Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Sprej za uklanjanje pesticida sa voca

  1. #1
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno Sprej za uklanjanje pesticida sa voca

    Nedavno mi je prijateljica rekla da ne trebam kupovati organsko voce za bebu, jer jednostavna mjesavina octa i sode bikarbone uklanja pesticide sa voca i da je to opce poznata stvar.
    Malo sam zbunjena, jer sam oduvijek vjerovala da pesticidi zapravo prodiru dubokoo u voce, a ne zadrzavaju se iskljucivo na povrsini. Isto tako ne razumijem bas kako obicna soda bikarbona s octom moze ukloniti pesticide. Prijateljica se kune da djeluje. Ima li itko iskustva sa time i kako mogu sa sigurnoscu znati da su pesticidi uklonjeni sa voca?

  2. #2
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    to je neka fora iz opre

    temeljito pranje je dovoljno

  3. #3
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Dakle, dokazano je da se količina pesticida u hrani značajno smanjuje pranjem voća i povrća pod obicnom vodom, guljenjem i ljuštenjem vanjskog omotača (kore) voća i povrća te toplinskom obradom (kuhanje, pečenje, prženje).
    Takoder pesticide suzbija alkoholni ocat I soda bikarbona.
    Kad kupim voce ili povrce, doma U velikoj kanti ulijem puno vode, malo octa I sode bikarbone, properem voce I povrce, kratko ostavim, ocijedim I pustim da se susi! Okus je nepromijenjen, a ja koliko toliko jedem zdravije. Tako radi I moja mama, no uskoro necemo nista trebati kupovati, jer eto svo povrce I voce uzgajamo sami!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    fingertips - koji omjer octa i s. bikarbone stavljaš?

  5. #5
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Nemam omjer, odokativno, al otprilike jedan mali bićerin octa i dva-tri prstohvata sode.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,059

    Početno

    Citiraj fingertips prvotno napisa Vidi poruku
    Nemam omjer, odokativno, al otprilike jedan mali bićerin octa i dva-tri prstohvata sode.
    thx

  7. #7
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Hvala na odgovorima! Probat cu to s octom i sodom.

  8. #8
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    pranjem možete skinuti dio pesticida, guljenjem kore još dio, ali ako znate što su sistemski pesticidi trebalo bi vam biti jasno da nema te sode i octa koji to može ukloniti.

  9. #9
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    Znaci, i dalje da kupujem organic?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    ocat i soda reagiraju, stvara se sol i u reakciji nastaje kisik koji je reaktivan, zato se to pjeni kad se pomješa.
    mogu ukloniti nečistoće s površine voća, ali to je sve.

  11. #11
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    ocat i soda reagiraju, stvara se sol i u reakciji nastaje kisik koji je reaktivan, zato se to pjeni kad se pomješa.
    mogu ukloniti nečistoće s površine voća, ali to je sve.
    X
    dobar dio prskanja se obavi sada, kada nema ploda, nešto i prije cvatnje...mislim da je nemoguće oprat, a bome i oguliti pesticide s voćke.
    Doduše pričali su mi nešto o nektarinama koje se zelene oberu pa umoče u nekakvu tekućinu pa onda transportiraju i skladište, ta sredstva se možda i mogu oprati i oguliti.

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    I ja mislim da je teško ukloniti sistemske otrove iz hrane... od fosfata (iz gnojiva) do raznih pesticida...

    Ipak, ako nekoga zanima (nije baš da vjerujem u to) ljudi svašta smišljaju i prodaju, pa bi možda bilo vrijedno barem se informirati, iako nisam sklona vjerovati u čuda:

    http://www.ozonator.savjeti.biz/docu...ca_i_voca.html

  13. #13
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj gita75 prvotno napisa Vidi poruku
    ocat i soda reagiraju, stvara se sol i u reakciji nastaje kisik koji je reaktivan, zato se to pjeni kad se pomješa.
    mogu ukloniti nečistoće s površine voća, ali to je sve.

    koliko se sjećam kemije, reakcijom sode i octa nastaje CO2, a ne kisik. i da, CO2 se pjeni. vrlo slično kao i kad na kamenac naliješ kiselinu
    CH3COOH + NaHCO3 → CH3COONa + CO2 + H2O

  14. #14
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Ma naravno da se ne mogu U potpunosti ukloniti pesticidi,Ali djelomicno da!
    No,ako imate priliku kupovati organsko, onda definitivno kupujte!

  15. #15
    Yummy_mummy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1,636

    Početno

    I meni je to sa sodom i octom djelovalo predobro da bi bilo stvarno Najbolje imati vrt, pa znas sto beres...
    Inace je kopriva jako dobar prirodni pesticid. Drzi se u vodi neko vrijeme, a onda se tom tekucinom spricaju biljke. Ne znam cemu sva ta kemija, a koprve rastu kao korov...

  16. #16
    fingertips avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Vodice
    Postovi
    1,460

    Početno

    Mi imamo u potpunosti bio vrt, ništa se ne šprica, uzgajamo po principu dobrih i loših susjeda. Da, destilat od koprive je odličan prirodni pesticid.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •