Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 124

Tema: Večera i spavanje: što se preporuča, a što ne davati bebama za večeru

  1. #1
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno Večera i spavanje: što se preporuča, a što ne davati bebama za večeru

    Drage i dragi,

    otvoram ovaj topic s nadom da ću, ako se noćas ili sljedećih noći ne upucam od muke i nespavanja, dobiti korisne savjete iskusnijih roditelja. OK, imam dijete (skoro 11 mjeseci) koje se noću budi xx puta i pomirena sam s tim (više ili manje). Međutim, velika mi je razlika kad se budi od 5 do 10 puta ili kad se budi po 30-40 puta kao noćas, ponekad doslovno svakih 5 minuta. Nemirna je, bacaka se po krevetu, cvili, spava, budi se, urla, hoće cicu, pa prdne, pa zaspe, pa se makne s cice, pa se nakon 3 minute opet probudi i tako unedogled. Ne želim se sjetiti kako je to noćas izgledalo i što mi je sve padalo na pamet pa da pređem na stvar.

    Mislim da te noći kad se budi tako često i tako nemirno spava imaju veze s večerom i namirnicama koje dobiva za večeru. Izgleda da ima osjetljivu probavu, to sumnjam već dosta dugo i jako pazim kako je hranim, strogo se držim Rodine tablice i uputa koje sam pronašla ovdje na forumu (npr. oko integralnih žitarica i tako to).

    Neki dan kad je također imala jedno 50 buđenja, za večeru je jela kuhano povrće (sama jede) i to - malo mrkvice, malo tikvice i malo karfiola. Mislim da ju je karfiol ubio u pojam, kasnije sam pročitala da je to teško probavljiva namirnica (nisam znala).
    Jučer navečer dobila je griz od pira kuhan na vodi u koji sam umiješala nekoliko suhih šljiva prethodno malo prokuhanih na vodi, ali kasnije sam joj dala i bijelog grožđa kojeg obožava (očistim koricu i sjemenke) i kojeg je također jela popodne. Je li možda grožđe teško probavljivo?

    Uglavnom, mame i tate koje imate djecu sa osjetjivom probavom, molim podijelite iskustva što dajete bebama za večeru, a što nikako ne dajete. Hvala!

  2. #2
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Mi uglavnom palentu imamo za veceru, unutra ukuham malo voca tek toliko za okus. Pokusavala sam joj davati i prosenu kasu ali nije bas imala produ. Ostale kase kao griz ili zobemu ne mozemo jer na njih ima realcije. Ne znam, meni se takav tip kasa cini ok za veceru iako moram priznati da i mene vec neko vrijeme muci to pitanje sto za veceru... I mi ne spavamo bas nesto po noci, preksinoc je bila kulminacija sa prakticki cjelonicnim nosanjem, ali bili jucer kod doktorice i ima blago upaljeno uho pa se nekako nadam da su posljednje lude noci zbog toga

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Moj dvojac je za konkretne večere - favorit nam je običan pšenični griz, sa ADom, ponekad sa kuhanom jabukom/kruškom.
    Ponekad, kad sam neorganizirana taj dan, dobiju kašicu koja se umiješa s vodom (ima razno raznih vrsta u svakom dm-u) i pojedu cijelu količinu koju proizvođač preporuča za tu dob. A to je puno.
    Ugl - konkretne kašice, žitne, ili žitno voćne.
    Povrće ne prolazi navečer kod nas.
    I kad odu polu gladni spavat, noć je borbena

  4. #4
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Kad su bili mali od povrća je navečer dolazilo u obzir samo tikvica, lešo krumpir/pire, blitva. Cvjetača, kupus i brokula - tulum do zore.
    Od ostalih namirnica najbolje bi im legla tjestenina (najčešće solo), pšenični griz na mlijeko, čokolino i kasnije jaja u svim oblicima.

  5. #5
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    ja sam svojima uvijek davala nešto mliječno za večeru. Nešto od pahuljica. Maloj sam uvela kravlje (ima 11 mj), još uvijek razrijeđeno, ali ne dajem joj ga navečer , baš iz razloga da joj ne smeta (iako nisam primjetila da ima ikakvih smetnji, napuhanosti ili bilo što drugo) pa joj najčešće dam jogurt sa rižinim, prosenim pauljicama, 7-corn ili nešto takvo. Moja se budi petsto puta noću i te večernje obroke sam mijenjala jer sam uvijek u njima tražila nekakav izgovor ali uvijek je isto. Poučena iskustvom, pretpostavljam da je stvar u cici-dok god se doji ona spavati neće. Kad je prestnem dojiti, počet će i cijelonoćno spavanje. Pa trpim još neko vrijeme pa ćemo na odvikavanje

  6. #6
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Mi jos nemamo svaki dan vecernji obrok, al mu nekad dam krusku il jabuku, i svidja mu se to, mislim da mu ne utjece na spavanje. I ovako i onako se svako malo budi sisat, sreca pa odma zaspe. Al mislim se ubrzo krenit i sa svakodnevnom vecerom, samo moram smislit s cim.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Zuska i grozdje napuhava, takodjer. I suhe sljive mogu napuhavati, ako ne potaknu kakanje tad rade vjetrove. Bolje se navecer drzati laganog voca tipa jabuka, ako vec mora biti voce, ali mislim da ono opcenito nije preporucljivo jesti navecer, ispravite me ako grijesim. Od povrca napuhava i brokula, kelj, mahune...

    Ja bih se prebacila na mlijecne (ako mozes izdojiti ili vec pije druga mlijeka) i jogurtne obroke navecer s nekom zitaricom, da bude ipak zasitnije od same cice.

  8. #8
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Kakve jogice dajete djeci? Moj je zasad probao malo najobicnijeg, al zakamufliranog u zitarice i voce.

  9. #9
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Najobičnije jogurte, najbolje tekuće da možeš svašta ubaciti unutra. Nemoj uzimati one sa ništa masnoće nego klasične, sa 2,8 ili kolikoveć %.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Jedva čekam da uvedemo mliječne proizvode i KM - tek onda se otvara dijapazon mogućnosti mliječno žitnih večerica. Ovaj AD me već izluđuje
    I inače jogurt smo probali dat najobičniji Vindijin čvrsti jogurt (da se nije osipao možda bi ga još koji put jeo)

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    I inače jogurt smo probali dat najobičniji Vindijin čvrsti jogurt (da se nije osipao možda bi ga još koji put jeo)
    Pa ako je osip prošao, daj mu opet malu količinu, žličicu ili dvije. Ne možeš točno znati od čega se osipao dok se ne ospe drugi put na istu namirnicu.
    Posljednje uređivanje od martinaP : 12.10.2012. at 09:12

  12. #12
    Jainina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    365

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam svojima uvijek davala nešto mliječno za večeru. Nešto od pahuljica. Maloj sam uvela kravlje (ima 11 mj), još uvijek razrijeđeno, ali ne dajem joj ga navečer , baš iz razloga da joj ne smeta (iako nisam primjetila da ima ikakvih smetnji, napuhanosti ili bilo što drugo) pa joj najčešće dam jogurt sa rižinim, prosenim pauljicama, 7-corn ili nešto takvo. Moja se budi petsto puta noću i te večernje obroke sam mijenjala jer sam uvijek u njima tražila nekakav izgovor ali uvijek je isto. Poučena iskustvom, pretpostavljam da je stvar u cici-dok god se doji ona spavati neće. Kad je prestnem dojiti, počet će i cijelonoćno spavanje. Pa trpim još neko vrijeme pa ćemo na odvikavanje
    Ja se još uvijek nekako nadam da možemo dojiti i spavati po noći, trenutno stanje mi baš i ne ide u prilog Za dva tjedna počinjem raditi i glava me već sada boli kako će to funkcionirati, a imala sam namjeru dojiti je još barem pola godine, nekako mi se prestanak čini kao SF.

  13. #13
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja nisam nikad davala voce i povrce za veceru bas iz tog razloga. pahuljice.
    na mom mlijeku, rizinom, kasnije jogurt.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ako je osip prošao, daj mu opet malu količinu, žličicu ili dvije. Ne možeš točno znati od čega se osipao dok se ne ospe drugi put na istu namirnicu.
    Znam da bih trebala, osip je prošao dva dana nakon jogurta. Ali kako su mliječni proizvodi u tablici za 10 mjeseci, odlučila sam pričekat još tih 18 dana, pa im onda ponovo dati. :paranoja:
    Više neću davati ništa ranije nego što je predviđeno u tablici :štreberica:

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    navodno maloj djeci nije dobro davati voće navečer (iza 18 sati) jer opterećuje probavu. Ne sjećam se gdje sam saznala za taj podatak, ali toga sam se držala dok je moja curka bila mala. (mislim da ipak među voćem ima i onog koje je lako probavljivo, ali, dobro, odlučila sam se držati tog pravila.)
    Sad ima 5 god i ne smeta joj više, jede jabuke, banane, mandarine, naranče... navečer i sve ok, ali odvojeno od drugog jela.

    Meni je jedna jako važna stvar da se voće nikada ne smije davati nakon obroka, jer ako obrok tipa povrće ili meso ili mlijeko itd... nije probavljen, a na to stigne voće, tada se poremeti proces probave i zna biti problema (plinovi, grčevi, podrigivanje...)
    Voće bi trebalo jesti oko 2 sata nakon obroka ovisno (ovisno o vrsti obroka) ili pola sata prije obroka (ovisno o voću).
    Prije (dok je bila oko godine dana) nisam miješala voće sa ničim (npr. banane s keksima, jogurt s voćem, jabuka sa palentom, zobene pahuljice sa suhim ili svježim voćem... ) jer se znalo dogoditi da nakon pola sata sve povrati. Želudac to nije znao probaviti. Kada sam se počela držati ovog pravila, sve je bilo super.

    Navečer bi trebalo dati neki zasitan obrok, a po "starinski" to obično bude gris na mlijeku, zaslađen medom kad se ohladi do mlakog. Med stavljen u pretoplo postaje teško probavljiv, a toplo mlijeko sa medom pomaže lakše zaspati. Ja bi u to još dodala i komadić "Veronikinog" maslaca.

    Sad nam je najčešći obrok pred spavanje pšenični gris na mlijeku sa medom i maslacem i malo cimeta ili kakaa. To non stop traži.

    Ako dijete halapljivo jede (kod nas to nije slučaj ), onda se naguta zraka, pa i to stvara probleme kod spavanja.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    608

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Jedva čekam da uvedemo mliječne proizvode i KM - tek onda se otvara dijapazon mogućnosti mliječno žitnih večerica. Ovaj AD me već izluđuje
    I inače jogurt smo probali dat najobičniji Vindijin čvrsti jogurt (da se nije osipao možda bi ga još koji put jeo)
    sto me sjetilo na kcer kad je bila mala.
    bilo sto od jednog mlijecnog proizvodjaca (slucajno ovog kojeg spominjes) sto bih dala ona bi se osula, isto to od drugog proizuvodjaca i nema reakcija. danas imamo slicnu situaciju sa pekarama, u jednoj (meni najfinijoj) od kukuruznog kruha dobije urtikariju, od svih ostalih pekara od istog tog kruha nema reakcij. dakle, u aditivima je problem, pa probaj s drugim proizvodjacem, manju kolicinu naracno.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Citiraj anledo prvotno napisa Vidi poruku
    sto me sjetilo na kcer kad je bila mala.
    bilo sto od jednog mlijecnog proizvodjaca (slucajno ovog kojeg spominjes) sto bih dala ona bi se osula, isto to od drugog proizuvodjaca i nema reakcija. danas imamo slicnu situaciju sa pekarama, u jednoj (meni najfinijoj) od kukuruznog kruha dobije urtikariju, od svih ostalih pekara od istog tog kruha nema reakcij. dakle, u aditivima je problem, pa probaj s drugim proizvodjacem, manju kolicinu naracno.
    Džizus kako mi to nije palo na pamet! Sjajna opaska, hvala ti. Danas kupujem jogurt iz lokalne mljekare (Latus, Žminj, znaju imati i u Lidlu) i probat ću prvo sama (jer sam fan Vindijinih proizvoda, pa sve ostalo ignoriram) pa ako je dobro dati dečkima.

  18. #18
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala na savjetima!
    Da rezimiram:
    - dakle, voće i povrće nije dobro davati za večeru, eventualno jabuke i kruške...
    - voće je najbolje davati samo (i to ujutro, kažu) ili kasnije u danu pola sata prije obroka ili dva sata nakon obroka (zbog probave)
    - povrće za ručak
    - večera: mliječni proizvodi (jogurt, svježi sir, mlijeko, žitarice - palenta, pahuljice, griz...)

    Ja još nisam uvela mliječne proizvode jer se štreberski držim Rodine tablice koja kaže da jogurt i svježi sir idu s 11. mjeseci (a ona to puni za tjedan dana). Ipak, sutra joj ih kupujem i krećemo s tim (latus . S tim da ću imati problema jer ne želi jesti na žlicu, jedva pojede par žlica, ali ako joj dam da sama nešto jede, onda se ubije od hrane...

    Što se tiče mlijeka, za sad sve pahljice, palente i grizove radim na vodi. Adaptirano joj nisam nikad dala, a KM mislim uvesti nakon 2. godine. Ne želim joj ništa raditi na svom izdojenom mlijeku, to ostavljam da siki (ili ako me nema da pije iz boce)
    PITANJE: da li preporučate da griz, palentu i pahuljice krenem raditi na adaptiranom, na rižinom (znam, to nije mlijeko,već napitak) ili da ostanem na vodi? Do kad?

    I nije li malo jednolično svake večeri jesti jogurte i žitarice?

  19. #19
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Charlie prvotno napisa Vidi poruku
    Zuska i grozdje napuhava, takodjer. I suhe sljive mogu napuhavati, ako ne potaknu kakanje tad rade vjetrove.
    Ajme, zato smo je prekjucer bilo onako veselo. Griz sa šljivama i onda grožđe. Grozna sam!
    Ali, ni noćas nije spavala iako je jela griz sa jabukom i cimetom, mada se puno manje bacala po krevetu, uvijala, prdila itd...

    Ma ja stvarno nisam talentirana za hranjenje, ni svoje, ni tuđe...znala sam pojesti tri sarme 15 minuta prije aerobika i onda ne pitajte šta je bilo. I onda sam to napravila opet. Ili kilu smokava prije spavanja pa sam skoro na hitnoj završila... I sad ja trebam hraniti svoje dijete. Stalno nešto čitam i pazim i štrebam, ali izgleda da mi baš ne ide

  20. #20
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Moja se budi petsto puta noću i te večernje obroke sam mijenjala jer sam uvijek u njima tražila nekakav izgovor ali uvijek je isto. Poučena iskustvom, pretpostavljam da je stvar u cici-dok god se doji ona spavati neće. Kad je prestnem dojiti, počet će i cijelonoćno spavanje. Pa trpim još neko vrijeme pa ćemo na odvikavanje
    Trina, nije on topic , ali kad si već tu.. imamo jednako staru bebu, i moja se stalno budi noću i stvarno više ne znam kako dalje. Kad bih bila uvjerena da je stvaru u cici, odmah bih krenula s noćnim odvikavanjem. Ima li neki topic na tu temu (cica-spavanje-odvikavanje...)

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Nisam sigurna da li je bebi jednolično jesti svaku večer istu večeru, sjeća li se beba večeras što je sinoć jela? Ponekad se ni ja ne sjećam :/

    po pitanju dodavanja mlijeka, ima AD za veće klince, mislim da je oznaka 3, pa ako baš ne želiš dati KM, probaj to. Ili rižino/zobeno i sl. "mlijeka" na biljnoj bazi.
    Ja jedino nebih davala sojino, jer je teško, a soja je uglavnom GMO.
    Mi ćemo ipak preći na KM s godinu dana, ovaj AD nas je dotukao (financijski, organizacijski, ma svakako) pa ga se želim rješit što prije.

  22. #22
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Ajme, izbacit će me s ovog foruma zbog antipropagande produženog dojenja. Ma nema garancije, tu ćeš naći milijardu različitih iskustava, neke žene su pisale da prestankom dojenja nisu dobile ništa.Ali moja djeca, njih dvoje koji su bili dojeni su se budili isto ovako, bezbroj puta noću i cicali. kad sam ih prestala dojiti, nakon dva, tri dana, oni su počeli spavati čitavu noć. Stariji sin s godinu dana, mlađi sa godinu ipo. Ali meni bi bilo žao nju sad skidati sa cice i radije ću još malo istrpiti nespavanje jer ona to dojenje stvarno obožava, bio bi mi grijeh uskratiti joj to. Ako ti možeš izvesti da ne dojiš noću a danju da, onda probaj par dana pa vidi, nećeš ništa izgubiti.

  23. #23
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Trina, nije on topic , ali kad si već tu.. imamo jednako staru bebu, i moja se stalno budi noću i stvarno više ne znam kako dalje. Kad bih bila uvjerena da je stvaru u cici, odmah bih krenula s noćnim odvikavanjem. Ima li neki topic na tu temu (cica-spavanje-odvikavanje...)
    Ima! Ima ih više od nekoliko, ali ne isplati ti se čitati jer se tu mišljenja baš razilaze. Jedni tvrde da s prestankom cicanja prestaju noćna buđenja, a drugi da se djeca bude i dalje, ali ti je onda još teže jer nemaš brzog recepta za daljnje uspavljivanje.
    Moji su, naprimjer, spavali cijelu noć iako su dojeni iza godine dana, a ima beba koje nisu ni cicale, a budile su se noću do... vrtićkih godina.
    Rekla bi ina, to je između graha i gravitacije

  24. #24
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A zuska, čemu to zaziranje od mlijeka. Kravljeg? zašto tek sa dvije godine? ja osobno smatram da je na ovom forumu mlijeko nepravedno opisano kao nešto nevaljano i stvarno ne vidim zašto ga se nebi uvelo nakon godinu dana? Ja svojoj djeci jesam i u našoj kući se na mlijeko gleda kao na zdravu namirnicu.

  25. #25
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    sad kolko je cimet za tak male hmmmm

  26. #26
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ima! Ima ih više od nekoliko, ali ne isplati ti se čitati jer se tu mišljenja baš razilaze. Jedni tvrde da s prestankom cicanja prestaju noćna buđenja, a drugi da se djeca bude i dalje, ali ti je onda još teže jer nemaš brzog recepta za daljnje uspavljivanje.
    Moji su, naprimjer, spavali cijelu noć iako su dojeni iza godine dana, a ima beba koje nisu ni cicale, a budile su se noću do... vrtićkih godina.
    Rekla bi ina, to je između graha i gravitacije
    ja misliim da je to do djece, a ne dojenja.
    znam djecu koja nisu ni dana dojena, a budili su se do skole.
    i obrnuto.
    moja je sama izbacila nocne podoje, prve.
    dan danas, ima 6 i pol godina, se budi po noci i seta se po stanu pokusavajuci nam se uvaliti u kauc/krevet/kuhinju...

  27. #27
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Što sad s cimetom ne valja? Pa baš sam čitala da je njega dobro davati navečer, da opušta i to pa sam ga nedavno uvela. Jelena, ako imas neku drugu info, pliz, podijeli.

    Trina, oko kravljeg mlijeka - pa nije li preporuka da se KM nikako ne daje prvih godinu dana, a najbolje ne čak prve dvije?
    Kad ti i Sumskovoce govorite o KM, o kojem točno KM govorite - svježem pa prokuhanom, onom u tetrapaku...? Što znači razrijediti? S vodom (prokuhanom ili obilčnom?), u kojem omjeru? Znam da ovo sve zvuči glupo, ali molim vas, spasite mene štrebericu višednevnog istraživanja teme mlijeka!
    Koliko sam shvatila, vi mislite da je bolje djetetu nakon godine dana (djetetu koje se doje) ponekad dati KM, a ne adaptirano?

    Oko noćnog i dnevnog dojenja, spavanja i ostalog...ma to ja samo maštam. Mislim da nemam snage uskratiti joj božanstvo sisu, ulica bi zvala Centar za socijalni rad.
    Samo MM me nagovara da polako prestanem, moja majka mi svaki dan to onako usput spomene...a ja sebe vidjela kako dojim barem do treće godine. Ovako neću izdržati ni još dva mjeseca, a kamoli još dvije godine...

  28. #28
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ako dijete doji, zasto davat AD?
    kuhas zitarice s vodom, juhicom, izdojenim, rizinim, sojinim...suseno voce prokuhano u vodi, pa skuhane zitarice u tome...

  29. #29
    zmajica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    700

    Početno

    Moje obje su bile spavaći od rane dobi, starija je prećorila noć s nekih 4,5 mjeseca bez buđenja 22-06 sati, a mlađa s 3. Tu i tam neka nemirna noć, ali nije vrijedno spomena.
    Tak da nije pravilo da dojena dijeca ne spavaju, u mom slučaju baš naprotiv.
    Obje sam dojila preko godinu dana, uvela dohranu sa 6 mjeseci, KM s 14 mjeseci, bez adaptiranog.
    Za večeru su bile na meniju isključivo žitno-mliječne kašice bez ikakvog voća- sadrži fruktozu, šečer koji se sporije razgrađuje i uz to pri probavi se oslobađaju plinovi koji morju izaći prdecima=nemirno spavanje.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ja mislim na KM kratkog roka trajanja, od te naše lokalne mljekare Latus (jer je to mlijeko kao što je nekad bilo, gusto, napravui vrhnje na vrhu, pokvari se nakon 3 dana u fridžu)
    A razrijeđivala bih samo na početku, dok se ne naviknu (nekih mjesec dana)
    Kod mene je mlijeko polu-zdrava namirnica (u mentalnom sklopu) zdravo je iz X razloga, a štetno jer su krave pune goveđeg hormona rasta, antibiotika i inih gluposti. Kad podvučem crtu, mislim da ipak ima više prenosti od mana.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,687

    Početno

    Moja prva curka je bila los spavac i prestankom dojenja, s cca 14 mj. to se nije promijenilo. Pocela je bolje spavat tek blizu drugog rodjendana. A ova sad beba, ima 2mj, isto ju dojim, budi se od treceg tjedna zivota samo dvaput tijekom noci, pocica i spava mirno dalje. Kod nas dojenje-nedojenje ocito nema veze, ovisi o bebi.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Zuska - na temu cimeta - čitala sam i ja puno o tome i povremeno im dodam cimeta. Bitno je da se radi o cejlonskom cimetu, a ne o kasji.

  33. #33
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    i ja mislim da ovisi o bebi. moji su svi dojeni, prvi se nije nikad vampirski budio i prvu noc je prespavo sa 18 mjeseci, u to vrijeme je izbacio dnevno spavanje, odonda spava cijelu noc. druga, vampirusa, nije spavala po danu, po noci se budila cesto ali ne nemoguce cesto (samo kad bi bila bolesna ili kad ja trebam dobiti mengu i sl.). treca i najcudnija--do 3 mjeseca (ili tak nekaj) je spavala po noci, onda se pocela buditi, sad je situacija da se na dobre noci budi do 10 puta, a na lose do 50 ili vise. ja isto kao ti, derem se, psujem, dode mi da ju zabijem u zid, pa da sebe zabijem, pa se grizem, udaram i cupam kosu.. ovisi kolko sam umorna. ne znam zakaj se budi. ona nis ne jede, tak da nije da se budi od gladi jer i gladna moze dobro spavati. nije do hrane koju jede jer--ne jede - pitaj boga kaj nju muci. pokusavam se naspavati druagacije jer kad sam odmornija nemam ubilacke porive.
    Posljednje uređivanje od mikka : 12.10.2012. at 15:49

  34. #34
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Što sad s cimetom ne valja? Pa baš sam čitala da je njega dobro davati navečer, da opušta i to pa sam ga nedavno uvela. Jelena, ako imas neku drugu info, pliz, podijeli.

    Trina, oko kravljeg mlijeka - pa nije li preporuka da se KM nikako ne daje prvih godinu dana, a najbolje ne čak prve dvije?
    Kad ti i Sumskovoce govorite o KM, o kojem točno KM govorite - svježem pa prokuhanom, onom u tetrapaku...? Što znači razrijediti? S vodom (prokuhanom ili obilčnom?), u kojem omjeru? Znam da ovo sve zvuči glupo, ali molim vas, spasite mene štrebericu višednevnog istraživanja teme mlijeka!
    Koliko sam shvatila, vi mislite da je bolje djetetu nakon godine dana (djetetu koje se doje) ponekad dati KM, a ne adaptirano?

    Oko noćnog i dnevnog dojenja, spavanja i ostalog...ma to ja samo maštam. Mislim da nemam snage uskratiti joj božanstvo sisu, ulica bi zvala Centar za socijalni rad.
    Samo MM me nagovara da polako prestanem, moja majka mi svaki dan to onako usput spomene...a ja sebe vidjela kako dojim barem do treće godine. Ovako neću izdržati ni još dva mjeseca, a kamoli još dvije godine...
    Mlijeko iz tetrapaka, neprokuhano, malo razrijeđeno s vodom iz špine

    ja ne znam za tu preporuku za do dvije godine, znam da djeca nebi trebala do godinu dana, ja ga uvedem malo prije godine. Nikad nikakvih smetnji nisu imali, stalno ga piju. I svi su veliki, jaki i zdravi

  35. #35
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    mikka, moja kćer mjesečari često. I to traje po 15,20 minuta, to njeno šetanje, pričanje, pa dok je probudim...a ima 10 godina. Ma gotovo je sa spavanjem, naspavat ću se kad umrem

  36. #36
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Smjehuljica je sinoc tražila da joj dam kiseli krastavac! Inače ju ništa ne zanima. Ubit ću se još malo.


  37. #37
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj Zuska prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala na savjetima!
    Da rezimiram:
    - dakle, voće i povrće nije dobro davati za večeru, eventualno jabuke i kruške...
    - voće je najbolje davati samo (i to ujutro, kažu) ili kasnije u danu pola sata prije obroka ili dva sata nakon obroka (zbog probave)
    - povrće za ručak
    - večera: mliječni proizvodi (jogurt, svježi sir, mlijeko, žitarice - palenta, pahuljice, griz...)

    Ja još nisam uvela mliječne proizvode jer se štreberski držim Rodine tablice koja kaže da jogurt i svježi sir idu s 11. mjeseci (a ona to puni za tjedan dana). Ipak, sutra joj ih kupujem i krećemo s tim (latus . S tim da ću imati problema jer ne želi jesti na žlicu, jedva pojede par žlica, ali ako joj dam da sama nešto jede, onda se ubije od hrane...

    Što se tiče mlijeka, za sad sve pahljice, palente i grizove radim na vodi. Adaptirano joj nisam nikad dala, a KM mislim uvesti nakon 2. godine. Ne želim joj ništa raditi na svom izdojenom mlijeku, to ostavljam da siki (ili ako me nema da pije iz boce)
    PITANJE: da li preporučate da griz, palentu i pahuljice krenem raditi na adaptiranom, na rižinom (znam, to nije mlijeko,već napitak) ili da ostanem na vodi? Do kad?

    I nije li malo jednolično svake večeri jesti jogurte i žitarice?
    Zašto bi bilo jednolično ? Moj T (15 mjeseci) od kada ne dojim...3 mj....papa za doručak UVIJEK voće i misle ili sir,vrhnje i te kombinacije. Nisam ni pokušavala mjenjati.Večeru mu mjenjam,a ručak naravno svaki dan drugaciji

  38. #38
    duma avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Naše Malo Misto
    Postovi
    374

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Mlijeko iz tetrapaka, neprokuhano, malo razrijeđeno s vodom iz špine

    ja ne znam za tu preporuku za do dvije godine, znam da djeca nebi trebala do godinu dana, ja ga uvedem malo prije godine. Nikad nikakvih smetnji nisu imali, stalno ga piju. I svi su veliki, jaki i zdravi
    Mi pijemo kozje mlijeko od kada ne dojimo. Srećom..našla Tetu sa kozom i domaćim,finim mlijekom koje nema ni miris.Kažu da kozje mlijeko taj specifičan miris dobiva od hrane kojom se koza hrani."Naša" brsti travu i to je to

  39. #39
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Jabuka je isto teška ponekoj djeci. To sam isprobala sa najstarijim. Grčevi satima.

    Kravljeg mlijeka se ne trebaš bojati. Nakon godine dana ni ne treba razrijediti, ionako ga oni razrijede. I nisam sigurna u svježe mlijeko. Ono je jako podložno kvarenju, a ti ne znaš gdje je bilo prije nego si ga kupila. Pasterizirano je sigurnije. Ali dajem ga samo ako je otvoreno u frižideru kraće od 12 sati.
    Najbolja večera je mliječno-žitarice. Prije nego uvedeš kravlje mlijeko, idealne su one kašice koje se rade s vodom. Lako probavljive, zasitne, sa dodanim željezom. Beba ih lakše podnese nego žitarice za odrasle. Neke bebe mogu svašta jesti, ali ako su osjetljivije, treba im dječja hrana.

    A dojenje i spavanje? Moje je iskustvo da su prestala noćna buđenja sa prestankom dojenja. Potpuno. Djelomični prekid noćnog dojenja kod mojih nije "palio". No, nisu svi isti.

  40. #40
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Hvala na savjetima, puno ste mi pomogle.
    Od danas smo krenuli sa mliječno-žitnom večerom, nema više ni voća ni povrća za večeru. Sutra idem na tržnicu po jogurt, vrhnje, skutu i svježi sir i krećemo s tim. KM ću uvesti s godinom dana, u početku ću malo rijediti - s tim ću raditi večernje obroke kad budem kuhala grizove i sve ono što zadnjih skoro 5 mjeseci radim na vodi.

    Beti3, o kojim to točno kašicama govoriš? To je nešto na onim bebskim policama na kojima inače stoji AD i gotove kašice?

  41. #41
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma nije beti na to mislila
    nego na to što ti doma pripremaš
    ako je dijete na tvome mlijeku, dovoljno je kuhati na vodi

    al si ga ti zakomplicirala

    ne pretjeruj sada sa tim mliječnim proizcodima
    skuhaj proso na vodi
    i zobene pahuljice na vodi
    i palentu na vodi
    pa dodaj mrvu nečega unutra
    nije baš da sve vože i povrće napuhava
    ja nisam kod svojih nikada prmijetila
    pa sad ne znam jel im stvarno nije smetalo, ili ja nisam proučavala

  42. #42
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Posljednje uređivanje od Beti3 : 12.10.2012. at 21:57

  43. #43
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Neću pretjerivati s mliječnim proizvodima, ali nije ljubiteljica žitarica pa ih moram s nečim miješati.

    Ne znam da li sam zakomplicirala, ali šta da radim kad dijete koje ne spava, neke noći spava još manje od toga, bacaka se po krevetu u svim mogućim pozama, udiše, prdi, cvili... Najprije sam s tim povezala cvjetaču, onda grožđe, da sam prije počela pratiti, možda bih skontala još nešto... Ako prehranom mogu umanjiti barem dio buđenja, onda ću sve napraviti.
    Znam da zvučim očajno, ali to i jesam

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    A dojenje i spavanje? Moje je iskustvo da su prestala noćna buđenja sa prestankom dojenja. Potpuno. Djelomični prekid noćnog dojenja kod mojih nije "palio". No, nisu svi isti.
    Isto ovako. S tim da sam ja noćno dojenje zamijenila s AD. Prvih par večeri je bilo bolje, a onda je krenulo buđenje radi bočice. Dakle, kod nas je upalilo potpuno ukidanje bilo kakve tekućine tijekom noći. I, neka mi ne zamjere, odvojeno spavanje, ali to je već zasebna tema.

  45. #45
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Evo me nakon dvije noći, odnosno dvije večere (griz, svježi sir). Situacija je bolja. Ne, nije spavala, ali barem se nije bacakala po krevetu, stenjala, stiskala, prdila itd. Nastavljam sa žitno-mliječnim večerama.

  46. #46
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    A da skineš i mlijeko?
    Možda joj je i ono teško pada. Samo na par dana, dok vidiš.

  47. #47
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Ma ne dajem mlijeko (osim ono iz sike), tu mislim na mliječne proizvode, krenula sa svježim sirom, nastavit ću sa skutom i jogurtima.... KM će pričekati još neko vrijeme.

  48. #48
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja sam 100% sigurna da se moja Luna (danas napunila 10 meseci) nocu (a i za dnevno spavanje) budi zbog sisanja, ali na nacin da se prejede/presisa. Ona je velika beba, ima jak cug, a ja jak let down (mislim, kako i ne bi posle toliko dojenja), pa popije zaista previse. Koliko god to bilo najprobavljivije mleko na svetu, ipak joj bude previse, cujem joj stomacic posle, prducka... bla bla
    A mislim, znate da bebu koja zeli da se uspava sisajuci i pomno sisa, u tom trenutku ne mozete da skinete bez vriskanja, no to svakako ni ne zelim.
    Svakako mislim da bi se budila 1-2-3 puta i da ne sisa *toliko*, ali zbog ovog se broj budjenja mnozi.
    Ona je dobar spavac, i ja ocekujem da ce sigurno nakon recimo 2 rodjendana super spavati Optimizam

  49. #49
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ma da, sori, pogrešno sam se izrazila. Meni su i svježi sir i jogurt i skuta i kravlje mlijeko isto, iz istog su izvora.

    Mislila sam, da probaš bez sira koji dan.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 14.10.2012. at 20:29

  50. #50
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Pa jučer prvi dan sir i sve super, danas drugi dan palenta i ssir...vidjet ćemo. Tek sam počela. Samo žitarice neće, nisu joj drage.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •