Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 195 od 195

Tema: dohrana sa 4,5 mjeseca

  1. #151
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj anamar prvotno napisa
    pomikaki-misliš da žena u prašumi nije hranu usitnila/sažvakala pa ponudila djetetu na žlici/prstu.
    normalno, to sam i ja mislila, ali sam imala instinkt da joj nešto ponudim još i ranije. Ali čekala sam do 6mj. Do tada je već 2 mj pokušavala sve dostupno strpati u usta. Kad je konačno stigao 6. mjesec, iznenadila sam se koliko je malo jela i koliko se često protivila mojim kašicama. A u 11. mj je počela potpuno odbijati hranu, i počela je jesti tek kad sam je pustila da jede rukama tako da uzme cijelu šniclu (nije čak ni narezane komadiće htjela, izgleda da sam joj zbilja dodijala ).

    Citiraj anamar prvotno napisa
    blw je ok, za tvoje dijete možda čak i prije navršenih 6 mjeseci života.
    ali ja i dalje mislim da s obzirom na postotak dojene djece, vraćanje granice za dohranu na 4 mjeseca života djeteta u Hrvatskoj može prouzročiti samo to da se djeca još manje i još kraće doje.
    S time se slažem, bolje sa 6 nego prerano. Ako sad kažemo da se počne davati dohrana s 4mj 90% ljudi će očekivati da 4mjesečna beba ima 3 kruta obroka na dan... Ali premišljam se je li zbilja prerano s 4 mj "isprobavati okuse"? Mislim da bih idućem djetetu pokušala od možda 5-og mj davati tu i tamo komadić nečega s početka tablice da premeće po ustima, a u 6om da polako povećam izbor i prepustim stvar njegovom istraživanju. Ili možda da ipak počenm tek od 6og?

  2. #152

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    ja cu cekati do 6mj. meni je nekako prerano bilo i sa 6, uopce mi nije zlica isla uz nju

    jelcek-nije problem da preskocite koji dan, pa i vise dana.
    cak ako ti beba bude imala problema sa zatvorom 2 dana je samo doji i cesto mijenjaj dojke tako da dobije puno prvog mlijeka u kojem ima vise laktoze koja je laksativ
    mi to jos uvijek prakticiramo jer nijedna namirnica je ne otvori kao mlijeko

  3. #153
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj cuckalica prvotno napisa
    jelcek-nije problem da preskocite koji dan, pa i vise dana.
    mlijeko
    istina, to sam i ja radila, obzirom da je ona jako puno sisala a pojela bi isprva od mojih finih home-made kašica možda dvije žličice. Pogotovo ako bi taj dan bili više vani ili sam imala biše obaveza, a znala bih jednostavno zaboraviti ... mislim da sam tek od 7-og mjeseca postala redovitija.

    I to sa majčinim mlijekom je istina. A pomažu i žitarice, naravno one koje joj smiješ dati u početku.

  4. #154

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    361

    Početno

    Moj sin je sad skoro 5 mjeseci, isključivo je dojena beba i početak dohrane čini mi se jaaako daleko. Ali nekako mi se ta magična crta od točno 6 mjeseci čini blesava. Pa što onda ako se počne s pet i pol mjeseci? Vidjela sam na nekoliko mjesta da se majke grizu jer su počele s dohranom dva ili tri dana prije navršenog 6. mjeseca. Nije li to malo prerigorozno? Pa neće djetetov probavni sustav sazrijeti preko noći.
    Zar nije bolji vodič test sa jezikom - da dijete ne ispljune hranu koju mu stavimo na jezik? Ili gugutanje i valjanje jezika po ustima? Ili pak da dijete može biti bez nelagode neko vrijeme u sjedećem položaju i držati neki predmet (recimo kuhanu mrkvicu) u ruci?

  5. #155

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    hrvatska
    Postovi
    41

    Početno

    Moja N je počela s voćnim sokićima s 4 mj.a kašicama s 5mj.a bila je samo na prsima.D ima skoro 3 mj.i ped. je iako je do sad dobil 3 kg.rekla nek isto s 4 mj počnem s dohranom,ali ne znam zašto kad tako lijepo dobiva na težini a samo je dojen.Ovaj put ju neću poslušat i pričekat ću bar do 5 mj.sa sokićima.

  6. #156
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pricekaj i do 6 mj... i onda nemoj poceti sa sokicima Nikad mi nije jasno zasto su ti sokici tak famozni. Cisti secer i voda, nula vitamina nula iceg zdravog, puno + za karijes, puno sanse za navikavanje na oku... poslije s vodom sigurno nece biti odusevljen...

    Bolje narendaj djetetu jabuku pa mu daj kad bude bio 6 mjeseci. Svrha pocetka dohrane je da dijete okusi i drugu teksturu hrane. Sa sokom to bas i ne moze.

    Kod nas su na zalost malo zastarjele preporuke

  7. #157
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Pricekaj i do 6 mj... i onda nemoj poceti sa sokicima Nikad mi nije jasno zasto su ti sokici tak famozni. Cisti secer i voda, nula vitamina nula iceg zdravog, puno + za karijes, puno sanse za navikavanje na oku... poslije s vodom sigurno nece biti odusevljen...
    potpisujem
    fakat ne razumijem ovo sa sokićima. moja ih još nije probala. kupovne ne kupujem, domaće ne radim jer mi je šteta voća, nekako joj ga radije dam u komadu...
    počeli smo dohranu s jabukom s punih 6 mjeseci iako nam je pedijatrica preporučila sokiće s 3 mjeseca i kašice s 4,5. i ništa nam ne fali 8)

  8. #158
    lollipop avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    219

    Početno

    upravo smo navršili 6 mjeseci i počeli s dohranom. riža i jabuka, za početak. dosta dobro ide. kako već ima 2 zuba jabuku sam mu dala cijelu, samo sam koru ogulila. više od pola sata je masirao desne. nadam se da je nešto završilo i u trbuhu.

  9. #159
    renci avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    n. zagreb
    Postovi
    485

    Početno

    Fana slažem se s tobom da to zvuči malo blesavo -točno šest mjeseci, i stvarno mislim da koji dan prije ne igra ulogu, ali vjerujem da prije navršenih šest mjeseci ni ne treba pokušavati dati bebi išta osim mm, a test jezikom kako ga opisuješ može bez problema pričekati.
    Ono što je meni bila neka vodilja (djeca su mi isključivo dojena do navršenih šest mjeseci, a Iva i Andrija s dohranom nisu počeli prije sedmog mjeseca) je da sam čekala da djete samostalno sjedne. Imam strah od hranjenja djece u ležećem ili poluležećem položaju jer me to jako podsjeća na bolesnu djecu, bolnicu, a i one priče o zagrcavanju hranom.
    A što se tiče sokova u potpunosti potpisujem Anchie i Punticu.

  10. #160
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    ja jos kuzim sokice, ajde, ne moraju biti kupovni, nade se u njima nesto korisno. ali ono sto stvarno ne kuzim su cajevi. sta ima u tim cajevima, pobogu? ja ih skoro nikad ne pijem.

  11. #161
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Ja ne znam što ima u baby instant čajevima, ali daleko od toga da ja ne volim popiti neki fini čaj i to bez zrna šečera.

    A što se tiče početka dohrane, slažem se s Fanom.
    Luki sam počela davati par dana nakon što je navršio 6 mj.
    To je prošlo neslavno, pokušaji trajali par dana.
    Odustala sam i nakon tjedan dva probala opet - 0 bodova.
    Uglavnom s nekih 8 mj. (a posjeo se sa 7,5) je odjednom počeo papati.
    I od onda nikakvih problema.
    Tak da je praktički isključivo dojen 8 mj, a od pića je probao jedino vodu
    koju je tek nedavno počeo piti
    Tak da sam se ja iz vlastitog iskustva uvjerila da magičnih 6 mj. niš ne znači.

  12. #162

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    22

    Početno

    MOJA BEBA IMA 5,5 MJESECI I NAŠA PEDIJATRICA NAM JE REKLA VEĆ SA 4 MJESECA DA POČNEMO SA DOHRANOM I TO SA KAŠICAMA OD BANANE,JABUKE,KRUŠKE...MEĐUTIM,MUKU MUČIMO SA KAKANJEM-STOLICA JE JAKO TVRDA.KAŽU DA JABUKA OTVARA A NAŠA PEDIJATRICA TVRDI SUPROTNO.ZNA LI NETKO ŠTA JE NA KRAJU ISPRAVNO?

  13. #163

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    361

    Početno

    Evo, mi smo počeli s dohranom. I to tjedan dana prije punih 6 mjeseci. Iako smo imali namjeru još čekati, mislim da ipak nismo pogriješili, jer moj sin uživa u jelu od prvog obroka. A počeli smo ranije jer je za vrijeme našeg ručka znao tako buljiti u tanjure i naša usta, pružati rukice i ispuštati glasove da nije bilo zabune da želi jesti . Za sad jede jabuku, mrkvu, kružku i rižu. Sve u obliku kašice.

    nina5, slažem se da jabuka zatvara. Mi to rješavamo tako da damo krušku. Ona definitvno otvara.

  14. #164
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    za finu kakicu ja preporučam početi s žitaricama što ranije, ja sam najprije uvela proso, rižu, (ovo čak prije famozne jabuke) i nešto kasnije palentu. Bude baš lijepo kompaktna ali ne pretvrda

  15. #165
    Tami25 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    477

    Početno

    zasto su ti sokici tak famozni. Cisti secer i voda, nula vitamina nula iceg zdravog
    slažem se da dohranu nije potrebno započinjati sokićima, i da nije nužno njih uopće uvoditi u dohranu (d. ih je prihvatila tek debelo nakon navršene godine, i to isključivo zbog povećanja unosa tekućine). voda je zakon.
    ali ovakve rečenice su mi malo (puno)
    kao prvo, postoje razne vrste sokova. ja ne kupujem d. sokiće tipa (kršitelj koda) ili k plus be be koji jesu pola voda + šećer + nešto malo soka (30 - 50%).
    kupujem samo sokove koji su 100% voćni sok. bez šećera (osim prirodne fruktoze iz tog istog voća).
    i ne mislim da je takav sok nezdrav. dapače.

    čajevi s druge strane, jesu voda + šećer.

  16. #166
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Apropo sokića - kad sam se iz čiste gluposti uvalila tako da sam Patriku ponudila sokove, do nedavno više uopće nije htio vodu tako da, ovaj mlađi nebu skoro vidio sokove.


    Al krenimo redom.

    I meni je pedijatrica i s prvim a i sad s drugim savjetovala na pregledu s 4 mjeseca te sokove a s 5 voćne kašice.
    S Patrikom sam klimala glavom (bilo mi neugodno proturječiti) a sad s Ianom sam se nasmješila i rekla "Ne, mi isključivo dojimo, bit će tako do 6 mjeseci a onda ćemo vidjeti." Niš se nije ljutila, pa se i razvezala o dojenju i kak su mi dečki fakat super (Patrik je s 4 mj bio 65 i 8100 a ian 66 i 8300) kak mi je super mlijeko i kak je fantastično da još uvijek i stariji doji. I da je bar ona imala takvo mlijeko kad je rodila bliziće. E ta rečenica je meni rekla sve o znanju te drage ženice po pitanju dojenja. Ona je divna i draga ali neke stvari ne zna.

    I tako, Patrik nije htio dohranu ni sa 6 već je polagano krenuo sa 7 mj žličicu dvije kruškice, pa jabuke i tako neko vrijeme. A onda sam mu kad je konačno dobio i prve zube (9 i pol mj) dala bananu na komadiće i od tada je jeo voće samo malo usitnjeno tj narezano, miksano ni pod razno. Eventualno u spasiranu jabuku malo žitarica i to može. Vodu (uz dojenje) je popio tek sa 10 mjeseci.

    Ian mi se čini drugačiji ali vidjet ćemo. Mnogi mi kažu da mora jesti i dohranu jer je velik i krupan, ali ja ne fermam. Jer znam kako se i Patrik udebljao u zadnjih par mjeseci od mog "slabog" mlijeka

    Uglavnom, ono što je moja misao vodilja: prvih 6 mj isključivo dojenje (ili adaptirano ako ne dojite) a onda polako, davati djetetu ono što je za naš kraj naprirodnije (evo mi sad imamo jabuka i krušaka oko kuće pa beremo i spremamo) promatrati i ako neće, pustiti i probati kasnije.

  17. #167
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    danas sam bila kod pedice na pregledu s k. i prilicno sam zbunjena--pitala me za dohranu, a k. ima 5 mjeseci. ?!?! ne bi mi bilo tak cudno da ta pedica nije na dobrom glasu od mnogih s ovog foruma i dalje. isto sam joj rekla da cekamo 6 mjeseci (sudeci po k-inoj potpunoj suprotnosti od f, nekako imam dojam da nece bas tako sa zadovoljstvom prihvatiti dohranu kao on).

    jedna stvar me u cekaoni bas neugodno iznenadila--bio je deckic od mjesec i pol, sav sladak onako mali, mrsave nogice, milina za vidjeti. odvratila sam paznju kad mu je mama isla potpuno mirnom gurati dudu u usta (to fakat nisam nikad mogla skuziti, ajde kuzim utjehu dudom ili tako nesto, ali iz cista mira da ju djeca nose non stop to mi fakat nije jasno), ali kad ga je pocela onako mrvicastog tankati cajem, e tu sam se bas razalostila. kaj ce njemu tak malom jadnicku caj, i zakaj joj pedica nes ne kaze, uostalom. bezveze. ti cajevi su mi koma.

  18. #168

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mikka, cudi me tvoje nepoznavanje ljekovitih i hranjivih svojstava kojekakvih biljaka.

  19. #169
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    da, recimo hranjivost konoplje--nakon popusenog jointa mozes pojesti cijeli frizider. a o ljekovitosti da ne pricam

  20. #170
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    da, recimo hranjivost konoplje--nakon popusenog jointa mozes pojesti cijeli frizider. a o ljekovitosti da ne pricam
    :shock:

  21. #171

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    7

    Početno

    frida izbrisala post jer se kosi sa pravilima foruma (spominjanje proizvođača koji krši Međunarodni pravilnik o marketingu nadomjestaka za majčino mlijeko)

  22. #172
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    kaj ja znam, nijedno od moje djece nije popilo kap caja. ako se iskljucivo doji, caj nije potreban, cak moze biti i stetan--pogotovo ako je zaseceren.

    i tako. ne znam kako je kad se beba hrani ad. kod dojenja i grceva mama pije caj ako treba, pa beba dobije sto treba preko mlijeka.

  23. #173

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    llella dobronam došla!

    Razumijem tvoju zabrinutost, pedijatri su još uvijek (pre)veliki autoriteti kada su naša djeca u pitanju iako se često ne vode najnovijim istraživanjima i otkrićima, pogotovo kada su dojenje i uvođenje krutih namirnica u prehranu u pitanju.

    Zdravo, dojeno dijete obično brže raste u prva 2-3 mjeseca svoga života od djeteta koje je hranjeno AD, a svoj rast usporava od 3 do 12 mjeseca.

    Većina tablica rasta koje su u opticaju napravljene su po djeci koja nisu isključivo dojena prvih šest mjeseci (uključuju djecu hranjenu formulom kao i onu koja su dohranu započela prije navršenog 6. mjeseca života).

    Mnogi liječnici to ne znaju pa pred sobom vide dijete koje nije unutar percentila tablice i često pogrešno zaključuju da dijete ne napreduje dovoljno. U tom trenutku najčešće preporučaju majci dohranu formulom ili krutom hranom, što je nepotrebno, a u ekstremnim slučajevima savjetuju potpuni prestanak dojenja. Čak i ako je majka sigurna da njezino dijete dobro napreduje i ne posluša ove savjete zbog njih se, iako bez razloga, može bespotrebno zabrinuti.

    Imaj u vidu da tablice rasta nisu test, nije cilj da dijete svakako dosegne 100. – najvišu percentilu. Da pojasnim: ako je dijete na 50. percentili krivulje težine, to samo znači da je 50% djece iste dobi lakše, a 50% djece teže od njega/nje. Ako je dijete na 10. percentili težine, to znači da je 10% djece iste dobi lakše, a 90% djece teže od njega/nje.

    Zdrava djeca, baš kao i odrasli, dolaze u različitim oblicima i veličinama: dijete na 3. percentili može biti jednako zdravo kao i ono na 97. percentili. Ono što liječnici obično traže na tablicama rasta je dali se dijete uklapa u uzorak koji je ponuđen. Tablice rasta su samo jedan dio slagalice koji se promatra, zajedno sa ostalim faktorima, uključujući:

    • Kakva je fizička konstitucija djetetovih roditelja? Kakva je bila njihova krivulja rasta? Braće i sestara i rođaka? Genetika igra veliku ulogu rastu djeteta, stoga ju nije dobro ignorirati.
    • Dali dijete stalno dobiva na težini, čak i ako je van krivulje?
    • Dali dijete savladava vještine predviđene za svoju dob ili onu koja je najbliža?
    • Dali pokazuje ostale znakove po kojima se vidi da je količina mlijeka koju unosi dovoljna?
    • Kakvo je opće stanje djeteta?

    Tvoja odluka da pričekaš sa dohranom je ispravna (SZO preporuča isključivo dojenje prvih šest mjeseci djetetova života), prirast je u redu za dob (možeš napisati kako je dobivala na težini prije zadnjeg vaganja?), a tvoje mlijeko je savršeno, baš onoliko kalorično koliko treba biti da bi zadovoljilo tvoje dijete.

    Zanima me koji negativni uzroci mogu biti padu težine i da li uopće postoje ako je opće stanje moje bebe OK- dobro spava, zadovoljan je koliko to može biti sa svojih 7 mj. i 10 dana, imamo malo kašnjenje u posturalnim radnjama koje sam uočila oko 6mj (rješavamo od nedavno vježbanjem - trebalo bi se izvježbati kroz mjesec dana). Pitam jer sam zabrinuta zbog trenda pada težine (ako se to može nazvati trendom kroz ovih 3 mjeseca) koji pokazuje od 4mj.
    Sa 4 mj. je počeo stagnirati sa težinom (samo dojenje) tako da sam dohranu počela uvoditi sa 5,5mj. (sa 50centila pao na 25) naglo dobio u tjedan dana 300g i još 200g u sljedećem tjednu (6mj- vjerojatno sam trebala ranije početi). od tada je dobio samo 220g (znači nakon 1mj čini se da je pao ispod 25centile). Jede trostruko više od ostalih beba- kašice od povrća, mesa, voća ..... ja dalje dojim ali već sumnjam u svoju kvalitetu mlijeka, pa zadnja tri dana dajem mu i forumulu uz svoje podoje koje nisam smanjila- SVE POJEDE! Relativno je dugačka beba- 71,5cm(možda i više). Zabrinuta sam da ne bi pao na 10percentila. Genetski ima predispozicije da bude mršav (tata). Da li imate podatke o trendu mjšavljenja beba i da li su nužno povezani sa negativnim uzrocima?

  24. #174
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    idab, mislim da je to sve u granicama normale... javit će ti se i druge cure koje bolje pamte brojeve od mene, ali koliko shvaćam nije da dijete gubi na težini, nego samo nešto sporije dobiva. To je normalno, nismo svi isti. Tim više što kažeš da genetski ima predispozicije da bude mršavko.

    Ako mu daješ formulu, nemoj nikako na bočicu! Zeznut ćeš si dojenje, a to ti najbolje garantira pravilan razvoj i dobru prehranu djeteta! Sad ti je dovoljno velik da uči polako na čašicu. S tim da mu ja ne bih davala formulu, mislim da je već dovoljno velik da nema opasnosti po njegov razvoj, moje mišljenje je prije da mu može samo škoditi.

    I kažeš da puno jede, dakle opusti se i nemoj ga forsirati, da ne stvoriš kontraefekt. Ako je veseo i zdrav, nemaš se zašto brinuti.

  25. #175

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    2

    Početno

    helo

  26. #176

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    2

    Početno

    moja Maja ima 5 mjeseci i koju hranu da joj prvo pokusam dati :?

  27. #177

    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Postovi
    103

    Početno

    eh, da se i ja ukljucim na brzinu (nemam vremena procitati sve postove, pa imajte razumijevanja) ....
    Moj mali ima 4mjeseca, super zdrava bebica koja napreduje perfektno
    Babica (svedska) mi je preporucila da krenem sa hranom vec od cetiri mjeseca jer su najnovija istrazivanja pokazala da je to najbolje da bi se izbjegla gluten alergija :/
    moj mali samo doji, ali je jako radoznao pa kad mi jedemo on izludi
    pocela sam tako sto stavim malo na prst krompirpire ili malo banane.
    Ne dajem mu svaki dan, nego onako kad bas vidim da je raspolozen da oproba. dojenje je i dalje glavna stvar u nasem zivotu (emma koja ima sad cetiri godine je dojila 35 mjeseci)
    Hm, htjela sam da kazem kako je babica koja prima najnovije informacije i koja ide i dalje na seminare (znam da je tako) eto rekomendira ovu granicu od 4 mjeseca.
    Naravno ja sam joj rekla da cu malog i dalje dojiti iskljucivo do 6 mjeseci (ovo malo na prst da oproba ne mislim da je strasno),
    Ah, i nije strasno davati jagode prije navrsenih godinu dana, ... ima jos nekih promjena ali sve u svemu kao da je poenta dijete osamostaliti, naviknuti na svu hranu sto prije tako da nas ne zamara extra nesto praviti i paziti .... ( ipak ovdje ima masa alergija, tako da njihova istrazivanja bih uzela sa malom dozom "?" rijec na vrh jezika )
    kazu da je vazno poceti sa povrcem a ne sa vocem jer bebe mogu da odbace povrece kad su vec oprobale voce koje je slatko :/

  28. #178
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Linea, to što ta babica "rekomendira"... je njezina slobodna interpretacija novih preporuka.
    Nije preporuka da se kreće sa dohranom sa 4 mjeseca (točnije, 17 tjedana), nego da se iznimno može krenuti i ranije od navršenih 6 mjeseci, ali nikako ranije od navršenih 17 tjedana.
    Nadalje, sigurno se sa 4 mjeseca neće krenuti sa glutenskim namirnicama.
    Vjerujem da ta babica prati recentnu literaturu, ali pratimo i mi.
    I u stalnom smo kontaktu sa stručnjacima koji o tome pišu i govore.

    To da dijete prvo treba krenuti sa pocrćem pa voćem kako kasnije ne bi bilo problema sa neslatkim namirnicama... radeći statistiku prema Forumu, zaključile smo kako je i to floskula: jako je malo djece koja odbijaju povrće, a jedu voće, a da su dohranu započeli s voćem. (samo troje, koliko se sad mogu sjetiti)

    I, još da raščistimo sa terminom "isključivo dojenje": to je dojenje u kojemu dijete ne dobije ni kap vode, čaja, ni mrvicu ičega što nije majčino mlijeko. Izuzimaju se samo lijekovi.

    E, da...
    ovo "naviknuti na svu hranu sto prije tako da nas ne zamara extra nesto praviti i paziti " mi je strašno ako dolazi iz usta jedne babice
    Zamara me nespavanje, zamara me montaža sjedalice, zamara me mazanje kremama na plaži, zamara me zasebno kuhanje... Pa što smo ih uopće rađali?! Najbolje da ih odmah tretiramo kao odrasle... pa se nećemo zamarati :/

  29. #179
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj marijas prvotno napisa
    moja Maja ima 5 mjeseci i koju hranu da joj prvo pokusam dati :?
    ja ti savjetujem da još pričekaš.

    a možeš se voditi ovom tablicom:

    Tablica dohrane

    Žitarice
    1. kukuruzna krupica (palenta), kukuruzno brašno, riža, rižine pahuljice, proso, amaranth, quinoa (6 mj.)
    2. pšenično brašno ili krupica (griz), ječam, raž, zobene pahuljice, kus-kus (8 mj., a može i ranije ako je na majčinu mlijeku)
    3. kruh, dvopek (10 mj.)
    4. tjestenina bez jaja (11 mj.)
    5. miješane žitarice, dojenački muesli (12 mj.)

    Voće
    1. kruške, jabuke (6 mj.)
    2. banane, marelice, breskve, šljive, trešnje (7 mj.)
    3. kupine, borovnice, maline (10 mj.)
    4. jagode, agrumi, koštuničavo voće (orah, lješnjak, badem) (12 mj.)

    Povrće
    1. koraba, tikvice, buča, batat (6 mj.)
    2. mrkva, krumpir, mahune, brokula, cvjetača (8 mj.)
    3. grašak, repa, rajčica, krastavac (10 mj.)
    4. kupus, kelj, poriluk, paprika, leća (11 mj.)
    5. grah, špinat, blitva (12 mj.)

    Meso
    1. bijelo pileće i pureće meso, janjetina, kunić (8 mj.)
    2. teletina (9 mj.)
    3. tamno meso peradi (10 mj.)
    4. junetina, govedina (11 mj.)
    5. svinjetina, suhomesnati proizvodi, iznutrice (što kasnije)

    Riba
    1. bijela riba, pastrva (8 mj.)
    2. plava riba (13 mj.)

    Jaja
    1. žumanjak (10 mj.)
    2. bjelanjak (13 mj.)

    Mliječni proizvodi
    1. svježi kravlji sir, skuta, jogurt, kiselo mlijeko (11 mj.)
    2. vrhnje (12 mj.)

    Masnoće
    1. maslinovo ulje (6 mj.)
    2. biljna ulja (9 mj.)
    3. maslac (12 mj.)

    Začinsko bilje
    s 12 mjeseci

  30. #180

    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    23

    Početno

    imam sličan problem moj maleni ima 4 i pol mj. 9300 i 69 cm. ,a rođen je velik sa 4800 i 55 cm.Pedica je rekla da sa 5 mj. krenemo sa dohranom u četvrtom mj. je dobio točno kilu i naraso je 3.5 cm.
    Jako je nervozan tokom dana neče u kolica samo bi se nosio i to da gleda
    prema naprijed,jakim plačem reagira ako mu se netko od stranaca približi,malo spava preko dana sve skupa oko dva do tri sata.
    Mokrih pelena ima oko 5-6,a noću ga ne presvlačim i pelena bude skroz puna češće puta i promoći.
    Stolicu ima svaka tri do četri dana žutu,kašastu.
    Nije mi jasno zašto mi je rekla da krenem sa dohranom sa 5 mj. jer ja sam željela sa 6.
    Šta da radim?

  31. #181
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    ako je tvoja želja krenuti s dohranom sa šest mjeseci, onda kreni sa šest.
    dijete ti super napreduje i nema nikakvog razloga ranije ići s dohranom.

  32. #182
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    ako je tvoja želja krenuti s dohranom sa šest mjeseci, onda kreni sa šest.
    dijete ti super napreduje i nema nikakvog razloga ranije ići s dohranom.
    slažem se, i dodajem da to što je nervozan vjerojatno nema nikakve veze s dohranom, obzirom da su ostali podaci super.

  33. #183
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj Linea prvotno napisa
    Babica (svedska) mi je preporucila da krenem sa hranom vec od cetiri mjeseca jer su najnovija istrazivanja pokazala da je to najbolje da bi se izbjegla gluten alergija :/
    :? draga moja, ja čitala baš zbog celijakije se žitarice sa glutenom uvode nakon 8 mjeseci, a ako ti netko u obitelji ima celijakiju, onda i kasnije. Odkud sad to?
    Iskreno, počinju mi ići na živce ta glupava istraživanja - svakih 1 godinu je nekaj drugo.
    Znaš kaj, ja i dijete se pokušavamo hraniti zdravo, kuham i gledam da tijekom dana ima obrok i voća i povrća i žitarica i ostalog, znači sve skupa, čitam sastave kupovnih proizvoda i pazim da kupujem bio namjernice. Tablice koju ti je napisala apri sam se držala jer je smatram dobrom (gastritičar sam pa kako imam osjetljiv želudac neke namjernice ne podnosim npr. začine, jaja, kupus, paprika - znači to su namjernice koje su teške za želudac, pa mi je čista logika da ih kasnije uvodiš djetetu u dohranu).
    Iskreno, da ja moram odlučiti, ako nije priša ja se ne bi žurila. Moje pravilo: dok ne sjedi ne jede krutu hranu.
    S time da imaj na umu da sam nestručnjak u tom polju, sve što sam napisala je ono kaj je meni osobno logično. Ti ćeš već sama odlučiti.

  34. #184

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    275

    Početno

    Mi ćemo za 6 dana imati 6 mjeseci, a evo već neka 2 tjedna smo na dohrani. Probali smo jabuku,krušku,rižu, popili vode,svega pomalo. Malecki zine čim ugleda žlicu. Ne pretjerujem sa količinama,niti mu dajem 3 puta dnevnu krutu hranu,i dalje nam je dojenje glavno...Nekako sam se povela za insinktom i ne mislim da je išta loše to što smo krenuli malo ranije...prvo dijete sam počela dohranjivati TOČNO na dan kad je napunio 6 mjeseci

  35. #185

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    S jednog drugog foruma:

    "Dohrana je sve ono čime se dojenče hrani, a nije mlijeko. Ne treba je započeti prije 4. mjeseca jer ne donosi nikakve prednosti, a mora se početi najkasnije do kraja 6. mjeseca jer samo mlijeko ne može zadovoljiti prehrambene potrebe dojenčeta.


    Dojenom dojenčetu, ako dobro napreduje na težini, preporuča se uvođenje dohrane tek nakon 6. mjeseca.

    Kod nas se namirnice uvode ovim redom:

    1. Žitarice BEZ GLUTENA (riža, kukuruz) u zadnji obrok mlijeka sa navršena 4 mjeseca
    2. VOĆNI SOK sa 5 mjeseci kao napitak
    3. VOĆNA KAŠICA sa 5 mjeseci (jabuka, kruška, banana)
    4. POVRTNE KAŠICE sa 6 mjeseci (mrkva, korabica, blitva, tikvica)
    5. ŽITNE KAŠICE s GLUTENOM s 7 mjeseci (pšenica, ječam, raž)
    6. MESO nakon 7 mjeseci (piletina, puretina, teletina, kunić)
    7. VOĆE I POVRĆE sa 7 mjeseci: marelica, breskva, krumpir, brokula, špinat
    8. BIJELA RIBA nakon 8 mjeseci

    S citrusnim voćem (mandarina, limun, naranča, grejp), jajima, kravljim komercijalnim mlijekom ne treba početi prije kraja prve godine.

    U 1. godini života djeteta treba izbjegavati sljedeće namirnice:

    • Lubenice, jagodičasto voće
    • Bjelanjak jajeta
    • Sol, začine
    • Prženu hranu
    • Med
    • Plavu ribu
    • Gljive
    • Školjke
    • Šečer
    • Slatkiše
    • Grickalice
    • Svinjetinu i junetinu

    DOZIRANJE DOHRANE I ZNAKOVI ALERGIJE

    Nove namirnice treba uvoditi u prehranu jednu po jednu u razmacima od nekoliko dana da bismo vidjeli kako ih dijete podnosi.
    Kod dojenča s pozitivnom obiteljskom anamnezom o alergijama nove namirnice se uvode kasnije i to po savijetu pedijatara.

    Znakovi alergije na hranu mogu se javiti:

    • NA KOŽI u vidu osipa
    • PROBAVNOM SUSTAVU: grčevi, povraćanje, proljev
    • DIŠNOM SUSTAVU: kašalj, otežano disanje

    Preporuka za početak dohrane je kuhanje hrane kod kuće jer se ide s probnim žlicama, a to omogućuje i eksperimentiranje s okusima i kombinacijama te ranije uključivanje u obiteljske obroke.
    Gotove kašice koristite kada ste izvan kuće.

    GLUTEN I CELIJAKIJA

    GLUTEN je bjelančevina koja izaziva alergiju. Ima ga u žitaricama (pšenica, raž, ječam) i njihovim prerađevinama (brašno, kruh, kolači, tjestenina). Kod uvođenja dohrane, svakako ga treba izbjegavati do 6. Mjeseca starosti djeteta.

    CELIJAKIJA je doživotna nepodnošljivost na gluten. Znakovi bolesti najčešće se javljaju između 9 i 24 mjeseci starosti u vidu probavnih smetnji (smrdljive i voluminozne stolice, proljev), nenapredovanje na težini, razdražljivost, teže anemije.
    Dijagnozu postavlja predijatar-gastroenterolog nakon posebnih pretraga.

    Sve informacije vezane za celijakiju i bezglutensku dijetu mogu se dobiti u Udruzi na dežurni telefon 095 822-03-06 radnim danom od 17-19 sati ili na email: (kršitelj koda)crka@yahoo.com

    Izvor:
    Savjetovalište za prehranu dojenčadi, Cambierieva 7, 510000 Rijeka
    051 336 046
    Radno vrijeme
    Ponedjeljak, srijeda, petak: 7 do 13 h
    Utorak, četvrtak: 13 do 19 h"

    nervira me ovo beskrajno! Imala sam potrebu to prenijeti u cjelosti na mjestu na kojem će me razumjeti...

  36. #186
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Dojenom dojenčetu, ako dobro napreduje na težini, preporuča se uvođenje dohrane tek nakon 6. mjeseca
    Ovo bi meni bilo bitno.

  37. #187

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj srecica prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Dojenom dojenčetu, ako dobro napreduje na težini, preporuča se uvođenje dohrane tek nakon 6. mjeseca
    Ovo bi meni bilo bitno.
    Da jer si informirana. Nekome tko nije upućen će se "Savjetovalište za prehranu dojenčadi" činiti kao dovoljno mjerodavno da ne mora tražiti dalje nego da se drži njihove preporuke.
    Ovisno o pedijatru, za dijete će možda zaključiti da ne dobiva dovoljno na težini pa ajte vi fino na malo konkretniju hranu. A sok jasno da ćemo dati, pa nećemo dijete pustiti da bude žedno. Da mi sir ili maslac izlaze iz dojki ta bi mi teorija možda i bilo jasna, ali pošto se radi o tekućini zbilja ne znam otkud ideja da je beba žedna?

  38. #188

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    14

    Početno

    Ne znam samo zašto se ti ljudi godinama školuju (u ovom slučaju pedijatri), kad smo mi svi tako pametni. Oni nam očito ni ne trebaju pa možemo u ovo grozno doba recesije ukinuti i njih. Sami smo sebi dovoljni

  39. #189
    Ivana B-G avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Vinkovci/Bec
    Postovi
    953

    Početno

    meni je bio dovoljan pokazatelj strucnosti nase pedijatrice u vezi hranjenja bebe, da mi je savjetovala da maloj dajem AD bez laktoze (koje je inace protiv proljeva!) jer je puno bljuckala....eto, samo toliko za pedijatre. (sorry na offtopicu)

    a sta se tice dohrane: cesto sam citala da se dohrana moze poceti s navrsenih 5 mjeseci, ako je dijete na AD mlijeku; medutim ako je dojeno moze biti i dosta poslije 6 mjeseci.
    ima puno (previse) razlicitih izvora i na kraju je i odluka i odgovornost na roditelju - kao i u svim drugim temama koje pogadaju djecu.

  40. #190
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Citiraj srecica prvotno napisa
    Citiraj Mrvna prvotno napisa
    Dojenom dojenčetu, ako dobro napreduje na težini, preporuča se uvođenje dohrane tek nakon 6. mjeseca
    Ovo bi meni bilo bitno.
    Da jer si informirana.
    Istina je da sam se informirala, ali sa druge strane moram priznati da sam lijena za kuhanje i u tom smislu mi je jako odgovarala cinjenica da prvih 6 mjeseci mom djetetu ne treba nista osim mlijeka (i moja pedijatrica je to podrzavala, ona mi je cak najavila da bi nam dohrana mogla teze ici) pa i da se nisam educirala u ovom tekstu bih pronasla ono sto bi me zadovoljilo.
    Sto hocu reci, ako netko ne vjeruje u cinjenicu da dijete ne treba dodatnu tekucinu dok iskljucivo doji, nece njemu pomoci ni tri radionice, niti 100 knjiga ... on ce iz ovog teksta izvuci 4. mjeseca i toga ce se drzati, bez obzira na recenicu ispod koje bih se ja drzala.

    I tesko je naravno ako nemas podrsku oko sebe, moja je mama recimo bila jako skepticna zbog mog nenabavljanja duda i bocica i ostalog pribora, nije cak bilo problem dojenje, nego cinjenica da je ljeto i kako ce dijete piti vodu ... objasnila sam joj da ne treba, da je mlijeko dovoljno i bla, ali je ona svejedno nakon nekoliko tjedana od rodenja mene nazvala i rekla da vjerovatno Leila place jer je zedna i da joj dam bar zlicicu vode. I donijela mi je knjigu po kojoj je ona nas hranila, koja savjetuje dohranu nakon 16. tjedna, ali isto u jednom poglavlju pise da ako dijete napreduje na dojci da se ta dohrana moze pomaknuti ... ali ona je taj dio previdjela.

  41. #191
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj malenaleo prvotno napisa
    Ne znam samo zašto se ti ljudi godinama školuju (u ovom slučaju pedijatri), kad smo mi svi tako pametni. Oni nam očito ni ne trebaju pa možemo u ovo grozno doba recesije ukinuti i njih. Sami smo sebi dovoljni
    postoje dobri i loši pedijatri
    diploma znači da su savladali znanje one godine kada su polagali diplomski
    a da li prate nova saznanja i nova istraživanja ovisi o njihovoj volji, jer se ne plažu ispiti iz toga, za to nema garancije nego ti odgovornost leži na roditelju da sebe informira

  42. #192
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj malenaleo prvotno napisa
    Ne znam samo zašto se ti ljudi godinama školuju (u ovom slučaju pedijatri), kad smo mi svi tako pametni. Oni nam očito ni ne trebaju pa možemo u ovo grozno doba recesije ukinuti i njih. Sami smo sebi dovoljni
    jako je zalosno koliko su neki pedijatri slabo informirani o dojenju.

  43. #193

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    684

    Početno

    malenaleo je mozda samo kritizirala one koji prerano daju dohranu iako hrvatsko pedijatrijsko drustvo preporucuje iskljucivo dojenje do 6mj

  44. #194

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    1,256

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    Citiraj malenaleo prvotno napisa
    Ne znam samo zašto se ti ljudi godinama školuju (u ovom slučaju pedijatri), kad smo mi svi tako pametni. Oni nam očito ni ne trebaju pa možemo u ovo grozno doba recesije ukinuti i njih. Sami smo sebi dovoljni
    postoje dobri i loši pedijatri
    diploma znači da su savladali znanje one godine kada su polagali diplomski
    a da li prate nova saznanja i nova istraživanja ovisi o njihovoj volji, jer se ne plažu ispiti iz toga, za to nema garancije nego ti odgovornost leži na roditelju da sebe informira
    E ovo je problematičan dio. Što s roditeljima koji su pročitali nešto i tu stali, jer šta sad imaju kopati dalje, lijepo piše "sokić s 4 mjeseca" (ili koliko već)? "Ja pitala tri žene iz sela i one sve rekle isto, ja se informirala". Trebao bi postojati netko mjerodavan tko će mi reći jesam li na pravom putu.
    Uostalom, zar pedijatri nemaju obvezu stručnog usavršavanja? Možda je tu problem.
    Ja bih sve njih za početak lijepo kod Rodinih savjetnica za dojenje. I ispit bi mi polagali!

  45. #195

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    23

    Početno GUŠENJE!

    Citiraj florina prvotno napisa
    ja mislim da obavezno treba početi s dohranom nakon 6 mj. jer je tad najlakše djete naviknuti na druge okuse da ne bi prošli kao sestrina prijateljica čije je djete skoro do godine i pol bilo isključivo na sisi,pa se sad čudi što joj se sa 2,5 godine guti sa rezancem u juhi
    HEJ ŽENICE!
    I JA SAM IMALA PROBLEMA SA UVOĐENJEM DOHRANE...NARAVNO MOJ MALI ISKLJUČIVO DOJEN DO ŠEST I POL MJESECI....DO PRVOG ROĐENDANA SMO TEK SVLADALI DA MORA OTVORITI USTA KAD MU SE ŽILCA PRIBLIŽI USTIMA....GUTIO SE SA SVIM I SVAČI ČAK I TEKUČINOM KOJA NIJE BILA IZ MAMINE CICE.....HVALA BOGU SAD S TRI GODINE KONAČNO JEDE SAM I SKORO SVE ČAK I MESO...ALI STVARNO SMO SE NAMUČILI

    S DRUGIM POTPUNA SUPROTNOST... S DOHRANOM SMO POČELI TRUNKICU RANIJE...I NIKAKVOG PROBLEMA SA ŽLICOM....MISLIM DA BI SVAKA MAMA MOGLA NAJBOLJE PROCIJENITI KAD JE NAJBOLJE POČETI S DOHRANOM IAKO JA NIKAKO NE BI POČELA PRIJE PETOG MJESECA....

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •