Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 415

Tema: Neće obuć jaknu, a vani zima

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    296

    Početno Neće obuć jaknu, a vani zima

    Mene zanima vaše mišljenje, pogotovo onih AP roditelja, što napraviti kada si dijete od 2 godine ne želi obuć jaknu kada ga vodim u vrtić, a ako ga na silu želim obuć plače iradi scene?! Tako mi idemo kroz park u vrtić u laganoj majici, ja njega vučem za sobom , žurim se, jer je bez jakne, a druge mame gledaju, kako ja vučem dijete u laganoj majici a jakna u ruci i još ga vučem i žurim se ko neka živčana baba?Njihova djeca sva uredno u debelim jaknama i kapama! Vani oko 9 stupnja? To je već treći dan tako. Pokušala sam lijepo još u stanu, pa nije htio, pa reko, dobro, kada dođemo vani biti će mu hladno pa će se vani obuč, ma kakvi!

    Ja izgubim živce jednostavno, to je po mom nešto oko čega nema diskusije, dijete se ne smije razboljet!A ne želim da mi radi scene i onda se ljutim i vičem na njega do vrtića.
    Zašto je to tako i što da napravim, vi AP roditelji ili drugi?? :?

  2. #2
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    ništ pametno nemam za reći osim da možda probaš (ako već nisi) s nekom vestom... ili možda da mu obučeš barem 2 majice...

    moj sin će sad imati 5 godina i ja radije doma napravim scenu nego da ga pustim da idem van preslabo obučen... po ljeti je druga spika: ako na 33 stupnja želi imati podstavljene hlače - pa imaj, brate mili... tebi bude vruće... hoću reći, tu ne radim problem iako ga upozorim da će se oznojiti i da mu bude jaaako vruće... ali oko zimske odjeće ipak ostajem pri svome jer znam da bi se u protivnom mogao prehladiti...

  3. #3
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    A zašto ti je važno da ti savjet da AP roditelj?
    Mogu ja odgovorit?Obučeš malome jaknu i kažeš da oko takvih stvari nema dogovora.Kad počne radit scene uzmeš ga sebi,on plače a ti se ne obazireš niti na njega niti na ljude koji vas gledaju.Jer oko takvih stvari stvarno nebi trebalo biti ikakvih drugih opcija.Vani je hladno a teško da će dijete od dvije god.popustiti

  4. #4
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    A zašto ti je važno da ti savjet da AP roditelj?
    Mogu ja odgovorit?Obučeš malome jaknu i kažeš da oko takvih stvari nema dogovora.Kad počne radit scene uzmeš ga sebi,on plače a ti se ne obazireš niti na njega niti na ljude koji vas gledaju.Jer oko takvih stvari stvarno nebi trebalo biti ikakvih drugih opcija.Vani je hladno a teško da će dijete od dvije god.popustiti
    Trina
    Tako bih i ja.

    U takvim situacijama joj kažem što ću napraviti, ako se buni, objasniti eventualno jednom rečenicom i ako se i dalje buni, napraviti svoje.

    Nekad joj se neda vezat u AS, nekad neće cipele, a hoće van itd...
    Ja (i ostatak obitelji) stvarno ne želim dan provesti u stanu jer se njoj baš sad neda obuti cipele...ali to sam ja.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Nisam niti ja neki AP-JJ tip ali evo možda pomogne. Moje je dijete uvijek bilo jako "tvrdo" što se oblačenje tiče (to je ona mala koja je u trikoima i baletnim suknjicama hodala po kvartu ili imala haljinu preko hlača i raznoraznih modnih ispada) i iz iskustva znam da na silu neću ništa postići. Neznam jeste li ikada probali na silu nešto obući...ma neide... možeš trgat i ruke i noge koliko se ukoči ali roba na nju neide i basta. E onda sam počela igrati "jen, dva, tri" . Izvadim dvije jakne, kažem joj da zatvori oči i na brzinu izgovorim ..."Ajmo na jen, dva tri napopaj jaknu koju ćeš danas obući"...upalilo je nekoliko puta. Onda joj je dosadilo :/ pa sam izmišljala brojalice pa koja ispadne-ispadne tu mora obući...Sad nema više tih problema....jutros je dvije obukla Probaj možda i tebi upali...

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    napopaj=napipaj

  7. #7
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    yaya
    ni ja ne radim na silu 4-godišnjoj kćeri
    a malu (23 mj) ne može ništa uvjeriti
    mada, i ona se obično smiri kad joj počnem pričati ili je nekad pustim minutu (ako imam vremena)

  8. #8
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Ja sam pustala da ide bez jakne i uzela bih je sa sobom u torbu.
    Cesto bi trazila da se vratimo po jaknu cim bi zakoracili na cestu, a ja bi joj onda izvadila jaknu.
    Kad je bila malo starija, ako bi odbila uzeti jaknu, ja bi rekla da vise ne nosim sa sobom nista i da ce se sama vracati po jaknu. I vratila se svega nekoliko puta.
    Sad je dovoljno podsjetiti da je bolje uzeti "za svaki slucaj".

  9. #9
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Postoje stvari oko kojih se možemo dogovarati i postije stvari oko kojih se ne možemo dogovarati. Jakna na 9C spada u drugu kategoriju.

    Mi se celog celcijatog dana oko nečeg dogovaramo, celog celcijatog dana se vode pregovori oko toga šta ćemo jesti (u kakvom tanjiru, kako naseckano i naređano, sa čime se sme dodirivati a šta mora na posebnoj tacni...), čega ćemo se igrati (čime, u kojoj sobi, uz koju muziku, ko će biti ko, ko će sedeti gde...), gde ćemo šetati (ko će koga držati za ruku i ko će kome ići sa koje strane, hoćemo li ići ovim ili onim putem, hoćemo li zastati kod ovog ili onog izloga, gde ćemo preći ulicu - na semaforu ili na pešačkom bez semafora)...Mislim da je dosta njihove kompetentnosti za jedan dan - jakna se oblači kad JA kažem

  10. #10
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Inace, dozvoljavam da trenira kompetentnost u svemu sto joj ne ugrozava zivot direktno.

  11. #11
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    ja se smatram AP roditeljem ali za tu stvar ne bih popustila niti prvi put

    za neke stvari nema kompromisa ali je važno svaki put postupati jednako

    jedino što AP roditelj u ovom slučaju neće napraviti je:
    1. istući dijete
    2. derati se na dijete

    nego će:
    1. pustiti da se proba samo obući jer je već "veliko" (to kod nas uvijek upali )
    2. razgovarati s njim, napraviti neku fora igru ili priču o jakni, hladnoći i sl...
    3. nagraditi dijete pusom i pohvaliti ga kad se konačno obuče

  12. #12
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    E, a znate šta mene zanima? Prebundavanje djece..
    Kako je sad zahladnilo gledam djecu koja su na +8 obučena isto kao na -10 (ako ih izvedu vani)... znači, tu je zimska jakna, kapa, hajde eto nema rukavica još.

    Ove jakne koje se oblače djeci su užasno tople i vidim da se preznojavaju...

    Kada sam bila mala mene bi bundali i oblačili kao drugu djecu, je li, jer je hladno, a meni je bilo vrućeeeeeee užasno! I baš mi je to ostalo u ružnom sjećanju. I onda bi se preznojila i onda bi mi bilo hladno za poluditi.

    Što se tiče tvog problema, ja baš ne bi puno diskutirala tu... postupila bi kao ostale... jedino što bi kada dođemo kući, noć ranije, objasnila fino zašto se nosi jakna i ako mu je vruće da ćemo naći neku drugu odgovarajuću (ako imate fin. mogućnosti).
    Meni su JAKO dobre one kao dukserice, ali su od FLISA (!? - je li se tako zove?). I jako su tople... možda mu to bude prihvatljivo?
    A ujutro ako neće obući jaknu, fino bi ga obukla i odnijela gdje god treba, ali bi se trudila da se ne živciram ili ne zauzimam onaj strogi stav.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    ja ovako kao Busy, i gotovo uvijek bi zatražile jakne vrlo brzo (osim po koji put kad bi bilo "hoću da mi se vidi majica sa šljokicama pa ću malo istrpiti" )

    Jedina iznimka kad ću primijeniti trikove/silu je kad nam se jako žuri pa bi nas naknadno oblačenje usporilo.

    potpis,

    ona za kojom su trčali sa džemperom i vikali "obuci se, hladno ti je" (a meni vruće)

  14. #14
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Moram još dodati nešto, jer sam se sjetila nečeg...
    Kada je bila moja nećakinja mala, pa možda jedno 3 godine da je imala nije htjela oblačiti jaknu po zimi. Obukla bi joj možda neku malo deblju majicu ili nešto ne baš tanko i ja bi bila u jakni, a ona u majici i tako bi je vodila.
    Bilo je dana kada joj stvarno nije bilo hladno, tj. vidjelo se na djetetu jer bi trčakarala i ruke su joj bile tople, osim lica npr, ali i meni je bilo hladno lice.
    Nekad bi joj bilo hladno, pa bi nekad obukla jaknu, ali sam skontala da kada plače i otima se da bi joj i u majici bilo vruće i ne bi bilo potrebe za jaknom, jer bi se ugrijala jako u tom bijesu...
    Može biti i to isto...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    320

    Početno

    Oko puo stvari se dogovaramo, ali bez jakne kada je hladno ne može izaći van. Može birati ili ide van s jaknom ili uopće ne ide. Uglavnom obuče jaknu.

  16. #16
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Sad ću ja biti razapeta, ali moram pitati: zašto jednostavno ne prihvatite činjenicu da djetetu možda stvarno nije hladno??
    Ili da ne voli tu jaknu iz nekog drugog razloga...

    Ja L ne prisiljavam da obuče jaknu ako ne želi, nosim je sa sobom i ne brinem. Mislim da je više u našim paranojama, tipa: 'joj prehladit će se', nego u tome koliko je stvarno hladno.
    Ponudiš djetetu nekoliko puta dok ste vani da mu obučeš jaknu, ako odbije okej, ajmo dalje.
    Ja forsiram jaknu, s time da joj nekoliko puta objasnim što, kako i ZAŠTO, samo ako kihne. I nikad joj ne bih rekla: joj gle kako svi imaju jaknu, hajde i ti...

    Ne znam, ostavljam otvorenom mogućnost da sam potpuno u krivu, ali kod nas je to tako.

    (Da ne pričam da mi dijete spava bosih nogu i ne da se pokriti. Pa ipak, kuc-kuc, nikad nije bila ni prehlađena.)

  17. #17
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj maxi prvotno napisa
    ja se smatram AP roditeljem ali za tu stvar ne bih popustila niti prvi put

    za neke stvari nema kompromisa ali je važno svaki put postupati jednako

    jedino što AP roditelj u ovom slučaju neće napraviti je:
    1. istući dijete
    2. derati se na dijete

    nego će:
    1. pustiti da se proba samo obući jer je već "veliko" (to kod nas uvijek upali )
    2. razgovarati s njim, napraviti neku fora igru ili priču o jakni, hladnoći i sl...
    3. nagraditi dijete pusom i pohvaliti ga kad se konačno obuče
    isto ovako. Al bome je moj hahar puno "teži" od tvojih ljepotica...pa ova bitka i priča kod nas zna bit dugotrajna

  18. #18
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    zašto jednostavno ne prihvatite činjenicu da djetetu možda stvarno nije hladno??
    Eh pa to vec spada pod Juula i uvjerenje da roditelj zna bolje od djeteta je li mu zima ili ne.

  19. #19
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Citiraj BusyBee prvotno napisa
    zašto jednostavno ne prihvatite činjenicu da djetetu možda stvarno nije hladno??
    Eh pa to vec spada pod Juula i uvjerenje da roditelj zna bolje od djeteta je li mu zima ili ne.
    Dobro, ali možda bi se trebali pratiti i tjelesni signali. Jer meni stvarno nekad nije bilo hladno, ali sam se morala obući, jer su mislili da mi je hladno i onda bi se preznojila, što od plača i muke, a što od odjeće i onda bi mi stvarno bilo hladno, jer bi bila već mokra onda...

  20. #20
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Ahhh... da... zaboravih...
    Roditelj zna bolje i kad je dijete gladno i kad mu je zima i kad mora ići spavati i ...

  21. #21
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Sad ću ja biti razapeta, ali moram pitati: zašto jednostavno ne prihvatite činjenicu da djetetu možda stvarno nije hladno??
    Ili da ne voli tu jaknu iz nekog drugog razloga...

    Ja L ne prisiljavam da obuče jaknu ako ne želi, nosim je sa sobom i ne brinem. Mislim da je više u našim paranojama, tipa: 'joj prehladit će se', nego u tome koliko je stvarno hladno.
    Ponudiš djetetu nekoliko puta dok ste vani da mu obučeš jaknu, ako odbije okej, ajmo dalje.
    Ja forsiram jaknu, s time da joj nekoliko puta objasnim što, kako i ZAŠTO, samo ako kihne. I nikad joj ne bih rekla: joj gle kako svi imaju jaknu, hajde i ti...

    Ne znam, ostavljam otvorenom mogućnost da sam potpuno u krivu, ali kod nas je to tako.

    (Da ne pričam da mi dijete spava bosih nogu i ne da se pokriti. Pa ipak, kuc-kuc, nikad nije bila ni prehlađena.)
    na 9 stupnjeva je hladno bez jakne, sad da ima eskimskih gena. NEkad djeca zbilja bolje procijene, al nekad je besmisleno promovirat testiranja kompetentnosti na račun smrzavanja-zdravlja.

  22. #22
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Ahhh... da... zaboravih...
    Roditelj zna bolje i kad je dijete gladno i kad mu je zima i kad mora ići spavati i ...
    Uh... e pa zna...ja definitivno nisam neki autoritativni roditelj, ali moja cura ne bi isla spavati do 3 ujutro da se nju pita, niti bi jela do 7 navecer da je izbor skroz prepusten njoj. I kupala bi bi se na vanjskom bazenu u Catezu na 12C, i loptala bi se na cesti..i jos puno toga ...

  23. #23
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    i moj isto, a ja zbilja dozvoljavam da bude kompetentan. Ne za odabir vremena odlaska u krevet jer je ujutro vrtić(znači vikendom bira sam), ne za slojeve odjeće, al da za boju, vrstu, sve ostalo, a bome ne i za činjenicu da on misli da ako skoči s drugog kata ja ću doći dolje po njega i neće mu bit ništa
    kompentencija djeteta od 3 godine je ipak OGRANIČENA.

  24. #24
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa

    na 9 stupnjeva je hladno bez jakne, sad da ima eskimskih gena. NEkad djeca zbilja bolje procijene, al nekad je besmisleno promovirat testiranja kompetentnosti na račun smrzavanja-zdravlja.
    Potpis.

    Nekome je možda ok prepustiti odluku djetetu, meni nije. Ne u svemu.
    A koliko sam skužila autoricu teme, nije ni njoj.

    Hoda za djetetom s jaknom u ruci, brine ju to...itd.
    Pa obučeš ga i gotovo

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    pa sad pod cijenu smrzavanja i bolesti ne, ali ipak mi je difolt da njima prepustim da odluče jel im hladno.

    Čak štaviše, po mom iskustvu ovi od 3 godine su kompetentniji po pitanju toplo/hladno - kasnije počnu modna izvoljevanja pa neće priznati da im je hladno

  26. #26
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Ahhh... da... zaboravih...
    Roditelj zna bolje i kad je dijete gladno i kad mu je zima i kad mora ići spavati i ...

    Gledam ti potpis pa prosto ne mogu da, uz svo dužno poštovanje, ne primetim kako ti na svojoj koži još nisi osetila lepote i blagodeti dvogodišnjačkih tantruma i faze ''Ja ću!'', ''Sam/a ću'' ... Kod tebe sve još uvek klizi kao podmazano

  27. #27
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    da, inače primjetim da ljudi pretople djecu neusporedivo češće nego li ih preslabo obuku. ALI svejedno mislim da je u TT fazi djetetu autorice topika "zanimljivije" dišpetat nego biti adekvatno odijeven.eto. Barem je mom bilo i još ponekad jest.

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno Re: Neće obuć jaknu, a vani zima

    Citiraj frogica prvotno napisa
    Mene zanima vaše mišljenje, pogotovo onih AP roditelja, što napraviti kada si dijete od 2 godine ne želi obuć jaknu kada ga vodim u vrtić, a ako ga na silu želim obuć plače iradi scene?! Tako mi idemo kroz park u vrtić u laganoj majici, ja njega vučem za sobom , žurim se, jer je bez jakne, a druge mame gledaju, kako ja vučem dijete u laganoj majici a jakna u ruci i još ga vučem i žurim se ko neka živčana baba?Ja izgubim živce jednostavno, to je po mom nešto oko čega nema diskusije, dijete se ne smije razboljet!A ne želim da mi radi scene i onda se ljutim i vičem na njega do vrtića. Zašto je to tako i što da napravim, vi AP roditelji ili drugi?? :?
    Spadam u ove "drugi" ili "samo" roditelje, i mislim da si izbjegala scenu oko oblačenja jakne (a jaknu želiš da obuče), ali svejedno se dogodila scena da vičeš na njega do vrtića (što nisi željela).
    Između te dvije scene ja bih odobrala ovu prvu i objasnila mu (uz njegovo protivljenje) da je vani zima i da treba obući jaknu i onda s njim zabundanim sretno šetala do vrtića.

  29. #29
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    kod nas još pali i nadjevanje imena
    npr. Hana je danas ponosno obukla svoju "cool" jaknu a posebno joj je važno da sama obuče cipele, šlape , jaknu i dr...i to moramo istrpiti i predvidjeti to vrijeme

    autorici teme savjetujem da dečka potakne da bude samostalan u radnjama a ne i u odlučivanju

  30. #30
    Suzizana avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,195

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa
    A zašto ti je važno da ti savjet da AP roditelj?
    Mogu ja odgovorit?Obučeš malome jaknu i kažeš da oko takvih stvari nema dogovora.Kad počne radit scene uzmeš ga sebi,on plače a ti se ne obazireš niti na njega niti na ljude koji vas gledaju.Jer oko takvih stvari stvarno nebi trebalo biti ikakvih drugih opcija.Vani je hladno a teško da će dijete od dvije god.popustiti

    potpis velik ko kuća

  31. #31
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja isto nisam AP, ali za oblačenje sam uvijek koristila (i još koristim) taktiku izbora.

    Možeš izabrati hoćeš obući jedno ili drugo, a ne hoćeš ili nećeš, toga nema i oduvijek funkcionira.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    296

    Početno

    Je, ali ja sam u 8 mjesecu trudnoće, i ne mogu ga nosit, nemam strpljenja i toliko mobilnosti da se sada s njim navlačim po cesti i dižem ga ako mu na silu obučem jaknu, dosta mi je svega i ovako, dr. mi je rekla da moram mirovati, ja se baš ne držim toga kako treba,jer obaveza ne daju, pa mi onda ovakve stvari više smetaju nego da sam u "normalnom stanju". Inače sam ga pitala da li hoće ovu jaknu ili neku drugu, izbor je bio između njih 4, i na sve je odgovorio: Ne bi!, onda je jednu skoro obuko, pa se predomislio i htio skinuti, tui sam uzela u vrtić i odvela ga žurnim korakom.
    Inače majicu je sam odabrao i može već sam obuć, ( uz moju malu asistenciju), ali činjeica je da me to toliko raživčanilo , da sam ga jednostavno ostavila u vrtiću , teti nisam rekla ni dobar dan, i otišla, još sam rekla da ako neće htjet sam obuć jaknu da će tako plakat svaki dan, jer ću mu ja morat onda obuć.

  33. #33
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno Re: Neće obuć jaknu, a vani zima

    Citiraj Mercedes prvotno napisa
    Citiraj frogica prvotno napisa
    Mene zanima vaše mišljenje, pogotovo onih AP roditelja, što napraviti kada si dijete od 2 godine ne želi obuć jaknu kada ga vodim u vrtić, a ako ga na silu želim obuć plače iradi scene?! Tako mi idemo kroz park u vrtić u laganoj majici, ja njega vučem za sobom , žurim se, jer je bez jakne, a druge mame gledaju, kako ja vučem dijete u laganoj majici a jakna u ruci i još ga vučem i žurim se ko neka živčana baba?Ja izgubim živce jednostavno, to je po mom nešto oko čega nema diskusije, dijete se ne smije razboljet!A ne želim da mi radi scene i onda se ljutim i vičem na njega do vrtića. Zašto je to tako i što da napravim, vi AP roditelji ili drugi?? :?
    Spadam u ove "drugi" ili "samo" roditelje, i mislim da si izbjegala scenu oko oblačenja jakne (a jaknu želiš da obuče), ali svejedno se dogodila scena da vičeš na njega do vrtića (što nisi željela).
    Između te dvije scene ja bih odobrala ovu prvu i objasnila mu (uz njegovo protivljenje) da je vani zima i da treba obući jaknu i onda s njim zabundanim sretno šetala do vrtića.
    Evo, Mercedes je ovo baš dobro uočila.

  34. #34

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno Re: Neće obuć jaknu, a vani zima

    Citiraj Anci prvotno napisa
    Evo, Mercedes je ovo baš dobro uočila.
    HUh, već sam se bojala da ću opet bit "napadač"

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj frogica prvotno napisa
    Inače sam ga pitala da li hoće ovu jaknu ili neku drugu, izbor je bio između njih 4, i na sve je odgovorio: Ne bi!,
    Ne želim pametovati, ali mislim da je u ovome zamka. Ako ima 4 jakne na izbor, onda taktika izbora pada u vodu. Bar je takvo bilo moje iskustvo.
    Sljedeći put mu probaj ponuditi da bira između dvije jakne

  36. #36
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Svaki put zaboravim da ljudi vide i pročitaju samo ono što žele vidjeti i pročitati...

    Nisam nigdje napisala da treba djetetu prepuštati da odlučuje o svemu, čak i pod cijenu vlastita zdravlja. Upravo suprotno, vrlo sam jasno rekla na što ja pazim i kada reagiram.

    Ni moje dijete, bez obzira što ima 1,5 god i sigurno je s njom lakše nego s 2 ili 3-godišnjakom, ne želi ići spavati kad joj je vrijeme i ne želi obući cipelice i još sto sličnih stvari.
    Ali u tom slučaju suptilno pomognem djetetu da samo uvidi da je to bolje za nju i čak da sama odluči ono što ja smatram da je bolje.

    Ja vidim problem u prečestom nametanju vlastitih želja kod mnogih roditelja. I meni to nije prihvatljivo rješenje. Ako nekome jest, samo naprijed...

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Ahhh... da... zaboravih...
    Roditelj zna bolje i kad je dijete gladno i kad mu je zima i kad mora ići spavati i ...
    @n@, cure su pisale radi ovih rečenica i smajla kojeg si stavila.

  38. #38
    clumsy mom avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    1,302

    Početno

    Zaboravila sam navesti bitan momenat kad je u pitanju nametanje mog mišljenja - ukoliko namirišem da će biti problema oko oblačenja jakne npr a sama ne želim da odustanem onda žižu interesovanja prebacimo na drugu tačku, na nešto sasvim nebitno ali što će skrenuti pažnju sa jakne kao spornog predmeta. To bi izgledalo odprilike ovako: ''Momci, krećemo!!! Oblačimo jakne pa da vidimo ko će prvi otključati stan/otvoriti kapiju/ući u auto/stići do sobice...''. Centar pažnje im se automatski preusmeri na osmišljanje manevra kojim će zaobići brata koji je u startu u prednosti jer stoji bliže vratima

  39. #39
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    kako se to AP zna obiti o glavu, ili to davanje izbora... pa da, dijete nije samo kompetentno na plus 30 reći da želi obući japanke (kad to svima bude takooo slatkooo vidjeti kako mala od tri godine sama sebi rikta garderobu), nego eto, i na minus 3 da ne želi obući jaknu. al avaj kad je majka u frci, trudna, ili umorna, onda joj kompetentno dijete nikako ne odgovara, onda bi ona da je dijete poslušno. barem u tom trenu. da dijete shvati... a što to ?! pa ono je još dijete. al avaj, nije, ono je mali čovjek, kompetentan. i tako se vrtimo u krug.

    Ali u tom slučaju suptilno pomognem djetetu da samo uvidi da je to bolje za nju i čak da sama odluči ono što ja smatram da je bolje.
    pa mislis da mi nonAP roditelji ne koristimo suptilnost u nasem odgoju ?! raznorazne tricks da si olaksamo medusobno zivot ?! moja suptilnost bi bila da sam itekako svjesna da njihova tijela griju drugačije nego naša i kad izabirem jaknu onda na to mislim i izaberem uvijek mrvicu laganiju jaknu nego što bih sebi. il izaberem onu koja joj je posebice draga i sl. i time sam joj izasla u susret - ako ne zeli ni tu jaknu... ma uopće je nitko i ne pita.

  40. #40
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    možda OT al svejedno

    Tamo nekad, jednom, kad sam ja bila mala, bili mi ( moja mama, tata sestra i ja ) u gostima i sjedilo se na balkonu sa fantastičnim pogledom ali zato na vjetrometini...
    I tako, u jednom momentu moja mama meni reče da se obučem a ja njoj odgovorila doslovce:"Što? Jel ti to hladno?"
    Sjećam se po pričama da su zbog toga svi dugo padali na glavu.
    Ne znam koliko mi je godina bilo.
    Toliko o kompetentnosti djeteta - ko voli tu teoriju

    A ja spram svog G. - nema šanse da bi izašao iz kuće bez jakne na nisku temperaturu. To se još nije desilo. Ne zato što sad ja njega nešto nagovaram, već je jednostavno tako - obučemo se i idemo vani :?

  41. #41
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    To bi izgledalo odprilike ovako: ''Momci, krećemo!!! Oblačimo jakne pa da vidimo ko će prvi otključati stan/otvoriti kapiju/ući u auto/stići do sobice...''. Centar pažnje im se automatski preusmeri na osmišljanje manevra kojim će zaobići brata koji je u startu u prednosti jer stoji bliže vratima
    ovo je svaki put upalilo - tko će brže (u našem slučaju ja ili on)

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj clumsy mom prvotno napisa
    To bi izgledalo odprilike ovako: ''Momci, krećemo!!! Oblačimo jakne pa da vidimo ko će prvi otključati stan/otvoriti kapiju/ući u auto/stići do sobice...''. Centar pažnje im se automatski preusmeri na osmišljanje manevra kojim će zaobići brata koji je u startu u prednosti jer stoji bliže vratima
    ovo je svaki put upalilo - tko će brže (u našem slučaju ja ili on)
    Ja sam od toga odustala jer je počela takva strka i lom da sam samo čekala kad će se sva polomit preko parketa. Osim toga plač i škrgut zuba ak sam slučajno ja prva stigla (nenamjerno ). Zato nam bolje pali izbor između dvije jakne na jen, dva, tri

  43. #43
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    Ne znam, barem cure koje su u zg znaju koliko je danas hlaaaadno. Imam dolčevitu i prsluk preko. I smrzla sam se. Iskreno, nema teorije da bi mi dijete danas izašlo bez jakne, ovak ili onak.

  44. #44
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj yaya prvotno napisa
    Zato nam bolje pali izbor između dvije jakne na jen, dva, tri
    a i to isto, ali u nekim drugim situacijama.
    njemu je uglavnom tako svejedno što će ujutro obući da ova opcija, kad je oblačenje jakni u pitanju, nije bila dovoljno motivirajuća.

  45. #45
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Clumsy mom je dala super primjer; skretanje pažnje i kod nas pomaže u puno situacija.

    PS: Ja sebe ne smatram ap roditeljem, moram priznati da nisam 100% sigurna da razumijem što sve taj pojam uključuje. Tako da ti, mam courage, ne stoji ona: "pa misliš da mi nonAP roditelji...".
    Ne, ne mislim, i ja živim ovaj život, a ne onaj iz bajke. Ni meni nije svaki dan raj na zemlji.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,133

    Početno

    Ujutro čitala post i mislim si neš' ti problema, kad tamo na odlasku iz vrtića M skida jaknu i neće je obući ni za boga

    No, ja sam mama koja ne pregovara oko takvih stvari.
    Smirenim glasom sam joj objasnila zašto ću joj obuči jaknu, a zati kad je protestirala lagano sam joj skrenula pažnju na žuto lišće na drveću.
    I nadam se da se neće ponoviti 8)

  47. #47
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Nisam sve čitala, ali zapalo mi je za oko "pod cijenu bolesti.." i slično. Ja osobno ih puštam bez jakne kad je neće. Kažem da jedino tražim od njih da se obuku kad im bude hladno. To je nekad za tri sekunde, nekad za deset minuta. Ponekad je ne obuku uopće. Nisu se nikad od toga razboljeli, stvarno. Što ne znači da neka druga djeca neće. Naravno, A. već odavno sam nosi svoju jaknu ako je ne želi obući, jer tražim da je ima uz sebe, a ja mu neću nositi.
    Muž ima običaj uvjeravati i igrati igre ne bi li se obukli, i stvarno mu često i uspije, ali meni se to zapravo čini nepotrebno. Oš - neš Bangladeš.
    Ima stvari koje tražim da naprave i koje se jednostavno moraju. Oblačenje jakne mi nije jedna od njih, jer sam se pokusom uvjerila da nema nikakve štete od neoblačenja jakne.

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa
    Oblačenje jakne mi nije jedna od njih, jer sam se pokusom uvjerila da nema nikakve štete od neoblačenja jakne.
    Hehe, kad si ti iz Splita! Ajd dođite u Zg, pa ne obucite zimi jaknu :/

  49. #49

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Sad bi mogla krenut rasprava je li gora splitska bura ili zagrebačkih -15

    Evo ja sam iz Zagreba, djeca mi se ne razboljevaju (kuc-kuc) iako ih ne ganjam s jaknama. Starija je odgulila vrtićke boleštine ni više ni manje nego ostala djeca, a mlađa je prohodala zimi bosa po pločicama i niš.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    Mislim, poanta je da imaju i djeca termostate i neće se inatiti kad im je stvarno hladno. U principu.

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •