Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: koliko mliječnih obroka je dovoljno?

  1. #1
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno koliko mliječnih obroka je dovoljno?

    Uveli smo 3 kruta obroka, mada bi naša curka jela vjerojatno i 5 puta krutu hranu dnevno da joj damo. Kaka svakih par dana.
    Cikamo 2 puta prije podne , 1-2 puta popodne, te jednom prije spavanja, a po noći cca 2 puta. Dakle, cca 6 puta na dan/noć.
    Da li je to dovoljno mliječnih obroka ( cike)?

  2. #2
    tropical avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    934

    Početno

    moj je tek poeo sa drugim oborokom i ne mogu reći kako ga prihvaća- danas nije gotovo nikako ali što se sisanja tiče- ajde da pobrojim...
    jedno 6 puta jede, ali ima još nekoliko puta kda traži malo posisati jer je žedan ili bi se pomazio ili se uplašio.. ali to je kratko i malo pa ne rčunam to kao ozbiljni obrok

  3. #3
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Lubice, možda su tri kruta obroka ipak previše za dijete koje je tek započelo s dohranom :/
    Što je beba do sada probala?
    I kad ste započeli s dohranom?

  4. #4
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    držimo se tablice iz rodine brošure o dojenju i dohrani. Curka nam ima sada 7 i pol mjeseci. S dohranom smo krenuli sa 6 mjeseci i od početka je jako dobro prihvatila ( ponekad joj ja postavljam mjeru, dakle nedam joj više jesti da se ne prenajede krute hrane)
    1. rižine pahuljice
    2.mrkva
    3.jabuka ( kuhana)
    4.jabuka (svježa)
    5.kukuruzni griz
    6.korabica
    7.proso
    8.tikve ( zelena i žuta)
    9.integralna riža
    10. kruška
    11.quinoia i amaranth
    12. banana
    13.piletina
    14.puretina
    15.....u skoro svaki ručak ubacujem wakame algu, a ponekad kap maslinova ulja. Sve radim na vodi, a ponekad dodam malo rižinog mlijeka u kašicama za doručak ili večeru. Osim cike, od tekućine uzima samo vodu na običnu čašu i odlično joj ide. OD prvog dana provodim i self feeding metodu kad god stignem i neke stvari jednostavno odbija jesti uz moju pomoć već sama hrli grickat komad jabuke, banane, pa to izgleda ovako...
    http://www.youtube.com/watch?v=cnwtOah4TQs

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Lubice, sve ove nabrojane namisrnice su stvarno super za njezin uzrast, ali se bojim kako si malo požurila

    Ako ste počeli prije mjesec i pol i ako se držiš preporuka da se nova namirnica uvodi svakih 5 do 7 dana... do sada bi na meniju mogli imati... 6 - 9 namirnica.
    Nema potrebe žuriti, curica će sve stići isprobati.
    A sa već isprobanim namirnicama možeš imati jako puno kombincija.

    Naravno da ćeš ti sve prilagoditi vašim kućnim navikama, ali meni se čini kako bi njoj za sada jedan nemliječni obrok bio sasvim dovoljno.
    Jer, ipak je ovo dohrana. A hrana je - mlijeko.

    curica je stvarno preslatka

  6. #6
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    fala apri na savjetu, nekako si mislim da prilagodim sve maleckoj i njenim željama ( jer smo tako sa starijim koji je bio čista suprotnost i nije htio ništa jesti),a ona pak nema mjeru u kašicama...očito ću ja morati onda povuć mjeru- pošto mi je totalno nevjerojatno s obzirom na iskustvo starijeg koji se ne bi sjetio da je gladan da mu ja ne ponudim nešto....
    A što se tiče količine namirnica, povodila sam se tablicom dohrane, u kojoj još stoji špinat, blitva, masu voća, riba, koje bi ona mogla jesti za svoju dob a uopće još nije okusila...činilo mi se da sam umjerena u uvođenju novih namirnica, štoviše baš pazim da prođe 4- 5 dana od uvođenja nove.

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    vidi moj dnevnik hranjenja:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.php?t=71595

    ne kažem da je najbolji, ali nije loš 8)

  8. #8
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    Citiraj Lubica prvotno napisa
    držimo se tablice iz rodine brošure o dojenju i dohrani. Curka nam ima sada 7 i pol mjeseci. S dohranom smo krenuli sa 6 mjeseci i od početka je jako dobro prihvatila ( ponekad joj ja postavljam mjeru, dakle nedam joj više jesti da se ne prenajede krute hrane)
    1. rižine pahuljice
    2.mrkva
    3.jabuka ( kuhana)
    4.jabuka (svježa)
    5.kukuruzni griz
    6.korabica
    7.proso
    8.tikve ( zelena i žuta)
    9.integralna riža
    10. kruška
    11.quinoia i amaranth
    12. banana
    13.piletina
    14.puretina
    15.....u skoro svaki ručak ubacujem wakame algu, a ponekad kap maslinova ulja. Sve radim na vodi, a ponekad dodam malo rižinog mlijeka u kašicama za doručak ili večeru. Osim cike, od tekućine uzima samo vodu na običnu čašu i odlično joj ide. OD prvog dana provodim i self feeding metodu kad god stignem i neke stvari jednostavno odbija jesti uz moju pomoć već sama hrli grickat komad jabuke, banane, pa to izgleda ovako...
    http://www.youtube.com/watch?v=cnwtOah4TQs
    da citiramsama sebe
    što se tiče uvođenja novih namirnica meni rižine pahuljice , integralna riža spadaju pod jednu vrstu namirnica koje se po osnovnom sastavu malo rzalikuju, isto tako i razne vrste tikvi, razne vrste jabuka, piletina i puretina su mi meseko vrlo slično jedno drugome...kad uvodim namirnice onda ih nekako trpam u slične skupine i ne računam da sam uvela novu namirnicu ako promijenim vrstu riže, ili recimo tikvice...jel to pogrešno?

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nije, naravno...

    a zašto stavljaš alge?

  10. #10
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    krivo, ne, wakame, nego kombu algu. ubacim velicinu 2 cm cca radi minirala i željeza. to sam radila još i starijem kad uvodio nove namirnice, a o tome sam čitala u makrobiotici. Jel postoje neka nova saznanja koja nisam apdejtala vezano za alge i dohranu?

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma ne, samo pitam.
    ja se vodim za time da djeca počinju s onime što nam je dostupnije.

  12. #12
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    di kupim quinoiu i amaranth kupim i algu tak da mi je to dostupno sve na jednom mjestu...

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    quinoa i amaranth rastu i kod nas, ali kao korov.
    još uvijek nisu prepoznati kao visokokvalitetne namirnice, rentabilne za uzgoj.
    a kako se dolazi do algi

  14. #14
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    :shock:

    P je 8 dana mlađi, do sada je probao: jabuku, krušku, paletnu, mrkvu, rižu i bananu, sve zajedno pojeo par jušnih žlica. Ovim tempom mislim da će tri kruta obroka jesti kada krene u školu , njemu je cica-kraljica.

    Danas ćemo probati amaranth, možda ga to zainteresira.

  15. #15
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    stvarno, nisam imala pojma da rastu i kod nas kao korov . Do algi možemo doći naravno jedino u malo bolje opremljenim dučkasima. No, ak nije iz našeg podneblja ne znači da je loše. Ja isto dajem prednost namirnicama iz našeg podneblja, no možda se u bliskoj budućnosti preselimo na daleki istok . Šala, ali, MM i ja volimo isprobavati nove stvari, koje su provjerene ( kolko-tolko) i djeci prihvatljive....Alge su naš krajnji domet za sada

  16. #16
    Juls avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Nova Gradiška
    Postovi
    286

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    quinoa i amaranth rastu i kod nas, ali kao korov.
    još uvijek nisu prepoznati kao visokokvalitetne namirnice, rentabilne za uzgoj.
    a kako se dolazi do algi
    Pod amaranth pretpostavljam da misliš na štir - njegova hranjiva vrijednost je poznata i u Hrvatskoj (posebno ga gice vole papat ). A za quinoa-u nisam čula da raste u Hrvatskoj, koja bi to biljka bila? Rastu neki drugi korovi istog roda (Chenopodium sp.), ali za ovu vrstu koju spominješ nisam sigurna. Te biljke kupujete u specijaliziranim trgovinama i one nisu rasle u našoj lijepoj, tako da to baš i nije iz našeg podneblja (bez obzira što štir raste i kod nas).
    Ja imam isto curicu od 7 mjeseci, i također imamo 3 obroka dohrane (uz sisanje) i smatram da to za nju nije puno. To nisu obilni obroci. Nekad pojede sve što pripremim, a nekad bacimo. Svako dijete ima svoj ritam. Neki ni sa godinu dana ne jedu pravo, a neki već sa 4 mj počinju sa dohranom. Ne treba se držati striktno brojki već pratiti svoje dijete i prilagođavati se njegovim potrebama.

  17. #17
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    je, amaranth je štir ili šćir.
    istina je da ne rastu u Hrvatskoj (ove koje kupujem u bio bio), ali trenutno kupujem i talijanske jabuke.
    što ću?

    idem sada pokušati pronaći taj link o quinoi...

  18. #18
    davorkica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    295

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    :shock:

    P je 8 dana mlađi, do sada je probao: jabuku, krušku, paletnu, mrkvu, rižu i bananu, sve zajedno pojeo par jušnih žlica. Ovim tempom mislim da će tri kruta obroka jesti kada krene u školu , njemu je cica-kraljica.

    Danas ćemo probati amaranth, možda ga to zainteresira.
    Evo skoro da mogu potpisat Fridu, L je jos i 15 dana starija (punih 8 mjeseci), probala je sve isto sto i Fridin deckic i ne zanima je nista osim cice. 3 kruta obroka su mi totalni SF, ali zato ima 546 podoja kroz dan.

  19. #19
    manal avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Vukovar
    Postovi
    1,683

    Početno

    Citiraj davorkica prvotno napisa
    ali zato ima 546 podoja kroz dan.
    eto, meni se donedavno činilo da je i kod nas tako, do prije mjesec dana možda čak. nema šanse da odemo nekamo, a da ja ne moram vaditi siku. a mala od prijateljice (i mlađa!) kaže ne traži po 4 h. što znači ne traži... nema šanse da je 4 h u komadu "dobar" da ja ne pomislim da bi možda siku. onda su me kritizirali da mu prečesto nudim :/
    uglavnom, sad se već brinem dobije li dovoljno mliječnih obroka, jer jede jedan obrok dohrane, a razmišljam o uvođenju drugog, pa me sve strah da se ne zeznem... :?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    79

    Početno

    Vidim da sam prije pisala na krivom mjestu .

    Mi budemo za dva dana 7 mj i imamo 2 kruta obroka - doručak i ručak . Dojimo najčešće 7 a zna se dogoditi i 6 puta i uvijek se pitam jeli to dovoljno , nebi htjela prebrzo . Iako je ona i prije najčešće cicala 6-8 puta a razlika mi je u tome što sada ima kraće podoje prije dohrane - uglavnom .

    Do sada smo probali rižine pahuljice ( ne voli a kad i bi kada sam stavila vodu tako da ih znam umiješati u nešto ali ću ih izbaciti - ne sviđaju mi se ) , korabu - žutu , palentu , mrkvu , krušku , tikvicu , integralnu rižu i jabuku ( koju neće ) .

    Što se tiče brzine , gledala sam da isto jede bar 3 dana ali sam nakon riž pah i jabuke odmah prešla dalje jer nema mi smisla maltretirati je kad ne voli jabuku !

    I mene je strah da ne zeznem kaj pogotovo sada kada sam vidjela da je diskutabilna ta integralna riža . :?

    By the way - manal - rodile smo isti dan !

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Dojimo ujutro i navečer, oko 8...oko 10 jedemo voće oko 14 povrće, meso, ribu..oko 18 mliječnu kašicu i opet cika u 20 sati i nista do jutra...jednostavno neće ciku više od nabrojanog, a količine krute hrane su zaista pozamašne...ima 8 i pol mjeseci i 11 kg...zar bi mu trebala dodavati mlijeko u voće,povrće..hm???? :? :?

  22. #22
    Lubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Frankfurt
    Postovi
    180

    Početno

    Citiraj mantelee prvotno napisa
    Dojimo ujutro i navečer, oko 8...oko 10 jedemo voće oko 14 povrće, meso, ribu..oko 18 mliječnu kašicu i opet cika u 20 sati i nista do jutra...jednostavno neće ciku više od nabrojanog, a količine krute hrane su zaista pozamašne...ima 8 i pol mjeseci i 11 kg...zar bi mu trebala dodavati mlijeko u voće,povrće..hm???? :? :?
    wow 11 kg! Sa koliko kilograma se rodio? Moja curica ima oko sedam -osam kilograma i 9 i pol mjeseci.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    rodio se sa 4 kg...vec je za mjesec dana imao 5 800...tako da smo se sad malo unormalili

  24. #24
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ja mislim kako je to premalo mliječnih obroka za devetomjesečno dijete :/
    ipak bi mlijeko trebala biti osnovna hrana do navršene godine.

  25. #25
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja mislim kako je to premalo mliječnih obroka za devetomjesečno dijete :/
    ipak bi mlijeko trebala biti osnovna hrana do navršene godine.
    Zasto? Kako mozes odrediti koliko mlijeka to dijete pocica u nabrojanim podojima?
    I sto kad dijete navrsi godinu dana i mama sljedeci dan ode na posao i dijete ostane i bez cice i bez krute hrane jer bi mlijeko trebalo biti osnova do te carobne granice?
    Sori ako zvucim nabrijano (nisam, CPR ), ali vec dugo zelim otvoriti raspravu bas o mlijeku kao osnovnoj hrani do navrsene godine... mislim da je to jako individualno i kod dojenja skroz nemjerljivo (kolicina koju dijete pocica).

  26. #26
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja mislim kako je to premalo mliječnih obroka za devetomjesečno dijete :/
    ipak bi mlijeko trebala biti osnovna hrana do navršene godine.
    Zasto? Kako mozes odrediti koliko mlijeka to dijete pocica u nabrojanim podojima?
    I sto kad dijete navrsi godinu dana i mama sljedeci dan ode na posao i dijete ostane i bez cice i bez krute hrane jer bi mlijeko trebalo biti osnova do te carobne granice?
    Sori ako zvucim nabrijano (nisam, CPR ), ali vec dugo zelim otvoriti raspravu bas o mlijeku kao osnovnoj hrani do navrsene godine... mislim da je to jako individualno i kod dojenja skroz nemjerljivo (kolicina koju dijete pocica).
    Ja po šesti put (jer me nitko ne šljivi kad to napišem ) - moji su počeli dohranu sa 6 mjeseci, negdje oko 7 su imali 2 obroka krute hrane, i tri (D. ponekad 4) dojenja. I tako do godinu dana ili nešto iza. Dok su bili samo na prsima, A. je već negdje s dva mjeseca uhvatio ritam 5 obroka po danu ( noć ništa), D između 5 i 7, isto samo podanu (od jedno 2.5 mjeseca). Stvarno imam dojam da se nekad bezveze forsira ogroman broj podoja. Ne mislim da nema djece koja traže puno podoja, ali bilo bi dobro da se prepozna činjenica da ih može biti višestruko manje, a da je dojenje itekako uspješno, prije ili nakon početka dohrane.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja mislim kako je to premalo mliječnih obroka za devetomjesečno dijete :/
    ipak bi mlijeko trebala biti osnovna hrana do navršene godine.


    nama nije mlijeko osnova, cak ni ne mislim da je to lose...cicu zeli ujutro i navecer a tad je i dobije, po noci spava blazeno do jutra, ujutro cica pa jede voće, popodne povrće i meso, ribu, žitarice (kombinacije) navečer kasicu i cicu i adio do jutra....adaptirano mlijeko nece ni kusati, ni zamaskirano i ne planiram mu ga vise nuditi...sve sta skuham ce pojesti,,,dohranu smo poceli s 4 mjeseca tako da smo sad s skoro 9 mjeseci u onoj fazi koju većina djece postigne s godinu dana, a počeli su dohranu recimo sa 6...tri obroka jede od 6 mjeseca, a dok je bio dojen dojila sam ga samo 4 puta dnevno (isto vise nije htio) pa je na taj nacin dobio u 4 mjeseca 5 kg...dakle...mozda je malo podoja brojčano, ali sigurno je ocito i vise nego zadovoljavajuce kvalitetom za njegove potrebe i razvoj... i nije me strah sta ce biti kad pocnem raditi jer nece biti fizicki ovisan o meni...sta smatram jako bitnim

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    ja mislim kako je to premalo mliječnih obroka za devetomjesečno dijete :/
    ipak bi mlijeko trebala biti osnovna hrana do navršene godine.
    Zasto? Kako mozes odrediti koliko mlijeka to dijete pocica u nabrojanim podojima?
    I sto kad dijete navrsi godinu dana i mama sljedeci dan ode na posao i dijete ostane i bez cice i bez krute hrane jer bi mlijeko trebalo biti osnova do te carobne granice?
    Sori ako zvucim nabrijano (nisam, CPR ), ali vec dugo zelim otvoriti raspravu bas o mlijeku kao osnovnoj hrani do navrsene godine... mislim da je to jako individualno i kod dojenja skroz nemjerljivo (kolicina koju dijete pocica).
    Ja po šesti put (jer me nitko ne šljivi kad to napišem ) - moji su počeli dohranu sa 6 mjeseci, negdje oko 7 su imali 2 obroka krute hrane, i tri (D. ponekad 4) dojenja. I tako do godinu dana ili nešto iza. Dok su bili samo na prsima, A. je već negdje s dva mjeseca uhvatio ritam 5 obroka po danu ( noć ništa), D između 5 i 7, isto samo podanu (od jedno 2.5 mjeseca). Stvarno imam dojam da se nekad bezveze forsira ogroman broj podoja. Ne mislim da nema djece koja traže puno podoja, ali bilo bi dobro da se prepozna činjenica da ih može biti višestruko manje, a da je dojenje itekako uspješno, prije ili nakon početka dohrane.

    apsolutno se slazem i podrzavam sve navedeno...uspjesno smo dojili i jos uvijek dojimo 2 puta dnevno, uspjesno smo napredovali s kilazom (cak bolje od puno beba koje su hranjene milijun puta dnevno, a mi samo 4 dnevno) isto tako spavamo cijelu noc apsolutno svi od nekih 2 mjeseca bebinog zivota...a po danu smo sretni, veseli, zadovoljni i igramo se, puzimo, istrazujemo,papamo,ucimo...nekako mislim da svi tome teze, jednom, samo sta smo mi medju sretnijima kojima je poslo za rukom da to postignu ovako rano...toliko

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj mantelee prvotno napisa
    samo sta smo mi medju sretnijima kojima je poslo za rukom da to postignu ovako rano...toliko
    mislila sam dosta napisati o tome zašto su dva podoja ipak premalo za devetipolmjesečno dijete, ali nakon ovakvog tona... jednostavno mi se ne da

    (pre)malo mliječnih obroka uopće ne implicira nesretno, neveselo, nezadovoljno dijete koje se ne igra, ne puzi, ne istražuje, ne papa, ne uči... i stvarno ne vidim mjesta ovakvoj retorici .

  30. #30

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj mantelee prvotno napisa
    samo sta smo mi medju sretnijima kojima je poslo za rukom da to postignu ovako rano...toliko
    mislila sam dosta napisati o tome zašto su dva podoja ipak premalo za devetipolmjesečno dijete, ali nakon ovakvog tona... jednostavno mi se ne da

    (pre)malo mliječnih obroka uopće ne implicira nesretno, neveselo, nezadovoljno dijete koje se ne igra, ne puzi, ne istražuje, ne papa, ne uči... i stvarno ne vidim mjesta ovakvoj retorici .
    samo sam iznijela nasu situaciju, bez posebnog tona
    mene zaista zanima to sto si htjela napisati, a neces...pa ako se predomislis bilo bi mi drago procitati i spoznati nesto novo...
    i samo da nadodam da adaptirano nece ni kustai, ne mogu ga dodati u hranu, moga nema za izdajanje, a ko mu ponudim cicu izvan ova 2 puta jednostavno je primi u usta, okrene se i smije se...nece ni kusati...i sta sad da radim, tako je kako je...ako imas koji konstruktivan savjet, ponaqvljam, rado bi ga cula

  31. #31
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja se ne zelim upustati u raspravu na razini primjera pojedine forumasice (ako je dijete imalo samo 4 dojenja dnevno u periodu iskljucivog dojenja, i prezivjelo, onda mu je sad 2 dojenja valjda dovoljno), nego me zanima ta "mlijecna osnova do navrsene godine" i sto nakon toga kad mama krene raditi, a dijete nema ni dva solidna kruta obroka.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj mantelee prvotno napisa
    pa je na taj nacin dobio u 4 mjeseca 5 kg...dakle...mozda je malo podoja brojčano, ali sigurno je ocito i vise nego zadovoljavajuce kvalitetom za njegove potrebe i razvoj... i nije me strah sta ce biti kad pocnem raditi jer nece biti fizicki ovisan o meni...sta smatram jako bitnim
    apsolutno si u velikoj zabludi!
    tvoje dijete je dobilo u 4 mjeseca 5 kg koji nisu posljedica isključivog dojenja koliko sam ja shvatila? ako nije tako zanemari sve što pišem dalje..
    ti si znači već sada u ovoj dobi kada se polako usvajaju prehrambene navike koje bi trebale biti zdrave i prije svega umjerene i primjerene dobi (a ti si brate poletila najesti svoje dijete što prije) napravila osobu potencijalno sklonoj adipoznosti,
    valjda znaš da je to među vodećim bolestima današnjice, koje vode brojnim daljnim boleštinama gotovo svih organskih sustava
    a zašto?da kada počneš raditi ne bude fizički ovisan o tebi?
    "
    i ne razumijem zašto sada tražiš konstruktivne prijedloge nakon što si sve lijepo "organizirala" i s ponosom nam prikazala kako neke majke naprave fizički neovisnu djecu

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    5 dobivenih kilograma su stečena isključivim dojenjem...svako se ima pravo organizirati kako hoće, naš ritam nije nešto što sam planirala već je do toga spontano došlo...zaista me zanima kako dati djetetu još mlijeka ako neće više cicati (nije skok već konstanta) i ako odbija hranu koju inače jako voli ako mu u nju stavim adaptirano mlijeko koje ne želi u nikakvoj varijanti ni kušati...a ne da mi se samo kaže to ti je malo...ok malo je, kako to pojačati???

  34. #34
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja ti necu puno pametovati, vjerujem ti da je s tako malo podoja dobio dovoljno da tako puno naraste, zasto bi izmisljala.
    Kako podebljati unos mlijeka... ja vidim mogucnost ovdje:
    a količine krute hrane su zaista pozamašne
    Kolicine krute hrane ne bi trebale biti pozamasne.. citala sam da se u dojenackoj dobi u uspjesnom obroku radi o kolicini od 10ak jusnih zlica hrane, da je to dovoljno za dijete kad usvoji obrok.
    Ok, uzmimo +- par zlica... jeste li blizu takvim kolicinama ili dijete jede kao odrasla osoba?

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    smaze ko od sale jabuku,krusku, bananu ujutro...misllim da je to vise od tih 10 ak zlica...omiljeno mu je povrće, toga bi jeo do sutra da ima...a kad mu dam manje, ma gladan je...krene plac...i ne dam da jede prebrzo da mu dodje informacija do mozga...koje su opasnosti koje vrebaju radi premalog unosa mlijeka...moram napomenuti i da kod cica ne pocica sve...par minuta, makne se sretan, zadovoljan s osmjehom od uha do uha i nece ni gutljaja vise (cak i nakon cjelonocnog nejedenja, ocekivala sam da ce se gusiti ujutro u mlijeku, ma kakvi)...i zaista nije nimalo debeo, čak nije ni bucko mali (stolicu ima 2 puta dnevno uvijek u isto doba)

  36. #36
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Mantelee je otvorena za prijedloge i sama je rekla da želi da joj se pomogne. Napravila je kako je mislila da je najbolje, sada joj je rečeno da to baš i nije najbolje i to ne baš finim tonom...
    ...iiii...sada...idemo dalje!
    Dajte joj prijedloge - kao npr. da se smanje obroci, tj. da je to puno za malo dijete.
    A ja te želim pitati i reći ti nešto, u dohrani je pravilo da se nudi sisa prije hranjenja, pa onda voda, pa opet sisa ako treba - jesam li dobro pohvatala?
    Znači, dojenje je ono što bi trebalo biti prioritet i u većinski zastupljeno.
    Da li mu nudiš da doji? Sada je doduše to malo teže MOŽDA promijeniti, a možda i nije.
    + savjetujem da po danu dojiš u intimnoj atmosferi, u sobi bez stvari koje mu mogu odvlačiti pažnju, može u polumraku itd.

    Da sam na tvom mjestu, adaptirano ne bih uvodila.
    Da li možeš se izdojiti i onda na tome kuhati hranu? - da li bi to bilo ok? Savjetnice?

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Maslačkica prvotno napisa
    Da li možeš se izdojiti i onda na tome kuhati hranu? - da li bi to bilo ok? Savjetnice?
    nema koristi od kuhanja majčinog mlijeka; ako se netko već izdaja, onda je mlijeko najbolje dodati u već na vodi skuhan i prohlađen obrok kako bi se zadržali sastojci.
    i, možda je bolje organizirati se tako da ne treba izdajati: to je sada dodatni napor i uvođenje jedne potpuno nove rutine nakon više mjeseci drugačijeg načina života.

    iskreno, ne znam kako bih dijete koje mjesecima jede krutu hranu i to u većim količinama - ponovo vratila na dojenje: pretpostavljam da je u toj dobi već dovoljno kompetentno a i odlučno da zna što hoće, a što neće.
    ne bih, najvjerojatnije, ništa mijenjala, nego bih se trudila ta dva podoja koja postoje zadržati što duže.

  38. #38
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Potpis na zadnji odlomak apricotinog posta.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    zahvaljujem svima na podršci i osvrtima na nas problem tj. situaciju...imam jos samo jedno pitanje...zanima me dali rizino mlijeko (jasno mi je da nema nutritivna svojstva ni kao majcino ni kao adaptirano) dodavajuci u hranu mogu smatrati donekle "mlijecnim obrokom" odnosno ima li potrebe tako sto dodavati jer mislim da bi to prihvatio s obzirom da riza u svim varijantama kod nas prollazi..

  40. #40
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Mislim da ne, bar u prvoj godini (zbog masnoca koje mu fale), ali to je moje osobno misljenje.
    Sva kupovna biljna mlijeka imaju dodanu sol pa je i to lose.

  41. #41
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    sva = sva koja ja znam

  42. #42

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Hvala BusyBee

  43. #43
    oka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    3,306

    Početno

    Prvo dijete dojilo je stalno i jaako polako prihvaćalo dohranu i puuno dobivalo na težini, drugo dijete ne mogu nikako dobiti da cica više, cica negdje svakih 4-5-6 sati, po noći valjda svaka tri sata, a uvjek je dojen na zahtjev.
    Drugačija je beba, puuno manje cica i dobiva puno manje od prvog djeteta i ne postoji način kako da to promjenim jer sam sve pokušala. Dohrana je tak, tak, jedan obrok, dva, nekad niti jedan, ali niti to nije obrok pravi par žličica.
    Hoću reći koliko su djeca različita, koliko različito imaju potrebe za hranom i različito se razvijaju i rastu.
    Svega sam svjesna, ali opet me muči to da mu je cica i hrana apsolutno nešto nevažno i svaki dan vodim borbu da bar poslijepodne uvedemo još jedno dojenje jer su pelene suhe, ali uzalud. Pa zar on stvarno nije gladan od 12h pa do 17-18h? :shock:
    Ne vjerujem baš.....
    pa on jede ko odrasli, 8h, 11-12, 17-18h pa onda spavanje (dojenje do 6 ujutro- 20h, 23h, 3h, 5h)
    Obrok na žlicu nudim ujutro 7h, 11h
    Uh, valjda je to njem ipak dovoljno....nekad mi se po njemu čini da nije...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •