Pokazuje rezultate 1 do 34 od 34

Tema: trešnje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno trešnje

    imam stablo u vrtu, nije s ničim polijevano, skroz bio-trešnje. nema ih puno, ali za bemba će biti dovoljno ako mi ih preporučite. da li mu ih mogu početi davati (ima bembo skoro 7 mjeseci)? smiksala bih ih i pomiješala s mljekom pa mu dala na bočicu. Što kažete?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    A zašto na bočicu? Daj mu ih žličicom. I mi imamo trešnju i ja ih planiram dati Bruni, samo naše još nisu zrele.

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    I ja bih rado Lei dala trešnje a ne znam kako. Dajte nam ideje. Kuhati ih valjda ne treba. Treba li guliti kožicu ?? Valjda ne. Jesu li možda i trešnje čest alergen?

  4. #4
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Jesu li možda i trešnje čest alergen?
    Joj, ja najradije vise ne bih citala nista o alergenima (sala, of course). Al, tocno u vrijeme kad sam pocela s krumpirom u dohrani, saznala sam na topicu Krumpir da je alergen (uopce ne znam kako mi je to do tada promaklo ) i mali dobio osip .

    Al, salu na stranu, mislim da tresnje ne bi smjele biti. Nadam se da se ne varam ovaj puta.
    Pise u tablici nakon 8 mjeseci.

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Treba li guliti kožicu ???
    Kozicu gulit? - pa pomoglo bi kod usitnjavanja, ako ne zelis miksat, ali ako ju ne gulis, mislim da ces ih morat miksat.
    Ja cu jos malo pricekat dok ne pocnu one prave kod ovih zdravo uzgojenih - pa cu mu probat ih pomijesat s malo banane.


    Da ne otvaram novi topic u kojem razvrstavamo namirnice -
    sta kazete na marelice?
    Ja sam L. dala kasicu banane-marelice i fino mu je - nema znakova alergije
    A kako spremiti prave? Ja bih im gulila kozicu ipak :? i usitnila ih vilicom (sto radim sa svim vocem).

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Bravo Mony to sa bananom je super ideja! Ja sam danas Lei namazala rukicu sa pola trešnje pa ću vidjeti hoće li biti kakve reakcije.

    Hm, mislite li da prave trešnje još nisu počele?

    Ja inače sve miksam jer u kašice umiješavam mlijeko, pa ću izmiksati i trešnje. Za marelice mi se čini OK ovako kako si napisala, a ja ću ih vjerojatno smiksati : / (radi mlijeka)

  6. #6
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Mimi, ti svaki put novu namirnicu utrljavaš u kožu prije nego joj daš da jede?
    Jel' ti to netko preporučio tako ili si to po svom nahođenju?
    Ja se toga nikad nisam sjetila, ali ni ne znam da li može biti dovoljno dobar pokazatelj alergije.

  7. #7
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Mima, a zasto miksas zbog mlijeka?
    Mislim, nemam nista protiv miksanja, ali me zanima - jel to zato da joj mozes zajedno s mlijekom dat na bocicu ili... :?

    A ni ja nisam nikad cula za ovo: na ruku, pa u usta
    Jel zbilja funkcionira?

  8. #8
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ne svaki put, ovo mi je bio prvi put : D, a ideju sam pročitala tu na forumu, mislim da je lejla napisala da je to dobro napraviti kod uvođenja nove namirnice. Prvo utrljati na kožu, pa dati malu količinu, pa malo veću itd.

    Miksam zbog mlijeka zato da napravim kompaktnu kašicu sa mlijekom, pahuljicama i voćem, nekako mi se ne bi sviđalo da komadići voća plutaju u mlijeku, i to dajem na žlicu a ne na bočicu, a sve zato što Lea neće jesti mlijeko na bočicu pa joj ga dajemo u zgusnutom obliku.

  9. #9
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Nije direktno vezano uz topic ,
    al vezano uz utljavanje u kozu: mogla bih onda malome malo utrljati krumpir u kozu da vidim kako ce se ponasati. Mozda osip nije dobio od krumpira (joj, to bi bilo super)
    Pretpostavljam da se radi o unutarnjem dijelu podlaktice (ko s kremom)

  10. #10
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    I ja sam pretpostavila isto, pa sam utrljala u donji dio podlaktice.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Ajde da se vratimo na trešnje: koji je najpraktičniji način da mu ih dam? Sigurno ima neka pametnija ideja od ovog što ja radim. A radim ovako: ogulim kožicu (i psujem nakon treće trešnje), a onda iščeprkam košticu van. Ono što od trešnje ostane malo zdruckam vilicom i dam mu na žličicu. Dosad sam mu dala jako malo, tek 4-5 komada (zbog pripreme!), a i da vidim hoće li biti kakve reakcije. Što se tiče okusa, svidjelo mu se.
    Ali priprema je zbilja pipkav posao.
    Ajde neka me netko popljuje i kaže da ostavim kožicu!
    Da, inače ne miksamo ništa (osim mesa, a i to sam prestala kad sam skužila da žvače desnima).

  12. #12
    Inesica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    1,738

    Početno

    izvadim košticu, i dam pola trešnje. samo... moja cura je u fazi kada NIŠTA NEĆE JESTI pa ni trešnje. ja sam ih danas jela, a ona bacala iz zdjele i gnječila i mahala njima jel imaju trakice (peteljke), a to je SUPER.
    ja sama se baš ponadala da će ih jesti jer su joj nešto novo, može ih sama (uz malu moju pomoć) uzimati i ja ih jako volim :kolut: pa sam ih u trudnoći jeelaa i nadala se da će ih i djete zavoljet

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    Citiraj mamaja prvotno napisa
    A zašto na bočicu? Daj mu ih žličicom. I mi imamo trešnju i ja ih planiram dati Bruni, samo naše još nisu zrele.
    bembo je na adaptiranom i otkada je probao nove razne okuse samo mlijeko više neće ni u snu te mu ga tako kamufliram. a i on voli na bočicu piti. inače svo povrće kao i ponekad kupovne kašice ako smo na putu dajem mu žlicom. obožava žlicom se hraniti. danaas sam mu dala trešnju smiksanu u mlijeku i svidjelo mu se-kao uostalom i sve do sad, proždrljivko mali .

    to s bananom i trešnjom smiksano ili zfrobljeno u kašici je ok. ja tako dajem i krušku i jabuku.

  14. #14
    lidac2004

    Početno

    kada se malena osula crvenim flekama po tijelu,dermatolog mi je rekao da ne jedem tresnje (i jagode),posto su alergeni a dojim....
    eto,i sad ti znaj....:zbunjol:

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    864

    Početno

    Da li je jak alergen ne znam, ali ako dijete jede trešnje ne vidim smisla da se gule kožice. Ja bi mu dala ili sitno nasjeckane ili smiksane, vidjet ću njegovu reakciju.
    Mima, ne znam da li već ima "pravih" trešanja, ali naša nije ni blizu zrele. Možda ima više vrsta trešanja, rane i kasne.

  16. #16
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Trešnje koje je MM danas kupio na placu ionako ništa nisu valjale pa smo ih pojeli mi

  17. #17
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    1. zagrizem trešnju i prepolovim
    2. izvadim špicu
    3. stavim djetetu u usta- prislonim onako s unutarnje strane na zubiće ili desni
    4. ona sama zagrize meso, a meni kožica ostane u ruci

    drugi način:
    1. i 2. korak isti
    3. kidam noktom (stružem ) meso iznutra i stavljam joj u usta

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    Citiraj tinkie winkie prvotno napisa
    1. zagrizem trešnju i prepolovim
    2. izvadim špicu
    3. stavim djetetu u usta- prislonim onako s unutarnje strane na zubiće ili desni
    4. ona sama zagrize meso, a meni kožica ostane u ruci

    drugi način:
    1. i 2. korak isti
    3. kidam noktom (stružem ) meso iznutra i stavljam joj u usta
    kako misliš zagrizeš? staviš je u usta i onda daš djetetu?

  19. #19
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    a višnje???????? imam domače osušene za kompot
    mogu li :D :D :D

  20. #20
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj puros prvotno napisa

    kako misliš zagrizeš? staviš je u usta i onda daš djetetu?
    Ne cijelu, nego je stavim između zuba i lagano zagrizem, da mi ju je lakše rasploviti. To mi je nekako lakši način od kidanja i čupanja špice rukom. Što ću kad sam takva...

    Jučer sam očistila šaku trešanja, i smiksala s 1 jabukom u kašicu. Sve je smazala u roku keks. I oblizala pijat...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    ima pravih trešanja (barem ih mi imamo)samo su sitnije od onih kasnih

  22. #22
    tinkie winkie avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    ZD
    Postovi
    2,297

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    ima pravih trešanja (barem ih mi imamo)samo su sitnije od onih kasnih
    Kod nas ih ima već mjesec dana i polako nestaju (u vrtu i polju kod svekija mislim)

  23. #23
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj lidac2004 prvotno napisa
    kada se malena osula crvenim flekama po tijelu,dermatolog mi je rekao da ne jedem tresnje (i jagode),posto su alergeni a dojim....
    eto,i sad ti znaj....:zbunjol:

    E, sad su i tresnje alergeni....
    Pa MM mi vise nece ni vjerovat kad mu za svaku namirnicu budem rekla da je alergen - reci ce da je i zrak alergen (on ima peludnu alergiju) pa moramo disati.
    A stvarno, ja sam dobila listu s najjacim alergenima, ali tamo nije bila tresnja, marelica, visnja, cak ni krumpir, a dobila sam je od doktorice.
    Pa sad ti misli.
    Al zato sam se jucer napucala tresnjama - u mahu sam pojela citavu kilu pa da vidimo

  24. #24
    mama_i_vjeko avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    330

    Početno

    I OD KADA KLINCI SMIJU PAPATI TREŠNJE? MI IH IMAMO U VRTU I IAKO JE ZA V.RANO PITAM JER BI IH ZAMRZNULA PA KADA BUDE VRIJEME..... :? POBJEGLA MI VELIKA SLOVA PA MI SE NIJE DALO PISATI PONOVNO

  25. #25
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj mama_i_vjeko prvotno napisa
    I OD KADA KLINCI SMIJU PAPATI TREŠNJE?
    Od navrsenih 7 mjeseci

  26. #26
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ponavljam se.
    A VIŠNJE otkad smiju jest?

  27. #27
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Nine, ja visanja nemam u svojoj listi - uopce ne znam kako :?
    A sta mislis da bi ih malena htjela - pa i meni su kisele

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    bembo papa trešnje već 5 dana i nema problema što se tiče alergije.
    a sad novo pitanje: JAGODE? Moj ih susjed ima perkrasnih u vrtu, ničim polijevanih, prave bio jagode. mogu li mu ih dati?

  29. #29
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Jagode se stvarno smatraju dosta čestim alergenom, pa sad ne znam davati ili ne davati; ja sam isto jako dvojila oko jagoda jer mogu nabaviti ekološke, ali sam ipak odlučila da neću davati, ali u familiji MM-a ima jako puno svakakvih alergija pa je za očekivati da bi i Lea mogla biti alergijama sklono dijete, osim toga i MM dobije urtikariju kad jede, doduše šumske, jagode. Kako ja nemam nikakvih alergija nisam baš puno znala niti razmišljala o tome dok nisam počela nadohranjivati Leu pa sam mislila - pa što, dam joj malo pa vidim da li je alergična ili nije, ali sad vidim da te reakcije na hranu znaju biti prilično burne a baš ne bih djetetu priuštila nekakvu gadnu urtikariju. Inače moja sestrična (koja je doktorica a mama joj je bila - izvrstan - pedijatar) je onako dosta liberalna u uvođenju dohrane i nije previše sitničarila oko toga, ali je izbjegavala neke namirnice - jagode, ribu, lješnjake, znači baš ono što su najčešći alergeni, tako da si ja mislim ako je ona nešto izbjegavala onda ću i ja

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    591

    Početno

    hvala mima. ja sma mu jučer dala da zubićem malo izrezbari jendu veeeeliku jagodu-nije pojeo ni komadić. ipak i ja mislim da je možda jagoda nezgodna. ma nema veze, pa kud mi se žuri? imat će bembo ako Bog da poprilično vremena da proba i jagode i grah i mahune, i špek (ovo aludiram na jedna post gdje je netko napisao da je beba s 4 ili 5 mjeseci jela špek i grah :shock: ).

  31. #31
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Nine, ja visanja nemam u svojoj listi - uopce ne znam kako :?
    A sta mislis da bi ih malena htjela - pa i meni su kisele
    ma baka mi je od prošlogodišnjih domačih napravila sok,stavi se samo šećer i pritisnu višnje,onda puste sok i šećer a ostane suha višnja.
    kad se od tih suhih napravi kompot višnja popije vodu i postane mesnata a sok je super.
    ja sam se u tome davila kao dite. :D

  32. #32
    nine avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Dalmacija-Istra
    Postovi
    700

    Početno

    ne pokušavajte miksati kompot od višanja a da višnji niste ogulili koru

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    112

    Početno trešnje

    I mi smo u početku jeli trešnje tako da sam gulila kožicu i vadila košticu pa mu davala male komadiće, ali je trajalo predugo. Sada samo izvadim košticu, dodam malo rižinog mlijeka, izmiksam (ne može se sva kožica 100 % ali ostanu samo mali komadići koji ne smetaju) i onda unutra dodam rižinih pahuljica ili kornfleks i nadam se da će i meni nešto ostati!

  34. #34

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj puros prvotno napisa
    a sad novo pitanje: JAGODE? Moj ih susjed ima perkrasnih u vrtu, ničim polijevanih, prave bio jagode. mogu li mu ih dati?
    nakon 8.mj.starosti.bebi dati malo da proba,ako se do idućeg dana ne osipa,nije alergično.neznam zašto svi dižu toliku paniku oko jagoda.moje nijedno dijete nije bilo alergično i nisam im htjela uskratiti domače,slatke jagode.
    opasno može biti ako ih dijete puno pojede,pa se pokaže da je alergično.zato se daje malo za probu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •