Pokazuje rezultate 1 do 25 od 25

Tema: juha od telece koljenice...jeli masno za bebu

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    12

    Početno juha od telece koljenice...jeli masno za bebu

    moja beba ima 7mj.i dajem joj juhu ood telece koljenice u koju stavim malo karote ili palente.dali je to puno masno za tako malu bebu. bojim se da sam pogrijesila.ali starija generacija oko mene me uvjerava kako je to zdravo za njega.samo se nadam da mu nisam puno time naskodila.molim vas drage mame javite mi se. unaprijed hvala

  2. #2
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    hehe, starijoj generaciji svaka čast ali njihove ideje o zdravoj hrani često potječu iz doba gladi kad je masnoća bila poželjan element u prehrani. Maloj djeci neće škoditi malo masnoće, ali ja ne bih baš da pliva. Pokupi žlicom sve što se pokupiti da, a ono što ostane mislim da će biti i više nego dovoljno.

    Podsjetite me, kad ono ide teletina, može li u 7om mjesecu?
    Ja bih možda čak najradije piletinu ako imaš mogućnost nabaviti domaću, u svakom slučaju kad se radi o mesu najbolje je nešto iz domaće proizvodnje (tu mislim na ono što nikako nije bilo namjenjeno prodaji, pa ni na tržnici, nego baš iz dvorišta).

    I što se tiče masnoće, bolje da je dobije iz malo dodanog maslinovog ulja (i to sam zaboravila kad ide po tablici pa molim provjeriti) umjesto životinjskih masti.

    Također je jako dobra riba na lešo (smiješ za sad samo bijelu ribu). Masnoće koje ćeš tu vidjeti (premda vjerojatno ih neće biti puno, ovisno o vrsti ribe) su jako zdrave, sadrže omega 3 kiseline. Ja sam malenoj kuhala osliće (više nemasna riba), i danas to jako voli, smlati oslića na lešo dok kažeš keks. Voda od kuhanja može proći kao riblja juhica, možeš usput skuhati i malo povrća.

  3. #3
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    to definitivno nije hrana za bebu od 7 mj. :/

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    zagorka, nemoj sada brinuti, naravno da nisi naškodila djetetu

    ali, možda je bolje, za početak, bijelo meso, kunić...
    polako, ima vremena i za teletinu... a i do pajceka će doći

  5. #5
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    po ovome kako sam ja prepisala tablice i dodala sve u nju što sam na ovom forumu pronašla teletina bi išla sa 9 mjeseci. naravno da nije strašno ako je i ranije jelo ali isto možda da sad prijeđete na bijelo meso, kunića...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    12

    Početno

    drage mame puno vam hvala na brzim odgovorima.malo sam zbunjena oko ove dohrane...moja pedijatrica mi je svo ovo vrijeme davala skroz drukcije informacije zbog kojih sam sada jako ljuta.ali vrijeme ne mogu sada vratiti..., samo se nadam da svome malenome nisam puno naskodila.hvala Bogu na nasoj Rodi i mamama dobre volje
    trazila sam tablicu o dohrani ali je ne mogu naci.pa bi vas molila za pomoc.nadam se da puno ne gnjavim.jos jednom hvala

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ništa ti ne brini

    nema neka službena tablica dohrane, ime jedna koju sam ja napravila, ali se ona većini čini kao jako "stroga"...

  8. #8
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    moja L. je sa 7. mjeseci itekako jela teletinu. i to bi skuhala juhicu na koljenici, stavila unutra mrkvu i kasnije sve fino smiksala. dite jelo ko veliko. sritno i zadovoljno. i uopće nije bilo puno masnoće u toj juhici, ne znam šta je tebe prepalo :?

  9. #9
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    to vam je ipak sve jako individualno.
    Mislim da su tablice nastale kako bi se majke uputilo da djeci ne daju pršuta u drugom mjesecu života, i kako bi ih se uputilo da je dojenje ipak osnova tijekom prve godine.
    Ja sam se tablica držala, premda sam ponekad pogriješila, i nije se ništa dogodilo (recimo smatram greškom što sam već na početku dohrane, prema knjizi J. Boban - Pejić, dala djetetu sezam, a kasnije sam pročitala da je sezam alergen, što je zapravo prilično logično, ali srećom posljedica nije bilo).

    Znači, tablica je korisno uputstvo, kako bi se smanjila mogućnost alergija na minimum, ali treba se voditi i zdravim razumom.
    Mislim da ako bih birala između domaće teletine i kupovne piletine, odlučila bih se za prvo.
    Također, ako imam domaće, sezonsko povrće, radije ću odstupiti za mjesec dana od tablice nego kupiti po tablici povrće koje je očito potpuno van sezone, uzgojeno na umjetnim gnojivima i pod umjetnim svijetlom.

    zagorka, mislim da nema mjesta panici.
    Evo jedne tablice:
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...ablica+dohrane

    Još malo prouči slične teme, ali budi spremna da ćeš naći različita mišljenja, na kraju odlučuješ ti.

  10. #10
    saška avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    1,054

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Znači, tablica je korisno uputstvo, kako bi se smanjila mogućnost alergija na minimum, ali treba se voditi i zdravim razumom.
    Mislim da ako bih birala između domaće teletine i kupovne piletine, odlučila bih se za prvo.
    Također, ako imam domaće, sezonsko povrće, radije ću odstupiti za mjesec dana od tablice nego kupiti po tablici povrće koje je očito potpuno van sezone, uzgojeno na umjetnim gnojivima i pod umjetnim svijetlom.
    Za mene je ovo prava mjera. Iako nisam davala teletinu prije 9-og mjeseca ili čak i kasnije i to ne koljenicu (meni je to premasno). Do prve godine nastojala sam da to bude čisto meso, a za masnoće koje su nužne za razvoj, posebno mozga, koristila sam maslinovo ulje i svoje mlijeko.

  11. #11
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ništa ti ne brini

    nema neka službena tablica dohrane, ime jedna koju sam ja napravila, ali se ona većini čini kao jako "stroga"...
    pa kad je stroga!
    šalim se (ne znamo se još nešto jer nisam dugo na forumu pa da se zna da se šalim)- ja slično uvodim kao ti, sa nekim odstupanjima jer je drugačije godišnje doba i sa 1 dan većom brzinom ako imamneke namirnice koje su mi sad uletile. nije mi tvoja dohrana prestroga. izgleda mi normalno. ali i meni kažu da sam prestroga!

  12. #12
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma nas dvije smo već stare prijateljici na dohrani, stalno smo ovdje :D

  13. #13
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    kad smo trebali kretati sam se počela infornmirati i iščitavati sve živo svugdje i ovdje. napravila sam si svoju excel tablicu sa dohranom u koju sam sve dodatne namirnice o kojima se pisalo upisala, baš sam štreberski sve to obavila i sad po tome pičimo.
    čak sam i dragome zabranila da kupuje i donosi u kuću svoje grickalice (voli chipse, krokije i slična sranja) a sebi sam zabranila keksiće i čokolina da lovro nema gdje vidjeti lošu hranu. u biti se sad svi jako lijepo hranimo i zdravi smo :D :D

  14. #14
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    tropical, bi li ti se dalo malo istraživati za "više ciljeve"?
    nešto o grupama namirnica?

  15. #15
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    bi !!! daaaaj!

  16. #16
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    tropical, bi li ti se dalo malo istraživati za "više ciljeve"?
    nešto o grupama namirnica?
    da :D
    baš sam smišljala kako je vrijeme da se javim rodama za svoje vrijeme, ionako sam tu non stop i ionako mislim dulje ostati doma... treba iskoristiti moje vrijeme osim što ga lovro koristi!

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    onda mi se javi na mail iz profila pa ću ti dati zadatak :D

  18. #18

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Znači, tablica je korisno uputstvo, kako bi se smanjila mogućnost alergija na minimum, ali treba se voditi i zdravim razumom.
    Mislim da ako bih birala između domaće teletine i kupovne piletine, odlučila bih se za prvo.
    Također, ako imam domaće, sezonsko povrće, radije ću odstupiti za mjesec dana od tablice nego kupiti po tablici povrće koje je očito potpuno van sezone, uzgojeno na umjetnim gnojivima i pod umjetnim svijetlom.
    Mislim da je to bit svega. Dakle, pratiti tablicu ali ne na slijepo

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    12

    Početno

    joj cure hvala vam do neba.strasne ste.mozda sam malo zabrijala u svojoj zabrinutosti, ali znate ono svaka mama zeli svom djetetu sve najbolje.puno vam hvala na tablicama.puno ste mi pomogle i utjesile me.naci u ja vec neku sredinu...evo moj maleni vam salje pozdrave

  20. #20
    paid avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    južno južnije
    Postovi
    795

    Početno

    kad sam počela s teletinom bila je to juhica od teleće nogice. nije masna. skuham u njoj mrkvicu i krompir i pomiješam i to obožava.

    meni se čini jako zdravo. još uvijek tako konzumiramo teletinu

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Cime to sve skupa zacinite?

  22. #22
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    ničim. ne začinjavam djetetu niti malčo. i ne mislim do godine dana a i možda malo kasnije. tj. kad skužim kad smije bosiljak i sl. sveže začine to mu budem stavila ali sol i papar i vegetu ne tako skoro

  23. #23
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Cime to sve skupa zacinite?
    ja juhu začinim samo sa soli, i sa par papra u zrnu. i to je sve.
    a juha od teleće koljenice nikako ne može biti masna. nema ni grama masti na njoj. :/

  24. #24
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Cime to sve skupa zacinite?
    ja juhu začinim samo sa soli, i sa par papra u zrnu. i to je sve.
    a juha od teleće koljenice nikako ne može biti masna. nema ni grama masti na njoj. :/
    ali tvoji su preko godinu dana. barem prema potpisu

  25. #25
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ajde da i ja pitam. Čula sam da je bolje jesti janjetinu i kozletinu, (ako vam ne pravi problem što tamanite takve slatke životinjice, naravno) zbog toga što ovce i koze ne podnose život u zatvorenom, tako da za njih možemo biti sigurni da nisu proveli život u hali pod žaruljom i da znaju kako izgleda trava (premda i dalje nismo sigurni jesu li jeli još nešto osim trave). Je li to točno?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •