Pokazuje rezultate 1 do 22 od 22

Tema: Jel uobicajeno da SVI klinci u gradskim vrticima spavaju?

  1. #1
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno Jel uobicajeno da SVI klinci u gradskim vrticima spavaju?

    Jel uobicajeno da SVI klinci u gradskim vrticima spavaju?

    Pod tim mislim na klince koji su u vrticu cijeli dan.

    Nemalo sam se iznenadila kad sam saznala za jedan gradski vrtic (o kojem smo razmisljali) da SVI klinci idu na spavanje u 12h -14 h. Znaci, nema sanse da ako si pred skolu i ne spava ti se, da na miru crtas ili vec nesto. Nema sanse, SVI na spavanje. Ak ti se ne spava, lezi, glava dolje, tisina :/

    Malo je reci da mi se to uopce ne svidja...

  2. #2
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    koliko znam, u vrtićima koji rade po principu "korak po korak" (dv medvešćak) to nije uobičajena praksa. kome se spava ide spavati, ostali se igraju u drugoj sobi.

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Ak ti se ne spava, lezi, glava dolje, tisina
    nikad ne bih dala dijete u takav vrtić jer ni sama ne bih tamo izdržala dugo. zapravo ne želim vjerovati da postoje takvi vrtići :/

  3. #3

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Nama su rekli da ne mora spavati, lai radi se nekakva mirna aktivnost, čita, ili sl

  4. #4
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Postoje, postoje. Meni je to sad glavna bitka. Jedan od nedostataka miješanih skupina je taj - malima se spava, velikima ne. Veliki ne mogu biti u drugoj sobi, jer druge sobe nema, a da i ima, nitko ih ne bi mogao čuvati. M. je prije bio prava spavalica, a sad mu je to noćna mora. Razumijem ga, jer se sjećam sebe. Ali, teta mi kaže da zaspi i spava ko' top, još ga moraju buditi. No, mislim da sam svojim rovarenjem ipak nešto postigla - sljedeće godine bit će u prostoriji koja ima predvorje, gdje će veliki moći crtati ili raditi u crtančici dok mali spavaju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa
    Nama su rekli da ne mora spavati, lai radi se nekakva mirna aktivnost, čita, ili sl
    u koji vrtić će Lea ići? GV ili Izvor.
    Kod naših je praksa da moraju bar leći i onda kad ekipa spavača zaspe onda se ovi drugi dižu i idu na crtić ili tako nešto. Adrian samo zbog spavanja jedva čeka da se za dva dana zauvijek oprosti od vrtića

  6. #6

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    U Izvor. A vi ste u GV, jel tak?

    Ma, mislim da i oni moraju malo leći, nekako je ravnateljica bila neodređena na roditeljskom. Rekla je da njih nitko neće tjerati da spavaju ako oni nemaju potrebe za time, da se mogu samo malo umiriti, nešto čitati i sl. Ne znam kako će to na kraju funkcionirati.
    I nadodala - ali ako ne spavaju na kraju dana će nama doma biti s njima neizdržljivo

  7. #7
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    nigdje nije propisano da li sva djeca trebaju spavati, propisano je da se treba pratiti ritam djeteta - nazalost spavanje dodje kao neki atavizam...
    odgovor na pitanje u naslovu topica - ovisi o politici vrtica

  8. #8
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Definitivno atavizam...

    A koliko sam uspjela saznati od jedne mame cija klinka isto ide tamo, osim spavanja je i veliki problem prehrane. Tete tjeraju djecu da pojedu sve na tanjuru.

    Ja to stvarno ne mogu vjerovati. Ja sam stvarno zivjela u uvjerenju da se to u vrticima radilo jos samo kad sam ja isla u vrtic i da toga nema vise.

    Aj, jos mogu razumjeti da svi moraju spavati - tetama je tako lakse.
    Ali pobogu sta imaju od toga da dijete MORA sve pojesti iz tanjura? brrrrr.... narusavanje integriteta.. ijao....

  9. #9
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    ma anchie :shock: ja u to ne mogu vjerovati.
    mozda je mama malo previse nezadovoljna vrticem?

  10. #10
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    U našem vrtiću nema prisile za jelo. Svako dijete mora uzeti bar malo hrane - M. mi je pričao da oni sami kažu hoće li malo ili puno. Ako nešto ne vole, uzmu samo malo i riješena stvar.

  11. #11
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ivarica, postoji i takva mogućnost - da moraju pojesti .

    vrtići se možda mijenjaju, ali tete ostaju. kikica je MORALA na spavanje, ali ni to nije bilo dovoljno. imala je jednu tetu koja joj je NAMJEŠTALA noge i ruke (onako kako trebaju stajati za spavanje :shock: ), i kikica se tog sjeća i dan danas.

    u starijoj grupi smo našli modus: išla je kod logopeda u vrijeme spavanja . i kad je trebala i kad nije. žena je bila divna, imamo prekrasnu bilježnicu s crtežima iz tog razdoblja.

  12. #12
    ninochka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,184

    Početno

    kod nas se moraju odmoriti, dakle leći, al svi zaspu ko top jer su jasličari

    a Ian najčešće pojede samo kruh ood ručka ili juhu. i nitko ga ne tjera.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    109

    Početno

    NE MORAJU spavati! Ako neka teta na tome inzistira to je njena bahatost. Postoje pravila i tete koje su obično dvije moraju se organizirati kako bi svako dijete imalo prikladnu brigu.
    Ovo su riječi ravnateljice vrtića koja me zvala jer je posumnjala da sam zbog nezadovoljstva što dijete mora spavati prepisala ga u drugu grupu. To i je bilo tako.
    Naime, prošle jeseni u našu grupu su upisali još djece i teta je rekla da nema više mogućnosti za nespavanje. Čak je moje dijete i moralo ležati i buljiti u prazno više od sat vremena dan-dva, a ja kad sam došla teta mi je bez pardona rekla da su to eto Tantalove muke za nju, ali tako mora biti! (Provjerite u grčkoj mitologiji kako je bilo tom Tantalu ...)
    Ja sam odmah otišla i prepisala dijete, iako nisam prigovorila, već navela drugi razlog. Međutim tete su me tužile, same su se otkrile i onda me ravnateljica zvala inzistirajući da kažem je li nešto nije bilo u redu, a bojim se da ih je nakon toga i opomenula ...
    Ravnatelji ipak shvaćaju što je odgovornost!

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,111

    Početno

    Branka, da mi smo GV Bregana.

  15. #15
    pipi1 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    380

    Početno

    O da ima toga i u našem vrtiću

    Ako nećeš spavat onda tihi rad a to u prijevodu znači, legni se u pidžami i šuti i gledaj u plafon

    Moj je počeo gristi nokte i čupati usnice od muke

    Nakon 2 mj. smo ga ispisali a sad će morati opet ići i srećom dovoljno je sazreo tijekom ove godine i može izdržati cijeli dan bez spavanja tako da nema šanse da ga stavljaju u ležeći položaj

    Neka ga zabavljaju kako znaju i umiju

  16. #16
    Osoblje foruma BusyBee avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Terra Magica
    Postovi
    7,229

    Početno

    Nama je receno da:
    - ne treba sve pojesti
    - postuju navike i potrebe djeteta
    - se prati ritam djeteta
    - ne mora spavati, nego moze raditi nesto tiho ili listati slikovnicu.

    Do kraja skolske godine, saznala sam kroz komunikaciju s Emom i slucajne njene izjave da:
    - ih nerijetko tete tjeraju da pojedu sve, istina je da si klinci sami grabe klopu (pa je dogovor koliko uzmes-toliko moras pojesti), ali one poticu da se uzme i da se sve pojede, a poticu i da se uzme ono sto dijete kaze da ne voli i ne zeli jesti
    - nerijetko je nama Ema za stolom strogo govorila: "Dok jedemo ima da cujem samo zvakanje." Kad sam je pitala odakle joj to - od tete u vrticu.
    - Ema kod kuce ne spava vec godinu dana, ja sam to rekla tetama i rekle su da je nece siliti na spavanje (meni pase jer se onda umori do 20.30 i ode spavati u normalno vrijeme i zaspi do 21.30 - kad spava popodne zaspi oko 22.30), medjutim, ona se mora preodjenuti u pidzamu i leci (!!!) i vrlo cesto ne smije citati knjigu jer listanje ometa drugu djecu (?!?!?)
    - uz to, cak i kad lezi, nije zeljela spavati pa ju je teta pocela uspavljivati (wtf?!?!) milovanjem po ruci i nunanjem

    Eto. To su stvari koji namjeravam mijenajti na jesen 2006.

  17. #17
    mišica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    318

    Početno

    Ma kakvi uobičajeno, mislim da se tu u velikoj većini slučajeva radi o komoditetu pojedinih teta. Radila ja u mješovitoj grupi. Malci su spavali negdje u mirnom kutku sobe, a predškolci su crtali, igrali se kockama itd. Oooo itekako djeca imaju razumijevanja u takvim situacijama, uostalom ja sam tu da ih upozorim ako vika izmakne kontroli. I svi sretni. Jedino bebama sam pomagala da zaspu ljuljanjem, maženjem i sl. Jer njemu baš fali mama, baš sad hoće plakati, nervozan je, a oči mu se sklapaju i nemre stajati više. Al takve bebače je dovoljno poleći, pogladiti i već hrču naveliko.

  18. #18
    pepi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    1,507

    Početno

    Budući da je P.sada od jeseni najstarija grupa u vrtiću(predškolska) teta je nas roditelje pitala (one koje imaju iduću godinu školsku djecu) da li želimo da ona tu godinu spava ili ne. Dakle roditelji odlučuju o tome, jer ima i nekih predškolaca koji su spavalice pa im to neće uskraćivati.

  19. #19
    lunahor avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    3,514

    Početno

    kod nas svi moraju spavat! pa smo mi najvise iz tog razloga do 12 samo u vrticu!

  20. #20
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Kod nas ne moraju pojesti ni spavati. Mi smo u Izvoru.
    (a ja nekad ne bi imala ništa protiv da moraju pojesti , moj najradije ne bi nikad ništa jeo a takav osobni izbor mu baš i ne želim pružiti)

  21. #21

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    samobor
    Postovi
    97

    Početno

    Lana je bila i mješanoj grupi (od 4-7 godina) i pola njih nije uopće spavalo. Imaju nekoliko prostorija, pa u jednoj djeca spavaju, a u drugoj crtaju,u trećoj se igraju.
    Ena je u grupi djece od 1-4 godine. Jedno vrijeme je bila jedina koja ne spava u grupi. Teta je pročitala priču i djeca su zaspala, a ona djeca koja nisu zaspala uzela ih je i otpeljala u drugu prostoriju i tamo se dijete igralo, a ponekad je čak Enu dala u "sekinu grupu" da se malo igraju.
    To je trajalo nekoliko mjeseci, ali sada Ena čak zna ponekad i zaspati u vrtiću.
    Uglavnom, tete od toga ne rade nikakve probleme, ako hoće spavati, neka spava a ako neće - ne more.
    Za Samoborke , to je - DV Izvor, Hrastina.

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zg-Sesvetski Kraljevec
    Postovi
    46

    Početno

    Kao odgajatelj tvrdim - NE, ne moraju spavati niti pojesti sve!!!! Do predškolske skupine, u većini vrtića, svi imaju odmor - jer je većini djece stvarno potreban, ako nakon nekog vremena neka djeca ne zaspu prije izlaze iz kreveta i igraju se "tihe" igre - to nije izmišljotina, to stvarno postoji.

    Predškolcima je u većini vrtića skroz izbačeno spavanje ali imaju tzv. aktivni odmor kada čitaju, slušaju priče itd. koji im je potreban jer se primjetilo da su djeca izrazito sklona lakšim ozljedama bez tog odmora vjerojatno stoga što im je koncentracija opala a nisu je imali kad obnoviti. Ukoliko u takvoj skupini ima dijete koje ima potrebu za spavanjem lako ga se pošaljke kod "spavača".

    Što se jela tiče - to su notorne gluposti. Dijete pojede koliko može bez ikakvih prisila!!

    Nažalost, u svemu ovom postoje odgajatelji s neispravnim stavovima i tu bi se trebalo boriti protiv njih a ne globalizirati i napadati cijeli sustav.
    Smatram da je ostalo jako malo takvih odgajatelja (ako je to neka utjeha) i treba se boriti protiv tih njihovih stavova - prvo s njima samima, a onda kod stručnog tima.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •