Pokazuje rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Dodavanje ulja/maslaca u obrok?

  1. #1
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno Dodavanje ulja/maslaca u obrok?

    Jel' dodajete obroku maslac/ulje? Navodno bi trebalo...

  2. #2
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    zašto bi trebalo?

    ja sam stavljala kap maslinova ulja
    maslac je zasičena masnoća i loš za žile

  3. #3
    Serpentina avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    tu negdje
    Postovi
    1,147

    Početno

    do godinu i pol nismo davali ništa, nakon toga laneno, sezamovo ili maslinovo, po kap u gotov obrok.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Bebama je dobro dati malo ulja ili margarina u obrok,jer iz mlijeka ne uzimaju dovoljno masti.
    A što su veća potrebnija im je.

  5. #5
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ali dobra su nezasićene masti tipa maslinovo ulje
    ne svinjska mast ili maslac

  6. #6

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    ma ne svinjska mast...
    možda čvarke

  7. #7
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    margarin nikako
    hidrogeizirana biljna ulja = margarin su kancerogeni

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Onda ni maslac,jer ni maslac nije bezazlen.
    A onda ni špinat,ni blitva ni kelj,ni mrkva,ni krumpir......u svakoj namirnici možemo naći nešto kancerogeno.
    Ja sam margarin našla tu http://www.bebe-i-mi.com/djeca/38-dj...6-dohrana.html
    i tu http://webbutiken.slv.se/images/2/E/692_70.pdf

  9. #9
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    sa tvog linka:
    TABLICA DOHRANE

    6. mjeseci

    -žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice
    -voće:kruške, jabuke
    -povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**
    -meso: -
    -riba: -
    -jaja: -
    -masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin
    -mliječni proizvodi: -

    mlječni proizvodi su jak alergen i ulaze u dohranu tek nakon 12mj
    kravlje mljeko je preteško i može izazvati sitna želudčana krvarenja, koja za posljedicu imaju anemiju


    http://www.net.hr/zdravlje/page/2008/09/12/0499006.html

    Ono što baca margarin u posebno nepovoljan položaj je činjenica da je maslac prirodni proizvod, a margarin industrijski. Kemijska struktura maslaca i njegovih masnih kiselina odgovara našem tijelu no s margarinom u naše tijelo ulaze neprirodni, deformirani oblici masnih kiselina - transmasne kiseline - nastale kemijskom obradom margarina.

    Tijelo nije u stanju inkorporirati transmasne kiseline iz margarina unutar membrana i ako to pokuša može doći do deformirane strukture stanica. Ovo povećava rizik od pojave tumora, potiče upalne procese, potiče starenje i degenerativne promjene u tkivu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    sa tvog linka:
    TABLICA DOHRANE

    6. mjeseci

    -žitarice:kukuruzna krupica, brašno ili pahuljice, riža, rižine pahuljice
    -voće:kruške, jabuke
    -povrće:mrkva, koraba, špinat**, tikvice, blitva**
    -meso: -
    -riba: -
    -jaja: -
    -masnoće i začini:ulje (maslinovo, suncokretovo),margarin
    -mliječni proizvodi: -

    mlječni proizvodi su jak alergen i ulaze u dohranu tek nakon 12mj
    kravlje mljeko je preteško i može izazvati sitna želudčana krvarenja, koja za posljedicu imaju anemiju

    da si malo bolje pročitala tablicu vidjela bi da je kraj svakog retka u kojem piše mliječni proizvodi stavljena crtica znakom - ,za svaki od mjeseci osim 11.mj. gdje :mliječni proizvodi: sir,jogurt...tj.navodi mliječne proizode koji se koriste od 11 mj.

    Tj.da ti pojasnim za 6.,7.,8.,9.,10.mj, mliječni proizvodi nisu navedeni jer se ne preporučuju djeci niti koriste iz razloga kojeg si sama navela-da su jak alergen

  11. #11

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Isto tako,maslac ili margarin su bitni u razvoju djece i mladih,i mlad organizam u potpunosti će tu mast iskoristiti,dok stari organizam ima svoje zalihe,teže iskorištava,te taloži mast u krvi.

  12. #12
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    Pitam zbog ovoga:

    http://www.roditelji.hr/beba/4-8-mjeseci/dohrana.html

    Točno je da većina gotovih povrtnih kašica sadrži vrlo malo masnoće. Jedna bi staklenka trebala sadržavati 8 do 10 grama jestivog ulja što odgovara dvjema žličicama. Ako to nije slučaj, trebali biste nadopuniti nedostatak masnoće. Masnoća naime olakšava bebinom organizmu iskorištavanje važnih vitamina. Osim toga bebama je potrebno više energije, što se zadovoljava dovoljnim unosom masnoće. Najprikladnija su ulja s velikim udjelom nezasićenih masnih kiselina, primjerice ulje repice, sojino ili maslinovo ulje.


    Obratite pozornost i na ovo:
    Za razliku od masti životinjskog podrijetla, kao što je maslac, koji sadrži zasićene masne kiseline štetne po zdravlje, ekstradjevičansko maslinovo ulje sastoji se najvećim dijelom od nezasićenih masnih kiselina, koje imaju veliko značenje kasnije u odrasloj dobi u prevenciji bolesti srca i krvnih žila. Ekstradjevičansko maslinovo ulje sadrži jedno- i višestruko nezasićene masne kiseline, koje se definiraju kao esencijalne jer ih organizam ne može sam stvarati i moraju se unositi hranom. Neophodni su za rast djeteta, pomažu djelovanje ”dobrog” kolesterola (HDL), kao i formiranje struktura mozga i mrežnice oka. Maslinovo ulje sadrži i antioksidante (npr. vitamin E), tvari koje imaju sposobnost da spriječe starenje stanice te djeluju na prevenciju bolesti srca i krvnih žila.

    http://www.vitamini.hr/4724.aspx

    Dakle, rekla bih da ipak treba dodavati masti, ali pitanje je koje i koliko. Ocito je maslinovo ulje najbolja opcija, a i same kazete da ste ga stavljale...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    108

    Početno

    Iskreno,ja od početka stavljam samo maslinovo ulje,ali ne čajnu žličicu,jer mi se čini previše,nego par kapi.
    Maslac ili margarin joj ne bih davala.

  14. #14
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    Ja jos ne stavljam nikakve masnoce u hranu niti planiram do godine dana, jer se ulje (prema J.B. Pejic, ali i nekim drugim izvorima koje sam nasla na netu) ne moze probaviti bez soli, pa je uvodjenje soli i ulja u prehranu povezano jedno s drugim. Kad uvedem masnoce, uvest cu maslinovo ulje.[/i]

  15. #15
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj fm prvotno napisa
    Isto tako,maslac ili margarin su bitni u razvoju djece i mladih,i mlad organizam u potpunosti će tu mast iskoristiti,dok stari organizam ima svoje zalihe,teže iskorištava,te taloži mast u krvi.
    temelj zdravoj prehrani se gradi os početka
    stoga je bolje djetetu davati npr. pire bez masnoće nego pire sa žlicu margarina
    jesti će ono šta mu daš, taj okus će prihvatiti kao normalan

    margarin nije bitan, kao što sam navela, on je i štetan
    koliko će tijelo mast iskoristiti ovisi o potrošnji, inače ne bi imali debelu djecu

    neko povrče je bolje jesti uz malo masnoće, ali nezasićene masnoće u prirodnom obliku
    a to je: maslinovo i suncokretovo ulje

  16. #16
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    maslac ili margarin su bitni u razvoju djece i mladih
    Ne bih bas ja ovo tvrdila.
    Masnoce su vazne, a ne maslac ili margarin kao namirnice. Osobito to nije margarin.

    Mi koristimo maslinovo ulje.
    Koristit cemo i ostala ulja koja inace koristimo (iznimno rijetko, pretezno koristimo maslinovo) i maslac (probat cu prvo ghee.. cura ga ne zeli, nije joj ok). Margarin nikad nisam imala u frizideru ni za sebe.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    ja dodam na kraju tek pola žl. maslinova ulja i obavezno žličicu lanenog ulja...a često i gomashio (obrađene sjemenke sezama bez soli)

  18. #18
    Alyssa avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    774

    Početno

    stellita, si sigurna da gomashio koji koristis nema soli? Svaki koji sam dosad vidjela imao je u sebi soli - gomashio je zapravo slani przeni sezam (s 10% soli).
    Ja izbjegavam zasad sezam, znam da ga J.B. Pejic jako rano uvodi, ali sezam je jaki alergen pa nekako mislim da je bolje ne uvesti ga prerano.

    Sto se lanenog ulja tice, citiram forumsku enciklopediju Davora s jednog drugog topica:
    Laneno ulje je tipična pobjeda marketinga nad zdravim razumom - prodaje se kao suplement za poboljšanje plodnosti muškaraca a nema tu moć. Zapravo je dokazano da izaziva rak prostate i da je prilično nekorisno, jer ne sadrži DHA niti su ga muškarci u stanju iz ovoga ulja sintetizirati, o tome nešto piše ovdje: http://www.the-fertility-acupuncturi...-fish-oil.html
    U ljusci lana nalazi se cyanogen, a može izazvati gušavost. Općenito je ljuska lana hormonalno problematična za muškarce i super je - za izbjegavanje. Ukratko, lan ne valja za muškarce.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    alyssa znam da nema soli jer ga sama radim .. :D
    to ja za čas posla napravim i sameljem u suribachiju..
    dodajem ga od mog zlata 9 mjeseca i njoj se jako svidio sezam kao i laneno ulje!

  20. #20
    Neroslava avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    269

    Početno

    Citiraj Sandee prvotno napisa
    Pitam zbog ovoga:

    http://www.roditelji.hr/beba/4-8-mjeseci/dohrana.html

    Točno je da većina gotovih povrtnih kašica sadrži vrlo malo masnoće. Jedna bi staklenka trebala sadržavati 8 do 10 grama jestivog ulja što odgovara dvjema žličicama. Ako to nije slučaj, trebali biste nadopuniti nedostatak masnoće. Masnoća naime olakšava bebinom organizmu iskorištavanje važnih vitamina. Osim toga bebama je potrebno više energije, što se zadovoljava dovoljnim unosom masnoće. Najprikladnija su ulja s velikim udjelom nezasićenih masnih kiselina, primjerice ulje repice, sojino ili maslinovo ulje.


    Dakle, rekla bih da ipak treba dodavati masti, ali pitanje je koje i koliko. Ocito je maslinovo ulje najbolja opcija, a i same kazete da ste ga stavljale...
    Ako dodavane masnoće nisu iskoristive/probavljive bez dodavanja soli, koju ne stavljaš u bebinu dohranu, onda ispada da tu masnoću unesu i neprobavljenu izbace iz sebe, pa mi to nema smisla. Ovaj prvi link, tj. tekst mi se ne čini baš najstručniji: pisan je za roditelje beba od 4-8 mjeseci s podnaslovom ODVIKAVANJE OD DOJENJA, na jednom se mjestu navodi da je nakon 10. mjeseca SVE dopuštetno, a među ponuđenim receptima ''KLASICI'' sugerira se mliječna kašica od punomasnog mlijeka (!!!) i zobenih pahuljica ili griza (!!!), a napominjem još jednom, tekst je, kak ti, za bebe 4-8 mjeseci starosti.

    Ps.Sandee, Gregi u potpisu je maleni anđeo s drugog foruma?

  21. #21
    Sandee avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    tu & tamo
    Postovi
    446

    Početno

    Citiraj Neroslava prvotno napisa
    Ovaj prvi link, tj. tekst mi se ne čini baš najstručniji: pisan je za roditelje beba od 4-8 mjeseci s podnaslovom ODVIKAVANJE OD DOJENJA, na jednom se mjestu navodi da je nakon 10. mjeseca SVE dopuštetno, a među ponuđenim receptima ''KLASICI'' sugerira se mliječna kašica od punomasnog mlijeka (!!!) i zobenih pahuljica ili griza (!!!), a napominjem još jednom, tekst je, kak ti, za bebe 4-8 mjeseci starosti.
    Ps.Sandee, Gregi u potpisu je maleni anđeo s drugog foruma?
    Ma, da, tekst je onako, klasicno dezinformirajuci...

    Da, taj Gregi...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •