Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: Dohrana po novome?

  1. #1
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno Dohrana po novome?

    Vec dva puta u tjedan dana sam cula od ljudi da su na Rodinim stranicama vidjeli da se po novome i po WHO dohrana zapocinje sa 4 mjeseca. Te osobe mi nisu mogle dati link gdje su to procitale, pa me zanima da li ima takav nekakav clanak ili ne? Sada sam bila na WHO stranicama i kolko sam uspjela vidjeti jos uvijek je preporuka od 6 mjeseci.
    :?

  2. #2
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    ovdje se vodila rasprava o tome Kaze pedica: na kongresu pedijatra nova pravila o dohrani

    možda su mislili na taj topic :/

  3. #3
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno

    Ak je samo to onda dobro. Ali po njihovom sam imala feeling da se radi o nekakvom clanku.

  4. #4
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Nije meni jasno kud se svima žuri sa dohranom, zar nije lakše dojiti do 6. mjeseca, a ne razmišljati šta se smije dati a šta ne djetetu od 4 mjeseca. U ostalom dokazali su da je do 6. m. dojenje dovoljno. I nas su počinjali dohranjivati sa 3 mjeseca, preživjeli smo, ali ako nema prijeke potrebe, čemu onda žurba?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    316

    Početno

    super su!!!! kongres predijatara je bas veliki autoritet. 8)

  6. #6
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Nije meni jasno kud se svima žuri sa dohranom, zar nije lakše dojiti do 6. mjeseca
    je
    ali, ovo je preporuka za dojenu djecu koja ne dobivaju ni minimum na tezini i trebalo bi im uvesti adaptirano.. tada se radije uvodi ranija "prava" dohrana jer je pokazano da malo ranija dohrana ne pogoduje razvoju alergija

    generalna preporuka, kad je sve ok i dalje je iskljucivo dojenje prvih 6 mj.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    37

    Početno

    [quote]ali, ovo je preporuka za dojenu djecu koja ne dobivaju ni minimum na tezini i trebalo bi im uvesti adaptirano.. tada se radije uvodi ranija "prava" dohrana jer je pokazano da malo ranija dohrana ne pogoduje razvoju alergija


    Ovo mi je skroz kontradiktorno, ako je dokazano da ranija dohrana ne pogoduje razvoju alergija, zasto se onda uvijek napadaju pedijatri koji savjetuju dohranu od 4-5 mj.? I sto znaci "malo ranija dohrana", kad je to otprilike? Nije li logicnije kombinirati AD i MM do 6. mj. kod beba koje ne dobivaju na tezini samo dojenjem? Ili je manje zlo davati krutu hranu obradjivanu svim i svacim?

  8. #8
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Nije meni jasno kud se svima žuri sa dohranom, zar nije lakše dojiti do 6. mjeseca
    je
    ali, ovo je preporuka za dojenu djecu koja ne dobivaju ni minimum na tezini i trebalo bi im uvesti adaptirano.. tada se radije uvodi ranija "prava" dohrana jer je pokazano da malo ranija dohrana ne pogoduje razvoju alergija
    moram priznati da sam sada iznenađena :/
    zar se nije ovdje uvijek pisalo do šest mjeseci cica ili adaptirano, tek onda dohrana :?

  9. #9
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    moram priznati da sam sada iznenađena :/
    zar se nije ovdje uvijek pisalo do šest mjeseci cica ili adaptirano, tek onda dohrana :?
    Da se nadovežem... i ja sam zbunjena pogotovo jer ne razumijem kako bi količina i sadržaj hrane u počecima dohrane (dakle jabuka, riža i slično) mogli pomoći u dobivanju na težini.

    Inače ne mislim da je točan datum početka dohrane (u smislu hoće li to biti 6 mjeseci ili koji tjedan ranije) presudan za razvoj alergija i rad probave. Mislim da je bitnija kvaliteta hrane nego vrijeme kada se počne jesti.

  10. #10
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    i što znači malo ranija dohrana ?!
    dva mjeseca je jako puno za tako malu bebu.

  11. #11
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Lillo prvotno napisa
    Nije li logicnije kombinirati AD i MM do 6. mj. kod beba koje ne dobivaju na tezini samo dojenjem? Ili je manje zlo davati krutu hranu obradjivanu svim i svacim?
    ne znam što je manje zlo :/

    kruta hrana je obrađivana svim i svačim ali i AD, jer se proizvodi od kravljem mlijeka koje proizvode krave koje isto jedu svašta (od antibiotika do drugih krava, sjećate se kravljeg ludila?)

    I ne, ne vjerujem kad gospodin Klaus kaže da je sve iz bio i iz idiličnog uzgoja. i da je zdravo i zdravstveno ispravno. ne znam jeste vidjeli ovu temu:
    poznati proizvodjac i kontaminirana hrana?

    treba procijeniti za svako dijete koje ne dobiva dovoljno na težini (po kojim tablicama???) što bi njemu bilo bolje...

    isto tako mislim da, bez obzira na to što se navodno alergije neće razviti uvođenjem ranije dohrane (što je super vijest), uvesti dohranu prije 6 mjeseci je puno-prerano, i puno-preopterečujuće za želučić...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    mu smo se sa 6mj mučili sa dohranom,žlicom,žvaknjem....a sa 4mj nemrem zamislit

  13. #13
    svizac avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Samobor/Zagreb
    Postovi
    382

    Početno

    Ono sto mene smeta sto ljudi govore da su vidjeli na Rodi info da se po novome uvodi dohrana od 4 mjeseca pa onda ispada kao da udruga Roda to podupire i tako preporuca. Stvarno bi ljudi morali malo paziti kak predstavljaju stvari.

  14. #14
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Nije meni jasno kud se svima žuri sa dohranom, zar nije lakše dojiti do 6. mjeseca
    je
    ali, ovo je preporuka za dojenu djecu koja ne dobivaju ni minimum na tezini i trebalo bi im uvesti adaptirano.. tada se radije uvodi ranija "prava" dohrana jer je pokazano da malo ranija dohrana ne pogoduje razvoju alergija
    moram priznati da sam sada iznenađena :/
    zar se nije ovdje uvijek pisalo do šest mjeseci cica ili adaptirano, tek onda dohrana :?
    Ako je dijete bilo iskljucivo dojeno do 5 mjeseci, bolje je, tj. nema opasnosti od alergija (po tim novim preporukama) ako cete polako poceti uvoditi kasice, nego uvoditi adaptirano.

    U Puli vecinom pedijatri bebama na adaptiranom preporucuju dohranu s 4 mjeseca. Tuzno.

  15. #15
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Ja sam malo punooo ljuta na nova pravila o dohrani i nama pedijatrica rekla da je po novom od 4. mjeseca. Mi smo isključivo dojili do 6. mjeseci još dojimo i krenuli sa dohranom 10 dana prije punih 6 mjeseci. Sada na kontroli mi je pedijatrica rekla da Lara može sve jesti :shock: na što sam se ja zblanula, samo da joj ne dajem jaje jer sam ja alergična do 1. godine, da pazim na pšenično brašno i još dosta toga nabrojala, ma mislim kaj onda govori. Ja se držim svoga po mjesecima kako smo i do sada.

  16. #16
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    da je po novom od 4. mjeseca.
    ma nije po novome sa 4 mjeseca; preporuka je i dalje isključivo dojenje do 6 mjeseci, iznimno i ranije, ali ne nikako prije navršena 4.

  17. #17
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    Ja sam naišla na ovaj tekst i ne vidim da su tu neke nove "stare" preporuke.
    PREHRANA DOJENČETA I MALOG DJETETA: Standardne preporuke za Europsku uniju

  18. #18
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj Strobery Shortcake prvotno napisa
    Nije meni jasno kud se svima žuri sa dohranom, zar nije lakše dojiti do 6. mjeseca
    je
    ali, ovo je preporuka za dojenu djecu koja ne dobivaju ni minimum na tezini i trebalo bi im uvesti adaptirano.. tada se radije uvodi ranija "prava" dohrana jer je pokazano da malo ranija dohrana ne pogoduje razvoju alergija

    generalna preporuka, kad je sve ok i dalje je iskljucivo dojenje prvih 6 mj.
    Nije mi jasno kako bi tih par žličica dohrane, ako i toliko, pomoglo u značajnijem dobivanju na težini.

  19. #19
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pa radi se o iznimnim slucajevima.
    Kad biras hoces li djetetu od 5 mj. dati 2x dnevno 100 ml ad ili povecati kolicinu ad zbog povecanih potreba ili ces poceti uvoditi kruti obrok koji ce nadomjestiti bar dio potreba za ad, a prirodniji je izvor kalorija pa za 1-2 tjedna, kad dijete prihvati obrok, neces imati potrebu dodati ad.

    Ne znam sto u slucaju da dijete ne prihvati dohranu, moj je s 5 i nesto bio vrlo spreman za zlicu, kao da je znao da nemam namjeru podizati kolicinu ad na ustrb dojenja. Mozda djeca doista jedu kad im doista treba, a ne jedu kad im je dostatno dojenje, ali to je neka moja misao, nikako znanstvena cinjenica.
    Ove preporuke o ranijoj dohrani procitala sam i kod Jacka Newmana, a dao mi ju je i Zg pedijatar cije misljenje cijenim i koji nije upoznat s dojenjem i standardnim preporukama o iskljucivom dojenju do 6 mj.

  20. #20
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Meni je krivo što ti pedijatri kao da na svom školovanju nisu učili isto ma da svaki ima svoje mišljenje o dohrani i radi po svom. A da nije bilo jedne od ovih gospićkih pedijatrica meni sva 3 dana u rodilištu ja ne bi ni dojila jer tek mi je treći dan došlo mlijeko. Sad ga nebi mijenjala za preporuku uvođenja dohrane od 4. nego od 6. mjeseca. I drago mi da smo dojile do 6. mjeseci a i dalje dojimo.

  21. #21
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Nije mi jasno kako bi tih par žličica dohrane, ako i toliko, pomoglo u značajnijem dobivanju na težini.
    Ovo ni meni nije jasno. Nekoj djeci treba i par mjeseci da uopće prihvate progutati par žlica nečega a kamoli da to postane obrok.

    Moja su djeca dohranu prihvatila relativno dobro i brzo (sa napunjenih 6 mjeseci) pa je svejedno potrajalo par tjedana da se uobliče obroci a o nekom većem dobivanju na težini nema niti govora.

    Što se alergija tiče, imam i tu nažalost osobnog iskustva. Slažem se da ranija dohrana vjerojatno neće utjecati na razvoj alergije, alergija postoji ili je nema, no meni nikako nije isto hoću li alergiju spoznati kod četveromjesečnog ili osmomjesečnog djeteta. Moj je sin imao gadnu alergijsku reakciju sa 15 mjeseci starosti, ne smijem ni zamisliti kako bi to izgledalo da je bio 5 mjeseci star. Alergija se utvrđuje kad dijete reagira u kontaktu sa alergenom namirnicom, do toga ne možete nikako znati je li dijete alergično na npr. jaje ili nije. I po meni, s tim kontaktom ne treba žuriti.

  22. #22
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa
    no meni nikako nije isto hoću li alergiju spoznati kod četveromjesečnog ili osmomjesečnog djeteta. Moj je sin imao gadnu alergijsku reakciju sa 15 mjeseci starosti, ne smijem ni zamisliti kako bi to izgledalo da je bio 5 mjeseci star.
    Ja isto mislim (a neka me netko tko više zna ispravi ako se varam) da će se veće dijete ipak lakše nositi sa alergijskom reakcijom.

  23. #23
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    meni je samo jasno da mi više ništa nije jasno :/
    mislim, tu su se svojevremeno vodile bitke oko toga treba li djetetu išta osim majčinog mlijeka ili ad prije navršenih šest mjeseci i uvijek je bilo ništa i točka.

    i još jedna stvar, preporuka o dohrani sa 4 mjeseca nije ništa novo, tako je bilo i prije 12 godina.

  24. #24
    ivanche avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    454

    Početno

    A što nije da se djetetu od 6 mjeseca daje jesti sa žlicom zato da bi naučilo jesti, a ne zato da dobije "više" kalorija?

  25. #25
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Razmišljam na glas... Možda se računa (kad se radi o tim iznimnim slučajevima) da ako se djetetu prije uvede dohrana da će ju prije i prihvatiti, odnosno da će ranije početi dobivati taj neki dodatni gram, kilogram. Neće odmah sa četiri mjeseca, ali zato sa šest neće biti na početku.
    Opet, zna li netko uslijed čega se desi da (ispravno) isključivo dojeno dijete ne napreduje dovoljno? Jer čini se da ipak ima takvih slučajeva. Kako to da moj B još i danas živi gotovo samo na mm (a ima 17), a nekom djetetu sa 4 nije dosta? U čemu je stvar?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •