Pokazuje rezultate 1 do 18 od 18

Tema: AP i grčevi (kolike)

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno AP i grčevi (kolike)

    Pitanje za one prave "privržene roditelje", je li vaše dijete imalo grčeve?
    Smatrate li da AP povoljno utječe na pojavljivanje kolika kod malih beba?

    Ja mislim da utječe povoljno, to jest da djeca na čije se potrebe redovno odgovara imaju manje problema s grčevima.
    (Znam da ima nekoliko teorija o grčevima, ali meni je najbliskija i najviše prihvaćam onu koja kaže da se grčevi javljaju pri promjenama ritma, tj. po meni pri nametanju određenog ritma malim bebama. Dakle, tu se ne radi o fizičkoj boli u trbuhu, nego o boli koju sami roditelji (malo grubo rečeno, ali ne znam kako bih se izrazila) potiču, namećući bebama ritam hranjenja, spavanja tj. ne hranjenja kada traže, ne nošenja ... ne pružanja dovoljno ljubavi (nekim je pružanje ljubavi - razmazivanje )

    Moja beba nije imala grčeve. Dva -tri puta se jako, jako rasplakala i to u trenucima kada ja nisam reagirala kako treba (imala je potrebu za sisanjem ili za spavanjem, što ja nisam odmah prepoznala). Kada sam ušla u njezin ritam, to se više nikada nije ponovilo.

  2. #2

    Početno

    Sebe smatram AP mamom, ali Karlo ipak ima grčeve povremeno...a tim da to svodimo na minimalu jer proanaliziram što sam taj dan jela i onda neke stvari izbacim...npr prepolovila sam unos mlijeka, i ne smijem jesti puno goveđeg hašea jer mu to izgleda smeta...i trudim se da mu dam jesti čim vidim prvi znak...prste u ustima - ne dam mu da vrišti jer se onda naguta previše zraka...Nadam se da će uskoro to sve biti iskorijenjeno...

    A kad ima grčeve, ili ja ili MM ga nosamo, masiramo trbuh i generalno ljubimo i mazimo tako da obično jako brzo prođu i on zaspi...

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    negdje izmedju
    Postovi
    248

    Početno ap i kolike

    nikad nisam ostavila dijete da place bez da ga dignem i utjesim. dojila sam na zahtjev i prilagodila cijeli svoj zivot njegovom ritmu. nosila ga na rukama i sve ostalo.
    urlao je od svojeg 15tog dana pa daljnjih mjesec i pol do dva, ne redovito, ne uvijek u isto vrijeme ali puno i jako.
    Svaka cast bebama koje su malo ili nimalo plakale, ja sam takvim roditeljima zaista zavidna tj. mislilm da su sretni zbog toga, al nemojmo bas pretjerivat i generalizirat. Ja jesaam APejka, al mi se cini pretjeranim bas svaku dobru stvar pripisivat iskljucivo tome.

  4. #4

    Početno

    Ja sam jedna od onih koja smatra da grcevi uopce ne postoje Mislim, meni su obje cure imale odredene "probavne smetnje" ili da upotrijebim svoj omiljeni izraz koji je jednom davno upotrijebilo pace, "pobavne probleme zbog prilagodavanja na zivot izvan maternice" :wink: Mlada je imala ove probleme vise nego starija.
    Masaza te Björnica i plesanje u njoj i su nas spasili.

    Osobno ne vjerujem da AP ikako utjece na grceve. Ja smatram da jedino cime eventualno mozemo utjecati na grceve je dojenje. Mada je istina kako se grcevi mogu uzrokovati nabijanjem ritma, u doba kada su se djeca hranila svaka 3-4 sata grcevi jesu bili nesto sto je vecina imala.

  5. #5
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Pace i Minerva su napisale.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,230

    Početno

    Ja mislim da su grcevi izmisljotina tj ono kad ne znaju sta je dijetetu onda kazu grcevi.Dr. Sears nikad u svojoj praksi nije postavio dijagnozu grceva jer i on misli da oni ne postoje.

    Moje oboje dijece su poceli sa placljivim periodima sa nekih mjesec dana i trajalo je nekih mjesec dana. Mi ih nismo ostavljali plakati i nosali smo ih ili drzali i spavali su sa nama.Znam da sam recimo ovaj mjesec sa Noah provela u spavacoj sobi jer mi je tamo bio najmirniji i najvise mu je odgovaralo.Annabel bi gledala neki crtani ili neku djeciju emisiju a Noah bi spavao izmedju nas dvije ili bi ga ja nosala po sobi ili mu pjevala i mazila ga.Annabel je super razumno dijete i ona je sva bila ufurana u to da Noah nesto muci pa mu mi ovako pomazemo.Kad Noah nekad zaplace ona je ponekad brza od mene u tjesenju jer mu odma tri i nosi igracku ili ga pomazi.

    Na noc Nove godine noah je ima mjesec dana i to je bila najduza noc. Zaspao je oko pola osam i probudio se pola sata kasnije i nosali smo ga do 5 ujutro jer svaki put kad bi ga probali spustiti vristao bi.Mislim da je ovo bilo zbog refluksa a u kolike kao sto sam rekla ne vjerujem.


    Mislim da nije da zato sto smo mi AP roditelji da nam djeca automatski nemaju grceve ali mi ih odmah tjesimo bez obzira na razlog njihovog plakanja ili opcenito nervoze.Zato manje placu i manje su nezadovoljni jer znaju da smo mi tu i da smo uvijek uz njih.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    split
    Postovi
    91

    Početno

    ne znam za vas, ali naš Paulo je imao strašne grčeve
    trajali su puna tri mjeseca, svaki dan od 7 navečer pa do 9.
    plakali smo skupa sa njim
    to mi je bio najteži period u životu.
    volila bi da mene sjeku na komade nego da gledam svoje dijete da se tako pati, a ne mogu mu pomoći.
    najviše me razljutila pedijatrica sa izjavom da je to tako, da nema pomoći, da izađem iz kuće i opustim se a nekom drugom ostavim dijete za to vrijeme
    sjećam se rituala prije grčevi, MMi ja smo bili napeti već u 6 i po.
    skinuli bi mu pelene, umotali ga u dekicu, legli bi ga potrbuške na moja prsa i pjevala bi mu čitava dva sata dok se ne bi smirio.
    krivila sam samu sebe jer nisam uspjela dojit, mislila sam da je to glavni krivac.
    poslije sam shvatila da to nije tako, kad je mojoj prijateljici dijete imalo grčeve iako je dojila.
    Nino nikad nije imao grčeve, i inače je totalno drugačija beba.

  8. #8
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja se slažem s pace.. zara je dojena na zahtjev, nikad joj nije nametan nikakav ritam, sve je kad i kako ona hoće... a imala je period od 2 mjeseca kad je neutješno plakala i vrištala redovito svaki 3. dan i ništa nije pomagalo, ni cica, ni maženje, ni nošenje, NIŠTA... grozno mi je to bilo...
    mislim da to ovisi od bebe do bebe, ona i sad jako lako zaplače (odnosno zavrišti, kod nje zapravo i nema baš klasičnog plakanja). čak i u snu zna zavrištati i zacviliti, kao da ima noćne more ili nešto, meni je to užasno teško

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Baš mi je žao što ste prolazile kroz sve to.
    Ja često znam reći da ne znam što znači imati bebu jer odista nisam do sada imala problema.
    I to sa grčevima je meni potpuno strana stvar. Zato sam htjela čuti vaše mišljenje.
    Moram se pripremiti i za drugo dijete :D pa sam mislil da AP odista ublažava probleme, ali vidim da kod mnogih ni AP nije pomogao .

  10. #10
    imia

    Početno

    Eto, kao mama bebe s refluksom, potpisujem Natasu u potpunosti i jos bih dodala da je refluks, pogotovo ne u punom obliku, najcesca bolest kod beba koja prodje nedijagnosticirana.
    kao sto je Natasa rekla, dr. Sears preporuca da se svaka beba koja ima "kolike" da pregledati i ustanovi se da nije slucajno refluks, jer ponasanje beba je dosta slicno, a i prestaje otprilike u istoj dobi bebe.

    Ja cu vam reci da smo se spasili kad je postavljenja dijagnoza i kada je dobila lijek (Zantac).

    Ne mora dijete bljuckati da bude refluks, postoji tihi refluks koji je jos gori.

    Zasto ne provjeriti odmah kad pocnu famozni "grcevi" ili "kolike" i olaksati djetetu i usput sprijeciti eventualno ostecenje sluznice jednjaka?

    Na zalost, vecina pedijatara, pogotovo malo starijih, ce vas otpraviti kuci i reci da su to grcevi i da izdrzite. Iz vlastitog iskustva sugeriram da se ne date otpraviti samo tako. Postoje pretrage kojima se refluks moze ustanoviti.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    negdje izmedju
    Postovi
    248

    Početno

    He he, vjestice sa sjevera! Drago mi je da se neko sjeca mojeg davnog davnog dnevnika.... sad sam se sva raznjezila

  12. #12
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ja isto mislim da grcevi kao grcevi ne postoje :wink: Naravno da postoje probavne smetnje i da su neke bebe osjetljivije od drugih...


    Ja sam uvjerenja da do takvog plakanja dolazi zbog nedovoljno razvijenog zivcanog sistema i beba nije u stanju "upiti" sve podrazaje oko sebe i onda se to manifestira plakanjem. I zato "grcevi" pocnu otprilike nakon 2 tjedna nakon poroda (jer do onda dijete vecinom spava a nakon 2 tjedna pocinje biti sve vise budno) i traju do otprilike 3 mjeseca (s tri mjeseca mozak je uzasno puno vise razvijen nego kad se bebica tek rodi).

    Nisam izmislila ovu teoriju, nego sam procitala, i nekako mi se cini logicnom :D

    Taj dr. kaze da u zemljama gdje su djeca u 24h kontaktu s mamom, i gdje su dojena po 100x na dan, da u tim "primitivnim" kulturama nema "grceva". I on kaze da u prva 3 mjeseca treba napraviti uvijete sto slicinije onima u maternici da bi bio laksi prijelaz na vanjski svijet - stalno nosenje,cvrsto umatanje, nunanje, dojenje.

    Neznam da li to stvarno je tako, jer na svu srecu nisam imala takvih problema, tak da je meni sad lako pricati :wink:

  13. #13
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    ne znam što bih rekla. mi smo ap, dojeni, maženi, ja sam pazila što jedem i nismo imali grčeve. ali iskreno, mislim da to nema baš neke veze.

  14. #14
    LedinaMama

    Početno

    I moja je curica imala reflux, koji nikad nije lijecen.

    Prva 4 mjeseca svog zivota provela je meni na rukama zbog tih grceva, koji se nisu pojavljivali bas uvijek u isto vrijeme, niti su trajali jednako, ali su redovito bili u popodnevnim i nocnim satima.

    Povracala je do godinu i 9 mjeseci.

  15. #15
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    podižem temu jer me zanima kako biti siguran jesu li to grčevi ili refluks?
    prvi sinčić je imao te "famozne" grčeve (kaže moja mama da sam ih i ja imala) ali nisu bili uvijek u isto vrijeme i nije uopće puno bljuckao... nosili smo ga dok je plakao i nekako pregurali ta prva 4 mjeseca... mislim da je tu AP metoda jedini "lijek" jer kao što je neko gore napisao, iako nošenje ne liječi problem, bebi daje do znanja da je netko uz nju...
    meni je GERB dijagnosticiran kasnije, s 20 i nešto godina i sad mi se sve čini da je kod mene taj problem prisutan od rođenja... tj. kako su oštečenja tog sfinktera možda nastala prilikom tih grčeva (mada ne mora biti)...
    drugi maleni puno bljucka, ponekad manje količine već zgusnutog mlijeka (onak sirasto) a ponekad mu doslovce lijeva van iz usta još neprobavljeno "čisto" mlijeko... ne plače kao prvi, barem dosad nije, ali mi se čini da mu je poslije tog bljuckanja nekako fuj u ustima i da se ljuti i hoće odmah cicu da si popravi okus u ustima i osjećaj u grlu... možda brijem, ali uskoro nam je kontrola s mjesec dana pa me zanima kako dijagnosticirati refluks... što ako me pedijatar otpili?

  16. #16
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

  17. #17
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    jesam, baš me taj članak potaknuo da napišem i post... no ja sam pomalo sumnjičava, meni sve uvijek pari na najgore :/
    najviše sumnjam jer mu čujem kako ima nešto u jednjaku, kak mu se diže... i jer jako puno štuca

  18. #18
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    evo, danas bili kod pedijatra... maleni je dobio 1300 g u mjesec dana pa bi to isključilo refluks... a zadnjih dana i sve manje bljucka... izgleda da se samo želuček navikava na sve veće količine mlijeka... a mama je paničar
    Posljednje uređivanje od Thlaspi : 12.02.2010. at 11:22

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •