Pokazuje rezultate 1 do 32 od 32

Tema: zdrava užina,zdrave grickalice

  1. #1
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno zdrava užina,zdrave grickalice

    Što dajete svojim jednogodišnjacima,dvogodišnjacima i predškolcima za međuobroke i deserte?
    Postavljam ovu temu jer sam jednostavno užasnuta količinom kojekakvog smeća tipa bobi flipsevi,čipsevi i ostalo čime sve koliko vidim roditelji hrane već jednogodišnjake. Kao prosvjetni djelatnik uvijek sam sa žalošću mogla utvrditi kako djeca većinom na izlete i za užinu nose nezdravu hranu (gotovo nikada voće)-radionice na tu temu nikada ne bi poboljšale stanje. Ali sada kada vidim da se to daje i jednogodišnjacima-iskreno to mi je strašno
    Stoga molim mame koje paze na prehranu da se jave sa prijedlozima. (Moj mališan ima 7mj, do 6-isključivo je dojen-hvala rodinim stranicama na obilju informacija :D ,svakako ću nastojati i dalje ga što zdravije hraniti i naravno što duže dojiti.)
    I još me zanima kako odolijevate pritisku okoline,kada vam već prohodalog mališu pokušavaju nahraniti onim što mu vi ni u snu ne bi dali?
    Pozdrav

  2. #2
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Ja se stavrno trudim ne davati nikakve grickalice i sl. srxxx i nije do sada ni probala čokolade i slatkiša jer smatram da joj to jednostavno nije potrebno, dam joj jogurt ( nekada pomješan sa vočnom kašicom) ili voće.
    Ali uzalud meni trud kad je danas imala za užinu u jaslicama čokoladni puding..ma dobro nije uzaludan trud ali nije ni daleko..
    Dam joj nekada pecivo sa svježim sirom ili sir i vrhnje..
    Iznimno štapiće ili keks ( tipa plasmona) kad smo u šetnji.

  3. #3
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Ribice koliko ti je staro dijete obzirom da joj ne daješ uopće slatkiše?
    Što mislite o voćnim jogurtima kao desertu ili o onim voćno-žitnim pločicama tipa Frutabela-moram priznati da ja volim pojesti i jedno i drugo.
    Za djecu evo mojih prijedloga za desert ili užinu:
    -svježe voće
    -sušeno voće
    -orašasti plodovi-vrlo oskudan popis pa molim nadopunite ga!

  4. #4
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Spring godinu i mjesec dana, vodim bitku sa dedama i bakama ali pobjeđujem :D i onda me satre vrtić..ma u biti ne brinem jer to malo što tamo pojede neće bitno promjeniti njen jelovnik.
    Poboljšali su se što se tiće klope.
    A sad on topic.
    Dajem joj i kompote, pogotovo u hladne dane.
    Čaj ne voli, ni sokove.
    Kod E je problem što za obrok pojede jako malo ( za ostalo je cica par puta dnevno) i želim da to malo što pojede bude zdravo, ne želim da mi tih par žlica povrća ili voća zamjeni čokolada.
    Voćni jogurti su mi puno bolja varijanta od bonbona i čok. ali često znaju sadržavati hrpu šećera pa bi bilo idealno u običan jogurt staviti čisto voće i napraviti domaći voćni jogurt.
    Čitala sam ali nisam sigurna za info da maloj djeci prehrana ugljikohidata ne bi trebala potjecati isključivo od integralih žitarica jer su teže probavljive i napuhavaju..e sad ako ima voljna duša da mi to malo pojasni.
    Svi govore da je što integralnije i cijelovitije bolje a sad pročitam tako nešto.
    Sorry na off tipic.

  5. #5
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj ribice prvotno napisa
    Spring godinu i mjesec dana, vodim bitku sa dedama i bakama ali pobjeđujem :D i onda me satre vrtić..ma u biti ne brinem jer to malo što tamo pojede neće bitno promjeniti njen jelovnik.
    Poboljšali su se što se tiće klope.
    A sad on topic.
    Dajem joj i kompote, pogotovo u hladne dane.
    Čaj ne voli, ni sokove.
    Kod E je problem što za obrok pojede jako malo ( za ostalo je cica par puta dnevno) i želim da to malo što pojede bude zdravo, ne želim da mi tih par žlica povrća ili voća zamjeni čokolada.
    Voćni jogurti su mi puno bolja varijanta od bonbona i čok. ali često znaju sadržavati hrpu šećera pa bi bilo idealno u običan jogurt staviti čisto voće i napraviti domaći voćni jogurt.
    Čitala sam ali nisam sigurna za info da maloj djeci prehrana ugljikohidata ne bi trebala potjecati isključivo od integralih žitarica jer su teže probavljive i napuhavaju..e sad ako ima voljna duša da mi to malo pojasni.
    Svi govore da je što integralnije i cijelovitije bolje a sad pročitam tako nešto.
    Sorry na off tipic.
    Super mi je čuti tvoje mišljenje jer se i ja pripremam baš za to razdoblje poslije godinu dana,što ponuditi,što ne?? Što se tiče bake i djeda čini mi se da i mene čeka teža bitka jer već sada kada dođemo do njih,žele bebača hraniti čokoladicama (7mj. :shock: :shock: ) i sl.
    Apsolutno se slažem s tobom da ukoliko jedu previše slatkiša,pojesti će manje svega ostaloga zdravoga. Za vrtiće,jaslice-mislim da je pohvalno što su većinom promijenili jelovnike-pa mi se čini da se mnoga djeca zdravije tamo hrane,nego kod kuće(barem svaki dan jedu voće).

  6. #6
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    voće
    jogurt (obični ili onaj tipa baby yogo)
    voćne kašice
    suho voće (grožđice, brusnice)
    orašasti plodovi (uključivo kikiriki u ljusci, ali ona ima preko 2 god i nije alergičar)
    keksi plasmon
    rižin "stiropor" s medom (ima u mulleru cc1)
    voćni sok (domaći neće pa dajem industrijski, bez šećera)
    ponekad štapići ili pecivo kad smo vani
    povremeno joj dam dukatino ili monte (ne bih to dala djetetu ispod godine i pol barem)

  7. #7
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Kesteni!!! To je genijalno i zdravo za grickati. Moja Buba ih obozava.

  8. #8
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    od jogurta samo obične. Nakon 3. godine izjavi tu i tamo želju za voćnim, puding joj tu i tamo kupim, ponekad zaželi monte i to kad ga vidi kod rođaka u frižideru.

    Kao mala, nakon 1. godine u šetnji je grickala grožđice, ponekad bih joj uvalila ribice, ali nije bila tip za to, kao ni za štapiće peciva i sl.

    Voća jede u ogromnim količinama.

    Ostle sitnice, tipa namazi i sl. ne šmekaju joj. Osim kruha i maslaca ponekad.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Kesteni!!! To je genijalno i zdravo za grickati. Moja Buba ih obozava.

    eeeee
    a od kada si pocela davati kestene? i zasto bas tad?

  10. #10
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    D. jede voće, sušeno voće (marelice, brusnice...) rižin stiropor i ponekad dobije neki dječji keksić.
    Probala je i čokoladu ali ne jede ju redovito (sve čokolade koje dobije ja pojedem )
    Slane štapiće ili Bobi flips jede samo ako smo negdje u gostima pa uz drugu djecu, ne pravim dramu oko toga ali joj ga ja ne kupujem.

    Jogurt ne jede uopće :/ , obični neće a voćni joj nisam ni ponudila.

    Prije dva dana sam joj napravila frape sa bananom i kivijem i nije ga htjela ni probati.

    Ja nudim, ali ne forsiram

  11. #11
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Kesteni!!! To je genijalno i zdravo za grickati. Moja Buba ih obozava.
    Super ideja!

  12. #12
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    moja ne voli kestene, al zato je u dobi od 2 god tamanila kuhane kukuruze.

  13. #13
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj cuckalica prvotno napisa
    Citiraj retha prvotno napisa
    Kesteni!!! To je genijalno i zdravo za grickati. Moja Buba ih obozava.

    eeeee
    a od kada si pocela davati kestene? i zasto bas tad?
    Hm..nisam tocno sigurna.. :/
    Cak mislim da sam vec negdje to na forumu napisala ail neda mi se sad to traziti.

    Uglavnom mislim da sam pocela davati mjesec dana prije 1 rockasa..i krenula sam kao i s svakom namirnicom..prvo proba da se vidi ima li alergije.
    E da..ja joj oduvijek dajem samo pecene, kad smo u cro tak je lakse doci do njih jerbo ih ima na svakom uglu (u sezoni naravno).

    Voli i kuhane kukuruze koje takoder smatram zdravom grickalicom.
    (kukuruz ne solimo)

  14. #14
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    Gita do 18 mjeseci nije ni probala ništa od grickalica i slatkiša, osim štapića i mrvicu bakinih kolača. Sada sa 26 mjeseci dobije keks ili marcipan preliven s čokoladom iza ručka (1-2, nikad više). Smoki i čips još nije probala.
    Ali zato obožava voće, i suho voće. Tranutno se davi u grožđu i suhim smokvama. Obožava i grožđice i datulje. Od voća voli sve osim sirive jabuke.
    Voli i tvrdi sir pa to povremeno jede kao međuobrok, naravno s kruhom.
    U dobi od cca godinu dana je obožavala pečenu bananu sa sokom od naranče i cimetom. I pečenu tikvu, samu ili u kombinaciji s kruškom.

  15. #15
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj gitulja prvotno napisa
    Gita do 18 mjeseci nije ni probala ništa od grickalica i slatkiša, osim štapića i mrvicu bakinih kolača. Sada sa 26 mjeseci dobije keks ili marcipan preliven s čokoladom iza ručka (1-2, nikad više). Smoki i čips još nije probala.
    Ali zato obožava voće, i suho voće. Tranutno se davi u grožđu i suhim smokvama. Obožava i grožđice i datulje. Od voća voli sve osim sirive jabuke.
    Voli i tvrdi sir pa to povremeno jede kao međuobrok, naravno s kruhom.
    U dobi od cca godinu dana je obožavala pečenu bananu sa sokom od naranče i cimetom. I pečenu tikvu, samu ili u kombinaciji s kruškom.
    Svaka čast,ovo su stvarno respektabilne prehrambene navike kakve bi voljela da i moje dijete stekne
    Kako priređuješ tu bananu,zvuči zanimljivo?

  16. #16
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    bananu narežeš na ploškice, u tavu staviš malo putra da se rastopi, baci bananu na to i pospi sa malo cimeta, i to dinstaj cca 2 minute. Dodaj na to 2-3 žlice narančinog soka i dinstaj još 2 minute. I to je to. Za manju bebu zdruckaj. Za veće dijete možeš dodati i malo sladoleda od vanilije, ali to nisam probala.
    Inače smo preobratili djecu u parku na voće. Do sada su uredno veće curice donosile čips, smoki i bonbone. A Gita to neće ni pogledati, nego traži npr. bananu. Tako sada moram nositi barem 3-4 banane, kruške ... Sad sve samo pitaju što imamo danas.
    Nova opsesija joj je kuhani kukuruz.

  17. #17
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    zaboravih nešto vrlo važno.
    Nisam nikad koristila kupovne sokove od naranče, isključivo sam cijedila naranče. Ipak je velika razlika u okusu.

  18. #18
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj gitulja prvotno napisa
    zaboravih nešto vrlo važno.
    Nisam nikad koristila kupovne sokove od naranče, isključivo sam cijedila naranče. Ipak je velika razlika u okusu.
    Hvala na receptu :D
    i svaka čast na preobraćanju dječice u parku!!!

  19. #19
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Mi najcesce papamo neki vocni jogurt, borovnica mu je najdraza. Ili svjeze voce, tu preferira bananu i nektarinu.
    U setnju ni neidemo bez banana.
    Slatkise ne dajem, eventualno pokoji integralni keks bez secera.

  20. #20
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    još jedna stvar, g ne voli ni voćne jogurte. samo obični jogurt, može unutra biti narezano voće, ali ne kupovne voćne jogurte. to odbija.
    probala sam joj neki dan dati dukatino, pojela je pola i izjavila da to neće.

  21. #21
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Moj bas obrnuto, nece nikako obican jogurt sa narezanim vocem, u pocetku je, ali odjednom je poceo odbijat.

  22. #22
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    gita ipak najviše voli običan jogurt, a voće posebno.

  23. #23
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    mi jedemo voće,ponesem van bananu,jabuku ili sl,pa ogulim i dam.druga varijanta je bio pecivo,bio štrudlice iz biovege,suho voće,štrukle,bio keksi,tekuća voćna pasta (ima samo u austriji) ili ona voćna alnatura štangica.to je junk food za po vani i sl.a doma su međuobroci jogurt i razne pahuljice,voćna salata,sir sa pecivom ili abc sirom,kaše,prutići palente i sl.suhe i slane stvari još nismo probali,kao ni salame,kolače,slatkiše,čokolade i sl.ali ja sam doma do 3 godine i ne koristim bake baš pa mogu uvesti potpunu kontrolu.e da,ok je i onaj alnaturin puding od vanilije.samo ga ja radim na rižinom za njega.

  24. #24
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    zapravo jedemo kolače,štrudle od jabuke obožava. 8)

  25. #25
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    lasica, molim za pojašnjenje. Što je voćna pasta? I kakvi su to palenta prutići?

  26. #26
    lasica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,328

    Početno

    voćna pasta ti je voće u nekakvoj tubi,bez aditiva,onako kao voćna kašica,samo je u pasti pa je zgodnije kad si vani jer ne moraš nositi žličice i sl, nego izgleda onako kao tuba i onda si dijete samo "tiska" i jede.a prutići palente su ti palenta malo na gušće suhana i narezana na prutiće,ponekada sa dodacima tipa sjemenke i sl.to ja radim doma.ili pak ovo http://little-fish.coolinarika.com/slike/prikazi/59995

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Moja cura se u pocetku vrlo slicno hranila. No negdje iza 2 godine to vise nije tako jednostavno.

    Vise se neda zavarat,pa da ja brzo sakrijem cokoladu,kekse i lizaljku koju joj netko dobronamjeran uvali

    Oni koji nam cesce dolaze,ukljucujuci i baku i dedu,znaju da su kod nas pozeljni drugaciji pokloni-jabuka,banana,avokado,nektarina...
    Deda joj to jos upakira u celofan i da vidis veselja :D

    Za meduobroke voli- sir s vrhnjem,vec spomenuto voce, jogurt obicni, jogurt vocni, dinkel krekere ili joj narezem papriku ili krastavac na kockice,pa stavim na stol i dok joj je pred nosom sve pojede

    Slatkise ne uspijevam vise kompletno zabranit, pa sam dozvolila sladoled,kekse one suhe i cokolade.
    To mi se nekako cini najdravije od slatkog,neznam,mozda se varam :/

    Ono sto mrzim i sto joj nikako nedam (pojela je svega par puta u zivotu) su bomboni i lizaljke.

  28. #28
    MarikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    710

    Početno

    Pored svezeg voca,u kojem strasno uziva i voli ga celog,u originalnom pakovanju ,a ne narezanog na ploskice,obozava da jede golicu(bundevinu semenku),pecenu ili cesce sirovu,neslanu.Voli da ,kad ja pripremam rucak,jede svezu papriku,kupus,te joj to nudim i za uzinu ponekad.Smoki,cips,stapice ima priliku da jede kad odemo negde u goste,ali vidim da nije odusevljena.Ne branim joj tada,ali joj kod kuce to ne serviram.Od slatkisa voli po nekad,kad jedna neposlusna baba prosvercuje ,kiki bombone,od keksa suvi holandski keks SPEKULAS sa cimetom.Coksa-NEEEEE! To je za mamu

  29. #29
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Nina prvotno napisa
    Slatkise ne uspijevam vise kompletno zabranit, pa sam dozvolila sladoled,kekse one suhe i cokolade.
    To mi se nekako cini najdravije od slatkog,neznam,mozda se varam :/
    O da..i ja sam nekada davno mislila da je sladoled ok..ili cak i zdrav kao casa finog hladnog kravljeg mlijeka
    No kad sam pocela mala slova citati..a E-ova gadnih..opasnih..brrrrr..
    Uglavnom pogledaj malo sastav.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    808

    Početno

    Razlika je i medu sladoledima. No ne zavaravam se bas da je zdravo. Samo mozda malo bolje od lizaljke na primjer.

    Nekako se tjesim da u sladoledu mozda pojede jos 2 vitamina uz sav taj secer,za razliku od bombona.

    Ma teska tema...

  31. #31
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Nina prvotno napisa
    Razlika je i medu sladoledima.
    To je isto istina!
    Jap..teska tema

  32. #32
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Nemam pojma di da pitam, i jel to uopce spada pod dohranu jerbo je Buba vec tri godine.
    Kikiriki..onaj neslani npr, kak ste to dali klincima prvi put? Jel to zdrava grickalica ili..

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •