Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: ne dojiti ako dojilja ima svinjsku gripu

  1. #1
    llella avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,142

    Početno ne dojiti ako dojilja ima svinjsku gripu

    rekao je neki splitski doktor danas na RTL dnevniku, te da je nakon poroda potrebno obavezno razdvojiti zaraženu majku i dijete , kako ona ne bi kapljičnim i dišnim putem prenjela gripu na bebu.
    ne znam kako se točno zove doktor, nisam zapamtila.
    eto toliko o educiranosti doktora o dojenju i velikoj zaštitnoj ulozi upravo kod ovakvih bolesti.

  2. #2
    sandra-zvrk avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Jastrebarsko
    Postovi
    887

    Početno

    Puno proučavam o ovoj temi i svaki dan provjerim na ovoj stranici: http://www.svinjskagripa.com/index.p...=15&Itemid=115
    Mislim da se ne treba paničariti već trijezno poduzimati sve da do oboljenja ne dođe, a ako i dođe nemam namjeru restat dojit baš zato jer je poznato da preko majčinog mlijeka beba dobije antitijela protiv bolesti. Osim toga i vitamin d3 je dobar u prevenciji.
    A o doktorima neću ni govoriti. ni o inim spodobama koje se slikaju na tv-u sa "pametnim"izjavama!!!
    Idemo svi u saunu :/

  3. #3
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    majka sa simptomima već proizvodi antitijela (visoka temperatura je znak da se ijelo bori) a do prvih simptoma je beba već bila izložena virusu

  4. #4
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    dojenjem majka predaje svoja antitijela bebi u pripomoć

    znam po sebi i svojoj maloj: kad bih se ja prva razboljela (zakurila, slabost, umor ...) mala bi prošla skoro neprimjetno, samo sa temperaturom bez slabosti

    kad bi ona prva se razboljela , ... onda bi ona zakurila, slabost , bezvoljnost, umor...

    u prvoj verziji bi ona primala moja antitijela prije nego bi se ona razboljela, pa joj je tijelo bilo pričuvanom mojim antitijelim dok ne bi razvila vlastita

  5. #5
    mamma2 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    287

    Početno

    ja sam sa prethodnom bebom dok sam dojila dobila gripu. tad je to bila obična gripa..ali mališi ništa
    a ovo je isto samo vrsta gripe
    tako da dr nažalost ali pojma nema

  6. #6
    grom avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    602

    Početno

    Dr Newman o dojenju i H1N1:NBCI statement on breastfeeding and H1N1

  7. #7
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Evo sve tu pise:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=240&Show=2791
    Dojenje i virus H1N1


    Zdravstvene organizacije objavile su upute o dojenju i virusu H1N1. Savjetuje se nastavak dojenja i po potrebi povećanje učestalosti podoja. Majčino mlijeko višestruko štiti djecu od virusa. Iako se dojenčad može zaraziti virusnom infekcijom, jedinstvena zaštita koju dojenčetu nudi majčino mlijeko može prevenirati infekciju ili ublažiti simptome kod većine djece.

    Majčino mlijeko nije izvor zaraze dojenčadi virusnom infekcijom. Dojilje treba poticati da nastave s dojenjem, čak i ako se zaraze virusom H1N1 ili ako se posumnja da su zaražene tim virusom. Majke koje su zaražene tim virusom mogu nositi masku na ustima i nosu tijekom podoja, ili mogu izdojiti mlijeko koje će potom nezaražena osoba dati djetetu.

    Majke koje kombiniraju dojenje s dohranjivanjem mliječnom formulom treba poticati da povećaju količinu majčina mlijeka koje dijete dobija.

    Dojenje je značajna komponenta zaštite djece od virusa H1N1.

    Virus se ne prenosi majčinim mlijekom, a nastavak dojenja najbolja je zaštita za dijete. Majčino mlijeko sadrži antitijela koja štite od virusa i bakterija kojima je majka izložena. Ukoliko majka i/ili dijete obole od virusa H1N1, dojenje se može nastaviti. Majčino mlijeko dojenčetu pruža i pasivnu (nespecifičnu) i aktivnu (specifična antitijela) imunizaciju.

    Obratite pažnju na sljedeće:

    • Prilikom kihanja ili kašljanja pokrijte usta maramicom, te potom bacite maramicu i operite ruke. Ne preporučuje se prekrivanje ustiju rukom ili laktom prilikom kihanja obzirom na položaj djeteta dok sisa (lice je blizu nadlaktice).

    • Pokušajte izbjeći kihati ili kašljati prema djetetu, naročito ako vam je potvrđena zaraza virusom H1N1. Možete razmotriti nošenje maske tijekom podoja (dokazano je da maska smanjuje širenje zaraze od već zaražene osobe, ali ne i da štiti zdrave osobe od zaraze).

    • Ako ste previše bolesni da biste se brinuli o djetetu ili ga dojili, možete mlijeko izdajati kako bi netko drugi nahranio dijete. Pritom treba paziti da se ne kontaminiraju dijelovi izdajalice, a naročito ne dijelovi koji dolaze u kontakt s mlijekom. Temeljito operite ruke prije izdajanja.

    • Antivirusna terapija sigurna je za korištenje tijekom trudnoće i dojenja.

    Ne zaboravite, majčino mlijeko sadrži antitijela i druge zaštitne elemente koji pomažu u sprečavanju zaraza kod dojenčadi i djece. Dojenje je značajna komponenta zaštite djece od virusa H1N1.



    Prilagodila: OzanaJ

    Izvor: LLLC.ca

    Objavljeno: 10.11.2009.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •