Pokazuje rezultate 1 do 5 od 5

Tema: Dojenje i osteoporoza?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno Dojenje i osteoporoza?

    Jucer mi je frendica koja je ginekolog rekla da dojenje iznad 6 mj. povecava rizik od osteoporoze. (?!?) Nisam bas sasvim pratila, ali kao da se potrose rezerve (necega, zaboravila sam cega), pa buduci da nema ovulacije jajnici ne proizvode estrogen sto na kraju povecava sansu od osteoporoze.
    Ok, nisam sve prenjela bas tocno i jako sam skratila. Ne zvuci mi bas skroz vjerojatno, a opet ima neke logike. Znam da ima zena koje doje i imaju i mengu i ovulaciju (pa ova prica o jajnicima za njih ocito ne vrijedi), ali ja jos nemam ni mengu niti ovulacije, pa me zanima stvrano stanje stvari (ili bar jos informacija).
    Molim nekog tko zna vise o tome da napise postoje li neka istrazivanja o povezanosti duzine dojenja i osteoporoze. Prije svega bih voljela cuti sto kazu savjetnice za dojenje i forumasi medicinske sruke.

  2. #2
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    to sa estrogenom je tocno (amenoreja, dojenje blabla) i do nedavno su zbog tog dojenje krivili za osteoporozu, ali novija istrazivanja dokazuju da se nakon prestanka dojenja gustoca kostiju vraca na prijasnju razinu

    http://www.springerlink.com/(2eg5bpb5j2322y551ow2vs45)/app/home/contribution.asp?referrer=parent&backto=issue,8,14 ;journal,134,167;linkingpublicationresults,1:10282 8,1&displayreferrers=true#referrers

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    novija istrazivanja dokazuju da se nakon prestanka dojenja gustoca kostiju vraca na prijasnju razinu
    Ne mogu dohvatiti link, a zanima me piše li igdje u kojem periodu se gustoća kostiju može/treba vratiti na staru razinu?

  4. #4
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Ako je dojenje glavni krivac za osteoporozu, zašto je onda ta bolest puno rjeđa u zemljama trećeg svijeta gdje žene pola života provedu kao trudnice i dojilje? Očito zato što neki drugi faktori imaju puno veći utjecaj na njezin nastanak. Prije svega nezdrava zapadnjačka visokoproteinska prehrana i nedostatak kretanja.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Ako je dojenje glavni krivac za osteoporozu
    Ja to ne mislim, niti sam naletjela na linkovima na takvu tvrdnju, dapače, sasvim obratno

    Zanimalo me vrijeme u kojem kosti "vrate" gustoću.
    U međuvremenu sam našla da se vraća unutar godine dana od prestanka...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •