Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Dali je predškola obavezna???

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno Dali je predškola obavezna???

    Dali je netko upoznat sa time dali je predškola obavezna?Dijete mi je sad predškolac po dobi i druge godine je obavezan ići u školu ali na žalost ovo ljeto je imao zdravstvenih problema i još ne smije u vrtić,do daljnjega.Dali netko zna dali u Zagrebu postoji program predškole ili tzv.male škole?

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Predskola u RH nije obavezna.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    U Zagrebu postoji program predškole/ male škole. Najbolje da se raspitaš u najbližem dječjem vrtiću. (Malu školu nema svaki vrtić, ali će te tamo uputiti na najbliži koji ju organizira)

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Hvala!Stvarno nebi htjela da mu to fali iako zna sva slova i brojke.Mislim da je to bitno razdoblje za djecu

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj bibba1 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala!Stvarno nebi htjela da mu to fali iako zna sva slova i brojke.Mislim da je to bitno razdoblje za djecu
    U predskolu se ide radi socijalizacije, ne radi ucenja slova i brojki.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    372

    Početno

    Predškola je priprema za školu, osim klasičnog rada na grafomotorici
    radi se na razvoju socijalizacije i socijalne kompetencije, razvija se vještina rješavanja problema,priprema se dijete na samostalni život u školi.

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    U predskolu se ide radi socijalizacije, ne radi ucenja slova i brojki.
    Zašto ovo tvrdiš?
    Ne umanjujem komponentu socijalizacije, naravno da je užasno bitna u toj priči, ali kod nas u maloj školi (možda je kod vas drugačije) je program točno takav da prvo vježbaju kose crte, zakrivljene,... pa sva slova, svaki put jedno i brojeve (ne znam do koliko, mogu provjeriti po bilježnicama). Rješavaju se radni listovi, uče pjesmice, vježbaju crtanje, dobe zadaću svaki put,...

    Da je samo socijalizacija u pitanju, mala škola bi bila igraonica, a nije.

  8. #8
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Kod nas nema učenje slova i brojeva na tako konkretan način, vježba se grafomotorika i broji se "ovako". Prepoznaju slova i zanju se potpisati,ali ne da to rade u crtančice, tamo samo pišu crte.
    Druže se i plešu, puno se igraju, vježbaju vani ako je lijepo vrijeme, nose svoj gablec pa jedu.
    Mislim da što se tiće pripreme budu ćek i više nego klinci u redovnom programu.

  9. #9
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    U predskolu se ide radi socijalizacije, ne radi ucenja slova i brojki.
    Ovo nije istina.

  10. #10
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    Zašto ovo tvrdiš?
    Ne umanjujem komponentu socijalizacije, naravno da je užasno bitna u toj priči, ali kod nas u maloj školi (možda je kod vas drugačije) je program točno takav da prvo vježbaju kose crte, zakrivljene,... pa sva slova, svaki put jedno i brojeve (ne znam do koliko, mogu provjeriti po bilježnicama). Rješavaju se radni listovi, uče pjesmice, vježbaju crtanje, dobe zadaću svaki put,...

    Da je samo socijalizacija u pitanju, mala škola bi bila igraonica, a nije.
    Pa koliko je nama ispričala teta u vrtići, koja je držala taj program, osnovni cilj je da se djeca koja do sada nisu bila integrirana u skupinu, odnosno nisu pohađala kolektiv, nauče funkcionirati u istom. Naravno da se radi na pripremi za školu, ali to nije osnovna svrha predškole. Odnosno, socijalizacija se provodi kroz taj program, ako sam se dobro izrazila.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    1,027

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Predskola u RH nije obavezna.
    Da, nažalost.

    A ima programa predškole u vrtićima ili male škole u školama. U našem kvartu ima oboje. Oni koji ne idu u vrtić obično idu u školu, mislim da je svaki drugi dan.

  12. #12
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku
    Pa koliko je nama ispričala teta u vrtići, koja je držala taj program, osnovni cilj je da se djeca koja do sada nisu bila integrirana u skupinu, odnosno nisu pohađala kolektiv, nauče funkcionirati u istom. Naravno da se radi na pripremi za školu, ali to nije osnovna svrha predškole. Odnosno, socijalizacija se provodi kroz taj program, ako sam se dobro izrazila.
    Ma sve ok, naravno da je socijalizacija ključna, ali nikako ne bih izostavila važnost i konkretnih priprema za školu.
    Dodatak: barem kod nas po ovom programu kojeg sam navela.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 24.10.2012. at 10:59

  13. #13
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Kod nas nema niti u vrtiću nikakvih konkretnih priprema za školu, osim eventualno hodanja preko zebre u sobi ili ljievo i desno.

  14. #14
    centar avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Lokacija
    zg
    Postovi
    701

    Početno

    imate privatne programe male skole. mi smo gledali u centru mladih ribnjak, ali smo odustali jer smo u to vrijeme placali privatnog logopeda zbog glasa R ( a i logo je s njom radila grafomotoriku, kao i mi kuci).

  15. #15

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG,R. Pešćenica
    Postovi
    2,191

    Početno

    mi smo u gradskom vrtiću. mala škola se održava za vrijeme spavanja i prilično je ozbiljna. traje oko sat vremena (uz pauzu nakon pola sata), i rade se 1-3 zadatka, zavisno od toga koliko su zahtjevni.
    ne uče pisati slova, ali uče brojeve, vježbe grafomotorike, zadatke tipa nastavi niz, uče razlikovati voće i povrće, lijevo i desno, gore i dolje, unutra i van, godišnja doba, crtati priču, vezati cipele... stvarno rade svašta, to je puno više od same socijalizacije.
    najvažnije je da uče sjediti na mjestu dok ne završe zadatak, mislim da im je to najteže.
    Posljednje uređivanje od gita75 : 24.10.2012. at 13:13

  16. #16
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Moje dijete ide privatno. Plaćam 220 kuna 3 puta tjedno po 2 sata.
    Njoj je tamo predivno. Stvarno puuuno teta radi s njima. Sad puno crtaju, režu, pišu crte, pjevaju, plešU, igraju se, jedu zajedno i svaki si sam mora mazati/složiti doručak. I da dobe neku sitnicu za zadaću svaki put.
    Ja sam jako zadovoljna.
    Posljednje uređivanje od Zara1 : 24.10.2012. at 13:21

  17. #17
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Zara ide li tvoja kćer u vrtić?
    ITo joj je vanvrtićka aktivnost ili ide samo tamo?

  18. #18
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj superx prvotno napisa Vidi poruku
    Zara ide li tvoja kćer u vrtić?
    ITo joj je vanvrtićka aktivnost ili ide samo tamo?
    Ona ne ide u vrtić. Ide tamo zato da se druži + nauči nešto.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Postovi
    14

    Početno

    Pozdrav...moja curica ide u malu školu u DV Zapruđe...išli su i starija curica i najstariji sin. Dva puta tjedno od 16:15 do 19 h. Jednom tjedno imaju zadaću u crtančici...imaju radne liste ,uče razne recitacije..igraju se ...teta koja radi u maloj školi je izvrsna...

  20. #20
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Da li je od jeseni 2014 predškola obavezna?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Zara1 možeš mi molim te reći o kojoj je privatnoj maloj školi riječ. Neka web adresa, tel ili mail. Ako je moguće što prije. Hvala ti.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Sep 2014
    Postovi
    2

    Početno

    Zara, možeš li mi molim te reći o kojoj je privatnoj maloj školi riječ? Bio bi ti zahvalan i na nekom kontaktu; web, mail, tel... Ako je moguće što prije. Dosta nam je hitno. Hvala ti

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj Zara1 prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je od jeseni 2014 predškola obavezna?
    post je od prije par mjeseci, ali odgovor ako netko ne zna: predškola je obavezna

  24. #24
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    post je od prije par mjeseci, ali odgovor ako netko ne zna: predškola je obavezna
    nije.

  25. #25
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj Rooxa prvotno napisa Vidi poruku
    Zara, možeš li mi molim te reći o kojoj je privatnoj maloj školi riječ? Bio bi ti zahvalan i na nekom kontaktu; web, mail, tel... Ako je moguće što prije. Dosta nam je hitno. Hvala ti
    Nisam vidjela, išla je u društvo naša djeca u predškolu 3xtjedno čini mi se po 2 i pol sata (u varaždinu).

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    predškola je obavezna za djecu u godini prije polaska u školu ukoliko dijete nije uključeno u redovan program

  27. #27
    Zara1 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,545

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    predškola je obavezna za djecu u godini prije polaska u školu ukoliko dijete nije uključeno u redovan program
    nije

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    je

    Zakon o predškolskom odgoju i obrazovanju

    Članak 23.a (NN 94/13 - na snazi od 31. kolovoza 2014.)
    (1) Program predškole obvezan je za svu djecu u godini dana prije polaska u osnovnu školu.

  29. #29
    Adrijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    ČK
    Postovi
    1,317

    Početno

    Evo nama je na roditeljskom sastanku rečeno da je predškola obavezna. I sva djeca koja nisu upisana u vrtić od 1.10. pa do svibnja moraju pohađati program predškole.

  30. #30
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Je, obavezna je.

  31. #31
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    moja curka bi po zakonu trebala u predškolu, za koju nismo dobili nikakav poziv, ni obavijest. koje niti nema u našem mjestu stanovanja i nema ni organiziranog prijevoza do prvog vrtića u kojem se predškola organizira (daleko od toga da bi slala dijete od 5 i pol godina s takvim prijevozom ikud).
    tako da ne znam baš što će biti s predškolom u malim sredinama.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    članak iz zakona

    Članak 23.a (NN 94/13 - na snazi od 31. kolovoza 2014.)
    (1) Program predškole obvezan je za svu djecu u godini dana prije polaska u osnovnu školu.
    (2) Program predškole za djecu koja pohađaju vrtić integriran je u redoviti program predškolskog odgoja dječjeg vrtića.
    (3) Obveznik predškole koji ne pohađa dječji vrtić upisuje program predškole u dječjem vrtiću ili osnovnoj školi najbližima njegovom mjestu stanovanja koji provode program predškole za djecu koja ne pohađaju vrtić.
    (4) U slučaju da na određenom području nema dječjeg vrtića, odnosno osnovne škole koja provodi program predškole, jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave dužna je osigurati provođenje programa predškole za djecu iz stavka 3. ovoga članka, na način da osigura prijevoz djece do najbližeg dječjeg vrtića ili osnovne škole koja izvodi program predškole, ako se ne radi o udaljenosti većoj od 20 kilometara u odnosu na mjesto stanovanja djeteta.
    (5) Ako su najbliži dječji vrtić ili osnovna škola koja izvodi program predškole iz stavka 4. ovog članka udaljeni više od 20 kilometara od mjesta stanovanja djeteta, jedinica lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave dužna je osnovati dječji vrtić/njegovu podružnicu ili organizirati program predškole pri osnovnoj školi na području unutar 20 kilometara od mjesta stanovanja djeteta.

    Obavijest niti ne budete dobivali najvjerojatnije, morate se raspitati što i gdje će biti...ako ne prihvatiš prijevoz koji bi vam eventualno tako organizirali, možete je sami voziti, predškola je obično u popodnevnim satima
    Posljednje uređivanje od ZO : 14.09.2014. at 11:34

  33. #33
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    Da, ni kod nas ne idu obavijesti, nego se u nekom novinama, na netu, sad i na fejsu, objavi poziv roditeljima djece rođene tad i tad radi upisa predškole. I onda mi daju vrijeme i mjesto

  34. #34
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    zo, upoznata sam ja sa zakonom, ali se ne slažem s načinom njegovog provođenja, ni s uvođenjem predškole na ovakav način.
    i ne pada mi na pamet uokolo skupljati informacije. jer to nije način.
    ako je nešto obavezno-onda je onaj koji je tu obavezu uveo trebao razmišljati i o načinu provođenja, a ne roditelji.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    zo, upoznata sam ja sa zakonom, ali se ne slažem s načinom njegovog provođenja, ni s uvođenjem predškole na ovakav način.
    i ne pada mi na pamet uokolo skupljati informacije. jer to nije način.
    ako je nešto obavezno-onda je onaj koji je tu obavezu uveo trebao razmišljati i o načinu provođenja, a ne roditelji.
    apsolutno se slažem, ali....kako sve kod nas tako i to....

  36. #36
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    apsolutno se slažem, ali....kako sve kod nas tako i to....
    zato ja iz principa odbijam tražiti uokolo informacije i voziti kćer u predškolu. da nije obavezno možda bi ju i vodila, ovako ne želim i baš me zanima hoće li me netko nešto pitati u vezi toga. iako sumnjam, jer se u vezi predškole ne zna tko pije ni tko plaća-posebno ovo drugo.

  37. #37
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    i već vidim kako niču vrtići po žumberku zbog predškole .

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    Citiraj suncokret prvotno napisa Vidi poruku
    zato ja iz principa odbijam tražiti uokolo informacije i voziti kćer u predškolu. da nije obavezno možda bi ju i vodila, ovako ne želim i baš me zanima hoće li me netko nešto pitati u vezi toga. iako sumnjam, jer se u vezi predškole ne zna tko pije ni tko plaća-posebno ovo drugo.
    Ne znam šta da ti kažem, vrtić ili osnovna škola koja organizira program za područje na kojem živiš dužna je objaviti Javni poziv za upis, ti jednostavno kao roditelj se moraš odazvati.... to je kao da dijete ne upišeš u prvi razred osnovne škole, ustvari, ne znam šta će biti ako dijete ne odradi program
    sad je predškola obvezna
    Posljednje uređivanje od ZO : 22.09.2014. at 09:28

  39. #39
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj ZO prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam šta da ti kažem, vrtić ili osnovna škola koja organizira program za područje na kojem živiš dužna je objaviti Javni poziv za upis, ti jednostavno kao roditelj se moraš odazvati.... to je kao da dijete ne upišeš u prvi razred osnovne škole, ustvari, ne znam šta će biti ako dijete ne odradi program
    sad je predškola obvezna
    Tako je.

    Nisam sigurna, ali mislim da ti czss pokuca na vrata ako se ne odazoveš javnom pozivu. Tako je prije bilo ako dijete ne upišeš u školu. Ako budem imala prilike, provjerit ću, pa napisati.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    1,057

    Početno

    Evo ja jučer slušala na TV-u, mala škola je obavezna, no za sada nisu predviđene nikakve sankcije za one čija djeca neće pohađat istu.

  41. #41
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Hebali bi se al da im ne udje.

    Bilo bi stvarno vrijeme da se roditelji pobune oko nekih stvari, samo da nisu u toliko strahu...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •