Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: Slobodna igra i odgoj u vrtiću

  1. #1

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno Slobodna igra i odgoj u vrtiću

    Moje dijete je ove godine krenulo u vrtić, pa mi se puno toga ne sviđa u vezi vrtića, zapravo me šokiraju neke stvari. Zanima me da li sam ja možda malo prekiritčna i kako je u drugim vrtićima. Radi se o sljedećem:

    1. Slobodna igra
    Djeca velik dio vremena provode u igri bez uključivanja odgajateljice, tj. kad je jedna teta onda puno više toga rade, uče pjesmice, i svakakve kreativne stvari, s drugom više pjevaju i sl. i te aktivnosti su uglavnom ujutro. Kad je ova druga teta, i ujutro je manje zajedničkih aktivnosti. Većinu vremena se djeca igraju samostalno i svašta izvode a da ih tete uopće ne vide. Moja mala kaže da tete "uvijek nešto pišu". Često priča o stvarima koje su neka djeca izvodila, kad pitam što je rekla teta, odgovori "ništa, nije ni vidjela". Jedna od teta ima neki obrt za prodaju suvenira, pa često nešto od toga radi tokom radnog vremena, a djeca se sama igraju.
    Nije problem u toj igri jer u toj dobi (5-6,5) djeca se moraju znati snalaziti bez pomoći odraslih, ali stvar je da tu nema nikakvog odgoja jer oni imaju utjecaj jedni na druge a nitko ih sa strane ne opominje. Primjer: moja mala prije vrtića nije znala što znači ubiti nekog, a onda je jednog dana doma rekla "ubit ću te". Iznenadila ju je moja stroga reakcija i više nikad nije to izgovorila ali je rekla da druga djeca to govore, tete čuju i ne reagiraju. Ne sviđa mi se što kad gledaju crtiće, to su često winxice, pa mi priča doma o nekim stvorenjima na Mjesecu koja žele uništiti Zemlju. Moja djeca doma gledaju Fifi, poštara Pata, Zvonka, Štrumpfove i takve crtiće pa je pokupila i "terminologiju" iz takvih crtića.

    2. Tužakanje
    Ovo je nešto što mi totalno nema smisla. Koliko sam skužila, tužiti nekog se smije samo petkom, takvo ponašanje se smatra "bebastim" pa imaju jedan dan kad to smiju. Znači teta ne vidi puno toga što djeca rade, a ako netko prijavi tuđu nepodopštinu taj je tužibaba. To djeci koja su sklonija psinama daje puno veću slobodu da rade gluposti.

    3. "ne moram ako ne želim"
    To je ono što djeca odgovaraju ako im se ne da npr. pospremiti. Nikakve aktivnosti nisu obavezne, ako se nekom ne da, taj ne mora, na što god se to odnosilo.

    4. Nikakve sankcije za loše ponašanje
    Moja cura je u vrtiću dobra i poslušna, doma malo manje, ali jako dobro zna kakvo ponašanje je neprihvatljivo. Svaki dan dođe doma i kaže: joj mama, da si vidla kaj je danas M. radila...Na pitanje što je rekla teta odgvor je najčešće: 1. nije vidjela 2. vidjela i nije rekla ništa 3. zašpotala je i rekla da to više ne smije 4. dobila je kaznu da se ne smije igrati nešto taj dan. Npr. curica od 6 god. je ispremiješala sve četkice za zube i čaše koje stoje na polici pokraj umivaonika, i nikom ništa.
    Mojoj je nestala čaša za pranje zubi, četkica je bila na polici, znači opet je netko prčkao po tome. Kad ju je baka drugi dan dovela u vrtić pitala je za tu čašu. Teta je rekla da je nestala, možda je završila u smeću pa su je odnijeli a možda će se negdje i pojaviti. Komentirala je u stilu "pa znate kakva su djeca, oni sve diraju" i pitala u čemu je problem, kaj je to bila neka posebna čaša. Nije problem u čaši nego mi je problem da netko takvo ponašanje 6-godišnjaka smatra normalnih. Mislim da bi tete trebale upozoriti djecu i zabraniti da se diraju tuđe četkice prljavim rukama. "znate kakva su djeca" mi je totalna nebuloza, ja pred djecom nikad nisam skrivala noževe, deterdžente ni lijekove jer su znale da se to ne smije.
    Iz svega moje dijete dobiva poruku da ponašanje koje je doma neprihvatljivo u vrtiću se tolerira, i da sve možeš ako te nitko ne vidi.

    5. skidanje i wc
    Mi doma pred djecom ne paradiramo goli ali se i ne skrivamo. Zna kak ljudi izgledaju kad su goli ali nikad nismo od toga radili drame. Od kad ide u vrtić kad slučajno vidi mene ili mm nakon tuširanja pokazuje prstom i cereka se. Razgovarali smo o tome i skužila je da je to blesavo, da u tome nema baš ništa smiješno, ali je rekla da to rade svi u vrtiću kad nekog vide. Stvar je u tome da svi imaju širom otvorena vrata od wc-a i kad je npr. nekoj curici sila, druga izađe ispred wc-a da se obuče. Trebalo mi je vremena da skužim zašto bira koje gaće će obući i više neće neke s djetinjastim motivima. Mislim da bio posao odgajatelja u vrtiću bio da djecu upozori da ne navlače gaće ispred wc-a nego unutra, uvijek će netko pričekati, a i da se ne cerekaju i pokazuju kad slučajno vide nekog golog.

    Iz sveg navedenog može se zaključiti da vrtićkog "odgoja" zapravo i nema ili ga ima jako malo, i da na neki način "ugrožava" kućni odgoj. Sva sreća da moje dijete za sad nije povodljivo nego više opominje one koji se loše ponašaju, i ljuti se što im to samo tako prolazi.

    Kako je u vašim vrtićima? Ima li tu ikakvog odgoja djece ili djeca "odgajaju" jedni druge? Iako se stalno naglašava da je vrtić priprema za školu, čini mi se da kad djeca dođu iz takvog sistema, to učiteljicama jako otežava posao

  2. #2
    Smokvica. avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    660

    Početno

    Bome, od svih 5 točaka ja nebi niti jednu mogla stavit na svoj popis.. ustvari, neznam uopce sto bi stavila na popis. ful sam zadovoljna s tetama, i prosle i ove godine. mene jedino smeta ta povodljivost dječija, al to nema veze s vrtickim odgojem, "znas kakva su djeca"

  3. #3
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    S.B. evo ja te potpisujem od a do ž.

    I znaš što ćeš uspjeti? Jedno veliko ništa.
    Mi se s tim borimo već tri godine, nisu samo nestašluci u pitanju već ozbiljna agresija-šaketanje u lice, bubrege,leđa...
    Imali sno već par radionica na tu temu, meni se čini da je problem povučen iz kuće a tete (većina njih) nemaju m..a stegnuti grupu i uspostaviti red.
    Premalo je orgaaniziranih aktivnosti a previše slobodne igre.

    Kako smo tome doskočili? Ne idu trenutno u vrtić . Pukla sam nakon što E. krenulanaglo zagrliti a on me počeo udarati rukama i nogama-misluo je da ga napadam

    O rječniku u vrtiću bolje da ne pričam - pribit ću te, ubit ću te, g...o jedno,kur..tino, svi spolni organi...

    Tete na to reagiraju, ali mnogi roditelji kad im se kaže ne.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    vrtic kcerin je meni jos nocna mora
    a sad imamo djecaka tamo samo sam malo oguglala

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Ovo ovako izgleda grozno, ali .... na žalost nisu ni tete sve uvijek krive, a često ni same ne mogu puno napraviti, bez obzira na broj i učestalost organiziranih aktivnosti.
    Moji kikići idu u mješovitu grupu i zajedno su, a prije je u istu tu grupu išao i sadašnji školarac - ali razlika tada i sada je nebo i zemlja. Da nemam to iskustvo tada i sada 100% bih mislila da je problem u tetama. Ali zapravo najveći problem se krije u kućnom odgoju kojeg ima ili nema.
    Kad je najstariji bio u vrtiću jednostavno je grupa bila složena većinom od pristojne i lijepo odgojene djece i to je bila prava milina i oni agresivniji i nepristojniji jednostavno nisu imali prilike isplivati i onda su i tete lakše hendlale takve i njihovo ponašanje. Posljedično tome uspostavljena su i neka krasna prijateljstva među djecom, a bome i među roditeljima i iako danas manje-više svi idu u različite škole još se uvijek prilićčno intenzivno druže i baš su dobra ekipa.
    Sad je situacija potpuno drugačija - moji vrtićanci sad doma znaju doći s takvim riječima, pjesmicama rugalicama i sl. da sam ja u šoku i danima pričamo o tome i ispravljamo "krive Drine". I onda sam malo analizirala grupu i skužila da je problem upravo u tome što je većina djece to ponašanje donijela od kuće i tete to nemaju šanse ispraviti. O nekim su nas sitaucijama izvještavale čak i same tete. Poduzele su razne mjere - po ajmo reći nekakvom nepisanom protokolu prvo im je razgovor s roditeljima, pa ako ne ide tako nakon nekog vremena uključuju i vrtićkog psihologa, ali problem je što su roditelji to sve formalno odslušali, otklimali glavom i poslije ništa - opet sve po starom. I dalje su one nemoćne.
    U našoj grupi djeca se mogu uvijek požaliti na nečije ponašanje, naročito ako to ugožava njih same i to se ne smatra tužakanjem - tete tu uvijek reagiraju, postoje i kazne, ali oni to jednostavno "stoički" podnesu i onda opet po starom. To se nosi od doma.

  6. #6
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    ja baš suprotno nemam nikakvih zamjerka na vrtić
    prvi sin je imao savršenu grupu i savršene tete
    kod kćeri je bilo problema jer su imali jedno jako problematično dijete ( i njegove problematične roditelje ) ali tete su se nosile s time kako su znale i umjele,sada je taj mali otišao u školu i ove zadnje godine se grupa preporodila
    jako puno rade s njima,npr nosili smo kutijice pa su radili kuće za bebe,naravno nemaju novaca pa smo mi roditelji donjeli brašno,jestive boje ,ulje,pa su oni zajedno kuhali plastelin,ove godine ih tete uče starinske igre,plesove,pričaju s čime su se djeca igrala prije 100 god i E baš uživa u tome
    kod najmlađeg još ne znam kako će biti,za sada se čini ok.kako on nije dugo u vrtiću ja ga dovodim dosta kasno i kupim rano pa vidim šta rade.tete puno plešu s njima,čitaju im,stalno su na tepihu s tim bebama.trenutno su klincima za maškare objesile gomilu balona na vezice ,nisko da ih klinci mogu dohvatiti pa se klinci zabavljaju s tim
    Isto tako mi je zgodno što su im za ove hladne dane u predvorju jasličkih grupa postavili neke nove igračke.to je odvojen prostor iz kojeg se ulazi u tri jasličke grupe.sada tamo imaju nekakav pijesak u boji u pješčanjku na nogama,mali tobogan ,i tako.izađu iz grupe pa se tamo malo igraju kada ne mogu van
    i moram pohvaliti da su nam sve tete bile jako kreativne,rade im igračke od svega.

  7. #7
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moja J. Je mlada, radi se o jaslicama, djeca u dobi od 2,5-3g. Tete imaju skoro cjeli dan isplaniran aktivnostima, naucile su ih toliko novih i pozitivnih stvari, svi roditelji s kojima pricam su odusevljeni.
    I ono sto me fascinirali je da su u mjesec dana jaslickoj djeci koja su u 9mj krenula u vrtic uspjele uvesti red i disciplinu i to na zabavan i zanimljiv nacin.
    Postalu su prava mala ekipa, koja se jako lijepo druzi, jako se vole i placu kad treba ici kuci.
    Svi roditelji kazu kako spominju jedni druge i tete.
    Medutim primjetila sam da nije u svim grupama u vrticu tako i stvarno ovisi o tetama koliko si daju truda a ja nasima skidam kapu.
    Tuzno mi je citati da to nije uvijek tako.

  8. #8
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    [QUOTE=hm;2338247]. Ali zapravo najveći problem se krije u kućnom odgoju kojeg ima ili nema. QUOTE]

    ovo potpisujem u potpunosti
    zapravo je fascinantno kako jedno dijete može napraviti nemir u cijeloj grupi.bar je tako bilo kod nas.npr klinci igraju šah i to dijete im dođe i sve sruši,naravno ovi koji su igrali skoče i potuku se.a teta onda petero djece umiruje i sankcionira
    a cijela grupa je pod stresom.imam još milion takvih primjera,to nam je bila svakodnevica
    a koji je riječnik imao ...ufff

  9. #9
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    sirius black, meni ovo nije ni normalno ni prihvatljivo
    imala sam troje djece u vrtiću (sad ide samo najmlađa)
    moji su oduvijek bili u miješanim grupama, ali nije bilo nikakvih problema, dapače
    i kod nas ima dosta slobodne igre, ali se tete umiješaju ako ima kakvih problema
    ne gledaju se crtići, a tete upozoravaju roditelje u vezi agresivnih crtića koje djeca eventualno doma gledaju. mislim da je povremeno gledanje crtića u vrtiću ok, ako je s nekom svrhom, npr. ako nešto uče - recimo La Vie mi je super za to
    četkice za zube se izričito ne smiju dirati, osim svatko svoju u vrijeme pranja zubiju

    što se tiče same djece, mi smo, izgleda, imali sreću jer je većina djece i roditelja ok, nisam primijetila nikakvih zabrinjavajućih promjena (osim što je sin imao fazu pljuvanja i govorenja "ubit ću te", ali smo to relativno brzo riješili)

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Ajoj... teško je ovo!

    Mi smo živjeli u paralelnom svemiru u kojem je bilo puno ljepše i bolje. Moji su imali dobro strukturirano vrijeme i od osoblja vrtića sam ja naučila kako to napraviti i doma.

    SB, ne zavidim ti... Ovo me podsjeća na vrijeme kad sam JA išla u vrtić prije 45 godina. Katastrofa!

    Što učiniti? Zaista ne znam. Ako bude kakav roditeljski, predložiti promjene (teško ide, ali možda bi vrijedilo pokušati, na informacijama ili roditeljskom). Što kažu drugi roditelji?

  11. #11
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    mi imamo svakakva iskustva s tetama...
    trenutno je u popodnevnoj grupi koju smo trebali odmah na pocetku mijenjati i prebacivati ga u cjelodnevnu grupu, al tako sam zadovoljna s tetom da smo ga do iduce g ostavili u toj grupi

    ako niste zadovoljni, nema nista od pokusaja mijenjanja toga kakve su tete....raspitajte se kakve su tete u drugim grupama i pokusajte prebaciti djecu u neku drugu grupu..,ili cak drugi vrtic ako ima mogucnosti za to

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    skoro na vrhu
    Postovi
    1,304

    Početno

    Svih pet točaka koje je opisala SB pokazuju da je u pitanju (ne)utjecaj teta. Ne bih se složila da je problem što ta djeca nemaju kućnog odgoja, jer se sve opisane situacije tiču samo vrtića i vrtićkih odnosa.

    SB, mislim da imate tete koje loše rade svoj posao.
    Rješavanje tog problema, ako odlučiš ostati u istoj grupi, koštat će te puno živaca i vremena za osrednji rezultat. Možda bi bilo pošteno tako postupiti, iznositi primjedbe jasno i konstruktivno i tražiti da se stvari promijene. Ali opet, s druge strane, roditelji su "korisnici", a ne "kreatori" usluge. Odgovornost za loš rad teta, osim sami teta, snose stručne službe vrtića i to je primarno njihov posao. Da su u pitanju sitne primjedbe, konstruktivni pristup ima smisla. Kad je tvar ovako široka i opsežna - traži grupu s boljim tetama.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj penny prvotno napisa Vidi poruku
    ako niste zadovoljni, nema nista od pokusaja mijenjanja toga kakve su tete....raspitajte se kakve su tete u drugim grupama i pokusajte prebaciti djecu u neku drugu grupu..,ili cak drugi vrtic ako ima mogucnosti za to
    Ne bih ja dijete prebacivala u drugu grupu ili vrtić jer je njoj zapravo sad tamo lijepo, ima dobre prijateljice i veseli se vrtiću. Ovo su problemi koje ja primjećujem kao problematične u vrtiću. Uvijek se naglašava kako je vrtić dobra priprema za školu a npr. klinac koji ove godine kreće u školu i već je nekoliko godina u vrtiću, jedva drži olovku u ruci. To ga ne zanima i ne želi a tete ne smiju dijete tjerati da radi ono što ne želi. Baš to i nije neka priprema za školu gdje postoje pravila i obaveze, gdje moraš sjediti i pisati iako ti se ne da.

    I te aktivnosti koje postoje, čini mi se da su više primjerene djevojčicama (npr. šivanje). Kad je toplije idu van, i onda su po min. sat vremena na dvorištu, mojoj je to dosadno - naganjati se, visjeti po penjalicama i sl. ali dečki to više vole. Kad su cijeli dan unutra onda su te aktivnosti uglavnom crtanje, bojanje, šivanje, izrada nekih predmeta i sl., gdje se više-manje sjedi. Mislim da im fali tjelesne aktivnosti i da bi trebali više biti u dvorani.
    Rekla mi je mama od jednog dečka da je njemu u vrtiću jako dosadno jer ga ne zanima to što se radi, a P. kaže da su dečki zločesti i da im ruše kad naprave nešto od kocaka, ili uzimaju figurice kad igraju čovječe ne ljuti se. Normalno kad ne znaju kud bi sa sobom. Mama od drugog dečka je rekla da dolazi doma pun masnica i rastegnute odjeće jer se tuku.

    Srećom više je curica, ali i među njima ima nekoliko onih koje samo gledaju gdje će napraviti kakvu glupost. Pogotovo jedna predškolka za koju skoro svaki dan priča kak je zločesta, ali nikad ne dobije nikakvu kaznu. Samo jednom sam čula da su navodno neke curice morale donijeti nove bojanke jer su u vrtiću dobili nove a one su ih izrezale škarama.

    Ne znam kak drugi roditelji to gledaju, vjerojatno im je sve ok ako je dijete sretno i zadovoljno u vrtiću. I mojoj je dobro i sretna je, ali je ona takvo dijete da apsolutno sve ispriča. Možda roditelji djece koja ne pričaju toliko imaju puno bolju sliku o vrtiću. Npr. priča neki događaj i pitam što je rekla teta a ona dogovori: "pa nije onda bilo tete, bili smo sami, ona je otišla na kavu". Navodno teta skokne u prizemlje da si donese kavu, ne vjerujem da pije kavu dolje s kolegicama Druga verzija: "teta si kuha kavu gore kod nas u igraonici u onom kuhalu za vodu, ali stoji pored toga i odšteka poslije da ne bi mi dirali"

  14. #14
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja potpisujem mendulu.
    Imam treće dijete kod istih teta, uvijek miješana grupa, od manje od tri godine do predškolaca - i uvijek sklad i jako pozitivan odgoj. Bilo je djece koja su nosila neke probleme od kuće, uvijek, čini mi se, ali nikad to nije odredilo opći smjer i atmosferu grupe.
    Nevjerojatno je koliko tete mogu, kad i znaju i hoće.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    To isključivo ovisi o tetama i njihovom trudu i radu/neradu (osim pristupa "ne moram ako neću", čini mi se da je takav stav i psihologice, jedino predškolci moraju proći svoj program). Ja sam ove godine prezadovoljna, lani baš i nisam bila (u međuvremenu se jedna teta promijenila).

    Sad me muči pojavljianje linolade u jelovniku .

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    SB, a da probaš na fini način potaknuti tete da se malo pokrenu?

    Na primjer, pitati kad planiraju pokrenuti pripreme za predškolce, da li treba donijeti kakve materijale, da li treba za dijete nabaviti pisaći pribor, vježbenice za predškolce i slično... Možda se kojoj upali lampica. Još je lakše ako nađeš grupu roditelja istomišljenika i probate na fini način pogurati vodu na svoj mlin. Pitaš da li im treba kakvog neoblikovanog materijala, hoće li raditi kakve projekte (pa još predložiš nešto što bi tvoje dijete voljelo) pa možda krene...

    Druga ideja - stručna služba ili ravnatelj, ali na isti način - ne s iskazivanjem nezadovoljstva nego s predlaganjem što misliš da bi bilo dobro.

    Sretno!

  17. #17
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Puno je do kućnog odgoja, puno je do strukture grupe, ali puno je i do tete.
    Moj E. je kratkofitiljno dijete i čas posla je njemu ubacit se u okršaj. Naravno da se kući radi s njim, naravno da se sankcionira bilo kakva agresija, verbalna ili fizička, ali ja nemam daljinski pa da mogu djelovati na događanja u vrtiću. Tete su te koje trebaju znati slabe točke grupe i djelovati preventivno. Kad se sukob dogodi već je kasno. Dovoljno je da se par ovakvih kao što je moj nađu u istoj grupi i eto ti belaja. Nije zaludu da su jednoj teti dobri kao bubice a drugoj rade raspašoj. Itekako dobro oni kuže gdje mogu a gdje ne mogu.

    Još nešto, bez izvrsne komunukacije teta-roditelj-stručna služba problem se ne može niti početi rješavati. A neke tete rado guraju stvari pod tepih. Razumijem doduše i njih-ugovori na određeno, loši uvjeti rada, nerazumni roditelji... Nekad mi se učini da rađe puno toga progutaju nego da talasaju.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Na primjer, pitati kad planiraju pokrenuti pripreme za predškolce, da li treba donijeti kakve materijale, da li treba za dijete nabaviti pisaći pribor, vježbenice za predškolce i slično... Možda se kojoj upali lampica. Još je lakše ako nađeš grupu roditelja istomišljenika i probate na fini način pogurati vodu na svoj mlin. Pitaš da li im treba kakvog neoblikovanog materijala, hoće li raditi kakve projekte (pa još predložiš nešto što bi tvoje dijete voljelo) pa možda krene...
    Moja cura ide u grupu s predškolcima ali je ona godinu dana mlađa, tak da se pripreme za predškolce na nju ne odnose. Imaju to u planu i nedavno je predškolski dio grupe imao roditeljski, trebali bi valjda s njima početi raditi pripreme za školu.

    Rade oni razne stvari ali čini mi se da je to vremenski prilično malo tokom dana, i uglavnom samo ujutro.

    E da, ovih dana je uvedena linolada za doručak, uopće ne znam zašto.

  19. #19
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    U našem vrtiću su planiranje aktivnosti svaki dan u tjednu prijepodne. Tete isplanirano cijeli tjedan do detalja ( predstava , pjesmica, modeliranje ...) . Obavezno se ide van po lijepom vremenu , ili u dvoranu po ruznom ( u dvorani je također planiranirani program, vani je pretpostavljam slobodan ali im ponude rekvizite: lopte, tricikle i sl.). Vrijeme nakon ručka za nespavace je slobodna igra, predskolci ispunjavaju listice ako žele .
    Posljednje uređivanje od sirius : 08.02.2013. at 12:54

  20. #20

    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    268

    Početno

    Hm, što je jednom roditelju dobro, drugom nije, pa kako svima udovoljiti uz jednu tetu na 28 klinaca?!

  21. #21
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    što se tiče rada s djecom, ono i jest predviđeno ujutro
    nama u vrtiću je rečeno da dijete dovodimo najkasnije do 9, jer se do tada skupljaju klinci, a onda počinju raditi nešto s njima
    rad, vježba, osmišljene igre i radionice traju do 11, 11.30, a onda ide priprema za ručak
    poslije ručka idu na spavanje, a poslije spavanja je slobodna igra i dočekivanje roditelja
    tako da što se toga tiče, mislim da to vrijeme za osmišljene igre (u suradnji s tetom) može i biti samo ujutro

    ove druge stvari koje SB navodi, kod nas su se događale incidentno, dakle samo ponekad, pa nisam imala potrebu reagirati

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj rahela prvotno napisa Vidi poruku
    što se tiče rada s djecom, ono i jest predviđeno ujutro
    nama u vrtiću je rečeno da dijete dovodimo najkasnije do 9, jer se do tada skupljaju klinci, a onda počinju raditi nešto s njima
    rad, vježba, osmišljene igre i radionice traju do 11, 11.30, a onda ide priprema za ručak
    poslije ručka idu na spavanje, a poslije spavanja je slobodna igra i dočekivanje roditelja
    tako da što se toga tiče, mislim da to vrijeme za osmišljene igre (u suradnji s tetom) može i biti samo ujutro

    ove druge stvari koje SB navodi, kod nas su se događale incidentno, dakle samo ponekad, pa nisam imala potrebu reagirati
    U našoj grupi se ne spava. Doručak je oko 9 i poslije doručka rade nešto. Oko 10:30 dolazi druga teta i onda su dvije do 12. Uglavnom su u to vrijeme bili vani kad je bilo lijepo vrijeme, a sad su ponekad u dvorani. Ručak je oko 1, užina poslije 3.

    Kad je "bolja" teta ujutro onda nešto rade, kad je ona popodne ponekad im čita priču i sl. Kad je druga teta ujutro, mislim da uglavnom ne rade ništa, a kad ova bolja dođe popodne, onda opet nije vrijeme za neke aktivnosti. Puno puta pitam što je teta s njima ujutro radila i odgovor je "pisala je svoje papire" i "bojala je svoje stvari". Znači da teta pusti djecu da se igraju a ona obavi onaj admin. dio posla i svoj privatni.
    Da sad nabrojim što su sve do sad radili izgledalo bi jako puno, međutim čini mi se da je to na dnevnoj razini malo.

    Velikom broju djece to odgovara, da mogu raditi što žele i nitko ih ništa ne pita, pa su i roditelji zadovoljni jer vide da su djeca zadovoljna.

    Kad djeca dva sata od ukupnog vremena u vrtiću spavaju onda je lakše nešto i organizirati, pa je i igra i aktivnosti prije ručka. Ali ovak ispada da imaju 4 sata igre dnevno kad se tete ne uključuju i ne nadziru previše.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    46

    Početno

    E ja sam mislila da možda previše tražim od odgojiteljica....
    Slična situacija i u našem vrtiću s tim da moja mala ide u jaslice pa se stalno tješim da možda ne mogu s jasličarima toliko radit kao s većom djecom.
    Dolazila sam prije često i ranije po malu, ali nikad ih nisam našla u nekoj interakciji s djecom. tv je stalno upaljen , svi nešto bauljaju, teta ili sjedi ili priča s kuharicom. O.k. moraju one dio manje djece premotat i dati im jesti, ali da u par mjeseci nisu ništa radile s djecom?! ja se sjećam svog vrtića u zg pa stalno smo nešto radili ili pjevali ili izrađivali nešto od kolaža ili vani bili. nisam voljela vrtić ,ali sad kad se vratim unatrag nije nam toliko loše ni bilo u usporedbi s ovim.
    Mislim da je poanta vrtića da se neke pozitivne stvari uče , razvija kreativnost, uči normalnom ponašanju (pranje ruku, bonton, kolegijalnost ) i sl. ,a ne da se djeca igraju bezveze i rade što hoće. U tome i jest štos što ima jako dobrih odgajateljica koje vole djecu i raditi s djecom , a ima i onih koje su faks upisale tek tako da nešto završe pa sad rade preko neke stvari.
    Ja se ne trudim mijenjati ništa jer ako one same ne kuže neke stvari ja im to ne mogu utuvit u glavu. Ali da sam ljuta jesam!

  24. #24
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Mislim da je jako puno do covjeka tj. u ovom slucaju teta. Kad vidim koliko truda ulazu nase tete i s koliko volje i ljubavi pristupaju toj djecici, rezultat nije mogao izostati.
    To su jaslicka djeca koja su prvi put krenula u vrtic i prvih mjesec dana je vladao kaos a nakon toga milina. U redu cekaju pranje ruku, nakon jela svatko svoje tanjurice posprema, sami krevetice pospremajuu, pomazu jedni drugima.
    Nedavno su citali pricu i tete su odlucile prema prici s njima izraditi kucicu za ptice, izraduju s njima lutke s kojima rade predstavu, crtaju, slikaju, izrezuju. Zadnji dan pred blagdane ih je ujutro u hodniku docekala linija s pjesmama, napravile su im tulum ujutro i koje dijete ne bi voljelo ici u takav vrtic.
    Ja im ne mogu dovoljno rijecima zahvaliti na svemu i svaki put kad kazem doduu im suze na oci, a i meni.
    Defintivno se moze, ali uz veliki trud, ne vjerujem da cijela grupa djece moze biti 'neodgojena' toliko da tete koje su skolovane za rad s njima ne mogu nista.

  25. #25
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    mislim, zbilja nije ok. da radi privatne stvari za vrijeme radnog vremena
    ako se to može sa sigurnošću tvrditi i ako misliš da će se nešto promijeniti, možda bi trebala razgovarati sa njom ili ravnateljicom

  26. #26
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Djeca u vrtiću svaki bi dan trebala imati:
    1 .tjelesnu aktivnost(bilo da je to vježbanje u sobi,igra u dvorani ili na otvorenome)
    2. glazbenu aktivnost(učenje pjesmica,prepoznavanje zvukova,upoznavanje glazbenih instrumenata)
    3 .govorno/spoznajnu aktivnost( čitanje priča,pjesmica,basni poslije razgovor o pročitanome, prepričavanje)
    4. likovne i kreativne aktivnosti( crtanje,slikanje raznim tehnikama,ljepljenje,modeliranje-većinom vezane za temu tjedna i tekstove koji se čitaju)
    5. praktične i radne aktivnosti(vezane za održavanje prostora,sobnih biljaka,učenje raznih praktičnih vještina-npr. pravimo voćnu salatu)
    I sve je to na dnevnoj bazi i treba biti pojačano vježbama za predškolce što podrazumjeva dovršene bar jedne radne listiće godišnje-većinom neke spoznajnog sadržaja, a idealno bi bilo to pojačati vježbama grafomotorike bilo sa listićima ili u crtančicama.
    Tete iz vrtića pokretačice topica to jako dobro znaju jer pišu program rada (3 knjige godišnje)-svaki tjedan se po tome planu obrađuje druga tema.
    Pišu one to sve ali ne provode uopće. Vrlo učestala praksa.
    Peterlin ima dobar diplomatski pristup,pokušati, a ako ne upali pronaći motiviraniju odgojiteljicu ili i dalje trpiti nerad.

  27. #27
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Starije dijete mi je imalo apsolutno genijalne tete (točnije jednu supergenijalnu i jednu odličnu) pa mi je ljestvica bila jako visoko.
    S mlađom je bilo različito , prvo sam mislila da negativnosti malo preuveličava jer generalno nije oduševljena vrtićem, ali kad se prvo bila pojavila nova teta na zamjeni pa se ove godine opet jedna "nova" vratila nakon duljeg bolovanja, tek sam onda shvatila koliko djeca nepogrešivo skeniraju svoje tete i koliko su u toj procjeni točni. Nema greške! Sve im treba vjerovati!
    Jednostavno postoje talentirane i netalentirane, one koje s oduševljenjem rade i one kojima se ne da....kao i u svakom drugom poslu. Samo što mi mislimo ako su naša djeca u pitanju da će svaka teta dati baš sve od sebe.

  28. #28
    ribice avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    928

    Početno

    Moje mlađe ima tako divne tete koje s toliko ljubavi rade svoj posao da nisam mogla vjerovati da postoje takvi ljudi, sva zasuzim kad ih se sjetim koliko vole tu dječicu i koliko su mi dobrih savjeta dale, biti ću im dužna do groba jer sam vidjela na svoje oči nešto najbliže savešenom odgajatelju.
    Dok je kod starije druga priča, sasvim druga priča iako ne sumljam u odgajateljski dio njihovog rada one same su mi dale toliko kontradiktorne savjete, hrpu laži i moje im dijete baš ne vjeruje, ona sada osjeća rekla bi strah jer ih se ne usudi pitati nekave banalne stvari.
    Zaprepaštena sam nekim aktivnostima/ne aktivnostima i odmahivanjima rukom na očito psihičko zlostavljanje i maltretiranje s porukom da se svako dijete mora izboriti za sebe i da je danas jedno dijete zlostavljač, za godinu dana će to biti netko drugi te da se dijete mora znati oduprijeti bez ikakve pomoći od njih.
    Sada je starija i puno toga razumije pa popričamo o danu, doživljajima i očekivanjima.

  29. #29
    Osoblje foruma rahela avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    čardak
    Postovi
    3,285

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Jednostavno postoje talentirane i netalentirane, one koje s oduševljenjem rade i one kojima se ne da....kao i u svakom drugom poslu.
    Samo što mi mislimo ako su naša djeca u pitanju da će svaka teta dati baš sve od sebe.
    slažem se s prvom rečenicom
    a za drugu bih rekla sa svog stajališta da nije toliko stvar da mislim da će teta dati sve od sebe zbog MOG djeteta, nego zbog toga što je izabrala taj posao
    a ako vidim da to nije tako, uglavnom ne reagiram (na žalost) zato jer mislim da se neće promijeniti ništa na bolje, a strah me da ne bude još gore

    ok. sad sam turbo zadovoljna tetama, pa je ovo frustracija iz prošlosti
    Posljednje uređivanje od rahela : 09.02.2013. at 12:06

  30. #30
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Da, s takvim pričama o borenju za sebe baš dobiju krasnu poruku 'nije me briga, sam si u tome'. Pa od hipersenzibilnog djeteta dobijem malog divljaka i agresivca koji ne voli djecu jer ga ona 'vrebaju da ga napadnu'. S jedne strane ja učim da ne vraćaju a onda dođe teta i nezainteresirano kaže riješite to među sobom. I oni riješe, šakama.

    Meni je to neprihvatljivo, pa sve da me cijela pedagoška elita uvjetava.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    46

    Početno

    spring nisam imala pojma da bi sve to one doista trebale radit u vrtiću. postoji li nekakav konkretan pravilnik ili zakon kojim je to propisano? jer ako je onda one krše radnu obvezu. nova sam u majčinstvu pa dosta stvari ne znam. to je kao da učiteljica u školi ne predaje matematiku.
    rahela razmišljamo na sličan način. ne mislim ni ja da bi moje dijete trebalo bit posebno, ali ne razumijem zašto upisuju uopće taj faks ako im se ne da radit s djecom. ja čak imam osjećaj da jedna teta doista ne voli djecu. no dobro to je samo moj osjećaj ne mogu je pozivat na red zbog toga a i to je ne sprečava da kvalitetno s njima radi.
    mene u svemu muči što danas ima toliko nezaposlenih ljudi pa i odgajateljica koje bi bolje radile taj posao, a ove moje se dobro uvalile i sad kavare dok djeca ggledaju crtiće...

  32. #32
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Naše tete su predobre, ja imam odgojni izazov od djeteta i stvarno surađujemo po svim pitanjima oko njega... neke stvari sam doma riješila upravo zato što smo radili zajednički...
    Ovako to izgleda u našoj grupi (za vrtić ne znam, ovo mi je prvo dijete) - ujutro nakon doručka ide obrazovni dio tj organizirano vrijeme za koje tete svaki dan pripremaju nešto. E sad, budući da je to starija jaslička onda ponekad baš i ne uspiju skroz u naumu jer klinci imaju neki svoj plan, ili samo dio sudjeluje dok drugi ima neku svoju zanimaciju, ali uglavnom rade s njima (imaju recimo kamin od kartona sa onim crvenim lampicama unutra pa sjede oko njega i pričaju priče, broje brojalice sa štapićima, izrađuju i bojaju neke prigodne stvari i slično)
    Popodne nakon spavanja je vrijeme za slobodnu igru jer klinci uglavnom jedan po jedan idu doma pa se s njima ništa organizirano ne radi nego recimo - slušaju pjesmice i plešu, igraju se kockama, voze autiće, kuhaju, i takve stvari...
    Još su mali za neke opakije riječi i napade ali bude tu i tamo griženja, lupanja i slično što tete svaki put sankcioniraju u okvirima unutar kojih smiju djelovati (to je sad slično pitanje kao i školstvu recimo...). Ali baš imaju red i pravila kojih se svi moraju držati i točno znaju kazne za određene stvari, tete drilaju tu disciplinu stvarno odlično...
    Dakle - može se i mora se, ovaj tvoj slučaj je definitivno za reagiranje...

  33. #33
    spring avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    701

    Početno

    Citiraj ardijana prvotno napisa Vidi poruku
    spring nisam imala pojma da bi sve to one doista trebale radit u vrtiću. postoji li nekakav konkretan pravilnik ili zakon kojim je to propisano? jer ako je onda one krše radnu obvezu. nova sam u majčinstvu pa dosta stvari ne znam. to je kao da učiteljica u školi ne predaje matematiku.
    rahela razmišljamo na sličan način. ne mislim ni ja da bi moje dijete trebalo bit posebno, ali ne razumijem zašto upisuju uopće taj faks ako im se ne da radit s djecom. ja čak imam osjećaj da jedna teta doista ne voli djecu. no dobro to je samo moj osjećaj ne mogu je pozivat na red zbog toga a i to je ne sprečava da kvalitetno s njima radi.
    mene u svemu muči što danas ima toliko nezaposlenih ljudi pa i odgajateljica koje bi bolje radile taj posao, a ove moje se dobro uvalile i sad kavare dok djeca ggledaju crtiće...
    Čuj pedagoška dokumentacija je obavezna stvar ali do svakoga odgajatelja je da sam osmisli cijeli godišnji koncept,tipa svaki se tjedan radi druga tema-ekologija,godišnja doba,šumske ili domaće životinje i sl. I onda se za svaku tjednu temu osmišljavaju dnevne aktivnosti. Svaki bi odgajatelj trebao imati godišnje i neke projekte-tema po izboru koja se može obrađivati jedan tjedan ili duže,a uključuje opsežnije aktivnosti za djecu koje mogu biti povezane i sa nekim izletima ili posjetima raznim ustanovama tipa muzej i sl.Ovu dokumentaciju bi trebao pregledavati pedagog,a prema dječjim radovima se može bar okvirno steći dojam provodi li se taj program ili je mrtvo slovo na papiru.A sada zašto netko ne radi to je pitanje za sebe. Iskreno vjerujem da ipak većina ljudu koja izabere ovo zanimanje kreće u to sa dobrim namjerama ali posao je loše plaćen,pedagoški standardi se uopće ne poštuju pa su skupine kriminalno pretrpane,relno šanse za neko napredovanje su gotovo nepostojeće pa jednako kotiraju i oni koji se trude i oni koji samo piju kavu. Ako se tome pribroje i sve veći problemi sa nepostojećim sankcijama za djecu koja su u stanju terorizirati cijele skupine pa se kao vrući krumpir prosljeđuju u školu i tamo teroriziraju i djecu i učitelje-mislim da svatko može dobiti sliku zašto netko ne radi. Ali za roditelje koji vrtić plaćaju i za svoje novce očekuju i poštenu uslugu u smislu odgoja i obrazovanja,a ne samo čuvanja djece svi ovi razlozi zapravo ništa ne znače niti su roditelji ti koji bi ove probleme trebali rješavati.

  34. #34
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Tete starijeg djeteta imali su izvješen tjedni (zapravo dnevni) plan što se u vrtiću radi pa su roditelji mogli točno vidjeti rasporede.

  35. #35
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Sve je to do teta! Tako je i moja cura jednu godinu u vrticu imala prilicno nezainteresirane tete, a iducu dvije prekrasne i angazirane- kao da se radi o skroz drugom vrticu i programu, a jedina su bile tete i njihov pristup.

  36. #36
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    Naše tete su predobre, ja imam odgojni izazov od djeteta i stvarno surađujemo po svim pitanjima oko njega... neke stvari sam doma riješila upravo zato što smo radili zajednički...
    Ovako to izgleda u našoj grupi (za vrtić ne znam, ovo mi je prvo dijete) - ujutro nakon doručka ide obrazovni dio tj organizirano vrijeme za koje tete svaki dan pripremaju nešto. E sad, budući da je to starija jaslička onda ponekad baš i ne uspiju skroz u naumu jer klinci imaju neki svoj plan, ili samo dio sudjeluje dok drugi ima neku svoju zanimaciju, ali uglavnom rade s njima (imaju recimo kamin od kartona sa onim crvenim lampicama unutra pa sjede oko njega i pričaju priče, broje brojalice sa štapićima, izrađuju i bojaju neke prigodne stvari i slično)
    Popodne nakon spavanja je vrijeme za slobodnu igru jer klinci uglavnom jedan po jedan idu doma pa se s njima ništa organizirano ne radi nego recimo - slušaju pjesmice i plešu, igraju se kockama, voze autiće, kuhaju, i takve stvari...
    Još su mali za neke opakije riječi i napade ali bude tu i tamo griženja, lupanja i slično što tete svaki put sankcioniraju u okvirima unutar kojih smiju djelovati (to je sad slično pitanje kao i školstvu recimo...). Ali baš imaju red i pravila kojih se svi moraju držati i točno znaju kazne za određene stvari, tete drilaju tu disciplinu stvarno odlično...
    Dakle - može se i mora se, ovaj tvoj slučaj je definitivno za reagiranje...

    da li ste vi u DV Tratinčica?
    mislim da nam djeca idu u istu grupu

  37. #37
    lukab avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,125

    Početno

    Citiraj mona prvotno napisa Vidi poruku
    da li ste vi u DV Tratinčica?
    mislim da nam djeca idu u istu grupu
    ne, DV Savica
    ali odlično je čut da ima još takvih teta stvarno su zlatne...

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Tete starijeg djeteta imali su izvješen tjedni (zapravo dnevni) plan što se u vrtiću radi pa su roditelji mogli točno vidjeti rasporede.
    Ovako je bilo i kod nas, kod oba sina, i to prije 6-7 godina i više.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Mislim da je veelik dio problema što još nismo došli na civilizacijski nivo da otvoreno teti kažemo što mislimo. Ono : Razgovarala sam sa svojom djevojčicom i ona kaže da vi pišete neke svoje stvari dok se oni igraju sami. Voljela bih da više pjevate, crtate i pričate s djecom. Ne znam, ali čini mi se da se na takvo što nitko ne bi trebao uvrijediti ali da bi vidio da je sve što radi na poslu vidljivo i bitno, pa bi se možda i sam tako odnosio prema vlastitom poslu. Naravno da razumijem da su plaće premale, da je često previše djece, da je mogućnost napredovanja nikakva, ali duboko vjerujem da se svi volimo osjećati važnim. Tete to stvarno jesu, one su djeci najvažnija odrasla osoba u životu osim mame i tate. I da su toga svjesne svaki dan, lakše bi im bilo dobro raditi vlastiti posao, pa i onda kad ga i ne vole, kad im je i plaća premala... Ja sam profesor i stvarno mene na poslu nikad nisu pokretale neke super pare ili mogućnosti napredovanja a bome ni krasni uvjeti rada, nego osjećaj da oblikujem budući svijet, barem malo. Tete to rade mnogo intenzivnije...

  40. #40
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    Citiraj lukab prvotno napisa Vidi poruku
    ne, DV Savica
    ali odlično je čut da ima još takvih teta stvarno su zlatne...
    jesu,naše tete su odlične,ovo mi je treće dijete u vrtiću i uvijek sam zadovoljna

    mislila sam da smo isti vrtić zbog kamina
    Posljednje uređivanje od mona : 10.02.2013. at 21:54

  41. #41
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Nemaju svi vrtići isti program. Negdje tete same mogu određivati koja tema što i kako a negdje je to politika kuće/ravnatelja i nametanje određene teme (pogotovo ako nekome treba materijala za knjigu i projekte za ministarstvo). Puno ovisi o tetama i tome da li vole svoj posao ili ne, da li su uopće zainteresirane ili nisu. Naravno ovisi i o kućnom odgoju djece i samim roditeljima.
    Često poželim biti muha pa da mogu promatrati što rade.
    Činjenica je da tete imaju radni dan sastavljen od dijela kada su sa djecom i dijela kada moraju pisati svoje dnevnike i sl. Meni bi bilo logično da teta eventualno iskoristi kada klinci spavaju (ako svi spavaju) pa piše svoje papire ali dok se djeca igraju ona bi ukoliko nije organizirala neku aktivnost, svakako morala pratiti što se zbiva.
    Imam odgojiteljica u obitelji (nekoliko) pa čujem neke stvari i o odnosima i preprekama koje tete imaju u svom radu (postavljaju im se planovi a budžet je nula kn i sl), roditelji koji ne surađuju itd.... E sad ako je teta odrješita (ne mislim stroga već ona koja zna postaviti granice i uvesti reda) tu ima i napretka ali na žalost puno je tu teta koje ne znaju odrediti granice i u takvim grupama je kaotično.
    Nemam neke zamjerke na tete, rječnik je na žalost obogatio psovkama kao što je bila faza udaranja nogama i to ispravljamo stalno. Primjetila sam da tete sankcioniraju djecu koja nešto naprave na način da sjede sa strane i ne igraju se (jednom sam i moje zlato zatekla u kazni).
    Meni se čini da imaju jako malo vremena prijepodne za neki zajednički rad jer do 9 se dolazi a prijepodne idu i van, ručak je oko 12,15 iza spavanje od 15 h buđenje i užina i oko 16 se ide doma.

  42. #42
    penny avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    elafiti
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj uporna prvotno napisa Vidi poruku
    Imam odgojiteljica u obitelji (nekoliko) pa čujem neke stvari i o odnosima i preprekama koje tete imaju u svom radu (postavljaju im se planovi a budžet je nula kn i sl), roditelji koji ne surađuju itd...
    tu stavrno puno ovisi o tetama, nase sa budetom od 0 kn same organiziraju radionice koje isplacuju nasim sitnim donacijama...i stalno nesto rade i prganiziraju, od izleta do radionica s roditeljima... i stvarno mi je zao sto postoji toliko roditelja koji mozda ne zele sudjelovati, a to mi se cini ide sve od opcenite klime. u grupi od mog malog i ostale grupe s kata imaju roditelje koji zaista sudjeluju,a time poticu i ostale na sudjelovanje

  43. #43
    uporna avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    3,848

    Početno

    Pa baš to ja i recimo očekujem od naših teta, radove djece koje onda mi "kupujemo" dobrovoljnim prilozima ali ništa slično se ne nudi (barem mi sveki i muž ništa ne kažu jer oni vode i dovode dijete).
    Kada nešto tete zatraže ja i nabavim (tipa nedostajalo im je lampica za blagdane) i meni nije problem kupiti i donjeti (one su tražile ako imam viška doma znači nisu trebale biti nove).
    Ali bilo bi zgodno da tete kažu ako trebaju pa da se donese ono što trebaju.
    Izleti - tek smo prešili iz više jasličke u mlađu vrtićku ali bojim se da nema nekih izleta i zimovanja i sl. - moram se raspitati kod roditelja koji imaju stariju djecu.

  44. #44
    MIJA 32 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    3,516

    Početno

    našim tetama mogu dati prolaznu ocjenu
    ptičicama je ovo predzadnja godina i ja se tješim da trebam izdržati još jednu
    nije da nisam probala potaknuti na promjene,sudjelujem u svim aktivnostima u vrtiću...ja sam mama štreberica...ali ništa nisam napravila
    u stvari jesam;to da ostale roditelje oslovljavaju sa mama,a mene sa mama XY...moje prezime jako dobro znaju i mislim da broje dane da me se rješe
    razgovarala sam i sa ravnateljicom,ali ništa nisam napravila
    što se ostalih roditelja tiče,nemoj računati na njih
    svi su glasni kad se sretnemo,ali kad na roditeljskom treba nešto reći onda je maca popapala jezik
    ja nisam digla ruke od svega,svaki put kažem što mislim,iako znam da nema svrhe,ali barem im malo zatalasam

  45. #45
    mišica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    318

    Početno

    evogac
    1-slobodna igra je jako važna. ako dijete kaže da tete stalno pišu, ne mora značiti da je tako. budi sigurna da teta sve vidi i čuje, bez obzira što se ne čini tako. u toj dobi djeca imaju već dosta iskustva i puno toga znaju riješiti sama. važno je da pokušaju, odgajatelj više nije tu da cijelo vrijeme dijeli pravdu. moraju se dogovoriti, pregovarati, znati popustiti i pobijediti u sukobima i sl. tome služi slobodna igra koja je u današnje vrijeme jako podcijenjena. djeca donose pravila po kojima se igraju, drže ih se, moduliraju ih ili dijete koje se ne igra po pravilima isključe. zvuči okrutno, ali tako se bruse socijalne vještine. u mom vrtiću je individualni rad na maksimumu, pa netko ko gleda sa strane vidi takvu sliku, ali ja zapravo sa 1 djetetom radim nešto. teta je tu da malo pomogne, ima dana kad jednostavno igra ne kreće sama. naravno da postoje aktivnosti koje se rade sa svom djecom (zapravo onima koji žele sudjelovati).
    2-u ovoj dobi su djeca jaaako sklona tužakanju. tužakanje služi tome da se tetu traži da riješi problem bilo kakve vrste. to ponekad dođe do toga da osim uobičajenog tužakanja imamo: teta on me pogledao, teta ona je rekla da sam ja vila a ja hoću biti princeza, teta on se igra sa kockama koje ja želim, teta,teta,teta...većina tužakanja proizlazi iz dobi. također, ako je dijete A udarilo dijete B, onda dijete B mora doći i saopćiti odgajatelju, a ne promatrač sa strane. to je svrha ne tužakanja. ali to je faza koja prođe.
    3- ovo sa sankcijama ne kužim?? cijelo vrijeme se priča o pravima djeteta. djeca sve diraju što je istina, ali sve što teta može napraviti je porazgovarati sa djetetom koje dira čaše i objasniti zašto se to ne radi.
    4-smijuljenje je u toj dobi normalno, jer dijete postaje svjesno sebe i toga da je različito. to je također faza. to viđam svakodnevno. ona bira gaće jer postaje svjesna sebe i da je drugi vide. i ovdje razgovor pomaže.
    ne razumijem zadnje pitanje. zvuči kao da bi tete trabala stalno patrolirati među djecom, nadgledati, odlučivati o svemu, dijeliti pravdu. teta je tu da pomogne.
    trebala bi porazgovarati sa svojim odgajateljima i s njima riješiti nedoumice i pitanja, kod mene je praksa pokazala da je uvijek dobro nakon razgovora pozvati roditelja (ako ima mogućnost) da nam se jedan dan priključi u igri, na taj način puno stvari roditelj vidi iz drugog kuta. možda da predložiš??

  46. #46

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Citiraj mišica prvotno napisa Vidi poruku
    3- ovo sa sankcijama ne kužim?? cijelo vrijeme se priča o pravima djeteta. djeca sve diraju što je istina, ali sve što teta može napraviti je porazgovarati sa djetetom koje dira čaše i objasniti zašto se to ne radi.
    Kakva prava djeteta imaju veze s tim? Pa to su uglavnom šestogodišnjaci a ne dvogodišnjaci, i trebalo bi biti normalno da ne uništavaju igračke i ostale stvari u vrtiću, i da prljavim rukama ne diraju tuđe četkice za zube. Ili da jedan dolazi doma s masnicama na vratu. Ne vidim zašto ne bi bile sankcije. Tak bi se mogli i gađati drekom iz wc-a i ispalo bi da teta ne može ništa.

  47. #47
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    [QUOTE=Sirius Black;2348087 Tak bi se mogli i gađati drekom iz wc-a i ispalo bi da teta ne može ništa.[/QUOTE]

    i ja to ovako gledam.

  48. #48
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Meni se čini da tete malo previše kompetencije daju djeci. U redu je da uče sami rješavati sukobe ali ih treba i naučiti kako. I nije baš istina da tete sve vide, ne jednom sam čula izjavu kako nemaju oči na sve strane. U takvoj vrtiću se mora znati tko je"gazda", ne smije se dogoditi da šačica djece određuje pravila niti nameću atmosferu čitavoj grupi.

    Moje dijete je konkretno socijalne vještine više usvojilo na treninzima koju su dva puta tjedno nego u dvije godine redovitog pohađanja vrtića. Jel do djeteta, jel do teta, jela do trenera-ne znam.

  49. #49
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Mi imamo stvarno sa troje djece sreću s tetama - sve od reda su izrazito motivirane i jako puno se trude i rade s djecom. Jedino je kod najmlađe bila u jaslicama kratko jedna teta za koju se vidjelo da joj se neda i više nije u našoj grupi na sreću (dobili smo ekstra dobru tetu).
    Ono što mene zaprepasti kao roditelja, a saznam u razgovoru s tetama je to da npr. one se trude sastaviti informativni letak sa smjernicama o npr. odvikavanju od pelena, odgoju djeteta, nečemu važnom i njima vrtić to samo isprinta, a ne želi im npr. fotokopirati u 25 primjeraka, nego one same to plate negdje vani u fotokopiraoni! Tu sam ja u obje grupe uskočila i fotokopiram tetama kad god treba. Isto tako donosim od kuće uvijek korisne kutijice, bočice i ostali repromaterijal, s posla nosim škart papir za crtanje; donosim uredno papir za ruke i nos; a onda mi teta u jaslicama kaže da su presretne što me imaju u grupi (tj. dijete) jer ja to jedina nosim. Jedina ja>???!! Pa kaj je s tim drugim roditeljima, ja to ne razumijem stvarno...

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    čekaj je netko reko tam da trebaš nositi papir za ruke i nos? to se kod nbas recimo ne nosi, dobijaju na tjednoj bazi.

    nosim kutije, novine, svašta drugo

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •