma zapravo sve ono u čemu mama treba pomoć u tim prvim danima poslije poroda. Osobe koji bi pomagale trebale bi biti vrijedne, ljubazne, vedre i smirene. E sad, meni je ideja ok, ali nisam sigurna:

    - je li takvo što uopće potrebno mamama?
    - mogu li si mame u našoj zemlji priuštiti takvu pomoć (mislim financijski,s obzirom na krizu)?
    - biste li vi same voljele imati takvu pomoć?

    Što mislite o ideji?

  2. #2
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    - je
    - ne mogu
    - bih

  3. #3
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Smatram da je ideja odlična, potrebna i korisna, ali ne znam koliko ljudi bi moglo to platiti.

  4. #4
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Dodatak: trebale bi postojati neke kombinacije, npr. trebam nekoga ovaj tjedan 3 dana u tjednu po sat vremena, pa si platiš samo ta 3 sata.
    Nekako bi to sve moralo biti prilično fleksibilno, ili čak funkcionirati kao "hitni" poziv. Ono, danas mi je užasno težak dan i zovem pomoč da dođe za sat vremena na 3 sata,...
    A da bi to tako funkcioniralo, to bi trebala biti mreža ljudi, nije dovoljna jedna osoba.

  5. #5
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Mislim da smo već o tome pričale na forumu, a bila je i neka opcija o međusobnom pomaganju mama koje blizu stanuju i imaju potrebu i želju sudjelovati, nikad nije zaživjelo...
    Mislim da za naše prilike, a s obzirom i na trenutno opće loše ekonomsko stanje u državi, te na uvijek mizerna primanja na porodiljnom ta opcija s plaćanjem nebi hodala... na žalost... A one koje si mogu platiti, te su već zbrinute.

  6. #6
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    To bi funkcioniralo ili na volonterskoj bazi ili financirano od strane države (npr. da ti se može odobriti pomoč u kući - kao patronažna sestra), ili ako bi se plaćalo trebalo bi biti zaposleno puno ljudi, jer su potrebe različite.
    Obično si ne možemo priuštiti svakodnevni aranžman, ali nekoliko sati tjedno bi dobro došlo.

  7. #7
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Kod nas (belgija) takav servis postoji i financiran je od zdravstvenog fonda (ne u 100% iznosu, nešto moraš participirati).
    To je enormna pomoć u tim kaotičim trenutcima, posebno ako nemaš nikog svog u blizini da ti može „skoknuti” pomoći.

    A da li bi tako nešto funkcioniralo u hr, to ne znam.

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    - i ja mislim da je to potrebno (jer mnogi ljudi nemaju obitelj i prijatelje pri ruci)
    - ako cijena ne bi bila pretjerana, vjerojatno bi se više ljudi odlučilo na tako nešto
    - da je tako nešto postojalo, ja bih se sigurno odlučila na to (zapravo imala sam plaćenu pomoć godinama, u određenom opsegu)

    Možda bi se moglo ponuditi pomoć u stilu "paketa":

    - start
    - premium
    - exclusive

    (sad se već zafrkavam, ali nije to jako bedasto)
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 06.02.2014. at 09:17

  9. #9
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    - i ja mislim da je to potrebno (jer mnogi ljudi nemaju obitelj i prijatelje pri ruci)
    - ako cijena ne bi bila pretjerana, vjerojatno bi se više ljudi odlučilo na tako nešto
    - da je tako nešto postojalo, ja bih se sigurno odlučila na to (zapravo imala sam plaćenu pomoć godinama, u određenom opsegu)

    Možda bi se moglo ponuditi pomoć u stilu "paketa":

    - start
    - premium
    - exclusive

    (sad se već zafrkavam, ali nije to jako bedasto)
    X!

  10. #10
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Voljela bi da bude tako da bude dostupno svim mamama, ne samo elitnim, dapače! Zamišljam to kao servis koji će donositi pomoć i podršku mamama u to vrijeme, ali će istovremeno biti za djelatnice nešto više kao poziv, ne toliko posao. Voljela bi pošteno platiti i radnici, a opet da korisnicima ne bude preskupo, dapače da bude dostupno svima. Ne znam koliko je izvedivo zaposliti barem 2 osobe za početak (ja sama ne bi zasad mogla jer mi nema tko čuvati malene).
    Da, i ja sam mislila tako, ne mora to biti cjelodnevni angažman, ako nekome treba pomoć na sat vremena, na sat.

  11. #11
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A koje usluge bi nudila?
    Pomoć oko kućanskih poslova ili oko bebe? Za potonje treba imati neki papir, rekla bih...

  12. #12
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja trenutno tražim bebisitericu, tetu igralicu ili nekog sličnog, tko bi mi uskočio recimo 2 x 2,3 sata tjedno. Jako sam se iznenadila da su mlade cure spremne to raditi za 25 kn po satu. Ja sam mislila da je to barem 40 kn. Dakle, recimo za 100 kn možeš dobiti 4 sata pomoći, što nije za baciti kad nema nikog drugog. I znam da to mnogima nije financijski dostupno, ali ima dosta onih kojima i je, i tih 100 kn ih ne bi "spasilo", a tih 2x2h bi.

    Kolika bi bila tvoja financijska računica?
    Meni se kao prednost takvog servisa čini što bih recimo imala neku sigurnost, jer je netko te osobe već "provjerio". I pretpostavljam da bih mogla računati, da kad meni treba, netko dolazi. Sa bejbisitericama nemate tu sigurnost, jer tih mojih 100-150 kn tjedno nije dosta, pa ima i druge takve obitelji kojima uskače po potrebi, onda morate biti spremni na obostranu fleksibilnost, pretpostavljam da mi se nitko neće obvezati za 100 kn tjedno. A u servisu bi mogla recimo imati tjedni raspored koji se popunjava par dana unaprijed.

    Bilo bi naravno super kad bi se nudio takav nekakav javni servis, no što pričati o tome kad ni mnoge druge javne usluge nisu kakve bi trebale biti. Ali mene su zapravo uvijek čudili volonteri . Ima toliko priča o volontiranju sa starim, bolesnim, nemoćnim ljudima, djecom s posebnim potrebama, u raznim udrugama i organizacijama... ali nikad nisam čula da netko volontira kod mame i bebe .

  13. #13
    klaudija avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    1,294

    Početno

    Potpisujem peterlin, a i voljela bih raditi takav posao.. ono, na standbyju sam, kad nekome zatreba pomoć, uskočim.. novci ne padaju s neba, svaka kuna dobro dođe..
    srećom, takve usluge ne moram plačat, jer imam brata i sestru da uskoče, ali da nemam takva pomoć bi sigurno dobro došla..

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    664

    Početno

    Paaa...tetu cistilicu si ljudi relativno lako mogu angazirati. Mislim da bi pozeljna bila kvalifikacija mjesavina izmedju patronazne i cistilice...sudeci po problematikama friskih mama. A za period nakon sto su se beba i mama vec uhodale, babysitterica i cistilica u jednom....hm....koliko se onda treba imati personala "na poziv" ( jer malo je teze naci osobe koje sve to zele/ mogu raditi)? Frisko penzionirane medicinske sestre? Mislim da bi se moglo probati...nije bas da se za pocetak treba imati veliki kapital. Ovdje u Austriji ima nanny service (kakv bi bubilo bubich zeljela) al ne znam nista o tome, Osim da nisu priustivi za svaki dzep. E da, ima i nesto kao baka i deda na posudbu. I oni su skupi. Mozda bi bilo zgodno da svatko napise sta mu je trebalo od rodjenja djeteta nadalje, pa da po tome "skrojis" profil jedne idealne djelatnice tog servisa?
    Ja sam nakon rodjenja trebala ...hm....mislim da bi mi bilo dovoljno da sam nazvala negdje i da mi ljubazna teta s druge strane zice pocisti malo kaos u glavi. Ili da sam prije rodjenja njuskala po forumu kao sada
    Divno bi bilo da mi neko skuha i pocisti za male novce.
    Kad je Lorena imala 8 mj. uzela sam ...eh, kak se to zove u CRO...to je ovo sto je nedavno uvedeno....zena koja preko dana cuva kod sebe doma do max. 6 djece. Tagesmutter ovdje. Trebalo mi je relativno malo, samo da odem 2 ili 3x tjedno na fax. Dakle: psiholoska pomoc ili forum, cistilica/ kuharica i cuvalica na nekoliko sati.

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,276

    Početno

    Citiraj V&NMama prvotno napisa Vidi poruku
    Voljela bi da bude tako da bude dostupno svim mamama, ne samo elitnim, dapače! Zamišljam to kao servis koji će donositi pomoć i podršku mamama u to vrijeme, ali će istovremeno biti za djelatnice nešto više kao poziv, ne toliko posao. Voljela bi pošteno platiti i radnici, a opet da korisnicima ne bude preskupo, dapače da bude dostupno svima. Ne znam koliko je izvedivo zaposliti barem 2 osobe za početak (ja sama ne bi zasad mogla jer mi nema tko čuvati malene).
    Da, i ja sam mislila tako, ne mora to biti cjelodnevni angažman, ako nekome treba pomoć na sat vremena, na sat.
    Čuj, trebalo bi razmisliti kako će ti izgledati ponuda... Ja bih to podijelila po kategorijama (ovisno o opsegu posla) ali trebat će to doooobro organizirati, da se lakše možeš pripasati zahtjevima.

    Naime, ne izgleda isto usluga za obitelj koja je u sastavu tata+mama+beba ili za obitelj s većim brojem djece i kućnim ljubimcem... Nije isto čistiti moj stan od 60m2 koji je prilagođen brzom održavanju ili kućerinu od 200m2 sa više kupaonica, puno prozora i okućnicom.

    Daklem - treba se bazirati na poslove po satu u kući (pranje, čišćenje, kuhanje po potrebi, pospremanje, peglanje) i poslove po satu izvan kuće (odlazak u trgovinu, na tržnicu, plaćanje računa... )

    Paketi usluga:
    - start paket je recimo 6 sati tjedno (3x2 ili 2x3 sata) i košta najmanje
    - normal paket je 10 sati tjedno (5x2 sata, vikend slobodan) i ima neku srednju cijenu
    - premium paket je 5x4 sata (vikend slobodan)

    i tako dalje...

    Opasnosti ovakvog načina rada: Kad ti netko stekne povjerenje u jednu osobu, otpilit će tebe kao organizatora/agenciju i dogovoriti s tom osobom direktno, pa ti se može dogoditi da imaš veliku fluktuaciju ljudi. Dalje, kako provjeriti osobe koje ćeš zaposliti?

    Kako god bilo, ideja je odlična, ali ne znam kako bi se mogla isplativo realizirati u današnje vrijeme kad te država guli gdje god stigne...

    Sretno!

  16. #16
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Netko tko bi otišao po dnevni špeceraj, skuhao ručak za danas i sutra i malo počistio, to bih definitivno platila. Vjerojatno bih tražila da mi dolazi uvijek ista osoba, da ne moram svaki put ispočetka objašnjavati što počistiti, kupiti skuhati i kako, gdje su lonci i tako to. A i ugodnije je imati jednu osobu, a ne svaki put nekog novog stranca u kući.
    Svaki drugi dan po 2-3 sata (pon-sri-pet). Ode u nabavku, stavi 2 ručka da se kuhaju, počisti malo po stanu (možda malo i popegla) i ode. Ja mogu isključiti ručak kad je gotov.
    Tako ću ja sigurno, ako opet jednom rodim.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •