Pokazuje rezultate 1 do 20 od 20

Tema: Gris?

  1. #1
    Provincijalkaa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    174

    Početno Gris?

    Drage mama, tate
    može li mi netko reći, objasniti zašto gris ne valja. Na forumu sam u nekoliko navrata naišla na postove u kojima piše da griz ne valja za bebe/djecu (prazne karolije?! ili što već), ali nigdje nisam našla zašto ne valja. Kako nam je bitno što naš miš papa, a često nam je gris s voćem ili doručak ili vecera voljela bih znati VALJA li gris ili NE i zašto. Hvala!

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ne znam zašto ne bi valjao, pa to je smljevena žitarica
    mi ga jedemo od svega živoga - pšenični, kukuruzni, pirov, rižin...
    te stvari kupujem u bio bio

  3. #3
    Provincijalkaa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2010
    Postovi
    174

    Početno

    Mi kupujemo većinom u dm ili neke druge eko žitarice. Zbunjuje me što sam nekoliko puta naišla da se gris spominje u negativnom kontekstu.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Gris ne može biti loš, osim onog instant oblika što se kuha samo par minuta (instant palenta, griz za bebe - unište ga i onda ga još zovu baby griz ). Taj je smanjene hranjivosti, pa bi ga ja nazvala praznim kalorijama.
    Mi isto jedemo pšenični, kukuruzni (palenta), pirov. Kamo sreće kad bi što više djece jelo žitarice u takvom drobljenom obliku, a ne u obliku beskorisnih instant pahuljica koje od vitamina imaju samo one što su im umjetno dodali i još se s tim hvale na ambalaži.
    Nisam do sad naišla na podatak da bi gris bio loš, jedino možda nije dobro pretjerati sa pšeničnim, ako dijete inače jede pšenicu u drugim oblicima (tjestenina, kolači, kruh, palačinke...), nije dobro trpati jako puno pšenice u prehranu, ali inače je ona vrlo zdrava i hranjiva ako se ne pretjeruje.
    Posljednje uređivanje od marijanada : 10.03.2012. at 14:59

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    ma valja, samo ga ne valja davati svaki dan.
    kao ni bilo koju drugu hranu.

  6. #6
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Ovo je slicno diskusiji o pahuljicama....nadam se da ce Apri vidjeti i ovu temu....
    Jos jedna stvar za dodati kao objasnjenje u tablici dohrane,dosta ljudi brka terminologiju griza,odnosno griz im je iskljucivo onaj od psenice....pa onda pura (kukuruzni griz)....
    Neznam tko je ono proizvodjac onog psenicnog instant u plavom pakiranju sa nacrtanom bebom...jako popularna baby hrana.....

    Praznim kalorijama (punjacem obrascica kako se netko izrazio) se naziva jedino taj instant psenicni,mislim da ste pisali i da je nazalost cesto na meniju u vrticima...

  7. #7
    Ivanna avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    930

    Početno

    Mislim da je razlika između instant iliti "brzokuvajuće" kukuruzne krupice i one "obične" u tome što se ova prva radi od parenog kukuruza pa se zato ta brže skuha. Što se tiče pšenične krupice, neznam jel to vrijedi i za nju ili je ona instant samo sitnije mljevena.

  8. #8
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Citiraj Ivanna prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da je razlika između instant iliti "brzokuvajuće" kukuruzne krupice i one "obične" u tome što se ova prva radi od parenog kukuruza pa se zato ta brže skuha.
    To i sto instant cesto nisu gluten-free! Jedino na onoj ˝obicnoj˝ koju kuham 10min je bila gluten-free oznaka na ambalazi....

  9. #9
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja iskreno nisam ni na jednom kukuruznom grisu našla iz dučana da je glutein-free i da je u plastičnoj vrečici , pa zasad skulirana zanima me na kojem to piše,može i na pp.

  10. #10
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    kako ne, od Alnature,kupila ga u DM-a...a zasto istices plasticnu ambalazu,ovaj je u kartonskom pakiranju....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    instant je već jednom termički obrađeno, a svaka termička obrada umanjuje hranjivu vrijednost.
    Mislim da vrtići ipak ne kuhaju taj instant, jer je cijena puno veća od običnog, a kuharicama se nikud ne žuri. Tri ili deset minuta i nije tak velika razlika.
    Nisam sto posto sigurna u to, ali tak se nadam.

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj zasad skulirana prvotno napisa Vidi poruku
    kako ne, od Alnature,kupila ga u DM-a...a zasto istices plasticnu ambalazu,ovaj je u kartonskom pakiranju....
    zato jer ih je većina u papirnatom škarniclu, što nije dovoljna zaštita od moguće kontaminacije s ostatkom hrane ih dučana ili skladišta, što je jaaako bitno za sve koji boluju od celijakije ili su jaaako alergični na glutein.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Moji malci obožavaju pšenični griz, onaj tip 400 (grublje mljeven nego baby griz tip 410) Za sada jedu s ADom, unutra ubacim kuhane jabuke ili kruške. To im bude večera, vikednom i doručak.
    Za razliku od instant kašica (tipa griz, rižine pahuljice ili 7 korn) ovaj domaći griz jedu vrlo rado i nikad im ga nije dovoljno. Dajem im često jer im je to jedina pšenična hrana koju za sada jedu.
    Radije im dam to neko podravkine šuć-muć Lino praškiće

  14. #14
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Gris nezdrav
    Prvi put čujem tako nešto... pšenični i kukuruzni su nam često na meniju.

  15. #15
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    pšenični gris (na to se uglavnom misli kad se kaže griz, rijetko tko misli na kukuruzni, pirov ili neki treći gris) sadrži gluten, koji se ne preporuča u prehrani beba do...pa dosta dugo.
    od korisnih stvari u njemu nema gotovo ničega, tako da nije nešto posebno koristan. mislim, zgodan je za kombinirat s voćem, jer je neutralnog okusa, ali da ćeš baš nešto od toga i dobit, nećeš. U principu ti je isto ko da djetetu daš kruh, bez kvasca.

    po meni je 100 put bolje djetetu dat kukuruzni gris, ili gris od pira ili neki drugi, korisniji gris

  16. #16
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    pšenični gris (na to se uglavnom misli kad se kaže griz, rijetko tko misli na kukuruzni, pirov ili neki treći gris) sadrži gluten, koji se ne preporuča u prehrani beba do...pa dosta dugo.
    Pa što nije bilo, u nekim smjernicama, da ako je dijete dojeno, da može i sa glutenom oko 6. mjeseca?

  17. #17
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Cubana prvotno napisa Vidi poruku
    Pa što nije bilo, u nekim smjernicama, da ako je dijete dojeno, da može i sa glutenom oko 6. mjeseca?
    meni ima logike da je to tako. lakše će dijete podnjeti gluten dok još intenzivno doji, nego kasnije
    ali većina i dalje preoruča oprez u uvođenju glutena (viš da se svi hvale gluten free ovo, luten free ono)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Moji malci palentu i griz od pira ne vole baš. Uvalim im kad su jako gladni, pa prođe, ali nisu ludi za time.
    A gluten smo uveli s 8 mjeseci i od tada uživaju u čarima griza.
    Ne znam kad bi imogla naribati malo crne čokse (one sa 70% udjela kakaa) u griz. To bi povećalo i onako veliko oduševljenje grizom. Možda da čoksu u griz od pira naribam?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    glavnina naše prehrane se treba temeljiti na žitaricama, voću i povrću. Žitarice ne možemo jesti sirove pa ih obrađujemo radi lakše probavljivosti. Bolje je jesti cjelovite žitarice jer sadrže više vlakana. Gris (od bilo koje žitarice) je dobar ako se kombinira s nekim voćem ili povrćem jer voće i povrće samo po sebi nema potrebne kalorije. Niti jedna hrana se ni bi trebala jesti svakodnevno pa tako niti gris

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Provincijalkaa prvotno napisa Vidi poruku
    Mi kupujemo većinom u dm ili neke druge eko žitarice. Zbunjuje me što sam nekoliko puta naišla da se gris spominje u negativnom kontekstu.
    Ma nije gris nezdrav, ali sa pšeničnim grisom treba paziti da se ne počne prerano (zbog glutena) pa ti je za dohranu pametnije početi sa kukuruznom krupicom, prema tablicama.

    Isto ti vrijedi i za pšenično brašno, kruh i slično.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 18.10.2012. at 11:07

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •