Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 163 od 163

Tema: Je li "princeza" pozitivan role model?

  1. #151

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ovo Cvijetino me nagnalo da se javim. Kao majka tri sina, mogu reći da ovakvi problemi su potpuno isti za oba spola i da stvarno ne razumijem zar uistinu mislite da su samo djevojčice uvjetovane vrtićkim općim ukusom...
    Moj najstariji sin je u dobi od tri godine smatrao da je izuzetno lijepo da je svaki odjevni predmet na njemu druge boje... I tako je išao u vrtić kao maleni papagaj. U istoj fazi mu se strašno sviđala Tena jer ona ima najljepše špangice. Danas ima 14 godina, nosi Bob Marley majice i ne znam tko mu se sviđa. Svako doba nosi svoje.

  2. #152
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    sena.
    Mišica mala pametna.
    Posljednje uređivanje od Mojca : 28.09.2015. at 10:33

  3. #153

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    seni, dijete ima odlične argumente

  4. #154
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj casa prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo Cvijetino me nagnalo da se javim. Kao majka tri sina, mogu reći da ovakvi problemi su potpuno isti za oba spola i da stvarno ne razumijem zar uistinu mislite da su samo djevojčice uvjetovane vrtićkim općim ukusom...
    Moj najstariji sin je u dobi od tri godine smatrao da je izuzetno lijepo da je svaki odjevni predmet na njemu druge boje... I tako je išao u vrtić kao maleni papagaj. U istoj fazi mu se strašno sviđala Tena jer ona ima najljepše špangice. Danas ima 14 godina, nosi Bob Marley majice i ne znam tko mu se sviđa. Svako doba nosi svoje.
    Potpisujem.

    To ima više veze s karakterom nego bilo čim drugim. A djeca isprobavaju ono što vide u okolini. Nešto prihvate, nešto odbace. Moj mlađi je u vrtić nosio kapu s pesjim uhima.

  5. #155
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Potpisujem.

    To ima više veze s karakterom nego bilo čim drugim. A djeca isprobavaju ono što vide u okolini. Nešto prihvate, nešto odbace. Moj mlađi je u vrtić nosio kapu s pesjim uhima.
    Takvu kapu ja nosim na.posao.

  6. #156

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj betty blue prvotno napisa Vidi poruku
    ne mogu a da ne primjetim kako na ovoj temi uglavnom vlada mišljenje da se ne-princezasti model (odjevanja? ponašanja? o tome se radi?) optimalniji za curicu. ili da bi ovdje prisutne majke, da mogu birati, odabrale nešto što je neprincezasto za svoje djevojčice.
    Ukoliko se radi o pitanju rodnog stereotipa, naravno da se slažem sa stavom da je potrebno dopustiti djetetu da se u tom pogledu izrazi kako god želi, ako se curica želi igrati autićima ili biti gusar na maškarama, ili obrnuto, dečkić koji želi nositi šljokičaste sandale - meni je to sve ok
    ono što mi nije ok je da svojim curicama govorimo, šaljemo poruku, whatever, da nije ok biti "princeza" ako si curica, jer to je tako mainstream, više je cool biti gusar (Mojca, ne ide tebe, nego se naprosto ne mogu sjetit ničeg dijametralno suprotnog princezi osim gusara )
    Jer ako je na estrogensko-testosteronskom (da ne kažem žensko-muškom) spektru princeza na jednom kraju, a gusar na drugom, zašto je biti gusar ok a nije ok biti princeza? Ako je dijete, evo npr. curica negdje na sredini spektra, pa je puca čas ovako čas onako, ne vidimo u tome ništa loše, ne vidimo ništa loše ni ako naginje testosteronskom kraju (iako mislim da je to specifičnost ovog foruma i njegove populacije, ne vjerujem da je tako baš svugdje u RH), a ako želi biti nešto isključivo ženstveno kao što je princeza, onda tome nalazimo mane?
    Primjetila sam da se i među odraslim ženama može naći predrasuda da ukoliko žena ne prkosi rodnom stereotipu u pogledu odjevanja i šminkanja, depiliranja i sličnog, da postoji velika vjerojatnost da će biti smatrana površnom. Kao da stupanj prkosa normama ili sterotipima u izgledu određuje naš stupanj inteligencije ili u najmanju ruku svijesti o položaju žena.

    Zato mi se i sviđaju (ovo što ina spominje) ove nove princeze, snažnije, samostalnije, a ipak princeze. Moja curica je takva da baš obožava sve što je ženstveno, a moram priznati da sam i ja takva, nisam nikad bila tomboy iznutra, naprosto me količina braće prisilila da to djelomično budem. I onda sam tek u odrasloj dobi došla na svoje, kad sam stekla dovoljno samopouzdanja da znam da se ne obazirem na mogućnost da će me netko smatrati površnom ili antifeministkinjom ukoliko hodam našminkana i u štiklama. Mislim da smo u toj borbi protiv stereotipa malo počeli pljuvati po jednom kraju spektra, a to isto nije ok.
    Mislim da je ok biti ženstven, i dopustiti našim curama da budu takve ako žele. Neće biti ništa manje snažne i pametne.
    Meni osobno, kinđurenje djevojčica je ružno. Sve one hello mačketine. frozen princeze, itd... To jednostavno nije moj ukus. Ako i odjenem svojoj curici ružičasto, to je ona blijeda puder ružičasta boja, jer to je valjda jedina nijansa ružičaste koju volim. Sama se oblačim ženstveno, izdepilirana sam , volim šminku, parfeme i štikle, dakle to nema veze s feminističkim stavom. Naravno, kad curica naraste, ako poželi, dobit će ružičastu odjeću sa šljokicama i sve ostalo čega se užasavam. I, kao što već netko napisa, tu nisam ograničena na curice. Ne volim odjeću sa likovima, a dječaci su trenutno ludi za Batmanom i Spidermanom. Pa sam ih za ovu zimsku sezonu prigodno opremila vešom i trenirkama sa omiljenim likovima. Iako svaka stanica mog tijela vrišti protiv tih likova, oni to vole i žele, pa zašto da im to ne priuštim.
    Ono što mene više smeta jest kad roditelji dijete počnu uzdizati na pijedestal, bilo zbog toga što je curica ili zbog toga što je sin. Pa se prema svojoj princezi stvarno počnu odnositi kao prema pravoj princezi, a onda ta princeza počne očekivati i od svojih vršnjaka da je tretiraju kao princezu. Naletjela na par primjera i ne sviđa mi se to. U tom smislu mi je princeza negativan role model.

  7. #157
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Takvu kapu ja nosim na.posao.
    Ali je nemaš cijeli dan na glavi...

    Moj sin je imao fazu kad je cijeli dan hodao s tom pesjom kapom. To jednostavno treba pustiti da protutnji... isto kao i suknjice od tila.

  8. #158
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ali je nemaš cijeli dan na glavi...

    Moj sin je imao fazu kad je cijeli dan hodao s tom pesjom kapom. To jednostavno treba pustiti da protutnji... isto kao i suknjice od tila.

    Pa ne nosim... jer radim u zatvorenom. Da radim vani i da nemam službenu uniformu, ne garantiram da ju ne bi nosila.

  9. #159
    dodagoda avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    356

    Početno

    Hm, moja bi sa 15 rado hodala u štiklama po cijeli dan jer je to baš super i najrađe bi bila 10 godina starija da može al onda mi jučer dođe da joj kupim onu mucastu, čupavu vesticu što ima kapuljaču i uši na njoj ...meni to za curice 10-11 godina al tko će im ga znat. Uglavnom joj rađe kupim te "dječje" stvari nego nešto preozbiljno za nju.
    Mali(8 godina) je sad u fazi da ne želi nosit stvari u kojima mu govore kak je zgodan :D jer je njemu onda neugodno
    Posljednje uređivanje od dodagoda : 28.09.2015. at 13:12

  10. #160
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Ma da..u principu, sad kad čitam postove iskusnih majki, vidim da si malo previše odgovornosti nabijam na nos a istovremeno mi mozak sugerira"nanimira, to je samo odjeća"

    Ponekad stvarno volim svoj autonomni mozak :D

  11. #161

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj seni prvotno napisa Vidi poruku
    Cvijeta

    ja nemam bas takve priče, ali u principu, dijete me je ponešto naučilo....
    dakle moj je ukus bio i ostao "sve suprotno od nakindurenosti, kiča, onih kakti dječjih ikonografija, medvjedica, volančića...
    ni kolica nismo kupili prije poroda, jer sam se ja zaprepastila bojama, oblicima, volanima i čudesima na dječjim kolicima. I rekla sebi i mm -, ništa dijete ćemo samo nositi. No nakon par mjeseci sam shvatila da je to dosta suvislo pomagalo, ali su se na sreću u dućanima pojavila kolica od inglesiene u lijepim modrim i crvenim bojama, bez raznoraznih ornamenata.
    Elem, tako je i cura bila obučena, onako monokromno ili neke bauhausovske kombinacije.
    no došao vrtić..... I cura bi sve one cvjetiće, roze bojice i slično...

    i tako bile mi jednom u benettonu, mislim da je imala oko 3 godine.
    donosi mi neku roza suknjicu, ili hlačice, ne sjećam se vise... i kaže: mama ja bi to.
    a ja onako nadobudno: ali maco to se ništa ne slaže sa bojama onoga sto već imaš. ( jesam bila blentava, bas trogodišnjakinje slažu boje i razmišljaju sto se s čim slaže)
    i odgegalo se moje srce prema policama i za par minuta donijela je i majicu i demperčić i čarapice, sve u roza boji. I kaže: Evo mama sad ce sve slaže, i gleda me ozbiljno svojim plavim okama.

    i što ću, kupila sam, a za nešto mjeseci su mi i te bojice i te šljokice čak postale i lijepe. (Naravno ne bas sve).
    to biješe prva lekcija. O ostalima kad stignem.
    ajme seni, kao se prepoznajem u tvom postu :daj 5
    Mene su jasličke tete nakon nekog vremena pitale jel sam ja htjela dečka :cool
    A nikad neću zaboraviti kad smo jednom išle u kupovinu. I ja gledam sebi cipele, a ona sva ozarena donese meni šljašteće štikle i kaže vidi mama kako su ove cipele prekrasne za tebe.

  12. #162

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj dodagoda prvotno napisa Vidi poruku
    Mali(8 godina) je sad u fazi da ne želi nosit stvari u kojima mu govore kak je zgodan :D jer je njemu onda neugodno
    Moj od 11 godina je još uvijek u toj fazi (bio je i kad mu je bilo 8 godina)

  13. #163
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj larmama prvotno napisa Vidi poruku
    . I ja gledam sebi cipele, a ona sva ozarena donese meni šljašteće štikle i kaže vidi mama kako su ove cipele prekrasne za tebe.
    Ja sam cak sebi i kupila jedne platforme. Obula ih 2x. Balerina jedva ceka da ih nasljedi

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •