Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Rucak u vrticu

  1. #1

    Početno Rucak u vrticu

    Moja princeza ce uskoro krenuti u vrtic. Tada ce imati jednu godinu. Ni sama ne znam kako ce sve to proci a i zabrinuta sam oko ishrane.
    Sad smo u kuci i ja joj stalno kuham rucak (meso i povrce), ali ne znam i nemam ideju sta da joj saljem u vrtic.
    Kad dodje kuci iz vrtica imace nesto kuhano da jede, tako da nisam sigurna da li opet da joj saljem nesto kuhano u vrtic ili da joj saljem hrenovke ili mozda jaja.
    Hrenovke nije jos jela. Ima samo cetiri zubica, i nije bas voljna da zvace hranu. Vise voli da joj ja to sve ispasiram.
    Pomozite sa prijedlozima. : :?

  2. #2
    sitroen3

    Početno

    Ja sam u USA te imam slican problem. Cesto u vrtic saljem nesto skuvano sto se moze podgrejati ili ako to nemam, posaljem Gerber teglicu (3rd food) i to je to. Bas me to stalno muci pogotovo kad saljem teglice, grize me savest nekako. S obzirom da se kropmpir i spanac ne smeju podgrevati onda saljem karfiol sa belim pilecim mesom, sa teletinom, te pirinac sa pecurkama koje on obozava, tikvice sa mesom ili jajetom, sargarepu sa tikvicama i mesom... Takodje bi i pasta bila zgodna, ali moj mali andjelak to ne voli bas mnogo (on sad ima skoro 15 meseci). Saljem i neko voce - jagode, bananu, lubenicu, teglice sa vocem, keks, sokic.....Sve u svemu cini mi se da se nekako sve vrti u krug i da stalno saljem istu hranu, ali se utesim kad dete dodje kuci jer uglavnom hoce da bar malo jede i ono sto spremim za veceru za muza i mene. posle mu ponudim opet neko voce, dosta tecnosti, te za veceru neki od Lina. Za dorucak saljem uvek isto jer samo to hoce: neki od vocnih jogurata ili vanila jogurt sa bebi cerealijama. Za sad nam ide dobro, ali cini mi se da upoznavanje sa raznovrsnom hranom ide sporije nego kod zena cija deca sede sa njima kod kuce s obzirom da manje vremena dete provodi kod kuce nego u vrticu. Eto toliko za sad, a ako imas dodatnih pitanja, slobodno pitaj.

  3. #3

    Početno

    Hvala puno na odgovoru.
    I ja cu pokusati tako kao sto si mi ti napisala. I mene grize savjest za hranu u teglici , ali nekad se i to mora. Probala sam joj davati tu hranu iz teglice kad je imala osam mjeseci da vidim da li ce joj se svidjeti, medjutim nije bila odusevljena. Mozda sad kako je starija bude bolje.

    Ma najvise bi voljela da mogu biti u kuci sa njom dok jos malo ne poraste, ali sta da se radi kad je tempo zivota drugaciji.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Grize te savjest u vezi s teglicama, a dala bi joj hrenovku :shock:
    Riža s gljivama :shock: Pa gljive se ne preporučaju djeci do 12. godine!
    Odustani od pasiranja - pusti dijete da jede k`o velika - četiri zubića su joj za to stvarno dovoljna. Ako u početku i bude protestirala, brzo će se naviknuti i shvatiti da je užitak upravo u žvakanju, a ne u gutanju.
    Ne znam kako to tamo funkcionira - kod nas djeca u vrtiću imaju tri obroka. Ali, ako joj već moraš nešto ponijeti i ako će kod kuće jesti kuhanu hranu, šalji voće, integralna peciva, pusti kekse i sokove... što će joj to?!

  5. #5
    sitroen3

    Početno

    A zasto ne gljive? Sigurna sam da sam videla da se mogu jesti posle godinu dana starosti deteta. Pedijatar mi je rekla da posle navrsenih godinu dana dete pocinje da jede isto kao odrasli!? Naravno ne dajem mu slatkise, mada imam srece da ih on sam ni ne voli, ali zato obozava sve vrste voca i jednom u 3-4 dana pojede keks za bebe koji sadrzi dosta vitamina, minerala, Cink i gvozdje. Od sokova mu dajem samo Gatorade jer zivim u tropskoj klimi te je potrbna nadoknada izgubljenih elektrolita. Za tu svrhu Dr-i ovde upravo i predlazu Gatorade. Takodje ne dajem konzerviranu hranu, mesne preradjevine, morske specijalitete, ali dajem neke vrste bele i plave ribe. Da li negde gresim po vasem misljenju?
    Inace ovde u USA deci na zalost ne daju nista od hrane dok su tako mali sem cerealija za grickanje. Tek u starijim grupama daju nesto od hrane. Uospte nije lako spremiti sve unapred pogotovo kad i sama radis, kuvas svakodnevno, peres, peglas i sve ostalo. Ceo sistem je ovde jako surov i nema milosti, na zalost. Hajde fajte jos neke savete u vezi ishrane, a posebno ideje za nosenje hrane u vrtic!!!!! :wink: 8)

  6. #6
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Kakve hrenovke :shock:
    Mi se ovdje bunimo kada im u vrtiću daju hrenovke i paštetu, a vi im to sami šaljete u vrtić. Pa ima toliko zdravije hrane koju možete davati, a ne te odpatke.

  7. #7
    sitroen3

    Početno

    slazem se za hrenovke u potpunosti jer zaista ko zna sta sve stavljaju unutra. Nego dajte neke ideje sta se kuvano moze odneti u obdaniste a da moze da se spremi dan ranije te da se to moze podgrejati. Ne podgreva mi se riba, pa cak ni neka od povrca sto zbog opasnosti od podgrevanja, sto zbog loseg ukusa. Ne znam vise ni sama sta da saljem jer je izbor vrlo suzen.

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ja ne podgrijavam.
    Ako imam kuhano povrće od prethodnog dana, jede ga hladno. Znam da to nekome može biti čudno, ali to mi se čini boljim od podgrijavanja.
    Što se tiče Gatoradea... elektroliti... mislim da su to gluposti... zato u Americi ima 60% debelih i 30% groteskno debelih (to je podatak iz novina)... daj ti djetetu dovoljno obične vode i ne brini za dehidraciju i gubljenje soli.
    Keks... željezo... vitamin C... ne znam stvarno da bih mogla povjerovati u to - sve je to marketinški trik. Umjesto keksa, daj kupus - dokazano najveći izvor vitamina C: otrgnrš list, opereš i daš djetetu da gricka. Jabuka, paprika, kivi... biraj! I sigurno više željeza!
    A za gljive... Ako nađem vremena, pronaći ću ti link na stranice gdje piše koliko bi ih trebalo izbjegavati do 12. godine.
    I taj tko ti je rekao da dijete nakon navršene godine smije jesti sve kao i odrasli... :shock:
    Kuhana riba je super, ne moraš je podgrijavati. Piletina isto. Brokula, cvjetača... ma sve osim krumpira.

  9. #9
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Riža, tikvice, korabica, mrkva...

  10. #10
    sitroen3

    Početno

    Pedijatar mi je rekla da se detetu posle navrsene 1. godine zivota moze davati sve, mada kao sto rekoh, dosta toga izbegavam. Ako je keks za bebe zaista ne vidim nista lose u tome. Gatorade dajem uporedo sa vodom, a i to je jedino iole slatko sto je on okusio, ali i to nije mnogo slatko. Moram priznati da nisam nikad davala detetu hladno povrce, ali pokusacu, ali u vrticu sve podgrevaju u mikrotalasnoj te tu necu moci mnogo da uticem. Sta jos od hladnih stvari dajete? Jaja osim tvrdo kuvana ne mogu se jesti kao hladna, a ne verujem da su ukusna kao podgrejana!!!! Takodje ni riba nije ukusna kao hladna, pa meso bude nekako tvrdo..... Bas sam na mukama sa nosenjem hrane u vrtic!!!!!

    U svakom slucaju hvala na pomoci!!!!

  11. #11

    Početno

    Eto dobi ja po nosu sto sam spomenula hrenovke.
    Hrenovke joj nosam davala. I sama sam mislila da to i nije najbolja ideja, ali sam upitala. Sto ljudi sto cudi. Neko daje neko ne.
    Inace moja djevojcica, jede lijepo povrce i meso. Karfiol, brokule, mrkva, kelj, krompir.. da ne nabrajam.
    Pa nemojte sad da se osjecam kao losa mama sto sam i upitala.
    Snalazit se nekako mora, zato sam vas i pitala za prijedloge a ne kritike.
    Hvala jos jednom na iskrenim odgovorima

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jel moze taj link, odnosno literatura koja kaze da djeca ne smiju jesti gljive do dvanaeste godine?

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ja tek sad skuzila da pise 12 godine ja mislila 12 mjeseca :shock:

    Ja svojoj djeci dajem gljive. Noah sam sad skoro dala prvi put znaci sa 18 mjeseci.Ja cula da su gljive zdrave i dobre jer sadrze jako puno proteina. :?

    I mene zanima sad jel ima kakav link o toj temi.

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Evo, idem potražiti, a ako ne nađem, zamolit ću nutricionisticu, gospođu Tanju Joksimović da nam nešto napiše pa ću staviti.

  15. #15
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mene isto jako zanimaju gljive, ništa nisam uspjela naći na netu. Moja sestrična - doktorica - isto ne daje djetetu gljive, i rekla mi je da to ima veze sa jetrom tj. da dječja jetra ne može 'preraditi' neke sastojke iz gljiva - radi nekog enzima. Ne radi se o tome da bi se dijete otrovalo gljivama, nego bi mu moglo biti jako mučno. Super bi bilo kad bi netko stručan to objasnio - nama su gljive jako često na jelovniku pa bih baš voljela znati smije li se dijete njima hraniti ili ne.

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    K vragu!
    Cijeli dan pokušavam dobiti prof. Colić-Barić sa PBF-a, ali se ne javlja.
    U ponedjeljak ću je valjda "uganjati" pa "izlazim van" sa relevantnim podacima.
    Btw, ja ni sladoled neću davati do 3. godine :wink:

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •