Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: Pomoć - prehrana s 15 mjeseci

  1. #1
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno Pomoć - prehrana s 15 mjeseci

    Moja (usvojena) Ančica je konačno stigla kući (uskoro će imati 15 mjeseci).
    Uputili su nas da jede "sve, baš sve što i mi" , samo da nije preslano, preslatko i prezačinjeno. E, sad mene neiskusnu zanima da li to "sve" znači zaista baš sve? Jasno mi je da može kuhano povrće, meso i sl., naravno da joj neću davati konzerve mesnog doručka i sl., ali smije li i saft - dinstano na malo ulja, luka i češnjaka (napr. mljevena junetina, ili neki đuveč, ili mahune na malo špeka...)? Gotovo da i ne pečem u pećnici ništa, nego pretežno dinstam. Tu i tamo spoham puretinu (smije li pohano?). Molim mišljenje također o (suhom) grahu, dodacima tipa majoneza, pomfritu - spada li i to u "baš sve" ?
    Ima li nešto što joj nikako ne bih smjela davati?

    I još nešto, da li mora piti čisto mlijeko (koliko?) ili ga je dovoljno zakamuflirati u nekoj voćnoj ili "-lino" kašici ?

    Još uvijek pije sve tekućine na flašicu, ne zna iz čaše niti iz kljuna (jučer je grickala taj kljun i upitno gledala ). Kako djeca skuže što treba s njim?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ja bi ti preporucila da izbjegavas sokice jer se zed ne gasi sa njima vec vodom sta je i najzdravije a sokovi su samo nepotrebne kalorije.isto tako izbjegavaj slatko, kekse i ostale grickalice ( naravno moj savjet a ti radi kako ti mislis da je najbolje)
    sta se tice przene hrane.. mi je jos uvik izbjegavamo jer je to teska spiza.
    umjesto pomfrita preporucujem kuhani krompir
    probaj joj davati laganu hranu bez puno zacina a ti ces instiktivno znati dali je to za tvoju klincezu ili nije.
    sta se tice casice na kljun. nauciti ce , ne brini ali ako ona ima mogucnost boce na dudu sigurno ce ici na nju i zeliti iz nje piti.
    polako... sve ce doci na svoje.
    jos jednom cestitam na vasoj kcerkici i neka vas sreca i zdravlje stalno prate

  3. #3
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ja bih na tvojem mjestu više kuhala, malo dinstala (ja još ne dinstam Lovri) i na što manje luka, češnjaka (teško za bušicu). Koliko sam se ja informirala, bitno je da u prvoj godini zavoli i jede što više povrća, mesa joj također treba (bijelog, crvenog-zbog željeza, ali ne pretjeruj) plus kuhani oslić (to je kod nas). Jušne obroke joj pojačaj sa (ras)kuhanom rižom, žgancima (imaš bio instant u Merkatoru), grizom...

    Lovro obožava kuhanu brokulu sa žgancima (zeleni žganci), juhice od povrća, pire krumpir sa mrkvicom (uz meso iz juhice), itd...Kod nas je meso još uvijek kuhano...

    I ono što Forutna kaže, daj joj vodu za piti, a ne sok. Sok će uvijek htjeti piti.
    I nakon svakog obroka peri joj zube (bez kaladonta). Za klince imaš kupiti četkice (paket od tri različite) u DM-u...(pogledaj na odjelu sa potrepštinama za bebače).

    I tvoja klinceza mora imati 5 obroka (kaže naša pedijatrica). Tri glavna (doručak, ručak i večeru) i 2 međuobroka. Mora piti barem 0,5l mlijeka dnevno (uključivši i mliječne proizvode).

    Pazi na jabuke, kruške i sl. Izribaj joj voće (ne vjerujem baš da ga grize i žvaće...pazi na komadiće..). Banane možda može i je grickati (mekana je). Ne stavljaj joj šećera u voće.

    I općeniti ne trebaš joj hranu soliti. Slana je prirodno.

    Eto, zbrda zdola.

    Ljubi slatkicu!!!

    Ako se što još sjetim, javim ti.

  4. #4
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    ja ću još malo zbrda zdola, pa ako se snađeš pitaj kaj te još zanima.

    andrejček je malo mlađi od ančice, ali to je otprilike to...
    kuham mu povrće na pari - ona sad smije sve povrće - pa u toj vodi skuham žitarice. žitarice: dobro raskuhana riža ili rižine pahuljice (njih samo zamutiš u vodu), griz, palenta, kuskus... povrće zgnječim vilicom i pomiješam sa žitaricama. otprilike triput tjedno povrću dodam puretinu, dvaput tjedno bijelu ribu, jednom tvrdokuhani žumanjak (puno željeza!).
    sve kuham, ne solim, samo malo dodam maslinovog ulja nakon kuhanja.
    ako ponekad hoćeš dinstati, možeš ovako: na mrvicu ulja dodaj npr. blitvu, malko podlij vodom i tako skuhaj. bez luka, češnjaka etc.

    možda ančica voli i malo mliječnog namaza na tankoj šniti finog kukuruznog kruha... uz to rižino mlijeko s dodanim kalcijem, i eto doručka! (ovo je pretpostavka - mi još uvijek doručkujemo ciku)

    između doručka i ručka možeš joj dati zgnječeno voće sa žlicom zobenih pahuljica koje si prelila vrućom vodom. andrejček to jako voli.
    mi popodne jedemo samo voće.

    za večeru su ti fine (kršitelj koda)ove mliječne kašice koje se samo zamute u vrućoj vodi, ako ti ne smeta dodani šećer. ili joj skuhaj griz ili palentu na mlijeku pa dodaj voća (ne znam kakvo mlijeko curica pije...)

    što se tiče grickalica, ja eventualno andreju dam milupinu piškotu (imaš ih u apotekama) ali to je stvarno rijetko. smokije, kekse, čokoladu... bolje zaobiđi. s vremenom će ih sama poželjeti kad vidi od druge djece...

    javiti će se mame vršnjaka tvoje ančice pa dodati još ponešto, tipa jogurti, sir... kod nas je to još u eksperimentalnoj fazi.

    javi nam što malena voli papati!

  5. #5
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    zaboravih - najbolje ti je dati joj piti vodu. nudi joj kljun i čašu, vidjeti ćeš kako će joj to biti zabavna igra (grickanje i pljuckanje ), a s vremenom će naučiti piti kao velika!

  6. #6
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    samo da se ja jednom ne slozim sa mojom mammicom san.
    franu nikad nisam ribala ni krusku ni jabuku.
    dala bi mu veeliki komad, pola jabuke ili cijelu krusku, tako da ne moze odgristi veliki komad, vec grebe zubima po njoj. to mu je uzasno smjesno i obozava i jabuku i krusku na taj nacin.jedini je nedostatak te metode sto je sav zamusan nakon sto pojede, ali to mi je bas slatko.
    ancici

  7. #7
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    zaboravila sam napisati da fran obozava frutisimu

  8. #8
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    I Lovro.
    Makar, svi preporučaja (sigurno je bolje) u običan jogurt staviti voće. To sigurno hoćemo, ali sad još nema bog-zna kakvog voća.

  9. #9
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    bas sam si i ja zazmisljala kako bi bilo bolje da jede obican jogurt, ali kad je frutisima tako fiiiiinaaaaaa

  10. #10
    pcelica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    753

    Početno

    Čokolada baš mi je drago da je Ančica stigla doma!
    Mislim da je rođena otprilike kad i Nika!
    Svako djete je različito što se tiče prehrane, pa ćeš morati malo eksperimentirati dok se ne uhodate.
    Nika uglavnom jede kuhano, pečeno i dinstano ne voli!
    Pije 500 ml mlijeka + voćni jogurt, neku kašicu s mlijekom i sl.
    Puno sreće u prilagođavanju i naravno, ako trebaš pomoć javi se!
    Još nešto, očekujemo slikicu u avataru i druženje sa ZPB 2004!

  11. #11
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ah, tek nam je prvi dan
    Doručak:kakav kruh, kakav namaz, kakve trice i kučine , pristala je tek na čokolino (u dec i pol mlijeka, više niti slučajno). Užina: pola banane. Pijuckala je koz jutro vodu s par kapi limuna i par gutljaja narančinog soka. Ručat ćemo pire s mrkvicom i malo puretine (nadam se). Pa neku jabučicu s malo keksa i kap mlijeka za užinu, a za večeru možda gris. Kako da joj uvalim što više mlijeka jer neće da ga samog pije? Može li onda i doručak i ručak uvijek biti nešto s mlijekom?
    Nekako mi se čini da bi trebala više jesti (ali to valjda svaka mama misli , jako je sitna, 8.5 kg i 73cm visine.
    Uh, pretpostaljam (nadam se) da su svima ovako kuhale glave ko danas meni!

    Da li su zobene pahuljice one klasične iz običnog dućana(kojima dugo treba da se rastope) ili ima neka bebi-varijanta? A te rižine pahuljice, kako to izgleda i gdje se dobije? Nešto kao rižolino?

    Rekli su nam neka pije obično mlijeko (3.6% m.m.). Inače nije baš raspoložena za žvakanje, iako ima već 9 zubića...u domu su uvijek drugačiji režimi prehrane i sve se pojednostavljuje, tako da nitko niti ne inzistira na krutoj hrani dok valjda dijete samo ne ćopi batak

  12. #12
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Rižinih pahuljica imaš od ****-a, Podravke (Rižolino), itd. Odeš samo na police gdje si našla Čokolino...

    Sad će neke curke skočiti, ali moj Lovro nema šanse da pojede rižolino i čisti gris. Kod njega jedino pali Keksolino i Frutolino. (čokolino mu još ne dajemo)..Ne kažem da je super, ali....

    Ako neće piti mlijeko, a misliš da ga premalo konzumira kroz kašice ili griz (riža) na mlijeku, daj joj jogurt, voćni jogurt i sl. (gore sam ti napisala o našoj Frutisimi i običnom jogurtu).
    S time da mu još ne dajem okuse jagode. Baš moram pitati curke...

    No u svakom slučaju, ljubi nam Ančicu...

    (kako je prošla prva noć? di je spavala? kako je spavala? daj otvori topic za to! jedva čekamo!!!!! :D )

  13. #13
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čokolada, pa ančica se još prilagođava na mamu, tatu, novu okolinu...
    a ti se učiš biti mama: premalo jede! previše jede! neće meso! neće povrće! hoće samo povrće!

    meni vaš današnji jelovnik zvuči skroz dobro, a što se tiče količine pusti je nek sama odredi. biti će dana kad će jesti ko da je iz gladi pobjegla, a biti će i onih kad će od svakog obroka pojesti pola.

    zobene pahuljice su ti one obične iz dućana (sitnije - ima i krupnija vrsta), prelij ih vrućom vodom i ostavi par minuta pa će omekšati.
    rižine pahuljice imaš milupine ili (kršitelj koda)ove u dm-u, možeš ih stavljati u povrtne kašice, voćne, mliječne...

    ako neće mlijeko, probaj s jogurtom - pogotovo voćnim.
    rižino mlijeko s dodanim kalcijem je isto dobra zamjena povremeno, ono je slatko pa ga klinci vole.

    ako voli čokolino, jesti će i (kršitelj koda)ove mliječne kašice - one sadrže adaptirano mlijeko i zamute se s vodom, a manje su slatke od lina.

    još nešto... nemoj joj odmah skroz promijeniti prehranu, postepeno uvodi ono što bi željela da jede.

    ma sitnička je, baš po mjeri za mog andrejčeka (8200g, 74 cm s godinu dana)!

  14. #14
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mamma san, emitiramo na istoj frekvenciji :D

    glede jagoda, ljubek je već jeo (kršitelj koda)ovu kašicu sa šumskim voćem i paše mu, mislim da ću mu dati komadić jagode da vidim ima li reakcije - pa ako nema, nek dijete konačno jede friško voće...
    (to kad dođu domaće jagode, naravno)

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    126

    Početno

    Prije 2 godine, moj kolega je usvojio drugog sina. U stvari, prije 5 godina je usvojio dečkića iz Ogulina i nakon par godina su im javili da je mama opet rodila i da li žele još jednog sina. Naravno da su željeli. Malog su dobili kad je imao 9 mjeseci (drugog) i priča mi njegova žena kako je sve pripremila za bebača, kupila hranu, kašice isl. Kad su došli u dom, mali je za put dobio bocu u kojoj je bilo varivo - malo izmiksano, sa zaprškom. Privikavala ga je par mjeseci na dječju hranu (manje začinjenu i više mlijeka). Nije htio piti mlijeko - osim navečer na bocu prije spavanja. Sad je prekrasan dečko od 2 godine koji sve jede, dobro spava i najveća je sreća svojim roditeljima. Ančica ti je zbilja sitna, ali to će se sigurno promijeniti uz tvoju ljubav. To bebama najviše nedostaje u domu.

  16. #16
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj fiona prvotno napisa
    Ančica ti je zbilja sitna, ali to će se sigurno promijeniti uz tvoju ljubavu.
    samo bih napomenula da je ovo više stvar genetike a manje ljubavi ili količine pojedene hrane

    čokolada, upiši ančicu na topic "sitna djeca - natječimo se" pa ćeš vidjeti koliko nas ima! :D

    a da će ančica biti voljena, pažena i mažena, u to sam sigurna!

  17. #17
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    kako mi je drago da vam je vaša Ančica konačno stigla
    prvo, nemoj se jako brinuti ako ne želi jesti. Ti joj nudi, ali ju nemoj forsirati. Ona sama zna koliko joj treba, a i ti ćeš znati ubrzo. Samo ju prati u svemu sada dok traje privikavanje.
    Što se tiče mlijeka. Ne mora nužno baš popiti pola litre dnevno.
    Možeš joj ponuditi recimo (Sven je to obožavao, i još voli) svježi sir, a unutra izmrviti petitbeure kekse i zgnječiti bananu, malo jogurta i da vidiš kako će joj se sviđati.
    Isto ne bih preporučila miksanje i ribanje hrane. Ona je dovoljno velika da može sama gristi. Možeš joj jabuku ili krušku narezati na četvrtine da može lijepo primiti u ručicu i glodati. Naravno, uvijek dok jede budi u blizini za slučaj da se zagrcne, ali nama se to nikada nije dogodilo.

    Preporučam i vodu umjesto raznih sokova i čajeva sa bespotrebnim šećerom. Neka pije na kljun ili još bolje neka se uči na čašu. Ako vidiš da joj baš ne ide, ponudi joj i na dudu. Ipak je sve to velika promjena za nju, pa da joj još i to ne bude previše. Vidjet ćeš sama kako je ona raspoložena za ta isprobavanja.
    Puno ju ljubi i mazite se. neka osjeti toplinu i vašu ljubav

  18. #18
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ma što bih ja bez vas (pitam se kako smo mi odrastali bez websitea Rode? ).
    Vjerojatno je i s mojom malenom ista priča ko i s Ogulinskim dečkićem, sinoć je, čim je došla, zgrabila par žlica cušpajza na zaprški (prijalo joj je više nego jutrošnji čokolino...), pa sam zato i postavila ovaj topic.

    Htjela sam još pitati kako da ju naviknem na pranje zubiju? Nikad nije imala takvo iskustvo, a jutarnji nježni pokušaj super mekanom četkicom i vodom završio je prilično neslavno. Stisla je usnice, a suze su frcale ko u crtiću!

  19. #19
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Ma što bih ja bez vas (pitam se kako smo mi odrastali bez websitea Rode? ).
    Vjerojatno je i s mojom malenom ista priča ko i s Ogulinskim dečkićem, sinoć je, čim je došla, zgrabila par žlica cušpajza na zaprški (prijalo joj je više nego jutrošnji čokolino...), pa sam zato i postavila ovaj topic.

    Htjela sam još pitati kako da ju naviknem na pranje zubiju? Nikad nije imala takvo iskustvo, a jutarnji nježni pokušaj super mekanom četkicom i vodom završio je prilično neslavno. Stisla je usnice, a suze su frcale ko u crtiću!

  20. #20
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    neka gleda tebe kako ti peres svoje, kupi joj onu mekanu slikovnicu, profilovu, o pranju zubi, pa nek ih tamo cetka, te u slikovnici. polako sa svim tim navikama s kojim se ona jos nije sretala.

    (ajme, ja bi tebe nakon svakog tvog posta izljubila )

  21. #21
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    eh, čokolado, sad ćeš postati prava ovisnica o forumu, kao i mi... ja se isto pitam kakva bi bila mama da mi nema roda! :D (ako ništa drugo, puno nesigurnija)

    a zubići... pa probaj ovako:

    prvo neka gleda tebe kako pereš zube
    pa se pravi da ih pereš njenom četkicom
    pa će je ona htjeti zgrabiti i, vrlo vjerojatno, strpati u usta
    neka je par dana tako žvače dok ti pereš svoje
    pa onda probaj ponovo ti oprati njezine (možeš se usput praviti da pereš i svoje)
    cijelo vrijeme govori, vidi kako peremo zube, mmm, što je to super... kako lijepo peremo zubeee...
    tako da nauči kaj to znači, pa kad poslije jela idete umiti ličeko i kažeš sad idemo prati zube, sama će ih iskesiti.

    andrejček ponekad ne da prati zubeke ako mu izbija novi zubić ili je već pospan i nervozan, pa ga ne forsiram. neće joj zubići poispadati ako ih par dana ne uspijete oprati, samo nek se ona navikne pa će joj se sigurno sviđati!

  22. #22

    Početno

    Joj, kako ste sve vi meni super! Pratim razvoj situacije iz sata u sat i svaki put se skoro rastopim!
    Sve potpisujem, samo polako, sve ce to doci na svoje mjesto s vremenom...
    I da, kad jednom sama pocne prati zubice s pastom, nemoj se sokirati kad pjenu proguta, a ne ispljune...za to treba puuuno vremena!

  23. #23

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    samo da se ja jednom ne slozim sa mojom mammicom san.
    franu nikad nisam ribala ni krusku ni jabuku.
    dala bi mu veeliki komad, pola jabuke ili cijelu krusku, tako da ne moze odgristi veliki komad, vec grebe zubima po njoj. to mu je uzasno smjesno i obozava i jabuku i krusku na taj nacin.jedini je nedostatak te metode sto je sav zamusan nakon sto pojede, ali to mi je bas slatko.
    ancici
    I Edita isto tako jede jabuku, samo sto uvijek mora biti pored nje da se ne bi zagrcnula.
    Ona opet nikad nije htjela ribano voce. Samo miksano ili komad u ruku.

    Tweety, mene brine jel to dovoljno voca sto pojedu. Nikad ne moze sama izgrickat onoliko koliko bi pojela miksanog ili ribanog.
    Ja Editi skinem koru sa jedne strane jabuke i dam onaku cijelu. Ona gricka tu gdje nema kore. Ostatak mama pojede
    Sto se tice mesa, moje dijete je skoro pa vegeterijanac :/

    Imam i ja jedno pitanje.
    Kako birate ribu? Ja i MM smo jucer stajali u ribarnici i blejili ko prave bleje. Nismo znali sta da kupimo za Editu, tako da je nismo ni kupili. A vrijeme je da joj polako pocnemo davat. Do sada je jela 2-3 puta (kršitelj koda)ovu :/ , jer se ne smijem usudit dat nesto sto nisam sigurna

  24. #24
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ma čitam, čitam, čitam i napokon skužim zašto mala Anči voli Čokolino....pa mamica joj je čokolada! Pa još samo da uz Ana u potpisu doda Slatkica... :D

    Snorki, ja ti kupim smrznute filete oslića i kod kuhanja izvučem 1/2 fileta za Lovru. To mu je za sada dosta.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    neka gleda tebe kako ti peres svoje, kupi joj onu mekanu slikovnicu, profilovu, o pranju zubi, pa nek ih tamo cetka, te u slikovnici. polako sa svim tim navikama s kojim se ona jos nije sretala.

    (ajme, ja bi tebe nakon svakog tvog posta izljubila )
    Ovo kod nas pali :D Djeca nas oponasaju, te to treba iskoristit.
    Edi gleda mene kad perem zube, te joj ja onda tutnem cetkicu u ruke. Ona malo nespretno trlja, a ja onda pripomognem
    Uglavnom pali

  26. #26

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Ma čitam, čitam, čitam i napokon skužim zašto mala Anči voli Čokolino....pa mamica joj je čokolada! Pa još samo da uz Ana u potpisu doda Slatkica... :D

    Snorki, ja ti kupim smrznute filete oslića i kod kuhanja izvučem 1/2 fileta za Lovru. To mu je za sada dosta.
    Je li to u ribarnicama, ili mogu kupit i gotove Ledo (ili nekakve druge)?
    Evo pita MM je li se moze losos davat? Kaze da je oslic uzastan, vodenast A pastrmka? Ako odemo sad u Bosnu nek Editi tatko napeca

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Čestitam ti na Ančici!!!

    Evo i Matija je slične dobi pa ću i ja opisati njegov meni..
    Ujutro (oko 8) je doručak.. sir i vrhnje (jako zasitno) ili jogurt i žganci, ili kruh, sirni namaz i pureća salama (to sad neće jer mu rastu zubi pa ga boli kad grize)

    Međuobrok oko 10h: banana, voćni jogurt, dukatino (obožava)

    ručak:
    - povrće iz juhe (kuhani grašak, mrkva, karfiol, krumpir), kuhano meso
    - dinstani kupus i dinstano meso(na luku, s dosta mrkve jer mrkvu uvijek voli, s malo sirove paprike, malo paradajzovog soka) prilog: kuhani krumpir, riža, tijesto (ali bez zaprške.. s dosta malo soli)
    - slično kelj
    - kuhane mahune s mrkvom, kuhano jaje (prvo polako ispitaj zbog alergija)
    - kuhana ili pečena riba, špinat na mlijeku
    (grašak i mahune obožava, ali samo ako su Ledovi, domaći imaju malo jaču opnu pa pljuje..)
    ..

    ruča obično u dva puta oko 14 i oko 16..

    onda oko 17 ide neko voće, banana, jogurtić..

    u 19 je večera..
    to je slično doručku, a nekad i ručku.. Matija više voli slano

    Ja mu više ne usitnjavam jako hranu. Skuham tako da bude jako mekana. Jedino jako usitnjavam meso, jer sam znala naći neprožvakane komade mesa u peleni pa mi je to bio pokazatelj da ne može sažvakati.

    Ima dana kad ne jede puno (kad ga muče zubi) pa ne forsiram.. jer nadoknadi sljedeći dan.

    On općenito više ne voli ove kašice koje cure spominju. Čokolino nisam ni davala, ali neće ni frutolino ni keksolino. Do nedavno je palio grisolino, ali sad neće više ni to.
    Mlijeko ne pije, još doji, a ja ne forsiram jer mu smrdi.. polako ima vremena..
    Općenito kad nešto neće, ne nudim mu kroz neki period (npr. tikvice). Puštam da sam odredi količinu.. iako rijetko jasno da do znanja kada mu je dosta pa smo ga jednom prejeli špinata (povraćao je iza). Zeznuto je što je teško procijeniti da li mu je dosta...

    Zube peremo malom žutom četkicom koja ima neke gumene "nogice" pa se može zalijepiti za staklo i to je fora. Počeli smo polako i samo s vodom.. navečer i ujutro. Sada peremo i s kaladontom, nekad da da bolje operem, nekad ne da... strpljivo i polako... obožava tubu paste za zube..

    Matija jede isključivo u hranilici i to je najbolje. To je jedini način da bude na miru dovoljno dugo. Tako je navikao i ne buni se, čak bih rekla da voli.

    Pije na kljun, ali vrlo rano je naučio piti na slamku i na sportski čep (Jana) pa preporučam da i to probaš, od nedavno pije i na čašu s ručkicama sa strana sam.. ali samo dok jede. Ali nemoj pokušavati odmah odučiti od bočice.. oni su još mali i još im je gušt sisati...

    I znaj da će tebi često biti naporno, nekad i prilično.. i da ti treba puuuuuuno strpljenja pogotovo za hranjenja.. ali da se sve isplati zbog male mrvice..

  28. #28

    Početno

    Tek sad sam skuzila da je malena Ancica u potpisu i definitivno se skroz rastopila!!!
    I mi zajedno peremo zube - Magdalena stoji na kanti za ves, Marko na maloj klupici, a ja u sredini. I jos mi se uvijek smiju kako ja ispljunem pjenu, a oni ju progutaju.

  29. #29
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Snorki, mislim da sam pročitala da pastrve se mogu davati. Ali Lovro je jeo samo oslića (Ledo). Edi!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Snorki, mislim da sam pročitala da pastrve se mogu davati. Ali Lovro je jeo samo oslića (Ledo). Edi!
    tako mi reci. Ja cijelo vrijeme mislila da se Ledo ne smiju davat
    Sutra idemo da pazarimo.
    od Edi sa kikicama za Lovru muskarcinu.

  31. #31
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    snorkice, fran pojede malo voca u vocnom jogurtu,popije pola ili jednu bocicu baby c soka, i poglodje oko pola jabuke ili cijelu krusku. neki dan ga je moja mama slikala s tom famoznom kruskom, jer je mislila da joj necu vjerovati kako je jeo.pojeo je cijelu (i onu sredinu). moja mama je bila zabavljena pravljenjem rucka.on se toliko zabavio kruskom, da ga je cula tek kad je poceo pljucati koscice. drugi dan je promatrala kako on to klopa. cuj, kruska, je ispadala, kotrljala se po stolu, on ju je lovio igrao se i na kraju cijelu pojeo. zato mi je super tripp trapp klopalica.ima cijeli stol na raspolaganju za brljanje klope a ne samo onu malu tacnu.

    mmmmm......ono sto sam ustvari zeljela reci je da mi se cini da ipak pojedu dovoljno voca.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Citiraj tweety prvotno napisa
    snorkice, fran pojede malo voca u vocnom jogurtu,popije pola ili jednu bocicu baby c soka, i poglodje oko pola jabuke ili cijelu krusku. neki dan ga je moja mama slikala s tom famoznom kruskom, jer je mislila da joj necu vjerovati kako je jeo.pojeo je cijelu (i onu sredinu). moja mama je bila zabavljena pravljenjem rucka.on se toliko zabavio kruskom, da ga je cula tek kad je poceo pljucati koscice. drugi dan je promatrala kako on to klopa. cuj, kruska, je ispadala, kotrljala se po stolu, on ju je lovio igrao se i na kraju cijelu pojeo. zato mi je super tripp trapp klopalica.ima cijeli stol na raspolaganju za brljanje klope a ne samo onu malu tacnu.

    mmmmm......ono sto sam ustvari zeljela reci je da mi se cini da ipak pojedu dovoljno voca.
    Ma Fran je pravi gloconja :D
    Edita ne pojede toliko voca, nego upola kao Fran. Isto obozava vocne jogurte, te ih joj svakodnevno dajem.
    Cula sam ako vec djecici dajemo sokove da ih je bolje sa vodom razblazit. Ja tako radim od nedavno.
    Mi nemamo problema sa pijenjem vode, jer je Edi obozava, bas kao i sve vrste napitaka. Cak je naucila piti iz case, ali dok joj ja drzim, inace bi imali bazen na sred sobe.

  33. #33
    Osoblje foruma tweety avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb,medvescak
    Postovi
    4,453

    Početno

    sok mu razblazujem u omjeru 125ml soka + 200 ml vode.to bude u onoj velikoj (kršitelj koda) bocici, a u maloj jos 125 ml vode, pa mu cesto nudim vodu,a ako nece onda onaj razblazeni sok.sad si vec sve zna sam uzeti, pa mi je to super. samo mu negdje pri ruci ostavim tekucinu i voce ili kekse, pa se on sam posluzi.to je ako smo doma. ako smo u setnji, onda ga nutkam

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Evo, još malo pitanja da ne otvaram novi topic...
    Dakle uskoro će A. navršiti i 16.mjesec, ima 9 kg, a meni se čini da baš ne jede koliko bi trebalo (a koliko je to uopće? :/ ), pa molim da se netko osvrne na naš jelovnik:

    Ujutro je postao standard čokolino u kašici s 1 dcl mlijeka (više ni slučajno). Koji put dozvoli pojačanje s malo zob.pahuljica ili zdrobljenog cornflakesa, ali ne uvijek.

    Užina pola voćnog, punomasnog, jogurta - dakle max. 100gr. Neće obični jogurt, a komadiće "voća" iz voćnog pljucka.

    Ručak je razno povrće, s kuhanom puretinom, ili piletinom (pojačano mliječnim namazom), ili bijelom ribom, a koji put i žumanjkom. Začin je ili maslinovo ulje ili već spomenuti namaz. Dakle, jedino u ručku dozvoljava sitne komadiće NEČEGA i to hoće žvakati. Količina? Pola površine velikog dubokog tanjura (kako sam to stručno opisala ).

    Užina je voće, tj. pola ili 2/3 banane jer je to JEDINO voće koje uopće hoće, i koje hoće žvakati!!! (da joj dam **** voćnu kašicu, smazala bi svih 190gr!). Izribana ili zgnječena jabuka ne dolazi u obzir, jagode ili kruške nula bodova, sok od naranče 1 gutljaj itd...

    Večera je opet neki gris, palenta ili slično s 1-1.5 dcl mlijeka.

    Tekućine popije dnevno 1-1.5 dcl. Mlijeko posebno samo gutljaj - dva.

    Jesam li hipohondar? Svi kažu - dijete jede koliko mu treba...

  35. #35
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    meni to zvuči ok, samo bih ja i u ručak ubacila žitarice - rižu ili rižine pahuljice, palentu, griz... ili ubaci zobene pahuljice u jutarnji jogurt, čisto da malo pojačaš žitarice (koje polako otpuštaju energiju i bogate su vlaknima).

    ako hoće (kršitelj koda)ove voćne kašice - neka ih papa! ako svaki dan jede bananu mogla bi joj zaštopati guzu. ili probaj u bananu dodati malo nekog drugog voća, pa postepeno povećavati količinu. andrejček isto voli slatko, jabuku jede samo s bananom.

    e sad, mi jedemo voće dvaput dnevno za gablec, pa ako misliš da je to ok dodaj joj malo voća i u večeru (bolje bi bilo ujutro, recimo ne čokolino nego neka kašica u koju paše voće - ali ako cura tako voli, nemoj je gnjaviti).

    što se tiče količina, i ja imam pikulicu od jedva 8,5 kila koja voli papati, ali ne jede ogromne količine kao veća djeca. ako ančica pojede s tekom, sasvim sigurno pojede i dovoljnu količinu. i ne zaboravi da će imati dana kad joj neće baš biti do jela, a biti će i faza naglog rasta ili pojačane aktivnosti kad će jesti ko poplašena. :namig:

    odlično vam ide! :D

    (orijentacije radi, andrejček već mjesecima dobiva oko 200 g mjesečno i pedica nikad nije negativno komentirala)

  36. #36
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Čokolado u svemu potpisujem Ms.ivy. Povrće za ručak joj pojačaj sa palenticom, rižom i ostalim (samo ukuhaj u juhu, ali nemoj totalno zagustiti, već ostavi na nivou malo jače zgusnute krem juhe).
    Mi ti još (po novom) pripremamo i poriluk sa krumpirima (skoro pa skuhamo neko meso, pa u tu juhicu stavimo nasjeckani poriluk sa krumprićima. Kad je skuhano, poriluk i krumpire usitnimio u miksaću, vratimo u juhu, dodamo 1 žlicu brašna umućenog u hladnoj vodici, skuha se još 5min i prije serviranja stavimo 1 žlicu punomasnog vrhnja)...
    Sad imaš i mladi grašak koji skuhaš u juhici sa mladom mrkivcom i mladim krumpirem (s obzirom da Lovro isto pljucka veće komadiće, grašak usitnimo u miksaću, ostalo zgnječimo vilicom)..

    U svakom slučaju u ručak dodaj palenu, rižu, rižine pahuljice (u npr. špinat), itd...

    I napisala sam ti i ja gore. Lovro ne jede sirovo voće, jednostavno mu je bljak. Koliko god mu nudim on neće. Ali zato pojede 1 do 1i 1/3 (kršitelj koda)ove voćne kašice za međuobrok.

    Ako neće komadiće svježeg voće u jogurtu, daj joj Frutisimu (voće ostavi na dnu). Lovro iza Frutisime (jutarnji međuobrok) smaže i 1 (kršitelj koda) keks..(keks smaže i iza voćnog obroka). Ili pripremi joj voćni obrok sa keksima.

  37. #37
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mamma, zašto stavljaš brašno? ako sirovi krumpir naribaš i skuhaš u cušpajzu super će ti zagustiti.

  38. #38
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ma ivy, ja ti prvo ne stavim jako puno krumpira i ne volim ga baš sjeckati na male komade. I nisam ga nikad naribala. Imaš pravo, ali meni do sada krumpir nikada nije zagustio juhicu.
    S druge strane, ako pripremam npr grah ili nešto drugo, nikad ne stavljam brašno (spasiram malo graha i dovoljno zagusti klopu).

  39. #39
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    meni je naribani krumpir dobra fora (moraš ga kuhati otpočetka da pusti škrob), a ako kuham nešto bez krumpira i rijetko je dodam malo rižinih pahuljica na kraju. te će sve zagustiti. :namig:

    (nabacujem tipove čokoladi :smajl

  40. #40
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Iskreno, ja povrće najviše volim zagustiti sa palenticom (kad ne stavljam krumpir). Ne samo što je jaaakooo fino, nego mu i fino regulira probavicu...

  41. #41
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    čokolado, je l' zapisuješ? :namig:

    vidiš, vrhnje još nismo probali a bilo bi zgodno ponekad, da malo promijenimo okus ručku.

    zato jako voli abc sir (sadrži najmanje dodataka od svih namaza, baš je onako prirodan i neutralnog okusa) i to kad mu ga dajem prstom. :kolut:

    i tvrdi sir mu je njam, ja mu dajem komadiće sira a on sam jede kukuruzni kruh i to mu je jako fora. :raznjež:

    jogurti... tako-tako, i to samo voćni. ne voli kiselo.

  42. #42
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno Re: Pomoć - prehrana s 15 mjeseci

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Moja (usvojena) Ančica je konačno stigla kući (uskoro će imati 15 mjeseci).
    Uputili su nas da jede "sve, baš sve što i mi" , samo da nije preslano, preslatko i prezačinjeno. E, sad mene neiskusnu zanima da li to "sve" znači zaista baš sve? Jasno mi je da može kuhano povrće, meso i sl., naravno da joj neću davati konzerve mesnog doručka i sl., ali smije li i saft - dinstano na malo ulja, luka i češnjaka (napr. mljevena junetina, ili neki đuveč, ili mahune na malo špeka...)? Gotovo da i ne pečem u pećnici ništa, nego pretežno dinstam. Tu i tamo spoham puretinu (smije li pohano?). Molim mišljenje također o (suhom) grahu, dodacima tipa majoneza, pomfritu - spada li i to u "baš sve" ?
    Ima li nešto što joj nikako ne bih smjela davati?

    I još nešto, da li mora piti čisto mlijeko (koliko?) ili ga je dovoljno zakamuflirati u nekoj voćnoj ili "-lino" kašici ?

    Još uvijek pije sve tekućine na flašicu, ne zna iz čaše niti iz kljuna (jučer je grickala taj kljun i upitno gledala ). Kako djeca skuže što treba s njim?
    Off topic...
    Bas si divna mama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •