Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: spajanje grupa ljeti;promjena soba/teta

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno spajanje grupa ljeti;promjena soba/teta

    Budući da se pribojavam ove ljetne sheme, zanimaju me vaša iskustva kako to dječica podnesu. Moj maleni ima 2god i 7 mj. i morat će gotovo cijelo ljeto u vrtić, doslovce nekoliko prijatelja iz grupe će (po najavama roditelja) ići povremeno i to čini mi se gotovo nitko sem njega na cijeli dan. Inače voli vrtić, no bojim se da će ovo biti prevelika promjena za njega, a zaista nemam izbora.Povremene zamjene teta je prošlo posve bezazleno, no tu su bili poznati prijatelji, a ovako , koliko sam shvatila na roditeljskom još nije sve definirano no moguće je da će u skupini biti svih uzrasta.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    285

    Početno

    Ne moraš se brinuti. U jednoj grupi biti će djeca njegovog uzrasta, tj jaslice se spajaju u jednu grupu, mlađa vrtićka sa srednjom vrtičkom itd. Djeca, a i tete se poznaju. Neće jaslička grupa dobiti tete od starije vrtičke i obrnuto.

  3. #3
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Mi već treću godinu imamo problem jer ne želi ići.
    Od početka je tako, jednostavno teško prihvaća promjene.
    Srećom možemo ljeto pokrpat sa bakama, inače bi nam svima valjda bilo preteško.

  4. #4
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Kod nas ne samo da spajaju grupe i mijenjaju tete nego idu u sasvim drugi objekt, pa su cesto i tete i djeca koje uopce ne poznaju jer su iz drugih objekata. Uglavnom, situacija je takva kakva je. Mozes se udubljivati u crne scenarije i deprimirati svime time, a mozes stvari prihvatiti mirno takvima kakve jesu.
    Moji su godinama isli u ta dezurstva i nisam se dala iznervirati - ja moram ici raditi, oni moraju u vrtic. Tamo su tete, igracke, druga djeca,snaci ce se. Prva dva tjedna su obicno bila jedno novo privikavanje, plakanje, cak i s poznatim tetama, nakon toga su se navikli da je sad vrtic tamo, u toj drugoj sobi, druge tete i druga djeca i sve je bilo kao i inace. I ja sam bila mirna jer ne izvodim kemije i svim bakama okrecem zivot naglavacke samo zato sto eto dijete ne zeli u drugu sobu ili drugoj teti. Mora se i tocka. I bilo je sasvim ok na kraju.

  5. #5
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas ne samo da spajaju grupe i mijenjaju tete nego idu u sasvim drugi objekt, pa su cesto i tete i djeca koje uopce ne poznaju jer su iz drugih objekata.
    kod nas isto tako.

    mislim da je to od djeteta do djeteta. moji nisu imali problema sa time.

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas ne samo da spajaju grupe i mijenjaju tete nego idu u sasvim drugi objekt, pa su cesto i tete i djeca koje uopce ne poznaju jer su iz drugih objekata. Uglavnom, situacija je takva kakva je. Mozes se udubljivati u crne scenarije i deprimirati svime time, a mozes stvari prihvatiti mirno takvima kakve jesu.
    Moji su godinama isli u ta dezurstva i nisam se dala iznervirati - ja moram ici raditi, oni moraju u vrtic. Tamo su tete, igracke, druga djeca,snaci ce se. Prva dva tjedna su obicno bila jedno novo privikavanje, plakanje, cak i s poznatim tetama, nakon toga su se navikli da je sad vrtic tamo, u toj drugoj sobi, druge tete i druga djeca i sve je bilo kao i inace. I ja sam bila mirna jer ne izvodim kemije i svim bakama okrecem zivot naglavacke samo zato sto eto dijete ne zeli u drugu sobu ili drugoj teti. Mora se i tocka. I bilo je sasvim ok na kraju.
    Baš ovako.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas ne samo da spajaju grupe i mijenjaju tete nego idu u sasvim drugi objekt, pa su cesto i tete i djeca koje uopce ne poznaju jer su iz drugih objekata. Uglavnom, situacija je takva kakva je. Mozes se udubljivati u crne scenarije i deprimirati svime time, a mozes stvari prihvatiti mirno takvima kakve jesu.
    Moji su godinama isli u ta dezurstva i nisam se dala iznervirati - ja moram ici raditi, oni moraju u vrtic. Tamo su tete, igracke, druga djeca,snaci ce se. Prva dva tjedna su obicno bila jedno novo privikavanje, plakanje, cak i s poznatim tetama, nakon toga su se navikli da je sad vrtic tamo, u toj drugoj sobi, druge tete i druga djeca i sve je bilo kao i inace. I ja sam bila mirna jer ne izvodim kemije i svim bakama okrecem zivot naglavacke samo zato sto eto dijete ne zeli u drugu sobu ili drugoj teti. Mora se i tocka. I bilo je sasvim ok na kraju.
    Slažem se da je tako. I s takvim mislima i pozitivnim stavom sam i krenula danas, tim više što je na oglasnoj ploči pisalo ime tete iz susjedne sobe koju dijete pozna, no ostala sam neugodno iznenađena kada nas je dočekala nepoznata teta, koja se nije ni predstavila, pitala kako se dijete zove, rekla da ona ne pozna ovdje nikoga , uzela dijete u naručje i bez pozdrava požurila u sobu. Ja sam ostala zatečeno stajati na mjestu, mogu misliti kako se maleni osjećao...Pitam u tajništvu kako to da ne radi teta koja je navedena na oglasnoj ploči, kažu: mislim da je na slobodnim danima? Nije mi to jasno, pa bila ona na GO ili na slobodnim danima, činjenica je da je nema i mislim da bi bilo u redu roditeljima prenjeti stvarno stanje a ne napisati bilo što. Zar očekujem previše ako tražim točan podatak o tome tko će se brinuti za moje dijete?

  8. #8
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Moj (3,5g) je jutros bio ok i sa drugom sobom i sa svime - dok se nije pojavila "kriva" teta, onda je pokusao pobjeci iz sobe (a vec je usao), tako da ipak nije proslo bez placa Srecom, jos sutra i onaj tjedan iza, pa ce s bakom na more. Najlakse mi je bilo kad je imao 1,5g, onda mu je bilo skoro pa svejedno gdje je, sad je teze, nadam se da ce iduce godine ipak biti lakse iako... starija je ponekad plakala zbog dezurstva skroz do 5,5 g. Ali kazem, svaki put je bilo tesko samo prvih tjedan-dva, a onda je dalje bilo ok...

    Sto se tice informacije tko brine o djetetu - mi nemamo raspored teta, a i da ima - uvijek se moze razboliti, zamijeniti s nekom itd - meni je samo bitno da su to standardne vrticke tete.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 23.06.2015. at 09:30

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    I u nasem vrticu je to spajanje stalno, za ljeto, Bozic, Uskrs obavezno, a i ako uleti neki drugi praznik, kao npr. Prvi Maj i ovi sada...

    Jednom sam malo racunala da tete u prosjeku na poslu provedu godisnje duplo manje dana od prosjecnog zaposlenog. Sve mame su me napale da je to OK. Valjda je, mom djetetu nije. Uglavnom preko ljeta se svakako snalazimo jer ne zelim da dijete 2 mj bude u grupi od 1.5-6g, sa nepoznatim tetama.

  10. #10
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Moja je kad je bila manja to puno teže podnosila, lakše je ako su djeca s kojima se inače više druži u vrtiću što danas nije bio slučaj jer se još i spaja ovaj tjedan, ali nema druge tako mora biti i tako njoj objašnjavam.
    Kod nas ostaje jedna teta iz njene grupe i jedna iz susjedne. Međutim, jutros sam ostala zatečena. Naime J. ima alergiju na lješnjak i mora imati uz sebe adrenalinsku inekciju koja stoji i u vrtiću. Prije godinu i pol dana kad smo bili na razgovoru sa zdravstvenom djelatnicom rečeno mi je da će svaka teta biti s njene strane obučena kako se koristi i u kojem slučaju.
    Jutros na vratima predajem teti inekciju u ruke i žena me pita da joj objasnim kako se koristi. Ovo nije prvi put da ih ta teta čuva, samo što smo do sada imali 2 inekcije, jedna je stajala u vrtiću, a sada imamo jednu pa ju nosimo u vrtić i kući, tako da je vjerojatno bila sada potaknuta s time što sam joj dala inekciju u ruke pa me pitala. Što znači da do sada teta nije bila obučena niti upućena kao što mi je rečeno. Ta teta će ih čuvati mjesec dana, a meni je na razgovoru bilo rečeno da će svaka teta koja dođe u grupu pa i na par sati biti upućena.
    Ne znam dali da spomenem popodne našoj teti, da tražim razgovor sa zdravstvenom djelatnicom? Neugodno sam iznenađena, jer se ipak radi o alergiji opasnoj po život mog djeteta.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Mitovski, ja bi i spomenula teti popodne i razgovarala sa zdravstvenom ( ako radi, ako ne, opet valjda ima netko tko zna koje će tete biti zadužene za tvoju malenu pa da im se svima daju uputstva) jer nije to mala stvar.

  12. #12
    martincius avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    361

    Početno

    moje dijete nije bilo prosli tjedan u vrticu.
    danas dodemo - vrtic zakljucan.
    odem u objekt di su rekli da ce bit (ali nisu bili dali tocan datum, vjerojatno jesu prosli tjedan), naravno stvari iz ormarica nisu uzeli, sad ne mogu do njegovih papuca i rezervne robe do jeseni.
    bas sam bila razocarana.

  13. #13
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa Vidi poruku

    Jednom sam malo racunala da tete u prosjeku na poslu provedu godisnje duplo manje dana od prosjecnog zaposlenog. Sve mame su me napale da je to OK. Valjda je, mom djetetu nije. Uglavnom preko ljeta se svakako snalazimo jer ne zelim da dijete 2 mj bude u grupi od 1.5-6g, sa nepoznatim tetama.

    Kao odgajatelj ovdje moram reagirati jer ovo gore citirano je zbilja grozno.
    Naime, odgajatelji imaju godišnji odmor trajanja određenog zakonom o radu a ne u trajanju "kako je Deaedi malo izračunala tj duplo manje rade od svih ostalih".
    Deaedi, ako smatraš da su tvoje tvrdnje istinite, prijavi sve inspekciji, jer je to direktno kršenje zakona o radu, a ako pak nisi i pravu, jako je ružno to tako ovdje iznositi.

    Što se tiče slobodnih dana, koje je pak netko drugi spomenuo, radi se o tome da su neki odgajatelji nekad na bolovanju (sram ih bilo usuđuju se bit bolesni) pa ih mijenjaju drugi odgajatelji, koji time ostvaruju višak sati (prekovremeni rad) koji im se vraća u obliku slobodnih dana. Osobno, više bih voljela da se to isplati, ali ne, ne isplaćuje se u novcima, nego eto, u slobodnim danima. Svatko tko proziva ovdje odgajatelje a na ime slobodnih dana, neka se zapita pristaje li raditi neplaćene prekovremene.

    Radno vrijeme odgajatelja iznosi po danu 8 sati iliti 5,30 sati efektive(rada u grupi), 2 sata neefektive i pola sata pauze... i to je sve određeno i propisano zakonom o radu.. Osobno mi je zlo od postova poput ovog koji sam citirala a koji se pojavljuju na početku svakog ljeta, te prije Božića, a navode na zaključak da "tete" rade manje od ostalih a odmaraju više...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Ne bih željela da ova tema ode u smjeru rasprave o GO teta u vrtiću, već o iskustvu i savjetima kako da i mi i naši maleni ovaj period preživimo sa što manje stresa i tuge. Ja sam samo ljuta jer smatram da je ova nova teta danas koju sam jutros spominjala imala potpuno pogrešan pristup prema mom djetetu koje je prvi put danas srela i da je time okončala njihov dobar odnos i prije nego je on započeo. Imala je pored sebe jedno dijete i umjesto da se spustila na njegovu razinu, upoznala se s nama, pozvala ga na igru i sl, ona ga je doslovce iščupala iz moje ruke i trčeči otišla u sobu koda se radi o maloj bebi a ne skoro trogodišnjaku koji sve može shvatiti ako mu se objasni, a vjerujem da jutros nije shvatio ništa, jer u toj brzini ni ja se nisam uspjela snaći , osim zbunjeno izaći iz vrtića sa upitnikom iznad glave , a tako se osjećam i sad. Hoću reći, u mom slučaju ispalo je da je veći problem karakter nove tete nego činjenica o spajanju grupa.

  15. #15
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Cappy, poštujem tvoje želje u kom smjeru treba ići ova tema,no odgovorit ću da i ja ne želim da se na bilo kojoj rodinoj temi iznose uvredljive i neistinite tvrdnje i na to sam morala reagirati..
    Ako si tražila svjet kako što lakše prebrodjeti ovaj period, moj je s puno razgovora s djetetom i svojim vlastitim pozitivnim stavom - ma šta god ti mislila ne daj da djete ni nasluti tvoju brigu i opterećenost situacijom,već pozitiva i naprijed.. Što se "tete" koja je tvoje dijete primila tiče, kad već ona nezna što joj je činiti, budi ti ta koja će joj dati do znanja što želiš...te, ako nisi zadovoljna požali se, imaš na to pravo, svakako..
    I svakako probaj manje brinut, tvoje djete je pravi vrtićanac, nije više na prilagodbi, i ono će se sigurno već danas, i najkasnije sutra uklopiti bez problema..

  16. #16
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    Tesko mi je predociti si da od 20+ djece iz grupe bas nitko nece biti u vrticu ljeti. Kod nas je uvijek barem 3-4 iz grupe. No, ako se dijete veze za tetu, poznata djeca mu bas nece biti utjeha.
    Proslo ljeto sam bila trudna doma, pa je mali bio sa mnom. Ovo ljeto sam na porodiljnom, ali vazem dal da ga saljem u vrtic ili ne. Mislim da ce mu biti previse dosadno, pogotovo kad pocne prziti pa necemo mrdati iz stana preko dana.

  17. #17
    Sela avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,137

    Početno

    U nasem vrticu,tj jaslicama ,tri grupe od 20 oro djece spojili u jednu-nepoznata teta i nepoznat prostor za dijete (makar su na istom katu).Imam srecu sa svojim djetetom ( 3 ) jer je vrlo prilagodljiv i ta ce mu osobina dosta koristiti u zivotu no unatoc tome dio vikenda i ponedjeljak smo proveli povremeno mu pricajuci i razgovarajuci o tome da ce boraviti u drugoj prostoriji sa nepoznatom djecom (vise manje) i upucivajuci ga u promjenu koja ce se desiti.Iz njegove grupe jucer u jaslicama samo jedan djecak ( i poslije je dosla djevojcica kao treca) no i taj jedan djecarac je bio dovoljan da moj mali sa osmjehom udje u novu okolinu.Sad je ovo spajanje malisana jos u redu jer su iste dobi no mene muci kako ce to izgledati ljeti kad ce biti u skupini sa vecim djecacima kojih se u zadnje vrijeme kloni.Ne voli u park na spravu gdje su "veliki" decki niti igdje blizu skupini vecih djecaka..Kaze da ga ljute i da su grubi.Dok je bio manji volio im se pridruzivati i kopirao ih u ponasanju sto dobrom sto losem(pljuvanje)..Nadam se da ce tu tete odigrati kljucnu ulogu.

  18. #18
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Citiraj Sela prvotno napisa Vidi poruku
    Sad je ovo spajanje malisana jos u redu jer su iste dobi no mene muci kako ce to izgledati ljeti kad ce biti u skupini sa vecim djecacima kojih se u zadnje vrijeme kloni.
    Kod nas nikad nisu spajali jaslice i vrtić.

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Mitovski svakako ako nisi kontaktiraj zdrastvenu, svakoj teti kaži kaj je detetu, na kaj treba paziti
    Mi imamo alergisjku listu popis hrane i ne hrane, odvojena po bojama crveno i zeleno, lista se seli kak se seli grupa a kojom bi rrebao iči, svakojteti velim o kome je riječ, jer se treba jako paziti,njemu se sve posebno kuha, sad smo na lošinju, a kad dođemo doma bit će u vrtiću nekih 30 dana mjenjat će se i tete, djeca,prostori,
    Kod nas znaju mješatimale s velikima

  20. #20
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Pricala sam s njenom tetom. Nisu se za sada selili, u njenoj su sobi.
    Kaze teta da joj je zao sto me druga teta pitala. Da ta teta zna da na zidu stoji inekcija za J. i ispisane sve upute i da kad dođe u sobu mora to procitati.
    Da na svim vrtickim sastancima pricaju o tome i to ponavljaju.
    Ne znam sto da mislim, ne znam koliko sam sretna s time da se tete informiraju o tome s papira. Drugacije je procitati na papiru a drugacije kad ti neka strucna osoba to usmeno objasni, a tako mi je na pocetku bilo i receno.
    Teta me uvjerava da se nemam zbog cega brinuti i da su svi upoznati. Meni je ostao dojam da je na savjesti svake tete kad dođe u grupu hoce li procitati ili ne.

  21. #21
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni su isto rekli da znaju svi, ali ja sam pokazala sama i novoj teti kad su je zaposlili i svima ostalima. I gdje drze oba EpiPena, kako se koriste, i sve stavke na printanim uputama koje objasnjavaju situacije u kojima moze zatrebati, itd.

    Prednost u nasem slucaju je to sto je alergija na pistacije i indijske orascice kojih u vrticu sigurno nema (ustanova je opcenito nut-free), ali ipak, bitno mi je da znaju.

  22. #22
    bodo avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    869

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas nikad nisu spajali jaslice i vrtić.
    Ni kod nas.
    Jasličari imaju i posebno igralište vani kao i prostorije unutar vrtića

  23. #23
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    anin, ja sam napisala svoj dojam, i znam koliko su tete u vrticu. Da li je to opravdano ili ne, ne znam.
    No, takve stalne promjene mom djetetu ne odgovaraju i jako nam otezavaju prihvacanje vrtica, jer on voli stabilnost i kontinuitet. Seka je bila skroz drugacija, veselila se novim tetama jer znaju nove price i druge igre, novu djecu i druge sobe sa novim igrackama. A braco ima strah od promjena i ljeta su nam traumaticna. No, tu barem znamo sto nas ceka pa se probamo organizirati. Problem su nam razdoblja oko Uskrsa i Bozica- Tri kralja, kada se grupe spajaju na 2,3 tj jer su tete na godisnjem, a mi toliko godisnjeg nemamo, niti mozemo dobiti.

  24. #24
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj bodo prvotno napisa Vidi poruku
    Ni kod nas.
    Jasličari imaju i posebno igralište vani kao i prostorije unutar vrtića

    I kod nas, osim kad su spajanja grupa, a to je dosta cesto.

  25. #25
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Moj je ovaj tjedan ok s dezurstvom, veselo ulazi i u drugu sobu i drugoj teti. Znaci da je "adaptacija" trajala ravno jedan dan (toliko je na kraju isao prosli tjedan, ostalo je malo imao temp a malo smo mi spojili vikend). Ali on je oduvijek prilicno prilagodljivo dijete, svugdje se uklopi, a zbog vrtica place mozda 5x godisnje

  26. #26
    *meri* avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    obala
    Postovi
    1,065

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas nikad nisu spajali jaslice i vrtić.
    kod nas spajaju.
    nase jaslice se zatvaraju 17.07. i onda se jaslicari sele u vrtic, koji uopce nije u toj zgradi. tu ce biti do 31.07. i onda se svi skupa sele u skroz treci vrtic

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •