Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456
Pokazuje rezultate 251 do 256 od 256

Tema: Bilingvalna djeca

  1. #251
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    E. je sad uvela 4. jezik, tj. pocela je uciti njemacki u skoli u rujnu, i jako dobro joj ide, gramatiku rijetko grijesi, fond rijeci joj se jako brzo povecava.
    Ostali jezici su hrvatski, talijanski i engleski, na svima cita i pise (poznajem multi-lingualnu djecu koja npr. jezik govore ali ga ne pisu).
    Ne mijesa engleski i njemacki - iako ima lekcije jednu nakon druge (sto me malo brinulo).

    Iz osobnog iskustva, sto vise jezika nauce kroz djetinjstvo - to bolje i lakse kasnije.
    Posljednje uređivanje od Elly : 15.03.2015. at 13:31

  2. #252
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nas update: s dvije i pol godine govori vise engleski nego hrvatski, sto mi je razumljivo jer hrvatski govorim samo ja (i moja strana obitelji preko Skypea). Kad smo sami, ja pricam hrvatski, on uglavnom hrvatski, ali ulijece mu ponekad i engleski. S tatom pricamo engleski, ponekad hrvatski. Sljedecih skoro dva mjeseca imamo moje u posjeti pa ce biti dodatno izlozen hrvatskom jeziku i nadam se da ce opet malo bolje propricati.

    Recimo da je odnos ovakav - na engleskom slaze recenice do 12-15 rijeci, na hrvatskom mozda maksimalno 7-8. Malo mijesa padeze, ali nije strasno, pogotovo s obzirom na dob. Prevodi s jednog jezika na drugi bez problema kad ga se pita, a ponekad i sam od sebe (tipa, prosli tjedan je kod zubara rekao tehnicarki "I didn't eat crayons today at the vrtic. Vrtic is Croatian." Inace mu je vrtic jedna od omiljenih rijeci, uz nogu, pa ih namjerno stavlja u engleske recenice (zna bez problema engleske rijeci za te pojmove). Nekad namjerno bira jezik koji publika ne razumije i misli da je to najbolja stvar na svijetu. Tete u vrticu kazu da neka od djece s kojima sjedi za doruckom i ruckom pokusavaju pricati hrvatski sto je presmijesno jer su to troje mladji od njega i prakticki bas ne govore ni engleski. Inace je u govoru, prema pedijatru i odgajateljima, oko godinu i pol ispred svoje dobi. Zapravo cekamo da se oslobodi mjesto u sljedecoj, starijoj grupi u vrticu jer su odlucili da je bolje za njega da se prebaci sto prije, umjesto s navrsenih tri godine.

    Inace se trudim citati samo na hrvatskom, a i kad gleda TV, gleda samo hrvatske crtice. Ne ocekujem bas previse od hrvatskog, s obzirom da ga stvarno nema gdje vjezbati i koristiti, osim sa mnom, ali voljela bih da mu barem ostane dovoljno poznat da sve razumije... a i da govori dovoljno da ga razumiju.

  3. #253
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Naš update nakon godinu dana na engleskome govornome području: veliki super, iako mu se čuje promjena u izgovoru nekih glasova (izgubio je č i ć, mekše izgovara l itd.) a malac (6 god kad je došao) se u roku od 6 mjeseci u potpunosti prešaltao na engleski i jako mu je teško govoriti hrvatski. Kod kuće govorimo hrvatski, ja uvijek, tata većinom, ali oni su veći dio dana u školi i znatno više izloženi engleskome.

  4. #254

    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    221

    Početno

    Kaae, pa jesi ti to muža naučila hrvatski? :D
    Mi sad imamo drugi problem, od kad smo se vratili prije 2 godine, mala (imala je 6 kad smo se vratili) zaboravlja engleski
    Uvijek smo doma pričali hrvatski i bilo bi mi čudno sad s njom pričati na eng da ne zaboravi. Dečki su stariji i oni gledaju serije bez titlova i na skypeu su s prijateljima s kojima pričaju eng, a ona zaboravlja jer ga nigdje ne koristi. Trebala bi imati stalnu komunikaciju s nekim isključivo na eng, a ne znam kako da to izvedemo.
    Dali smo joj neke knjige na eng da ih čita ali vidim da joj je teže nego hrvatski i nema baš volje.

  5. #255
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma kakvi, ne zna muz hrvatski. Razumije vise nego dovoljno, taman da moram paziti sto pricam, ali to je to.

  6. #256
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Citiraj annvilli prvotno napisa Vidi poruku
    Kaae, pa jesi ti to muža naučila hrvatski? :D
    Mi sad imamo drugi problem, od kad smo se vratili prije 2 godine, mala (imala je 6 kad smo se vratili) zaboravlja engleski
    Uvijek smo doma pričali hrvatski i bilo bi mi čudno sad s njom pričati na eng da ne zaboravi. Dečki su stariji i oni gledaju serije bez titlova i na skypeu su s prijateljima s kojima pričaju eng, a ona zaboravlja jer ga nigdje ne koristi. Trebala bi imati stalnu komunikaciju s nekim isključivo na eng, a ne znam kako da to izvedemo.
    Dali smo joj neke knjige na eng da ih čita ali vidim da joj je teže nego hrvatski i nema baš volje.
    annvilli Poslat cu ti pp

Stranica 6 od 6 PrviPrvi ... 456

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •