Stranica 3 od 4 PrviPrvi 1234 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 195

Tema: dohrana sa 4,5 mjeseca

  1. #101
    dorotea24 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,775

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    [
    Puno se drugih stvari nije znalo prije - pa su tako trudnice slali na rendgen da vide bebu pa vremenom uvidjeli da to bas nije najsretnije rjesenje

    .
    sorry na Off , ali što se to stvarno radilo? :shock:
    Nešto načuh, ne mogu naći tu informaciju u pisanom obliku no jedna mi doktorica rekla da su na nekom stručnom skupu u Zagrebu govorili o tome kako je dokazano da rendgen zapravo ne škodi plodu. Pih ja se šokirala :/

  2. #102
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    [
    Puno se drugih stvari nije znalo prije - pa su tako trudnice slali na rendgen da vide bebu pa vremenom uvidjeli da to bas nije najsretnije rjesenje

    .
    sorry na Off , ali što se to stvarno radilo? :shock:
    Ak se ne varam, dopustam mogucnost da sam u krivu Tad su svi bili happy kak se beba moze vidjeti, pa su gledali ko mi danas na uzv :/

  3. #103
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Puno se drugih stvari nije znalo prije - pa su tako trudnice slali na rendgen da vide bebu pa vremenom uvidjeli da to bas nije najsretnije rjesenje .
    sorry na Off , ali što se to stvarno radilo? :shock:
    Ak se ne varam, dopustam mogucnost da sam u krivu Tad su svi bili happy kak se beba moze vidjeti, pa su gledali ko mi danas na uzv :/
    Da, radilo se, to je bio jedan od "sigurnih znakova trudnoće" tj dokaz crno na bijelo da je žena trudna. Sad imamo UZV, i slino se radujemo pregledima na kojima vidimo bebe. Jedino, zanima me, šta li će se otkriti u budućnosti o štetnosti ultrazvuka... :/

  4. #104

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    45

    Početno

    Meni je ginić rekao da ima žena koje bi kod svakog pregleda tražile ultrazvuk,da je štetno.Sve u granicama normale.

  5. #105
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    moja cura ima 4 mjeseca, 65 cm i 5900.
    u zadnji jesec dana dobila je 420g.
    isključivo je dojena, sretna, vesela, živahna i zdrava. znam da je dobila malo, no ustrajem na dojenju do 6og mjeseca.

    no...
    kaže meni naš pedijatar (koji je inače izrazito prodojeći) da je u travnju bio na kongresu pedijatara gdje se govorilo o dojenju, dokle, koliko, kad dohrana, s čim počet ... i da su im podastrli nova istraživanja i pripadajuće rezultate po kojima dohrana može počet između 17 i 24 tjedna. kaže on da su njega učili i da on svojim mamama tupi dojit i samo dojit do 6mjeseci, a sad nove preporuke izgleda stižu. pa da mi to mora reć, a da ja odlučim šta ću. ja rekla da bi ja dojila, ali da ipak pitam s čim oni preporučuju počet dohranu. odgovorio da amerikanci zagovaraju žitarice, europa povrće i voće (mrkva, jabuka, špinat, blitva, banana, maslinovo ulje do 6-og mjeseca da kažu), te da pozitivno klimaju i na rižine pahuljice.
    sjetila sam se još - da su im na tom kongresu rekli da se pokazalo da alergija nije bilo ništa manje u dojene od nedojene djece; da Unsure sad više ne treba pazit ne davat gluten, može odma s 4mj te
    da sve spomenuto važi samo u žličicama, ne veće količine

    pa ti budi pametan.

    s obzirom na mjere moje bebe, bi li i vi ostale samo na dojenju?

  6. #106
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj vidra prvotno napisa
    moja cura ima 4 mjeseca, 65 cm i 5900.
    u zadnji jesec dana dobila je 420g.
    isključivo je dojena, sretna, vesela, živahna i zdrava. znam da je dobila malo, no ustrajem na dojenju do 6og mjeseca.
    ovo ti nije uopce malo! moje je toliko dobio u 2 mjeseca i dr. je rekao da jeu redu. nakon 3 mjeseca djeca dobivaju manje na tezini. a sa koliko se rodila?

    sto se tice preporuka za dohranu vidis da se to sve mijenja kako se mijenju istrazivanja. moj osobni stav je da ne treba zurit pa ja nacelno ne zurim iako mi je recimo bilo zao propustit friski spinat pa sam mu je dala sa 8 mjeseci umjesto kasnije jer mi je zao da ne proba kad vec imam mladu doma uzgojenu bez prskanja.

    ja bi ti preporucila da ipak iskljucivo dojis do 6. mjeseca.

  7. #107
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    i dojit ću

    rođena je s 3750g i 55cm.

  8. #108

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    45

    Početno

    Citiraj vidra prvotno napisa
    moja cura ima 4 mjeseca, 65 cm i 5900.
    u zadnji jesec dana dobila je 420g.
    isključivo je dojena, sretna, vesela, živahna i zdrava. znam da je dobila malo, no ustrajem na dojenju do 6og mjeseca.

    no...
    kaže meni naš pedijatar (koji je inače izrazito prodojeći) da je u travnju bio na kongresu pedijatara gdje se govorilo o dojenju, dokle, koliko, kad dohrana, s čim počet ... i da su im podastrli nova istraživanja i pripadajuće rezultate po kojima dohrana može počet između 17 i 24 tjedna. kaže on da su njega učili i da on svojim mamama tupi dojit i samo dojit do 6mjeseci, a sad nove preporuke izgleda stižu. pa da mi to mora reć, a da ja odlučim šta ću. ja rekla da bi ja dojila, ali da ipak pitam s čim oni preporučuju počet dohranu. odgovorio da amerikanci zagovaraju žitarice, europa povrće i voće (mrkva, jabuka, špinat, blitva, banana, maslinovo ulje do 6-og mjeseca da kažu), te da pozitivno klimaju i na rižine pahuljice.
    sjetila sam se još - da su im na tom kongresu rekli da se pokazalo da alergija nije bilo ništa manje u dojene od nedojene djece; da Unsure sad više ne treba pazit ne davat gluten, može odma s 4mj te
    da sve spomenuto važi samo u žličicama, ne veće količine

    pa ti budi pametan.

    s obzirom na mjere moje bebe, bi li i vi ostale samo na dojenju?
    Ja sam vam rekla.Ima majki koje nemogu i nežele dojiti a vidiš šta ti je rekao pedijatar,u njemačkoj je to normalno a nitko mi nije vjerovao i svi su se čudili a puno su napredniji nego mi.Svaka čast tko doji ali ja sam vam dokazivala da se može nadohranjivat.

  9. #109
    lukava puščica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    524

    Početno

    [quote="vještičica zanima me, šta li će se otkriti u budućnosti o štetnosti ultrazvuka... :/[/quote]

    zna se vec godinama da je stetan ali se mora sutjeti o tome.

    rekao mi to covjek koji je u penziji al je desetljecima u jugi bio na celu firme za uvoz i popravke uzv-a, radio po cijeloj evropi i isao na razl. med. kongrese u vezi s tim.
    i savjetovao mi: sto manje u trudnoci, to bolje.

  10. #110

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    Citiraj lukava puščica prvotno napisa
    zna se vec godinama da je stetan ali se mora sutjeti o tome.

    rekao mi to covjek koji je u penziji al je desetljecima u jugi bio na celu firme za uvoz i popravke uzv-a, radio po cijeloj evropi i isao na razl. med. kongrese u vezi s tim.
    i savjetovao mi: sto manje u trudnoci, to bolje.
    meni je to moja gin savjetovala

  11. #111
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj mslm prvotno napisa
    njemačkoj je to normalno a nitko mi nije vjerovao i svi su se čudili a puno su napredniji nego mi.
    Ma u čemu su oni to napredniji nego mi?
    Možda im država bolje funkcionira, ali to nema veze sa zdravom prehranom djece.
    Mrzim ovakve generalizacije...

  12. #112

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    45

    Početno

    Napredniji kao država i da ne nabrajam više jer gdje bi mi bio kraj...

  13. #113
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj mslm prvotno napisa
    Napredniji kao država i da ne nabrajam više jer gdje bi mi bio kraj...
    Na ovom podforumu raspravljamo o dohrani, a ne o "naprednosti" neke države. Hvala.

  14. #114
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj mslm prvotno napisa
    Napredniji kao država i da ne nabrajam više jer gdje bi mi bio kraj...
    da, zato i jesu jedna od najdebljih nacija

  15. #115
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    Citiraj mslm prvotno napisa
    Napredniji kao država i da ne nabrajam više jer gdje bi mi bio kraj...
    da, zato i jesu jedna od najdebljih nacija
    Tashunica, molim da pogledaš moj post iznad svoga!

  16. #116
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pa ja i pričam o dohrani.
    povezala sam ovo
    u njemačkoj je to normalno a nitko mi nije vjerovao i svi su se čudili a puno su napredniji nego mi.
    i ovo
    Napredniji kao država i da ne nabrajam više jer gdje bi mi bio kraj...
    sestrična, koja živi u njemačkoj, je prošle godine rodila zato znam kakvi se savjeti tamo dobivaju.
    marketing je kod nas mala beba, šta se kod njih radi.

  17. #117

    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    45

    Početno

    a što ste sve pametne..............

  18. #118
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj mslm prvotno napisa
    a što ste sve pametne..............
    Što bi ovo trebalo značiti? Ako više nemaš argumenata za raspravu suzdrži se od vrijeđanja.

  19. #119

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    da se i ja ukljucim.. imam bebu od 72cm, 4ipol mj i 9400..... gladan kao vuk....... nije dojeno dijete vec je bio iskljucivo na formuli... ped. nam je rekla na kontroli da obavezno samo jedan obrok zamijenim kasicom od jabuke i to do 5 zlicica najvise, posto je on jako veliko dijete i formula mu nije dovoljna.... zbog svih mogucih savjeta i svega sto sam citala, ne znam sta da sad napravim. Moje prijateljice koje imaju djecu staru od 3g navise su sve dohranu pocele s navrsena 4mj... a vidim da su se stvari promijenile...

  20. #120
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Kašica od jabuke ima manje kalorija od jednog obroka mlijeka.
    Tih pet kašičica sigurno mu neće pomoću da utaži glad.
    Fora o gladnoj bebi koja zbog gladi mora na dohranu ne pije vode.

  21. #121
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj noklica prvotno napisa
    da se i ja ukljucim.. imam bebu od 72cm, 4ipol mj i 9400..... gladan kao vuk....... nije dojeno dijete vec je bio iskljucivo na formuli... ped. nam je rekla na kontroli da obavezno samo jedan obrok zamijenim kasicom od jabuke i to do 5 zlicica najvise, posto je on jako veliko dijete i formula mu nije dovoljna.... zbog svih mogucih savjeta i svega sto sam citala, ne znam sta da sad napravim. Moje prijateljice koje imaju djecu staru od 3g navise su sve dohranu pocele s navrsena 4mj... a vidim da su se stvari promijenile...
    Pedijatrica bi trebala biti mjerodavna kod savjetovanja o prehrani djece koja su na AD mlijeku. Ovdje na forumu takve savjete ne dajemo.

  22. #122

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    to sto moje dijete nije dojeno nema apsolutno nikakve veze sa mojim pitanjem i smatram ovo diskriminacijom mene kao majke i mog djeteta jer nisu sve majke u mogucnosti dojiti svoju djecu, a o tome sam vec imala diskusiju. Kakvi su to odmah napadi i uleti.
    Sta samo majke koje doje djecu smiju pitati za savjet :shock:

  23. #123

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    uostalom nitko od nas nije mjerodavan za dijeliti pamet ali imamo svi neka iskustva pa ih ja zelim podijeliti sa drugim majkama.
    Ali ocito ne mogu jer nisam dojila svoje dijete pa je moje dijete na ovom forumu nebitno a ja kao majka ocito nisam "dobra majka".

  24. #124
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    noklice, rijec je o tome da o prehrani adaptiranim mlijekom trebaju savjetovati iskljucivo pedijatri. dakle, o ukidanju neke kolicine mlijeka ili zamjeni iste necim drugim, trebas se savjetovati s lijecnikom.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    gle, sve je to ok, ali stvar je nacina na koji se to objasni. Evo ti si mi marta objasnila to ljudski kulturno, a ovo kakav frida ima nastup, a vidla sam i po gornjim postovima da je ocito rijec o prenapuhanom nastupu.
    Ali nije mi jasno, a cula sam da se dohrana savjetuje tek od 6 mj i za bebe koje su na formuli da meni ped savjetuje vec dohranu.
    A to su mi savjetovali i u vinogradskoj gdje idemo na jednu drugu kontrolu, pa je ped rekla da je on prevelik samo za mlijecni obrok, a ima vec i dva zuba......... siroto moje bice, svi ga svrstavaju u vec stariju kategoriju iako je on jos samo beba.... a slusat ga kako stalno place od gladi, jednostavno sam vec sludena od svega.

  26. #126
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Noklica, noklica, kako si me krivo shvatila ... sve majke mogu pitati za savjet, razlika je samo u tome što mi nismo kompetente savjetovati o prehrani djece koja su na AD mlijeku, za to služe pedijatri.

    Iz pravila foruma:

    RAZGOVORI O PREHRANI ADAPTIRANIM MLIJEKOM

    Jedna od osnovnih aktivnosti Udruge je edukacija roditelja po pitanjima koja se tiču roditeljstva, uključujući i aspekt prehrane djece, posebice male djece. U skladu sa činjenicom da je najbolja prehrana novorođenčeta isključivo dojenje do šest mjeseci te nastavak dojenja nakon šest mjeseci uz primjerenu dohranu, cilj Udruge je poticati dojenje u Hrvatskoj, educirati roditelje o njegovoj važnosti te pružati podršku i savjete. Jedna od najuspješnijih i najkvalitetnijih aktivnosti koje RODA provodi u tom području je pružanje savjeta i podrške roditeljima male djece pute SOS telefona za pomoć u dojenju. Putem SOS telefona savjetnice koje su prošle edukaciju o dojenju i savjetovanju o dojenju kroz edukacijski program Udruge RODA odgovaraju na pitanja o dojenju te pružaju praktične i individualne savjete i moguća rješenja problema na koja su majka ili dijete naišli tijekom dojenja.


    Kod savjetovanja o prehrani dojenčeta RODA za najozbiljnije uzima u obzir činjenicu da, zbog mogućih opasnosti za dijete koje mogu proslijediti od krivog savjetovanja, ono treba biti pruženo od strane stručnih i educiranih osoba po tom pitanju. S tim u skladu edukaciju savjetnica za pomoć u dojenju Udruge RODA teži najvišim standardima kvalitete s ciljem pružanja najbolje moguće podrške uz eliminiranje rizika po zdravlje djeteta kao direktni rezultat podrške pružene roditeljima djeteta od strane savjetnica za pomoć u dojenju. S druge strane, prehrana djeteta adaptiranim mlijekom nije dio edukacije savjetnica za pomoć u dojenju, osim eventualno u kontekstu relaktacije pa je stoga čvrsti stav Udruge RODA da se svi savjeti i pitanja o načinu korištenja adaptiranog mlijeka trebaju uputiti isključivo zdravstvenim djelatnicima koji bi po ovom pitanju trebali imati zadovoljavajuće obrazovanje.


    Na osnovu toga na ovom forumu, čiji je host Udruga RODA, pružanje ili traženje savjeta ili informacija o prehrani djeteta o adaptiranom mlijeku nije dobrodošlo i biti će obeshrabrivano. Ukoliko trebate informacije u ovom području, molimo da ih ne tražite na ovom forumu već da se savjetujete s liječnikom vašeg djeteta. Razmjena iskustava o prehrani adaptiranim mlijekom također spada u ovo područje i nije dobrodošla na ovom forumu.


    Također, iako smo svjesni da roditelji djece hranjene adaptiranim mlijekom imaju legitimnu i realnu potrebu da o svojem iskustvu, nedoumicama ili problemima na koje nailaze u ovom području komuniciraju s drugim roditeljima, iz našeg iskustva diskusije na tu temu na ovom forumu imaju negativan efekt na trud i rezultate koje postiže RODA u području promicanja dojenja. Ovo je posebno slučaj kada se početak nadohrane može vratiti na dojenje jer tada dobronamjerni savjeti o adaptiranom mlijeku otežavaju povratak na dojenje ženama koje se nalaze u toj situaciji i te savjete čitaju.


    Udruga RODA ni na koji način ne osuđuje niti želi osuđivati roditelje zbog njihove odluke ili stjecaja okolnosti koji su doveli do toga da njihovo dijete nije dojeno. Također smo svjesni da je ovo vrlo emocionalno pitanje koje dira u srž svakog roditelja i želimo naglasiti da je naš stav da dojenje ne čini roditelja već ga njime čini sveokupni pristup roditeljstvu koji se razlikuje od roditelja do roditelja ali im je zajednički cilj poštivanje, uvažavanje i dobrobit djeteta. Majke koje ne doje svoju djecu nisu zbog toga loše majke, kao što nisu ni sve majke koje doje svoju djecu dobre majke.


    Dojenje pruža najbolji početak djetetu i iz toga proizlazi naš cilj promocije, podrške i edukaciji o dojenju. Kao što je naglašeno gore, prehrana malog djeteta, posebice novorođenčeta, pitanje je koje nosi sa sobom veliki rizik te se treba pratiti u skladu sa savjetima od strane educiranih osoba u tom području. Po pitanju prehrane adaptiranim mlijekom, u svrhu zaštite zdravlja djeteta, strogo preporučujemo da se obratite djetetovom liječniku te da, u svrhu poticanja dojenja, savjete, informacije i pitanja o korištenju adaptiranog mlijeka ne postavljate na ovom forumu.
    Žao mi je što se misliš da je tvoje dijete nebitno i što se osjećaš kao nemajka, to ovdje nitko nije rekao, a ni mislio (barem ne ja).

  27. #127

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    ja se ne osjecam tako nego si ti to tako prezentirala. Naravno ima nas svakakvih pa te ne krivim. I molim te da mi se vise ne obracas jer mi bas ne djelujes kao netko od koga bi volila dobiti neki savjet. Vidim da imas malo krivi stil i pristup, zao mi te.

  28. #128
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj noklica prvotno napisa
    ja se ne osjecam tako nego si ti to tako prezentirala. Naravno ima nas svakakvih pa te ne krivim. I molim te da mi se vise ne obracas jer mi bas ne djelujes kao netko od koga bi volila dobiti neki savjet. Vidim da imas malo krivi stil i pristup, zao mi te.
    Gle, kako si ti krivo shvatila moje riječi tako sam i ja tvoje. Savjet od mene nećeš dobiti, kako sam već napisala za savjetovanje o prehrani djeteta koje nije dojeno nadležan je pedijatar.

    Na ovo sa stilom i pristupom mogu samo

  29. #129
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    Citiraj noklica prvotno napisa
    ja se ne osjecam tako nego si ti to tako prezentirala. Naravno ima nas svakakvih pa te ne krivim. I molim te da mi se vise ne obracas jer mi bas ne djelujes kao netko od koga bi volila dobiti neki savjet. Vidim da imas malo krivi stil i pristup, zao mi te.
    Gle, kako si ti krivo shvatila moje riječi tako sam i ja tvoje. Savjet od mene nećeš dobiti, kako sam već napisala za savjetovanje o prehrani djeteta koje nije dojeno nadležan je pedijatar.
    Na ovo sa stilom i pristupom mogu samo
    meni sad ništa više nije jasno. zar nije milijun puta ovdje na forumu napisano bez obzira je li dijete dojeno ili ne, dohrana treba početi sa šest mjeseci.
    mislim da je noklica tražila potvrdu i podršku upravo za to.

  30. #130
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    a što se tiče pedijatara i preporuke adaptiranog od njihove strane, svaki će savjetovati baš ono za koje ima kalendar u čekaonici.

  31. #131
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    a što se tiče pedijatara i preporuke adaptiranog od njihove strane, svaki će savjetovati baš ono za koje ima kalendar u čekaonici.
    Ovo je nažalost točno, marketing igra veliku ulogu u svemu .

    Koliko sam ja skužila noklicu njoj je pedica savjetovala dohranu sa četiri mjeseca, a kako je dijete na adaptiranom mlijeku ja sam samo napisala ono što stoji u pravilima foruma, a tiče se se savjetovanja o prehrani djece koja su na AD mlijeku.

  32. #132
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja bih rekla da je doslo do generalnog nesporazuma. Nije laka ova forumska komunikacija.

    Citiraj noklica prvotno napisa
    da se i ja ukljucim.. imam bebu od 72cm, 4ipol mj i 9400..... gladan kao vuk....... nije dojeno dijete vec je bio iskljucivo na formuli... ped. nam je rekla na kontroli da obavezno samo jedan obrok zamijenim kasicom od jabuke i to do 5 zlicica najvise, posto je on jako veliko dijete i formula mu nije dovoljna.... zbog svih mogucih savjeta i svega sto sam citala, ne znam sta da sad napravim. Moje prijateljice koje imaju djecu staru od 3g navise su sve dohranu pocele s navrsena 4mj... a vidim da su se stvari promijenile...

    Koliko vidim noklica nije trazila savjete o prehrani adapt, nego je izrazavala dvojbe da li poceti s dohranom ili ne.

    Noklice, pravilo je isto za svu djecu, bila ona dojena ili ne, da se s dohranom ne pocinje prije 6mj starosti. Probavni sistem im jos nije zrel za krutu hranu, i zaista je bolje ne zuriti

  33. #133

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    frida, tko je uopce rekao da sam tebe trazila savjet? gdje si se ti nasla pozvana komentirati kako je moje dijete othranjeno. Anchie i Tashunica su u pravu, ja sam samo trazila pomoc oko toga da li poslusati pedijatricu ili ne, jer mi se doista cini da ona nije bas citala nove preporuke oko dohrane djece. Velim, neke moje frendice zapocele su s dohranom svoje djece s tocno 4 mjeseca, ta su djeca bila dojena, cine mi se zdrava (manje vise), pa sam puna dvojbi. Nije lako odgajati toliko napredno dijete koje je u svemu ispred svojih vrsnjaka. Tesko mi je jer nisam do sada nailazila na toliko veliku djecu koja su toliko gladna pa da sam se imala s kime posavjetovat.
    Ovdje sam do sada nailazila na korisne savjete i na susretljivost, a nazalost kako sam vec rekla ima nas svakakvih. Necu sada generalizirati clanove Rode zbog jedne osobe koja je ocito zalutala ovdje, a i tko zna u kakvim je zivotnim problemima inace, pa se nalazi pozvana javljat se i komentirati za sto ju nitko nije pitao i to na takav nacin.

  34. #134
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    i ja sam milijun puta na ovom forumu pročitala da se preporuča dohrana od 6. mjeseca, bilo dijete dojeno ili ne. i uopće mi nije jasno gdje je sad tu s noklicom došlo do frke? :?

  35. #135
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    noklice tih pet žlica jabuke njemu nikako ne može zamijeniti jedan obrok, a pogotovo ne obrok adaptiranog pa mi je logika tvoje pedijatrice malo čudna.
    ja bih ti savjetovala da pričekaš, brzo će proći još ta dva mjeseca.
    a po čemu ti zaključiš da je on tebi gladan? jel trpa rukice u usta ili što?

    i ne se ljutiti

  36. #136

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    da, gura si rukice u usta i kada ga nahranim sa najvecim obrokom koji pise da je za 7mj. place ko rodna godina i dize glavicu prema bocici i rukicama pokusava vratit bocicu prema sebi. Prode nekih 3 sata i nastane lom opet. Malo ga zavaram sa cajem i vodom, ali nista to njemu ne znaci. Ne znam sta da napravim. U bolnici su mi rekli da je mozda seceras, ali su mu nalazi u granicama normale i nista ne upucuje na secer. Jednostavno je doktorica rekla da je on "gladno dijete" i da ce ga bit lakse oblacit nego hraniti.
    Ma ja cu pricekati sa dohranom, ali jednostavno sam se raspametila, ne znam kako bi mu utazila glad.

  37. #137
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    to trpanje rukica u usta može biti znak da su ga desni počele žuljati i možda mu odgovara da ima nešto u ustima pa zato pruža rukice prema bočici.
    jesi mu kupila one gumene igračkice za desni što se stave u hladnjak?

  38. #138

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    164

    Početno

    ma ima sve, ima vec i 2 zuba ma znam ja razliku, ovo se desava nakon hranjenja, znaci kad pojede nastaje lom jer bi on jos.
    A i poceo mi se buditi po noci sav uplakan i pokazuje znakove gladi. Ponudim mu vodu, ali nema sanse.

  39. #139
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    noklica, prvo, nemoj se ljutiti
    Znam šta je gladna, velika beba... imam jednu takvu, još uvijek je teški ždero
    Možda ima skok u razvoju pa mu treba više mlijeka. Da dojiš samo bi mu dala siku i možda malo gunđala što stalno "visi sa sise" I ne bi imala pojma koliko posisa.
    Ovako, na flašicu, ni jedna mama ne može a da se ne zabrine zbog tih nesretnih mililitara koji su nacrtani na svakoj od njih (znam i o tome iz prve ruke)
    Ja bi dala djetetu da jede dokle god da traži, jer mu treba.
    Ili bi prešla na sljedeći broj formule (ako već niste na "dvojci")
    Jer ništa što on sada može svariti ne može mu dati toliko energije i gradivnih materija koliko ih ima u mlijeku.
    pusa

  40. #140

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj noklica prvotno napisa
    to sto moje dijete nije dojeno nema apsolutno nikakve veze sa mojim pitanjem i smatram ovo diskriminacijom mene kao majke i mog djeteta jer nisu sve majke u mogucnosti dojiti svoju djecu, a o tome sam vec imala diskusiju. Kakvi su to odmah napadi i uleti.
    Sta samo majke koje doje djecu smiju pitati za savjet :shock:
    slažem se s tobom u svemu što si napisala (ne samo ovaj gornji post nego i sve ostalo).ja na moju veliku sreću još uvijek dojim svoje dijete,ali samo zato što ona nije htjela bocu koju sam ja iz očaja nudila jer mi dijete nije htjelo sisati (dakle ja imam opozitni problem od tebe,moja slabo jede),a da ju je prihvatila ja bih kao i ti bila na onoj drugoj strani, tj.majka koja ne doji.
    moram priznati da mi nikako nije jasno kako se neke osobe smatraju kompetentnima sastavljati tablicu dohrane,a istovremeno gube tu kompentenciju kada je riječ o raspravi ,prehrani formulom.
    jednako tako kada sam svojedobno ja postavljala pitanje etiologije tablice dohrane,onda sam na to trebala čekati poprilično da dobijem odgovor,ali gle čuda kada se javi neka majka koja spomena adaptirano mlijeko eto odgovora nakon 2-3 min (naravno uvijek isti-javi se pedijatru,dok su za tablicu dohrane ti isti pedijatri zastarjeli i ne zna šta sve ne).
    no ,kao što je noklica napisala ne treba generalizirati,radi se uvijek o istima s foruma i ovo sam napisala samo da znaju ovi sa stilom da nas ima koji osuđujemo takav stav.

  41. #141

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    a jesi ti upilala s tom tablicom dohrane

  42. #142
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Princess Puffy, što objašnjenja na navedenom topicu (i pp) nisu bili dovoljni? Ni moji ni autorice tablice dohrane?

    Razgovori o prehrani Ad mlijekom nisu dozvoljeni, u Pravilima ponašanja je lijepo objašnjeno i zašto, ako je potrebno ja ću ih opet linkati ili citirati i još jednom ponoviti da ni ja osobno, a kako u pravilima možete i pročitati, ni RODA kao Udruga ne osuđujemo majke koje svoju djecu ne doje.

    8)

  43. #143

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj cuckalica prvotno napisa
    a jesi ti upilala s tom tablicom dohrane
    jesam,priznajem...to mi je ljuta rana


    mislim da što se adaptiranog tiče treba imati fleksibilnosti, ne odmah začepiti majkama usta..pitaj pedijatra
    ipak ima dodirnih točaka u nekim problemima oko dojenja i davanju adaptiranog i oko toga bi se moglo raspravljati

  44. #144
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    princess puffy, iz Pravila foruma:

    O Međunarodnom Pravilniku o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko:


    MEĐUNARODNI PRAVILNIK O MARKETINGU NADOMJESTAKA ZA MAJČINO MLIJEKO:

    Roda je od rujna 2003. godina članica IBFANa - krovne asocijacija svih koji štite, promiču i pružaju podršku dojenju te podržavaju principe Međunarodnog pravilnika o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko. Međunarodni pravilnik su 1980. godine usvojile zemlje članice WHO, a ima za cilj zaštitu, promociju i pružanje podrške dojenju. Zbirka je to pravila postavljenih pred proizvođače proizvoda iz djelokruga pravilnika te zdravstvene djelatnike jer se smatra da tako delikatni proizvodi namjenjeni najmlađima ne smiju biti prepušteni slobodnom tržištu i agresivnim reklamnim kampanjama.
    Pravilnik se primjenjuje na marketing, i s njime povezane djelatnosti, slijedećih proizvoda: nadomjestaka za majčino mlijeko, uključujući i dojenačku formulu; drugih mliječnih, prehrambenih proizvoda i napitaka, uključujući i dopunsku hranu koja se daje preko bočice, kada se promiču ili prodaju ili na neki drugi način predstavljaju prikladnima, uz preinake ili bez njih, za uporabu kao djelomični ili potpuni nadomjestak za majčino mlijeko; bočica za hranjenje i duda. On se takoder odnosi na njihovu kvalitetu i informacije o njihovoj uporabi.
    Pa dio koji govori o razgovorima koji se tiču prehrane adaptiranim mlijekom:

    RAZGOVORI O PREHRANI ADAPTIRANIM MLIJEKOM

    Jedna od osnovnih aktivnosti Udruge je edukacija roditelja po pitanjima koja se tiču roditeljstva, uključujući i aspekt prehrane djece, posebice male djece. U skladu sa činjenicom da je najbolja prehrana novorođenčeta isključivo dojenje do šest mjeseci te nastavak dojenja nakon šest mjeseci uz primjerenu dohranu, cilj Udruge je poticati dojenje u Hrvatskoj, educirati roditelje o njegovoj važnosti te pružati podršku i savjete. Jedna od najuspješnijih i najkvalitetnijih aktivnosti koje RODA provodi u tom području je pružanje savjeta i podrške roditeljima male djece pute SOS telefona za pomoć u dojenju. Putem SOS telefona savjetnice koje su prošle edukaciju o dojenju i savjetovanju o dojenju kroz edukacijski program Udruge RODA odgovaraju na pitanja o dojenju te pružaju praktične i individualne savjete i moguća rješenja problema na koja su majka ili dijete naišli tijekom dojenja.


    Kod savjetovanja o prehrani dojenčeta RODA za najozbiljnije uzima u obzir činjenicu da, zbog mogućih opasnosti za dijete koje mogu proslijediti od krivog savjetovanja, ono treba biti pruženo od strane stručnih i educiranih osoba po tom pitanju. S tim u skladu edukaciju savjetnica za pomoć u dojenju Udruge RODA teži najvišim standardima kvalitete s ciljem pružanja najbolje moguće podrške uz eliminiranje rizika po zdravlje djeteta kao direktni rezultat podrške pružene roditeljima djeteta od strane savjetnica za pomoć u dojenju. S druge strane, prehrana djeteta adaptiranim mlijekom nije dio edukacije savjetnica za pomoć u dojenju, osim eventualno u kontekstu relaktacije pa je stoga čvrsti stav Udruge RODA da se svi savjeti i pitanja o načinu korištenja adaptiranog mlijeka trebaju uputiti isključivo zdravstvenim djelatnicima koji bi po ovom pitanju trebali imati zadovoljavajuće obrazovanje.

    Na osnovu toga na ovom forumu, čiji je host Udruga RODA, pružanje ili traženje savjeta ili informacija o prehrani djeteta o adaptiranom mlijeku nije dobrodošlo i biti će obeshrabrivano. Ukoliko trebate informacije u ovom području, molimo da ih ne tražite na ovom forumu već da se savjetujete s liječnikom vašeg djeteta. Razmjena iskustava o prehrani adaptiranim mlijekom također spada u ovo područje i nije dobrodošla na ovom forumu.

    Također, iako smo svjesni da roditelji djece hranjene adaptiranim mlijekom imaju legitimnu i realnu potrebu da o svojem iskustvu, nedoumicama ili problemima na koje nailaze u ovom području komuniciraju s drugim roditeljima, iz našeg iskustva diskusije na tu temu na ovom forumu imaju negativan efekt na trud i rezultate koje postiže RODA u području promicanja dojenja. Ovo je posebno slučaj kada se početak nadohrane može vratiti na dojenje jer tada dobronamjerni savjeti o adaptiranom mlijeku otežavaju povratak na dojenje ženama koje se nalaze u toj situaciji i te savjete čitaju.


    Udruga RODA ni na koji način ne osuđuje niti želi osuđivati roditelje zbog njihove odluke ili stjecaja okolnosti koji su doveli do toga da njihovo dijete nije dojeno. Također smo svjesni da je ovo vrlo emocionalno pitanje koje dira u srž svakog roditelja i želimo naglasiti da je naš stav da dojenje ne čini roditelja već ga njime čini sveokupni pristup roditeljstvu koji se razlikuje od roditelja do roditelja ali im je zajednički cilj poštivanje, uvažavanje i dobrobit djeteta. Majke koje ne doje svoju djecu nisu zbog toga loše majke, kao što nisu ni sve majke koje doje svoju djecu dobre majke.

    Dojenje pruža najbolji početak djetetu i iz toga proizlazi naš cilj promocije, podrške i edukaciji o dojenju. Kao što je naglašeno gore, prehrana malog djeteta, posebice novorođenčeta, pitanje je koje nosi sa sobom veliki rizik te se treba pratiti u skladu sa savjetima od strane educiranih osoba u tom području. Po pitanju prehrane adaptiranim mlijekom, u svrhu zaštite zdravlja djeteta, strogo preporučujemo da se obratite djetetovom liječniku te da, u svrhu poticanja dojenja, savjete, informacije i pitanja o korištenju adaptiranog mlijeka ne postavljate na ovom forumu.

  45. #145
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    da se vratim malo na temu
    nama danas pedijatrica savjetovala da počnemo s dohranom, malo jabuke i drugo voće koje mi se čini da bi bilo dobro. e sad, imamo 4,5 mjeseca, ne namjeravamo krenuti s dohranom barem do 6. mjeseca, pa sam pitala doktoricu zašto da počnemo (mislim si, ako ponudi logično objašnjenje, razmislit ću) a ona: DA POČNE UPOZNAVAT NOVE OKUSE?! ja sam joj rekla da ako je samo zbog toga nema šanse, ima cijeli život vremena za to! rekla sam joj da sam čitala...kaže ona, znam ja šta ste vi čitali! blago meni, pedijatrica nam je i vidovita osim što je stručna?! :D
    da napomenem, isključivo dojena beba, dobila u mjesec i 10 dana 1100g...očito joj ništa ne fali!

  46. #146
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Bravo puntica :D

  47. #147
    vidra avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    889

    Početno

    moja još samo na sisi ... i počela naaaglo nabijat grame

  48. #148
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ja sm se inače oštro protivila svim savjetima da počnem s dohranom ranije, npr. bio mi je zgodan primjer kad su mi svekar i svekrva, čim bi mala nešto stavila u usta ili posezala rukama za hranom na stolu, govorili da je gladna i da bi htjela jesti, pa su skočili kad je pružila ruke za šalicom kave a ja joj ponudila. A ja kažem, možda je gladna... (normalno da joj nisam dala da otpije, samo sam malo primakla ustima, to je bilo dovoljno)

    Ali moram priznati da mi je bilo malo čudno što ona pokazuje jasne znakove da želi nešto staviti u usta i skuplja svašta s poda, i pitala sam se što bi učinila žena u prašumi koja nikog nema da je išta savjetuje, to se pitam uvijek kad sam u nedoumici koji da od ponuđenih savjeta i teorija prihvatim. Pretpostavljam da bi joj prirodna reakcija bila da polako počne s dohranom.

    Onda sam naišla na članak o led weaningu (http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...er=asc&start=0), po ovome ispada da se djeci treba od 4og mjeseca davati komadiće hrane da bi počeli isprobavati, i da će u tom slučaju djeca sama početi ozbiljnije jesti od 6og mj. Iskreno, kad se sjetim ponašanja svog djeteta u toj dobi, to mi se čini kao logičnija varijanta.

    Što mislite o tome?

    (Također mi se više sviđa i ta ideja da dijete samo jede umjesto da mu netko gura hranu u usta, mislim da je upravo ovo drugo jedan od očitih izraza naše prevelike želje za kontrolom svega povezanog s djecom, kontroliramo im prehranu, piškenje, spavanje, ponašanje, i čim nešto nije u skladu s pravilom odmah kreću metode ukalupljivanja.)

  49. #149
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    pomikaki-misliš da žena u prašumi nije hranu usitnila/sažvakala pa ponudila djetetu na žlici/prstu.
    slažem se da djecu kontroliramo i potičemo na razvoj više nego što bi trebalo. no s druge strane, moje dijete nikad ne bi počelo jesti da ju ja nisam nudila. a nudila sam ju više od 3 mjeseca prije nego je počela.
    blw je ok, za tvoje dijete možda čak i prije navršenih 6 mjeseci života.
    ali ja i dalje mislim da s obzirom na postotak dojene djece, vraćanje granice za dohranu na 4 mjeseca života djeteta u Hrvatskoj može prouzročiti samo to da se djeca još manje i još kraće doje.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    338

    Početno

    Kad se počne s dohranom da li onda treba svaki dan davati ili se može jedan dan preskočiti i samo dojiti?
    Ak se u početku radi o isprobavanju novih okusa, da li je štetno ako npr. djetetu jedan dan ponudim malo kašice, pa ono pojede par žličica, a onda mu par dana ne dajem kašice? Pitam zato jer sam dala malo jer me zanimalo da li će htjeti i na moje iznenađenje, stvarno je htjela i pojela par žlica mrkvice, ali još nam nekoliko dana fali do 6 mjeseci pa ne znam da li je ipak bolje pričekati!?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •